No. 84*. Drie en tachtigste Jaargang. 1881. ZONDAG 17 JULI. TWEEDE BLAD. aïkrleïT™ Prijs der gewone Advertentiën Bituiéttlanb. STAATS LOTERIJ. ffieiegrafjgefte ügvicütco- &tabg~i3ericfitett. ALKMAARSCEtE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Van 15 regels f 0,75; iedere regel meer ƒ0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Het feestmaal, den 13, door de leden der Groote Cub te Amsterdam den generaal v. d. Heyden aange- L) len werd gehouden in de prachtig met groen en troieeën versierde bovenzaal der sociëteit. Tegen den a üoop had zich eene groote menigte voor het met eene gn&-illuminatie prijkende gebouw vereenigd, en gaf deze door luide kreten baar verlangen te kennen, den gene raal te zien. Hij begaf zich op het balcon en werd langdurig toegejuicht. Na het diner begaven de leden der" Club met hunnen gast zich maar het paviljoen in Let Vondelpark, waar het feest op vriendschappelijke wijze werd geëindigd. Den 14 heeft de generaal IJ- niuiden bezocht. Bij de harddraverij te Winschoten op den 13 (10 paarden), is de prijs'van 200 behaald door Ma rianne van den heer Zeehandelaar te Amsterdam de eorste premie van f 100 door de Deugd, van den heer "Warning te Kropswoldede tweede premie door Em ma, van den heer W. de Boer te Leeuwarden. Te Wieringerwaard werd op den 13 door de engd eene geïmproviseerde kermis onder het schaduw rijk geboomte gehouden. Het departement der maat schappij tot nut van 't algemeendoor de nieuwe onderwijswet ontheven van de instandhouding eener n .ai- en breischoolheeft zich het getrouw schoolbezoek a ngetrokken en voor ditmaal een schoolfeest gegeven sender inachtneming van schoolverzuim. Te Zaltbommel is den 14 een koloniaal aange houden die met een zooals hij het noemde „gevon den" paard in de richting van Belgie reisde. De policie ii.eft hem naar Harderwijk opgezonden. Door het prov. bestuur van Noordholland is den 14 aanbesteed: het maken van een hoofd met plankier a n de haven op Vlieland, geraamd op f 7900; minste inschrijver de heer L. Kalis Kz. te Sliedrechtvoor 7340; het wegruimen van 3 wrakken in het zuidelijk gedeelte der Zuiderzee minste inschrijver de heer A. v. d. Takte Goedereedevoor f 14,800. Den 14 bracht de stoomboot Mercurius van Pur- merende te IJmuiden 273 kinderen met hunne geleiders e een muziekcorps aan. Zij vermaakten zich aldaar i 'tstekend. Den 14 zijn te Hellouw 3 woningen van land bouwers afgebrand. Naar men meent is deze ramp ver oorzaakt door kinderen, die met vuur speelden. De le. Kamer heeft den 15 met algemeene efemmen aangenomen de ontwerpen tot wijziging van hoofdstuk III voor 1880verhooging van hoofdstuk JX voor 1881, grenswijziging van de gemeenten Mij- vocht, Wilnis VinkeveenWaverveen en Abcoude Proostdij overdracht van werken en verzekering eener jaarlijksche bijdrage aan het waterschap van de Linge- nitwateringbekrachtiging eener overeenkomst met de AkenMaastrichtsche Spoorwegmaatschappij, betreffende iL exploitatie der domaniale steenkolenmijnen teKerk- rade, bekrachtiging van verkoop van grond aan Grave, MaastrichtKatwijk en Bredaen van ruiling van grond met 's Hertogenbosch en Groningen. Prinses Marianne en prins Albert van Pruisen hebben den 15 Haarlem bezocht. Het bouwen van eene nieuwe openbare school en onderwijzerswoning te Blokker is gegund aan den heer J. Nooite Westwoud die op één na de laagste in schrijver was, voor 18,648. Door eenige ingezetenen van Bergen op Zoom tl besloten eene stoomtramlijn te maken door de pol ders rechtstreeks naar Antwerpen hare richting ne mende over WoensdrechtÓssendrechtPutte en 7. ndvliet. Op het drietal van een predikant te 's Gravendeel kc-mt voor ds. Yersteegh te St. Pancras. De Koning heeft aan het nieuw opgerichte vijfde tntaljon van het regiment grenadiers en jagers (het 3c bat. grenadiers) een fraai met zilver bewerkt vaandel 'en geschenke gegeven, zooals de andere bataljons reeds in vroegere jaren van verschillende leden der vorstelijke familie ontvingen. De raad der gemeente Hoogwoud heeft besloten in vereeniging met de gemeenten Oude- en Nieuwe Niedorp eene gemeenschappelijke school aan de Lan- gAreis te stichten. Mede werd tot verbouwing van twee der openbare scholen en het bouwen van eene nieuwe school aan de Weere besloten die bouw moet met 1°. Nov. gereed zijn en zal tegen dien tijd het on- nderwijzerspersoneel worden aangevuld ook met eene onderwijzeres in de handwerken. Het bestuur der Nederlandsch-Zuid-Africaansche