No. 77. Drie en tachtigste Jaargang. 1881. V R IJ D A G 1 JIJLI. Stedelijk Museum. FEUILLETON. Iets over Zwemmen, Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele Rijk f 1, Prijs der gewone Advertentiën (Dfltciccl (Sebeslte. fiuitenlitub ISitutettlattb. ALKMAARSCHE COURANT. De 3 nummers 0.06. Van 15 regels 0,75; iedere regel meer/0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR herinneren aan belanghebbendendat zoo zij aan hunne zorg toevertrouwde kinderen na de zomervacantie de openbare bur gerschool of de openbare school voor meisjes willen laten be zoeken zij zich vóór 15 Juli a.s. moeten wenden tot het hoofd dezer scholenonder overlegging van het bewijs van geboorte en van inenting of doorgestane natuurlijke pokziekte der kinderen, die den leeftijd van zes jaren bereikt moeten hebben of dien leeftijd moeten bereiken vóór 1 November 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 28 Juni 1881. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. SCHUTTER IJ BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat de commissie voor de Schutterij op Dinsdagden 12 Juli aanstaande, 's namiddags ten 5% uur precies, ten raad- huize dezer gemeente, zitting zal houden tot het beoordeelen der lichaamsgebreken en verdere reclames tegen de dienst bij de Schutterij, onder opmerking, dat alleen bij persoonlijke opkomst vrijstelling van die dienst kan verleend worden, terwijl, wan neer vrijstelling voor broederdienst verlangd wordt, bovendien schrittelijke bewijzen ter gemeente-secretarie aan te vragen gevorderd worden. Werkelijk dienstdoende schuttersdie vermeenen mochten recht op vrijstelling te hebben verkregen, kunnen hunne re clames alsdan tevens doen onderzoekendoch worden verzocht hiervan tijdig kennis te geven aan den kommandant der schutterij. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 1 Juli 1881. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. Bezichtiging tegen 10 cents de persoon, ZONDAG, 3 JULIvan 1 tot 3 uren. KOSTELÖOZE bezichtiging op ZONDAG, 10 JULI, waarvoor toegangkaarten te verkrijgen ter vergadering der Commissie van toezicht op WOENSDAG, 6 JULI, 's namiddags van 2 tot 3 uren ten stadhuize, Yerder wordt herinnerd, dat het Museum iederen MAANDAG en VRIJDAG, van één tot drie uren des namiddags kan worden bezichtigd tegen f 0,25 per persoon. BELGIE. Den 27 werd des avonds te Antwerpen eene door vele afgevaardigden bijgewoonde bijeenkomst van liberalen gehoudenwaarin behandeld werd de uitbreiding van het kiesrecht. Er werd beslotenaan de regeering te verzoeken, nog in de tegenwoordige zit ting der Kamer een wetsontwerp toe te zeggen, om in de eerstvolgende zitting te behandelen, waarbij algemeen stemrecht voor gemeentelijke en provinciale verkiezin gen wordt voorgesteld, op den grondslag van bekwaam heid. De bekende brusselsche afgevaardigde Janson verklaarde dat hij in de Kamer op zulk een wetsont werp zou aandringen, terwijl verscheidene andere brus selsche afgevaardigden schriftelijk hunne toetreding tot een dergelijk voorstel bekend gemaakt hebben. In eene den 28 te Brussel gehouden bijeenkomst ten gunste van uitbreiding van het stemrecht werd bijna eenparig aangenomen de mede door genoemden heer Janson voorgestelde motie, dat ieder belgdie lezen kon, toegelaten moest worden tot het stemrecht voor de provincie en de gemeente. DUITSCHLAND. De jongste zoon van prins Bis marck graaf Wilhelm die lid van den Rijksdag is heeft den 25 's avonds in eene vergadering van con servatieve kiezers te Berlijn het woord gevoerd. In eene zeer uitvoerige rede, door zijne hoorders herhaal delijk luide toegeiuicht, richtte hij uiterst scherpe aan vallen tegen de liberalenzoowel tegen de fortschritts- partij als tegen de nationaal-liberalen. Uit het gespro kene maakte men opdat hij geheel en al in den geest van zijnen vader sprak en in zoover wordt zijne rede ook door de liberale bladen van beteekenis geacht. Zijne bewijsgronnen op zich zeiven worden niet bizon der steekhoudend gevonden zóó zelfs dat zijne rede door sommige liberalen meer in het voordeel zijner tegenstanders, dan in hun nadeel wordt geacht. De vrij-conservatieve organen zijn met die rede dan ook niet ingenomen. De Keizerin heeft den 2ö te Coblentz tengevolge eener plotseling opgekomen ongesteldheid in de inge wanden eene operatie moeten ondergaan. Haar toe stand was bevredigend. Op grond van de socialistenwet is eene verordening, ingaande den 29 en geldig voor een jaar, vastgesteld waarbij het verblijf in de stad en het district Leipzig aan socialisten ontzegd