No. 86. Drie en tachtigste Jaargang 1881. FEUILLETON. floe men geheimschrijver wordt. V R IJ D A G 22 JULI. Prijs der gewone Advertentiën gDfóctecl ©ebeeltc. Buitenlimb. ftinttenlanb. 4LKM1ARS0HË COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0.06. Van 15 regels ƒ0,75; iedere regel meer ƒ0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de ingezetenendat de gemeente-reke ning, dienst 1880, met alle daarbij bekoorende bescheiden, heden door hen den gemeenteraad aangeboden, op de gemeente secretarie voor een leder ter lezing nedergelegd en tegen betaling der kosten in afschrift algemeen verkrijgbaar is. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 16 Juli 1881. De Secretaris NUÏÏOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat krachtens raadsbesluit van 20 October 1880, No. 28, de KERMIS dit jaar zal worden gehouden van ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1881 tot en met ZONDAG 4 SEPTEMBER 1881 dat in geen geval vergun ning zal worden verleend om na 4 September 1881 nog ver tooningen te geven of goederen uit te stallenzullende den 4 SEPTEMBER 's morgens onmiddelijk een aanvang moeten worden gemaakt met het afbreken en opruimen der tenten, kramen of uitstallingen dat verder den commissaris van politie opgedragen is, de straatmuziek in te korten en aan meer regelmaat te onderwerpen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, AlkmaarA. MACLAINE PONT. 18 Juli 1881. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de ingezetenen, dat eene le suppletoire begrooting, dienst 1881, gedurende de eerstvolgende 14 dagen op de secretarie der gemeente is nedergelegd en in afschrift verkrijgbaar is tegen betaling der kosten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 19 Juli 1881. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. De persoon van JAN HENDRIK KL1JNS ORGEaard- werker, 1. w. Amsterdam, wordt verzocht zich ter gemeente secretarie aan te melden. DUITSCHLAND. De verkiezingen in Beieren voor de kiescollegiën vielen ten nadeele der liberale partij uit. De clericalen en conservatieven hebben bij het ver kiezen der afgevaardigden in die collegiën zeker de meerdeiheid. Te Munchen bij voorbeeld bekwamen de clericalen 6000, de liberalen 3000 en de gematigden 2000 stemmen. De sociaal-democraat Bebelvan beroep draaier, is in een der buitendistricten van Leipzig verkozen tot lid van den Landdag. De vraag is nu gerezen of hij wel verkiesbaar iswant volgens de Saksische wet moet een lid van den Landdag 30 mark 18) in de di recte belastingen betalen en hij betaalt nietsomdat zijne zaak op naam zijner vrouw gedreven wordt. Hij beweert geen inkomen te hebbenals zonder verdien sten werkende in de zaak zijner vrouw en beroept zich 6) „Gij hebt mij slechts eenige minuten gehoor toege staan mevrouw, dus moet ik mij haasten u met mijne wenschen bekend te maken bet betreft de heiligste en innigste wenschen van ons beider harten. Constance zal u zeker wel gezegd hebben dat wij elkander lief hebben." De hofdame hoestte eens achter bare zakdoek. „Ik wistmevrouw dat gij uwe dochter niet aan een eenvoudigen assessor zoudt willen afstaan. Daarom wacht ik geduldig „Dat was zeer prijzenswaard „Tot ik tot regeeringsraad benoemd werd ging hij onverstoorbaar voort. „Al is mijn adel jong bij de uwe vergeleken en mijn vermogen in uwe oogen misschien slechts matig mevrouwzoo zal toch de vurige liefdedie ik uw kind toedraag u voor het gebrek aan uiterlijke voor- deelen schadeloos stellen „Het gemis van deze kleine uiterlijke voordeelen kan toch somwijlen zeer onaangenaam zijnzeide de baro nes scherp als de brillanten naald van haar kapsel. „Toch niet voor hen die elkander oprecht liefheb ben Wees verzekerd mevrouwdat Constance niet terug zal verlangen naar die dingen die met het ware levensgeluk niets te maken hebben „Daar zullen wij toch voor zorgen en de barones niet voor zulk eene beproeving stellen," lachte de hofdame. De regeeringsraad verbleekte. „Dat wil zeggen mevrouw dat gij mijn aanzoek afwijstafwijst om een klein verschil in stand? Want om uw kind voor zorgen en gebrek te behoedenzijn mijn middelen en mijne krachten meer dan toereikend „Voor uwe behoeften, ja, maar of mijne dochter ten bewijze zijner verkiesbaarheid op het artikel der kieswetdat bepaaltdat de door de vrouw betaalde belasting den man toegerekend