No. 88. Drie en tachtigste Jaargang 1881. WOENSDAG 27 JUL I. FEUILLETON. 8) Hoe men geheimschrijver wordt. Prijs der gewone Advertentiën (Dfficiëcl (ffrcbeclte. p c> i s>. i fiuitettlanb ALKM1ARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80 franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0.06. -O* Van 15 regels ƒ0,75; iedere regel meer ƒ0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat krachtens raadsbesluit van 20 October 1880, No. 28, de KERMIS dit jaar zal worden gehouden van ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1881 tot en met ZONDAG 4 SEPTEMBER 1881 dat in geen geval vergun ning zal worden verleend om na 4 September 1881 nog ver tooningen te geven of goederen uit te stallenzullende den 5 SEPTEMBER 's morgens onmiddelijk een aanvang moeten worden gemaakt met het afbreken en opruimen der tenten, kramen of uitstallingendat verder den commissaris van politie opgedragen is, de straatmuziek in te korten en aan meer regelmaat te onderwerpen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, AlkmaarA. MACLAINE PONT. 18 Juli 1881. Be Secretaris, I NUHOUT VAN der VEEN. In ons vorig nummer stond abusievelijk voor de opruiming 1 der tenten, 4 September moet zijn 5 September. De Manschappen van de brandspuiten No. 1 en 2 worden verzocht hunne penningen ten spoedigste te verwisselen ten kantore van den gemeente-ontvanger, van 's morgens 9 tot 1 uur 's namiddags. P. KOOL Jbz., JPa'' President-Brandmeester, acht veror allee T- BELGIE. Den 23 nam de Senaat met 29 tegen 23 stemmen het onlangs door de Kamer aangenomen wets ontwerp omtrent de rechtsbevoegdheid van Gedepu teerde Staten in verkiezingszaken aan. Daarna ging hij tot 5 Aug. uiteen. DUITSCHLAND. De uitslag der verkiezingen voor de 2e Kamer in Beieren isdat 90 a 92 anti-libera- len en 67 a 69 liberalen gekozen zijn. De Norddeutsche Zeitung verneemtdat de duitsche gezant te Madrid den last ontving om naar aanleiding van mishandelingenden protestantschen predikant Eiiedner aangedaandeze zaak en andere buitenspo righeden van spaansche overheden ter kennisse van de spaansche regeering te brengen. De tot heden tusschen de regeeringen dier rijken bestaan hebbende vriendschappelijke betrekkingen rechtvaardigen de ver wachting volgens dat blad dat Spanje voorzorgsmaat regelen zal nemen om eene herhaling van dergelijke voorvallen te verhoeden. ENGELAND. De jaarlijksche vergadering der Cob- denclub op den 22 werd door den voorzitter, het par lementslid Potter, geopend met eene rede waarin hij verklaarde dat de strijd van het vrijhandelstelsel tegen de bescherming moest worden hervatmaar dat de club op dien strijd voorbereid was. Hij hoopte nog altijdtusschen Engeland en Erankrijk een handels verdrag te zien tot stand komen even voordeelig als datindertijd door Cobden gesloten. Lagerhuis. Den 20 werd door den oud-minister van koloniën Hicks Beach verklaard dat hij den 25 gebruik zou maken van de hem aangeboden gelegen heid om zijne sedert Pasehen uitgestelde motie van afkeuring van de staatkunde der regeering omtrent de Transvaal ter tafel te brengen. Hij sprak de hoop uitdat de regeering dan zou opgeven waarom zij telkens weder op uitstel der behandeling had aange drongen en beklaagde zich over de voor hem ongunstige omstandigheid dat de motie ten slotte toch behandeld zou moeten worden vóór den ontvang der met de boe ren te sluiten overeenkomstzoodat hijna zoolang gewacht te hebben liever nog wat langer gewacht had. Minister Gladstone merkte op dat omtrent de ontvangst der overeenkomstofschoon waarschijnlijk vóór het einde der zitting- te verwachten niets met zekerheid te zeggen was doch dat de interpellant vol komen vrij was een lateren dag voor zijne motie te kiezen. De verlangde inlichtingen omtrent het uitstel zouden gegeven worden. Daarmede liep de zaak af. De artikelsgewijze behandeling der iersche landwet liep den 23 in de 32e zitting af. Volgens de ochtendbladen heeft de politie te Liver pool beslag gelegd op 12 met dynamiet geladen voor werpen voorzien van uurwerkenzes uur kunnende loopen welke in vaten met kalk verborgen waren aan boord van twee uit Nieuw-York aangekomen stoom schepen. ERANKRIJK- Uit het later ontvangen verslag van het verhandelde in de zitting der Kamer van den 21 blijktdat het aan den minister van marine verleende krediet van VU miljoen gulden voor de versterking der fransche