35imtcttianb. QUIerlei. en aankoopen de overdracht van land geschiedt door eene commissie, bestaande uit den President der Trans vaal, den engelschen resident en een later te benoemen lid. De invoer van engelsche handelswaren in de Transvaal wordt aan geene beperkende bepalingen onderworpen behalve die, aan den invoer van andere landen opgelegd. De werkzaamheden van den engelschen resident zullen die zijn van een consul-generaal. Zoo de overeenkomst door den Transvaalschen Volksraad niet binnen drie maanden na de onderteekening mocht worden goedge keurd, wordt de souvereiniteit van Engeland's Koningin over de Transvaal hersteld. De heer Hudson is tot engelsch resident benoemd. ZUID-AMERIKA. De tusschen de Argentijnsche republiek en Chili ontstane moeielijkheden over de ver deeling van grondgebied zijn door tusschenkomst der amerikaansche gezanten in beide rijken uit den weg geruimd. Den 30 werd te Zutphen de algemeene vergade ring van het onderwijzers genootschap gehouden, welke vergadering door ongeveer 90 afgevaardigden werd bij gewoond. Gelijktijdig had de vijfjaarlijksche vergadering plaats van de levensverzekeringmaatschappij van dat genootschap. De toestand was zeer gunstig er waren 910 overeenkomsten gesloten met een verzekerd bedrag van f 1,161,925, aan premiën opleverende 37506,05. Het batig saldo was groot f 97125,53%. Den 30 werd te 's Gravenhage voor eenige ge- noodigden en den 31 voor het publiek geopend het eerste3 Haagsche panorama. Het panorama geeft den slag der Pyramiden te zien en wel in het tweede deel van den slag tegen het vallen van den avond terwijl de zon het uitgestrekte terrein verlicht, waar het fran- sche leger het turksche tot den aftocht dwingt dit doek werd in 1856 voltooid door kolonel Langlois te Parijs. Het gebouw is gesticht door den architect H. Westra Jr. en komt geheel overeen met dat in de Champs Elijsées te Parijs. Te Anna Paulowna woedde den 30 's avonds 8 uren een zwaar onwedervergezeld van eene hevige hagelbui. Er vielen stukken ijs ter grootte van een hoenderei. De veldvruchten leden zeer vele schade en de glasruiten op de westzijde waren grootendeels stuk. Alleen in den voorgevel der gemeenteschool no. 1 waren er 47 stuk geslagen. Omstreeks dienzelfden tijd brak een vreeselijk onweder boven Texel uit, waarbij eene hooischelf in brand geraakte en verbrandde. Aan de Oude Schild kon dientengevolge de voorgenomen gon delvaart eenigzins bekorteerst na den afloop van dat onweder doorgaan. Die vaart had evenals de op dien dag gehouden volksvermakelijkheden plaats ter herinnering aan 26 Juli 1581. Den 30 is te Utrecht een stukadoorsknecht, toen hij op de stoep voor zijne woning zatdoodgestoken. De dader die reeds iti hechtenis is schijnt te voren twist met hem te hebben gehad. Den 30 had te Amsterdam op het IJ de jaar- lijksche wedstrijd uitgeschreven door de Koninklijke Nederlandsche Zeil- en Roeivereeniging plaats, waaraan door verschillende vereenigingen deel genomen werd. vriendin hoopvolle blikken toe te werpen. Het was duidelijk dat de Vorst zelf de rol wilde vervullen „Zijne Hoogheid „Aha lispelde de trotsche vrouw vergenoegd. "zijne Hoogheid heeft bepaald, dat de acteur Werner, de "beroemde vergoodde Werner, die door een gelukkig toeval in onze stad verwijltheden en morgen avond voor Bolingbroke spelen zal „O Hemel „Wat scheelt er aan gravin Sandershausen vroeg de maarschalk verschrikt. „Die acteur die Werner zal op bevel van Zijne Hoogheid spelen „Wilt gij u hiertegen verzetten gravin vroeg de maarschalk zoo scherp als hij weinige uren te voren niet voor mogelijk gehouden had. ,Ik O neen Maar ik zal o mijn God ik zal met een gewone komediant spelen sprekenlachen, intrigeeren Excellentiedat is weder een van uwe streken een uwer hartelijkheden tegenover mij Ik zal1" Op dit oogenblik trad Constanceliefelijk als een engel doch met gebogen hoofd achter de coulissen. Bij haar stiet de maarschalk bij de mededeeling van zijn voorstel op geen enkele zwarigheid. Herbert was de eenige naam die haar in vreugde en leed in de ooren klonk om wien zij heete tranen van smart en schaamte geschreid had. Wanneer hij eens voor altijd heengegaan was zonder