m 4 STAATS LOTERIJ. No. 1088 50000, No. 9754 1000 No\7176, 4321 6406 9661, 17302 en 1^700 f 400, ISo. ^075, 3685 7957,'l3533, 15176 en 19439 f 200, No. 2909, 3567', 8935 11697, 13198 en 16427 f 100. Donderdag, 1 Juli, Se lijst. No 18384 f 1000, No. 1696, 4833 6553, 16899, 17925 f 400, No. 58868679 9074, 11363, 11899, 14978 17782 200, No. 3614, 4104, 4543, 5836, 8623 'l0270 11889, 12334, 13631, 13899, 15432 16128, 17554 100. QllUtrlci. tSelegratiöche iSsvtdttcn. Stabg-öcricftten. Jflarkt- en ASguVgfaevtctltcn. 4 de geduchte verarming der bevolking van West-Java meer en meer aan den dag komen. De marktschipper K., van Bellmgwolde op Gro ningen wordt vermist en tegelijk met hem e«elijke duizenden guldens aan hem in den laatsten tijd ter verzorging toevertrouwd. Men wildat hij zich p follux naar America begeven heeft. De Koning heeft aan de Nederl. Locaalspoor- wegmaatschappij den bijnaam van Koninglijke gegeven en bepaald dat de spoorwegen van deze maatschappij den naam zullen dragen van Spoorwegen Koning Een landbouwersknecht aan den oosterringdijk in den Beemster sloeg, een pen willende verzetten, waaraan een stier op het land met een lang touw ge bonden was het touw om de hand aleer hij de pen uit den grond trok. Maar daar het beestaanden loop ging, geraakte zijne hand zoo beklem vingers als afgesneden werden. Men heeft de hand tot aan den puls moeten afzetten. Tot onderwijzer aan de openbare school te Zul^ scharwoude is benoemd de heer D. de Geus Pz., te Wormerveer; tot onderwijzeres te Nieuwe eke a mej. Z SeheDelte Burgerbrug in de Zijpe. Ï„P é.'„e te straten van Vlis.mgsn door een «tetter een sebot met «terp gelost. De koge floot den insnecteur van policie om de ooren. Ot men hier aan opzet of ongeluk te denken heeft is tot nog toe onbekend. 5e Klasse, 6 Juli, 6e lijst. Dezer dagen werd te Pesth een openbaar school examen gehouden. De districts-schoolopziener dr. Mayer, die door zijne stugheid en hatelijkheden jegens de onder wijzers en leerlingen zeer veel ergernis bij de toehoor ders opwekte, veroorloofde zich eindelijk ook de aan merking, dat „de aanwezige moeders der schoolkinderen het schoollocaal voor eene winkelkast schenen te houden, daar zij anders niet zoo bont en pauwachtig opgeschikt zouden zijn." Nauwelijks had hij dit gezegd of onder het geroep van „weg met dien lompertvlogen een dertigtal moeders op hem aan en smeten hem den trap °af en de deur uit. Een politie agent, hem bloots hoofd de vlucht ziende nemen en het woedend ge schreeuw der vrouwen hoorendezag hem voor een dief aan en greep hem bij den kraag. Maar gelukkig kwam een der onderwijzers en helderde de zaak op zoodat de schoolopziener door den agent werd losgelaten. Met moeite gelukte het ook, den man voor verdere vervolgingen van de zijde der moeders te vrijwaren maar van het examen kwam verder niets. pioenen op den grond tevergeefs pogende om weer op de been te komen. Nu oordeelde men het oogenblik gunstig om den overwinnaar uit het strijdperk te verwijderen. Een groot aantal van het dienstdoende personeel dreef den over winnaar in zijn gewoon verblijf. Daarop wendde men zich tot den gevallen strijder, die zich, zooals spoedig bleek „dood had gehouden." Met hefboomen en ander gerei bracht men den reusachtigen neushoorn weder op de been. Bij de daarop gevolgde inspectie ontwaardde de directeur, de heer Bodimustot zijn groot genoe gen dat het dier, wel is waar een fermen scheur in zijn 'dikke huid had gekregen maar overigens welva rend was, een zaak voor hem en zijn inrichting van veel belang. De bekende Erancisque Sarcey, geeft ons in de XlXe Siècle eeLe beschrijving van een concert in een der krankzinnigengestichten van rankrijk Bicêtre gege ven. Men heeft namelijk opgemerkt dat muziek wel zoo wat het eenige is, waarin die arme ongelukkigen nog eenig vermaak scheppen en de directie heeft dan ook met beide handen de gelegenheid aangegrepen, om, waar het kon, nog eenige verzachting in dat vree- selijke lijden aan te brengen. Ik zag er een zoo ver haalt de schrijver, die met het gezicht in de brandende zon gekeerd vijftig afgemeten passen voorwaarts deed, om