wordt. ENGELAND. Het krachtiger optreden der regee ring in Ierland schijnt gunstig te werken. De berich ten althans vermeldendat de rust minder verstoord wordt en het verzet afneemt. De in hechtenisneming van de hoofden van het landverbond heeft veel bijge dragen tot dien beteren toestand. Lagerhuis. Minister Gladstone deelde den 27 mededat hij den 28 zou voorstellen het wetsontwerp tot wijziging der bepalingen op het landbezit in Ierland na den 29 dagelijks en vóór alle ande'e onderwerpen te behandelen. Na verwerping van alle amendementen werd artikel 4 van dat ontwerp aangenomen, bij welk artikel de grondeigenaars verplicht worden hunne pach ters schadeloos te stellen wanneer zij hen om andere redenen ontslaan dan om wanbetaling verwaarloozing van den grondof inbreuk op de bizondere voorwaar den der pachtovereenkomst. Het den 27 openbaar gemaakte blauwe boek bevat ongeveer 400 dépêches over het tijdvak van 13 Januari tot 31 Meiwaarin een overzicht gevonden wordt van de verschillende onderhandelingen en stappen, door de gezanten te Konstantinopel en Athene gedaan. In eene dépêche van 26 April gat de gezant Goschen de redenen op die hem noodzaakten toe te treden tot de zienswijze der andere gezanten betreffende de vermin dering van het aftestane grondgebied. Was Engeland niet toegetreden, dan had Griekenland zijne toestemming geweigerd en was een oorlog ontstaan, waarbij dat rijk volstrekt geen kans van slagen zou gehad hebben. ERANKRIJK. Den 28 nam de Senaat het wets ontwerpregelende de bevordering bij het leger, aan. De République franrjaise Gambetta's orgaan maakte onlangs reeds vrij scherpe aanmerkingen op de vroeger medegedeelde rede, door minister Eerry gehouden te Epi- nal. Thans hield de minister van buitenlandsche zaken bij eene landbouwtentoonstelling te Versailles eene rede, wel ker inhoud gezegd wordt niet geëvenredigd te zijn aan hare uitvoerigheid en waarmede dat blad bepaald den draak steekt. Het slot van het daaraan gewijd artikel ein digt alduswij willen van geene verkiezingen weten zonder program dat wil zeggen zonder eene duide lijke uitspraak van de souvereiniteit van het volk. Bij de door dien minister voorgestane staatkunde wordt slechts op de te verkiezen personen geletde mannen, in wier handen het volk met een blind vertrouwen zijn lot overgeeft. Indien deze leden nu maar verstan dig dat wil zeggen doordrongen zijn van eerbied voor den tegenwoordigen toestand en gematigddat wil zeggen de invoerders van nieuwigheden hartelijk ver foeiende dan zullen wij de beste aller republieken be zitten. Men zal er rustig slapen onder eene regeering, welke aan de bevolking den mannelijken raad geeft om haar niet lastig te vallen. Wij voor ons zijn niet verstandig, noch gematigd genoeg, om niet te verlangen naar eene iets minder slaperige republiek. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De Vorstin van Mon tenegro kwam den 25 uit Petersburgwaar zij eenigen tijd vertoefd hadmet twee harer zes kinderen te Weenen aan. Den 26 bezocht de Keizer haar, bij welke gelegen heid zij hare kinderen aan hem voorstelde. ALGERIE. De door Bou-Amema met zijne aanban- ge, s in het zuiden der provincie Oran gepleegde moor den zijn oorzaakdat tal van Spanjaarden die provincie verlaten. Volgens latere berichten verklaren verspie ders dat dit opperhoofd de door hem gevangen geno men zouaven en jagers vermoord heeft. Slechts 33 Spanjaarden waaronder 7 vrouwen werden door hem gespaard. Hij bevond zich alleen te Tesmoline. Zijne ben den hadden den buit naar hare woonplaatsen gebracht. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. 28 Juni. Het voorstel van den heer Tak c. s. tot door ERANQOIS A. VAN EL. „Zwemmen is nuttig tot bevordering van kracht.' K ec1a m. Het nette rijtuig van dokter M.hield stil aan het haveneind van een dorpjegelegen aan eene onzer grootste rivieren. Vlug sprongen twee flinke jongens zijne beide zoons er uiten terwijl de jongste zich spoedde om een bootje van de ketting los te maken en beneden aan de trappen van den havendam te doen aanleggenbleef de ander achter om den dokter uit het rijtuig te helpen. Met den eenen hand leunende op een stevigen rottingen gesteund door zijn oud sten jongen den bedaarden Willemstapte de dokter met moeite voortbelemmerd door een verstijfd been. „Kom over een uur ons hier weêr halen" luidde het bevel tot den koetsier. „Kijk 1 daar gaat Erits" ver volgde de dokter. „Erits ga je meê we gaan zwem men riep Willem dadelijk zijn schoolmakker toe. „Dat hadt ge hem niet moeten vragen Willem zei de dokter. „Ge weet