Bimtenlattb. de regeering vooreerst intrekke de besluitenwaarbij den aartsbisschoppen en bisschoppen paleizen enz. zijn afgestaan ter waarde van 10 miljoen al erkent zij dat deze maatregel langzamerhand naar mate van het sterven der tegenwoordige gebruikers moet worden toegepast. Verder worden door de seminariën gebouwen ingenomen tot eene'gezamenlijke waarde van meer dan 35 miljoen, zonder dat de Staat in het minst gehou den was, de seminaristen te huisvesten en de commis sie stelt dan ook voor, de regeering uit te noodigen die gebouwen na de vacantie ter beschikking te stellen van het openbaar onderwijs. Evenzoo is zij van oor deel dat de wetten en besluiten betreffende de ge bouwen bij de congregatiën in gebruik moeten wor den afgeschaft. De République fran9aiseGambetta's orgaanver klaart dat dit verslag aan de openbare meening vol doening verschaft. Die gebouwen kunnen na in het bezit van den Staat te zijn teruggekeerd veel nuttiger gebruikt worden voor musea boekerijen scholen enz. ITALIË. De Paus had het voornemen een pro test in te zenden tegen de ongeregeldheden voorge vallen bij het overbrengen van het lijk van Paus Pius IX in de afgeloopen week. De buitengewoon bijeen geroepen vergadering van kardinalen heeft op voorstel van kardinaal Pecci echter besloten, aan dat voornemen geen gevolg te geven. Zes deelnemers aan die onge regeldheden zijn reeds veroordeeld van een tot drie maanden gevangenisstraf en geldboeten. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De academische Se naat te Praag heeft uitspraak gedaan in de zaak der studentenonlangs betrokken geweest in de aldaar voorgevallen ongeregeldheden met de Duitschers. Aan één czechisch student is voor altijd de toegang tot alle oosten rij ksche hoogescholen en aan drie de toegang tot de hoogeschool te Praag ontzegd. Aan drie anderen is gedurende eenigen tijd het bijwonen der academische lessen verboden. Verscheidene studenten ontvingen eene ernstige vermaning. Zes bij die ongeregeldheden be trokken personen werden door de rechtbank van 10 dagen tot 3 weken gevangenisstraf veroordeeld. SERVIE. De Vorst bekrachtigde een besluit der wetgevende macht tot het aangaan een er leening van 3 miljoen guldens tot het koopen van 100,000 geweren. De kosten zullen door eene buitengewone belasting ge dekt worden. ALGRIE. Kolonel Brunetière bereikte den 13 te Ammedrissa de naar het zuiden vluchtende achterhoede van Bou-Amema. Bij die gelegenheid ontstond een gevechtwaarbij Bou-Amema 70 man verloor. De vijand vluchtte steeds voort, zonder op zijne dooden en gekwetsten acht te geven. Den 14 werd de vervolging steeds voortgezet zonder dat Bou-Amema ingehaald kon worden. Van zijne achterhoede werden den 16 een dertigtal gedood, die door de franschen ingehaald waren. Volgens bericht van den 16 bevond Bou- Amema zich te Stetin en scheen hij zich naar het noord oosten te wenden. Den 16 's morgens werd Sfax door de franschen genomen en met aanzienlijke macht bezet. BULGARIJE. De door Vorst Alexander na afloop der nationale vergadering tot het volk gerichte procla matie bevat in de eerste plaats eene dankbetuiging voor het hem geschonken vertrouwen bij de verkiezin gen en voor de gevoelens van gehechtheid hem ge durende zijne reis door het land bewezen. Vervolgens herinnert hij, dat een nieuw tijdperk begonnen isdat het-goed zal zijn, thans het verleden met zijne droevige herinneringen te vergeten. Hij wenscht ter algemeene kennis te brengen de denkbeelden en beginselen die door zijne regeering voortaan zullen worden beleden en gaat dan aldus voort „In het land waren lieden, die alle krachten inspan den om wantrouwen onder de bevolking te zaaien door het uitstrooien van het geruchtdat ik de vrij heid en het récht des volks wilde onderdrukken. Ik verklaar plechtig dat ik geen ander doel heb dan die vrijheid en dat recht te verzekeren. Ik heb volmachten verlangd die het volk uitsluitend mij heden verleend heeftopdat ik alle belemmeringen tegen eene duur zame hervorming des lands uit den weg zou kunnen ruimen opdat het mij mogelijk zou worden, een eind te kunnen maken aan de wanorde, de willekeur