Buitettliinb brengen mefc het doel om onder de zuidelijke stammen in Noord-Afrika de meening te verspreidendat de Sultanaan wiens onbegrensde macht in die streken nog altijd wordt geloofd, de Franschen gaat verjagen, en daardoor zoo mogelijk een algemeenen opstand te bewerken. Mocht dit gebeurendan zou Frankrijk krachtige maatregelen moeten nemen en tijdelijk de handen vol krijgen doch ongetwijfeld ten slotte zege vieren, maar dan ook veel grooter deel van de Noord kust aan zijn gezag onderwerpen en in zijn bezit houden. Terwijl de overdracht van Turksch grondgebied aan Griekenland verder zonder groote bezwaren schijnt te zullen volgen en Rumenië een koningrijk wordt, blijkt intusschen dat het gemakkelijker is, op een congrei nieuwe staten op te richten dan daaraan een geregeld bestuurrust en ontwikkeling te geven. Het nieuwe vorstendom Bulgarije onder de souvereiniteit van Tur kije gebleven, maar met een eigen erfelijk Vorst, een constitutie een Nationale Vergadering verantwoorde lijke ministers en een eigen wapen (een gouden leeuw op een rood schild), baart zijn nieuwen Vorst Alexan der I zooveel zorg dat hij een andere constitutie met uitgebreider bevoegdheid vraagtof de kroon die hij in April 1879 aanvaarddezal nederleggen. De Natio nale Vergadering die onlangs gekozen is moet daar over beslissen. Het land, zegt de jeugdige Vorst hij is 24 jaren oud bevindt zich in een toestand van volkomen verwarring en heeft buitenslands zijn crediet verloren de tegenwoordige toestand maakt bet de Regeering onmogelijk hare taak behoorlijk te ver vuilen. Geen wonder inderdaad dat de eerste ver kiezingen bij een volk dat alle politieke opleiding mist, dat verscheurd wordt door russenhaat en godsdiensthaat en gewoon was geraakt aan woeling en wanorde, geen model van een geschikte vertegenwoordiging hadden opgeleverd. De volksmenners hadden vrij spel en de meerderheid behoorde tot de Panbulgaarsche partij, die, niet tevreden met hetgeen bereids is verkregen vóór alles vergrooting van grondgebied beoogde en zich daartoe binnen en buiten 's lands aan de gevaarlijkste kuiperij overgaf. Zij kon niet vergeten dat aanvankelijk, bij het verdrag van San Stefano tusschen Busland en Turkijede stichting van een grooter Bulgarije was bepaald dat zich zou uitstrekken tot aan de Egeïsche zeeen waartoe ook zou behooren de landstreek ten zuiden van den Balkan die thans onder den naam van Oost-Rumelië bij Turkije is gebleven maar een afzonderlijk zelfstandig bestuur heeft. Door onrust te stookcn in dit gewestde ontevredenheid aldaar gaande te houden en verwikkelingen uit te lokken hoopte zij een nieuwen oorlog te doen ontbranden en ook dit gedeelte van Turkije bij bet grondgebied van het nieuwe vorstendom te kunnen voegen. Wanneer zij daarbij echter rekende op de hulp van de eene of andere groote mogendheid zou zij, in geval de oorlog uitbrak ongetwijfeld droevig zijn teleurgesteld. Geen der groote mogendheden zal vooreerst lust gevoelen om het eerste schot te lossen en verwikkelingen in het leven te roepen, waarvan niemand den omvang en de gevolgen zou kunnen voorzien. De jonge Vorst is dan ook geen voorstander van deze politiek en stelt als voorwaarde voor het behoud van de kroon bevoegdheden, die hem in staat stellen aan het vorstendom een vast, geregeld bestuur, rust en welvaart te verschaffen. Met belangstelling wordt het antwoord op de vraag te ge- moet gezien of de bevolking hem op dezen weg zal steunen. Volgens de thans ontvangen berichten zou de groote meerderheid der nieuw gekozen Nationale Vergadering gunstig gestemd zijn voor de door den Vorst gestelde voorwaardenmaar zouden de verkie zingen onder grooten druk van de Regeering hebben plaats gehadzoodat er gegronde vrees zou bestaan voor algemeene ontevredenheid onder de bevolking en zelfs voor oproer en verzetwanneer de vertegenwoor diging de eischen van den Vorst mocht inwilligen. Die overigens mocht meenendat de oostersche kwestie voldoende is opgelost om aan Europa althans tijdelijk eenige rust te laten zal uit die zoete begoo cheling worden opgeschrikt door de tijding dat Enge land daartoe gedrongen door den uiterst treurigen en niet één kon zwemmende man liep rade loos heen en weêr, en moest met geweld terug gehou den worden daar hij in 't water wilde springen om zijne vrouw te helpen en daardoor alleen zou veroor