QUIctlei. ^fabö-ficricfiten. Jtlarfct- eu Beursberichten. Iloornsch Kaasbericht van 4 Augustus niet ontvangen. In eene gemeente nabij Maastricht maakt een burge meester die ongehuwd is, het hof aan eene juffrouw aldaar, zonder nochthans ooit van trouwen te spreken. Dit laatste kon den broeder der schoone maar niet be vallen en onderhoudt daarover den burgemeesterdie verzekertde zaak in ernstige overweging te zullen nemen. Middelerwijl komt de verkiezingsperiode en de burgemeesternog niet gezind het jonkmansleven prijs te geven weet niets beter te doen dan de eerzucht van den lastigen broeder voor het lidmaatschap van den raad op te wekken de list gelukt, de broeder stelt zich candidaat en wordt gekozen. Thans lacht de burgemeester in zijn vuistje, want ook hij is lid van den raad en daardoor gewaarborgd dat zijn zwager in spe hem in den eersten tijd met trouwplannen zal las tig vallen zonder gevaar te loopen van door verboden zwagerschap zijn zetel in den raad te verliezen. „N. B. C. Ben beroemd natuurkundige, die den strijd om het leven ook onder planten tot een onderwerp zijner na- vorschingen maakte, geeft dienaangaande de volgende treffende opmerkingen Elke plant tracht bijna met bewustzijn zijn buurman te verdringen en te vernielen, zijn plaats intenemen op zijn voedsel te teeren zijn levensonderhoud te ver slinden. Er zijn heirlegers van grassoorten die den grond rondom zich pogen intenemen. Elke duim breedte gronds wordt door het onkruid betwisthet geheele bosch is een strijdperk om den voorrang en deze worsteling is altijddurend. Het schoonste land schap, het kalmste woud is het schrikkelijke strijdperk van planten en dieren op leven en dood. De taak van den land- en tuinman is deze hij moet de nut tige planten helpen in de worsteling, waarin anders tot zijn groot nadeel schadelijke en nuttelooze gewas sen de overhand zouden krijgen over die welke zijn bestaan moeten verzekeren. Hark en schoffel, ploeg en egge moeten daarom gestadig aan den gang gehou den worden opdat de grond rondom de nuttige plan ten open en vrij blijve en daaraan het noodige voedsel niet door woekerplanten worde ontroofd. Op de in de vorige week te Groningen gehouden vergadering van den Geneeskundigen Baad voor Fries land en Groningen werd door den Inspecteur de aan dacht gevestigd op de onlangs verschenen uitgave van de Geneeskundige Wetten, met aanteekeningen, bevat tende de Jurisprudentie tot den laatsten tijd, benevens Koninklijke Besluiten, Ministriëele Beschikkingen Be slissingen van Geneeskundige Baden en Aanschrijvingen van Inspecteurs en Adjunct-Inspecteurs van het Genees kundig Staatstoezicht, door Mr. S. Gratama Hz., Kan tonrechter te Schoonhoven. Johan Gram levert in „Eigen Haard" een bijschrift bij het keurig portret van den beroemden schilder Herman Ten Kate. Gram verhaalt het volgende uit Ten Kate's vroeger zeer drukken en vertrouwelijken omgang met den Koning. Wanneer Ten Kate op de hem eigene, losse, on derhoudende manier aan 't vertellen gaat komt daarbij niet zelden zijn warme vriendschap voor den Koning te berde. Zoo herinner ik mij dat hij ons vertelde hoe Z. M., eens met een groot gevolgwaaronder ook Ten Kate nabij het Loo aan het visschen een arm boertje angstig zag naderen. „Wat moet dat boertje?" vraagt Z. M. Een der adjudanten gaat op verkenning uit en komt terug met de treurige tijding dat de arme man zijn drie koeien achter elkander verloren heeft en wanho pend is. „Arme drommel!" mompelt de Koning. „Geefhem vast dertig gulden." De adjudant moest bekennen dat hij geen dertig gulden bij zich had. „Laat hem morgen aan het Loo komen zeide de Koning, „dan kan hij bij de heeren ook wel eens rond gaan." Den volgenden dag kwam 't boertje, ontving dertig gulden en stak daarenboven nog menigen rijksdaalder op, dien hem de gasten schonken. Doch toen de Koning den man zijn ongeluk hoorde vertellenwerd zijn goed hart zoo getroffen dat hij den adjudant gelastte den tobber een koe uit den stal mee te geven. En zoo verliet de boer met een zak vol geld en de koe aan een touw, dankbaar engelukkig het koninklijk