een poging tot verzoe ning zonder een laatsten groet en zonder een enkel afscheidswoord. Wanneer zij het trouwe gelaat van haren geliefde eens nimmer meer zag, de klank van zijne geliefde stem nooit weder hoorde f Heete tranen rolden uit hare oogen en vielen langzaam langs hare wangen op de blauwe zijde van haar koninglijk kleed, daar ble ven zij liggenin glans wedijverende met de edelge steenten die haren boezem versierden. Hier verzocht de maarschalk aan het gezelschap het tooneel te verlaten, daar hij een lakei aan den ingang der zaal bemerkte, die hem het afgesproken teeken gaf. „Wij kunnen oogenblikkelijk beginnen. Zooeven kreeg ik de tijding dat de beroemde acteur verschenen is." „Gravin wendde hij zich op een vleienden toon tot de zeer bewogen dame, „gravin, bewijs mij en den vorst de kleine dienst om den verwenden lieveling van het pu bliek niet door uwen afkeer van hem tegen het hoofd te stooten Ik ken zijne trots en sta voor niets in Hij is in staat het slot oogenblikkelijk te verlaten „Deed hij het maar dadelijkOhad ik zoo iets kunnen denken „Gravin het geldt het verjaarfeest van uwe geliefde vorstinfluisterde de maarschalk, zich over hare hand nijgende. Wordt vervolgd). Een talrijk publiek woonde dit met goed weder begun stigde feest bij. Door onbekende oorzaak zijn den 1 's namiddags ongeveer 2 uur 3 woningen te Nieuwendam in minder dan één uur verbrand. De feestcommissie voor de herdenking van den slag bij Doggersbank op 5 Augustus 1781 roept belang stellenden op om op 5 Aug. a.s. deel te nemen aan een op dien dag te Amsterdam te houden feestmaaltijd. In de op den 1 te 's Hage gehouden vergadering dier commissie gaf het bestuur kennis van zijne verrich tingen waaruit bleek, dat de Loning, prins 1 rederik, vele vlagofficieren en de bevelhebbers der rijkswerven groote ingenomenheid met de feestviering betuigden en dat de burgemeester van Amsterdam zijnen steun toe gezegd had. Het volgende programma werd vastge steld te 11 uren vereeniging der feestcommissie op de landswerf; te half twee plechtige herdooping van een der oorlogschepen met den naam Doggersbank waartoe de Koning zijne toestemming verleend had. Daarna feestrede van den hoogleeraar Jorissen. De plechtigheid wordt opgeluisterd door muziek en de te genwoordigheid van oorlogschepen. Te 3 uren feest maaltijd in het Park, te half acht bijeenkomst van be langstellenden in het Park met vuurwerk of verlichting. Er werd medegedeeld, dat de familie van Braam aange boden heeft bij die gelegenheid de in haar bezit zijnde vlag te hijschen, welke tijdens den slag bij Doggers bank op het schip Piet Hein was geheschen. De 80ja- rige kleinzoon van admiraal Zoutman is als gast bij de feestviering uitgenoodigd. Later zal het Nederlandsche volk opgeroepen worden om bijdragen te geven voor een gedenkteeken ter herinnering aan den geest der marine. Oud-kweekelingen der Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam, waaronder de oud-vice-admiraal G. l a- biushebben sedert geruimen tijd eene bijeenkomst voorbereid om op den jaardag van den slag bij Dog gersbank in die instelling jaarlijks herdachthunne hulde te brengen aan deze echtjj nationale instelling. Een kapitaal is door hen bijeengebrachtdat aan commissarissen van het Vaderlandsch Pondstevens bestuurders der Kweekschool, zal worden aangebo den om uit de renten van dat kapitaal bij voort during de opleidingaan de Kweekschool te bekostigen van één onbemiddeld maar verdienstelijk jongeling wiens lust het iszeeman te worden. Dit huldeblijk is omschreven in eene oorkonde van de hand van Antonie Grevenstuk en met de naamlijst van de belang stellende oud-kweekelingen gesloten in eene fraaije por tefeuille, geborgen in een kunstig bewerkt kistje ver vaardigd door den directeur der Kunstnijverheidsschool te Amsterdam Colinet. De afdeeling Yelsen der Hollandsche maatschappij van landbouw zal op 10 Augustus e. k. eene tentoon stelling houden van de twee- en eenjarige paarden, allen afstammelingen van den hengst Graaf von Moltke benevens van veulens met hunne moeders. Gelijktijdig wordt eene harddraverij gehouden. De Noord- en Zuidhollandsche reddingmaatschappij laat op