33ittncnJattb. QllUrJei. waarvan de Senaat beslootalle colleges onmiddelijk te sluiteneen verzoek aan den minister van onder wijs op te zenden om onverwijld den zomer-cursus te sluiten en een streng onderzoek in te stellen naar het voorgevallene. De Wiener Abendpost betreurt zeer de voorgevallene buitensporigheden en verklaart, dat de regeering haar plicht zal weten te vervullen, door der gelijke voorvallen te voorkomen. Het zal ongetwijfeld aan het vereenigd streven van alle vaderlandslievende personen zonder onderscheid van rang of landaard ge lukken, om de oorzaken en gevolgen van dergelijke uit spattingen weg te nemen. De radicale dagbladschrijver Kovacs is door de jury veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf, f 1000 boete en in de kosten wegens door hem geschreven artikelenwaarin het gemeenschappelijk leger aange vallen werd. SPANJE. Bij een besluit van den minister van ko loniën is het tabnksmonopolie op de Philippijnsche eilanden afgeschaft. Van 1 Juli 1882 zullen de teelt en de uitvoer van tabak in die bezitting volkomen vrij zijn. Deze maatregel wordt door de liberalen zeer toegejuicht. In verband met het koninklijk besluit om de ver kiezing van 420 afgevaardigden en 180 leden van den Senaatten gevolge van de ontbinding der Corteste houden op 21 en 28 Augustus a.s., is door den minis ter van binneulandsche zaken aan de overheden een schrijven gericht, waarin hun gelast wordt, bij die ver kiezingen onpartijdig te blijven. De conservatieven die thans de meerderheid uitmakenkeuren de ont binding sterk af, omdat zij geschied is zonder dat de begrooting bij de Kamer ingediend was. Dientengevolge worden de belastingen volgens hen na 1 Juli onwettig ge heven. In hunne oogen is de ontbinding niets minder dan een inbreuk op de staatsregeling. De Koning heeft intusschen bij twee besluiten de begrooting 18801881 mog tot 81 December a.s. van kracht verklaard, TURKIJE. Het rechtsgeding tegen Midhat-pacha en verdere medeplichtigen aan den moord op den Sul tan Abdul-Aziz nam den 27 een aanvang. Den 28 werden schuldig verklaard aan moord met voorbedachten rade de worstelaar Mustapha, een veld wachter van dien naam en de kamerheer Faksi-bey; aan medeplichtigheid de officieren Ali-bey en Nedjb-bey, Midhat-pacha Nouri- en Mamoud-pacha beiden zwa gers des Sultans aan het behulpzaam zijn bij den moord de kolonel lzzet-bey en Seyde bey, beiden paleis-beamb ten. De straf werd den 29 door het hof uitgesproken. Uitgezonderd lzzet-bey en Seyde-beydie tot 10 ja ren dwangarbeid veroordeeld werden zijn allen ter dood veroordeeld. Nouri-pacha bekende last tot het vermoorden van den Sultan te hebben gegeven op bevel eener commissie bestaande uit MidhatRuscndi- en Mahmoud-pacha. Midhat-pacha ontkende in eene uitvoerige rede het bestaan dier commissie en hield voldat de Sultan zelfmoord had gepleegd. Hij verklaarde verder, dat hij berouw had in het fransche consulaatsgebouw een toevluchtsoord te hebben gezocht. Mahmoud-pacha ontkende uitdrukkelijk alle medeplichtigheid. BULGARIJE De verkiezingen schijnen ten voor- deele van den Vorst te zijn uitgevallen. Te Sofia wer den de hem gunstig gezinde candidaten gekozen met 4500 stemmen, tegen 200 op de candidaten der oppo sitie uitgebracht. In twee plaatsen moesten de verkie zingen verdaagd worden wegens ongeregeldheden. ZUID-AFRIKA. Volgens de rechlstroeksche tot den 7 Juni loopende berichten bleef het besluit, om de nederlandscbe taal in het parlement der kaapkolonie toe te laten zeer de aandacht trekken. De Zuid-Afri- kaanders betoogen steeds de rechtvaardigheid en de goede staatkunde van dien maatregel, die door sommige organen bestreden wordtals een uitvloeisel van het Afrikaanderbond dat zij met wantrouwen gade slaan. Omtrent den arbeid der commissie voor de vredesonder handelingen werd van geloofwaardige zijde vernomen dat het geheele transvaalsehe gebied aan de republikei nen zou komen. Dit deed vertrouwen ontstaan en andere bezwaren, mochten zij opkomen, hoopte men gemakkelijk te boven te komen door eene grensregeling. De suzereiniteit zou zich dan alleen bepalen tot invloed op de buitenlandsche betrekkingen. Aan de Kaap was de komeet waargenomen. Bij