No. 80. Drie en tachtigste Jaargang. 1881. FEUILLETON. Iets over Zwemmen, V li IJ D A G 8 JULI. Prijs der gewone Advertentiën ISuitenlAub. COURAiYT. Van 15 regels 0,75; iedere regel meer/10,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEBMs. COS- TER ZOON. ALkAIAARSCIIE Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0.06. Voor den meestbiedende te koop een partij SCHOOLSCHRIFTEN en afgekeub.de SCHOOLBOEKEN. Inlichtingen ter Secretarie tusschen 9 en 2 uren. BELG-IE. Den 4 had eene te voren aangekondigde bijeenkomst ten gunste der uitbreiding van het stem recht plaats. De belangstellenden ten bedrage van eenige duizenden trokken in optocht door de straten en gaven bij de gebouwen waarin de ministeriën ge vestigd zijnluide hun verlangen naar uitbreiding van het stemrecht te kennen en niet altijd op even bedaarde wijze. Vervolgens brachten zij den afgevaardigde Jan- son die aan de beweging den eersten stoot gaf, aan zijne woning een hulde betoon. Zonder ongeregeldheden liep alles af. De Gazette deed een krachtig beroep op zooeven genoemde afgevaardigde, om zijne amendementen op de aanhangige wijziging der kieswet in te trekken, want handhaving zou leiden tot den val van het ministerie en waarschijnlijk de elericale partij aan het bewind brengen. Verscheidene andere bladen noodigden de re geering uittoe te geven. Den 5 antwoordde de minister van financiën Graux (in 1870 voorstander van uitbreiding van het stemrecht) echter namens de regeering op de rede van den heer Janson dat het door hem op geworpen vraagstuk, betreffende eene wijziging van het kiesstelsel het gewichtigste is, dat ooit in de belgische vertegenwoordiging ter sprake is gebracht. Het zou volgens hem ongerijmd zijn twee verschillende beginselen, census en bekwaamheid als grondslag voor het kies stelsel aan te nemen. Het vraagstuk eener herziening van art 47 der grondwet, welke al spoedig het gevolg der aanneming van het voorstel Janson zou moeten zijn, was voor eene beslissing nog niet rijp. In één woord, in de aanneming van het voorstel van dien afgevaardig de zag hij den ondergang van het ministerie en van de liberale partij. DUITSCHLAND. De Keizerin blijft in beterschap vooruitgaan voor haar volkomen herstel zal nog eenige tijd noodig zijn. ENGELAND. Lageehuis. Den 5 verklaarde de onderminister van buitenlandsche zaken dat niets ver nomen was van eenig voorstel tot het bezetten van Bulgarije door eene buitenlandsche krijgsmachthij achtte zulk een voorstel ook niet waarschijnlijk. Voor zoover hem bekend was weigerde Italië noch de er kenning van Erankrijk's beschermheerschap over Tunis, noch van de benoeming van den heer Roustan tot minister-resident te Tunis. Eindelijk was het mogelijk dat de( Eranschen Sfax (Tunis) zouden beschieten. Northcote vroeg opheldering van de regeering over den eiseh van den portugeeschen consul in de Transvaal, om schadeloosstelling tot een bedrag van 2,520,000, wegens verliezen en schadebij het beleg van 'Pot- chefstroom geleden. Minister Gladstone antwoordde dat hij het voorbarig achtte zich daarover uit te laten, ook wat den indruk betrof, door dien eisch aanvanke lijk op de regeering gemaakt. De zaak was naar de commissie in de Transvaal verwezen. Vervolgens werden de artikelen 9, 10 en 11 der iersche landwet aangenomen. In het Hoogerhuis verklaarde de minister van bui tenlandsche zaken dat de regeling omtrent Tunis niet in 't minst op Tripoli betrekking had Hij geloofde nietdat tusschen Frankrijk en Spanje eenig verdra® bestond tot verdeel ing van Marokko. FRANKRIJK. Den 1 maakte de Senaat een aan vang met de behandeling bij tweede lezing van het wetsontwerp tot invoering van verplicht lager onderwijs. Een amendementom onder de leervakken het gods dienstonderwijs op te nemendat echter niet tegen den wil der ouders zou kunnen gegeven worden, werd met 144 tegen 124 stemmen verworpen. Een door den heer Jules Simon voorgesteld amendement, om in art. 1 bij op de leervakken op te nemen de volgende zin snede: de onderwijzer zal aan de hinderen hunne 'plichten leeren jegens God en jegens het vaderland werd den 4, in weerwil van het verzet van den minister-president Ferry, aangenomen met 139 tegen 126 stemmen. Na de in diening van dit amendement op den 2 ontstond reeds da delijk strijd over deze wet, want, zoodra besloten was, dit door de rechterzijde zeer toegejuichte denkbeeld in overwe ging te nemen, stelde de heer Batbie voor, de beraad slaging te verdagen drt- niet aangenomen werd. Men besloot voort te gaanaueh artikel 1 en in verband daarmede artikel 2 aan te houden. AAilel 3 werd goedgekeurd en op artikel 4, het beginsel der verplich ting inhoudende, werd