HHmtcttlatib. STMTS LOTERIJ. No. 14279 1500No. 1019210566 en 14343 1000, No. 899, 2424, 18597 en 20381 400, No. 9640 200 No. 3955 4110 4619 5407, 5784, 6160, 10104, 11737, 12749, 14102, 18103, 19171 en 20682 100. Donderdag, 14 Juli, 11e lfjst. No. 20812 2000, No. 9581, 15738, 18040 19192 1000, No. 1075, 6500, 11275, 14037, 14683, 15457 1571118829 f 400 No. 138119414108, 6228, 11087, 13896, 14727, 19117 200, No. 771, 2226, 2694, 2838, 3056, 4087, 4863, 9232, 11532, 15139 15447, 16070, 19312 f 100. GUlerlei. OOSTENRIJK-HONGARIJEOnmiddelijk na de opening van het nieuw gekozen hongaarsche Volkshuis zal de staatsbegrooting voor het volgende dienstjaar aangeboden worden terwijl het ministerie verder ver scheidene belangrijke wetsontwerpen in gereedheid brengt om behandeld te wordeno. a. een tot hervorming van het bestuur. De bij de verkiezingen door de regeering verkregen grootere meerderheid rechtvaardigt de verwachting, dat iets tot stand kan worden gebracht. VEREENIGDE STATEN". President Garfield blijft steeds vooruitgaan. Den 12 had hij veel beter dag dan den 11. Pols 104, temperatuur 102.4, ademhaling 24. De kamer, waar hij verpleegd wordt, is thans eindelijk koel gemaakt kunnen worden. De hitte was den 10 en 11 dan ook buitengewoon op vele plaatsen wees de thermometer meer dan 100 Pahrenheitgraden aan en in Cincinnati zelfs 103%. Daar bezweken dan ook 13 personen aan zonnesteek. ALGERIE. Generaal Logerot kwam den 11 te Goulette aan om het bevel over de troepen te Tunis te aanvaarden. 's Rijks middelen hebben gedurende de eerste 6 maanden van 1881 opgebracht 47,927,737tegen 46,771,248 in hetzelfde tijdvak van 1880. Het 6/u der raming bedraagt 50,022,000. Zeven palen bezuiden Egmond zijn den 7 2 lijken aangespoeld vermoedelijk van duitschers. Bij het eene werd naar men beweerteen dagboek en 150 ge vonden. Ook is den 8 een doode jonge koe op het strand gedreven. Bij den heer C. Zijpin het Oostdeel van den Anna Paulownapolderontstond den 8 brand in het hooidoor de werking van eene spuit werd het vuur gebluschtnadat ongeveer 13 wagens hooi verbrand waren. Den 8 viel aan den Overtoom, gemeente Sloten, een 1 öjarige jongeling van een hooiwagen waarbij zijn hals door de punt van een hooivork doorboord werd. Hij was spoedig een lijk. Den 9 hebben de commiezen te Ootmarsum 4 fusten aangehoudendie uit Deventer elk met 100 kannen jenever afgezonden waren. Het bleek intusschen dat de inhoud uit niets dan water bestond. De 's jaarlijksche, 14 dagen durende, heiligdoms vaart of tentoonstelling der relieken in de S. Servaas- kerk te Maastricht is den 9 begonnen. Uit tal van woningen is de vlag uitgestoken. De bevolkingen der naburige dorpen trekken met hare harmoniën aan het hoofd naar de stad om aan de plechtigheid deel te nemen. Zondag j. 1. is een hokkeling, toebehoorende aan de weduwe D. Schilderte Zuidermeergemeente Spanbroek, door den bliksem getroffen en gedood. Op 10 Juli waren te Zandvoort reeds aanwezig 518 badgasten met 70 bedienden. Den 10 's avonds zijn te Kerkrade het huis van den leerlooier E. "VV. en dat van zijn buurman geheel en is een derde huis gedeeltelijk verbrand. Alles was verzekerd. Den 11 is door B. en W. van Meppel aanbesteed het maken van het gebouw voor de Rijks hoogere bur- op; het trof mij tot schreiens toe toen hij mij zijne hand reikte om mijn rechter met bescheidenheid aan zijne lippen te brengen. In de oude kapelwaar de graven der voorvade ren de laatste stralen der ondergaande zon opvingen, bleef hij eensklaps naast mij staan. Moet ik de woorden herhalen die hij daar tot mij sprak vroeg het jonge meisjeblozende bij de herinnering ervan. „Hemelscbe goedheid, wat moet ik hooren! "Welk eene lichtzinnigheid! Hoe onwelvoegelijk Welk eene on- kuischheid Welk een grof vergrijp tegen de goede zeden „Neen mamazoo is het niet gemeend", zeide Con stance terwijl zij haar hoofd trolsch en vrij oprichtte. „Geen woord, van hetgeen Herbert mij toen zeide kwetst mijn eergevoel maar waarom ze u te herha len gij die toch geen geloof