No. 82. Drie en tachtigste Jaargang. 1881. FEUILLETON. Hoe men geheimschrijver wordt. WOENSDAG 13 JUL I. Prijs der gewone Advertentiën (Dföctëci (Scheelte. ISuitenlanb n. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele Rijk 1, De 3 nummers 0.06. Van 15 regels 0,75; iedere regel meer ƒ0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met de bijlagen, van J. P. WAGENAAR, Suikerwerker, alhier, om vergunning tot het oprigten van een bakkersoven, in het perceel aan de Laat, wijk A, No. 103, en dat op Maandag 25 Juli 1881,'s middags ten twaalf uren, ten raadhuize gelegenheid wordt gegeven om tegen het oprigten van dien bakkersoven bezwaren in te dienen. Alkmaar 11 Juli 1881. en Wethouders voornoemd, A. MACLAINE PONT. De Secretaris, NUHOUT van dek VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat overeenkomstig art. 17 der wet van 14 September 1866 (Staatsblad No. 178) door hen is herzien en vastgesteld de lijst, bevattende de namen der inwoners, die in aanmerking komen voor het verleenen van inkwartiering en onderhoud van militairen en paarden, welke lijst aangeplakt en ter inzage voor een ieder is nedergelegd ter gemeente-secretarie, gedurende 14 dagen na heden. Bezwaren tegen die lijst kunnen schriftelijk worden ingediend binnen eene maand na heden. Burgemeester en W ethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 12 Juli 1881. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. NATIONALE MILITIE. ^a£lj "^gangen, wier zakboekjes onlangs zijn opge vorderd om bij hun korps te worden bijgeschreven wordt be- ngt, dat die boekjes van het korps zijn terug gekomen en r hunner beschikking aan de gemeente-secretarie liggen. BELGIE. Den 8 lichtte de heer Janson in de Kamer zijn amendement betreffende de uitbreiding van het kiesrecht toe. De regeering mocht over deze°zaak verdeeld zijn, hij verlangde eene nauwkeurige verklaring, waarom zij tegen toekenning van kiesrecht op den grondslag van bekwaamheid was. Hij wierp het verwijt van zich, als zou zijne partij de liberale zijn afgevallen en gelooide aan de mogelijkheid om tot eene overeen stemming te komen. Ontwikkeling moest de grondslag van het kiesrecht worden en nu het werk eenmaal be gonnen wasmocht men niet halverwege blijven staan. In alle landen werd het kiesrecht hervormd, behalve in Belgie. Na de verklaring der regeeringdat zij niets ion beioven wilde zijne partij de hervorming van het kiesrecht niet uitstellen. Den 12 antwoordt de regee ring en daarna heeft den 13 de stemming plaats. DENEMARKEN. De Tweede Kamer is op nieuw door de regeering ontbonden. Die Kamer blijft ten aanzien der staatsbegrooting even vijandig als vroeger en weigert haar goed te keuren, waardoor de regeering genoodzaakt is geweest aan de Eerste Kamer machti- 2) „En wat nu F" „Dezelfde vraag deed ik mijzelve reeds ontelbare malen verzekerde graaf Ereiberg terwijl hij zich diep De vorst wendde zich ontstemd af. Na een oogen- blik van stilte keerde hij zich weder naar den maar schalk met de vraag „Wat moet er nu gedaan worden F" De graaf boog het hoofd. „Niets, Uwe Hoogheid „HoeNiets f Met dit kleine woordje gelooft gij de vervulling van mijn innigste wensch vernietigd te hebben F Niets F Gij wilt zelfs niet eens beproeven het verlies te herstellen. Niet de geringste moeite r>g.lJ-iT geV6n 6en ander in ziJne Plaats fe zoeken F" „O. Uwe Hoogheid," stamelde de maarschalk ver nietigd „deze verwijten treffen mij te hard Ik heb mijn hersens reeds gepijnigd ja, de helft van mijn leven gal ik, wanneer ik dien onbeschaamden Heimbrod dien spelbreker zijn rol kon doen vervullen «Met die opoffering was het kwaad niet verhol pen viel de vorst hem in de rededie ofschoon van nature goedhartig zich zeer spoedig opwond wanneer hij eenmaal in drift geraakte „in 't geheel' metHelpt gij mij liever, in plaats van bloote wen- schen uit te spreken, een middel bedenken deze lastige zaak tot een goed einde te brengen." hange maar8C')a"£ ^efc zon<ler iets te zeggen het hoofd „Dus m 't geheel niets F Geen enkele gedachte F Ja mijn waarde graaf," lachte de vorst spottend, zoo- lang uw karretje op een zandweg rijdt, wanneer geen enkele hinderpaal zich op uw weg voordoet, wanneer ging te vragen tot voorloopige toepassing der begroo ting over het afgeloopen dienstjaar. Een gedaan voorstel, om de zaak nogmaals aan het oordeel der commissie te onderwerpen omdat er uitzicht bestond op eene schikking, werd