zeemacht in de wateren van Tong-kinde noordelijkste provincie van Anam eene langdurige be spreking heeft uitgelokt. De regeering achtte dit cre- diet noot'ig voor de bevestiging van den Iranschen in vloed in deze rijke landstreek waar hij telkens in ge vaar werd gebracht en tot bw3t tegengaan der zeeroo- vers daar de anamietische regeering niet bij machte was de orde te handhaven. Een der radicale leden be streed dit gevoelen en maakte van deze gelegenheid ge bruik, om aan de regeering voorzichtigheid aan te bevelen in hare staatkunde tegenover het buitenland. Eene naar uitbreiding strevende koloniale staatkunde bon volgens hem niet in het belang van Erankrijk zijn. De regee ring antwoordde dat zij volstrekt geen plan tot aan hechting had en het voorstel alleen bedoelde eerbiedi ging der fransche vlag en verzekering der rust in het kustland door strenger toezicht. Met 310 tegen 86 werd het crediet goedgekeurd. Uit Tripoli wordt aan de Agence Havas gemeld, dat de houding der plaatselijke overheidspersonen tot heden niet overeenstemt met de vreedzame verzekeringen uit Konstantinopel. De franschen of door hen beschermde personen hadden velerlei plagerijen te verduren. De berichtgever voegt echter daarbij, dat die zaken te Kon stantinopel niet bekend waren en hoopt daarom, dat er dus spoedig een eind aan kome. In den nacht van 21 op 22 zijn te Lijon twee vrij hevige schokken van aardbeving gevoeld. In den om trek scheurden de muren van verscheidene huizen. De Kamer nam den 25 het wetsontwerp tot ver plicht lager onderwijs aanmet verwerping van de door den Senaat daarin gebrachte wijzigingen. ITALIË. De onderhandelingen tusschen de regee ring en de maatschappij van den Zuiderspoorweg zijn afgeloopen. De gevolmachtigden der maatschappij roe men zeer de tegemoetkoming der ministers Baccarini en Magliani waardoor het mogelijk werdde reeds sedert lang aanhangige vraagstukken tot eene voldoende oplossing te brengen. Zonder die tegemoetkoming zou den de onderhandelingen gevaar hebben geloopen van te mislukken. RUSLAND. Onlangs werd op een kerkhof in een van de afgelegen wijken van St. Petersburg het lijk van een man gevonden. Aanvankelijk dacht men dat hij door roovers vermoord was. In de dagbladen kwam een bericht voor, dat hij eenigen tijd buiten betrekking geweest was en men hem het laatst gezien had in gezel schap van 8 werklieden in een slecht ter naam staand huis. Thans is gebleken dat die moord eene geheel andere oorzaak had. De vermoorde agent der geheime politie was achter de plannen gekomen van genoemde 8 mannen oud-studenten die dat afgelegen kerkhof als plaats hunner bijeenkomst gebruikten als werkman verkleed had hij hun vertrouwen weten te winnen en zelfs hunne besprekingen bijgewoond. Op de eene of andere wijze heeft hij zich verraden althans de twee helpersdie hem op eenigen afstand vergezelden gin gen onmiddelijk op de vlucht toen hij plotseling om hulp riep, als bevreesd voor de overmacht. Volgens de Golos zijn twee daders gevat. De nihilisten blij ven dus hun werk nog voortzetten. Graaf Igna- tieff, de opvolger van Loris Melikoff, schijnt ook in brieven met den dood bedreigd te zijn. Te Kiew is iemand in "verzekerde bewaring genomen die verklaard heeft de moordenaar te zijn van Mezen- zoff, het hoofd der gendarmerie. Aanvankelijk noemde hij zich Eahrenheim vervolgens gaf hij op Stempel te heetenen ten slotte herriep hij zijne bekentenis voorgevende, aan zinsverbijstering te lijden. Reeds twee malen trachtte hij zich van het leven te berooven. TURKIJE. De Vakyt (een officieus blad) schrijft de slechte uitkomsten van het turksche beheer toe aan het volslagen gebrek aan geschikte ambtenaren en dringt daarom aan op het aanstellen van vreemdelin gen tot ambtenaren tegen goede belooning. De toe stand in Oost-Roumelië bewijst het heilzame van een dergelijken maatregel, 's Rijks inkomsten zouden dan aanmerkelijk vooruitgaan. Als op nieuw geboren, met bijna jeugdigen elastischen tred kwam de hofmaarschalk bij zijn slechtgeluimden gebieder binnen. „Nu, hoe staat het er meêgraaf Ereiberg vroeg de Vorst zonder van zijn werk op te zien. „Ik breng eene gewichtige tijdingdie de grootste uwer wenschen bevredigen kan 1" „Wat meent gij, mijn waarde graaf?" Nu kon de maarschalk niet langer zwijgenhij brandde van begeerte zijn goede tijding mede te deelen. „Het glas water is gered, uwe