daarna op dezelfde langzame manier weer terug te loopenom eindelijk wanneer hij zijn uitgangspunt bereikt had hetzelfde werk op nieuw te beginnen. Eu zoo heeft hij reeds vijf jaren geloopen, geen woord sprekende en steeds met starende oogen in de verte iets zoekend. Zijne lotgenooten nemen niet de minste notitie van hem allen hebben hun eigen gedachten en jagen hun eigen droombeelden na. °Een der ongelukkigen naderde den directeur en vroeg hem op een zeer vriendelijken toon „U hebt toch nog niet vergeten mijnheer de directeur dat ik hier bij vergissing ingekomen ben." „Ja vriend ik weet hetantwoordde de direeteur en ging verder. Meer dan ooit voelde ik wat King Lear moet ge voeld hebben, toen hij uitriep: „Gek! dat nooit, mijn God!" Er bevinden zich in het gesticht slechts krankzinni gen en idioten hoewel er ook onder zijn die er slechts tijdelijk wegens ziekte geplaatst zijn geworden. De gebroeders Lionnet, die de concerten op touw gezet hebben, toonen dat zij met goede woorden meer bij de groote parijsche artisten gedaan kunnen krijgen, dan menigeen met veel geld en moeite zou kunnen be werkstelligen. Heerlijke stukken werden er dan ook ten beste gegeven. Eigenaardig mag het zeker wel heeten, dat hoewel er onder de zeshonderd zieken meer dan honderd vijftig kinderen waren, alles muisstil was. Geen gefluister, geen gelach, allen staarden met wezen- looze blikken naar het orkest. Toen de muziek begonkon men echter duidelijk den indruk bemerkendie de zachte toonen op hun gemoed maakten. Dan glinsterde het oog dan ver helderde zich het gelaat een glimlach kwam op de lippen en het geheele lichaam boog zich zacht naar het orkest. Een aardig staaltje van de wijzewaarop reclames voor geheime geneesmiddelen dikwijls naar de letter waar zijn en toch leugenachtiglevert het volgende Een winkelier te Breslauvon Donat genaamd beveelt zijne ulevellen en caeao-thee tegen hoesten en tering aan met de verzekering dat hij in het bezit is eener goedkeuring van den duitschen Keizer en den Paus en dat blijkens advies van de hoogste geneeskundige autoriteit de verkoop van die geheime middelen ver gund is. Dit laatste nu komt hierop neder, dat de bedoelde autoriteit verklaard heeft t het te betreuren dat de verkoop van die middelen volgens de bestaande wetgeving niet strafrechterlijk vervolgbaar is. De goed keuring van den Keizer en den Paus heeft de winke lier ook werkelijk verkregen maar niet als verkooper van deze of andere middelen maar als tweede luite nant voor de dienstendoor hem indertijd in die be trekking bewezen. Donderdagnamiddag van de vorige week liet men als naar gewoonte de beide rhinocerossen behoorende tot den Zoölogischen tuin te Berlijn, op hun speel plaats. 't Is een ruime plek met stevig ijzeren hek omringd in 't midden waarvan zich een flink bas3in bevindtmet water gevuldruim en breed genoeg om een paar reuzen als de beide rhinocerossen er in te laten rondzwemmen. Nauwelijks waren zij aldaar bijeen of het gewone spel ving aan. Op hun manier dartelden zij in 't rond; met snelle vaart renden zij op elkander in om elkaar te verrassenvan de beenen in 't bad te werpen waaruit zich dan een golf verhief alsof een schip van stapel liep. Met afwisselend gevolg hadden zij gedurende eenigen tijd hun gymnastische toeren voortgezet, daar gaf de grootste kolos aan zijn iets kleineren kameraad een geniepigen stoot en in een oogwenk veranderde het tooneel. De jokkernij was uit en nu ontstond een duel blijkbaar op leven en dood. Zooals zij nu met woede op elkander invlogen, had men nooit aanschouwd. Hoe log ook van vormen, hadden zij honderden malen getoond dat zij toch tamelijk vlug in hun bewegingen kunnen zijn maar nu waren ze 't buitengewoon. Met verbazing zagen honderden dit zonderlinge schouwspel. Treeselijke stooten werden toegediend van weerszijden, tot eindelijk de brutale kracht zegevierde over de pc» gingen aangewend om den stoot te ontduiken. In het zerharde omkleedsel van den kleinsten kolos had de groote een grooten scheur gestooten. Kort daarop volgde een nog geweldiger aanval. Men hoorde een doffen slag en een oogenblik daarna lag een