No. 98*. Drie en tachtigste Jaargang. 1881. ZONDAG 7 AUGUSTUS. TWEE E B L A Prijs der gewone Ad verten tiën Bittnenlanb. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; het goh ede rijk f 1,—. De 3 nummers f 0,06. franco door Van 1—5 regels f 0,75; iedere regel meer f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers IIERMs, COS- TER ZOON. p)e 100e verjaring van den zeeslag bij Doggers bank werd te Amsterdam den 5 herdacht door het uitstoken der vlaggen van alle openbare en vele bizon- dere gebouwen en door het houden van feestelijke bij eenkomsten en muziekuitvoeringen in den avond van dien dag In de Kweekschool voor de Zeevaart werd aan commissarissen van het fonds ter aanmoediging van 's lands zeedienst, namens 181 oud-kweekelingen dier kweekschool en 76 oud-kweekelingen in Nederl.-Indie f 4000 aangeboden a^s beurs tot opleiding van een kweekeling aan die inrichtingonder de volgende voor waarden dat 1°. het fonds den naam zou dragen van Reuniebeurs van oud-kweekelingen op 5 Augustus 1881. 2° uit de renten van dat fonds betaald worden «.'het kostgeld a 100voor een flinken en ver dienstelijken maar onbemiddelden kweekelingdoor commissarissen te kiezen wiens lust het is, zeeman te worden en opleiding te ontvangen tot stuurman of ge zagvoerder. Zoodra hij naar zee gaatwordt bij de eerste inschrijving van kweekelingeneene nieuwe plaatsing van een kweekeling uit dat fonds opengesteld, met dien verstande dat zich altijd een kweekeling uit dit fonds in de kweekschool bevindt b. de uitgaven door dien kweekeling volgens art. 11 der bepalingen te maken c. het zakgeld, volgens bepaling door commissarissen vast te stellen. 3° Wanneer in vervolg van tijd de inkomsten van dit fonds het mochten toelaten zal daaruit een tweede kweekeling kosteloos op de kweekschool kunnen wor den geplaatstof zal aan die meerdere inkomsten door commissarissen zoodanige bestemming kunnen worden gegeven als zij het meest bevorderlijk achten voor den bloei der Nederlandsche scheepvaart. 4°. Op deze schenking niet toepasselijk zijn de drie uitzonderingen bij art. 1725 burg. wetb. vastgesteld De heer D. van Ketwich overhandigde de oorkonde met album en kapitaal aan commissarissen in tegen woordigheid van ongeveer 80 oud-kweekelingen en van de tegenwoordige kweekelingen. Hij besloot zijne rede, na voorlezing der oorkonde, met deze regelen vaneen vroeger kweekeling: Zoolansc men 's Kweekschool's naam met Knnbergs naam zal (noemen, Zal men ook Doggersbank en Zoutmans glorie roemen. O ja! zoolang de zee nog Neêrlands stranden kust En nog één enkle kiel ter vaart wordt uitgerust Zoolang nog Holland's vlag langs d'Oeeaan zal zweven, Zal Hollands Kweekschool voor de zeevaart blijven leven 1 Commissarissen namen de schenking aan. Op de Rijkswerf, waar in eene groote tribune de verschillende genoodigden gezeten waren, stond op de pas gelegde kiel van een schroefstoomschip le klasse, beneden de tribune, een bord met den aanvankelijk voor dat schip bestemden naam van Rortenaer. Op een teeken van den schout bij nacht Escher werd dat bord weggenomen en eenige oogenblikken later vervangen door een ander bord met den naam Doggers- bank °dat de vice-admiraals de Yries en Uhlenbeck vastspijkerden, onder fanfares door de marinekapel uit het Nieuwediep en op de kiel zelve verrees de vlag van het schip Piet Ilein, die bij den slag van Doggersbank was gekeschen. Zoodra de vlag op liet dak van 's Rijks wert was geheschen, ontrolden alle schepen op het IJ de vlag en werd door het stoomschip Alkmaar een saluut van 18 kanonschoten