No. 91. Drie en tachtigste Jaargang. 1881. WOENSDAG 3 AUGUSTUS. FEUILLETON, Hoe men geheimschrijver wordt. Prijs der gewone Advertentiën ©fliciccl (Scbcclte. fiuitcttianb ILMljtKSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele Rijk 1, De 3 nummers 0.06. Van 15 regels f 0,75; iedere regel meer/ 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van belanghebbenden, dat bij de heden gehouden uitloting van aandeelen in de geldleeningen, ten laste dier gemeente aangegaan, uitgeloot zijn in die van 1871 de nos 43 en 47 1872 1 en 35 1873 u 4 en 16 ieder groot DUIZEND GULDEN, welke aandeelen met de onverschenen coupons ten kantore van den gemeente-ontvanger ter betaling kunnen worden aangeboden op 31 December 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 1 Aug. 1881. i)e Secretaris NUHOUT van der VEEN. SIMON STROO geboren te Westzaan 9 December 1854, van beroep meelmolenaar, wordt verzocht zich ter gemeente secretarie aantemelden. P O L 1 C I E. Ter terugbekoming is aan het Commissariaat van Policie het navolgende voorhandeneen pakje ijzeren grendels (4 stuks), een armband (Nikkel), een halfwassen konijn, vijf witte zak doeken,^ een zilveren vingerhoed, een zwarte boezelaar, een zwarte parapluie met paarlemoeren knop, een bloed koralen halsketting met medaillon. Verder zijn aldaar inlichtingen te bekomen, omtrent tien schapen en twee lammeren. DENEMARKEN. Bij de nieuwe verkiezingen voor de ,2e Kamer, als gevolg van de tweede ontbinding, verloor de regeeringspartij 6 zetels. De nieuwe Kamer is tegen den 9 bijeengeroepen. Het ministerie zal du& waarschijnlijk wel spoedig tot altreden genoodzaakt worden. DUITbCHLAlsD. Den 28 werd te Keulen geopend de 36 jaarlijksche vergadering der vereeniging van duitscke Spoorwegbesturen door den spoorweg-direc teur Schrader te Berlijn. 150 Personen vertegenwoor digden 90 maatschappijen. Uit het jaarverslag bleek, dat de vereeniging 56S65 mijlen in Duitsc'alanö, Oos tenrijkHongarije Roumanie, Belgie, Nederland en Polen omvat en dat 100 spoorwegbeeturen te zamen 357 stemmen uitbrengen. De voornaamste besluiten, die geno men werden, zijn aan de verzenders van goederen te ver gunnen op de keerzijde van die helft der vrachtbrieven, op de voorzijde waarvan de opgaaf der vrachtprijzen niéte vermeid staat, eenige korte aanteekeningen te maken. Omtrent de verjaring van vorderingen wegens te laag of te hoog berekende vrachtkosten werd beslist., dat terugvorderingen wegens te hooge kosten uiterlijk bin nen het jaar na de betaling moesten worden uitgekeerd en evenzoo binnen een jaar de opeiscking van te wei- nig betaalde kosten. De verschillende regeeringen zul len uitgessoodigd worden in de bestaande reglementen eenige bepalingen in dien geest op te nemen, om overal dezelfde bepalingen in werking te krijgen. Verder werd uitgemaakt, dat van een retourbiljet alleen gebruik mag worden gemaakt door hem, die> er de heenreis mede begon; op de biljetten zou dit afgedrekt moeten wor den. De geldigheid van alle rebourböjetten zal zonder onderscheid gerekend worden te middernacht verstreken te zijn. Breskn werd aangewezen voor de bijeenkomst in 1882. Berlijn en Graz waren mede voor het hou den dier bijeenkomsten aanbevolen. De Nordd. Zeitung ontving den volgenden, van den stempel Hamburg voorzienen dreigbrief aan prins van Bismarck „O groote, ijzeren, logge Rijks-kanselier! Wat hoeren en lezen we al niet van u? Enkel dwaasheid. Gelooft gij dan waarlijk, dat gij de u opgelegde straf ontkomen kunt? Voorwaar neen. Wat wij eenmaal gezworen hebben, geschiedt zeker: dat zal het, ai zoudt gij den kring van 'politiebeambten, die u moet bewaken voor den wreker uwer dwingelanckche handelingen, ook ver dubbelen. Hoe het u te Kissingen gaat, weten we zeer wel. Treurig genoegdat gij het met uwe ellendige beerschzuchtige staatkunde zoover gebracht hebt van zelfs uw leven niet zeker te zijn. Ga maar voort met naarstige lieden uit Duitschland te verdrijven des te eerder zult gij met den doodgraver kennis maken Gok omtvent uwen zoon Willem met zijne gemaakte belachelijke wijze van spreken zullen wij weldra een©' gelofte doen zoo hij met zijn geraaskal niet ophoudt. Het Biesarekgebroedsel moet worden uitgeroeid:" ENGELAND. Een landeigenaar, Swanton genaamd- is in de nabijheid van Ballydehob door een pistool schot doodelijk gewond. LA©mireis. Aan de stemming over de iersche