STAATS LOTERIJ. Dinsdag, f© Juli, 13e lijst- No. 1365, 13680 en 16688 f 1000, No. 14716, 19668 400, No. 641, 5750, 13346, 16401 f 200, No. 312, 1085, 2957, 4169, 5 303, 5364, 6828, 7470, 7638, 8857, 9091, 10160, 12256, 14662,16205, 18367, 18382, 18415, 18697 100. Allerlei. meer ernstig gekwetst zijn. Deskundigen beweeren dat de kalk waarmede de muren gemetseld waren voorna melijk uit zand bestondwaardoor dan ook van de muren letterlijk geen twee steenen op elkander geble ven zijn. Gedeputeerde Staten yam Noordholland hebben eene nieuwe verdeeling der hooldkiesdistricten voor de verkiezing van leden der provinciale staten in onder kiesdistricten vastgesteld, waarbij als afzonderlijke onder kiesdistricten zijn aangewezen de gemeenten St. Maar ten Koedijk Zuidscharwoude Heilo Limmen Nib- bikswoud GraftWatergraafsmeer en Wijk aan Zee en Duin op grond dat deze gemeenten volgens de laatste volkstellingmeer dan 1000 inwoners tellen. Bovendien zijn de gemeenten Vlieland en Oterleek als afzonderlijke onder-kiesdistricten aangewezen. De overgangs-examens aan de hoogere burgerschool met Sjarigen cursus te Hoorn hadden tot uitslag dat 17 leerlingen onvoorwaardelijk bevorderd werden van de le tot de 2e kl., 8 onvoorw. en 1 voorw. van de 2e tot de 3e kl. en S onvoorw. en 1 voorw. van de 3e tot 4e. Bij het eerste toelatingsexamen werden van de 16 aanvragers 11 onvoorw. en 2 voorw. toegelaten. Eene vakleerling werd voor de 3e kl. ingeschreven. De ge'neele schoolook bezocht door meisjes, telt bijna 60 leerlingen. Bij den gemeenteraad te Tiel is een voorstel aan hangig gemaakt om alle bestaande leeningen in eene 4V« °/0 leening te verwisselen en gelijktijdig 23000 tegen die rente te leenen. De boerderij van W. S. te Akersloot is tenge volge van het spelen der kinderen met vuur in de nabijheid van het hooi, een prooi der vlammen geworden. Huis en inboedel waren tegen brandschade verzekerd. Aldaar is een grasmaaier onder bet werk door de warmte bezweken. Ds. J. Krayenbeltpredikant bij de Ned. Herv. gemeente te Rotterdam heeft voor het beroep naar Amsterdam bedankt. Mr. F. W. Smit te Zaandam is tot secretaris der maatschappij van gemeente crediet benoemd, in plaats van Mr J. P. Moltzerdie hoogleeraar is geworden. 5e Klasse. Een jeugdig Berlijnsch barbier was Zondagavond na vele omzwervingen zonder zelf recht goed te weten hoein een danshuis van een dorpje in den omtrek terecht gekemen. Hier wekte de stedeling door zijne sierlijke en ongedwongen houding tegenover de dansende schoonen zoodauig de ijverzucht der mannelijke dorps jeugd op dat het niet lang duurde of hij werd een voudig de deur uitgesmeten en vervolgens door een veldwachter, die hem onder den biooten hemel in be- wusteloozen toestand vond liggen in de doos gestopt. Wie beschrijft echter den schrik van onzen armen „Fi garo", toen hij bij het eerste bleeke morgenlicht een weinig uit zijn roes ontwaakt, een lijk op het stroo naast zich uitgestrekt vond. Door een ontzettenden gil opmerkzaam gemaakt, waarschuwde een bezemraaker, die in de nabijheid van de gevangenis al vroeg in de weer was, de politie, dat het daar niet richtig was, die zich nu eensklaps herinnerde dat in dezelfde cel drie dagen geleden het lijk van een zelfmoordenaar neêrgelegd was. Toen men de deur opende, vond men den armen jonkman ten gevolge van zijne vreeselijke ontmoeting in zulk een ellendigen toestand in een hoek nedergehurktdat zijn leven zoowel als zijn verstand beiden groot gevaar loopen. Eene jonge vrohw zat op den dag van het groote Fransche feest met haar zoontje op den Boulevard des Capucines en hoopte de bouquetjes te verkoopen die in een mandje voor haar stonden. Ongelukkig waren de bouquetjes niet bizonder smaakvol gemaakt en het gevolg was dan ookdat zij er bijna geen enkele kwijt kon raken hoewel zij daarvoor alle mogelijke pogingen in het werk stelde. Duidelijke sporen van teleurstelling -en droefheid teekenden zich daardoor op haar gelaat. Doch eindelijk schenen hare pogingen bekroond te wordenwant een Engelschmanbegeleid door zijne dochter, een meisje van omstreeks 18 