dag die zoowel bij de kinderen als de ouders iD dank bare herinnering zal blijven. (Verzuimd in ons vorig Ao. op te nemen). Te Zaandam is den 7 overleden de heer J. C. van Wessem Jr, wethouder en lid der Prov. Staten. In den avond van den 8 kwamen de Vorst en de Vorstin van Reuss op het Loo aanom aldaar een paar dagen te verblijven. Den 8 werden te Kralingen buitengewoon vele zalmen aangevoerd1534 stuks werden verkocht tegen 1,15 de grootef 0,95 de kleine en f 0,55 de St. Jakobszalm per 5 ons. Den 8 kwamen te IJmuiden ongeveer halfeen, ongeveer 300 deelnemers aan het Amsterdamsche Zan gersfeest aan met de stoomboot Prins van Oranje. Dicht bij den aanlegsteiger gekomen, hieven de zangers het engelsche volkslied aan ter eere van het bij de sluizen gemeerde engelsche pleizier-stoomjacht Griffin welk lied door de Engelschen met een „hurrahwerd beantwoord. Onder het spelen vau muziek trok de stoet door de straten van het dorp. Te 3% uur on geveer vertrokken de bezoekers onder het spelen en zingen der volksliederen. Bij de afvaart van de Prins van Oranje werden de zangers met kanonschoten ge salueerd door de Engelschen aan boord van dat jacht, dat de nederlandsche vlag in top hadin dank voor het bij de aankomst gezongen engelsche volkslied. Door het broeien van het hooi brandde in den nacht van 8 op 9 eene boerenwoning onder Water graafsmeer af. De hoogleeraar A. Pierson te Amsterdam verzond den 9 aan het Conscience-Comité aldaar het volgende schrijven „De dagbladen melden dat de heer Con science benoemd werd tot doctor honoris causa (eers- halve) door de Katholieke Hoogeschool te Leuven. Dat den heer Conscience deze onderscheiding van zulk een lichaam te beurt valt, snijdt alle begoocheling af, waaraan men zich zoo gaarne zou willen overgeven ten aanzien van de eigenlijke strekking zijner geschrif ten en dwingt mij die op geenerlei wijze onmidde- lijk of van ter zijdeden ultramontaanschen invloed wil helpen versterken u beleefd te verzoeken mij niet langer als lid van uw Comité te beschouwen. Tot mijn leedwezen moet ik mij de eer en het genoegen ontzeg gen van in dezen verder aan uwe zijde te staan. Met de meeste achting enz." Te Doekum is den 9 de tentoonstelling der Eriesche Maatschappij van Landbouw gehouden. Den 9 werd in het Park te Amsterdam de 96e algemeene vergadering van de maatschappij tot Nut van 't Algemeen door den voorzitter mr. H. J. Kist geopend met eene toespraak. Hij bracht daarin o. a. hulde aan de verdiensten van den afgetreden algemee- nen secretaris mr. van Hees. Hoofdzakelijk was die toespraak gewijd aan de beantwoording der vraagis breede opvatting van zakende maatschappij betref fende zooals van Hees die in toepassing brachtde ware Die vraag werd bevestigend beantwoord. De werkkring van het Nut kan nog lar.g nuttig zijn, zooals art. 1 der wet duidelijk omschreef. Het arbeidsveld was nog zeer groot en er moest niet te schroomvallig gevraagd worden, of deze of gene maatregel wel tot den werkkring van het Nut behoorde. Verwarring tusschen doel en middelen gaf dikwerf tot die schroomvalligheid aanleiding, zooals hij door voorbeelden aantoonde. Op de behaalde lauweren mocht niet worden gerust. Zoo lang er maatschappelijke kwalen te verbeteren en maat schappelijke behoeften te vervullen waren, zou het Nut Hoogheid weder in het bekende salon van de opper- hofdame de barones van Wangenheim maar ditmaal droeg het gezicht der trotsche vrouw niet de afwij- zenden trekde atmosfeer der koude terughoudend heid had plaats gemaakt voor eene vriendelijke ontvangst en ook de vroegere regeeringsraad zag met meer vroolijkheid en vertrouwen de hooge dame in de oogen, want hij had haar juist aan hare belofte herinnerd dat zij slechts hare dochter aan een hoveling geven zou. En weer trad een liefelijke gestalte van achter de blauw fluweelen portière te voorschijn ditmaal echter niet om met honende woorden door de moeder ont vangen te worden maar om met een vroolijken blos op het gelaatop Herbert toe te tredendie haar zacht omarmde en haar de bruidskus op de gloeiende wangen drukte. telde 49 deelnemers. 