land wet namen de groote meerderheid der conservatieve partij en verscheidene aanhangers van Parnell geen deel. Den 28 heeft minister Gladstone op de vraag, of de- regeering de macht had om een handelsverdrag met Frankrijk te sluiten, zonder het Parlement daarin te- kennen, nog geantwoord, dat dit zeker niet het geval was, soo in de in Engeland te heffen rechten wijziging werd gebrachtmaar zoo de vraag alleen liep over de: door P rankrijk te heffen rechten zou die raadpleging- zeker niet behoaven plaats te hebben; De regeering- had echter geen plan in strijd met de wenschen vani het algemeen in Engeland te handelen. FRANKRIJK. De Agence Havas bevat een brief,, waarin omtrent het schrijven van Engeland's minister van buitenlandsche zaken aan den gezant te Kanstan- tmopelin het blaauwe boek over Tripoli opgenomen, gezegd wordt dat die vrijwillige stap van het engelsche ministerie tot bewijs strekt van de vriendschappelijke verhouding tusschen Frankrijk en Engeland, welke, naar men hooptook niet zonder invloed zal blijven op de onderhandelingen over het handelsverdrag. De prefeeten zijn door den minister van binnen- landsche zaken aangeschreven, dat zij volkomen vreemd Het middageten stond nog geheel onaangeroerd op de tafel. Voor deze alledaagsche bezigheid ontbrak en hongengen en door het aanhoudend spreken ook zeer dorstig geworden man de tijd. Daarentegen be- zichtigde hij dikwijls in waren galgenhumor het over een stoel uitgespreide eostuum van den baron Helmbrod, a e maarschalk met onbarmhartige nauwkeurigheid intusschen gezonden had. sloeg het half zev,enea was ook het vijfde bedrijf halverwege het eigendom van den regeenngs raad geworden. Hij had gedaan wat een mensch in vijf uren maar met mogelijkheid doen kon. De vorst moest tevreden zijn. In de hoop, dat zijne ongeschikt heid reeds m het eerste bedrijf erkend en verontschul digd worden zou sloeg hij het handschrift toe. „Neen, 't is iets beters het is de triompheerende, trotsche hertogin Voor ditmaal was het slechts de kapper, die binnen trad en zich als afgezant van den hofmaarschalk aan den bewoner van No. 18 deed kennen. „O, die maarschalk is bloedgieriger dan een vam- pijr en hardnekkiger dan een grommende beer bromde er bertwoedend onder den strak dichtgetrokken fri- seermantelterwijl de kapper geheéle wolken poeder op zijn gepruikt hoofd uitwierp. u bïefthr blanketselhoudfc u «til als het „Wat? Ik zou mij ook nog laten blanketten rien de regeenngsraad terwijl hij beproefde zich op te rich- echterWf T u ,met 6en penseel Slapende kapper echter zacht, doch krachtig belette terwijl hij de weer strevende regeenngsraad in zijn stoel terug drukte „Zonder dit huismiddeltje zou uw gezicht geheel zon der uitdrukking zijn, totaal zonder uitdrukkinglachte de kapper vleiend. „Mijnheer „O, nu maar stil geseten geheel bewegingloos! Tk wil slechts een zwarten streek dicht om de ooren d®en stil 6 „Waarom? Het is verschrikkelijk, mij met dat ver vloekte penseel voor de oogen heen ea weer te moeten laten strijken Genoeg genoeg ,)0 wacht even, nog een ocgenblik fluisterde de haar- kunstenaar overredend, wat den reeds overprikkelden regeenngsraad bijna tot vertwijfeling bracht. „Nu heb ik het J Uw oog is nu vurig genoeg zeer vurig zelfs Herbert stiet den. stoel heftig achteruitdoch eer hij het wonderwerk bedaard in den spiegel bezien had. had de kapper reeds zijne zaken bijeenges®cht en de kamer verlaten. liet sloeg reeds zeven uur toen de regeeringsraad juist ziju kanten overhemd in bekoorlijke plooien re- schikt had. Hij bemerkte, dat deze kleeding aan zijn slank welgevormd lichaam voortreffelijk stondveel beter dan den nieuwer wetsehen rok of de smakelooze frak Op dit oogenblik berichtte de kelner hem de aan komst van de vorstelijke koels. Herbert wierpzoo goed als het ging een mantel over zijne rood fluweelen kleeding en ijlde, niet zonder een opkomend gevoel van verlegenheid en angst, voorbij de verbaasde rij der dienstboden naar de equipare Dit gevoel verergerde nog onder den snellen rit. Ontstemd en slecht geluimd stapte hij in de vestibule van het slot af. moeten blijven aan den partijstrijd en de onder hen staande ambtenaren moeten gelasten, geen deel te nemen aan de verkiezingsbeweging. Ambtenaren, die dit gebod overtreden zullen, zonder aanzien des persoons, streng behandeld worden. ITALIË. De commissaris van politie te Rome is