I5uiteni&ub. telde kwaad uit te roeien. De bijl ligt thans aan den wortel van den boom de President kan haar opnemen, en het volk zal zijn slagen toejuichen. Hij zal steun vinden voor maatregelen die hij onder gewone om standigheden wellicht niet of slechts ten halve zou kunnen uitvoeren en zoo zou de moordenaar ten slotte een daad gepleegd kunnen hebben die zijn land tot onberekenbaren zegen zal strekken maar in een geheel anderen zin dan hij bedoelde en juist omdat zijn opzet niet is gelukt. En als het gelukteals Garfield, ondanks de gunstige verschijnselen die de telegraaf dagelijks mededeelt, mocht bezwijken, en Arthur Pre sident werd? Dan zou de toestand in de Vereenigde Staten zeker hoogst verward en bedenkelijk worden, en een hevige crisis niet onwaarschijnlijk zijn. Maar laat ons vooreerst vasthouden aan de hoop op een geluk kiger uitkomst en op volkomen herstel van den ernstig verwonde. E E E A T U M. In het artikel „Europa en de Turken", in ons num mer van 3 Juli 1.1., komt o.a. voor, dat Bulgarije wordt verscheurd door russenhaat en godsdiensthaat. Het woord russenhaat is het gevolg van een drukfout en moet zijn rassenhaat. BELGIE. Den 6 sprak de afgevaardigde voor Ber gen geestverwant van den heer Janson vóór algemeen stemrecht en bestreed het clericale lid Cornesse het wetsontwerp betreffende de rechtspraak der Gedepu teerde Staten. Eerstgenoemde afgevaardigde riep mi nister Bara die hem in de rede vieltoe alle uwe beweeringen kunnen het feit niet ongedaan maken, dat van de 1,700,000 meerderjarige mannen in Belgie 1,100,000 geen kiezer ziju Deze uitroep deed op de tribunes zulke luidruchtige toejuichingen ontstaan dat de voorzitter met hare ontruiming moest dreigen. Woensdag, 13 Juli, zal de eindstemming over het wetsontwerp plaats hebben. ENGELAND. Zoowel de ministers als de leiders der oppositie gaven den 4 in het Hooger- en het Lager huis hunne verontwaardiging te kennen over den moord aanslag op den president der Vereenigde Staten. De engelsche bladen behelsden artikelen in denzelfden geest. Den 5 antwoordde de regeering op eene vraag in het Hoogerhuis of het gerucht waarheid bevattedat den vorigen dag verscheidene soldaten in het kamp te Al- dershot bij de oefeningen door een zonnesteek getroffen en overleden waren, dat die berichteu laar zeer ver baasden. De opperbevelhebber had de hitte op de vlakte niet zoo ondragelijk gevonden. Lagerhuis. Minister Gladstone antwoordde den 7 aan baron Worms op zijne vragen omtrent de Am- sterdamsche Transvaalleening dat deze schuld door de regeering der Transvaal aangegaanbij de inlij ving door Engeland overgenomen was en thans weder op de regeering der Transvaal zou overgaan. Diezelfde minister verklaarde verderdat de heer Ereemantle Engelands gevolmachtigde op de muntbijeenkomst, slechts getuigenis °had afgelegd van de bereidwilligheid der Bank van Engeland om zilver te koopen. Daartegen bestond ook geen bezwaarwanneer in andere landen de omzetting van goud in zilver en van zilver in goud mogelijk was. Engeland bracht geen verandering in zijn muntstelsel. Minister Hartington zeidedat hij de Indische vertegenwoordigers slechts gemachtigd had de volgende verklaring af te leggenGedurende een zeker aantal jaren zal Indië zich verbinden, niet van het bestaande stelsel af te wijken in eene richtingdie de waarde van het zilver zou doen dalenzoo lang de Indische munt in omloop is in andere landen die zilver gebrui ken, en onder voorwaarde dat andere regeeringen zich verbinden, zilver in eene waardeverhouding van 15% zilver tot 1 goud aan te munten. Die verplichting was „In bedHij heeft harde koortsHij heeft de koorts? Nu? Nu de koorts? Juist nu?" riep de maarschalk diep verstoord terwijl hij den overbrenger van deze Jobstijding woedende blikken toewierp. „Hoe komt hij er bij, nu juist koorts te krijgen? zoo iets is ongehoord nog nooit vertoond „Men spreekt van zenuwkoortsen" viel de kamerheer hem bescheiden in de reden. „En dit dit zou ik aan Zijne Hoogheid zeggen?" riep de maarschalk bijna steunend uit. „Nadat Zijne Hoogheid zich verwaardigd heeftallestot in de kleinste bijzonderheden