Bitttienlattb. gende zitting die den 6 zal plaats hebben de ziens wijze zijner regeering mededeelen. Na eene levendige beraadslaging en na eene verkla ring van den minister van buitenlandsche zaken ver wierp de Kamer den 5 het amendement tot opheffing van het fransche gezantschap bij het Yatikaan met 300 tegen 189 stemmen. GRIEKENLAND. 1000 Grieksehe troepen onder bevel van generaal Soutzo trokken den 5 het turksche dorp Demano binnen waarmede met de bezetting van het aan Griekenland door Turkije afgestane gebied een aanvang werd gemaakt. Den 6 zou waarschijnlijk Arta bezet wordenaan welke plaats de Koning spoedig een bezoek zou brengen. ITALIË. De minister van buitenlandsche zaken deelde den 3 in de Kamer, naar aanleiding van vragen over den moordaanslag op president Garfield, mede, dat hij reeds uit naam van de regeering, de volksvertegenwoor diging en het volk zijn afgrijzen en zijne verontwaar diging aan het Kabinet te Washington kenbaar had gemaakt. Hij voegde daaraan toe dat het tijd werd om de bedrijvers van dergelijke misdaden in alle staten zonder onderscheid van staatsregeling of staatkundige partijen eenstemmig te brandmerken. OOSTENRIJK-HONGARIJE. In eene te Weenen gehouden vergadering van duitsch-oostenrijksche afge vaardigden van den Rijksraad en den Landdag is met algemeene stemmen eene motie aangenomenwaarbij de vergadering hare verontwaardiging uitspreekt over de laatste gebeurtenissen te Praag en gewezen wordt op het groote verschil tusschen den toestand te Praag en dien in andere Kroonlanden waar Slaven en Duit- schers vreedzaam nevens elkander wonen. Ten slotte wordt de hoop op eene spoedige verbetering geuit. VEREENIGDE STATEN. Omtrent den moordaan slag en den moordenaar worden nog de volgende bi- zonderheden medegedeeld. De aanslag had plaats in de wachtkamer van het stationsgebouwdie br .temd is voor dames: op het oogenblik van den aanslag waren daar 50 dames tegenwoordig. De President wordt ver pleegd in zijne woning „het Witte huis" door 12 ge- neesheeren. Is de moordenaar volgens den een een krankzinnigeeen ander beweertdat hij met sluw overleg gehandeld heeft en zich alieen den schijn van krankzinnigheid geeft, In zijne jas werd de volgende briet gevonden „Aan het Witte Huis. De tragische dood van den President was eene treurige noodzakelijkheid maar zal de eenheid der republikeinsche partij bevorderen en de Republiek redden. Het leven is een ijdele droom en het komt er weinig op aanwanneer men heengaat. Eens menschen leven is weinig waard. Tijdens den oorlog kwamen duizenden dappere jongens omzonder een traan te laten. Ik ondersteldat de President een christen was en hij zal gelukkiger zijn in het Paradijs dan hier. Mevr. Garfielddie goede zielzal het niet zwaarder vallen op deze wijze dan door den natuur leken dood van haar echtgenoot gescheiden te worden. Hij kon elk oogenblik sterven. Wat mij betreftik droeg hem volstrekt ge?n kwaad hart toe. Zijn dood was eene staatkundige noodzakelijkheid. Ik ben rechts geleerde godgeleerde staatkundige ik ben de Kloeke der Kloekenbij de verkiezing ben ik met generaal Grant en de overigen onzer mannen te Nieuw-Vork ge- weest. Ik ga naar de gevangenis.— Charles Guiteau." Een tweede briefje op straat gevonden aan gene raal Sherman gericht, luidde als volgt: „Ik heb daareven den President doodgeschoten. Ik heb herhaaldelijk op hem geschoten daar ik hem een zachten dood wilde verschaffen. Zijn dood was eene staatkundige noodzakelijkheid enz. [als boven]. Ik ga naar de gevangenis. Wees zoo goed die dadelijk te doen bezetten. C. G." Bij zijne inhechtenisneming gaf hij zonder tegenstand zijn pistool en papieren af, en verklaarde, behalve de reeds bekende zakenzijne daad bedreven te hebben omdat Garfield aan de belangen der republikeinsche partij in den weg stond. Yoorts verzekerde, hij dat generaal Sherman, de Yice President Arthur „en al die mannen" zijne vrienden waren belovende te zullen zorgen dat de officier, die hem aanhield aan het hoofd der politie zou worden geplaatst. Geen sterveling had iets van zijn voornemen geweten dat hij veertien dagen te vo ren had opgevat. Hij schijnt voortdurend op het Witte huis om audiëntie gevraagd te hebbenom te dingen naar de betrekking van consul te Marseille, zonder