en de onderdrukking alsmede om de onpartijdigheid, de wettelij- den gehaten man met een deftigen vormelijken groet. „Mijnheer van Hiller „Ja het is Herbert van Hiller, Mama De hofdame zond hare dochter een schijnbaar vrien delijke maar werkelijk doorborenden blik toe. „Wilt gij niet de goedheid hebben, lieve, mijnheer van Hiller zelf te laten spreken?" „Jazeker Mevrouw, wanneer gij mij dat veroorlooft, dan is mijn innigste wensch vervuld." „Wilt gij een stoel nemen En gij Constance kleedt gij u intusschen. Wij moeten zoo aanstonds een noodzakelijk bezoek brengen. Ik kan u dus tot mijn spijt niet lang te woord staanzeide zij met een schijnbaar innemend lachje tot Herbert. „Het jonge meisje had, ofschoon dralend, het salon verlaten. De opperhofdame liet zich in een hoek der sofa nederde regeeringsraad stond voor haar en zon op woorden om zijn verzoek voor te dragen. Wanneer hij gehoopt had, dat de hofdame hem daarbij slechts een weinigje behulpzaam zou zijn zag hij zich deerlijk bedrogen. Hare groote grijze oogen telden aandachtig de bloemen op het vloerkleed. Eindelijk verloor de regeeringsraad het geduld. Hij ging op een behoorlijken afstand van de hofdame zitten en begon op de volgende wijze Wordt vervolgd). ke bescherming van personen hunne vrijheid en hunne rechten te handhaven. Dat zal het beginsel en het doel der regeering zijn. De rechten des volks in de grondwet nedergelegd blijven den grondslag van ons staatsrecht. Het zal mij een aangename plicht zijn, elk jaar in buitengewone gevallen de vertegenwoordigers des lands bijeen te roepen om te beraadslagen over de begrootingde belastingen de inkomsten en de uitgaven. Het vraagstuk der spoorwegen dat een in ternationaal karakter draagt zal aan de beslissing der nationale vertegenwoordiging onderworpen worden." „De ervaring heeft ons getoond, welke verbeteringen en hervormingen in de staatsregeling gebracht moeten worden. Veerkracht en volharding zullen de voornaamste eigenschappen der regeering zijn een ernstige, stelsel matige arbeid der nieuwe regeling, in overeenstemming met de door haar ontvouwde beginselen haar voor naamste plicht. Bovenal zal de aandacht der regeering gevestigd zijn op de wonden waaraan het volk reeds lang lijdt en tot dusverhelaas verwaarloosd. De eerste zorg zal daarom zijn, die hervormingen ter hand te nemen welke voor de behoeften des volks het nut tigst blijken. De staatsdienst zal door eene strenge nauwgezette keus van t mbteuaren op een vasten, wet telijken grondslag gesteld onnoodige en voortdurende verandering van ambtenaren verhinderd worden. Ik zal er naar trachten vaderlandsliefdekarakter en ijver in bescherming te nemenzonder aanzien der partijschappen die twee jaren lang het ongeluk des lands waren. Ten 'slotte doet hij een beroep op het volk, om mede te werken tot volbrenging dezer grootsche taak en zich zoo doende de welwillendheid waardig te toonen, die het beschaafd Europa aan het land bewijst. Den 16 kwam de Vorst des avonds te Sofia aan alwaar hij met geestdrift ontvangen werd. VEREENIGÜE-STATEN. De toestand van Garfield is zoo zeer verbeterd dat de meeste ministers de stad verlieten. Den 18 zouden zij terug komeD. MEXICO. De indianen vermoordden den gouverneur en 30 inwoners van den Staat Sonora. ZUID AFRICA. Volgens bericht uit Durban werden den 13 eenige afgevaardigden der engelschgezinde Trans valere door de koninklijke commissie ontvangen. Zij ver klaarden dat de boeren-regeering slectts een deel der bevolking vertegenwoordigde en dat het andere deel er dus aanspraak op had, om geraadpleegd te worden. Zij wenschten door eene volksstemming te laten be slissen welk bewind de Transvaal hebben zou. De commissie zal in de overeenkomst met de Trans vaal bepalingen opnemen volgens welke de aldaar wonende Engelschen van de krijgsdienst ontheven zijn. STATEN-GENERAAL. Eerste Kamer. De meerderheid van* de leden der Eerste Kamer, die deelnamen aan het afdeelings-onderzoek van het wets ontwerp tot verhooging der staatsbegrooting voor 1881 voor den Rotterdamschen waterweg heeft zich voordat ontwerp verklaard. De minderheid voelde weinig ge