No. 79. Drie en tachtigste Jaargang. 1881. Stedelijk Museum. FEUILLETON. Iets over Zwemmen, WOENSDAG 6 JULI. C- Prijs der gewone Advertentiën ©fficiëei (öcbecltc. Buitüttliinb ALKHAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0.06. Van 15 regels 0,75; iedere regel meer/" 0,15. Gfroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. SCHUTTER IJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat de commissie voor de Schutterij op Dinsdagden 12 Juli aanstaande, 's namiddags ten 5% uur precies, ten raad- huize dezer gemeente, zitting zal houden tot het beoordeelen der lichaamsgebreken en verdere reclames tegen de dienst bij de Schutterij, onder opmerking, dat alleen bij persoonlijke opkomst vrijstelling van die dienst kan verleend worden, terwijl, wan neer vrijstelling voor broederdienst verlangd wordtbovendien schriftelijke bewijzenter gemeente-secretarie aan te vragen gevorderd worden. Werkelijk dienstdoende schutters, die vermeenen mochten recht op vrijstelling te hebben verkregen, kunnen hunne re clames alsdan tevens doen onderzoekendoch worden verzocht hiervan tijdig kennis te geven aan den kommandant der schutterij. Burgemeester en Wethouders voornoemd, AlkmaarA. MACLAINE PONT. 1 Juli 1881. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. KOSTELOOZE bezichtiging op ZONDAG-, 10 JULI, waarvoor toegangkaarten te verkrijgen ter vergadering der Commissie van toezicht op WOENSDAG, 6 JULI, 's namiddags van 2 tot 3 uren ten stadhuize. Verder wordt herinnerd, dat het Museum iedere n MAANDAG en VRIJDAG, van één tot drie uren des namiddags kan worden bezichtigd tegen f 0,25 per persoon. Voor den meestbiedende te koop een partij SCHOOLSCHRIFTEN en afgekeurde SCHOOLBOEKEN. Inlichtingen ter Secretarie tusschen 9 en 2 uren. Lijst van brievenwaarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de 1». helft der maand Juni 1881. Wed. LamaneM. Meijer, Amsterdam; Mevr. A. Wortel, 's GraveuhageP. BosScbagenC. Mulder, Zijpe. Van het Hulpkantoor Broek opLanged ij k; Wed. C. Kalker, Alkmaar. Briefkaarten P. D. BagustusTh. de Haas, Amsterdam. BELGIE. Den 1 werd door den minister van bin- nenlandsche zaken in de Kamer verklaarddat de regeering voornemens was elk voorstel tot hervorming van het kiesrecht door wulke partij ook ingediend uit te stellen zonder den dag der behandeling te be palen. De heer Janson afgevaardigde voor Brussel verklaarde zich sterk tegen den census dien hij eene bron van bedrog bij de verkiezingen achtte en waarte gen hij reeds vele jaren was opgekomen. Hij verlangde nietdat de regeering onmiddelijk een wetsontwerp°tot uitbreiding van het kiesrecht zou indienen, maar wenschte, dat zij zich in beginsel zou verklaren voor de toelating 3) door FRANCOIS A. VAN EL. „Zwemmen is nuttig tot bevordering van kracht." R ec1a m. „Och wat zou het," bromde de kapitein„zwem men. Sla in een storm over boord, wat zou 't baten? Beveel dan je ziel aan God en denk dat het beter is daar je graf te vinden, dan op zoo'n morsig kerkhof in een kuil te worden gestopt! Waar dient het toe? om tot waaghalzerij aan te sporen om kunstjes te makenwaaraan allerlei gevaren verbonden zijnom de gezondheid te benadeelendoor veel te lang in 't water te blijven of veel te dikwerf er in te gaan warm bezweetpardoes in eens in 't water te sprin gen, of uit het water gekomen, te blijven ronddrentelen in een badlakentje gewikkeld, bij een temperatuur, die eer naar een pijekker zou doen verlangen. Dwaasheid en overdrijving „Juist," zei de dokter, „overdrijving, maar beste vriendoverdrijving van uwe zijde. Zullen we om het misbruik het gebruik afkeuren Hoe vele zaken zou men dan wel niet moeten afkeurenMet u keur ik af, kunstjes, weddingschappen of proefnemin gen waaraan gevaar verbonden is en geenerlei nuttig heid. Dwaasheid vind ik het lange zwemmen van dien engelschen kapitein met een mastje en zeiltje aan zijne voeten gebondeneen roeispaan in de hand gevolgd door een stoombootjevan waar hem zoo nu en dan glaasjes rum en sigaren werden toegereikt. Kunsten makerij en overdrijving als zoo iemand wordt toegejuicht en opgehemeld. Maar voor dat alles behoeft ge bij onze zwemschool geen vrees te koesteren Juist daar wordt niet alleen gezegd en geleerd hoe gedaan, maar ook wat niet gedaan en nagelaten moot worden 't Is van bekwame personen tot de census. Den 5 zal de regeering waarschijnlijk antwoorden. Den 30 had de minister reeds verklaarddat de regeering zich vereenigde met het medegedeelde amen dement der centrale afdeeling om de thans bij Gede puteerde Staten berustende rechtspraak in verkiezings geschillen