Vereeniging heeft besloten zich in betrekking te stellen tot verschillende personen die geacht kunnen worden Vu' komen op de hoogte te zijn van de zuid-africaansche toestanden en van de wenschen der transvalers alvo rens eene beslissing te nemen omtrent de houding der vereeniging tegenover vele in den laatsten tijd geopperde denkbeelden tot oprichting van handels- en crediet- instellingen. B. en W. van Rotterdam hebben den gemeente raad voorgesteldde groote waag en de kaaswaag op te heffen en alleen de boterwaag en de vnrkenswaag te behouden. Nu te Hulst en te Rotterdam personen, die als geoefende zwemmers bekend stonden, onder het zwem men verdronken zijnmag herinnerd worden aan de meening van prof. Pettenkofer te Munchen, dat derge lijke onheilen niet aan kramp maar aan verstikking ten gevolge van het te water gaan met volle maag zijn toe te schrijven. Hij acht het gevaarlijk te zwem men binnen 3 of 4 uren na het gebruiken van een maal. De onderlinge verzekeringmaatschappij voor zee schepen te Krommenieonder directie van den heer P. H. Kaars Sijpesteynwordtwegens den achteruit gang der vaart, met December dezes jaars ontbonden, blijvende alle inschrijvers gedurende dit maatschappelijk jaar verbonden voor de nog op de varende schepen ver- waarborgde sommen. Gedurende haar 21jarig bestaan heeft deze maatschappij veel bijval gehad de premiën waren in verhouding tot de beurspremiën en die van andere onderlinge maatschappijen niet hoog. Het nederlandscb Groot-Oosten van de orde der vrijmetselaars heeft, bij gelegenheid van het 65jarig grootmeesterschap van prins Prederik, diens borstbeeld van cararisch marmer naar eene photografie doen ver vaardigen, bestemd om in de vergaderzaal der loge ge plaatst te worden. Van deze taak heeft de heer G. J. den Hollander, te Middelburg, zeer ten genoegen zijner lastgevers, zich gekweten daar uitvoering en gelijkenis zeer geprezen worden. Een bezoeker van Zandvoort heeft bij zijn ver trek 500 aan het badhuis Voor minvermogenden ge schonken. Dit is reeds het zevende jaar dat dezelfde menschenvriend deze instelling dus begiftigt. Nadat de- Prov. State,! van Utrecht eene aan vraag van het bestuur der ambachtsschool te Utrecht, om een jaarlijksche toelaag van 2000 afgewezen had den, heeft de gemeenteraad een voorstel van de heeren Vas Visser en Reiger, om dergelijke subsidie nog voor één jaar te verleenenmet 20 tegen 11 stemmen aangenomen. De gemeenteraad van Zaandam heeft den heer A. J. Goedkoop v. d. Nelle definitief benoemd tot leeraar aan de hoogere burgerschool en de burger-avondschool. 5e Klasse, 15 Juli, 12e lijst. No. 6839, 10847 en 18903 1000, No. 12983 en 20280 f 400, No. 4516, 5889, 7465, 7799, 1073 3 en 11421 f 200, No. 2411, 2899, 4846, 6302, 7983, 8030, 15060, 15Ö62 en 20544 100. Erratum. In ons vorig nummer staat„De 's jaar lijksche heiligdomsvaart te Maastricht", lees„de 7- jaarlijksche" enz. Een enkele spijker heeft in Prankrijk iemand van het tuchthuis gered. Een marskramer die door vlijt en oppassendheid een aardig fortuintje had bijeenge gaard werd beschuldigd zich een deel daarvan te hebben verschaft door een diefstal met braak. Veel pleitte voor zijn schuld. Hij was kort vóórdat de dief stal plaats hadde eigenares tegengekomen en had van haar vernomen dat niemand thuis was velen had den hem op den weg naar en bij haar woning ontmoet en op den weeken bodem voor het huis en ook daar binnen vond men indrukken van schoenenwaarin de zijne pasten. Hij bleef zijn onschnld echter volhouden. Deze week kwam de zaak voor de jury. De beslik te schoenen waren als stukken van overtuiging aanwe zig en de veldwachters verklaardendat die schoenen volkomen in de sporen sloten en dat in al die sporen de afdruksels van zeven zware spijkers waren ontdekt. De verdediger, de heer Lachaud (zoon van den be roemden advocaat), nam de schoenen nog eens ter hand en bekeek ze nauwkeurig en liet nogmaals de veld wachters verklaren of zij wel in al de sporen zeven indrukken van sprijkers hadden gevonden. Hat antwoord was een beslistja „Welnu, dan is deze man onschuldig", zeide mr. Lachaud tot de jury. „Want ziet het zelf mijne hee ren! één zijner schoenen is met zeven spijkers beslagen, maar de tweede heeft er a c h t". Een kwartier later was de beschuldigde, onder alge meene toejuiching op vrije voeten. Men leest in het Batav Handelsblad „Een ieder, die wel eeus verkouden in het hoofd ge weest is, zal moeten toegeven, dat