dat zijn grootvader hem ten strengste verboden heeft te leeren zwemmen en zelfs dat hij zich in de rivier gaat baden en ge weet ook hoe zeer dit Erits verdriet doet't kan dus voor hem geen genoegen zijn om ons tochtje meê te maken. „Toch wel dokter", zei Eritsdie nader gekomen die aan merking gehoord had. Ik zie graag de oefeningen van Willem en Karei, ondanks mijn spijt, dat ik daarbij niet kan meê doen, en als u 't dus goed vindt, laat mij dan méégaan ik zal roeien en zoo behoeven zij zich niet te vermoeien en loopen ze geen kans om zoo warm te worden dat ze niet terstond aan den slag kunLen gaan. U weet met een roeiboot kan ik best omgaan dat heeft grootvader graag daarin roemt hij mij zelfsen hij is er ook zeer op gesteld dat ik van hem de behandeling der zeilen zal leeren hij staat er op dat ik mijn best doe om spoedig daar mee zoo gemeenzaam te wordendat hij mij gerust het besturen van onze boeier kan overlatendaarin heeft grootvader schikmaar zwemmen dat woord moet ik zelfs niet noemen." „Jade ingenomenheid met zijn oude betrekking zal den ouden man wel immer bijblijvenmaar kom heb je er lust in dan maar ingestaptErits greep de riemen, ook de beide andere jongens hielpen tot men de rivier dwars was overge stoken om achter de met biezen begroeide zandplaat eene voor zwemmen en baden geschikte plaats op stiller water te vinden. Erits zorg jij nu dat hier de boot tegen 't drooge komtdan zullen wij papa er uit hel pen om op zijn gemak te baden. Kom Willem om 't hardste een twee drie 1 De beide knapen begonnen hun wedstrijd en hunne oefeningenmet te meer ijver, omdat binnen enkele weken het examen zou plaats hebbenin de zwemschool van het naburige stadje L waar de jongens onderricht verkregen en waar zij ook de lessen aan de hoogere burgerschool bijwoon den. Met belangstelling zag de dokter naar de knapen; hij deed hen op kommando verschillende oefeningen uitvoerenmoedigde hen aan en was tevreden over hunne vorderingen. Het was moeielijk te zeggen wie meer genootde vaderbij het zien van de krachts inspanning en de vlugheid der beide jongens wier spier kracht door het zwemmen ontwikkeld, wier gezondheid- er door verbeterd wasal beweerde mama ookdat zij er zoo mager door werden of de zoonszich verkwikkende in het helderekoelefrissche water hetzij ze door tegen den stroom in te zwemmen, daar mee als 't ware in 'kamp waren, hetzij ze in een be- hagelijke rust zich lieten drijvenen eene heerlijke verademing ondervonden van de felle zomerhitte. De knapen tilden den dokter behendig uit de booten zich daaraan vasthoudende bleef hij zich geruimen tijd baden terwijl de jongens er op aandrongen dat zij hem tusschen zich zouden nemen en een eindje met hem heen en weder zouden zwemmen. „Nu nieteen andere keer, ik durf mij gerust aan jelui toevertrouwen, doch nu terug. Laten we de plaat naar boven om roeien dan drijven met de eb naar huis. 't Is zoo'n mooie avond te heerlijk om nog niet wat langer op 't water te genieten." Frits maakte de boot vlot greep de riemen de dokter en de jongens hadden zich weder aangekleed en spoedig dreef de boot met de eb de rivier af, die verlevendigd werd door tal van schepen en marktschuitjes. „Zie eenswelk een vlugge bark't is of het oude „Zwerver" van uw grootvader is, Frits! 't Was een lust dat schip te zien met zulk een kapitein als hij was in de kracht van zijn jaren en een ferme uitstekende bemanning want nooit be hoefde hij angstig te zijn dat hij geen knappe kerels zou krijgen; algemeen toch was hij bekend, niet alleen als een zeer ervaren zeeman maar als iemand die wel streng rechtvaardig was doch tegelijkertijd de meeste zorg droeg voor de voeding en de behandeling der matrozen en die er steeds op uit was hen nu en dan gelegenheid te geven zich te ontspannenof iets te bedenken dat aanleiding wezen kon om hun genoegen te doen. „Zeg Erits viel Karei indan moest uw grootvader dit ten uwen opzichte nu ook eens doen, en u toestaan om u onder de leerlingen van onze zwemschool te doen inschrijven 1" „Wel ik mag over grootvader niet klagen, hij gunt mij ve?l en weigert mij weinig alleen zwemmen nietdat krijg ik nooit gedaan maar dokter wil u er niet eens over spreken, u hebt zoo'n invloed op grootvaderen u is zoo inge nomen met het zwemmen." „Dat laatste ben ik zeker," zei de dokter„zwemmen aiht ik vrij wat meer dan een genoegen, zwemmen acht ik noodig, nuttig, gezond, ja zelfs voor velen bepaald plichtmatig 1 maar of ik den ouden kapitein van zijne meening terug zal brengen dat vrees

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 1