wordt. ENGELAND. Den 18 's avonds hadden de gedele geerden van het te Londen vergaderende revolutionaire congres eene openbare bijeenkomst. Er waren vertegen woordigers van DuitschlandFrankrijk, Italië, Oosten rijk Zwitserland en America aanwezig waaronder de bekende Louise Michel en prins Krapotkine. Er werd eene motie aangenomen, waarbij de aanwezigen verklaar den zich te houden aan de grondbeginselen der inter nationale arbeidersvereeniging. Lagerhuis. De onder minister van buitenlandsche zaken deelde den 18 mededat de engelsch-fransche commissie voor de zaak der Newfouwdlandsche visscherij te Londen vergaderd was. Verder dat hij niets wist van de groote ingenomenheid, die de engelsche consul te Sofia voor de laatste handelingen van den vorst van Bulgarije betoond had. De regeering zon hem matiging en vrijzinnigheid aanraden. Vervolgens werden de artikelen 42 tot 45 der iersche landwet aangenomen. Vooraf had minister Gladstone medegedeeld dat tot leden van het in te stellen Hof zouden worden benoemd O'Hagan r. c. rechtsgeleerde en schoonzoon van den lord-kanselier van Ierland Litton, parlementslid voor Tyrone en Vernon, direc teur eener bank, landeigenaar en landagent in Ierland. Den 19 verklaarde minister Gladstone ongegrond te achten het door de ochtendbladen verspreide gerucht als zou de transvaal-commissie eene overeenkomst aan het driemanschap voorgelegd hebben dat 16 artikelen daarvan verwierp. De artikelen 4650 der iersche landwet werden aangenomen. FRANKRIJK. De Kamer weigerde den 18 met 307 tegen 89 st. de door mevrouw Eyben gevraagde vergunning, om den prefect van politie A ndrieux wegens hare onwettige aanhouding en behandelingals ware zij eene publieke vrouw, te vervolgen, niettegenstaande Andrieux zelf op het verleenen dier vergunning aan drong. Den 19 ging zij met 353 tegen 130 st. tot de orde van den dag over, na eene verklaring van mi nister Ferry in antwoord op eene den 18 tot den 19 uitgestelde interpellatie over de benoeming van generaal Saussier tot militair bevelhebber in Algerië. De Senaat weigerde den 18 het voorstel van den heer Tolain tot herziening der grondwet in overweging te nemen. Don Carlosde spaansche pretendentschijnt bij de legitimistische misden 15 gehouden in de kerk van St. Germain des Prés, eene houding te hebben aange nomen, welke als vijandig beschouwd is aan den tegen- woordigen regeeringsvorm van Frankrijk; althans de re geering heeft in die gebeurtenis in verband met vroeger voorgevallen feiten aanleiding gevonden om hem het verblijf in Frankrijk te ontzeggen hem 24 uren tijd latende, om vrijwillig het land te verlaten, bij gebreke waarvan hij met geweld zou worden verwijderd. Hij kwam den 19 reeds te Londen aan. RUSLAND. Het Journal de St. Petersbourg prijst den vastberaden en gematigden toon der proclamatie van den Yorst van Bulgarije. Bij de lezing daarvan gevoelt men dat de Vorst volkomen bewust is van de op hem rustende verantwoordelijkheid dat zijne bedoe lingen zeer goed zijn en dat zijn eenigste wensch is Bulgarije's welvaart te bevorderen. De toegenegenheid van alle regeeringen der groote mogendheden alsmede die van alle ernstig behoudende mannen is hem ver zekerd. De staatkundige crisis is voorbij. Het bestuur over bet land en de behoorlijke rechtspleging zijn verzekerd. ALGERIE. De Bey van Tunis wensehte per tele graaf den franschen minister-resident Roustan geluk met de inneming van Sfax en botuigde zijne voldoening over het herstel der orde. Volgens bericht uit Oran zou Bou-Amema te Abderahman op 50 mijlen afstand van Frendah zijn. ZUID-AFRICA. Volgens bericht uit Durban was de koninklijke commissie het eens geworden over eene overeenkomst waarbij de boeren het recht wordt toe gekend een Volksraad en een President te verkiezen. Het recht van oorlogsverklaring wordt den suzerein voorbehouden. De geheele Transvaal wordt aan de boeren teruggegeven. De engelsche onderdanen zijn vrij van krijgsdienst. Voor het betalen der staatsschuld wordt een lange termijn toegestaan. STATEN-GENERAAL. Eerste Kamer. Volgens het voorloopig verslag van het sectfe-onaer?, zoek van het wetsontwerp tot aanleg van een kanaal ter verbinding van Amsterdam met de Merweae ston den twee gevoelens scherp tegenover elkander. Keurde men aan de eene zijde verwerping der voordracht in het welbegrepen belang van het land dringend nood