der kam- zen en van het weinige dat zij verdiende met het be spelen der piano in cafe-chantants. In een dezer in richtingen maakte zij kennis met een paar slechte sujetten met wie zij ten slotte leefde, voor wie zij het huishouden dreef, en die haar tot belooning afranselden. In dien toestand eindigde zij haar levenbezwijkende aan alcoholvergiftingen. Over de americaansche vleeschconserven heeft Rc - leff, te Berlijn onlangs in de vergadering van de duit- sche vereeniging voor openbare gezondheidsregeling een voordracht gehouden die alles behalve animeerend is voor 't gebruiken van bedoelde spijzen. De spreker toonde aan wat al niet voor „vleesch" in die bussen wordt gestoptMen is bang dat het americaansct e spek de trichinen overbrengtmaar bedenkt niet dat het met de conserven niet beter gesteld is. Het on derzoek toch heeft geleerd dat 1 tot 4 pet. daarvan trichineus is. Vleesch in den vorm van worst et hoe ook anders klein gemaakt, is en blijft gevaarnjk met het oog op de vulling der bussen, waarin ziek en gezond vleesch goede stukken en afval, rund- en var- kensvleesck enz. dooreen gemengd worden. 9nd.e^.!! miljoen pond americaansck bussenvleesch, die in ISit in Duitschland zijn ingevoerd moet heel waWerdacbt geweest zijn; want ook in America al is 't vleesch daar beterkoop dan in Europa worden zieke dieien niet zoo maar meer vernietigd. De onderzoekingen van levensmiddelen aan het nieuw gemeentelijk laboratorium te Parijs over de maand Juni leverden o. m. de volgende uitkomsten op san 455 monsters wijn waren 14 goed, 123 dragelijk, 318 slechtvan 2.3 monsters bier 14 goed 3 dragelqk 6 slecht; van 180 monsters melk en room 40 goed, 20 dragelijk, 120 slecht; van 19 monsters boter 5 goed 4 dragelijk, 10 slecht; van 26 monsters chocolade o goed 7 dragelijk 16 slechtenz. Een standbeeld van den heer Gladstone, vervaardigd door den beeldhouwer Albert Bruce Jay zal spoedig in brons gegoten en in het Oosteinde van Lont en geplaatst worden. Het is een geschenk, door den heer Bryant aan de burgers van Londen gegeven. Het is negen voet hoog en stelt den heer Gladstone voor, bezig met het houden van eene redevoering. De kleeding is die van een fatsoenlijk man van onzen tijd; hij heett een ligte overjas aan die open hangt. Te Rome zal over vier of vijf jaar een wereldten toonstelling worden gehouden waarvoor thans reeds de toebereidselen worden gemaakt. De centrale ten toonstellingscommissie heeft in de verschillende provin ciën des lands subcommissiën gevormd, die ten get ie van 60 hare taak reeds hebben aanvaard. Het gebouw, voor de internationale tentoonstelling bestemd, zal naar het gemaakte bestek 45 miljoen lire kosten. De Koning en de Koningin hebben een zeer belangrijke bijdrage tot verwezenlijking van dit doel toegezegd. De voorzitter van de centrale commissie is prins «ja- brielli en als eere-president fungeert de hertog van Aosta, broeder des Konings. De voorbereidende maat regelen geschieden onder de leiding des heeren Cesar? Orsini. Onder dagteekening van 3 Juni wordt uit San Fran cisco de dood gemeld van eene vrouw wier loopbaan wel tot de meest avontuurlijke en treurige behoort die men zich denken kan. Zij stierf aldaar51 jaren oud arm en berooid aan alcoholisme en moest voor 1 doll. 65 c. op het armenkerkhof worden bijgezet. Eens echter was zij rijk en gelukkig en door geheel Europa beroemd. Dochter van den oostenrijksclien graaf O., trad zijn in 1847 als I7jarig meisje op in de adellijke salons der oostenrijksche hoofdstadwaar zij ieder door haar schoonheid bekoorde. In 1848 was zij de bruid van graaf Karolyi een der schitterendste strijders voor de hongaarsche zaak. De graaf werd bij den hongaarschen opstand in hechtenis genomen, doch ontvlood met zijn bruid naar Parijs, waar het huwelijk gevierd werd. Maar reeds in 1851 was de gravin weduwe en zonder middelen, daar haar vader zijn goed aan vrome stichtingen had vermaakt en het vermogen van haar man was verbeurd verklaard. De jonge weduwe verbond zich onder den naam van Josephine d' Ormy aan de Parijsche operaen een jaar later toen door toedoen van invloedrijke vrienden het