ontslagen wegens de voorgevallen wanordelijkheden bij de overbrenging van het stoffelijk overschot van wijlen Paus Pius IX. RUSLAND. De Keizer werd bij zijne aankomst te Moskou den 30 met geestdrift ontvangen. Hij ant woordde op de toespraak des burgemeesters zich ge lukkig te achten, dat hij eindelijk aan den wensch van zijn hart gehoor had kunnen geven om de oude resi dentie te bezoeken. Ook zijn vader had onophoudelij k Moskou dank gezegd voor de bewijzen van gehechtheid. Moskou diende steeds aan geheel Rusland tot voorbeeld en hij hoopte, dat dit ook verder het geval mocht zijn. ALGERIE. De fransche troepen bezetten zonder tegenstand in den nacht van 27 op 28 het eiland Djerba in de golf van Kabes. Het eskader zal nu naar Zurgis gaanwaarvan de bevolking eene vijandige houding aanneemt. AFGHANISTAN. Hashun-Khan heeft den 27 Juli in naam van Ayoeb-Khan Kandahar bezet met eene kleine afdeelingzonder tegenstand te ontmoeten. V EREENIGDE STATEN. President Garfield bracht den 30 in uitmuntenden toestand door. Hij kon dien dag stevig voedsel gebruiken. Zijne geneesheeren achten zijne genezing zoo goed als zeker. <£U1D-AFRIKA. De voornaamste bepalingen der over eenkomst, den 30 gesloten tusschen de Koninklijke com missie en de vertegenwoordigers der boeren komen hier op neder De suzerein behoudt het rechtom engel sche troepen door de Transvaal te doen trekken, wan neer hij aan inboorlingen of aangrenzende Staten den oorlog verklaartde suzerein behoudt verder het toe zicht ®p de buitenlandsche betrekkingen der Transvaal. De engelsche regeering betaalt vergoeding voor de schadedoor engelsche troepen aangerichten de re- geering der Boeren doet hetzelfde ten opzichte van de schade, door de Boeren veroorzaakt. Alle schadeloos stellingen moeten binnen ééne maand na de toewijzing vo.dasn worden. Afschaffing der slavernij en vrijheid van den godsdienst worden gewaarborgd. Het oorlogs- matenëel gaat over op het driemanschap, dat den Volks raad terstond bijeen roept. Die raad stelt den toe- komstigeu bestuursvorm vast. De door de boeren over te nemen schuld bedraagt f 4.800.000 rentende 4 aflosbaar in 27 jaren, waarvoor Engeland eer ste hypotheek krijgt op de gezamenlijke inkomsten der Transvaal. De inboorlingen mogen land pachten Intusschen kwam er leven en beweging achter de coulissen van het kleine doch keurig en smaakvol inge richte hoftooneel. De lampen waren in verdubbeld aantal aangebrachtzooals de maarschalk bevolen had en verbreidden licht en glans in overvloed. Het tooneel stelde het salon van Koningin Anna voorbloemruikersdie de kostbare vazen vulden ver spreidden heerlijke geuren alles ademde vrolijkheid en pracht. J In kleine groepen stonden de medespelers bij elk ander behalve Constance van Wangenheimdie tengevolge van hare roodgeweende oogen iets later kwam - en bespraken de onvergeeflijke onbeschaamd heid van Heimbrod-Bohngbroke om juist heden de koorts te krijgen. Gravin g&adershausen, hertogin van Marlborough, wier kostbaar matgeel kleed boven alles de aandacht trok fluisterde achter haren waaier de kleine Abigail de hartel wensch toe dat de vorst zelve de vacant geworden rol overnemen zoutoen de hofmaarschalk het tooneel I f 06 -k fne. ahmme maarschalk, doordrongen van het gewreht zijner zending boog haastig voor de vergaderingals iemanddie iets overbodigs snel wil afdoen. De hoofdzaak brandde hem op de tong De vorst wae namelijk door de onverwachte aan komst van een gezantschap verhinderdgeworden.de afgemeene repetftae m persoon bij te wonen. Dat was ee, f,r *le\ h®fc erSst]edoch hierdoor werd de maar schalk de taak opgedragen, het gezelschap met de medewerking van den acteur Werner bekend te maken De zwarte oogen der gravin schenen hem nog nooit zoo onneilspellend te hebben aangezien als nu „Dames en heeren mij is opgedragen, u èene ge wichtige tijding mede te deelen Dadelijk verdrong men zich om hem heen. De kleine maarschalk haaldf nog eenmaal diep adem, voor hij het bekende hoesten beginnen.611 Waamee hlJ gewoon was zljne rede te „Zijne Hoogheid heeft u allen van de ziekte van baron van Heimbrod doen onderrichten heeft echter met daarbij gezegd wie hem vervangen zou, omdat wilde r °°S ans daarvan aan zich zelf houden Hier zweeg de graaf een oogenblikwat de gravin Samlersnauseu zu-h ten nutte maakte, door hare.bemzem.

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 1