STA ATS LOTERIJ. 5e Klasse, 29 Juni, 3e lijst. No. 13322 en 18423 1000, No. 3915 f 400, No. 2412, 4174, 4994, 7384, 15643, 17862 en 19351 f 200, No. 3036, 6564, 14497, 16764, 16942, 17888en 19351 f 100. Donderdag, 30 Juni, 4e Ifjst. No. 5815 100,000, No. 5930 en 11893 f 1000, No. 2640, 8825, 14450, 14580, 20218 f 400, No. 3276, 8106, 17281 200, No. 4319, 16346, 16445, 20028 en 20951 100. ^Telegrafische Berichten. ^tabs-Berichten. het houden van een onderzoek omtrent de exploitatie der nederlandsche spoorwegen is aangenomen met 45 tegen 3 stemmen. Tot leden der commissie voor dit onderzoek zijn gekozen de heeren Tak v. Poortvliet Oorver Hooft, Heydenrijck, de Vos v. Steenwijk, Kool, Mees en v. d. Hoop. De conclusie der commissie be treffende het adres van den gemeenteraad van Leiden, strekkende tot verklaring, dat de voor de stichting van academische gebouwen afgestane maar niet gebruikte terreinen aan de gemeente behooren teruggegeven te wordenis goedgekeurdnadat op voorstel der heeren v. d. Kaay, Patijn en Donner, met 33 tegen 29 stem men de woorden „hetzij voorwaardelijk hetzij onvoor waardelijk" waren verwijderd. Met algemeene stemmen zijn aangenomen do ontwerpen tot wijziging van de grenzen der gemeenten Mijdrecht, Wilnis Vinkeveen, Waverveen en AbcoudeProostdij, en tot bekrachtiging van den onderhandschen verkoop van voormaligen ves- tinggrond te Breda en van de beschikbare vesting- gronden te Maastrichtvan ruiling van gronden en gebouwen met Groningen en van den afstand van duin- grond aan de gemeente Katwijk. Door den heer Gra- tarna is rapport uitgebracht omtrent de nadere inlich tingen der regeering op het adres der marineschrijvers te Amsterdam. De minderheid der commissie stelt voor aanneming voor kennisgevingde meerderheid acht de inlichtingen onvoldoende en stelt voor te verklaren, dat de gepleegde handelingen ter aanzien der schrijvers niet overeenkomstig het recht en in strijd met de wet zijn. De Kamer is gescheiden. Het ingekomen wetsontwerp tot verbetering van den Ouden IJsel strekt tot het verleenen van eene bijdrage van 6 ton aan het waterschap van den Ouden IJsel voor de verbetering van die rivier en haren zijtak de Aa als kanalen van uitwatering wat de eerste betreft ook als kanaal van scheepvaart, en het in voldoenden staat van afwatering brengen van alle op Ouden IJsel en Aa uitloozende watergangen en tot het leggen op het Rijk van de kosten tot herstelling van schade, die aan de te maken werken mocht ontstaan ten gevolge van buitengewonen aanvoer van water uit Pruisen. Den 25 heeft de rechtbank te Rotterdam uitspraak gedaan in de procedure door de Africaansche Handels- vereeniging gevoerd tegen de curatoren van de firma Kerdijk en Pincoffs. Er was verificatie gevraagd voor een bedrag van f 2,453,329,22. De rechtbank achtte die vordering voor een bedrag van f 1,987,729,22 on bewezen zoodat de verificatie slechts toegelaten werd voor een bedrag van f 465,600. 