besluit, dat haar verbande, was herroepen, was zij prima donna aan het theater te Pest. Hier vierde zij als vurige voorvechtster der Hongaarsche zaak, als bekoorlijke zangeres, schoone en geestige jonge vrouwde schitterendste triomfen. De hoofdstad lag aan haar voeten en de chronique scandaleuse van Pest getuigde op menige bladzijde dat de weduwe van graaf Karolyi niet meer met haar hart aan den overleden patriot uitsluitend gehecht bleef. In- tusschen had zij spoedig genoeg van Pest, en in 1854 kwam zij te Nieuw-York, waar zij aan de opera schat ten verdiende en verkwistte. Door Centraal America zwierf zij vervolgens rondtotdat zij in 1863 te San Eraneisco aan de opera kwam. Toen had de drankduivel bezit van haar genomen, en aan de fleseb werd het grootste gedeelte van haar tractement van 600 dollars 's maands gewijd. Het jaar daarop bezocht zij de Sandwich eilan den waar zij onder de inboorlingen leefde, totdat een americaansch schip haar uit haar gevangenschap kwam redden. Zij vestigde zich weder in San Eraneisco, doch ging thans met reuzenschreden achteruit. Een tijdlang was zij getrouwd met een kapelmeester, maar de drank was de oorzaak dat het huwelijk feitelijk ontbonden werd. Nog slechts nu en dan was zij in staat bij con certen en in opera's op te treden. Zij zocht haar onder houd daarop in 't geven van muzieklessenmaar 't was weder om de dronkenschap, die haar vaak belette les te geven en die 't getal harer leerlingen spoedig deed inkrimpen. Eenige jaren leefde zij met een muziek onderwijzer te Sacramento, waar haar het ongeluk trof een been te brekentoen zij uit een hollend rijtuig sprong. De muziekonderwijzer liet de kreupele in den steek, tn van alles beroofd kwam zij bedelende te San Eianci co terug. Zij leefde sinds dien tijd van aalmoe- Londen 7 Juli. Volgens berichten uit de Kaapstad zou 15 Augustus de Transvaal haar zelfbestuur her- krijgen en op het einde van Augustus de koninklijke commissie uiteen gaan. In ons nummer van Woensdag 6 Juli komt eene advertentie voor van de Hollandsche IJzeren Spoorweg- maatschappijbetreffende een extra trein van den He der naar Alkmaar. Deze vertrekt Diet van den Helder, zooals toen gemeld is, te 11,35, maar op Zondag a. s. te 10.35. Den 5 is een kind van schipper de Vries, dat nabij de vlotbrug in het Kanaal gevallen wasdoor den aldaar wonenden winkelier, den heer ten Kley, gered. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN. Di 5 Juli. Pieter, Z. van Gerrit Oudes en Antje Steen. OVERLEDEN. m. 6 Juli. Antje, D. van Egbert Pletting en Antje Timmerman, 15 weken. Amsterdam 6 Juli. 155 vette Kalveren 0,75 a 0 90 per P., 5 Graskalveren75 nucht. dito f 5 a 11, 100 vette Varkens 52 a 56 et. per P. Aardappelen. Wesüandsche zand f 4,40 a 4,60, nieuwe klei in manden 2,50 a 2,60, nieuwe losse f 2,50, dito americ 1,20 a 1,60, noordw. zand 4,50, katw. zand 4,50 a 6,50, dito klei 2,50 a 2,80, italianen 4,50 a 6,50 zuid- americ. 5 a 7, rijnsburgers 2,20 a 2,50 per mud. Aanvoer 3500 mudden. Raapkoeken 90 a 96 per 1000 P., Lijnkoeken 10 a 14 per 100 P. Peterolie: in cons. 12. Hoorn 4 Juli. 500 a 600 mudden Aardappelen van Andijk en Grootebroek. Roode 3,50 a 4, muisjes 4,50 per mud. Haarlem 6 Juli. 16 Koeien en Ossen 120 a 220 19 nuchtere Kalveren 5 a 9 24 Seüapen f 30 a 36 46 Lam meren 10 a 14, 10 Biggen f 10 a 14 lPaard f 60 Aangevoerd 179 stapels kleine kaas a 33,50 wegende 43,480 P Kampen 4 Juli. Boter per 20 P. 24 a 27,50 per P. 1,10 a 1,20. Aanvoer 874 vaten van 20, 93 van 10 en 150 stuk ken van ]P Schagen 7 Juli. 10 Paarden 40 a 150 46 Geldekoeien f 80 a 270, 10 nueht. Kalveren 8 a 20340 Schapen/12 a 36 30 magere Varkens 12 a 20 35 Biggen 8 a 13 Boter per kop 0,95 a 1,05, Kippeneieren 3,25 a 3.75, Een- den dito 3,60 per 100. Schiedam 6 Juli. Moutwijn /13, Jenever 18,50 per vat. Texel 4 Juli. Veemarkt weinig aanvoer. Geldescliapen f 20 a 26 Weideschapen 12 a 18, Lammeren /6a 11,50. PER TEE.EGR. Onder het afdrukken ontvangen). Hoorn 7 Juli. «Kleine kaas 37,50, commissie 1 34, aange voerd 400 st., wegende 108,559 kilogr. ISw, g.'»

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 3