zakelijk, aan de andere zijde drong men met niet min der overtuiging op aanneming aan. Uit een geldelijk oogpunt beschouwd achtten sommigen het tijdstip voor de indiening van dit voorstel ongunstig. Herhaaldelijk werden voordrachten ingediend welke belangrijke uit gaven vorderden zonder aanwijzing van de middelen waaruit rente en aflossing der daarvoor benoodigde gelden gevonden zouden kunnen worden. Thans geldt het weder 12 miljoen guldenzeker met 40 a 500/o overtroffen zullende worden, ter uitvoering van een werk, waarvan het nut en de noodzakelijkheid uit het oogpunt van algemeen belang betwistbaar zijn. Het ontbreken van een definitieven minister van financiën woog ook daarmede op den duur tevreden zou zijn is zeer te betwijfelen. „Dan kan slechts Constance beslissen of zij aan de zijde van haar geliefde genoegen kan nemen met datgene wat hij haar kan aanbieden of niet „Zeer zeker, Mijnheer," zeide de hofdame met een lachje. „Alleen is het de gewoonte in onze kringen de moeder in plaats van de dochter in zulke oogen- blikken te laten beslissen. „Ik weet natuurlijk niet of deze gewoonte uw stand vreemd is?', „Ja mevrouw Omdat men het daar voor een schan de zou rekeneneen armhulpeloos meisje zonder noodzakelijkheid te bedroeven," zeide Herbert terwijl hij opstond. De hofdame trok de schouders op. Hij was naderbij gekomenzoodat zijn voet bijna haar grijs zijden japon aanraakte. „Mevrouw, laat dit masker der achterhoudendheid varen. Het is tegenover mijne openhartigheid niet goed op haar plaats! Wan neer ik u mijne liefde tot Constance beken zoo ver dient deze bekentenis ten minste gelijke openhartigheid. Waarom wilt gij uwe goedkeuring niet aan onze liefde schenken Is het een afkeer, die gij van mijn persoon hebt Gelooft gij mijne beloften nietdie toch wel geloof vonden bij gravin Ursula? Ik kan niet denken dat gij onze liefde lager schatwijl ik eenige voorva ders minder tel dan gij mevrouw „Lager schatten O waarom zou ik haar lager schatten De stem van de hofdame ging geen oogen- blik boven het peil der betamelijkheid. „Ik breng haar eenvoudig in het geheel niet in rekening De barones heeft wanneer zij u hare liefde bekendeeenvoudig niet op het gevoelen van hare moeder gerekend Hare hand de hand mijner dochter Constanceis overigens reeds toegezegd aan een hoveling die volkomen aan onze wenschen voldoeten die, zooals wij met de vor stin gelooven Constance gelukkig maken zal „Gij wilt uwe dochter dwingen, een anderen man te huwendan die zij lief heeftdie zij zelf gekozen heeft Dit wilt gijmevrouw Dat kunt gij riep Herbert buiten zich zelve. „Mijn hoofdpijn is heden zeer erg", lispelde de hof dame terwijl zij zich van hare flacon bediende. „Ik bid om vergeving mevrouwwanneer mijn smart de uwe vergrootmaar het bloed stolt mij in de ade ren over zulk een willekeurGeef mij Constance tot vrouw", zeide hij na eene pauze met bijna smeeken- de stem die echter op het pantser der ongevoeligheid der hofdame werkeloos afstootte„ik wil uw kind op de handen dragen zal het beminnen als mijn grootste schat die uwe moederliefde mg toevertrouwde. Zoo lang ik leef zal ik u dankbaar zijn. „Geef mij mijne dierbare Constance tot vrouw „Mijnheer, gij vermoeit u zondernoodzaak! Wij heb ben de barones zulk eene goede opvoeding gegeven opdat zij eens in onzen hofkring zou schitteren. Het zou zonde zijnwanneer wij de verwachtingen van onze vrienden en beschermers zoo te leur stelden. Con stance zal niet buiten onzen hof kring huwen, zij zal de haar toekomende plaats innemen „En tot eiken prijs een hoveling huwen voleindigde Herbert bitter. „Juist." Hij lachte spottend. „Één vraag nog mevrouw Wanneer bet lot mij in uwen veelgeroemden kring had doen geboren worden misschien zelfs als gunsteling van denVorst, zoudt gij dan mijn naam schoon, mijn persoon voornaam genoeg en mijn vermogen toereikend vinden De barones dacht een oogenblik na. Ofschoon de vraag belachelijk wasvond zij het te gewaagd, er een toestemmend antwoord op te geven. „Ik geloof tochmevrouw dat ik met mijn vraag de ontoereikendheid van uwe bewijsgronden genoegzaam aangetoond heb," ging Herbert zonder medelijden voort. „Zoudt gij werkelijk den hoveling van Hiller liever uwe dochter toevertrouwen dan den „Klerk aan de groene tafel in een of ander land stadje zeker!"

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 1