No. 95. Drie en tachtigste Jaargang. 1881. V R IJ I) A G 12 AUGUSTUS. Groene Kruis. Transvaal. FEUILLETON. 15) Hoe men geheimschrijver wordt. Prijs der gewone Advertentiën #(HctceI (Scheelte. patenten. fiuitettlaub. Biunenlattb. ALKIHIABSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, DondGrdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80franco door het geheele Eijk f 1, De 3 nummers 0.06. Van 15 regels 0,75; iedere regel meer ƒ0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kenui3 van de belanghebbenden, dat de PATEN TEN over het dienstjaar 1881 '82 aangevraagd in Mei j.L, ter gemeente-secretarie kunnen worden afgehaald, van heden tot NV oensdag 21 Augustus 1881, 's morgens van 912 uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 9 Au°-. 1881. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van belanghebbenden, dat het voor den goeden loop der zaken bij het ingevoerde tonnenstelsel dringend noodig is, dat de ingezetenen, die gebruik maken van tonnen, ze ter verwisseling afgeven op den dag, die voor de verwisse- eenmaal aangegeven is of wordt, hetzij de ton geheel, hetzij zij gedeeltelijk gevuld is. Zij noodigen daarom die ingezetenen met aandrang uit, zich stipt dienovereenkomstig te gedragen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 9 Aug. 1881. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. Ter gemeente-secretarie bestaat gedurende 8 werkdagen, aan vang nemende Vrijdag 12 Augustus 1881, gelegenheid te tee kenen op het adres, dat het Groene Kruis als bewijs van hulde aan het Transvaalsche volk wil inzenden. Voor iedere hand- teekening vraagt het Groene Kruis tot bestrijding der kosten 25 centen., De plaat ligt voor belangstellenden tevens ter inzage. DUITSCHLAND. Te Kiel werden twéé aldaar ge bouwde schepenSokrates er. Diogenes genaamd van regeeringswege in beslag genomenwelke maatregel tot allerlei gissingen aanleiding heeft gegeven. Vrij algemeen meende men, dat die schepen door de vroegere peruaansche regeering besteld waren, toen zij nog meende Chili met kans op goeden uilslag te kunnen bestrijden. Volgens het te Kiel verschijnende blad is werkelijk het uitzeilen door het uit elkander nemen der machines aan die schepen belet, omdat de regeering vreesde, dat zij voor den oorlog tusschen Peru en Chili bestemd waren. De scheepsbouwmeesters, gebroeders Howaldt, zijn uitgenoodigd het bewijs te leveren, dat de bestem ming dier schepen eene andere is ter beslissing van den minister van binneulandsche zaken. Inmiddels hebben zij reeds schadevergoeding gevraagd. ENGELAND. Hoogerhuis. De iersche landwet werd den 8 bij derde lezing met algemeene stemmen aangenomen. Lagerhuis. Den 5 werd door verscheidene leden zoo zeer op het geven eener geldelijke schadevergoe ding van staatswege aan Edmund Galley, voor 45 jaren wegens medeplichtigheid aan moord tot deportatie ver oordeeld wiens volkomen onschuld onlangs gebleken is aangedrongendat de minister van binnenland- sche zaken beloofde aan dien drang gevolg te zullen geven hoewel uitdrukkelijk verklarende dat daarmede geen antecedent werd gesteld en het alleen geschiedde ter verantwoordelijkheid van het Huis. Den 9 werden de door het Hoogerhuis in de iersche landwet gebrachte wijzigingen in overweging genomen. Het Huis vereenigde zich met eenige amendementen welke den geest van het ontwerp niet ernstig veran derden, als een bewijs van toegevendheid. Daarentegen werden de amendementen waardoor het karakter der wet geheel wordt veranderd verworpen. Tegen elke tegemoetkoming aan het Hoogerhuis stemden de ieren en de radicalen doch zij bleven steeds in de minder heid. De beraadslaging over het amendement op art. 7 ving aandoch liep niet af. Den 10 zou de be handeling voortgezet worden. FRANKRIJK. Op eene den 6 te Parijs gehouden kiezersvergadering hield de bekende Felix Pijat, onlangs teruggekeerd krachtens eene verleende kwijtschelding van straf voor drukpersovertredingen eene lofrede op de commune. Hij wilde geene eandidatuur voor de Ka mer aanvaarden. De bakkers te Toulon staakten plotseling den arbeid, waardoor de burgemeester den prefect om 60 man ver zocht opdat zij brood voor den volgenden dag zouden kunnen bakken. De minister-president Jules Ferry hield den 9 op een