neigdheid om de aangevraagde gelden toe te staan. Zij kon de opmerking niet terug houden, dat de ge schiedenis van dien waterweg voor den waterstaat niet vleiend was. Het stelsel van bewerking was langzamer hand geheel veranderd en nieuwe teleurstelling zou naar zij vreesde, niet uit blijven. Hoewel men gewoon was ramingen van den waterstaat aanzienlijk te zien overtreffen, zoo was bij dezen weg die overtreffing bizonder grootin 1863 werd gezegd dat het werk in 6 jaren tijds gereed zou zijn en 6 miljoen kosten nu had het reeds 16 miljoen gekost en was na 18 jaren het werk nog lang niet gereed. Omtrent het verband tusschen dit wetsontwerp en het ontwerp betrekkelijk het Amsterdamsche Kanaal waren de gevoelens verdeeld zijdie voor dit ontwerp waren, wenschten zich volledige vrijheid van beoordee ling omtrent dat andere ontwerp te behoudenwant al was het een deel van het groote in 1863 aangeno men plan het was in ieder geval een geheel zelfstan dig deelwaarover zelfstandig beslist kon en moest worden. Anderen zagen in beide ontwerpen een on afscheidelijk verbandzijdie dit ontwerp aannamen waren zedelijk verplicht het andere ook goed te keu ren en daarom zouden zij juist tegen stemmen. Het departement Wieringerwaard der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen dat door de nieuwe wet op het lager onderwijs ontheven van de naai- en breischool, zich de bevordering van het schoolbezoek aangetrokken heeftis den 13 begonnen met een algemeen school feest zonder voor ditmaal het schoolverzuim in aan merking te nemen. Door belangstellenden werd 260 gegeven voor dit feestdat bestond in eene geïmpro viseerde kermis onder het geboomte. De ZEw. heer dr. J. A. G. Yolkers, eerste pas toor van de parochie' te Zwaagdijk, vierde den 13 dezer zijn 25 jarig jubilé. De nieuw op te richten provinciale waterstaatsdienst in Zeeland is den 15 door de Staten geregeld: hij zal bestaan uit één hoofd ingenieur 5000 jaarwedde 3 ingenieurs op 2400 jaarwedde tot f 3000 kunnen de klimmen: 4 opzichters le klasse op f 1400 a f 1600 en 3 van de 2e klasse op f 1200 a 1400 jaarwedde. Op het bureau van den hoofd-ingenieur zullen twee teekenaars-schrijvers en een of meer klerken werkzaam zijn en bij iederen ingenieur een teekenaar schrijver op f 500 a 1200 jaarwedde. Het bezoek den 15 door prinses Marianna en haren zoonprins Albert van Pruisen, aan Haarlem gebrachtgold de verschillende verzamelingen op het Paviljoen voorhanden. In het IJ nabij de Houthaven te Amsterdam is den 15 een man al badende verdronken. De gemeenteraad van Utrecht heeft den 15 be- sloten om voor 1050 's jaars een gedeelte van het van Rijkswege gesticht wordende archiefgebouw in huur te nemen ten behoeve van het stedelijk oud-archief; en de gunning voor eene waterleiding uit een achttal aan vragers verleend aan de heeren C. P. Metelerkamp en F. A. R. Schwiep, te Amsterdam. De prise d'eau zal uit de Soesterheide genomen worden. De medaljes en getuigschriften, door den Koning aan 12 ingezetenen van Hoorn toegekend voor het op 7 Maart met levensgevaar redden van de bemanning van een in het ijs beklemd schip, zijn den 15 door den burgemeester met eene gepaste toespraak uitgereikt. De le Kamer heeft den 15 op voorstel van den heer Borsius met 33 tegen 3 stemmen besloten, eerst den 25 weder bijeen te komen omdatofschoon de voordrachten betreffende den rotterdamschen waterweg en de indische credieten wel spoedig voor afdoening gereed zijn, het verslag over het ontwerp tot verbinding van Amsterdam en de Merwede niet vóór den 18 vol tooid kan zijn en aan de regeering tijd gelaten moet worden om het te beantwoorden. In den nacht van 15 16 Juli is het standbeeld van Laurens Janszoon Coster te Haarlem door de uit gevers van de Spaarnebode versierd geworden met een lauwerkrans, ter herinnering aan de feestelijke plaatsing van dat beeld vóór 25 jaren. In Korle, onder Winterswijk is den 16 een man door den bliksem zoo zwaar verminkt, dat men voor zijn leven vreesde. Den 16 is te IJmuiden voor het eerst een geheel met graan geladen groot stoomvaartuig uit America binnengeloopen. Het was de Rothesay, met