25 Leerlingen der openbare school te Prsem heb ben den 25onder behoorlijke geleide een uitstapje naar Amsterdam gemaakt. De reis tot Purmerend ge schiedde per rijtuig en voorts per stoomboot. In de hoofdstad werden de diergaarde en de Nieuwekerk be zocht en werd bij Krasnapolsky het middagmaal ge houden. Met den stoomtram tusschen den Haag en Sche- veningen zijn den 26 niet minder dan 120C0 reizigers vervoerd. De Gooische stoomtram vervoerde den 26 Juni 5200 personen tusschen Amsterdam en Diemerbrug. Den 26 zijn te Katwijk eene oude vrouw en een 14jarig meisje ten gevolge van vergiftiging gestorven. Het meisje had bij vergissing rattenkruit in plaats van meel in de melkpap gedaan die voor het middagmaal bestemd en te dun was, waarom de vrouw haar gelast had wat meel toe te voegen. In den nacht van 2627 Juni is te's Hertogen bosch, nabij het centraal bureau van policie, een hevig gevecht geleverd tusschen infanteristen en huzaren waarbij 2 infanteristen en 1 huzaar door bajonet en sabel dermate zijn toegetakeld dat zij ernstig verwond naar het gasthuis moesten worden overgebracht. Den 27 is te Dordrecht aanbesteed het ophoo- gen van een terrein nabij de gemeenteaan den Bies- boschten behoeve der aan te leggen hoogdruk-water- leiding. Het werk is gegund aan den laagsten in schrijver, den heer D. Yolker, voor f 2:'800. De utrechtsche reünisten waaronder de 87jarige oud-lector George Verinet, uit Zwitserland overgekomen, zijn den 27 aan de Rijnspoorwegstation opgewacht door de studenten met de academische de corps- en de fa culteitsbanieren en de muziek van het 8e regiment in fanterie en van de schutterij. In optocht naar de academie geleid, werden de gasten in het groot auditorium ver welkomd door den rector van den senaatden heer Royaards waarop dr. Eabius van Amsterdam ant woordde. Daarna werd in de studenten-societeit de eere wijn aangeboden en eene matinee musicale door de beide muziekcorpsen gegeven. Te 5 uren had een reuniediner plaats van de leden en honoraire leden van den senaat, 's avonds werd op het feestterrein door de kapel der infanterie en nog later in de studenten-societeit door die der schutterij concert gegeven. Het buitenconcert was niet druk bezochtaangezien tegen den avond zware regenbuien waren gevallen. De volgende mor gen begon mede met regen, maar het weder verbeterde meer en meer en werd zoo schoon mogelijk. Op het feestterrein gaf de schutterij-muziek weder eene matinee. De optocht verzamelde zich op het Munsterkerkhof en ik toch beloof ik u Prits dat ik er zeer ernstig op zal aandringenmaar wij moeten niet vergeten uw grootvader is een man van den ouden stempelen het is betrekkelijk nog zoo lang niet geledendat men daarover geheel anders dacht dan nu In mijne jeugd was het zwemmen als 't ware eene gemeene liefhebberij van zwemscholen was geen sprake baden men dacht er niet aan. Wilt ge geloovendat toen niet dan in huizendoor de eerste klasse der maatschappij bewoond, badkamers werden gevondenbadkamers die nu toch vrij algemeen worden. Trouwens't is nog wel of wij Hollandersondanks ons waterland ondanks onze naam van zindelijkheider een schrik van hebben om ons lichaam met water in aanraking te brengen. Wij poetsen schrobben boenen maar ons zeiven goed te reinigen, dat verzuimen zoo velen. Wordt vervolgd). trok te 3 uren eerst naar de Maliebaan waar prinses Hendrik zich ten huize van mr. D. A. graaf v. Lim- burg-Stirum bevond en haar eene afbeelding van den trein in prachtband werd aangeboden. De stoet, geopend door het muziekcorps der rijdende artillerie en gesloten door dat van het 3e reg. huzaren beiden te paard, maakte eene prachtige vertooning. De intocht van Matthias aartshertog van Oostenrijk als landvoogd der Nederlanden, op 18 Januari 1578 binnen Brussel voorstellendeomvatte zij de voornaamste edelen staatsmannen en legerhoofden van dien tijd in hunne rijke en schilderachtige kleedingnevens overheden gilden en schutters van Brussel, hollandsche en duitsche krijgsknechten. De hoofdgroep, samengesteld door den heraut van den aartshertogden aartshertog zelf en 4 pageswerd als eene vorstelijke verschijning overal toegejuicht. Opmerking verdiende ook de door den heer Ch. Rochussen te Rotterdam ontworpendoor 6 paarden getrokken zegewagen de 17 provinciën voor stellende hulp zoekende bij het Duitsche Rijk. 