gelost. Het is een goed denkbeeld geweest, om juist dat schip, dat zijn naam ontving ter herinnering aan het eeuwig gedenkwaardig feit van Alkmaar's ontzet in 1573 met die taak te belasten. Dergelijke betrekkelijk onbeteekenende zaken doen zien, dat er nog mannen gevonden worden, wier harten warm kloppen voor de geschiedenis van hun land en die de daden zelfs in kleinigheden van het voorgeslacht bij het nageslacht in herinnering en in eere willen houden. Vervolgens hield professor Jorissen eene feestrede. Na een o/erzicht to hebben gegeven van den zeeslag bij Doggersbank en na gewezen te hebben op de bui tengewone opgewondenheid over die overwinning en de oorzaken daarvan, eindigde hij aldus: „Ons volk is een kind der zee. Het is aan de zee geboren, op de zee geworden, door de zee gewassen tot een geëerd en vermogend volk. Op de zee heeft het zijn vrijheid gewonnen en zijn vrijheid verdedigdzijn vrijheid, d. i. de heerschappij der beginselen, die alleen een volk kunnen groot maken: waaraan het zijn opkomst en zijn roem heeft te danken. Gij zijt Nederlanders! gij weet dus, welke zij zijn. Het zijn de grondslagen van alle moreele en materieele •ontwikkeling: de voorwaarden van allen waaraehtigen bloei. Zonder vrijheid van geweten geen geestesleven, dat een volk bezielen zonder vrijheid van handel geen materieele welvaart, die het loonen kan. Daar is een vorstenhuis, dat meer dan eenig ander voor de vrijheid van Europa heeft verricht. Het is het vorstenhuis van Oranje, welks geschiedenis nu t die van ons volk sedert eeuwen is saamgeweven. Onder zijn voor gang en leiding heefc de oude Republiek haar plaats in Europa ingenomen. Gij, mannen der zee, hebt in het verleden Oranje en Nederland gelijktijdig verdedigd, telken ma'e als het gold voor onze vrijheid en onafhankelijkln id op de wateren te kampen. De natie vertrouwt zich ook in de toekomst aan u toe, en rekent op uw hoofd, uw arm, uw bloed. Zilvervloten zult gij niet veroveren zij varen niet meer op zee maar wakkerheid en veerkracht, moed en rustig vertrouwen, plichtbesef en bereidwillige opoffering, in dienst van de beginselen, waarop ons volksbestaan is gebouwd, zijn edeler metalen en blijvender van waarde. Zij stalen het bloed des volks, doen het gelooven, en daarom werken voor de toekomst. Leve de Marine van Nederland!" Te 3 uren vereenigden zich 170 gasten aan den feestdisch in de Parkzaal. Aan het hoofd der tafel was jhr. de Casembroot voorzitter der commissie ge zeten tusschen de vice-admiraals de Vries en Uhlenbeck en tegenover hen de 3 gasten de zoon van den held van Doggersbank, de heer Zoutman, oud 77 jaren, de 78jarige heer G. Erantzen gepensioneerd majoor der artillerie zoon van den len luitenant van het corps zeesoldaten van het regement Douglas aan boord van de Kinsbergen in 1781 en de kleinzoon dr. A. G. J. N. Frantzen. De voorzitter dronk namens den Ko ning op de marine het nederlandsche en het indische leger, met de woorden hem door den Koning schrif telijk toegezonden, welke dronk met geestdrift begroet werd en waarin de voorzitter aanleiding vond op den Koning te drinken. Eene commissie der kweekschool voor de zeevaart kwam daarop de zaal binnen om hulde te brengen aan de Nederlandsche zeemacht waarvoor de voorzit ter dank betuigde onder herinnering hoe menig leer ling uit die school was voortgekomen waarop ook de marine trotsch mocht zijn. De vice admiraal Geerling dronk op de Koningin de vice admiraal Uhlenbeck op den Kroonprins de oud minister Wichers op den admiraal der vlootden algemeen beminden prins Frederik