zaakt hebben dat er twee in plaats van één uit het water gehaald moesten worden. Juist kwam ik daar heen rijden ik liet terstond stil houden zag hoe de vrouw reeds zinkende was trok gauw eenige kleêren en mijne laarzen uitsprong te water en hield spoedig de vrouw boven zij was bezwijmd maar hoewel daar door des te zwaarder, bleef ik nu toch vrijer in mijne bewegingen die zij anders door hare angst eer be- moeielijkt zou hebben. Doch nu kwam het zwaarste aantouwen had men niet om mij toe te werpende stokken die men toestak waren te kort en ik moest dus met mijn zwaren last een heel eind zwemmen tot aan een haventrap bij de brug. Daar aangekomen nam men de vrouw uit mijn arm droeg haar den trap op; ik volgde doch nauwelijks boven viel ik zelf in het water, 't zij uitglijdende van de gladde steenen't zij dat ik door de felle koude was aangegrepen en in mijn val kwam ik zóó ongelukkig terecht op een paal onder water, dat ik mij erg bezeerdezoodat ik nu zelve gered moest worden en daarop volgde die zware ziekte en behield ik een stijf been Dat alles is nu wel heel smartelijk voor mij zeiven, maar zoo iets geeft geen reden om in het algemeen het zwemmen af te keuren noch ontheft het ons van de verplichting om zoo mogelijk een ander te reddenen ik heb er dus nimmer aanleiding in kunnen vinden om bij u beiden de lust tot wemmen tegen tegen te gaan integendeel verheug ik er mij in dat gij in staat zult zijn om bij eenig ongeval van dien aard u zei ven te helpen en tevens dat ge waar het vereischt wordt krachtig zult kunnen medewerken tot redding van een ander. En nu Frits met een paar slagen de haven in onze bruin staat reeds te wachten. Morgen kom ik bij uw groot toestand van Armeniëvoornemens zou zijn bij den Sultan zeer ernstig op hervormingen in het bestuur dezer landstreek aan te dringenen reeds de mede werking der Duitsche Regeering hebben gevraagd, doch niet verkregen. BELGIE. In eene den 29 gehouden bijeenkomst der parlementaire linkerzijde ondervroeg de brusselsche afgevaardigde Janson de regeering over de uitbreiding van het stemrecht. De minister van justitie antwoordde, dat zij verdeeld was wat betrof de tijdigheid der uit breiding doch overigens hare voornemens thans niet bekend meende te moeten maken. Er werd geen be sluit genomen. Onlangs werd medegedeelddat te Brussel in een blad beweerd werd dat de hoofdcommissaris van po litie met zijnen zoon wijn leverde aan de publieke huizen. De redacteur van dat blad werd om die be weering wegens laster veroordeeld doch uit de later in beslag genomen boeken van het handelshuis, aan het hoofd waarvan die commissaris staatbleekdat die levering werkelijk geschiedde. Eenige getuigen bleken dientengevolge onder eede valsche verklaringen te heb ben afgelegd en stonden daarvoor in de vorige week te recht. Zij werden veroordeeld. De waarnemende burgemeester schorste na die uitspraak den hoofdcom missaris voor 14 dagen en hoewel die ambtenaar zich in een uitvoerigen door de bladen openbaar gemaakten brief nadrukkelijk op de tegen hem ingebrachte grie ven verdedigd hadde tijd dier schorsing werd door den gouverneur van Brabant verdubbeld. De stukken zijn thans opgezonden naar de ministers van justitie en binnenlandsche zaken. Deze zaak trektzooals men begrijpen kan zeer de aandacht en de hoofdcom missaris wiens gezondheid daaronder zeer lijdtzal waarschijnlijk ontslagen worden. De Kamer beraadslaagt sedert den 28 over het wets ontwerp, hoofdzakelijk ten doel hebbende aan Gedepu teerde Staten hunne rechtsbevoegdheid in verkiezings geschillen te ontnemen. In die collegiën hebben de elericalen zeer dikwijls de meerderheid en maken vol gens de liberalen dan misbruik van die bevoegdheid. Verder wordt voorgesteld te bepalen dat de pachter niet langer het derde der grondlasten van de door hem bebouwde eigendommen bij de berekening van den census in aanmerking mag nemen van welke bepaling het gevolg zal wordendat het aantal kiezers ten platten lande met oneeveer 14000 zal verminderen. Vooral laatstgenoemde bepaling lokt veel oppositie uit en werkt de beweging ten gunste van uitbreiding van het stemrecht zeer in de hand. Van clericale zijde werd dit wetsontwerp dan ook reeds krachtig bestre den terwijl de regeering en de centrale afdeeling daaromtrent ook niet eenstemmig zijn. Bij het ont werp wordt voorgesteld de