paleis. In de algemeene vergadering van de Yereeniging tot bevordering van Fabriek- en Handwerksnijverheid den 3 Augustus te Botterdam gehouden, is o. a. mede gedeeld een schrijven van den heer J. W. Willekes Mac Donald, consul der Nederlanden te Warschau, waarin wordt medegedeeld dat er nog zeer vele echt nederlandsche producten zijn, die daar met succes kun nen geïmporteerd worden of waarvan de importatie be langrijk kan worden uitgebreid als bijv. alle goederen van wit linnen, damast en katoen voorts ook verduur zaam groenten enz. De consul heeftdaar alles wat uit Nederland kwam geweldig duur isbesloten te trachten persoonlijk de importatie van nederlandsche producten aldaar te bevorderen door op het voorbeeld der Americanen eenige vertrekken van het consultaat te Crefeld tot monsterkamers in te richten en alle mogelijke inlichtingen te geven. Ook zal hij aan ge gadigden alle gewenschte inlormatiën verstrekken aan gaande locale toestanden enz., en verzoekt mitsdien dit plan aan de afdeelingen bekend te maken. Op de tentoonstelling van hulpmiddelen voor den boekhandel, die 17 Aug. voor het publiek toegankelijk zal zijn hebben de heeren van Gelder Zonen o.a. in gezonden een velletje papier van vijftien duizend meter lengte. Gelukkig voor de regelingscommissieheeft de inzender er in toegestemd het opgerold ten toon te stellen. Zaterdagnacht riepen de bejaarde lieden die in de tweede bovenvoorkamer in perceel 15, Valckenierstraat te Amsterdam wonenden bewoners van de kamers daar beneden toe dat 't een schandaal was om in 't bolst van den nacht zoo'n leven te maken. De lieden van de eerste bovenkamer waarschuwden op hunne beurt aan hen die boven waren dat 't niet aanging om zoo'n speetakel te veroorzaken. Ten slotte bleekdat noch de een noch de ander het geraas had teweeggebracht, maar beide gezinnen hadden duidelijk gehoord hoe op de bekende wijze van het „air des lampions" hevig was geklopt. De bewoner der achterkamerde buren, alles kwam er bij te pas, vooral toen met tusschenpoozen het geklop zich gedurig herhaalde en nog herhaalt zoo bij nacht als bij dag. De politie onderzochtde brandweer onderzocht, de politie hoorde kloppen en de brandweer hoorde kloppen, maar van waar 't geluid komt is nog een raadsel. Natuurlijk „spookt 't" nu in de Valckenierstraat. Vraag het maar aan de honderden die 's avonds aan de deur staan. De grappenmaker die al dat geklop veroorzaakt, moest echter nu maar ophouden. Te Leiden is 's avonds op de Beestenmarkt, te mid den der kermisdrukte, eene groote opschudding ontstaan, die menigeen schrik aanjoeg en niet zonder reden. De Zoeloe-kaffer toch die in een tent te zien is en die naar men zegt, vrij wild van aard was, was uit zijne verblijfplaats ontsnapt, in zijne wilde vlucht ^alles omver werpende, wat hem in den weg stond. Na tusschen tenten en kramen te zijn doorgerend werd hij echter door zijne talrijke vervolgers gegrepen en gelukkig weder in de tent gebracht, waar wel goede maatregelen zullen genomen zijn, om hem meester te blijven. Dit voorval gaf natuurlijk aanleiding tot een grooten oploop zelfs de poffertjeskramen liepen leeg en onder de nieuws gierigen die de kramen uitstormden waren er, die zoo aangetast waren van den schrik dat zij, naar een der bakkers verzekerde vergaten het gebruikte gebak te betalen. Onder de kermisbozoekers waren er ook, die hier dachten aan een groote reclame. Dezer dagen is te Berlijn een huwelijk gesloten zooals vroeger nog nooit heeft plaats gehad, gelijk men beweert. De bruid had reeds viermaal hart en hand geschonken aan een bruidegom en had toch de vrije beschikking over de beide zoo dierbare voorwerpen be houden hoewel geen dier echtgenooten haar door den dood was ontrukt. Vier malen was zij van haar weder helft gescheiden en nu verbond zij zich, voor de vijfde maal huwende met haar eersten man. Men ziet dat dit feit het spreekwoord bevestigtoude liefde roest niet Te Berlijn zal een nieuwe circus worden gebouwd. In de Friedrichstrasse is een terrein aangekocht groot 500 vierkante roeden, voor een som van 800,000 mark. Hieraan is later