Texel de 2 houten schurenwaarin de red dingbooten geborgen worden vervangen door steenen gebouwen ter vermijding dat de booten in die houten gebouwen in den zomer te veel uitdroogen en daar door lek zouden kunnen worden. De Vereeniging „Een School met den Bybel heeft een adres aan den Koning ingediend, waarin zij zich onder herinnering aan het volks-petitionnement, de beide collecten der Unie, de grieven der anti-revo lutionairen tegen de kieswet en de schoolwet, tot Z. M. wendt met het steeds dringender verzoek, dat het Z. M. moge behagen, hare regeering optedragen, maatregelen te beramen, waardoor het heilig en rechtmatig belang der volksschool ook overeenkomstig de behoeften van de groote meerderheid van het volk en dus ook van „de scholen met den Bijbel" worde behartigd. De inkomsten van het Ponds ter aanmoediging en ondersteuning van de gewapende dienst in de Neder landen bedroegen over 1880 98585,06%, waaronder renten van het kapitaal op het grootboek f 51,810, 33 en opbrengst der jaarlijksche collecte f 30435,51%. De uitgaven waren 14009,22% hooger dan de ontvangst. Aan 2126 deelgerechtigden keerde het fonds/89114,13 uit aan gratificatiën en toelagen uit de rente van het nationaal huldeblijk's Konings geschenk. Het inva- liedenhuis te Leiden vorderde eene uitgave van f 2668 3,65. 84 Deel gerechtigden van het fonds werden daar tegen afstand van hun pensioen en hunne gratifi catie gehuisvest en verzorgd. In 1880 werden 127 nieuwe deelgerechtigden opgenomen, waaronder 28 in den Atjeh- oorlog verminkten. Het aantal sollicitanten bedraagt 1118° Van het hoofdkapitaal moesten 20000 aan 4°j0 inschrijving verkocht worden tot goedmaking der hoogere uitgaven voor gratificatiën. De heer B. Keizer te Westgraftdijk komt onder no. 2 voor op het viertal van hoofd der school te Heer- jansdam. Op het eiland Urk is de hooioogst ruim 3 maal zoo groot als in gewone jaren. Bedankt voor Meppel door ds. P. H. Versteegh, van St. Pancras. Een stuk grondgeschikt voor bloembollenteelt met tuinderswoning, groot 1.65.90, is onlangste Hille- gom in openbare veiling verkocht voor f 16310 be halve de kosten. Te Zeist moet eene nieuwe verkiezing voor een raadslid plaats hebben, omdat een persoon, niet op de kiezerslijst voorkomende aan wie een oproepingsbrief gezonden was, aan de verkiezing deelnam en deze stem van invloed was op de meerderheid, daar een der ver- kozenen slechts met ééne stem de volstrekte meerder heid bekomen had. Bij den gemeenteraad te Delft zijn twee aanvragen ingekomen om vergunning tot het aanleggen eener waterleiding door die gemeente. Te Assendelft is beroepen de predikant bij de ned. herv. gemeente te Koedijk, de heerJ.H. Tenthof, terwijl de heer B. D. Starckenborg van Straten, predi kant te Eenigenburg, het beroep naar Krommeniedijk aannam. Ds. H. J. Wunder te Ossendrecht is beroepen te Calandsoog. Te Amsterdam is aan de Spuistraat een kantoor voor verhuringen van huizen kamers pakhuizen enz. geopend. De Koning heeft den minister van waterstaat per telegram geluk gewenscht met de aanneming van het wetsontwerp tot aanleg van een kanaal van Amsterdam naar de Merwede. De van gemeentewege opgerichte zwem- en bad inrichting aan de Dijksgracht te Amsterdam den 1 geopend, is verdeeld in drie bassins, elk van nagenoeg dezelfde afmeting, een om onderricht te ontvangen, een om te zwemmen en een om te baden. Het zwembas sin is 3 a 4 nederlandsche ellen diep: de beide anderen minder. Er is een doorloopende veranda om de bas sins en 141 vertrekjes zijn aangebracht. De ingenieur A. J. Krieger te 's Bosch heeft concessie aangevraagd voor den aanleg eener stoomtram- lijn Schagen Barsingerhorn Winkel Aartswoud Hoogwoud Opmeer Sijbekarspel Benningbroek WognumHoorn, met de daarbij behoorende zijtakken van Winkel over Nieuwe Niedorp naar het station Noordscharwoude, en van Benningbroek over Midwoud, Oostwoud Twisk en Opperdoes naar Medemblik. Dikwijls gebeurt het, dat men zich op eene brief kaart verschrfft of de gereedliggende kaart om de eene of an dere reden niet verzendt. Gewoonlijk worden die brief kaarten verscheurd, wat zal men er anders mee doen Men kan ze ook naar het postkantoor brengen en