STAATSLOTERIJ. Dinsdag, 13 Juli, 9e Ifjst. No. 15091 25000, 11872 f 1500, No. 1072, 6490, 6072, 7008, 7164, 8827, 9170, 10858, 11320, 11994, 16530, 17610, 19128 en 20110 f 1000, No. 14792 en 18383 f 400 No. 60986879, 15973, 16217 en 19907 1 200, No. 1766, 2798, 4633, 5549, 6833, 6871, 7762, 8513, 9980, 17201 en 19991 100. QlUeviei. Iflarkl- en ücuvsbetichlen. Onder Kruisland is een arbeider, vader van 5 jeugdige kinderen, dood in het veld gevonden. De heeren D. Schmüll en H. H. Timmer heb ben met medewerking van eenige landgenooten in 4 lijvige banden verzameld nagenoeg alle dagbladen brochuresproclamatiënmuziekuitgaven enz., welke naar aanleiding van den jongsten oorlog in de Trans vaal in en buiten Nederland zijn verschenen of waarin die oorlog besproken is. Deze verzameling is bestemd om aan het bestuur de Zuid-Africaansche Republiek voor het archief te Pretoria te worden aangeboden gelijk uit de opdracht en bijgevoegde oorkonde blijkt. De vijfde of laatste haringjager is thans binnen met 526 ton, zijnde de vangst van 31 schepen. De 5 jagers hebben te zamen aangebracht de buitenge woon groote hoeveelheid van 2L48 ton. Volgens ds. Buitendijk, vice-president der hoofd commissie voor het christ.-nat. zendingsfeest zijn er voor dat op Ampsen 6500 7000 programma's ver kocht. De Zuthensche Courant houdt echter, op grond van officiëele cijfeis der over de spoorwegen vervoerde personen staande dat er niet meer dan 3500 geweest kunnen zijn. De op Ampsen gehouden collecte heeft 725 opgebracht. Onlangs zijn Amsterdam Rotterdam 's Graven- hage en de naaste omgeving dezer steden bezocht door een 50tal franschen onder leiding van het Internatio naal Touristenbureau te Parijs. Dit bezoek is zoo goed bevallen dat het bureau van verschillende zijden aan zoek ontvangt om meer dergelijke reisjes naar Nederland te ondernemen. Op de landbouwtentoonstelling te Gent zijn aan nederlandsche inzendingen de volgende prijzen toegekend: Yersche boter, le prijs v. Hasselt Wittenstein, te Kam pen 4e prijs v. d. Burgte Berkeleervolle vermel ding Smeelete 's Gravenhage. Inlegboter (72 inzen dingen) le prijs v. Hasselt Wittenstein, 2e v. d. Chijs, te Delft. Vette kaas le prijs v. d. Bosch, te Sassen- heim 2e Haringhuizen te Wijdenes, 3e de Boer, te Midwoud, 4e Cigaar, te Sassenheim, 5e v. Staalduynen, te Loosduinen. Magere Kaas le prijs v. d. Oudermeu- len, te Wassenaar, 2e Zwetsloot, te Alkemade, 3e Zuidema te Grouw 4e v. d. Geestte Alkemade, 5e v. d. Burg Gz., te Berkel. De te Haarlem gevestigde vereeniging tot uit breiding der kunst en oudheden op het stedelijk museum biedt een door haar aangekocht schilderstuk van den haarlemmer Willem Gillesz. Cool de stad ten geschen ke aan. B. en W. van Amsterdam stellen den gemeen teraad voor, over te gaan tot den bouw eener gasfa briek. Zij rekenen ten gevolge daarvan jaarlijks te kunnen besparen de f 100,000welke de straatver lichting thans kost en bovendien te maken eene winst van f 500,000. De beide fabrieken hebben voor eene vernieuwde concessie van 30 jaren, elk eene jaarlijksche bijdrage van 70,000 aangeboden, betgeen dus de gemeente na betaling der straatverlichting een jaar- lijksch voordeel van 40000 zou opleveren. De Prov. Staten van Noordbrabant hebben afwijzend beschikt op een verzoek van den heer K. Hirschmann te Gorinchem om gunning en materiëelen steun voor den aanleg en de exploitatie van eenen stroomtramweg van 's Hertogenbosch naar Raamsdonksveer. Voor het verhoogen der Waalkade te Nijmegen, door B. en W. dier gemeente aanbesteedis minste inschrijver de heer G. J. de Groot te S. Anna voor 17987. In de buurtschap Lemelegemeente Ambt Om men, heeft zich een bijeenzwerm metterwoon gevestigd in de brievenbus. Als een bewijs van de snelle vaart van de mail booten der stoomvaartmaatschappij „Zeeland" wordt gemeld dat de Prins Hendrik den tocht van Vlissin- gen naar Queensborough deed in 6% uur, terwijl het koninglijke engelsehe stoomjacht Osborne dat in den zelfden nacht den kroonprins van Duitschland over bracht 7 uren en 40 minuten voor de reis behoefde. De gemeenteraad van Zundert heeft