nog eene nieuwe oppervlakke gronds, ter grootte van 300 vierkante roeden toegevoegd waar voor 500,00 mark is betaald. Het nieuwe gebouw zal veel grooter worden dan het bekende Cirque Napoleon te Parijs. De middellijn van het eerstgenoemde zal die van het laatstgemelde 36 voet overtreffen. In de nabijheid van Weisdorf aan de Saaie, in Beie ren, heeft men aan de hellingen van den Burgberg een ijzeren kistje gevonden. Bij de opening bleek het gouden en diamanten sieraden te bevatten waarvan de waarde op ongeveer 3000 mark wordt geschat. De zware regens gedurende den jongst verloopen tijd ge vallen hadden de aardlaag weggespoeld, die het kistje vermoedelijk gedurende een lange reeks van jaren heeft bedekt. Te oordeelen naar den vorm der sieraden acht men het niet onwaarschijnlijk dat die voorwerpen in de dagen van den 30-jarige oorlog aldaar zijn verborgen. Een herdersknaap is de gelukkige vinder. Eenige Weken geleden is in het veen bij het steken van turf, in de nabijheid van Dejbjerg district Bink- zöbingin de Deensche provincie Jutland een statie wagen uit de 4e of 5e eeuw onzer jaartelling gevon den. De spaken der wielen en andere gedeelten van het voertuig waren versierd met bronzen beslag zeer kunstig gevormd en met snijwerk rijk beladen. Al de vrij goed bewaard gebleven gedeelten van dit prachtige voertuig zijn bijeenverzameld en bevinden zich in het museum van oudheden te Kopenhagen. Een nauwkeurige beschrijving der bedoelde voorwerpen zal later openbaar worden gemaakt. Eenige jaren geleden zijn op het eiland Funen over blijfselen van een dergelijk voorwerp gevonden in het veen bij Broholm. Het bleek te zijn een statiewagen, rijk versierd met snijwerk en bfonzen ornementen. Bij die gelegenheid heeft men in de onmiddelijke nabijheid dier overblijfselen aangetroffen een menigte voorwerpen van gebakken aarde uit het vroeger genoemde tijdperk herkomstig. 't Is zeer te bejammeren dat bij het opdelven dier overblijfselen door de turfstekers zoo roekeloos daarmee was te werk gegaan. Ware dit niet het geval geweest, dan zou men wellicht den ganschen paradewagen in zijn geheel te voorschijn hebben kunnen brengen. Den 24 Juli werd te Brunn in Moravie een con gres gehouden van verzamelaars van afgesneden sigaren- puntjes. Van de 23 vereenigingen waren 11 door afge vaardigden vertegenwoordigd. Tien vereenigingen had den hare mededeelingen ingezonden waaruit bleek dat die vereenigingen 1302 leden telden 3069 pond sigarenpuntjes verzameld en eene som van ruim 15,000 daarmede gewonnen hadden. Eene som van f 12,000 was besteed aan de kleeding van 1726 arme kinderen. In de jongste vergadering van de Landbouw Veree- niging te Wildervank is besloten, ten behoeve van al de leden voor een volgend jaar uit Noord-America pootaardappelen te laten overkomenten einde daar mede verdere proeven te nemen ter verbetering van de aardappelenteelt in die streken. Uit allerlei bestanddeelenlinnen, stroo, hout, jute, rijstenz. wordt jaarlijks 900 miljoen kilo papier ge maakt. De helft dier hoeveelheid wordt voor de pers gebruiktbijna 100 miljoen kilo gebruikt de staat, 90 miljoen is voor het onderwijs 120 miljoen kilo voor den handel90 miljoen kilo voor de industrie en 50 miljoen voor de particuliere correspondentie. In ruim 4000 papierfabrieken werken 90000 mannen en 180,000 vrouwen. De Vereenigde-Staten voeren 2 mil joen kilo papier in en 190 miljoen kilo uit. Eene vrouw te Leeuwarden, die nog al dikwijls veel sterken drank gebruiktsprong des avonds in den regenbak. Haar man, aan dergelijke kunsten gewoon, meende dat deze liefhebberij haar eer goed dan kwaad zou doen en haastte zich niet haar te helpen. Den kende dat zij vergeten was, riep zij al zeer spoedig om hulp, die haar ook werd verleend doch niet vóór dat zij beloofd had zich in 't vervolg van te veel nat, zoo wel in- als uitwendig te onthouden. Merkwaardig en leerzaam is het feitvan de over- groote toeneming van het gebruik van opium in Noord- America. Luidens mededeeling heeft men er reeds moeten overgaan tot het oprichten van eenige maisons de santé voor de lijders, tengevolge