hem aangeboden feestmaal eene toespraak waarbij hij zeide te gelooven dat de Igemeene verkiezingen voor de Kamer in gematigden geest zouden uitvallen. Men inoest zich niet inlaten met de socialisten wier begeerlijkheid bekend was. Het tegenwoordig minis terie was progressistisch gezind getuige de uiteendrij ving der niet erkende geestelijke orden een maatregel, waartoe de onverzoenüjken niet ouden hebben durven overgaan. In de buitengewone zitting van den parijschen ge meenteraad van den 6 stond een der radicale leden George Martin op de tribune om het woord te ne men toen de voorzitter, het niet minder radicale lid Engelhardhem wegens het vergevorderde uur ver maande om kort te zijn waarop Martin hem met de vuist dreigende uitriep, dat hij deze beleediging met een slag in het aangezicht wreken zou. Daarop liep hij op den voorzittersstoel toe om zijne bedreiging uit te voeren. De voorzitter deed hem door de boden tegenhouden die hem met geweld naar zijne plaats terugbrachten terwijl hij niet ophield bedreigingen en beleedigingen uit te schreeuwen. Eenige leden wensch- ten eene motie van afkeuring over dit alles in het belang van de waardigheid van den Raaddoch de voorzitter achtte het niet geraden eene stemming uit te lokken en de voorstellers bleven er niet op staan. Vóór dit tooneel had een ander radicaal lid, Manier, zich allerheftigst tegen den prefect der Seine uitgela ten, omdat men hem den toegang tot een krankzinni gengesticht had durven ontzeggen waar hij op grond van eenig niet bekend rechteene inspectie had willen houden. Zoowel Martin als Manier behooren tot de raadsle den die zich candidaat stellen voor de Kamer. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De Keizer ging den 9 in den voormiddag op eene bizondere stoomboot van Bregenz naar het eiland Mainau om den Groothertog van Baden te bezoeken. Van daar ging hij des mid dags naar Friedrichshavenom den maaltijd te gebrui ken bij den Koning van Wurtemberg en verder prins Lodewijk van Beijeren te Lindau te bezoeken. Op laatst genoemde plaats werd hij met veel geestdrift ontvangen. Des avonds te 8 uren keerde hij naar Bregenz terug. TURKIJE. De rechtstreeksche overeenkomst tus schen Turkije en Griekenland werd den 9 bekrachtigd. ALGERIE. De fransche generaal Logerot meldt, dat het plunderen van de europeesche wijk te Sfax ten onrechte aan fransche soldaten is toegeschreven. Uit onwraakbare bewijzen blijktdan die plundering reeds vóór de ontscheping der fransche landingstroepen door de Arabieren geschied was. Volgens berichten van den 8 zijn verscheidene dor pen tusschen Kef en den spoorweg in het Medjer- dah-dal door benden stroopers geplunderdwaarvan verscheidene door de Arabieren gedood werden. In den morgen van dien dag rukten 500 fransche soldaten uit, om die stroopers te vervolgen. Ongeveer 1200 man op de puinhoopen van Carthago gelegerd begaven zich naar Manoeba om Teboerka te bezetten. ZUID-AFRICA. De teruggaaf der Transvaal aan de boeren had den 8 plaats. Eene proclamatie der regeering van de boeren aan het volk verkondigt de vestiging der Zuid-Afrieaanscbe republiekde staats secretaris Bok en andere ambtenaren hebbeD den eed afgelegd. Alles liep rustig af: de inlandsche hoofden keerden kalm naar hunne stammen terughoewel nog altijd ontevreden met de regeling der koninklijke com missie. Secocoenie werd in vrijheid gesteld. Den 4 was het feest van de schoolkinderen te Koedijkwaarvan enkelen onder de gemeente Bergen woonachtig. Door de goede zorgen van de afdeeling van het Schoolverbond werden zij ter belooning van getrouw schoolbezoekna eene wandeling door het dorp in de herberg van D. Stam ruim onthaald terwijl een tombola zonder nieten en verschillende spelen de opgewektheid gedurende den ganschen dag gaande hielden. Een vuurwerk besloot dien genotvollen SLOT. De maarschalk dacht een beroerte te krijgenzoo hevig verschrok hij „Mijnheer Werner „Ik ben de regeeringsraad van Hiller uwe excel lentie Dezelfdedie gij heden morgen uit naam van Zijne Hoogheid tot geheimsecretaris van den Vorst hebt aangesteld „Graaf Freiberg wat beteekent dit riep de Vorst geheel verbaasd. „Ik ik heb u tot geheimsecretaris aangesteld zuchtte de maarschalkzijn voorhoofd afdroogende „acht dagen uitstel van uwe