door generaal Robert als amen dement voorgedragen, het onderwijs met het 8e, in plaats van met het 6e levensjaar, verplicutend te stellen. Het door dien voorsteller aangegeven denkbeeld om zijn amendement naar de commissie te zenden ten einde beter te worden omschreven werd niet gedeeld met 154 tegen 123 stemmen werd beslotendaartoe niet over te gaan. Daarna was de Senaat te onvoltallig om over het amendement zelf te stemmen. Den 4 werd het verworpen met 156 tegen 122 st. Generaal Soussierbevelhebber van het 6e korps te Chalons Sur Marne, is benoemd tot bevelhebber van het 19 legercorps in Algerië ter vervanging van generaal Os- mont, op wachtgeld gesteld en wordt opgevolgd door gene raal Decoureby, bevelhebber te Nancy. Generaal Dele- becque is benoemd tot bevelhebber van Oran, in plaats van generaal Cerez, mede op wachtgeld gesteld. De munt-bijeenkomst hervatte den 30 hare zit tingen. Den 2 hield zij eene vergadering, waarin voorgesteld werd de beraadslaging aan te vangen over de door den 4) door FRANCOIS A. VAN EL. „Zwemmen is nuttig tot bevordering van kracht." Ree 1 a m. Slot. „De boeier was te zwaar om er vlug mede voort te kómen. Vader bedacht zich dus niet lang. Ik moest t roer vast zettende riemen opnemen en trachten zoo gauw ik kon met den boeier bij hen te komen en zonder zich van iets te ontdoen riep vader: „Houd moed ik kom sprong over boord en was spoedig bij Bransen. Hem te grijpen was in een oogenblik ge daan en ik dacht aan geen gevaarwant beiden waren kloeke zwemmers, iets bijzonders in dien tijd; zeker zou alles dus goed hebben kunnen afloopen doch Bransengekweld door de hevige pijnontzet door het voor den geoefenden zwemmer zoo vreemde en daardoor des te beangstigender gevoel van zich hulpeloos in het water te bevindenbevreesd door het dreigende denkbeeld van te zullen verdrinken greep vader zoo onstuimig en zoo onhandig aan dat zijne bewegingen belemmerd werden. „Bransen, pak me niet zoo vast laat me meer vrijanders verdrinken we beiden," 't zijn de laatste woo. den geweest, die ik van hem hoorde. De waarschuwing hielp niet. Bransen knelde zich in zijn doodsangst des te vasterik za® vader worstelen om los te komen. Vergeefs! Bransen was forschzwaar, sterk. Vader klein en tender Beiden zonken in de diepte weg. Een paar dagen later werden hunne lijken gevondenDaar ziet ge nu de gevolgen. Wat helpt degelijkgoed onderwijs m het zwemmen 't Waren knappe zwem mers en toch verdronken beiden 1 Steunende op zijn zwemkunstalleen denkende aan de redding van zijn vriendvergat mijn vader de noodige voorzorg te ne men door zich van laarzen of bovenkleeding te ont doen en zoo zou het met Frits ook kunnen gaan, ook hij zou zich zeiven vergeten om een ander te helpen, en dat wil ik voorkomenkan hij niet zwemmendan dan zal hij niet zoo roekeloos zijn om zich voor een ander te wagenen zoo hem bewarende behoed ik mij zeiven eveneens voor de herhaling van die vreese- lijke rampdie mij in mijne jeugd tot een verlaten wees maakte en die mij nu een verlaten grijsaard zou doen worden 1" „W ie zou u dit niet willen besparen Maar als ge aan Frits vergunt om te gaan jagen of paard rijden kan hij dan ook daardoor geen ongeluk krijgen Bewijst een dier zeldzame voorvallen als van uwb vader's dood iets tegen de zwemkunst of 't voor deel van degelijk goed onderwijs in 't zwemmen, zooals ge straks wildet beweren Gij waart een ervaren zee man uw „Zwerver" was een modelschip, uwe be manning uitgekozen, en ondanks dat alles hebt ge totaal schipbreuk geledenen er nauwelijks het leven afge bracht Bewijst dit nu iets tegen de zeevaart in het algemeen of tegen uw beleid en uwe voorzorgen in het bijzonder Misschien zou Frits meer beredeneerd voorzichtiger handelen dan uw vader deedmisschien zou hij wachten tot de drenkeling het bewustzijn ver loren had eu dus door onverstandige handelingen zijn redding niet kon bemoeielijken, doch ik betwijfel het, want bij de aandriftdie ons bezielt om een ander te hulp te snellen is 't niet de kalme overwegingdie ons aanspoort tot handelen maar wij worden er toe aangevuurd door een der edelste beginselen in het menschelijke gemoed door een der heiligste van onze plichten de liefde tot onzen naaste Waartoe deze schetsen verder te vervolgen Zij zouden wel vermeerderd kunnen wordendoch het aangevoerde schijnt voldoende en het doet hier niet nederlandschen afgevaardigde opgestelde en vroeger als leiddraad aangenomen vragenlijst. Italie's afgevaardigde merkte evenwel op dat vroeger bij de algemeene be raadslagingen bijna al de bizondere vraagpunten door dien afgevaardigde gestelduitgeput warenwaarom hij het wenschelijker achttede mededeelingen