kon. besluit van 16 Juni is geschorst een besluit van Gedep. Staten van Noordholland, ter goed keuring van een besluit van den gemeenteraad van Zwaagvan 13 Mei, strekkende tot het verleenen van subsidie aan de r. c. parochiale school aldaar. Het gerechtshof te Arnhem heeft den 23 bevestigd het vonnis der rechtbank aldaar, waarbij de burgemeester van Nijmegen niet ontvankelijk verklaard is in zijnon eisch tegen den molenaar van den ouden polmolen, tot ontruiming van den door den Staat aan de gemeente Nijmegen verkochten vestingwal. De advocaat dier ge meente beweerde dat stadswallen zaken buiten den handel waren waarop geene zakelijke rechten konden verkregen worden zoodat de in 1581 verleende ver gunning tot opbouw niets was dan een bedeleen. Maar de advocaat van den gedaagde bestreed op historische gronden, ook aan den eigenaardigen vroegeren toestand van Nijmegen a s vrije Rijksstad ontleend, en met goed gevolg deze stelling. Intusschen hebben in 1879 reeds 2 andere molenaars aan het bevel tot ontruiming van den wal voldaan. Den 28 is te Wageningen geopend de door het departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen ondernomen tentoonstelling van wageningsche nijverheid en geldersche kunst. De eerste categorie telt 130, de laatste 154 inzendingen. In eene talrijke bijeenkomst van belangstellenden, meestal tot den amsterdamschen handel en scheepvaart behoorende den 29 onder de leiding vaü deii beer D. Cordes voorzitter der kamer van koophandelOp het stadshuis te Amsterdam gehouden, zijn aangenomen 3 door den heer A. C. Wertheim voorgestelde motiën, waarin leedwezen betuigd wordt over het besluit der 2e Kamer ten aanzien van het kanaal van Amsterdam naar de Merwede, besloten wordt om de le Kamer te verzoeken het des betreffende wetsontwerp te verwerpen, en een comité van uitvoering te benoemen dat iü de eerste plaats zal trachten de noodige kapitalen bijeen te brengen om den gemeenteraad eene som van min stens 3 miljoen tegen eene rente van 3 p. c. 's jaars aan te bieden, om te dienen tot vrijwillige bijdrage der stad in de kosten van een kanaaldat Amsterdam in oostelijke richting op de kortste wijze met den Rijn zal verbinden. Op de kermis te Haarlem is den 29 een man aangehouden door 2 rechercheurs uit Amsterdam, alwaar hij een horloge en eenige gouden ringen had gestolen. Den 29 is de personentrein tusschen de station aan de Weesperzijde en de centraal-station te Amster dam ontspoord. De achterste wagen liep uit het spoor en rukte er ook den vo irgaanden wagen uit, zoodat ze weldra geheel op zijde lagen. De machinist werd door het nabijzijnde werkvolk gewaarschuwd, m stopte nog tijdig genoeg om verdere onheilen te voorkomen; de pas sagiers zijn met den schrik vrijgekomen. Den 29 's avonds werd te Utrecht door de leden der studentensociëteit „Placet hie requiescere Musis" op hot feestterrein een concert gegevenuitgevoerd door het muziekcorps van het 7e westlaalsehe infanterie- regiment. Na afloop werd een bal gegeven. De aarts hertog in blauw satijn op zijnen troon gezeten liet door een zijner pages freule v. Ittersum noodigen om met hem het bal te openen. Onderscheidene reünies werden met muziekcorpsen binnengebracht en door den tuin geleid, waarbij onophoudelijk het „Io vivat" klonk. Den 80 werden van wege de studenten-ijsclub op het Vreeburg volksspelen gegeven, waarbij de muziek der schutterij zich deed hooren. Het genootschap PANTA NOTITA gaf op het feestterrein eene matinee musicale door het stafmuziekcorps van het regiment guides uit Brussel, s' Avonds werd eene uitvoering van hetzelfde corps aangeboden door de leden van het studenten-con certgevolgd door een fraai vuurwerk en een bal, waaraan de aartshertog deel nam in zwart fluweel cos- tuutn met staal omzet. Hij deed de eerste dans met jonkvr. Royaards v. Scherpenzeel, de tweede met jonkvr. v. Eek uit Arnhem. Den 30 is te Haarlem door het prov. bestuur aanbesteed a. het voortzetten der verbetering van het Krabbersgat bij Enkhuizen geraamd op f 45000b. het uitvoeren van eenige werken op het eiland Urk geraamd op 6000; c. het uitvoeren van eenig bagger- werk in het Noorder-Sparen. Minste inschrijvers waren: voor a. de heer J. v. Houweningen Fz„ te Amsterdam, a f 35,750, voor b. de heer J. H. Kieviet, te Diemen, a 5640voor c. de heer A. Kuyk te Haarlem a f 2100. Msgr. J. A. Paredis bisschop van Roermonde, heeft den 30 het 40jarige feest zijner wijding als zoo danig gevierd. Den 1 Juli is in het Park te Amsterdam van wege de afdeeling der Nederl. Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde, eene bloemententoonstelling ge opend, welke op 4 Juli weder gesloten wordt. Tot de eerste bezoekers behoorde de Koningin van Zweden die bij het binnenkomenuit handen van den voorzitter van het hoofdbestuur der Maatschappijmr. D. Visser v. Hazerswoude een praehtigen ruiker aanvaardde. In het arrondissement Maastricht openbaart zich groote geestdrift voor een tolverbond met Belgie en telt het petitionnement daarvoor aan de Staten-Generaal roeds duizenden handteekeningen. Ieder officier van het leger in N. Indie die in Nederland tot die betrekking wordt benoemd of die als officier van het leger hier te lande bij dat in Indie wordt overgeplaatst, ontvangt voortaan eene gratificatie van f 1000als tegemoetkoming in de kosten van uit rusting. In eene vergadering der Tuinbouwvereeniging te Beverwijk hebben eenige tuinders zich bij contract vrbonden de aardbeziën tegen een bepaalden prijs te leveren aan eene commissie die ze voor eigen rekening O O en risico naar Duitsckland, zal verzenden. Anderen nemen intusschen proeven om ze in goeden staat aan de londensche markt te brengen. Van wege de afdeeling Haarlem van den Multa- patiorsbond zullenbij genoegzame deelneming50 arbeiderswoningen gebouwd worden op een terrein achter de Brouwersvaart, uitkomende aan de Leid-che- vaartin het verlengde der straatdie gevormd wordt door de in aanbouw zijnde 70 woningen van de bouw- vereeniging „Des Werkmans Vriend." Aan het r. c. paroehiaal armbestuur to Tuitjehorn, gem. Haringcarspel is door wijlen mej. A. Bleeker een legaat van 1000 besproken. Bedankt voor het beroep naar de Evang. Luth. gemeente te de Rijp door ds. Pohlman, te Groede, in Zeeland. Te Nieuw-Vennep zijn den 30 twee harddrave rijen gehoudende eene van 18 boerenpaardende andere van 22 paarden van zessen klaar. Bij de laatste werd de prijs van f 150 behaald door het paard van 8 v. d. Voort te Alkemadede premie van 50 door dat van J. Dam te .Alkmaar. Den 29 hebben voor rekening van liet Haarlem- scbe Schoolverbond en der vereeniging „Door vermaak tot Nut," 840 scholieren de voorstelling in de op de kermis te Haarlem staande tent van den heer E. Basch bijgewoond. Ten behoeve der havenpolicie te Amsterdam zal aangekocht worden eene atoomboottevens voorzien van pomp voor eventuëele brandblussching, waarvan de kosten geraamd zijn op 12000. Het gebouw der Handelsvereeniging aan de Boompjes te Rotterdam onlangs opgehouden, is thans aan het Rijk verkocht voor f 95000, ten einde te wor den ingericht tot zee- en hypotheekkantoor. Den 30 Is te Leeuw&ldenin het Harmonie-ge bouw, feestelijk geopend de tentoonstelling van voor werpen ingezonden voor den nationalen wedstrijd op het gebied der n jverheid uitgeschreven door de ver eeniging „Nijverheid", ter gelegenheid der viering van haar 25jarig bestaan. Den 1 Juli zijn aan da universiteit te Leiden be vorderd de heeren J. H. v. Meurs geb. te Haarlem tot doctor in de staatswetenschappenen J. E. v. d. Boon, geb. te Zaandam, tot doctor in de rechtsweten schap. Met den 1 Juli is tot onderwijzeres aan de school te Groet, gem. Schoorl benoemd mej. A. M. E. F. Hartkamp te Amsterdam. De ontvangsten van de Ned. Rijnspoorwegmaat schappij hebben in het afgeloopen boekjaar bedra gen f 5,854,829zijnde f 459,129 minde" dan in 1879-80 doch f 237,431 meer dan in 1878-79 en 299,058 meer dan in 1877-78 (De inkomsten van den spoorweg LeidenWoerden zijn niet, die van de stoomtramwegen Haag—-Scheveningen en UtrechtHar- melen wel in deze opgaven begrepen). De opbrengst der reizigers nam toe met 59,833,25%, het goederen vervoer nam af met 563,783,90%, schoon de opbrengst 542,322,57% booger was dan in 1878-79. De uitga ven waren f 334,294,60 booger dan in 1878-79. Na aftrek der kosten van exploitatie bedroegen de ontvang sten f 3.291,549,96%, zijnde 557,033,10 