No. 81. Drie en tachtigste Jaargang. 1881. De aanslag op President Garfield. FEUILLETON. Uoc men geheimschrijver wordt. ZONDAG 10 JUL I. Prijs der gewone Advertentiën Dit nummer bestaal uit twee bladen. EERSTE BLAD. ALKMAARSCHE COURANT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0.06. Van 15 regels /0,75; iedere regel meer 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers ÏÏERMs. COS- TER ZOON. NATIONALE MILITIE. Aan de verlofgangers, wier zakboekjes onlangs zijn opge vorderd om bij hun korps te worden bijgeschrevenwordt be- rigt, dat die boekjes van het korps zijn terug gekomen en ter hunner beschikking aan de gemeente-secretarie liggen. De COMMISSARIS van POLITIE te Alkmaar maakt be kend, dat in den nacht van 6 op 7 Juli j.l. in het plantsoen alhier loopende is aangetroffen eene jonge melkkoe. De daarop regthebbende vervoege zich aan het bureau van politie. De commissaris voornoemd VAN BREMEN. P O L I C I E. Ter terugbekoming is aan het Commissariaat van Policie het navolgende voorhandeneen krat van een wageneen huis sleuteleen witte vrouwenzak, waarin zakdoek, enz., een klein geel hondje, een gouden slot, waarin een steentje, en een bruin kieltje. Niet alleen waar de Regeering over onbeperkte macht beschiktwaar een alleenheerscher op den troon zit staat bet hoofd van den Staat aan de moordaanslagen bloot van den dolzinnigen ijveraar, den gekrenkten eer zuchtige of den teleurgestelden atnbtbejager ook in de Republiek waar het vrije volk regeert, zien wij dezelfde verschijnselen. Wij herinneren ons, hoe in 1865 de President der Vereenigde Staten Lincoln viel door den kogel van den tooneelspeler Booth. Het was bij het einde van den vierjarigen burgeroorlog die de zuide lijke staten aan de algemeene wet onderwierp en de slavernij uit de Unie verbande. Den 3den April was Richmond het laatste bolwerk van den opstand ge vallen den 9den gaf de opperbevelhebber der Zuide lijken Generaal Lee zich overen den 14den April werd Lincoln doorschoten, Ziin moordenaar was een hartstochtelijk aanhanger der overwonnen partij, die in den President der Republiek een tiran zag, door wiens toedoen de zuidelijke staten van hunne vrijheid om slaven te houden waren beroofd en met geweld onder de wet der Unie gebracht, waarvan zij zich hadden afgescheiden. De oorlog was met groote verbittering gevoerd de gevallenen werden bij honderdduizenden geteld en de schadedoor verwoesting aangericht werd bij millioenen berekend. Dat er onder zulke omstandigheden iemand gevonden wordt, bij wien de algemeene opgewondenheid tot zulk een hoogte stijgt, dat hij een edele heldendaad meent te verrichten wanneer hij het hoofd der zegevierende partij vermoordt, behoeft ons niet al te zeer te verbazen maar wat was de drijfveer van Guiteau die den 2den Juli zijn revolver op den President Garfield lostte Reeds meermalen is gewezen op het hoogst beden kelijke feit dat bij de optreding van een nieuwen President in de Vereenigde Staten steeds een aantal hoofdambtenaren door anderen worden vervangen na tuurlijk door aanhangers van den Presidentof liever van de partij die hem de meerderheid heeft bezorgd; want het is juist niet de President zelf die de personen aanwijst, maar het zijn de invloedrijkste leden zijner partij wien hij zijn verkiezing te danken heeft en die dan ook van meening zijn dat hun en hun geestver wanten de belangrijkste en best bezoldigde betrekkingen toekomen. Allengs is dit een gewoonte geworden. Men heeft het meer en meer beschouwd als iets dat van zelf spreektals een soort van oorlogsrecht hetwelk medebrengtdat de overwinnaar in den strijd, ook in den verkiezingsstrijd den buit geniet. De nadeelen van dit stelsel want het is een stelsel geworden zijn echter niet uitgeblevenen vertoonden zich op steeds schrikwekkender wijze. Onder het Presidentschap van Generaal Grant, in 1869 opgetreden en na den wettigen termijn van vier jaar herkozen bereikte het kwaad een ontzettende hoogte. Daarbij kwamen een aantal gevallen van oplichting, afpersing en allerlei bedrog aan heb licht die een gerechtelijk onderzoek naar de gedragingen van sommige ministers, hooge ambtenaren en vrienden van den President ten gevolge hadden. Toen Grant voor de tweede maal optrad, was dan ook de eisch om verbetering van dezen inderdaad ondraaglijken toestand zoo sterkdat zijn opvolger Hayes vóór zijn verkiezing de bepaalde belofte deed van doortastende hervormingen. Dat hij deze belofte niet heeft gehouden schijnt niet zoozeer aan gebrek aan goeden wilals wel aan onmacht tegenover de machtige