jaar, hield voor haar stilnam eenige bouquetjes uit haar mand en toonde hen aan zijne dochter. Zij mochten echter zijne goedkeuring niet wegdragen en ze aan de vrouw teruggevendvervolgde hij zijn wegde tranen niet opmerkende die in de oo^en der vrouw opwelden. Het meisje ontwaarde echter de droef heid der vrouw, haalde een papiertje te voorschijn en liet het voor de voeten van den kleinen jongen vallen, waarop zij haar vader volgde. Dadelijk raapte het jongentje het papier op toonde het zijn moeder die een bankbiljet van vijftig francs ziende hem direct de Engelschen achterna stuurde om hun het verlorene terug te geven. Het meisje hield zich alsof zij van niets wist, en den jongen zacht van zich afduwend, vervolgde zij haar weg. De moeder echter had den Engelschman ingelicht fn ,7®?.e, haalde zijne portefeuille uit zijn zak om het bankbiljet er in te steken, en niettegenstaande den smeekenden blik der dochter en eenige woorden die zij hem influisterde, deed hij het ook werkelijk. Doch hij deed meer, want hij haalde er een bank biljet van vijf honderd francs uit en gaf het der vrouw zeggende: Anjne dochter gaf u vijftig francs omdat gij arm zijt, ik geef u tienmaal die som omdat gij getoond hebt eerlijk te zijn. Een voordeelige spaarpot is door een Amerikaan uit gevonden. Het is een hondjedat men het geldstuk op den neus legten dat men dan op de staart drukt om het 't geld te zien ophappen. Hoe meer men nu dit kunstje beproefthoe gespekter de spaarpot wordt. Het onlangs afgebroken spookhuis achter den Dom te Utrecht heeft zijn wedergade in een der voorsteden van Boston. Ook daar staat een huis met dichtge spijkerde vensters en steeds gesloten deurde reden der sluiting is echter eene andere dan die van het spookhuis. Het huis was gebouwd door een jonkman, die weldra in het huwelijk zou treden. Daar zijn ka pitaal niet toereikend was had hij geld opgenomen. De bruid wist dit en had er in toegestemddaar de som langzamerhanvan de overwinsten kon betaald worden. Den dag vóór het huwelijk kwam de bruid om met den bruidegom het huis nog eens te bezichti gen. Daar gekomen, bood hij haar als huwelijksgeschenk den kwijtbrief der opgenomen som. Op hare verbazing vertelde hij haar hoe hij op een lot in de loterij den eersten prijs had getrokken, zoodat hij de geheele som in eens kon betalen. Verontwaardigd keerde de bruid zich om en weigerde een huis te bewonen dat door spelen in de loterij verkregen was. Bij het verlaten van het huis sloot de jonge man de deur en wierp den sleutel in het waterde ramen liet hij met planken dicht slaan. Geen van beiden is ooit getrouwd. Naar men zegt, zijn beiden nog in leven, en heeft zij, hoewel zij arm en ziekelijk is geen berouw over hare daad de man is ongetrouwd en behoort tot de groote koop lieden van Nieuw-York. In October 1879 raakten de americaanschen wal- vischvaarders Vigilant en MouDt Wollastou bij Herald Island in het ijs vast en sedert had men niets meer van hen gehoord. Thans heeft de walvischvaarder Thomas Pope, uit de Behringstraat te San Francisco aangekomen bericht gebrachtdat eenige Indianen de bedoelde schepen bij de Oostkaap hadden aange troffen. Drie lijken werden in de Vigilant gevonden. Daar de bemanning der twee schepen uit zestig koppen bestond, houdt men het er voor, dat deze zich hebben weten te redden door te voet den tocht over het ijs te ondernemen. De kruiskotter Corwin had den Indianen sleden nagezonden oi\ nadere inlichtingen in te winnen, In een der bossehen van de Arkansas werden een paar maanden geledentwee houthakkersvader en zoon door een lievigen orkaan overvallen en onder vijf neerstortende dikke boomen bedolven. De vrouw van de ongelukkigedie in groote onge rustheid verkeerde had terstond na den storm haar beide jongste kinderen naar de naastbij gelegen hoeve op 30 mijlen afstands gezonden, om hulp te halen, en was zelve uitgegaan om haar man en zoon te zoe ken. Zij vond hen beiden onder de zware boomstammen akelig verminkt en kermend liecren. Toen den volgenden dag de buren te hulp kwamen, vonden zij de bei le mannen dood onder de boomstam