besloten tot het bouwen eener school met onderwijzerswoning in de buitenwijk Wernhoutgelegen op drie kwartier afstand van de naaste school en met eene bevolking van ruim 700 inwoners. De examen-commissie te Middelburg heeft als apothekersbediende toegelaten de heer H. v. Rossum geb. te Westzaan. De pachters der wierwaarden die dezer dagen het wiermaaien zouden beginnen zagen zich zeer te leurgesteld daar zij geen wier op de waarden vonden, vermoedelijk ten gevolge van het koude voorjaar. De tweede opgaaf van bij het comité der amsterdamsche atdeeling van het Israëlietisch Verbond ton behoeve der vervolgde israëlieten in Rusland, ingekomen giften beloopt f 5124,87%. Daaronder komen voor van het comité Rotterdam der „Alliancie" f 1256,80%, van het comité s Gravenhage f 500, weldadigheidsvoorstelling „Deborah" door het Nederl. Tooneel f 323,15, collecte gedurende die voorstelling weldadigheidsconcert van het Park orkest en de liedertafel „Oefening baart kunst" f 233 H. f 500 W. ƒ500, W. W. f 200, K. 100, F. H. f 100, enz. In het geheel is nu ontvangen 10,151,28%. en W. van Rotterdam hebben bij den gemeen teraad een voorstel ingediend tot uitbreiding van het ziekenhuis aan den Coolsingelmet 4 barakken voor lijders aan sporadische besmettelijke ziekten elk voor 10 bedden, en een uit 3 vleugels bestaand paviljoen gebouw van 2 verdiepingen met 114 bedden voor niet besmettelijke zieken waaronder 4 voor de eerste en 20 voor de tweede klasse welk gebouwbij het uit breken eener epidemie voor de daaraan lijdenden zal worden ingeruimd. De kosten zijn geraamd op f 390,000. Den 2728 en 29 Augustus wordt op het ter- rem van het Kon. Zoölogisch-Botanisch Genootschap te s Gravenhage eene tentoonstelling van pluimgedierte gehouden waarvoor uitgeloofd worden 13 gouden, 43 verguld zilveren 174 zilveren, 309 verzilverd bronzen en 266 bronzen medaljes worden uitgeloofd, des ver kiezende te vervangen een gouden medalje door een verguld zilveren en 40, een verguld zilveren door een verguld bronzen en f 4 een zilveren door een ver zilverd bronzen en 3, een verzilverd bronzen door f 4 en een bronzen door f 3. De aangiften tot inzen ding moeten geschieden uiterlijk 1 Augustus, volgens model A, de inzendingen den 26 Augustuste 's Gra venhage vóór 's avonds 6 uren, met een geleibrief vol gens model B. De Holl. Spoorwegmaatschappij zorgt voor vrachtvrij vervoerheen en terug. Voor ieder stel in te zenden vogels wordt een staangeld van 25 cent gevorderd, voor verzamelingen duiven en kanaries f 1 per vierk. el tafelruimte. Voor watervogels zijn perken met stroomend watervoor pauwen en groote fazanten volières te verkrijgen, a 1,50 per stel vogels. De tentoonstelling wordt den 30 gevolgd door eene verloting van aangekochte voorwerpen. Het program ma en de modellen A en B zijn aan het bureau dezer courant ter kennisneming voorhanden. 5e Klasse. Onlangs vervoegde zich een persoon bij een commis sionair in plaatsvervangers om als remplafant dienst te nemen. Zijn bewijzen moesten van elders komen maar alles was behoorlijk in orde. Hij ontving het noodige kostgeld en zou weldra in dienst treden. Eenige dagen bleef hij echter afwezig en na informatie bleek dat de adspirant vrijwilliger een valschen naam had aangenomen wat door den persoon die op den naam recht heeftaan het licht werd gebracht. Die kon echter niet in dienst tredenals hebbende een vonnis ter zake diefstal ondergaan. De man, die dus den naam werkelijk draagt, mag niet als plaatsvervanger optreden omdat hij een vonnis ten zijnen laste heeften de man die valschelijk den naam aannam ook nietomdat de justitie daarover met hem af te rekenen heeft. Arthur Lefroy of Mapleton de vermoedelijke moor denaar van den onlangs in een spoorwegrijtuig tusschen Londen en Brighton op de wreedste wijze vermoorden heer Gold is gevangen genomen. Aan de politie was medegedeeld dat in 32 SmithstreetStepneyeen voorstad van Londen een man op kamers woonde sinds 30 Juni 1.1. (drie dagen na den moord), die nimmer uit zijn slaapkamer kwam en zeide Clark te heeten. Den 8 's avonds om acht uur drong de politie die