gemeentebesturen in plaats van Gedeputeerde Staten als reehtsprekenden in eersten aanleg aan te wijzen;, terwijl genoemde afdeeling de Hoven van Appèl wil belasten als van die verande ring afdoende verbetering verwachtende. De regeering heeft reeds verklaard onzijdig te zullen blijven ten aanzien van de verschillende ingediende amendementen. ENGELAND. Minister Gladstone antwoordde op een schrijven van het uitvoerend bestuur der werklie den bij de suikernijverheid dat hij differentieëie reeh ten in strijd achtte met de bepaling van de behandeling op den voet van het meest begunstigde rijk in de handelsverdragen voorkomende. Het voortzetten eener briefwisseling over dit punt achtte hij onnoodig daar het tot niets kon leiden. Mostredacteur van het socialistischete Londen verschijnende blad de Vrijheid is tot 16 maanden dwangarbeid veroordeeld, wegens zijne artikelen, waarin hij aanspoorde tot vorstenmoord. FRANKRIJK. De commissie uit de Kamer, die belast is met het onderzoek van het door eene dame ingesteld verzoek om machtiging tot vervolging van vader, en dan zal ik er nog eens ernstig op aandringen." Het was een mooie zomeravond de oude kapitein genoot van zijn manilla sigaar en van het vroolijke gezicht op de rivier, waar tal van schepen stoombo ten en kleinere vaartuigen elkaar kruisten toen de dokter hem kwam bezoeken. „Daar doet ge wel aan vriend dokter, dat ge met den ouden man nog eens komt praten over oud en nieuw ik zit op mijn lieve lingsplaatsje zooals ge ziet hier verveel ik mij nooit, al die drukte daar (op de rivier wijzende) doet mij denken aan mijn vlugge „Zwerver". maar ge zijt mij nu toch dubbel welkom daar ik den gansehen dag zonder toespraak was. Frits is van morgen vroeg reeds naar de overzij geroeid om bij een zijner kennissen te gaan jagen, en komt eerst laat terug." „Dan laat ge hem toch zeker door den knecht halen Hij komt toch niet alleen in 't donker over de rivier?'' vroeg de dokter. „Neen ze zijn met hun beidenmaar ik zou er toch niet ongerust over zijn. Frits is een han dige jongen hij roeit i als de beste hij kent op de rivier den weg zoo goed als hier in huis en met den boeier weet hij al zoo goed om te gaan dat ik wel spoedig even gerust met hem uit zeilen zal gaanalsof ik zelf aan 't roer zat. Ja, ja, er zal een flink zeeman van worden. Hij heeft ook lust in 't leeren en ge lukkig kan ik hem daarvoor de beste gelegenheid ge ven." „Nu," viel de dokter hem in de rede, xFrits is daar ook recht dankbaar voor, en ik ben het geheel met u eens hij zal een goed opvolger van u zijn een waardig leerling van den ouden bevelvoerder van den „Zwerver," maar daar ge hem in zoo vele vakken on derwijs doet gevenwaarom verbiedt ge dan toch het onderricht in datgene wat voor den zeeman toch zoo noodzakelijk ishet zwemmen?" den prefect van politie Andrieuxop grond dat zij onwettig gevangen werd genomen heeft met 6 tegen 5 stemmen beslotenhet verleenen dier machtiging voor te stellen. De afgevaardigde van Orande heer Jacques hield den 30 de aangekondigde interpellatie over het gemis aan beleid van het bestuur in Algerië, dat geen enkele voorzorgsmaatregel had genomen om den opstand van Bou-Amema te voorkomen. De minister van oorlog generaal Farrestelde de moeielijkheden der krijgsbe wegingen, vooral door de gesteldheid van het terrein, in het licht en de noodzakelijkheid der hervorming van de gourns, omdat de Arabier door arabische middelen bestreden moet worden. De nederlaag van kolonel Incocenti schreef hij toe aan de vrees der bijgeloovige goums, veroorzaakt door het naderen van een marabout. Zoodra hij nadere inlichtingen ontvangen hadzou hij met strikte rechtvaardigheid handelen. De heer Gaston, een ander algerijnsch afgevaardigde wees op de zorge loosheid van den gouverneur van Algerië Albert Grévy (broeder van den president), die alle perken te buiten ging. Nadat de minister-president Ferry en de afge vaardigde Brisson nog het woord gevoerd hadden, werd met 266 tegen 247 st. besloten, de door den heer Jacques voorgestelde motie van ai keuring het eerst in stemming te brengen. Daarna werd die motie, waarmede de re- geeriDg verklaard had geen genoegen te kunnen nemen, verworpen met 236 tegen 220 st. Eene door den heer Meline voorgestelde motie van vertrouwen in de regee ring werd aangenomen met 282 tegen 194 st. De minister van buitenlandsche