in orde te brengen nadat de vorst zijn vreugde over het gelukken van zijn voornemen, tallooze malen te kennen heeft gegeven zou ik hem in koelen bloededeze boodschap overbrengen O 't is verschrikkelijkmeer dan men van een mensch met mogelijkheid verlangen kan „Ja zeker, uwe excellentie heeft volkomen gelijk 't is verschrikkelijk onaangenaam „Treurigwilt gij zeggen mijn waarde treurig zonder weerga En gij gelooftdat de baron in geen geval de rol zal kunnen vervullen vroeg de maar schalk met zoo veel aandrang als de drenkeling die zich aan een stroohalm vast grijpt. De kamerheer trok de schouders op. „Dat kan on mogelijk excellentie. Ik kom regelrecht van den ba ron. Hij ligt buiten kennis „Mijn God wat moet daarvan komen wat zal ik doen? De vorst zal uiterst verstoord op mij zijn „Maar uwe excellentie heeft toch volstrekt geen schuld aan dit ongeluk." De maarschalk zagniettegenstaande zijn verdriet den nieuwbakken hoveling medelijdend aan. „Dat be grijpt gij niet, mijn waarde! In zulke gevallen is dat hetzelfde. Groote Godriep hij dan weer vol vertwijfeling zich het voorhoofd wrijvende„hoe red ik mij daaruit 't Is veel te laat om er aan te den ken de rol door een ander te laten vervullen Niemand is ia staat die rol zoo te spelendat hij het werk voor Indië slechts zoolang van krachtals deze voor waarden werden nagekomen. EEANKB1JK. De munt-bijeenkomst hield den G hare 12e vergadering. Italie's vertegenwoordiger lichtte daarin de voorwaarden toe, waarop dat rijk bereid was, zich aan het bond aan te sluiten dat zilvergeld tot een beperkt bedrag wil aanmunten. De engelsche gemach tigde verklaarde officieus, dat de engelsche bank gaarne haren zilvervoorraad zou vermeerderenindien dit bui ten Engeland gevormde bond eene onbeperkte aanmun ting van zilvergeld veroorloofde. De italiaansche en de nederlandsche afgevaardigde namen acte dezer ver klaringen van Engeland. De zitting werd daarop tot den 8 verdaagd. Het in de laatste dagen meermalen vernomen ge rucht, dat de Porte in Tunis haar best deed om den franschen invloed tegen te gaan en dat daaruit voort vloeiden de voorgevallen ongeregeldheden wordt door de Eépublique Era^aise (Gambetta's orgaan) als eene uitgemaakte zaak beschouwd. Dat blad vraagt zelfs, of het besluit der regeering om pantserschepen en troe pen naar Tripoli te zendenovereen te brengen is met de geregelde betrekkingen tusschen Erankrijk en Turkije. Hoe geneigd ook tot toegeeflijkheidzoo stellen Eraukrijk's belangen daaraan toch perken. Men moetvolgens dat bladterwijl het nog tijd is te Konstantinopel begrijpen dat wanneer Frankrijk eenmaal heeft kunnen uitmakendat de viiandige handelingenwaaraan het van de zijde der Porte blootstaatdeel uitmaken van een bepaald stel sel het trachten zal er voor goed een einde aan te maken. "Welk eene zonderlinge verblinding is die des Sultans roept het blad uit en eindigt dan aldus Wat er van het turksche rijk overblijft, Isan nog een duurzaam geheel vormen aangedreven door zekere kuipwoede en zucht tot ouderhandsche samenzweerin gen stelt de man die het lot daarvan in handen heeft, het zich tot taak het te verwoesten en zijne re geering te maken tot de noodlottigste van zijn stam huis. Met droefheid ziet men dit vernielingswerk aan, omdat daardoor geduchte verwikkelingen in de toe komst worden voorbereid. Deze laatste zinsnede doelt op de reeds onlangs gemaakte veronderstellingdat met Tripoli hetzelfde spel begonnen wordt als met Tunisdat eindigde met een beschermheerschap over dat rijk. Te Marseille is de rust volkomen hersteld en de buitengewone militaire macht voor hare bewaking afge schaft. Den 4 werden door de rechterlijke macht nog 20 deelnemers aan de ongeregeldheden aldaar veroor deeld tot gevangenisstraf van 3 weken tot 6 maanden, te weten 12 franschen en 8 italianen. De Senaat benoemde den 7 den hoogleeraar Wurtz, republikein tot Senator voor het leven in plaats van wijlen graaf Boyer du Nord. Den 5 verwierp de Kamer voorstellen om wegens de groote hitte (de thermometer wees te Parijs in de schaduw 93 graden Fahrenheit) den tijd der zittingen te veranderen. Yoor het