ooit te zijn toegelaten. Hij heeft ook een pak pape ren achtergelatenaan den berichtgever der Chi- cagosche Inter-Ocean te Washington gericht, welke m handen der overheid zijn. De inhoud was nog geheim. Die berichtgever verklaart niets van hem te weten. Vóór den aanslag had hij eenige malen vruchteloos ge tracht toegang tot de gevangenis te krijgen om te zien waar hij zou worden in bewaring gehouden. Te Washington werd de militaire macht opgeroepen om de orde te handhaven. Men vreesde zoozeer, dat het volk beproeven zou den moordenaar op staanden voet af te maken, dat hij, naar beweerd wordtop een schip in veiligheid is gebracht. Overigens heelt de aanslag overal in het land de diepste verslagenheid veroorzaakt. De dagblad-bureaus bleven voortdurend omringd door tal van menschen die elkander de ach tereenvolgende buitengewone nommers uit de handen rukten. Dadelijk werden overal doch vooral in het zuiden, bijeenkomsten gehouden, om van de veront- waardiging over deze misdaad te doen blijken. Den 3 werd in de kerken gebeden voor het behoud van den president en de volksfeestendie den 4 plaats zouden hebben bij de herdenking der onaf hankelijkheid van de Vereenigde Staten werden afgezegd. Onder de vele telegrammen van deelneming was er een van generaal Hancock, de tegenover hem gestaan hebbende candidaat der democraten bij de verkiezing ten von- gen jare en een van generaal Grantdie verklaard heeftdatzoo deze aanslag in verband mocht staan met de nihilisten in Amerika hij onmiddelijk de terecht stelling der moordenaars en hunne aanhangers wen- schelijk zou achten om ze uit te roeien. Den 5 's avonds was president Garfield veel beter en bestond er meer hoop op herstel. De nacht van 5 op 6 werd ook rus tig doorgebracht. EGYPTE. De onderkoning gelastte Ruschdi-pacha, een hoog geplaatst ambtenaar, naar Moeslak'en Baïloel te gaanom een streng onderzoek in te stellen naar den moord gepleegd op de leden eener italiaansche onderzoekingscommissie en de schuldigen te straffen. Een engelsch en een italiaansch schip blijven gedurende dien tijd aldaar gevestigd. ZWITSERLAND. De bevolking van Genéve ver wierp den 3 het voorstel der radicale partij, om de be noemingen voor de rechterlijke macht weder aan de volksstemming te onderwerpen. TUNIS. Te Sfax aan de golf van Gabes schijnt het bepaalde plan bij de arabisehe stammen te hebben be staan om de geheele europeesche bevolking te vermoor den. Inderdaad kwam het tot een begin van uitvoering; althans toen de fransche consul aldaar, de heer Mattei, met eenige officieren van het stoomschip Chacaldat op de reede lagdoor de stad ging werden de euro- peanen onverwacht aangevallen. Allen, waaronder ook de vrouwen en kinderen konden echter nog gelukkig het schip bereiken al moesten de vrouwen ook in het water springen om aan hare vervolgers te ontkomen. Een arm van den consul werd verbrijzeld door een slag, dien hij daarop ontving. Twee Malteezers werden door de arabieren in stukken gehakt. De arabieren, woedend over de mislukking van hun plan togen aan het plunderen van de huizen der europeanen en verscheurden de fransche vlag. De door den Bey ge zonden troepen ten getale van 1500 konden niet landen, doordat de opstandelingen overmachtig waren. Waar schijnlijk zal Sfas nu door de franschen gebombardeerd worden. Er zijn reeds troepen aan boord van het oor logschip Sartha daarheen vertrokken. Ook wordt ge zegd, dat zendelingen uit Tripoli tot dezen opstand aan gespoord hebben. Geruchten dat Erankrijk eene aanzienlijke troepen macht (men sprak van 100000 man) zou afzenden zijn onmiddellijk tegengesproken. Tusschen den Haag en Scheveningen ziin den 3 14000 personen per stoomtram vervoerd. Ben 8 is het 50jarig bestaan gevierd van het r. c. instituut te Katwijk dat tegenwoordig 200 leer lingen telt. De bisschop van Haarlem nam met 37 andere personen aan het feestmaal deel. De geheele gemeente was gevlagd T". don avond van den 4 is te Wouw een 80jari- ge vrouw vermoord. Haar lijk waaraan verschillende kwetsuren zichtbaar warenis in voorover liggende houding op eene mestvaalt bij hare woning gevonden. Ben 4 is in de duitsehe badplaats Neuenahr, op ruim 68jarigen leeftijd, overleden mr. T. W. bn. v. Zuylen v. Nieveltvoorzitter der