slaat aan de oprecht heid mijner gevoelens Maar toch zult gij elk woord dat hij gesproken heeft, hooren." „In het leven van ieder mensch", zoo begon hij, „komen oogenblikken die hij, door den goddelijken stempeldie zij dragen hooger schat dan de alledaagsehe gebeurte nissen. Oogenblikken die hem herinneren dat hij tot iets hoogersiets edelere geboren is dan slechts voor zijn eigen ik te leven oogenblikkenwaarin men gelooft den hemel een schrede nader gekomen te zijn." Ik zweeg en keek verlegen naar den grond toen hij voortging ,,'t Is waarlijk geen sprookje wanneer onze dichters en nog een andere klasse bevoorrechte perso nen vertellen, dat het paradijs nog niet geheel verdwe nen is Ik begreep op dat oogenblik nog niet wat hij met deze woorden bedoelde daarom keek ik hem vragend aan. „Gij kent die paradijsbewoners niet?" vroeg hij lachend terwijl hij zich tot mij boog. „Neen", zeide ik zacht.„Gij kent ook het paradijs op aarde niet?" vroeg hij terwijl hij zich nog dieper tot mij overboog. Ik moet toen het hoofd geschud hebben ofschoon zeer langzaam, zoodat ik het mij nu bijna niet meer herin neren kan. „De liefde is het paradijs des levens klonk het dicht aan mijn kloppend hoofd„en zijne bewoners zijn de minnende harten Of ik mijn hand toen reeds uit de zijne had losgemaaktof dat ik het eerst gedaan heb toen Margaretha's schreden aan den ingang der kapel klonken weet ik niet," ging Con stance voort„ik hoorde slechts hare woordenrijke ver ontschuldiging, dat zij zich beneden zoo lang opgehou den haden Herbert's antwoord dat zijn dankbaar heid liet doorschemeren. „Wees gerust," zeide ik vroolijk „mijnheer is er daarom niet slechter bij ge- gevaren ik zelf was zijn gids Wordt vervolgd). gerschool met conciërgewoning en afzonderlijk gymnas- tiekgebouw. Aannemer werd de heer H. Timmer, voor 48,290. Bij het afbreken van een huis aan de Gedempte Oudegracht te Haarlem is den 12 de zolder ingestort, waarop 5 personen aan het werk waren die daarbij allen licht verwond zijn geraakt. Den 12 is aan dr. C. J. Matthes wegens 70ja- rigen leeftijd het professoraat in de wis- en natuurkunde aan de universiteit te Amsterdam nederleggende door zijne mede-hoogleeraren bij dezelfde faculteit een cilin derbureau aangeboden, en namens een 80tal vereerders een geschenkbestaande in de etsen van Unger. Den 12 is de engelsche schoener Mary Jaene geladen met glaswerk ter hoogte van Rammekens op een wrak geloopen en door den schok onmiddelijk ge zonken. De bemanning is gered. Het leveren stellen en gedurende één jaar on derhouden van 21 bliksemafleiders op de watermolens in de Zijpe is den 12 besteed aan J. Bosaan de Burgerbrug aldaar, voor 1988. Aan de gewone jaarlijksche harddraverij met paard en sjees in „de Hengstman" te Heerhugowaardop 12 dezer, is deel genomen door 12 paarden. De prijs, eene pendule met 2 albasten bekers, is gewonnen door „Nobel", van den heer T. Schilder, te Spierdijk, ge reden door J. Schilder, de premie, een olie- en azijn stel en een zuurgarnituur, door het paard van den heer P. Brommer, te Zijpe, gemend door P. Ellerbroek. De Noordbrabantsche Stoomtramweg Tilburg Waalwijk is den 12 feestelijk ingewijd. De met groen en vlaggen versierde trein werd in alle gemeenten die rijkelijk gevlagd waren plechtig opgewacht door gemeentebesturen die toespraken hielden en eerewijn aanboden en door muziekcorpsen die ook bij de te rugkomst te Tilburgwaar een feestmaal gehouden werd niet ontbraken. Den 12 zijn te Hoofddorp, gem. Haarlemmermeer 2 harddraverijen gehouden, de eerste met paard en sjees uit de gemeente de laatste met paarden van zessen klaarbeiden met 14 deelnemers. Bij laatstbedoelde is de prijs 150) behaald door „Snijboon", van en bereden door A. Bos, te Rotterdam, de premie (ƒ50) door „Johanna", van J. Koopman, te Nieuwe Niedorp, bereden door J. Koster. De generaal v. d. Heyden is den 13 te Amster dam gekomen om deel te nemen aan een dinerhem door de Groote Club aangeboden. Aan het station van den Rijnspoorweg door eene commissie uit die