maar tevens den held der humaniteit. Daarop hield de schout bij nacht van de Velde eene welsprekende toespraak waarin hij, voorgelicht door de geschiedenis herinnerde hoe zij de beste zeehelden geweest waren die vreemd bleven aan staatkundige partijschappen. Hij wilde niet in eene beoordeeling treden van den zeeslag bij Doggersbank, als op dat gebied evenmin te huis als de feestredenaar, maar toch huldigde hij Zoutman, die Nelsons leuze tot de zijne gemaakt had ik heb mijnen plicht gedaan. Hij bezat een mannelijk zelfvertrouwen en zonder dat kon geen opperbevelhebber op zijne ondergeschikten ver trouwen. Hulde brengende aan den slag bij Doggers bank wenschte hij dat alle bevelhebbers in dezen tijd doof zouden zijn en blijven voor alle verleiding van partijzuchtigen. De vice-admiraal de Vries dronk op de nederlandsche vlag, dat zinnebeeld van het geluk kig Nederland en huldigde jhr. de Casembroot den held van Sitnoniseki en andere feiten in Indie. Op de 42e algemeene vergadering der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, den 3 October a.s. te Schagen gehouden wordendezullen o a. de volgende voorstellen behandeld worden Van de a/deeling Westland.- om naar aanleiding van de krachtige regeeringsmaatregelen tot bestrijding der longziekte onder het rundvee, en van de voorloopige gunstige uitkomsten, door de handhaving dier maatre gelen verkregen aan den minister van binnenlandsche zaken een adres van dankbetuiging te zenden en danrbij tevens te verzoeken den dank der maatschappij te willen overbrengen aan de leden der commissie van onderzoek, wier belangrijke werkzaamheden zeker^ heb ben medegewerkt tot de doelmatige bestrijding dier ziekte. Van de af deeling Wormerveer, a. om voortaan het be zorgen drukken enz. van het jaarboekje, maandbladen enz. uit te besteden onder door het Hoofdbestuur vast te stellen bepalingen als daarvan besparing verwach tende in de thans daarvoor gevorderde kosten voor 1881 geraamd op f 14000,—; b. om geene tentoonstel lingen te houden dan met eene tusschenruimte van 2 of 3 jaren des noods van één jaar, om het even wicht tusschen ontvang en uitgaaf te herstellen en be waard te blijven voor nieuwe verhooging van jaarlijksche bijdrage en verlies van misschien grooter ledental, nu de begrooting voor 1881 toch een nadeelig saldo van 3216,aanwijst, ondanks de plaats gehad hebbende verhooging dier bijdragewaardoor de maatschappij ongeveer 1300 leden verloor. Van het Hoofdbestuur .- de middelen te bespreken waardoor het vervalschen van natuurlijke boter door kunstboter kan worden tegengegaan. De gemeenschappelijke maaltijd wordt op Maandag 3 October gehouden in het locaal van den lieer Broersma te Schagen tegen 3,per hoofd met inbegrip van een halve flesch wijn. De trekking der te houden loterij zal plaats hebben op 6 October, op het Gemeentehuis te Schagen. Tot dijkgraaf van de Bergermeer is benoemd de heer D. de Lange Dz. De pleiziertreinen uit Amsterdam Rotterdam en 's Gravenhage naar Arnhem worden tegenwoordig door politieagenten vergezeld, om de zakkenrollersdie bij de aankomst en het vertrek der treinen hun bedrijf uitoefenen in het oog te houden. In 26 dagen werden in het nieuwe badhuis aan den Amstel te Amsterdam naast Carré 2492 baden genomen. 