tarwe, van Nieuw-Orleans, metende netto ruim 4000 kub. el len en van 66 palmen diepgang. Het voer zonder lich ting naar Amsterdam op. Den 18 's morgens geraakte de rangeermeester op het station te Hilversum tusschen de buffers. Hij werd zwaar gekneusd. Aan de harddraverij te Heer Hugo Waard werd den 18 door 14 paarden deel genomen. De prijs f 100, werd gewonnen door het paard Johanna van den heer J. Koopman te N. Niedorp bereden door J. Koster, en de premief 40, door l'Innocentvan den heer J. Koster te Beemster en door hem zeiven bereden. Te beginnen 20 Juli wordt te Rotterdam, voor namelijk op verzoek der graanhandelaren en agenten van buitenlandsche huizen behalve de gewone beurs ook een vroegbeurs gehouden, die te 10 uren aanvangt. Het bestuur der Nederlandsche Harddraverij- en Renvereeniging doet het mogelijke om de wedloopen op 20 Augustus te Bussum te houden luisterrijk te doen slagen. De toegangen worden vermeerderd, de toegangswegen verbeterd, de tribune is tot voor ruim 1200 mensehen vergroot, voor de circulatie der rijtui gen zullen betere maatregelen genomen en voor te hooge eischen der buffetbediening gedrukte tarieven aan den ingang van de baan afgegeven worden. De sluiting der Tjarige heiligdomsvaart te Maas tricht zal den 24 bijgewoond worden door den apostoli- schen internuncios uit 's Gravenhage en de bisschoppen van Utrecht, Haarlem, 's Hertogenbosch, Breda en Roermonde. Daags te voren zullen de eerstgenoemde kerkvoogden zich naar Roermonde begeven om den bisschop aldaar met zijne onlangs gevierde 40jarige bis schopswijding en corps geluk te wenschen. Op den tramweg te Leiden wordt de met 1 Janu ari ingevoerde uitgifte van roode abonnementskaartjes a 5 cents gestaakt, aangezien het verkeer daardoor niet toegenomen, maar de ontvangst belangrijk verminderd is. De brugwachter te Ylake (Zeeland), vader van 8 kinderen is omgekomen bij eene poging om een zijner kinderen dat in het kanaal gevallen was te redden. Op last der policie te Utrecht is eene tentdie aldaar op de kermis stondgeslotenomdat de onder nemer o. a. aankondigdedat daarin „het laatste oor deel" te zien was. In ons vorig nummer meldden wij, op gezag van een ander bladdat de vergoeding voor het brieven vervoer tusschen Nieuwsdiep en Texel 1000 's jaars bedraagt. Men deelt ons mededat dit cijfer f 5000 behoort te zijn. De Koning en de Koningin worden den 22 op het Loo terug verwacht. Bij de herv. gemeente te Broek op Langedijk is beroepen ds. H. Hoekstra te Idsegahuizen c. a., bij die te Meppel ds. P. H. Versteegte S. Pancras. Omtrent de jongste harddraverij te Appingedam, waarvan de uitslag reeds door ons is berichtwordt nog gemelddat de laatste partij tusschen nummers 5 (Emma, van T. Ritzema) en 9 (Graaf Adolf, van G. Sevenhuysen) minder belangwekkend was dan ge woonlijk omdat men den prijs liet winnen of liever geven aan nummer 5, door Graaf Adolf in te houden. Te Rotterdam zal het getal zwembassins, waartoe kosteloos toegang wordt verleend, vermeerderd worden, aangezien het in de jongste warme tijden afdoende ge bleken is dat de bestaande bassins volstrekt onvol doende zijn voor de behoefte. De minister van financiën a. i. heeft bekend ge maakt dat bij hemnamens onbekenden eene som van f 5001,60 als teruggaaf aan 's Rijks schatkist is bezorgd geworden. Op Texel circuleert een adres aau den gemeen teraad om het tractement van dr. Ensing te verhoo- gen daar deze na de afwijzing van zijne aanvraag om verhoogingvan zins moet zijn om het eiland te verlaten. Namens den Koning is door den minister van waterstaat, tot wederopzeggens, aan den heer A. L. v. Voorst te Zaandam, vergunning verleend tot den aan leg en het gebruik eener electrische geleiding tusschen zijn kantoor en zijne fabriek aldaar Te Appelscha moet eene vrouwdie meende be hekst te zijn en daarom medicijnen van een wonder dokter genomen had, eenige uren na het gebruik daar van overleden zijn. Te Amsterdam wordt een rechterlijk onderzoek in gesteld naar de oorzaken van het instorten van een aldaar in aanbouw zijnd huis waardoor 7 werklieden min of

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 2