Rekenkamer. Den 4 is de diamantslijperij „de Dolphijn", aan het Kuiperspad te Amsterdam, met eene aangrenzende houtloods afgebrand. Ben 4 is te Sneek aanbesteed het bouwen van eene vaste brug over de stadsgracht, in verband met den toegangsweg naar den spoorweg aannemers werden de heeren Dijkstra en Eeenstrate Itzum, voor f 12,639. Be zitting der Prov. Staten van Noordholland is den 5 te Haarlem geopend. De heer Jansen, bij her stemming te Helder gekozen, is niet toegelaten wegens informaliteit bij de eerste stemming bestaande in het niet oproepen der 18 kiezers van Vlielandwier stem men hadden kunnen veroorzaken, dat dadelijk een an der verkozen was. Het blijkt nu, dat er sedert jaren op Vlieland niet voor de Prov. Staten gestemd werd bij de herstemming op 7 Juni is dan ook geen van de kiezers opgekomen. Den 7 komt aan de orde een ontwerp-reglement voor het hoogheemraadschap der Uitwaterende Sluizen in Kennemerland en Westfries land, het laatste der groote waterschappen benoorden het IJ, dat nog wacht op eene regeling naar de eischen des tijds. Het hoofddoel is het bestuur geheel in te richten als boezemcollege en tevens als dijkscollege^ te laten bestaan. Voor het laatste had de oude regeling en de oude verdeeling van lasten naar de 4 categoriën van belastbaarheid zonder bezwaar behouden kunnen blijven maar nadat het bestuur op het denkbeeld was gekomen om inrichtingen te maken, waardoor men den stand van den boezem beheerschen kan (de regeling der peilmaling op het einde der vorige eeuw was eene zwakke poging in die richting), nu er naar stoomkracht wordt uitgezien is eene nieuwe regeling noodig ge worden. Alle landen, welke op Schermerboezem af voeren zullen schuldplichtig zijn als dealende in de kosten der peilmaling schuldplichtig en te gelijk cou- tribuabel zijn, naar de oude inrichting, de landen die ook voor de vaste kosten van de uitwatering bijdragen, naar den maatstaf van het belang, dat zij in 1546 by het tot stand komen en de verzekering van het behoud dier werken hadden. Den heer M. J. ten Houte de Lange te Haar lem werd den 5 door de kapel der schutterij eene sere nade gebrachtterwijl de officieren hunne opwachting bij hem maakten, ter gelegenheid zijner 25jarige dienst vervulling als officier. Ben 5, 's avonds te 10 uren kwam de duitsehe kroonprins met zijne gemalin te Vlishingen aan. Ander half uur later vervolgden- z:y de reis naar Londen met het daartoe afgezonden stoomjacht Osborn. Ben 5 heeft de burgerij van Utrecht eene con trapartij aan het studentencorps gegeven. Het feest terrein was smaakvol en schitterend geïllumineerdde zaal gedecoreerd, het orkest van het Paleis voor Volks vlijt te Amsterdam en de muziek der schutterij voerden een keurig programma uit, en dit concert werd gevolgd door een bal en een souper in de buitensocieteitlocalen. Den 5 zijn uit de woning van J. de Klerk te Noordwijkerhoutdoor middel van buiten- en binnen- braakterwijl de bewoners afwezig waren ontvreemd f 70 aan geld benevens verschillende sieraden van goud en zilver. 2 Landloopers worden van dezen diefstal verdacht. Den 6 is te Amsterdam een jongen in het IJ gevallen en nog tijdig gered maar een jeugdig voor bijganger die te zijner hulpe in het water sprong moest zijne zelfopoffering met den dood bekoopen. Den 6 is een smidsleerling op het Muiderplein te Amsterdam door een paarddat achteruitsloegzoo getroffen dat hij bijna onmiddelijk bezweek. Den 6 is te Amsterdam de inschrijving op de Rijnvaartleening van 3 miljoen gesloten. De inschrij vingen bedragen bijna 4 miljoen. Aan het curatorium der opleidingsschool (gymna sium) te Zetten is door jr. J. W. Eabricius v. Leijen- burgLoenen en Wolferen een bedrag van 8030 besproken, ingeschreven of in te schrijven op het Groot boek der 4 p. ets. Werk. Schuld. Het college van fabrikanten in goudenzilveren en diamanten werken „Nut en Eendracht" te Amster dam heeft een adres aan de kamer van koophandel ge richt wegens haar verzoek aan de regeering tot af schaffing van het ongewaarborgd belastingstempel. De belanghebbenden hadden verlangd slechts afschaffing te vragen van het stempel't welk alleen aantoont dat belasting geheven is maar door het publiek voor een keurmerk wordt gehouden. Daarentegen zijn de vak mannen meerendeels