te ver nemen welke de vertegenwoordigers van Duitschland en Engeland wellicht hadden te doenom de vergade ring tot een bepaald besluit te doen komen. De zwit- sersche afgevaardigde ondersteunde dit gevoelen en na eene korte gedachtenwisseling werd besloten eerst het woord te geven aan de heeren Dumas (Frankrijk) en Thurman (Amerika), om daarna het gevoelen te hooren van den engelschen afgevaardigde. Tevens werd be sloten alleen de paragrafen 4 en 5 van de lijst der vraagpunten in beraadslaging te brengen daar de ove rige voldoende in de vroegere bijeenkomst waren be handeld- Daarop werden twee zeer gewichtige verkla ringen afgelegd. De heer Thurman (Amerika) gaf als zijn persoonlijke overtuiging te kennen evenwel onder bijvoeging, dat hij de gevoelens van de regeering en de bevolking der Vereenigde-Staten meende uit te drukken, dat de aanbiedingendoor Engeland en Duitschland gedaan geen voldoenden waarborg waren voor die Staten om de vrije aanmunting van zilver toe te staan. De Vereenigde staten drongen niet aan op onmiddelijke, onvoorwaardelijke aanneming van den dubbelen stan daard maar waren bereid tot het nemen van stappen in die richting in het vertrouwen dat dit stelsel ten slotte zou zegevieren. Maar zij waren ongeneigd de gevaren te loopen van een afwisselenden standaard, waarbij nu eens het eene dan het andere metaal uit den omloop verdween door toedoen van de strijdige of afwijkende maatregelen van andere staten. De duitsche afgevaardigde verklaarde dat hij niets ie voegen had bij de mededeeling door hem omtrent Duitschland gedaan in de tweede zitting. De engelsche en de belgische afgevaardigde veront schuldigden zich dat zij niet antwoordden op de v*" gen tot Engeland en Belgie gericht, omdat die vragen veeleer theoretische stellingen waren dan practische vraagstukken, geschikt om licht te verspreiden, waarop geen antwoord kon worden gegeven zonder twistpunten op den voorgrond te stellen, waarvan het nut niet kon worden toegegeven. In de zitting van den 4 betuigde de minister Magnin aan de americaansche gevolmachtigden de algemeene verontwaardiging over den moordaanslag op President Garfieldwaarna het lid der fransche academie Dumas de noodzakelijkheid aantoonde om de waarde-verhou- ding tusschen goud en zilver te bepalen op 1 tot 15£. De duitsche gevolmachtigde verklaarde met die ziens wijze in verscheidene opzichten in te stemmende ne- derlandsche gevolmachtigde zeide in de aanneming van den dubbelen standaard een middel te zien tegen de groote en nadeelige wisselingen en daling der zilver- prijzen. De engelsche gevolmachtigde zou in de vol» ter zake of de Dokter den ouden kapitein heeft kunnen overtuigen. Fan waar toch dat zonderlinge verschijnsel in ons zoo waterrijk landvol rivieren en kanalen, dat het zwemmen nog door zoovelen niet op den rechten prijs wordt gesteld, 't Is waarer is verbetering in vergelijk van vóór een vijftigtal jaren toen men nog noodig oordeelde het doelmatige van zwemscholen te betoogen. Zekerer is verbetering te bespeuren tus schen toen en nu. In verschillende plaatsen van ons land bestaan nu scholenen meer en meer wakkert de lust aan om dat onderricht te genieten doch wie nemen er deel aan De zenen onzer burgers of de jongensdie als visschers en matrozen er later juist zulke eene behoefte aan zullen hebben? Neen, zij wor den gemistthans zegt men niet meer als vroeger zwemmen, een gemeene liefhebberij maar het is nu de liefheboerij van de meer gegoede klassen der maat schappij. Door het bij het legerbij de inrichtingen of opleidingsschepen voor de Marine te bevorderen of verplichtend te stellen gaat de regeering ons voor maar ons volk is er niet van doordrongen. Hoe wen- schelijk ware het dat reeds bij het lager onderwijs ge tracht werd die overtuiging te vestigen en om de lust bij de kinderen aan te wakkeren. Mochten de onder wijzers op de kinderende kinderen op hunne oudera werken welk een gunstige verandering zou daardoor kunnen plaats grijpen De ouders 1 dus niet alleen de vader met het oog op de jongensmaar evenzeer de moeder in het waarachtige belang harer dochters Waarom zouden onze vrouwen, onze meisjes uitgesloten blijven van alle voordeelen die de zwemkunst aanbrengt? Waarom hen beroofd van al het goede daaraan verbon den Eenvoudige kunst, aangename ontspanning, nut tige en gezonde lichaamsoefening mochten de in ons vaderland tegen u bestaande vooroordeelen overwonnen worden en men zich algemeen beijveren om dat gene ingang te doen vindenwat kan strekken tot beves tiging yan óe meeningdat zwemkunst noodig, nuttig, ja zelfs voor velen plichtmatig is.

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 1