's Avonds nam de optocht eenigen tijd rust op het feestterrein (Tivoli), alwaar de schutterijmuziek zich deed hooren en werd hij vervolgens langs eenige straten en grachten herhaald terwijl de stad prachtig geïllumineerd was. Den geheelen dag was eene verbazende menigte op de been. Een extratrein uit Groningen en Leeuwarden had ruim 600 een uit Zwolle en Kampen ruim 700 personen aangebracht. Door de volte zijn 2 ongeluk ken veroorzaaktkort na den afrid van den optocht is een kind door een paard doodelijk getroffen en later is eene vrou,w, door den slag van een paard gekneusd, in elkander gezonken. Den 29 heeft de aartshertog zijne receptie gehouden gezeten op een prachtige troon in de rijk gedecoreerde zaal van het feestterrein, waar de muziek van het 3e reg. huzaren eene uitvoering gaf. Hij begaf zich derwaarts in een gala-rijtuig omgeven door zijnen rijken stoet van edelen te paard. Yele gecostumeerden van den optochtsenaatsleden der leidsche en groningsche hoogescholen en tal van dames en heeren maakten hunne opwachting. De dames wer den door den aar shertog met bloemruikers begiftigd. Het bouwen van een volksgaarkeuken aan de Wittenburgergracht te Amsterdam, waarvan de aanbe steding den 27 heeft plaats gehad is opgedragen aan de heeren H. Rietsnijder Zn., voor f 21,500. De generaal v. d. Heyden vergezeld van zijne echtgenoot en kinderen en van den luit-gen). Verspijcb, die hem tegemoet was gereisd is den 28 te Roosen daal het eerste station op nederlandsch gebied, begroet door 1 majoor en 2 kapiteins van het indische leger, thans met verlof te Bergen op Zoom. Te Rotterdam bevonden zich aan de station Delftsche poort de com mandant en officieren van het garnizoen, de comman dant en officieren van het opleidingsvaartuig Anna Pauwlowna de commandant, officieren en muziek van het corps Kon. Scherpschutters, deputatiën van de beide sectiën van het Metalen Kruis, deputatiën van de loges Eréderic Royal en Acacia en vele andere belangstel lenden. Het gejuich der menigte overstemde de muziek. Nadat de generaal zijn waggon verlaten hadwerden hem 2 bloemruikers aangekomen en hij verwelkomd door de heeren Korndorffer, v. Stolk v. Spengier en Ver- wey. Na 10 minuten toevens werd onder gejuich de tocht naar 's Gravenhage voortgezet. Ook aan de sta tion aldaar bevonden zich tal van autoriteiten hoofd en verdere officieren van de landmachthet indische leger en de marine, hooggeplaatste indische ambtenaren, staatsdienaren en volksvertegenwoordigers en vele an deren nevens het bestuur der Kon. Yereeniging „het Eereteekeu". Ook daar heerschte de levendigste geest drift. Op het perron werd de held van Atchin toege sproken door den heer de Raadtoud-hoofdofficier, in de wachtkamer door den staatsraad ror. J. Heemskerk Az., in zijne betrekking van president der hoofdcommissie voor het den generaal aan te bieden huldeblijk. Onder de luide juichkreten eener talrijke menigte verlieten de generaal en zijne echtgenoot in een open rijtuig het