men met een kogel door het hart, en de arme vrouw bewusteloos daarnaast op den grondmet het geweer van haar man krampachtig in de hand geklemd. Zij begrepen terstond wat er gebeurd was. De beide doodolijk gekwetste mannen waren op hun verzoek door hun vrouw en moeder uit het ondragelijk lijden verlost. Met veel moeite bracht men de vrouw weer tot be wustzijn, en onder een vloed van tranen verhaalde zij hoe haar man haar gesmeekt hadhem en haar zoon te dooden daar de hulp der buren eerst den volgen den dag kon komen en dan waarschijnlijk toch vergeefsch zou zijn. Hoe zij eerst weigerde, maar eindelijk, door hun jammeren en smeeken tot het uiterste gebracht aan hun verzoek voldaan had. De ongelukkige kreeg na die mededeelingen hevige zenuwkoortsen, waaraan zij weldra overleed. Zij werd met haar man en haar zoon in hetzelfde graf gelegd. Uit Hannover wordt van zondag middag aan de N. Rotterdamsche courant gemeld. Heden nacht kwam na eene voorspoedige reis de bezending Friesch vee voor de internationale tentoon stelling aan. Voorspoedig want een der vaarzen van Albert's Herz te Oosterend heeft onderweg de familie vermeerderd en de koe van IJke de Jonge No. 492 van het Friesche rundveestamboek, heeft op'reis twee mannelijke spruiten ter wereld gebracht, een met wat te grooten zegen opeens intusschen is op dit oogen- blik de toestand van moeder en kinderen voldoende. De tentoonstelling getuigt van een breede opvatting. Om iets te melden, er zijn 800 paarden ingevoerd her komstig behalve uit Duitschland uit verschillende an dere landen, bepaaldelijk uit Engeland, Belgie en Frank rijk. In de afdeeling Rundvee komt Nederland goed voor den dag hetgeen misschien te danken is aan de ondernemingszucht van eenige der op Duitschland han delende kooplieden wellicht ook meer een gevolg van het zelfstandig optreden der le afdeeling van de Friesche Maatschappij van Landbouw, die hier, onder eigen vlageene vrij belangrijke inzending doet. Onder de benaming van hollandsch ras zijn of worden ingezon den behalve de zes stieren nos. 7 17 52 47 48 en 45 van het iriesche R. V. S, eenige groningsche en noordhollandsche dieren. Onder de melkkoeien komen, behalve de 8 stuks der afdeeling nog 104 stuks uit verschillende deelen van ons land voor waaronder er volgens den catalogus zijn van „Amsterdamsch" ras misschien wel in de Kalverstraat geboren Behalve de 4 vaarzen, door de afdeeling ingezonden, zijn er door de kooplieden nog 44 stuks toegezegd zooda,t de strijd voor de bekrooning inderdaad belooft ernstig te zullen worden. Het bestaan van het friesche stamboek treed hier meer op den voorgrond, daar ook particulieren kooplieden zich hebben beijverd om het nummer van het stamboek op de dekken der beesten aan te brengen. Een aantal predikanten van de meest uiteenloopende richtingen heeft aan al hunne ambtgenooten eene cir culaire gezonden tot aanbeveling van de Rijks-postspaar bank vooral voor kinderen. De N. Rotterd. Courant voegt er de opmerking bij, dat de formulieren waarop een of meer blauwe post zegels geplakt worden zeer geschikt kunnen dienen tot vervanging van de gebruikelijke fooien aan ambachts lieden dienstboden enz., waardoor de begiftigde tot sparen opgewekt wordt. Het stedelijk museum te Haarlem heeft dezer dagen een welkom-geschenk ontvangennamelijk eene schil derij van Willem Gillissen Kool. De commissie tot uitbreiding der collectie de schenkster van het stuk is het te Parijs machtig geworden ten gevolge der wel willende bemoeiingen van den heer Franken, door wiens goede zorgen zij reeds meermalen merkwaardige schil derijen voor het Haarlemsche museum te Parijs heeft kunnen koopeno. a. in 1880 „De plundering van een dorp", door den zeer schaare in Nederland voorko menden Haarlemmer Pieter de Molijn. Het nu verworven stuk is van Willem Gillissen Kool, een schilder van wien weinig zoo iets hier te lande in openbare verzamelingen voorhanden is. Hij was geboren te Haarlem en trouwde er voor schepenen den 17 Januari 1638 met Cornelia van der Molen; hij stierf te Haarlem op 30 October 1666in 1656 was hij vinder