het, vooral in warme klimaten een zeer onaangenaam iets is. Er bestaat evenwel een zeer eenvoudig, onschadelijk en binnen een ieders bereik liggend middelom deze kwaal binnen zeer korten tijd te genezen. Men neme slechts een weinig chininepoeder en snuive dat op „Oogenblikkelijk zal men een groote verlichting ge voelen en wanneer men dit nog enkele malen doet, zal de verkoudheid geweken zijn." Daar het de vraag is of het middel ook helpt voor Westersche neuzen, raadplege men eerst den geneesheer! Een geval, dat aan de ontmoeting van candidaat Jobs en Amalia herinnert, wordt van een Petersburger tandarts gemeld. Op zijn gewoon spreekuur kwam hem namelijk een smaakvol gekleed, bevallig dametje bezoe ken onder voorwendsel dat zij een tand wilde laten trekken. Nauwelijks had de man de noodige toebe reidselen daartoe gemaakt of de dame viel hem om den hals, en bekende hem onder vurige kussen, dat zij doodelijk verliefd op hem was. De jonge arts was niet van steen en verklaardedat de weinige oogenblikken die hij de jonge dame gezien hadvoldoende waren geweest om ook zijn hart te doen ontbranden. Toen klaagde de schoone onbekende dat zij weg moest, dat haar jaloersche echtgenoot op haar wachtte en gaf den jongen man een rendez-vous voor den vol genden dag. Na dit tooneel was de man echter nuchter genoeg om naar zijn horloge te zien, dat, met inbegrip van ketting en medaillon evenals de bekoorlijke ver schijning zelve voorgoed verdwenen was. In de Times lezen wij een stukje van een bevoegde autoriteitop het gebied van spoorwegen, waarvan wij hier 't een en ander laten volgen Reeds lang verbonden aan een der engelsche spoor wegen en dus in staat geweestde oorzaak van vele ongelukken en misdaden op te sporen is het mij ge bleken dat er geen beter voorbehoedmiddel bestaat dan zooveel mogelijk vervanging der gewone spoorweg rijtuigen door salonwagensdie een vrijen doortocht door den geheelen trein mogelijk maken. Deze rijtui gen, die reeds op verschillende lijnen (Zandvoort Haarlem) in gebruik zijn bieden alle gemakken en dikwijls nog meer dan de andere rijtuigen aan en vrij waren het publiek voor misdaden zooals er helaas reeds zoovele geschied zijn. Maar dit is niet het eenige nut want de laatste jaren hebben voldoende bewezendat ook botsingen, ontsporingen en ongelukken met in- en uitstappen veel minder voorkomen, bij de salonwagens dan bij het oude systeem. Ook werkt het betere verwarming en ventilatie in de hand. Waarom dan ook bij dat oude systeemdat aan zoovele gebreken mank gaatgebleven Terwijl het nieuwe naast hare grootere gemakken en smaakvollere inrichting ons een grootere bescherming geeft tegen persoonlijke aanvallen en ongelukken, tegen het loopen over onze voeten een eigenaardigheid, verbonden aan het oude systeem en vooral in den winter als er nog stoven op den grond staan, ondragelijk is, en eindelijk de onmogelijkheid voor onze vrouwen en dochters om alleen te reizengeheel opheft. Een oppasser in de diergaarde te Pesth die met een der beeren op zulk een vertrouwelijken voet stond, dat hij altoos bij hem in den kuil ging om hem eten te gevenbracht hem onlangs zijne ochtend-portie. Alles ging als naar gewoonte zeer kameraadschappelijk tot de man het ongeluk bad Bruintje op den poot te trappen. Nu was bet met alle vriendschap gedaan. Bruin viel woedend op hem aan scheurde hem de borstden rechterarm en rechtervoet open en zou hem doodgedrukt hebbenindien niet eenige knechts met hooivorken en bijlen gewapend hem waren ter hulp gesneld. Voor den man was echter reeds alle hoop op behoud van het leven verloren. Londen, 16 Juli. Het bericht omtrent een omwen teling in Venezuela is onwaar. Parijs, 16 Juli. De Mahomedaansche geestelijken in Tunis leiden een komplot om een algemeen anti- fransche oorlog te doen ontbranden. Voor het examen van klasse A 3 aan de Rijks- Landbouwschool is geslaagd J. Mensonides. Van Zaterdag 9 Juli tot en met Vrijdag 15 Juli zijn aan de zwem- en badinrichting alhier genomen 29 binnen- en 1081 buitenbaden en 204 voor onvermo- genden, alzoo te zamen 1314. Van de 9 candidaten voor ,het le toelatingsexa men tot de Rijks Hoogere burgerschool zijn geslaagd W. K. S. A. v. Bommel, C. Bosman, P. J. Korver N. H. de LangeC. ScheringaH. Schuttevaer P. H. D. Schuttevaer. Voor het 2e toelatingsexamen op 5 en 6 September te houden hebben zich tot dus ver een zevental candidaten aangemeld.

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 5