voor het behoud der werkelijke keurmerken. Bij de harddraverij te Blokker is de prijs behaald door „het Zwartje", van den heer Brommer te Zijpe, pikeur Ellerbroek de premie door het paard van den heer J. Dam te Alkmaar pikeur de eigenaar. De minister van waterstaat heeft aan de hoofd ambtenaren van den waterstaat bij aanschrijving het verzoek gericht om, wanneer bij het uitvoeren van wer ken voorwerpen gevonden worden, die voor de natuur lijke historie, oudheid of geschiedenis merkwaardig kun nen zijn, of sporen en overblijfsels van oude gebouwen, wegen enz. worden ontdektdaarvan onmiddelijk ken nis te geven aan den directeur van 's Rijks Museum van Oudheden te Leiden, opdat deze in de gelegenheid worde gesteldzonder uitstel het meest gewenschte wetenschappelijk onderzoek te doen instellen. Tot onderwijzeres aan de openbare school te Groet, gemeente Schoorl, is benoemd mej. A. M. E. F. Hart kamp, van Amsterdam. Tot hoofd der school te Koog op Texel, is be noemd de heer K. Jurigsma, van Enkhuizen, en tot onderwijzeres aan de school voor lager onderwijs aan den Burg mej. M. A. L. Trip, van Noordscharwoude. De heer H. J. v. L., geneesheer te Rotterdam, is op een uitstapje naar Heerde, door het bij vergissing openen van eene verkeerde deurin een kelder geval len en onmiddelijk overleden. Het bestuur der remonstrantsche gemeente te Arnhem tracht te komen tot het stichten van een eigen kerkgebouw met ongeveer 1000 zitplaatsen annexe kosterswoning en godsdienstschool samen geraamd op 80000, en zulks door middel van vrijwillige giften en rentelooze aandeelen van f 100 en 50. Het kiescollege der ned. herv. gemeente te Am sterdam heeft tot predikant beroepen ds. J. Krayenbelt, van Rotterdam. Het schoollocaal te Wartena, waarover thans ge twist wordtbehoort aan de herv. gemeente waarvan kerkvoogden het steeds deden repareeren en zelfs koste loos schoonmaken. Wijl het echter te klein werd, dron gen sedert 1878 kerkvoogden er op aan dat het ge meentebestuur een eigen schoollocaal zou stichten, maar dit werd beantwoord met de bewering, dat het gebouw eigendom der burgerlijke gemeente was. Aangezien ook de" vordering van eene geringe huur afgewezen werd deed de kerkvoogdij op 5 Juni het locaal sluiten. Na de overhandiging van het nationaal huldeblijk aan den luit.-generaal v. d. Heyden is hem door de hoofdcommissie ook een feestmaal aangeboden, gedurende hetwelk hij uit verschillende oorden des lands per tele graaf vele gelukwenschen en betuigingen van vereering en sympathie ontving. Het den generaal vereerde ka pitaal beloopt f 27000. Be oprichters van den Parkschouwburg te Am sterdam hebben overeenkomstig den wensch van vele ingezetenen in beginsel besloten de Parkzaal niet af te breken en den schouwburg in den tuin te bouwen, indien het gemeentebestuur tegen billijken prijs grond in den tuin tegenover de concertzaalwil afstaan. De Koning van Zweden heeft dr. Mezger te j Amsterdam tot commandeur le klasse van de Poolster benoemd. Een lid van het reizend tooneelgenootsehap, onder leiding van den heer W. Hart, met name Ribbiusis bij het baden in de Maas bij Maassluis verdronken. Door mr. H. Enschedé en 6 anderen is aan den gemeenteraad van Haarlem verzochtdat hun de her tenkamp in den Houtbehoudens goedkeuring der te maken teekeningenworde afgestaan om die m te richten tot eene uitspanningsplaats in het algemeen belang der ingezetenen. Zij willenmet behoud van het aldaar aanwezig geboomte, een eenvoudig doch fraai gebouw met eene ruime zaaleene muziektent verlichting enz. aanbrengenen een gedeelte inrichten voor kinderspeelplaats een en ander tegen een gerin gen prijs voor ieder toegankelijk. Be beroemde verzameling van werktuigen enz. v van v. Marum in Teylers natuurkundig kabinet zeer belangrijk vooral voor de kennis van de geschiedenis der electriciteitwordt onder leiding van dr. E. v. d. Veen conservator voor de afdeeling natuurkunde aan Teylers Stichtingnaar de electriciteitstentoonstelling te Parijs gezonden. Van het laatst van Mei wordt uit Batavia ge meld, dat men van tijd tot tijd aldaar en in de omstre ken nog steeds uitgeputte of reeds gestorven inlanders op de openbare wegen vonden dat de bewijzen van

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 2