ver- eeniging en verscheidene hoofdofficieren van het indische leger ontvangen en luide door het publiek toegejuicht zijnde reed de gast met de commissie naar het Am- stelhótelwaar een collation gereed stond. Yervolgens werd een rijtoer naar het Vondelpark gedaan. De gemeenteraad van Rotterdam heeft den 13 op voorstel van B. en W. besloten, ook den inventaris van het Yachtclubgebouw voor rekening der gemeente aan te koopen zoodat thans de kosten ook met de overdrachtstijgen tot 110,000. Het 15e Nederlandsch Nationaal Zangersfeest, van 5 tot 8 Augustus te Amsterdam te vieren onder leiding van de heeren R. Holvan Utrechten H. A. Mey- roos, van Arnhem, zal worden opgeluisterd door de medewerking der solisten mej, W. Gips, van Dordrecht, en de heeren B. J. de Goey, van Leiden, E. Blauwaert, van Brussel, en W. C. Dekkers, van 's Hertogenbosch. Aan de Rijks-normaalschool te Spanbroek (klasse B) zijn benoemd de heeren Bol en Woutman, hoofd onderwijzers aldaar. De bezoldiging van eerstgenoemde wordt daardoor vermeerderd met f 750 's jaars, waar van 150 voor de waarneming van het bestuur die van laatstgenoemde met f 600. De te Beverwijk genomen proeven om aardbeziën naar Engeland en Duitschland te zenden zijn tot heden niet naar wensch geslaagd. Het is gebleken, dat deze vruchtvooral bij het verwisselen van vervoermiddel niet bestand is tegen de vermoeienissen eener langdu rige reis. Ook uit den Anna Paulownapolder worden thans beduidende hoeveelheden aardbeziën naar andere plaatsen verzonden. De Ned.-Indische Gasmaatschappij te Rotterdam deelt over 1880 5 p. c. dividend uit. Van de obliga tielening kon 233,000 worden afgelosten de winst te Batavia ad 219,000 en te Soerabaya ad 18000 stelde in staathet nadeelig slot van het vorige jaar a 46,700, in te halen en nog dividend uit te keeren. Het proces tegen de Rott. Bank is in eersten aanleg gewonnen en thans in hooger beroep hangende. De vordering van 3 ton op de firma Kerdijk en Pincoffs (waarvan reeds 295,000 is afgeschreven) werd door de rechtbank toegelaten. De heer A. Daverveldtte Wouw, heeft den ge meenteraad van Bergen op Zoom vergunning verzocht voor een stoomtramweg door de straten der stad. Blijkens het verslag uitgebracht in de te Haar lem gehouden algemeene vergadering der Maatschappij van Nijverheidtelt die Maatschappij thans 134 dona teurs 62 honoraire en 2295 gewone leden 191 meer dan in het vorige jaar, inzonderheid door de oprichting van een nieuw departement Apeldoorn met 30 leden en door aanmerkelijke toeneming van het aantal te Am sterdam. Na de algemeene vergadering van den 12 brachten de leden een bezoek aan het museum van kunstnijverheiden 's avonds woonden velen het (door een bal gevolgd) concert bij, dat in den tuin der socië teit Vereeniging door de kapel van het regiment gre nadiers en jagers gegeven werd. Den 13 is het nij verheidscongres geopend. Ter tentoonstelling te Gent waren uit Nederland 14 inzendingen van vee, 37 van boter en 36 van kaas. Voor vee zijn o. a. bekroond de heeren C. J. Brantjes, N. Brantjes, van Purmerendeen J. Wortel, van Beemster. De heer Schot heeft aan de Prov. Staten van Eriesland kennis gegeven, dat hij wegens hoogen leef tijd met het einde van het zittingjaar als lid der le Kamer zal aftreden. Een inwoner van Kampen ontvingzegt de N. IJsel- bode -een paar valsche guldens. Men zeide hem, dat hij die naar het muntcollege te Utrecht moest opzenden Ten einde te vernemen, hoe hij dit het best doen kon, begaf hij zich naar het postkantoor waar men hem terstond terechthielp. Men gaf hem een postwissel waarvoor hij 2 echte guldens stortte en richtte dien wissel aan het muntcollege. Voor het examen van apothekersbediende te Mid delburg is geslaagd de heer J. Bakker, geb. te Krom menie. De Koning heeft den heer D. Bakker Cz., op zijn verzoekeervol ontslag verleend als kapitein-com mandant der d.d. schutterij te Purmerende. De Vereeniging voor hooger onderwijs op gerefor meerden grondslag ontving in 1879 ƒ4838,50 aan schen kingen en 24,55 aan eontributiën; in 