minder dan in het vorige boekjaar. De netto ontvangsten bedroegen f 2,478,070. Na betaling van renten en aflossing, toe voeging aan fondsen enz. is boien 5 p. c. van het aandeelen kapitaal f 136,917,77% voor de aandeelhou ders beschikbaar. De algemeene vergadering, den 30 te Utrecht gehouden, heeft de directie gemachtigd om eene 4 p. ets leening te sluiten van f 1,200,000en om, behoudens de goedkeuring van commissarissen voor elk geval, over te gaan tot aanleg en exploitatie, of tot het sluiten van overeenkomsten betreffende aanleg en exploitatie van locale spoor- en tramwegen in on- middeljk verband met en tot voeding van het verkeer der spoorwegen van de Maatschappij strekkende. De landbouwer uit Prinsenhage J. Bouwens tegen wien als beschuldigd zijne echtgenoot te hebben mishandeldvoor de rechtbank te Breda een jaar cel straf was geëisebtistoen hij van de terrechtzitting huiswaarts keerde door een zijner zwagersJ, Iluy- bregts zoodanig mishandeld dat men hem bijna le venloos op den weg vond. De dader is gearresteerd. De rechtbank te Leeuwarden heeft tot een jaar celstraf veroordeeld een jongman die, onder Scharne- goutum met anderen aan het hooien de paarden der wagens had laten weiden in het land van een land bouwer, en dezen met een hooivork aangevallen en in den arm gestoken had toen hj verzocht de dieren te verwijderen. De gewonde zal waarschijnlijk voor zijn gansche leven het gebruik van zjnen arm moeten mis sen. De dader is gewoon een overmatig gebruik van sterken drank te maken. Door eene engelsehe maatschappij is concessie gevraagd en verkregen om een wandelweg van het zand- voortsche strand de zee in te maken. Ten zuiden van het dorp zal een pier gebcuwd worden aan het zee- ëinde met ruimte voor muziekuitvoeringen. Bij het examen te Kampen is als apothekersbe diende toegelaten mej. A. Sehattee de Yries, van Hoorn. Sedert ruim 3 weken is de openbare lagere school te Wartena gesloten, wegens een geschil tusschen het gemeentebestuur en kerkvoogden der herv. gemeente waaraan liet schoolgebouw toebehoort. Een ministerieel schrijven om aan dezen toestand een einde te maken, heeft niet mogen baten. L'Indépendance Beige bericht de herkiezing der heeren Zevenbergen en Almeloo tot leden der neder- landsche 2e Kamer. Vervolg der binnenlandsche berichten in het tweede blad. De Arnh. Ct. schrijft zeer terecht De policie te Bergen op Zoom heeft liet jongens spel „bok sta vast" verboden omdat een knaap daarbij zijn been heeft gebroken. Bij bet krijgertje spelen heeft eenigen tijd geleden een jongen zijn arm gebroken. Onze policie is echter niet zoo up de hoogte van haar vak als de Bergen-op- Zoomsche, ten minste zij heeft nog geen verbod tegen het spel uitgevaardigd. Ook blijft nog maar altijd het schommelen geoorloofd, niettegenstaande men herhaaldelijk leest, dat er onge lukken door worden teweeggebracht. En als nu bij ,,'t haasjen-over" of „verlos" een van de medespelers een ongeluk krijgt, of bij gymnastiek oefeningen of velocipède-rijden noodlottig neerkomt moet dan maar dadelijk de policie een verbod uit- v ardigen Eeuwen lang hebben de knapen in licbaamsspelen hunne uitspanning gevonden; en als er een op het miljoen of de tien miljoen daarbij een arm of been breekt, is dit voor de policie nog geen reden, om een verbodsbepaling voor het spel te makenwaarbij dit gebeurde, 't Is een domheid van de Bergen-op-Zoomsche policie waardoor het gebroken been niet hersteld wordt en evenmin voorkomen datzij het dan ook op eene andere wijze, andere jongens armen of beenen breken. Eenigen tijd geleden is linnengoed iu den handel gebracht, dat geen linnengoed is. Papier is 't ook niet, maar de boorden en manchetten bestaan uit een meng sel dat met een spons kan worden schoongemaakt. Tegen die nieuwigheid werd gewaarschuwd, uithoofde van de groote brandbaarheid. De heer Jac. Rademaker, Heiligenweg te Amsterdam komt ons nu mededeelen dat hij het artikel thans heeft in een verbeterd fabrikaat' dat zonder brandbaarheid uit te sluiten, geen grooter gevaar oplevert dan gewoon linnengoed. In zijn win kel is een voorraad tentoongesteld zwemmende in een aquarium.

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 3