stationsgebouw Den 28 is te Haarl m P. Kleinman van Am sterdam die zich op de kermis aan verschillende dief stallen had schuldig gemaaktin hechtenis genomen toen hij uit eene galanteriekraam portemonnaies ont vreemdde. De eerste haringjager is den 28 te Vlaardingen bin nengekomen met 124 ton maatjes- en 76 ton volle haring. Den 28 werdeD te Halfweg Haarlem en Am sterdam 44,64,05 bunders in den Houtrakpolder te veld staand vlas publiek verkocht voor f 17028. Den 28 is de directe telegrafische verbinding tusschen de beurs te Arasterdam en die te Londen Parijs Brussel en Berlijn geopend. De prins en prinses v. Wied hebben den 29 de terugreis naar Neuwied aanvaard. Den 29 beeft de spaansche gezant te 's Graven- li .ge aan den heer Reiger, bekroond als dichter bij het Colderonsfeestin tegenwoordigheid van de leden der nederlandsche jury de heeren Putman Dozij en de Yries, de gouden medalje met daarbij behoorende bre vetten uitgereikt. In eene den 29 te Amsterdam gehouden buiten gewone vergadering van aandeelhouders der stoomvaart maatschappij „Nederland" is de directie met algemeene stemmen gemachtigd tot het uitschrijven eener obligatie- leening van 2 miljoen tot vermeerdering der scheeps- ruimte waaraan de behoefte gebleken is. De veertien- daagsche vaart naar Indie wordt eene tiendaagsche. Aan het departement van waterstaat is den 29 aanbesteed a. het maken van de doorlaatbrug aan de Baardwijksche overlaat en verdere werken; b. het maken der werken voor de uitbreiding der station Geldermal- senten behoeve van den spoorweg DordrechtEist. Minste inschrijvers waren voor a. de heer J. A. v. d. Eerden Wz., te Boxtela 362,700voor b. de heer J. Roskam te Sliedrechtvoor 236,500. Het achttiende christelijk nationaal zendingsfeest zal worden gehouden op 6 Juliop het landgoed van den heer baron v. Nagell v. Ampsen bij Lochem. Op 4 spreekplaatsen zal door 22 personen het woord ge voerd worden. Uit Noordholland vertrekt derwaarts geen andere feesttrein dan des morgens te 6 uren van Amsterdam (Oosterspoorweg), welke 's avonds te 6,40 weder van Lochem vertrekt en te 10,28 te Amsterdam terugkeert. De retourbiljetten AmsterdamLochem kosten met inbegrip van het programmadat tot be wijs van toegang op het feestterrein strektle klasse f 4,402e f 3,403e 2,40. In het gehucht Ophoven gemeente Sittard zijn 4 woonhuizen afgebrand. De W issel- en Effectenbank te Rotterdam, filiaal van de Twentsche Bankvereeniging te Amsterdam, heeft, naast haar kantoor aan de Noordblaak voor f 70000 een huis aangekocht van den heer v. Os. De benoodigde waarborgsom ad f 75000 voor de concessie van den ontworpen locaalspoorweg Assen Stadskanaal is verzekerd. De gemeenteraad van Amerongen heeft aan de heer W. J. Visser te Utrecht en G. Yas Visser te Doorn concessionarissen van den stoomtramweg Drie bergenArnhem vergund den zoogenaamden achter weg in gebruik te nemen. Te Kampen is het examen van apothekersbediende met goed gevolg afgelegd door mej. M. M. Jongeneel, van Koog aan de Zaan. Ter verbetering van het in ons vorig nummer uit Deventer geplaatste bericht dientdat de raad beslo ten heeft het subsidie aan de Nederl. Locaalspoorweg- maatschappij van f 300,000 te brengen op f 350,000, en in plaats van voor f 41,0)0 voor f 150,000 aan- deelen te nemen, onder uitdrukkelijke voorwaarde van inrichting der brug over den IJsel ook tot gewoon verkeer. De heer G. J. v. d. Paardthoofd der school