1880 aan schen kingen 71,9 74,44 (waaronder eene gift van ƒ25000, eene van 9500vijf van 2000) en aan eontributiën 13,395,82. Aan honoraria van professoren is 713,395,82 uitbetaald. Van de voor de oprichting van het hospi tium noodige 60- a 70000 is f 16- a 17000 bijeen. In de op 1 Juli te Rotterdam gehouden algemeene vergadering werd gehandeld over de oprichting van gymnasiadie de vrije universiteit studenten zouden kunnen toevoeren. Dat te Zetten kan daarvoor thans alleen in aanmerking komenmaar dr. Kuyper had bezwaar tegen de vestiging in een afgelegen dorp en ds. Lion Cachet betwijfelde of Zetten eene plaats is rustende op gereformeerd beginsel. Het aantal studen ten is thans 8. De belgische regeering heeft den ingenieur Dirks benoemd tot lid der jury in den wedstrijd, om den door Koning Leopold gestelden prijs voor het beste werk over de middelen tot verbetering der havens op lage en zandige kusten. De gemeenteraad van Veendam heeftmet eene kleine meerderheid op voorstel van den heer Udema Leopold besloten bij den officier van justitie te Win schoten eene aanklacht in te dienen tegen den heer A. Winkler Prins den schrijver van een hoofdartikel in de Nieuwe Veendammer Courant, waarin de her kiezing van verscheidene der aftredende raadsleden op grond hunner houding ten aanzien van de uitvoering der onderwijswetwordt bestreden. Een der raads leden noemde het voorstel tot vervolging dwaas en onzinnig. Een oude bekende van Terschelling heeft aange boden het onlangs herstelde wachthuis (thans eene plaats tot gezellige bijeenkomst voor visschers en varensge zellen) te voorzien van een klok een hanglamp, een kachel een barometer, een thermometer enz., en daar aan toe te voegen eene woning voor hem of haar, die belast zou worden met het schoonhouden en sluiten van het gebouw. Tot onderwijzer te Dirkshorn is benoemd de heer D. Wittthans te Oudorp. De leeninggroot 250,000 zijnde de eerste serie der leening van 1 miljoenten behoeve van de afdeeling „Zekerheidsstelling" van de vereeniging „Eigen Hulp" is volteekend en daardoor het bestaan van die instelling gewaarborgd. Tot onderwijzeres in de openbare school te S. Maarten is benoemd mej. J. C. v. Albada-Beth echt genoot van den hoofdonderwijzer te Valkoog. De firma v. Dam Co. te Enschede zal onder de gemeente Lonneker eene stoomweverij en spinnerij doen bouwen. De als vermoedelijke moordenaar zijner 85jarige moeder gearresteerde verver Timmermans ontkent de misdaad te hebben gepleegd en beweert, dat de vrouw ten gevolge van een val de ontdekte kwetsuren heeft gekregen enwaarschijnlijk door eene duizeling over vallen in de mestput is terechtgekomen. Tot predikant bij de herv. gemeente te Winkel is beroepen ds. W. v. Dam van Middelharnis. Voor het aandeel van Nederland in den wetenschap- pelijken arbeid bestaande in het van September 1882 tot September 1883 doen van meteorologische en mag netische waarnemingen op doelmatig rondom de polen gelegen plaatsen is f 57000 noodig. Een bedrag van 7000 is prof. Buys Ballot te Utrechtdie zich voor deze onderneming zeer interesseertreeds toege zegd 50000 moeten dus nog gevonden worden. De hooge regeering is bereid bij de Vertegenwoordiging een gedeelte daarvan aan te vragenmaar in ver houding tot de belangstelling, waarvan onze bemiddelde landgenooten blijk geven door hunne bijdragen. De hoogleeraar doet derhalve een beroep op hendie wenschendat Nederland aan de samenwerking van verschillende natiën niet ontbreken maar het aange wezen station Dieksonhavenook voor het aanknoopen van handelsbetrekking geschikt, bezetten zal. De van Oostenrijk uitgaande expeditie wordt geheel door graaf Wilczekdie uit Zweden grootendeels door den heer L. O. Smith bekostigdterwijl voor die uit Italië vele vermogenden zich beijveren. 5e Klasse, 13 Juli, 10e lijst. Dezer dagen is te Berlijn een Geschiedenis der brief kaart in het licht verschenen van de hand des heeren Ungerambtenaar bij de posterijen. Het bedoelde

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 2