er nieuwe voor vragen. Mocht hier of daar eene postad ministratie ongenegen zijn de ongebruikte, doch onbruik baar geworden briefkaarten tegen nieuwe in te ruilen, dan is eene eenvoudige opzending naar 's Gravenhage voldoende om die postadministratie tot haren plicht te brengen. Een onzer lezerszegt de Haarl. Ct., die in zijne woonplaats bij tet postkantoor geen gehoor vond heeft voor een aantal dergelijke voor hem on bruikbare briefkaarten bij het ministerie van waterstaat even zoovele nieuwe ontvangen. De voorschriften zijn in dezen stellig en ondubbelzinnig doch bij het pu bliek veelal niet bekend. Bij het Duitsche leger wordt groote zorg besteed aan de wapenoefeningen en het schieten op vaststaande en beweegbare schijven maakt een belangrijk gedeelte daarvan uit. Sedert eenigen tijd gaat men daarbij op de volgende manier te werk. Op zekeren afstand van de manschappen die aan de schietoefeningen deelnemen, wordt vochtig hooi of stroo neergelegd en in brand gestoken. Het gevolg hiervan is dat het uitzicht op de schij ven wordt belemmerd en om nu zoo mogelijk den on derstelden vijandde schijven toch te treffen zijn de manschappen verplicht om van de schijnbaar geringste voordeelen die het toeval aanbiedt, gebruik te maken. Op allerlei omstandigheden moet nu acht worden gegeven. Een ademtocht van den wind die zich één enkel oogenblik verheft, kan een groot gewicht in de schaal leggen indien er zonder verwijl gebruik van wordt gemaakt. De slagvaardigheid der manschap pen wordt door vlijtige herhaling van dergelijke oefe ningen niet weinig verhoogdzooals de ondervinding dan ook heeft bevestigd. De te Munchen gehouden wedstrijduitgeschreven door het Duitsche scherpschuttersbond is glansrijk at- geloopen. Duizenden hebben er een werkzaam aandeel aangenomen. De gecostumeerde optochten welke daarbij hebben plaats gehad bijv. die van 25 Juli jl., waren schitterend en hadden de schouwlustigen uit alle oorden des lands bij tienduizenden naar de hoofdstad gelokt. Bij deze gelegenheid werd ook een groote vette os aan het spit gebraden. Het spit had een zeer respec tabele afmeting en een gewicht 't welk daarmee in evenredigheid stondwant het woog 2% centenaar, of met andere woorden 250 pond. Het braden van den os geschiedde niet in de open luchtzooals in vroegeren tijd, maar destijds bleef een groot gedeelte van den os ongebraden een groot ge deelte werd verschroeid en 't geen voor de tafel kon dienen was steeds uiterst gering. Nu is men anders te werk gegaan, men heeft de zaak degelijk wetenschap pelijk behandeld en nu heeft men eer met dien zonder lingen schotel behaald. Er is een huisje van plaatijzer opgeslagen waarvan de bodem een groote vuurhaard vormde over de gan- sche uitgestrektheid van het stuk vleesch was een ijze ren zeef, die gelijkmatig met vet werd voorzien om het te bedruipen en door middel van een toestel maakte het spit, met zijn gansche vracht van ruim 2% duizend pond geregeld elke 2% minuut een omwenteliug. Op die wijze heeft men te Munchen voor de eerste maal ter wereldnaar kundige mannen beweren wer kelijk eens os in zijn geheel gebraden. Dezer dagen is te Neurenberg op klaarlichten dag een geheele wagen meel gestolen. De dief had zich namelijk een valseben sleutel weten te verschaffen welke toegang gaf tot een meelmagazijn in de nabijheid der cellulaire gevangenis. Daarop bestelde hij op een bepaald uur een wagen met een knecht en toen deze eenige oogenblikken voor het magazijn had gestaan kwam hij zelf aanstappen, ontsloot koelbloedig als ware hij de eigenaar de deur, liet 41 zakken meel, tezamen 82 centenaars wegende opladen en reed kalm weg waarheen is nog onbekend. Een mijnwerker te Clausthal heeft zich dezer dagen op vreeselijke wijze van het leven beroofd. Om onbe kende redenen nam hij 's morgens een dynamiet-patroon in den mond en hield daarvoor een lucifer. Een he vige ontploffing volgde en de ledematen van den onge- lukkige werden overal heen geslingerd. Toen zijn mak kers later naar hun werk gingen vonden zij de zwaar verminkte lichaamsdeelen van den zelfmoordenaar overai verspreid op den grond liggen.

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 2