Bastille-feest op den 14 werd een crediet toegestaan van f 250000. OOSTENELJK-HONGAEIJE. De in de laatste dagen te Praag voorgevallen ongeregeldheden en de overweging dat de togenwoordige stadhouder Weber om gezondheidsredenen niet meer geschikt is voor de openbare diensthebben de regeering doen besluiten den voorzitter van het opperste militair gerechtshof den luitenant veldmaarschalk Kraushet stadhouder schap aldaar op te dragen. Het gerucht dat de kroonprins Praag zou verlaten, omdat hij niet wilde blijven in eene stad, waar zulke schandalen voorvielen, wordt bevestigd. Tot groot ge noegen der Hongaren zal hij zich in Hongarije vestigen. De gemeenteraad van Weenen nam met algemeene stemmen een dezer dagen het volgende door eenige leden gedaan voorstel aan de gemeenteraad der hoofd en residentie-stad Weenen is ten hoogste verontwaar digd over de behandeling, welke de duit3chers te Praag dat wij met zooveel moeite tot stand hebben gebracht, niet in de war brengt. De gravin Sandershausen heeft mij evenwel reeds moeite genoeg gegeven met het kiezen van haar medespeler en nu deze eindelijk tevre den gesteld is nu krijgt mijnheer van Heimbrod het in 't hoofd de koorts te krijgen juist alsof hij wist welk een verdriet hij mij daarmee doet. Mijn hevigste vijand had mij niet meer liefdeloos kunnen behandelen, 't Is ongerijmd, ja belachelijk, nu de koorts te krijgen Hoe kan een mensch nu in godsnaam aan koorts denken De scherpe toon van een tafelbel brak hier de klaag liederen van den maarschalk af. „Zijne Hoogheid roept mij zeide de kamerheer terwijl hij met een diepe buiging van zijne excellentie afscheid nam. „Zeg geen woord van dit alles aan Zijne Hoogheid fluisterde hij dezen in. „Ik heb geheel mijn diplomatiek verstand noodig, om een uitweg in deze lastige zaak te vinden Verschrikkelijk!" zuchtte hij, terwijl hij afge mat op een sopha neerviel. „Wanneer ik het voor het kiezen had legde ik liever mijn maarschalkstaf neder, dan gedwongen te zijn den vorst dezen slag toe te bren gen. O waarom heeft die eigenzinnige mevrouw van Sandershausen toen niet den kamerheer inplaats van Bolingbroke gekozenal was de eerste ook niet van zulk een oude adelDe jonge man had zeker niet voor de algemeene repetitie de koorts gekregenbromde hij knorrig. Hier opende mijnheer van Bittfeld de deur. „Zijne Hoogheid wacht uwe excellentie 1" De kleine man sprong op als een veder maar zonk dadelijk weer op den sopha terug. Er bleef hem geen kans over I Hij raapte nu al zijn moed bijeen en ver dween zonder eenig geruisch te maken achter de bruin fluweelen portière. De vorst was blijkbaar in eenen goeden luim en had juist de lijst der genoodigden nog eens doorgezien toen de maarschalk over den drempel trad. hebben ondergaan en verwacht stellig, dat de regeering van al hare macht gebruik zal maken, om eene herha ling van dergelijke tooneelen te voorkomen en getrouwe burgers tegen mishandeling te beschermen. Dit voorstel, hoewel in den geest der regeering, schijnt niet naar haren zin te zijn geweest althans de zes Weener bladen, waarin dit besluit afgedrukt werd, zijn dadelijk door de politie in beslag genomen. De einduitslag der algemeene verkiezingen voor het hongaarsche Volkshuis is, dat de liberale partij 53 zetels won waardoor het ministerie Tisza in het ongunstigste geval eene meerderheid van 50 a 60 stemmen zal hebben. Als bizonderheid wordt algemeen gemelddat bij deze verkiezingen slechts 5 personen het leven verloren. TUBKIJE. De vrouwen van Mahmoud-Damat en Noeri-pacha zusters van den Sultan hebben hem ge- sehreven dat zij zich met hare kinderen om het leven zouden brengen op denzelfden dag waarop het tegen hunne mannen gewezen doodvonnis ten uitvoer zou worden gelegd. De uitvoering der verschillende doodvonnissen schijnt echter nog uitgesteld te zullen worden, omdat men eerst de rekeningen van het paleis zou willen nazien ten einde de ontvreemde waarden te kunnen verhalen op de veroordeelden. Latere berichten wettigen de reeds dadelijk geopperde veronderstelling dat dit ge ding alleen ingesteld werdom zich van eenige lieden, en vooral van Midhat-pacha, te