onmiddelijk over te brengen bij de hoven van appèl, in plaats van bij de gemeentebesturen. Ver der had hij voorgesteld, de artikelen betreffende de af schaffing van het derde der grondlasten als een der grondslagen van den census terug te zenden naar die afdeelingomdat de regeering daarvan een afzonderlijk ontwerp wenschte te maken. DUITSCHLAND. De Keizerin verkeert in bevre digenden toestand. De genezing van de operatie vor dert zeer goed. Aan de leiders der sociaal-democratische partij Bebel, Liebknecht en Hasenclever alsmede aan 16 andere leden dier partij is het verblijf te Leipzig krachtens de socia listenwet onlangs hier toepasselijk verklaard, ontzegd. ENGELAND. Lagerhuis. Art. 5 van het wetsontwerp tot wijziging der bepalingen op het landbezit in Ierland, waarover thans voortdurend beraadslaagd wordt overeen komstig het voorstel der regeering, werd met 238 tegen 152 en art. 6 zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De beraadslaging over art. 7, waarbij den pachter het recht wordt toegekend zich tot het in te stellen hof te wenden, met het verzoek te bepalen, wat voor bem billijke pacht is ving aan. Dit artikel houdt een van de hoofdbepalingen in. Vooraf verklaarde minister Gladstone toe te geven aan het vroeger reeds te ken nen gegeven verlangen, om ditzelfde recht ook aan den landheer toe te kennen. Reeds werd een amendement aangenomen bepalende dat de pachter, alvorens zich tot het hof te wenden genoodzaakt is aan zijn landheer een voorstel te doen over de door hom verlangde pachtverlaging. Eerst wanner de landheer weigert kan hij de beslissing van het hof inroepen. Den 1 antwoordde de onder-minister van buiten- landsche zakendat de minister van buitenlandsche zaken met den gezant te Konstantinopel in briefwisse ling was over het strafgeding tegen de moordenaars van bultan Abdul-Aziz. Verdere mededeelingen zouden voorbarig zijn. IRANKRIJK. B.j de plaats gehad hebbende stem mingen in de Kamer over de motiën in zake Algerië onthielden zich 82 ledeD bij de stemming terwijl onder de stemmenden vóór de regeering 5 ministers waren. De gemeenteraad van Parijs blijft den strijd tegen den prefect van politie Andrieux voortzetten. Met 35 tegen 6 stemmen werd eene motie aangenomen, waarbij de raadvolhardende in zijne besluiten betreffende de prefectuur van politie, besliste, dat alle stukken be treffende die zaak aan de regeering terug gezonden zouden waar dat door overmatige inspanning het lichaam er door zou kunnen benadeeld worden, maar dat zijn uit zonderingen door het misbruik veroorzaakt doch ge zult toch wel niet tegenspreken dat het alleen daardoor tot nadeel doch anders niet dan tot bevordering der gezondheid kan strekken. Nog minder kunt gij ernstig meenen, dat 't voor den zeeman in het bijzonder onnut of onverschillig zou kunnen zijn. Uwe voorstelling ziet alweer op een bijzonder gevalmaar zeg eens, is het dan op uwe zoo talrijke tochten nooit voorgekomen dat een man over boord vielen wel degelijk gered zou geworden zijnzoo hij zich zeiven maar eenigszins had kunnen helpen?" „Hm ja!" zuchtte de oude man, „die oude baas timmerman arme drommelEen naar geval, een akelig gezicht! We hadden lang stilte gehad, maar plotseling was 't weêr veranderdde wind was uitgeschoten de „Zwerver" liep weder een goeden gangik was daarover in mijn schik naar mijn kajuit gegaandaar hoorde ik op eens roepen man over boord Toen ik op het dek terug kwam vernam ik dat door een plotselinge windvlaag ('t was ruw storm achtig weêr geworden met een holle zee) of door een andere oorzaak, wij hebben het juiste nooit kunnen ontdekken mijn oude trouwe baas timmerman over boord was geslagen men had hem dadelijk een touw toegegooiden een spar toegeworpen het eene was te kort, en het andere dreef kort langs hem heen. De stuurman met zes man vroegen verlof om de boot te laten zakken en hem daarmeê hulp te brengen, maar ik mocht het niet toestaan ik moest weigeren en ik zag hem voor mijne oogen na eene korte worsteling in de golven verdwijnen." „Dat getuigt juist tegen uw beweren had de timmerman door te zwemmen dicht genoeg bij het touw kunnen komen om het te grijpen, of daardoor zich aan die spar weten vast te klampen dat zou veel tot zijne redding hebben kunnen bijdragen." „Mogelijkmaar niet zekerde Zwerver was een han dig schip maar 't gaat niet als met een stoomschip dat men kan bijdraaienstoppen of wenden in zoo'n worden. Een voorstel om eenvoudig tot de orde van den dag over te gaan werd verworpen met 36 tegen 24 st. en met 34 tegen 24 eene motie waarbij alleen verklaard werd dat de