verworpen met 54 tegen 42 stemmen, waarna tot de ontbinding is overgegaan. De punten van verschil betreffen de verhooging van de jaarwed den der ambtenaren en de aanschaffing van een groot pantserschip. De regeering wil de wedden van alle ambtenaren uitgezonderd die der ministers verhoogen; de 2e Kamer daarentegen alleen die der lagere amb tenaren. Evenzoo acht de regeering de aanschaffing van dat schip onmisbaar voor de verdediging van het land, terwijl de Kamer de voorkeur geeft aan kleinere vaartuigen. De strijd loopt dan ook meer over het beginsel of de Tweede Kamer het recht beeft haren wil door te zetten tegenover de regeering en de Eerste Kamer, dan over cijfers. Na de voorlezing van het besluit der ontbinding werd de door den voorzitter aangeheven gebruikelijke kreet vanleve de Koning wel door alle leden her haald maar de daarop door den aanvoerder der lin kerzijde aangeheven kreet van, leve de wet, werd door de meerderheid veel krachtiger beantwoord. DUITSCHLAND. De minister van financiën de heer von Bitter, heeft dezer dagen te Koningsbergen verklaard, dat de regeering de invoering van het tabaks monopolie onvermijdelijk achtte. ENGELAND. Lagerhuis. Den 7 werden de ar tikelen 14 tot en met 18 der iersehe landwet afgedaan. De door de iersehe leden op art. 19 voorgestelde amen dementen om te bepalen dat meer dan 'a der koop som, bij de pachters benoodigd voor den aankoop van hun pachtgoed, door den Staat aan de pachters kon worden voorgeschoten, werden met 247 tegen 78 stemmen verworpen. De onder-minister vin buitvnlandsche zaken ant woordde den 8 op een 'vraag,- Jat volgens csn tele gram van Robinson de hoofdarbeid der koninklijke transvaalcommissie over 3 weken afgeloopen kon zijn bleven hare werkzaamheden zoo goed gaan als tot nog toe het geval was. Bij de voortgezette beraadslaging over de iersehe landwet werd door minister Eorster aangekondigd dat nog een slotartikel zal worden ingediend dat zal in houden dat ter tegemoetkoming aan de met schulden belaste en met gerechtelijke uitzetting bedreigd wor dende pachters de regeering bij^de in werking treding der wet de helft hunner vorderingen aan de grond^ eigenaars zal betalen, waardoor de gerechtelijke bevelen tot uitzetting zouden vervallen. De pachters zonden de andere helft hunner schulden in 15 jaren aan den staat moeten afdoen. Tevens werd door minister Glad stone verklaard dat de regeering van de behandeling van alle andere wetsontwerpen, die zij eerst nog in deze gij de middelen maar voor 't grijpen hebtdan is het gemakkelijkzelfs zeer gemakkelijk iets dergelijks tot stand te brengen „Ik bid uwe Hoogheid „Dan kan iedereen gerust alles ondernemen" ging de vorst zonder medelijden voort. „Maar wanneer er een schakel aan den keten ontbreektwanneer men niet alleen goed te keuren, maar zelf de middelen te vin den heeftom tot zijn doel te gerakendan kan men gemakkelijk zien of iemand waarlijk talent bezit of niet!" „Dan zal ik zeil voor den vieomte Bolingbreke spelen zuchtte de maarschalk. „Opdat het stuk geheel in de war zou loopen F Neen, mijn waarde graaf, daarvan kan geen sprake zijn. Daar hebt gij nu de gevolgen van uwe eigenzinnig heid graaf Ereiberg. Toen ik u den jongen Bittfeld voorsloeg hadt gij er allerlei bezwaren tegen Nu ziet gij het. De jonge man is vandaag zoo gezond als een visch en uw beschermeling ligt met de koorts te bed." „Niet ik de gravin Sanderhausen was onbeschaamd genoeg een medespeler te verlangen die op achttien voorvaders roemen kan evenals zij zelf. Ik heb voor mijne toegevendheid zwaar genoeg geboet." „Welnu ziet gij maar, hoe gij de zaak in orde brengt, mij ontbreekt er de tijd toe Opgeven wil ik het blij spel niet dat wil zeggen mijn waarde graafik wil het uiterst ongaarne opgeven Op u rust de verplich ting voor een plaatsvervanger van baron van Heimbrod te zorgen." „Die mag dan wel uit de lucht komen vallen dacht de maarschalk terwijl hij zich diep boog, „anders krijgen wij hem niet „Ik behoef u wel geen ijver aan te bevelen riep de vorst hem nog na. Toen vielen de bruin fluweelen portieres beschermend toe achter den zoo mogelijk nog kleiner geworden man. In het salon van de Vorstin van Ulflingen scheen de zitting had willen behandelenafzag. Daaronder be- hooren het voorstel tot voorkoming van misbruiken bij de verkiezingen en dat tot wijziging van den parlemen tairen eed. De toelating van den heer Bradlaugh tot