van St. Lucasgild dat onder de schilderijen welke het ontving om de vergaderzalen op te sieren zich ook aangeboden zag een tafereel van Willem Kool, voorstellende een dorp aan het zeestrand. Naar het schijnt is hij vooral zeeschilder geweest want ook het stukdat nu in het Haarlemsche mu seum is geplaatstgeeft ongeveer een dergelijke voor stelling als het pas vermelden.l. een breed strand op den tweeden grond links de zee en wat vischschui- tjesop den oever in het midden drie bespannen wa gens en vele lieden die een viscbafslag houden rechts een laag duin en daarbij twee ruiters de een op een schimmelde ander op een bruin paardzij hebben een paar jongens hij zich staan; fraaie lucht, sterk licht op het duin en de ruiters. Het stuk is op pa neel geschilderd, breed 45%, hoog 30% centim. en geteekend W. Kool. Kunstbode ïn de Teems kwam dezer dagen in de Clijde een stoomschip aandat voorzien was van een electrischen stuurtoestel. Deze nieuwigheid voldeed in alle opzich ten op één na. De electrische toestel namelijk be stuurde nu het schip, doch had tevens een zoo storende invloed op de compassen, dat deze geheel onbruikbaar waren. Blijkens de graphische statistiek in het N. v. d. D. wordt in Noordbrabant en Limburg het meeste bier gebruikt en bijna door Noordholland geëvenaard. In de eerste provinciën wordt het meeste voor eigen ge bruik in de groote fabrieken te Amsterdam veel voor elders gefabriceerd. In Friesland en Drenthe bestaat geen enkele brouwerij. Te Rotterdam is onlangs een net bierhuis geopend, waar een bekende Haarlemsche brouwerij gelegenheid geeft een goed glas bier voor 4 cents te bekomen. Die gelegenheid trekt reeds velen en onder dezen ook ge lukkig vele flinke handswerklieden. Het jonevergebruik kent geen grooter bestrijder dan een een goedkoop glas biermits krachtig koel en zuiver van smaak. Ter eere der verloving van freule Schimmelpenninck van der Oye met jhr. van Tets werd Zaterdag op Dui- venvoorde onder Wassenaar een dejeuner gegeven, waar toe de gasten zich in een twintigtal Noordhollandsche sjeezen naar de buitenplaats begaven. Die echt natio nale optocht maakte een alleraangenaamsten indruk de paarden en de zweepen waren allen versierd even als bij een boerenbruiloft, natuurlijk correcter en fijner dan in den regel het geval is de paarden waren allen van uitnemend soort en de bevallige jonkvrouwen maak ten in een luchtig zomertoilet naast hare cavaliers een recht aangename vertooningzoodat honderden den keurigen stoet met ingenomenheid nastaarden langs den weg. Te Londen was de warmte den 15 ondragelijk. De thermometer wees in de schaduw 97° Fahrenheit, eene in 1868 zelfs niet bereikte hoogte. Verscheidene per sonen stierven aan zonnesteek en overal zag men heeren met waaiers loopen. Op sommige omnibussen werdeu de binnen in gezeten reizigers daarvan voorzien. Dat Beaconsfield geene onaardige verzameling hand schriften en schilderijen had bewijst de opbrengst der drie eerste dagen van de in het openbaar gehouden veiling. Deze beliep f 84000. Dat het onzen landlieden zelfs den kleineren niet aan energie ontbreektis dezer dagen te Oud-Zevenaar bewezen waar eenige eenvoudigemaar praktische laudbouwers en daglooners onderling een verzekerings kas hebben opgericht, die algemeene deelneming geniet. Een rechtsgeleerde maakte kosteloos de statuten op en de luidjes helpen zich nu zeiven voor een kleinigheid in het jaar verzekert de daglooner en kleine pachter thans zijn vee, of zijn eenige koe, zijne eenige weelde vaak. Onkosten worden er niet gemaakt het is de zuiverst toegepaste coöperatie. Te Munster, in Westfalen kregen onlangs twee mannen twistwaarbij de een zoo woedend werd dat hij den ander in den duim beet. Na eenige dagen vertoonden zich teekeneu van bloedvergiftiging en zwol de geheele arm op, zoodat deze afgezet moest worden om het leven van den man te redden. Te Wienere in Belgie verbrandden 60 huizen met bijna den geheelen inboedel. De schade wordt op f 200,000 begroot. Dit is de derde groote brand in 2 jaren tijd.

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 3