8 Departementen ontvingen f 5850, subsidie voor lager onderwijs 7 elk f 50 ter bevor dering van het aankweeken van bloemen en planten 4 voor volksvermaken en voordrachten 400 49 medaljes werden uitgereikt voor een of ander loffelijk bedrijf. Uit het buitenland worden herhaaldelijk inlich tingen gevraagd omtrent doel en werkzaamheid der maatschappij. De voornaamste besluiten bepalen zich tot de volgende. Op voorstel van het hoofdbestuur, werd het uitgenoo- digd, op de volgende algemeene vergadering een voor stel aan te bieden, tot het ondersteunen van de pogin gen, door de departementen aangewend tot bevordering van de opvoeding der kinderen die beneden den leef tijd zijn der leerlingen van de lagere school en een reglement te ontwerpen tot bepaling der voorwaarden, waaronder een subsidie daarvoor zal worden toegekend. Op de begrooting zal een post van f 9000 uitgetrok ken worden om daaruit aan drie departementen ter keuze van het hoofdbestuurdie plaatselijke verzame lingen tot bevordering van kunstindustrieël onderwijs wenschen te stichten, op hunne aanvrage elk een sub sidie van f 3000 door het hoofdbestuur te doen uitkee- ren. Ééne der voorwaarden waaronder dat subsidie zal worden uitgekeerd isdat van wege openbare besturen vereenigingen of particulieren gelijk bedrag voor de sticbting eener dergelijke verzameling moet toe gezegd zijn. Een amendement, om Amsterdam, Rotterdam en den Haag hiervan uit te sluiten werd met groote meerderheid verworpen. Den 10 werd het hoofdbestuur gemachtigd tot het aanwijzen van een persoon die als commissaris met de overige commissarissen de noodige stappen doet tot het oprichten en in werking brengen van een algemeen Nederlandsch pensioenfonds voor werklieden volgens het plan, ontwikkeld in een vroeger ingekomen rapport van gedelegeerden van 4 maatschappijen. Ter bestrij ding der administratiekosten werd uit de algemeene kas voor dit jaar f 1000 beschikbaar gesteld, mits de 3 andere maatschappijen ook naar hun vermogen bijdroegen. De cursus in huisarbeid zal ouder dezelfde bepalingen voortgezet worden. In plaats van ƒ1000 werd f 2000 beschikbaar gesteld voor ondersteuning aan departemen ten die dat zelfde onderwijs willen bevorderen. Het voorstel van het hoofdbestuur om voor een bedrag van ten hoogste f 650017800 exemplaren aan te koopen van een in maandelijksche afleveringen uit te geven geïllustreerd volksblad om ieder lid daarvan kosteloos een exemplaar te kunnen geven, is aangenomen. Daarna hield de afgevaardigde van Workum eene interpel latie over hetgeen voorafgegaan was aan de benoeming van een secretaris. Hij wilde na al het gebeurde bij de verkiezing van den algemeenen secretarishet hoofd bestuur de gelegenheid geven zich nader te verklaren, na de wijze waarop die verkiezing door het bestuur was geleid. Drie personen werden aanbevolen bij de her stemming werd de derde in bedekte termen achteruit gezet. Ware deze candidaat niet geschikt, nimmer had hij op de voordracht moeten staan. Workum was recht dankbaar dat de gekozen candidaat de eerste op de voordracht stond, doch nevens hem hadden andere even geschikte moeten staan maar niet iemand die later door het hoofdbestuur ongeschikt werd geoordeeld. Hij vroeg dus waarom heeft het bestuur iemand op de voordracht geplaatstvan wien 't later verklaarde, dat hij niet ten volle voor die taak berekend was Namens het hoofdbestuur antwoordde mr. Pijnacker Hordijk„dat 't niemand op de voordracht had ge plaatst die 't niet ten volle voor die taak berekend achtte." De keuze was beperkt, omdat velen zich terug trokken, toen 't bekend werd, dat mr. Kerdijk in aan merking kwam. In het hoofdbestuur was zelfs een partij die den heer Bruijn nummer twee op de voor dracht wilde zien daar zij hem na den heer Kerdijk den beste rekende. Workum zag dit niet in, en stelde als