lid van het Lagerhuis wordt daardoor weder voor onbe- paalden tijd uitgesteld. In de laatste twee maanden had hij geene pogingen aangewend om zitting te nemen ter voorkoming van moeielijkheden en in de hoop, dat voor het sluiten der zitting omtrent zijne zaak uitspraak zou worden gedaan. Nu de behandeling van het wets ontwerp tot wijziging van den parlementairen eed uit gesteld is gaf hij aan den voorzitter kennisdat hij zich weder voor het Huis zou vertoonenom den eed af te leggen en zitting te nemen. De kiezers van Northampton, het district dat hem afvaardigt, door hem bijeen geroepen keurden dat besluit niet alleen goed, maar besloten zelfs afgevaardigden naar minister Gladstone te zendenom hem te verzoeken genoemd wetsontwerp alsnog te laten behandelen. Dat deze poging niet baten zal is vrij zekerwant uit eene briefwis- seling, door den heer Bradlaugh met minister Gladstone gevoerd vóór het onbepaalde uitstel van dit wetsont werp blijkt reeds, dat dit uitstel onherroepelijk is. ERANKRIJK. De ministerraad hield zich den 9 met den toestand in Algerië en Tunis bezig. Er werd besloten tot versterking der krijgsmacht in het zuiden van het regentschap Tunis om SfasGabes en het eiland Djerba te bezetten. Het gepantserde eskader ligt te Toulon gereed om op het eerste bevel naar de goif van Gabes te vertrekken. De Porte gaf op nieuw aan de regeering de verze kering dat zij niets verzuimen zouwat strekken kon om de opgewondenheid in Tripoli te doen bedaren. De troepen waren alleen daarheen gezonden om te zorgen voor de handhaving der openbare orde en veilig heid. De fransche zaakgelastigde te Pera had het ge rucht, dat Erankrijk een aanval op Tripoli zou wagen, ongegrond verklaard. De munt-bijeenkemst begon den 8 hare 13e zitting met de voorlezing van de volgende verklaring van wege Erankrijk en de Uniedie deze vergadering hadden bijeengeroepen „1 De daling en groote wisselingen in de waarde van het zilver tegenover het goudin de laatste jaren en thans nogzijn nadeelig geweest en zijn dat nog voor den handel en de algemeene welvaarten igme vaste verhouding in waarde tussehen zilver en goud zal zeer gewichtige voordeelen medebrengen voor den wereldhandel. 2*. Een verdragwaartoe een be langrijke groep van staten toetreedt, die overeenkomen hunne munt-inrichtingen open te stellen voor de vrije en onbeperkte aanmunting van zilver en goudbeiden in eene bepaalde verhouding en als volledig wettig be taalmiddel is in staat eene vastheid te brengen en te handhaven in de waardeverhouding der beide metalen, waardoor de belangen en de eisehen van den wereld- zon niet minder hel op eene uitgezochte verzameling hyaeinthenrozen en tulpen. Het was zeer stil in het warme en welriekende vertrek. De goudvisschen zwommen en doken vrolijk in de kristallen kommen. Op de bonte kleuren van het tapijt speelden de zon nestralen krijgertje en de rozen aan den wand sche nen zich in het schitterende licht te bewegen en zich tot elkander te neigen. Mevrouw van Wangenheim, die zich tot nu toe met een handwerkje had bezig gehoudenliet de handen in den schoot zinken en richtte hare blikken op hare dochter, die werkeloos in de vensterbank zat en het zachtebedroefde gelaat diep op de borst had gebogen. „Ik heb u verzocht, Constance, uwe rol nog eenmaal over te zien. Gij haperdet gisteren soms op eene be denkelijke wijze mijn lieve." „Ik kan nu niet leeren, Mama deze rol ten minste „Niet F" Mevrouw van Wangenheim trok hare reeds hoog opgetrokken wenkbrauwen nog hooger op „Mag ik u vragen waarom niet F" „Gij weet de reden," riep het schoone meisje harts tochtelijk uit, terwijl zij van hare rustplaats opsprong en naar hare moeder ijlde. „Gij weet waarom ik deze rol, deze mij opgedrongen afschuwelijke rol haat „Omdat gij een dwaas kind zijtEen andere reden ken ik niet ik wil hem ten minste niet kennen," voegde de hofdame er dreigend bij. „Is men een dwaas, wanneer men zijn hart niet dwingen kan F wanneer men het trouw blijft F" riep Con stance en tranen blonken in hare groote donker- blauwe oogen. „Ja zoodra men ingezien heeft, dat zulke kinder achtigheden de goedkeuring der ouders niet wegdragen. Gij dwaaltwanneer gij meentons met klaagliederen, tot medelijden of misschien tot toegevendheid te dwingen". „Ik wil ook geen medelijdenriep zijterwijl zij de hand harer moeder greep. „Ik wil slechts den

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 1