leiders en hoofden zijner partij aan gemis van geestkracht om dien tegenstand te brekente moeten worden toegeschreven. Hij werd den vierden Maart 1881 opgevolgd door Garfield, die den vasten wil blijkt te bezitten om me_ de slechte gewoonte te brekenen de openbare ambten en betrekkingen niet beschouwt als den rechtmatigen buit van de over winnende partij. Hij verkiest niet het werktuig te zijn van de invloedrijke personen die zijne verkiezing heb ben bevorderden weigert het leger geld- en^ heer zuchtige sollicitanten te benoemen dat bij zijne komst op het Witte Huis zich reeds zeker waande van de begeerde posten. De aanhangers van het „buit-stelsel" ontstaken in heftigen toorn. In hunne oogen onthield de President aan zijne partij den invloed en het voor deel dat haar van rechtswege toekomt, en is hij niet veel anders dan een oproerling en verrader, die de billijke verwachtingen zijner geestverwanten teleurstelt en den raad en de aanbevelingen der leiders in den wind slaateen autocraatdie zijn eigen weg wil gaan en gedwongen moet worden te buigen en volgzaam te zijn. Als felle tegenstanders van den President deden zich kennen het lid van den Senaat Conkling, de groote man voor de benoemingen en de ex-President Grant. Vooral de laatstebefaamd door de ergerlijke wijze waarop onder zijn bewind het „buit-stelsel" werd toe gepast onderscheidde zich op treurige wijze door tal van heftige redevoeringen tegen den onverzettelijken en bijgevolg onbruikboren President, die met de slechte gewoonte breekt en zijn hervormingsplannen blijkt te willen doorzetten. Te gelijk met den President wordt ook de Vice- President gekozen die van rechtswege voorzitter is van den Senaat, en den President bij verhindering of overlijden gedurende het vierjarig tijdvak, waarvoor hij gekozen is, vervangt. De tegenwoordige Vice-President, Generaal Arthur, staat bekend als een geestverwant of een werktuig van de heeren Grant en Conkling. Kwam Garfield te overlijden dan werd alzoo Arthur Presi dent en het „buit-stelsel" was gered. Zoo heeft de man geredeneerddie gepoogd heeft den President te dooden. Hij komt rond voor zijn oogmerk uitmaar er schijnt gelukkig grond te bestaan voor de hoop dat hij zijn doel niet zal bereiken. Hij schijnt geen medeplichtigen te hebben maar geheel alleen zijn plan te hebben beraamd en volvoerd. Misschien wilde hij de eer van de daad met niemand deelen. Er wordt beweerd dat hij zich thans als krankzinnig tracht voor te doen maar er zijn er ook die verzekeren dat hij bij zijn bekenden reeds vroeger voor heel of half krank zinnig doorging. De verontwaardiging tegen den dader is algemeen en keert zich tevens tegen de tegenstan ders van den President, die door het volk zoo al niet als medeplichtig, dan toch als zedelijk verantwoordelijk voer de daad woeden beschouwd. Vlij willen gaarne aannemen dat de verontwaardiging van den ex-President Grant over den aanslag oprecht gemeend is maar on getwijfeld is de heftige taal door hem tegen den Pre sident geuitwel in staat om dezen of genen dollen ijveraar in den waan te brengen dat hij een verdien stelijk werk zou verrichten door den man uit den weg te ruimendie de oorzaak was van de verdeeldheid onder de republikeinsche partij en haar macht en in vloed ondermijnde. De brief, die bij den moordenaar is gevonden waarin de beweegredenen van den aanslag kortelijk worden vermeld en onder anderen de verklaring voorkomt, dat hij Generaal Grant in Nieuw-York ver gezelde om stemmen te winnen is wel in staat om deze meening ingang te doen vinden. Inderdaad zouden dergelijke redenaars zich wel eens rekenschap mogen geven van den indrukdien hunne blijkbaar weinig doordachte woorden op sommige lieden kunnen te w^eg brengen en van hetgeen daarvan het gevolg zou kun nen zijn. Herste't de Presidentdan kan ook hier uit een slechte daad veel goeds voortkomen. De oogen van de Amerikanen zijn thans geopend de verontwaardiging doet zich hooren van den Atlantischen tot den stillen Oceaan, en kan voor Garfield een krachtige bondgenoot worden in het hervormingswerk dat hij zich voorstelt. Zoo ooit dan is thans de tijd rijp om het diepgewor- i) De winterzon scheen zoo helder en verwarmend door de straten van de kleine residentie Uhlflingen als men het op eenen Decembermorgen maar met mogelijkheid verwachten kan. Wel is waar viel er nu en dan nog eens een sneeuwflokje huppelend en glinsterend op de straten neêr, maar de heldere onbewolkte lucht lokte geheele scharen van honger tjilpende musschen uit hunne nachtelijke schuilplaatsen. In het vorstelijk