kamer binnen en Lefroy werd onmiddelijk herkend. Zoodra de inspecteur binnen kwam, zeide hij„ik ver wachtte u.' De inspecteur zeide dat hij hem gevangen nam als verdacht van dien moord, waarop hij antwoordde „ik veronderstel dat ik zeggen moet niet schuldig te zijn." Hij ging gewillig mede en werd eerst naar de gevangenis en den 9 des morgens naar Lewes waar hij aanvankelijk terecht moet staangebracht. In Victoriastationwaar het bekend was geworden dat hij verwacht werd waren honderd politieagenten noodig om hem te beschermen tegen het aandringende volk. Te Claphan Junction liet hij cigaretten koopen, welke hij rooate om iets te doenterwijl op alle stations de menigte gilde en siste. Mevrouw J. de GraaffHoltrop schrijft in den Spectator In onzen tijd strekt het een jonge damedie zich aan het onderwijs wil wijdentot aanbeveling, wanneer zij eenigen tijd in het buitenland heeft doorgebracht maar het is zeker al zeer weinig algemeen bekend, dat men nog in het begin dezer eeuw aan de noorweeg- sche westkust in geen fatsoenlijk gezin een dienstmeisje zou opgenomen hebben dat niet een tijd lang in Hol land gediend had. Door de jaren lang voortgezette landverhuizing en veelvuldige tochten der Noren naar Holland waren er zoovele gebruiken en gewoonten der hollanders naar Noorwegen overgebracht, dat zelfs de beroemde hollandsche zindelijkheid er was overge plant en de boeren in de dorpen langs de kust er even goed twee paar klompen op na hielden als onze noordhollandsehe boeren ten einde de kamers niet vuil te maken. De noorsche geschiedschrijver Ludwig Daae heeft onlangs een zeer interessant boekje uitgegeven over de landverhuizingen der Noren naar Holland en Enge land in de 17de en 18de eeuw, waarvan het grootste gedeelte (vijt hoofdstukken) gewijd is aan de verhouding tusschen de Noren en Hollanders aan de lotgevallen van velen hunner die in hollandschen dienst verre rei zen deden aan de handelsbetrekkingen die de Hollan ders in Noorwegen aanknoopten enz.; terwijl hij in het zesde en laatste hoofdstuk de landverhuizingen naar Engeland bespreekt. Het doel, dat de schrijver, volgens zijne voorrede beoogt is een tot nog toe onbekende zijde van het leven der Denen en Noren in de 17de en 18de eeuw nader toe te lichten, te wijzen op de oorzaken die hen noop ten hun land te verlaten en op den invloed dien het dienen onder de Hollandsche vlag op de ontwikkeling hunner zeemacht gehad heeft. Hij drukt daarbij de hoop uit dat zijne landgenooten, die zich in het buiten land bevinden er door opgewekt mogen worden om te trachten nog het een en ander op te sporen en aan de vergetelheid te ontrukken, aangaande de Noren die hun land verlaten hebben en er nooit teruggekeerd zijn. De vele hollandsche schepen die steeds tusschen die beide landen heen en weder voeren maakten het natuur lijk voor velen zeer gemakkelijk om hun land te ver laten en dat het aantal der Norendie zich te Am sterdam vestigden zeer groot wasblijkt reeds uit het feit dat Christiaan de Vierde in 1634 een gift van 300 thl. zond voor de luthersche kerk te Amsterdam terwijl er in 1663 een eigen Deensch-Noorsche gemeente gesticht werd, waarvan de heer Daae de geschiedenis mededeelt tot aan hare opheffingtoen de Noren zich spoedig de hollandsche taal genoegzaam eigen maakte om zich bij de landskerk te kunnen aansluiten. Volgens den heer Daaewendde elke natie die be hoefte had aan knappe zeelieden zich tot de Hollanders om er te werven. Zoo deden ook koningen van Noor wegen, Zweden en Denemarken, en op die wijze kwamen vele Noren weer in hun vaderland terug. Onder de overblijfselen uit dien tijd, die echter zoo zeldzaam wordendat men zich zal moeten haasten als men er nog iets van voor het nageslacht wil bewaren behoo- ren enkele hollandsche doopnamen, die hoewel eenigs- zins verbasterd, doch duidelijk te herkennen zijn, zooals Arian BerntCornell's (uitgesproken Carnils), Claus Evert, Jan, ReinertTheisGesine enz. Een engelsch generaal Byers, die te Hyères, in het fransche departement Var, eene villa bewoont, heeft dezer dagen zijne vrouw en drie kinderen verloren. Deze