Hoogheid!" „Ja werkelijk Dat zou mij onbeschrijfelijk veel ge noegen doen Inderdaad de vreugde straalt u uit de oogenNu ziet gij toch, dat het wel helpt, wanneer men zijn verstand een weinig gebruikt „Dat heb ik dan ook werkelijk gedaan lachte de graaf. „Maar hoe heeft de zaak zich nu toegedragen vroeg de vorst terwijl hij opstond. „De beroemde Werner houdt zich nu in de residentie op. Hij zou het zich voor een eer rekenen wanneer Uwe Hoogheid hem verzocht ons met zijn kunst bij te staan „Jawaarlijk Dat was charmantriep de Vorst levendig. „Zoo wachtte ons toch nog een verrassing 1 Zeker, met dezen ruil kunnen wij wel te vreden zijn. Nu zal het stuk een geheel anderen tint bekomen door de medewerking van dezen beroemden acteur!" „Ik moet Uwe Hoogheid nog mededeelen dat Wer ner zich tot een bijzonder doel hier ophoudt. Hij wil Uwe Hoogheid verzoeken zijn rol in den hofschouwburg een week later te mogen vervullen." „Natuurlijknatuurlijk zulke kleinigheden komen niet in aanmerking riep de Vorst ongeduldig. Er is niets aan gelegen of hij een paar dagen vroeger of later in den hofschouwburg optreedtals hij ons nu op zulk een wijze uit den brand helpt. Ik ben u zeer dankbaar voor den ijver, die gij nu als altijd aan den dag gelegd hebt Hierbij drukte hij den maarschalk vriendelijk en krachtig de handwat deze tot in de wolken verhief. ,,'t Was, geloof ik, het beste, wanneer Uwe Hoog heid mij genadig verlof gaaft mij nu te verwijderen om Werner in persoon met onze wenschen bekend te maken. Er behoort een zeker diplomatiek talent toe om hem de voorwaarde te doen aannemen. Mijn God! die acteurs zijn tegenwoordig zulk een verwaand volkje!" „Zeker haast u wat Ik laat deze zaak geheel aan uw beproefd verstand over Beloof Werner de uitge- strekste vervulling van zijne wenschen ik zal er met mijnheer van Lingen over spreken. Hoe denkt gij over een diamanten ring Maar daar spreken wij later nog wel eens over Ga nu spoedig naar Werner. Tot weerziens! Wacht even: het zou mij zeer aangenaam zijnwanneer deze zaak door mij op de algemeene repetitie werd bekend gemaakt „Natuurlijk Uwe Hoogheid wij zullen het diepste stilzwijgen bewaren „Numijn waarde Bittfeld wat heb ik u gezegd Zijne Hoogheid heeft alles goedgevonden wat ik Hoogst- dezelve voorgeslagen heb. Ik heb volmacht gekregen de zaak dadelijk in orde te brengen en daarom ben ik een weinig gehaast De maarschalk maakte een kleine wending naar rechts als wilde hij de kamer verlatendoch wendde zich in hetzelfde oogenblik weder tot den kamerheer met de woorden „Zijne Hoogheid verwacht tot van avond een diep stilzwijgen over deze zaaken ikik deuk mijn waarde Bittfelddat gij vergeetdat de intendant de dwaasheid beginghet nieuwtje eerst aan u en niet aan mij gezegd te hebben. Adieu Hij wendde zich met een beteekenisvol lachje naar de deur en verliet de kamer. Terwijl hij de trap af ging pruttelde hij in zichzelve. „Die nieuwbakken hovelingen denken tegenwoordig dat zij met de bloote waarheid te zeggenalles gedaan kunnen krijgen. „O neen niet het „wat maar het „hoegeeft hier den doorslag Wanneer ik bijvoorbeeld den acteur nn plotseling met mijne wenschen bekend maaktezou hij zich misschien voor onontbeerlijk houden en zwarighe den maken." Een slimme diplomaat prikkelt en steekt te gelijkertijd. Men jaagt den tegenpartij vrees aan terwijl men aan zijn wenschen tegemoet schijnt te komenvleitterwijl men inderdaad dreigt. Mijn waarde Bittfeld, voor gij graaf Freiberg zijn met listen letterlijk bezaaiden werkkring ontneemtmoet er nog veel gebeuren zeer veel haha!'' Intusschen had het rijtuig van den maarschalk den weg van het paleis naar den „Gouden Leeuw" na een snellen rit bereikt. Het hield voor den ingang stil. De graaf sprong met een ongewone behendigheid uit zijn rijtuig en ijlde vlug den gang in voordat de waard den tijd had zijn hoogen gast te gemoet te komen. „Waar logeert de acteur Werner vroeg hij kort aan den portier. „Op nummer 18 uwe excellentie „Juist op nummer 18 uwe excellentie bevestigde de waard zeker van zijne zaak. „Dus op nummer 18 antwoordde de maarschalk terwijl hij reeds de gang instapte. „Mag ik de eer hebbenuwe excellentie naar boven te geleiden fluisterde de gelukkige eigenaar van het hotel. De graaf knikte en volgde zijn gids in het trotsche bewustzijn van het gewicht zijner zending.

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 1