raad zijne besluiten ten aanzien dier prefectuur handhaafde. De Kamer stond den 2 een crediet van f 150000 toe voor het instellen eener geregelde postdienst tus schen Frankrijk Tunis en Algeriëen nam een wets ontwerp tot overneming van twee spoorweglijnen aan. ITALIË. De Kamer heeft thans in behandeling genomen het door den minister van oorlog ingediende wetsontwerp op de legerhervorming, waardoor de regee ring de gehalte van de officieren wil verbeteren. Hoewel door verscheidene leden bestredenis de aanneming vrij zeker uit vrees dat het ministerie bij eene nederlaag zou aftreden. De consul Maccio verlaat den 8 Tunis. OOST-HONGARIJE. Sedert geruimen tijd bestond te Praag reeds spanning tusschen de Duitschers en Czechenwelke spanning vooral bij de Czechen toe- nam, toen de verkiezingen, niettegenstaande alle, zelfs ongeoorloofde middelen om op de kiezers invloed uit te oefenen ten voordeele der duitsche partij uitgeval len waren. Den 28 raakten de duitsche en czeehische studenten op de volgende wijze slaags. Het duitsche corps Austria (Oostenrijk) vierde even buiten Praag een feestdat ook door dames werd bijgewoond. Het feest was reeds eenigen tijd aan den gang, toen eene stoomboot 200 czeehische studenten aan wal zette die tegenover r e duitsche studenten plaats namen en hen begonnen te tergen door het zingen van czeehische liederen. De voorzitter van het corps beval op uittartingenvan welken aard ookniet te antwoorden liet de aanwe zige dames naar buiten gaan en gaf bevel geen enkel volkslied te spelen. Hij liet verder de politie waar schuwen waardoor weidra de politiemacht versterkt was. Inmiddels gingen de czeehische studenten, hoe wel van verschillende zijden tot rust en orde aange spoord, voort, allerlei beleedigingen en uittartingen te uiten waardoor eene vechtpartij ontstonddie daar mede eindigde, dat de duitsche studenten naar hunne medestudenten glazenflesschenstoelen en tafels wierpen tot zelfs in het vaartuigwaarmede zij naar Praag terugkeerden Van onpartijdige zijde wordt erkend dat de czechen de aanvallers waren en de duitschers zich zeer gematigd hebben gedragen al lieten zij alle aanvallen niet onbeantwoord. De be volking keurde over het algemeen de houding der czechen af: wel hadden de duitschers volgens sommigen voorzichtiger kunnen handelen. Ook de commissaris van politie heeft de houding der duitschers voorbeeldig genoemd. Uit het ingesteld onderzoek is echter ge bleken dat deze aanval der czechen vooraf berekend was en het czeehische gepeupel stond de voor het mee- kort tijdsbestek en dandaar zijn nu immers allerlei hulpmiddelen aan boord, zwemboeien, zwembui zen zwemgordels Heb ik zelfs wel niet gehoord van heele zwemmatrassen, waarop een gansche equipage zich redden kan in afwachting van wat men nog verder ver zinnen en bedenken zal. Onze gansche scheepvaart is veranderd na de stoombooten „Stop, kapitein, ge wilt het over een verkeerden boeg gooien, en daarvoor zijt ge een te knap zeeman en ook met een veel te goed oordeel bedeeld om uwe zaak met zulke zwakke beweringen te verdedigen. Neen dat kan u geen ernst zijnom eerst door verkeerde voorstellingen en nu door misplaatste aardigheden er u van af te maken „Ge hebt gelijk, dokter, 't is mij geen ernst daarmeê ik heb een andere reden, waarom ik Frits weigerde ware oorzaak is de dood van mijn goedenbraven vader dat vreeselijk tooneel uit mijne kinderjaren, dat zoo'n ontzettende indruk op mij gemaakt heeftGij weet, we woonden in het noorden van ons land, bij eender groote friesche meren. Vader hoewel geen zeeman hield veel van zeilen, we hadden een hoog opgetuigden boeieren dikwerf werden daarmeê tochtjes op het meer gemaakt. Op een zomernamiddag zouden vader, een zijner kennissen, zekere heer Bransen, en ik, weêr eens uit zeilen gaan, maar nadat we met een lief briesje tot midden in 't meer gekomen waren ging de wind liggen en slap hingen de zeilenzonder eenige be- weging in den boeier te brengen. „Een mislukte tocht," zei vader, „we zullen de riemen maar opnemen en naar huis terugkeeren. „Wacht nog even", zei de heer Bransen,,'t zoo'n heerlijke gelegenheid om eens te water te gaan ik heb zoo'n lust om wat te zwemmen." „Ga je gang", hernam vader, en hield zich intusschen bezig met het zeil te strijken, de fokzeiltjes te bergen, en van de boeier dus een roeiboot te maken. Bransen was een heel eind ver gezwommenen juist greep vader de riemen om hem te gemoet te roeien toen we op eens hoorden gillen „help help ik krijg de kramp, ik kan niet meer." Slot volgt).

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 1