bevonden zich aan zee toen zijn dochtertje Ada uit gleed in het water stortte en in de diepte verdween; hare twee broeders sprongen haar na en zonken ook waarop de radelooze moeder volgde, die eveneens door den sterken stroom werd medegesleept. De vier lijken zijn gevonden en zullen te Hyères worden begraven. De heer Byers was vader van elf kinderen. Eene zeldzaamheid uit het gevleugelde dierenrijk is thans waar te nemen op het buiten Heidepark van mevrouw Wed. H. A. van den Wall Bake, aan den Soestdijker straatweg te Hilversum. Zij bestaat uit ge heel en zuiver witte zwaluwen die zich daar ophou den en behalve in de kleur, in niets met hare soort- genooten verschillen. Het Antwerpsch blad Koophandel meldt het volgende: Men heeft gedachtdat er maar 7 strijders der om wenteling van 1830 meer overschoten. De brave gen darmen der brigade van Diesthebben echter een achtste ontdekt, die, na een halve eeuw in Ned.-Indië geweest te zijn is teruggekeerd. Hij is 73 jaar oud en heet Treulet. De staat heeft besloten hem koste loos te herbergen en te voeden. De man is gebroken door ouderdom en vermoeienis, maar nu staat hem een „heerenleven" te wachten. Raad eens waar hjj logement heeft gekregen In de gevangenis der Kleine Karmelieten te Brussel. Hij is n.l. als deserteur ter beschikking gesteld van den krijgsauditeur van Brabant. Treulet was inderdaad uit het leger weggeloopen met andere belgische soldaten te Venloovóór het verdrag der 24 artikelenwaarbij deze stad met een gedeelte van Limburg aan Holland werd afgestaan. Volgens de wet zou Treulet voor 5 jaar bij een cor rectie-compagnie moeten ingelijfd worden. Hij istoen hij in zijne geboortestad was gekomen door een vrouw aan de gendarmerie aangewezen. Volgens het bekende „verslag van Dun," dat te Nieuw York verschijntzijn in de eerste zes maanden van dit jaar 2862 handelshuizen in Noord-America bankroet gegaan; het totaal der uitschulden is omstreeks 40 miljoen dollars. In de eerste zes maanden van het vorige jaar was het aantal bankroete firma's slechts 2497, met een passief van ruim 30 miljoen dollars. Een merkwaardige proclamatie is onder de muzel mannen te Bombay verspreid. Daarin wordt door de Arabieren geklaagd dat de Sultan naarmate zijn Euro- peescb rijk verbrokkeltzijne Arabische onderdanen meer verdrukt. De muzelmannen worden gezegd in slavernij te zijn bij de Turken. De' Turken zoeken slechts geld. Zij willen de Muzelmannen hun laatsten penning afzetten en dan hun land verkoopen aan de Christenen naderhand zeggende dat dit verlies Gods wil was. De Arabieren roepen zelfs de hulp der Chris tenen in. „Gij christenen", zegt de proclamatie, „voegt u bij de muzelmannen. Turkije vreest uhet is machte loos. Zij kunnen u geen kwaad doen uit vrees voor de groote mogendheden. Door de Turken e verdrijven zullen wij beide wezenlijk voordeel hebben. O, Muzel mannen en christenenwij Arabieren zien uit naar vrijheid. Wij zijn bereid te sterven voor de zaak der vrijheid. Laat de nieuwe oorlog beginnen. Gij moet partij kiezen tegen de Turken of alles zal bedorven worden. Turkije verdient van u geen hulp. Turkije staat gereed uw land te verkoopen. Hun godsdienst en geloof is geld. Het helsche vuur is gereed hen te ontvangen. BURGERLIJKE STAND. GETROUWD. 10 Juli. Mozes Frenkel, en Naatje Hamburger. Matthias Constantinus Dumoulinwedr. van Maria Elisabeth Stikvoort, en Anna Maria Rooders. Johannes Frederik Plas en Helena Geertruida Fransen. Ber- nardus Pekelharing en Maria Anna Geels. GEBOREN. 9 Juli. Joost, Z. van Dirk Boet en Neeltje de Lange. 11 n Wilhelmina Elisabeth Maria, D. van Willem Antonius Muller en Elisabeth Maria Daars. Catharina Jo hanna D. van Adrianus Petrus van der Vlugt en Catharina Kops. Jan CornelisZ. van Jan Baan en Grietje Bak Petrus Albertus Z. van Adrianus van der Gulik en Barbara Jacoba Kuitems. OVERLEDEN. 9 Juli. Pieter Jacobus, Z. van Arend van Diggelen en Jantje Admiraal 6 w. 10 Antonie Koppers61 j Alkmaar 11 Juli. 38 4 vette Kalveren Aangevoerd 4 Koeien f 200 a 260 f 30 a 96 13 nuchtere 8 a 17 336

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 3