te Marken-binnen vierde dezer dagen onder talrijke be wijzen van belangstelling der ingezetenen zijn 40jarig jubilé als hoofdonderwyzer. Bij herstemming zijn tot leden der 2e Kamer verkozen te Almelo de heer H. A. Insinger, aftredend lid met 1193 stemmen tegen 942 op mr. A. v. Laer; te Zevenbergen mr. R. v. d. Werk, aftr. lid, met 893 stemmen tegeu 838 op mr. L. v. Rijckevorsel. Onder de gemeente Amersfoort is een stuk wei land aangekochtom er eene fabriek van z. g. zweed- sche lucifers op te bouwen. KonsT-cXTinopel 30 Juni. Het conflict met Frank rijk over Tripolis neemt eene ernstige wending. Troe pen worden ingescheept. Men zegt, dat Italië Tripolis wil annexeeren. Bij de uitgevers dezer courant kwam nog in ten bate van schipper de Boer: W. f 0,25 A. V. 1,50. To taal tot heden ontvangen f 86,80. Zooals reeds ge meld is voor het lichten der schuit vroeger uitgekeerd f 49,40. De resteerende f 37,40 is door ons in kor ting der hellingrekening gestort. Begunstigd door het schoonste weder had den 29 op het Doelenveld het jaarlijksch schoolfeest plaats. Eene groote menigte was weder getuige van der kinde ren vreugd. Ditmaal werden de verworven prijsjes en getuigschriften niet op het veld maar waren zij reeds 's morgens in de scholen uitgereikt, was de voor de spelen der jeugd bepaalde ruimte min toegankelijk ge maakt voor de toeschouwers en werd geen vuurwerk afgestokenmaar het feest met herhaalde verlichting door bengaalsch vuur gesloten. Het aantal tot het feest toegelaten scholierendie in een jaar minder dan 3 schooltijden willekeurig verzuimd haddenbeliep 846 t. w. van de armenschool 324de tusschenschool, 271 de burgerschool 194 en de meisjesschool 57, terwijl van dezen als niet eenmaal willekeurig verzuimd hebbende, prijzen zijn verworven door 225 van de armenschool 192 van de tusschenschool 152 van de burgerschool, en 35 van de meisjesschool. Onder deze laatste is een meisje, dat gedurende 7 jaren volstrekt niet verzuimd heeft, waarom haar een fraai boekwerk vereerd is. Als blijk der waardeering van het schoolfeest door de jeugd zelve mag o. a. vermeld worden dat ter ver hooging van eigene vreugd, voor een weduwe met ne gen kinderen in onverdiende groote ellende achterge bleven in de openbare burgerschool en ééne afdeeling der tusschenschooldoor de leerlingen is saamgebracht f 22,32%, later vermeerderd met 13,75 (derhalve in het geheel f 36,07%), door een drietal scholieren van den heer Reiziger, uit naam der geheele feestvierende jeugdbij de toeschouwers ingezameld. Zulke zaken doen goed en leeren welke geest in de neutrale school wordt aangekweekt. Bij de christ.-geref. gemeente alhier is tot predi kant beroepen de heer J. Contantte Nieuw-Loosdrecht. Op de algemeene classicale vergadering, den 29 alhier gehouden, is herkozen tot lid van het prov. kerkbestuur van Noordholland ds. R. J. Koning, te Limmen tot secundus ds. A. H. Claassen te Egmond aan den Hoefherkozen tot assessor van het classicaal bestuur van Alkmaar ds. A. C. H. Calkoen te Nieuwe Niedorp tot secundus ds. P. Imminkte Bergen tot leden van het classicaal bestuur herkozen ds. A. H. Claassen te Egmond aan den Hoefen ds. L. van 't Santte Helder; tot secundi ds. J. van Loon te Wieringerwaarden ds. H. B. Habbemate Wierin- gen gekozen tot secundi ds. J. HeenkH. G. Kist en J. Beekhuiste Heer Hugo WaardGrootschermeer en Oterleek.

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 2