slot kwam er heden ook vroeger leven en beweging dan anders gewoonlijk het geval was. In een voorkamerwaar de zon haar gouden licht over den prachtig ingelegden vloer uitgoot, was zooeven de hofmaarschalk graaf Ereiberg verschenen, een klein mager persoontje wiens laag voorhoofd nog halverwege bedekt werd door de haren van een pruik terwijl een goedig lachje gedurig om zijne lippen speelde. De helle zonnestralen hinderden hem blijkbaar, maar hij waagde het toch niet de purperen gordijnen dicht te trekken omdat Zijn Hoogheid juist de eerste stralen van de wereldkoningin voor buitengewoon ge zond hield voor de menschelijke natuur. Zijne excellentie wist dus op het oogenblik niets anders te doen dan zich voor den spiegel te plaatsen en zijn toilet zoo zorgvuldig mogelijk te bekijken. Op dit oogenblik trad achter zijn rug de kamerheer van Bittfeld binnen. „Goeden morgen mijn waarde Bittfeld riep de hofmaarschalk die zijn gunsteling in den spiegel ge zien haduit. „Heeft zijn hoogheid nog niet naar mi) gevraagd? Ik kan u yerzekerendat ik vandaag in een uiterst vroolijke stemming ben. 't Was toch een prachtig idee van den vorstde verjaardag van zijne gemalin door het opvoeren van een blijspel te willen vieren. En welk een blijspelNiets meer of minder dan „Een glas water" van Scribe. Heb ik ook door de inspanning en drukte bij de repetities in de laatste dagen nauwelijks eenige uren geslapen toch kan ik u goddank de verzekering geven dat ik heden, ofschoon het de dag der algemeene repetitie is als een marmot geslapen heb. Hahaha „Ik wenseh er uwe excellentie geluk mede." Dit gezegde van den kamerheer klonk eenigzins aarze lend wat echter aan de aandacht van den vroolijken hofmaarschalk ontsnapte. „Wat zijn hoogheid en ik gisteren nog vergeten heb ben, hebt gij zeker met den u eigenen ijver klaargezet, niet waarmijn waarde Bittfeld „Voorzeker! Maar Bolingbroke De maarschalk nam vlug een snuifje. „Juist," zeide hij met een tevreden glimlachals bij zich zelve „juist„Een glas water" zal een nooit gekend effect maken. Humor, intrige schitterende costumes prach tige deeoratiënwat kan men daar niet al schoons meê uitvoeren. Wel aardig voorwaar, dat Zijn Hoog heid zelf de acteurs en actrices levert. De heeren en dames van het hof passen waarlijk verwonderlijk goed bij het spel. Die kleine Constance van Wangenheim is de bevalligste en liefste Koningin Anna die ooit op de planken verscheen. Ma foitot in de hoogste graad bevallig. Niet minder goed op haar plaats is de hoogmoedige gravin Sandershausenals hertogin van Marlborough en evenzoo Bolingbroke „Ach excellentie Bolingbroke." „Wat wilt gij toch? Deze schoone rol vindt juist in baron van Heimbrod zijn waardigsten tolk. Ik heb hem gisteren bewonderd en dat zegt nog al wat, dunkt mij „Maar „Och komvrees niets, mijn waarde Bittfeld Wij zullen het waagstuk want dit is het inderdaad met glans ten einde brengen. Zelfs al gaat het vandaag op de algemeene repetitie minder goedis dit slechts een bewijs dat het morgen bij de opvoering des te beter van stapel zal loopen. Hahadat weet ik bij ondervinding." Weer nam zijne excellentie een snuifje en deed hij daarna de kostbare gouden doos in de daarvoor bestem de zak verdwijnen. „De costumes zijn immers gereed," vroeg hij eensklaps aan den kamerheer. »Zij zijn allen klaar gekomen kleermakers en naaisters hebben den geheelen nacht door gewerkt!" „Bon Hebt gij Masham ik bedoel luitenant van Krug op zijn sporen opmerkzaam gemaakt." „Ja excellentie maar „Is het getal gasvlammen achter de coulissen verdub belt?" Zijne Hoogheid vond evenals ik de verlichting van gisteren avond, veel te gering. „Maar „Gaat het gordijn nu zonder geruisch op," vroeg de maarschalk, niets vermoedend verder. „Dit maakte gis teren een geweld, als men nog nooit te voren gehoord had en dat nog wel voor zulk een gezelschap." „Men hoort nu geen geluid meerbij het ophalen excellentie, maar Bolingbroke „Wat wilt gij toch van dien mijnheer Heimbrod? Hij zal zijn rol prachtig spelen verlaat u gerust op mijn verzekering „Maar de Baron „In costuum zal het nog veel beter gaan. Dat heb ik reeds gezegd of had ik ten minste willen zeggen. Een glaasje madera doet ook wonderen haha Nu verloor de kamerheer eindelijk zijn geduld en ging nu moediger voort: „Niettegenstaande dit alles, excellentieis de opvoering onmogelijk geworden. Ba ron Heimbrod ligt zwaar ziek te bed „Ligt Waar Het derde snuifje bereikte zijn bestemming niet, maar viel uit elkander op den vloer.

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 1