motie voor: „de vergadering betreurt de wijze waarop het hoofd bestuur de verkiezing van een secretaris heeft geleid." Nieuw-Lekkerland stelde voor: »de vergadering neemt genoegen met de verklaring van het hoofdbestuur en gaat over tot de orde van den dag." Enschedé wenschte als motie„de vergaderingde interpellatie-Workum na de toelichting doelloos oordee- lende gaat over tot de orde van den dag." De motie-Enschedé werd als hebbende de verste strekking 't eerst behandeld en daarna bij acclamatie aangenomenzoodat de andere motiën vervielen. Yoor de modelschool voor het ambachtsteekenonder- wijs te Amsterdam werd wederom voor één jaar 1000 beschikbaar gesteld. Een voorstelom in de wet te bepalen dat de algemeene secretaris geene andere be zoldigde betrekking mag bekleedenwerd aangehouden tot de spoedig aan de orde komende algemeene wets herziening een voorstel om 10000 van het kapitaal der maatschappij af te schrijven in verband met de ge nomen besluiten werd goedgekeurd. Eindelijk werd op voorstel van de departementen Nieuw-Lekkerland c. a., Alblasserdam en Krimpen aan de Lek besloten „eene commissie te benoemen om te onderzoeken, of het mogelijk en wenschelijk is regelen te stellen aan de departements-besturen en om het hoofdbestuur recht- streekschen invloed en toezicht toe te kennen op de inrichting en het beheer der door de departementen opgerichte spaarbanken en aan de algemeene vergade ring daarvan verslag uit te brengen en zoo noodig voorstellen te doen." Daarna werd de vergadering gesloten. Aan de op den 10 te Beverwijk gehouden hard draverij namen 19 paarden deel. De prijs werd gewon nen door Susanna, van C. Paarlberg, te Zijpe, pikeur J. Koster; de le premie door Johanna, van J. Koopman, te Nieuwe Niedorp bereden door den eigenaar; de 2e premie door Wilhelmina, van W. van Haren, te Amster dam, bereden door P. Koek. Den 10 werd aan het ministerie van Waterstaat o. a. aanbesteed a. het maken van een geheel met steen bekleeden rijzen dam tusschen de hoofden in zee langs het Zuiderhoofd aan den Hoek van Holland voor de verbetering van den waterweg langs Rotterdam naar Zee laagste inschrijver I. van de Yelde te Papendrechl, voor f 519,200 b. het opruimen van duingronden langs den linkeroever van den Nieuwen Maasmond aan den Hoek van Holland en het uitvoeren van bijbehoorende werken ten dienste van dienzelfden waterweglaagste inschrijvers A. Volker Lzn. en P. A Bos te Sliedrecht, voor 328,000 c. de levering van spoorstaven met ijzeren eindverbindingen en van haakbouten in 2 per- ceelen laagste inschrijver voor perceel 1 Bolekow Vaughan Cie te Middlesbro on Tees voor/551,918; voor perceel 2 de Société anonyme des forges te Senef voor 16278. De kermis te Oosterblokker vangt krachtens raads besluit dit jaar den 28 in plaats van den 21 dezer aan. In de Staatscourant wordt medegedeeld dat na de invoering van het woordtarief het aantal onbestel bare telegrammen te Amsterdam belangrijk is toege nomen doordat meermalen het adres alleen bestaat uit den naam van een weinig bekend persoon. De afzenders worden daarom aan de bestaande bepaling herinnerddat de adressen voor telegrammen aan personen in groote gemeenten zoo mogelijk de opgaaf van straatbuurt of wijk en nummer of het beroep of andere aanwijzingen moeten bevatten. De Vereeniging „Scheepvaart en Handel" te Meppel heeft wederom de aandacht van den minister van waterstaat gevestigd op den gebrekkigen toestand van het Zwolsehe Diepden eenigen waterweg naar zee van Drenthe en een groot deel van Overijssel waarvan de sedert jaren besproken en als noodzakelijk erkende verbetering nog steeds niet heeft plaats gehad. Op de kermis te Franeker ontstond in eene kleine kraam brand, waardoor eene daar naast staande groote koekkraam mede spoedig werd aangetast. De brand bleef door spoedig aangebrachte hulp zich tot die 2 kramen bepalen. De eigenaar der kleine kraam is door de politie aangehouden. Te Monnikendam is bij de herv. gemeente