medewerking bij ons hof- tooneelbeloofde ik u „Dat heb ik niet verlangd excellentie?" lachtte de regeeringsraadwien eindelijk een licht opging. Ik vertelde u dat ik mijne wenschen reeds aan het bu reau van den hofmaarschalk had kenbaar gemaakt waarop gij antwoorddetdat Zijne Hoogheid ze reeds wist en ze zonder bedenken wilde vervullen. Herinnert gij u niet mijn levendigen dank die slechts eenigzins bekoelde, door den eisch van Uwe Hoogheid? De Vorst, zeidet gij uitdrukkelijk, wenschte mij als Bo- lingbroke in plaats van den zieken baron van Hem- brod te zien U niet! U meende ik in 't gfeheel niet! Ik sprak van den acteur Werner!" lachte de Vorst, heviger, naarmate hij het gezicht van den aanwezigen man be drukt worden zag. „Graaf Freibergom 's Hemels wilwaarheen heeft uw diplomatisch talent u gevoerd? Wat moet mijnheer van Hiller van dit qui pro quo denken „Ik laat daar dat de belofte van Uwe Hoogheid op een misverstand berustmijne wenschen als niet te vervullen waren dat is alles zeide Herbertter wijl hij met zijn blik Constance zochtdie zich hope loos op een stoel zinken liet. De Vorst volgde de richting van zijne oogen. „Ah ha nu wordt mij ook dit wonder duidelijk „O, Uwe Hoogheid bad het jonge meisje. De Vorst trad op haar toe en legde haren arm in den zijne. Toen boog hij zich goedig naar haar voorover en zeide: „Ik weet, dat slechts de angst voor het leven van den geliefde u deze bekentenis ontlokte Doch het is goed zoo Men zeide mijdat baron Heimbrod „Ik neem hem nooit tot echtgenootnooit nooit Uwe Hoogheid zeide zij, met vleiende blikken, naar haren beschermer opziende. „Neen daarvan is nu geen sprake meer. O hoe beeft gij! Wat gloeien uwe wangen," glimlachte de Vorst. „En dat alles om mijnentwilZal ik het goed maken aan u en den marktgraaf van Bolingbroke O O „Wanneer gij ons deze onschatbare dienst bewijzen wilt, Uwe Hoogheid," zeide zij, van onder hare voch tige wimpers naar hem opziende. „Hij verdient het „Blijft gij borg voor hem schertste de Vorst„goed, dan ontbreekt u niets meer Mijnheer van Hiller, ik voel mij gedrongen u eenigzins voor de uitgestane marteling schadeloos te stellenhet blijft bij mijne belofteDe plaats van geheimschrijver is weldra va cant. Ik bied u die reeds bij voorbaat aan Neemt gij het aan „Met geheel mijn zie] Uwe Hoogheid „Al wat er voor schoons en heerlijks aan verbonden is zal freule van Wangenheim u beter uitleggen kun nen dan ik dat vermag! Nu graaf Freiberg, waarover denkt gij nog?" vroeg de Vorst aan den maarschalk die met donkeren blik naar den grond zag. „Maar mijn God het dienstpersoneel wees mij toch nummer 18 „Hanu wordt het mij duidelijk lachte Herbert. De heer, die op nummer 17 wasis dan zonder twij fel de tooneelspeler 1" „Neen neen Gij hoort toch dat men mij nummer 18 wees riep de maarschalk, zich aan dezen stroohalm vasthoudende. „Excellentiehet dienstpersoneel kon niet weten dat mijnheer Werner en ik van kamer verwisseld had den. Vandaar de vergissing De maarschalk dacht in den grond te zullen zinken, voor den honendendoorborenden blik van de gravin Sandershausen. „Deze nalatigheid van den waarddie ongehoorde nalatigheid moet streng gestraft worden, Uwe Hoogheid!" „Mijn waarde graaf, mij dunktwij moesten liever over dit voorval zwijgen fluisterde de Vorst hem toe. „Beproef liever de ware Bolingbroke zoo snel mogelijk hier te brengen." „Ik kan mij dat maar zoo niet laten welgevallen bromde de graaf grimmig. De Vorst naderde hem en fluisterde hem in 't oor „Wilt gij, dat de geheele stad morgen aan iedereen het sprookje vertellen zal Hoe men geheimseeretaris wordt?" Een uur later voerde graaf Freiberg, met nog eenig zins wankelende schredenden waren tooneelspeler Werner, in den ongeduldig wachtenden kring. De re geeringsraad herkende hem oogenblikkelijk voor den vermoeiden, zenuwachtigen reiziger, wiens onbedwing bare slaapzucht de schuld van alles was. Bereidwillig schikte hij zich in het bevel van den Vorsten besteeg aan de zijde van de zeer volgzaam geworden hertogin- gravin het tooneelen nam ieder voor zich indoor zijn meesterlijk en liefelijk spel. Den volgenden morgenop het officiëele visiteuur, vinden wij den nieuwen geheimsecretaris van Zijne

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 1