kunnen ontdoen. Hunne veroordeeling was vooraf reeds zeker. Bij de behande ling der zaak is dan ook niet van hunne schuld ge bleken wel dat het vermoeden van zelfmoord niet onjuist is geweest. Bij het getuigenverhoor, dat zeer veel te wenschen overlieto.a. werden van de 17 ge- neesheeren die het lijk onderzocht hadden slechts 2, juist de minst bekwamegehoord, bleek, dat de moord eer met eene schaar dan met een pennemes was be gaan zooals beweerd werd en dat de wonden zooda nig toegebracht waren dat een ander het niet gedaan kon hebben. Midhat-pacha deed vooral uitkomen, dat de geheele behandeling der zaak niets Lad van een geregeld rechtsgeding. Hij verklaarde ronduit dat het vooruit afgesproken was en bedankte de reenters voor de uitspraak na den afloop der zaak, daarbij voegende, dat onder zulk eene regeering het leven geene waarde had. Dat de Sultan met zijne omgeving op Midhat- pacha sterk gebeten isblijkt uit het verspreide doch niet bevestigde geruchtdat de doodstraf op hem reeds voltrokken was, om te beletten, dat door de mogend heden pogingen aangewend werden om in die straf verandering te krijgen. Tevens verraadt ditdat een onderzoek misschien aan het licht zou brengen op, welke wijze men tot het instellen van dit geding ge komen was en hoe de zaak behandeld werd. VEEEENIGDE STATEN. De president blijft steeds vooruit gaan. Hij wordt nog door 4 geneesheeren be handeld. Een door hem geopperd denkbeeld, om in zijne kamer ministerraad te houden, werd door de ge neesheeren afgekeurd. ZUID-AEBICA. De leden der koninklijke commis sie hadden den 5 eene langdurige bijeenkomst met de vertegenwoordigers der boeren. De noodige voorberei dende maatregelen werden genomen om den 30 Juli eene bijeenkomst te houden met de hoofden der in boorlingen. De wederafstand der Transvaal aan de boeren zal waarschijnlijk omstreeks de helft van Au gustus plaats hebben. Tegen het einde dier maand zou de commissie Pretoria verlaten, drie harer leden achter latende voor het onderzoek der aanvragen om schade vergoeding. Het driemanschap kwam volgens bericht uit Durban van den 4 in een aan de bevolking der Transvaal ge richt manifest op tegen de beschuldiging van minister Gladstone den 2 Mei in het lagerhuis geuitals zou bij de overgave van Potchefstroom hunnerzijds ver raad gepleegd zijn. Volgens dit manifest bezat Winsloe, de engelsche bevelhebber van die plaatsbij de over- „Hagoede morgen waarde graafZijt gij daar Hebt gij van nacht beter gerust dan in de voorgaan- den Waarlijk gij ziet er slecht uit!" Meteen kwam hij dichter bij hem en drukte hem met medelijden beide handen. „Ik ben ook lang niet vroolijk gestemd fluisterde de maarschalk bedrukt. „Ik daarentegen gevoel me zoo frisch als een vogel in 'de luchtDe gedachte aan de glimlach der aan genaam verraste vorstin doet mijn bloed sneller vloeien. Denk eens, mijn waarde graaf, in mijn droom speelde ik zelf de rol van Bolingbroke en gij stondt er bij en kondet uwe bewondering niet verbergen; haha! Uw gezicht was verduiveld grappig." „Ah! Uwe Hoogheid is wel goed mijn onbeduidend persoontje in uwe droomen te gedenken." „Doe nu maar niet alsof gij verwonderd waart schertste de vorst. „Gij weet zeer goed hoe onont beerlijk gij mij bij de uitvoering van mijn lievelings- wensch geweest zijt. Ik dank u reeds bij voorbaat voor al uw moeite." „O Uwe Hoogheid ,,'t Is toch immers alles zoo gebeurd als ik het gis teren beval „Niets is er verzuimd, maar, maar „Neen nu geen maaren mijn waarde graaf. In dit geval ken ik geen „maaren". Ontzie niets en spaar niets. Er is mij veel aan gelegen mijne gema lin deze verrassing te bereiden. De maarschalk haalde eenige malen diep adem: „JNa deze verzekering bedroeft het mij des te meer U we Hoogheid te moeten vertellen dat onze voornaamste acteur, Baron Heimbrod „Wil hij de rol misschien teruggeven?" viel de on aangenaam verraste vorst hem in de rede. „Dat zou hij niet wagen," haastte de maarschalk zich te "zeggen. „Maar, Uwe Hoogheid, de baron is zoo vrij geweestde koorts en nog wel een hevige zenuw koorts te krijgen." (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 2