zaken zond aan de Porte eene nota betreffende ophitsingen van den nieuwen gouverneur van Tripoli. Hij verlangt, dat zij zijn krijgs- zucbtigen ijver wat matige. De République Franjaise tracht in een artikel te bewijzendat de gebeurtenissen in Oran het gevolg zijn eener mohammedaansche satnen- zweeringwaarvan te Konstantinopel de zetel is. GRIEKENLAND. De commissie van toezicht uit de mogendheden op de overdracht van het aan dit rijk afgestane grondgebied is met de grieksche commissa rissen naar Coilu vertrokken. Die overdracht schijnt geen groote bezwaren te zullen doen ontstaan. ITALIË. Ook hier is een wetsontwerp aanhangig betreffende het vervoer van pakjes per post. De com missie uit de Kamer, die met het onderzoek belast is, heeft de aanneming daarvan voorgesteld. In eene den 27 des avonds te Yenetië gehouden bijeenkomst ging de menigte rustig uiteen op daartoe ontvangen bevel. Enkele personen werden gevangen genomen. Op verschillende andere plaatsen werden on- beteekenende bijeenkomsten gehouden. De dagbladen dringen op kalmte aan. Bij geheime stemming werd de kieswet met 202 tegen 116 stemmen den 29 door de Kamer aangenomen. De linkerzijde juichte dezen uitslag toe. Zij keurde den 29 de verlenging der handelsver dragen met Frankrijk, BelgieEngeland, Duitsch- land en Zwitserland goed. Daarbij is tevens aangenomen het voorstel der commissie (waarmede de regeering verklaard had in te stemmen), om het ministerie uitte noodigen, de onderhandelingen tot vernieuwing der ver dragen welke ten einde loopen met kracht voort te zetten op den grondslag van wederkeerigheid en onder overweging van de wijzigingen, welke in het tegenwoor dig algemeen tarief kunnen gebracht wordenopdat men bij mislukking der onderhandelingen een vast stel sel zou kunnen toepassen. In den loop der beraadsla ging verklaarde minister Magliani dat de regeering dei voorkeur geeft aan bizonder overeengekomene boven algemeene tarieven op den grondslag van volkomen wederkeerigheid. Zoo evenwel de onderhandelingen misluktenzou men over het algemeen tarief van ge dachten wisselen. Den 30 werd een verzoek om de regeering over hare algemeene buitenlandsche staat kunde te mogen ondervragen, geweigerd, nadat minister Mancini het nuttelooze en ontijdige van eene derge lijke ondervraging betoogd had, OOSTENRIJK-HONGARIJE. Den 26 vertrok uit Weenen eene menigte slavische bedevaartgangers naar Rome bestaande uit vertegenwoordigers van alle sla vische volksstammen in het rijk, Czechen, Polen Cro- aten enz. Het doel van den tocht was het bijwonen der kerkelijke feesten op 34 en 5 Juli te Rome ter eere van de HH. Cyrillus en Methodiusdie voor 1000 jaren het Christendom in de slavische landen in voerden. Men zoekt er echter nog iets anders achter de vervulling van den wensch der Slaven om de La- tijnsche Liturgie door eene Slavische te vervangen. Voor den strijd tusschen Duitschers en Slaven over het gebruik van deze of geene taal op scholenin openbare registers en officiëele stukken, voor de recht banken, enz. zou die vervanging zeker een feit van beteekenis zijn. Daarbij komt nog, dat de Czechen zich bij deze bedevaart niet alleen aansluiten, maar zelfs de hoofdrol spelen. Nu hebben de Czechen dikwerf getracht met Rusland in verbinding te komen, hetgeen de voor naamste scheidsmuur was tusschen hen en de Polen. Als slavische volksstammen moesten Czechen en Polen zich nog door een anderen band verbonden gevoelen dan alleen door hun beider Oostenrijkerschap, maar de sympathie en antipathie ten opzichte van Rusland hield hen verdeeld. Sluiten nu de oostenrijksche Slaven zich als Katholieken aaneendan ontstaat van zelf eene verwijdering tusschen hen en de russische Panslavisten, aanhangers der Grieksch-Orthodoxe Kerk. De Duit schers in Oostenrijk zijn dus wegens deze bedevaart min of meer bezorgd, zoo wel met het oog op de taal, als omdat zij in een katholiek slavisme een tegenwich t tegen het russische panslavisme zien. Van de 382 bekende verkiezingen voor het hon- gaarsche Volkshuis zijn 218 in liberalen zin uitgevallen. De minister-presidont Tisza werd te Debreczin met 84 stemmen meerderheid boven den onaf hankelijken caDdidaat gekozen. De studenten aan de Hoogeschool te Praag maakten zich aan allerlei buitensporigheden schuldig, tengevolge

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 2