van opiummisbruik. Het resultaat van het onderzoek van een geneesheer te Chicago is, dat onder 235 aan opium verslaafden waaromtrent hij bericht inwonwaren 169 vrouwen (en van deze waren 1/3 prostituees) en 160 mannen. De meeste lijders waren 30 —40 jaren oud en behoor den tot de middenklasse. Een dagelijksch gebruik van 4 gram opium-extract of van 4 gram morphine 's weeks, is niet zeldzaam. De toevloed van nieuwsgierigen naar de petroleum- bronnen op het terrein van Mohr te Oelheim in Han nover is zoo grootdat er in de omstreken rijtuigen te kort komen om ze te vervoeren. Door middel van een stoompompwerk levert de bron thans dagelijks 90000 liter, daarin is een gedeelte water, heL overige is olie welke 45 pet. lichtolie (petroleum) en 50 pet. smeerolie geeft, zoodat er 5 pet. verloren gaat. Door twee personen, die Dinsdag te voet de Venen van het Emmer-Compascium doorliepen is geconstateerd, dat bet 's avonds 6 urete midden van eene zware hagelbui met veel wind gesneeuwd heeft. De heer B. Preyer is den 2 tot lid van den gemeen teraad verkozen in plaats van den heerJ. M. F. Wel- lan met 330 stemmen. De heer A. Goede Dz. bekwam 209 stemmen. Een billet werd van onwaarde verklaard, als niet ingevuld. De heer Preijer heeft de benoeming reeds aangenomen. Naar wij vernemen is op de op 3 Aug. bij de firma Krüsemann en Veldhuyzen te Amsterdam opengestelde gelegenheid tot deelneming a pari in de 4geldleening ten laste dezer gemeente, per resto groot f 82000, voor ruim tienmaal dat bedrag ingeschreven. Woensdag avond na afloop der muziekuitvoering in den Hout geraakte een geacht ingezeten dezer stad door de duisternis misleid, tegenover de muziek- laan in het water. Wij hopen dat dit ongevaldat gelukkig zonder treurige gevolgen is afgeloopen, aanlei ding moge geven, dat weldra tot de zeer wenschelijke uit breiding der verlichting aldaar, ter voorkoming van ongelukken worde overgegaan. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN. 1 Aug. KlaasZ. van Dirk Netel en Anna Henrita Pau- lussen. 3 r Maartje, D. van Jan Hoogland en Geertje van der Woude. OVERLEDEN. 2 Aug. Cornelis Bek, 76 j. 3 u Jacobus Bakker, 26 j. en bijna 11 m. Amsterdam 3 Aug. 175 vette Kalveren 70 a 85 et. per P., 5 Graskalveren, 43 nucht. Kalveren f 7 a 12, 180 vette Var kens 50 a 54 et. per P. Aardappelen. Westlandsche zand a 3,40, dito klei in manden 2,60katw. zand f 2,90 a 4, noordw. zand f 2,60 a 4killegommer zand 2,65 a 4haarlemmer zand 2,50 a 2,60 geldersche kralen 2,90 a 3 friesche 2,60 per mud. Aanvoer 3000 mudden. Handel in zandgoed levendig, klei gedrukt, 70 mudden zeeuwsche westervelders ronde wolkam mers en blaauwe, de westervelders en ronde wolkammers kon den geen 2,50 opbrengen blaauwe f 3. Raapkoeken 94 a 100 per 1000 P., Lijnkoeken 10 a 14 per 100 P. Peterolie: in cons t 9'/< najaar 9% entr. Beemster 2 Aug. 300 Paarden 120 a 600 per stuk. Stugge handel. Hoorn 2 Aug. 2000 stuks Bloemkool 6 a 8 per 100, 100 mudden Aardappelen roodbonte 2,60, graafjes en ber- gergeele 3,40 per mud. Haarlem 3 Aug. 11 Koeien en Ossen 150 a 22521 nuchtere Kalveren tl a 18, 54 Scnapen 15 a 30, 2 Big gen f 20. Aangevoerd 113 stapels kaas, uitmakende 13749 stuks, wegende 26,159 P., hoogste prijs t 33,25. Kampen 1 Aug. Boter 1,20 a 1,30 per P. Aanvoer 15770 P., 3000 Kippeneieren 3,75 a 4 per 100. Schiedam 3 Aug. Moutwijn f 13,75, Jenever 19,25 per vat. Schagen 4 Aug. 8 Paarden 40 a 1808 Ossen 60 a 90, 37 Geldekoeien f 80 a 225 8 Kalfkoeien 180 a 230, 7 Vaarzen 60 a 906 nucht. Kalveren /6a 20520 Scha pen 12 a 29, 15 magere Varkens f 15 a 2530 Biggen 8 a 14, Boter per kop 1 a 1,10, Kippeneieren/3,50 per 100. Texel 1 Aug. Geldeschapen 24 a 29 Eokschapen 21 a 24, Weideschapen 15 a 19, Lammeren 7,50 a 16, Ram men 19 a 27.50, Ossen 75 a 180, Melkkoeien 110 a 145, vette Koeien 190 a 217, Kalfkoeien 160 a 205, Kalfvaarzen 90 a 112, Graskalveren 32 a 47nuchtere Kalveren 9 a 12, Schrammen i 19 a 28, Werkpaarden200 a 225Veulens 60 a 90, Kippeneieren 3,25 a 3,50 Eenden dito f 3,75 a 4 per 100 stuks.

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 3