237 Ingezetenen van Haarlem hebben aan den raad verzochtde Hertenkamp niet voor uitspanningsplaats af te staan. Bij de herstemming te Hoorn werd verkozen de heer S. J. de Vries met 228 stemmen tegen 203 op den heer dr. J. J. Aghina. Een gerechtelijk onderzoek is ingesteld naar het ineenstorten van den gevel van het onlangs uitgebrande perceel aan de Langestraat te Amsterdam waardoor een man en' een kind gedood werden. De minister van binnenlandsche zaken is voor eenige weken naar het buitenland vertrokken. Voor lid van het Hoofdbestuur der maatschappij van landbouw uit Noord-Holland in plaats van den heer IT. F. Bultman te Haarlemmermeer, 31 December van dit jaar aftredende, worden de volgende heeren voorgedragen Mr. W. van der Vliet te Amsterdam, Mr. J. F. Amersfoordt te Haarlemmermeer, J. Zijp Kzn. te Abbekerk en S. F. Sieuwerts te Amsterdam. Aan het verslag der gemeente-reiniging te Leeu warden over 1880 worden de volgende bizonderheden ontleend. Het verbeterde tonnenstelsel neemt steeds toe. Bij het einde van dat jaar was het getal in gebruik zijnde tonnen 2719, 242 meer dan een jaar vroeger. Van deze 2719 waren 2199 in gebruik bij de ingeze tenen de overige in scholen in andere openbare ge bouwen en in gestichten en 63 in openbare privaten. De exploitatiekosten bedroegen per hoofd en per jaar f 0,35, met inbegrip van de rente van het kapitaal van aanleg met de aflossing van 20 jaren f 0,43. Er werden op het aschland gemaakt 6236 last van 1770 P. compost of zoogenaamd straatvuilnis en 1303 last werd opgevangen en afgeleverd. De verzamelde en verkochte hoeveelheid puin bedroeg 175,000 P. De geldelijke uitkomsten waren als volgt: ontvangsten 43,568,63%, uitgaven f 34,732,48, meerdere ontvangsten/8,836,15%. Het beheer bleef opgedragen aan den heer J. Souten- datn bijgestaan door 2 opzichters 1 hulpopzichter en 57 werklieden, wier gezamenlijke werkloonen f 21,454,43 beliepen. De engelsche kroniekschrijver van het Handelsblad bespreekt het congres der doctoren aldus Drieduizend engelsche en achthonderd vijftig buitenlandsche doctoren kwamen bijeen en als ze al de feesten moeten bijwo nen al de diners moeten eten, die hun worden voor gezet dan zal ieder hunnerdie in deze zijn plicht doet als doctor komendoch als patient heengaan. Wie de zieken van Europa verplegen moetzoo dit geschiedtmag wel een der eerste vragen zijnwelke de 4000 geneesheeren behandelen. Hoe heerlijk moet het voor deze helden der weten schap zijnom 's avonds naar bed te kunnen gaan zonder vrees te behoeven te koesteren dat de nacht- schel zal gaan tjingelen. De eenige slapeloosheid waarvoor ze te vreezen heb ben is die, welke het gevolg is van in liet geheel niet naar bed te gaan, want waar ze den tijd zullen vinden om, als ze al de feesten hebben bijgewoond per extra trein naar Folkestone Hampton Court Margate en Boxhillper extra boot langs den Theems naar de dokken enz. te gaan is raadselachtig Zoo ze boven dien nog vergaderen willen wordt de zaak geheel ho peloos. Sir Trevor Lawrence biedt hun in Burfund Lodge te Boxhill een luncheon aan te midden zijner heerlijke orchideön tuinpartijen welke wij in Hol land niet kennen doch die recht gezellig en vroolijk kunnen zijn worden gegeven door lady Hooker mevrouw Spencer Wels en mevrouw Longdon Down. Sir James Paget heeft zijn huis ter beschikking van de gasten gesteld en daar hij op één dag een ontbijt, luncheon een diner en een souper geeft, moeten zijn keuken- en dienstpersoneel vrij redelijk in orde zijn. De prins van Wales woont het luncheon bij, en dineert vervolgens bij sir William Gull den anderen doctor der grootewereld in Willis's Rooms. Lord en lady Granville geven in hun huis op Carl ton Iiouce terrace aanstaanden Zaterdag eene grooLe receptie en dus zouden we de lijst der feesten kunnen voorzetten.

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 1