beroepen Ds. W. J. Aalders van Maartensdijk en te Twisk en Abbekerk bij de Doopsgezinde gemeente Ds. J. F. Bakker te Giethoorn. Dr. H. J. E. van Hoorn, predikant te Hoorn, is door de algemeene synode der ned. herv. kerk tot secundus van den algemeenen secretaris benoemd. De aartsbisschop en de bisschoppen in Nederland hebben aan den Paus een schrijven gericht, waarin zij hun leedwezen uitspreken over het te Rome gebeurde bij de overbrenging van het lijk van Paus Pius IX. De nagedachtenis van dien Paus is daardoor niet alleen gesmaadmaar zijn opvolger en de stoel van den H. Petrus tevens gehoond. Daardoor is het ook openbaar geworden welke vrijheid zelfstandigheid en onafhan kelijkheid door plechtig uitgevaardigde wetten gewaar borgd wordt. Aan het hoofd der openbare lagere school te 's Gravenmoer is in strijd met het besluit van Gedep. Staten van Noordbrabant door den Koning vergunning verleend om tevens ouderling lid van den kerkeraad notabel en lid van het kerkbestuur der herv. gemeente te zijn. Voor het bouwen van een gasthuis op een terrein aan de Nieuwe Keizersgracht bij de Muidergracht te Amsterdam voor rekening van het nederl.-israëlitisch armbestuur waren de laagste inschrijvers de heeren Cruijff en Schouten voor 194,800. De mazelen-epidemie te Leiden heeft opgehouden te heerschen. De firma Geveke Co. te Amsterdam heeft aan de gemeente-besturen van ZaandamKoog aan de Zaan, Zaandijk en Wormerveer vergunning gevraagd tot den aanleg eener stoomtram in die gemeenten loopende van Zaandam naar Wormerveer. Het aannemen en uitreiken van aangeteekende brieven met eene aangegeven geldswaarde van meer dan 600 kan voortaan mede geschieden door tusschen- komst van de door den minister van waterstaat aan te wijzen hulpkantoren der posterijen. De algemeene synode der Ned. Herv. Kerk nam o. a. een voorstel aan. om aan rijke diaconiekassen onder de noodige waarborgen tegen misbruik te ver gunnen uit hunne batige saldo's arme kerkekassen te ondersteunen. Deze wijziging wordt aan het oordeel der kerkelijke vergaderingen onderworpen. Een voorstel om aan vacante gemeenten het recht toe te kennen ter classikale vergadering naast den af te vaardigen ouderling in plaats van den afwezigen predikant, nog een ouderling af te vaardigen, werd af gewezen. Even zoo een voorste)om aan de Synodale Commissie het recht toe te kennen om mogelijke uit spraken van kerkelijke besturen welke kennelijk met alle recht in strijd waren, te vernietigen. Een voorstel van een lid om dat kwaad langs anderen weg te bestrijden, bleef in behandeling. Nu door de aanneming en bekrachtiging van het wetsontwerp tot verbetering der bestaande keulsche vaart vervallen is het doel der aanbieding aan de ge meente Amsterdam eener bijdrage van 3 miljoen voor een kanaal naar den Rijn in oostelijke richtingstel len burgemeesters en wethouders den gemeenteraad voorde commissiedie zich met het bijeenbrengen dier som belast heeftte ontslaan van de verplichting, uit de aanvaarding van haar aanbod ontstaan onder dankbetuiging voor de krachtige wijze, waarop zij voor de belangen der gemeente is opgetreden. De gemeenteraad van Naarden heeft in overeen stemming met den wensch van tal van ingezetenen aan de Gooische stoomtramwegmaatscliappij eene jaarlijksche subsidie van f 1000" gedurende 10 jaren verleend. Ver der werd besloteneen huis aan te koopen en zoo noodig te sloopen om het leggen der tram door de stad te bevorderen. De 29e algemeene vergadering der Evangelische Maatschappij wordt den 14 September te Nijmegen gehouden. Met ingang van den 14 zijn op de vroeger genoemde gedeelten der gemeenten Akersloot en Uit geest niet langer van toepassing de voorschriften als gevolg van het plaats gehad geval van longziekte in April daarop toepasselijk verklaard. met vrucht werkzaam kunnen zijn. de nieuwe algemeene secretaris welkom geheeten. Uit het daarna voorgelezen verslag bleekdat het aantal leden van 17653 tot 17230 gedaald was dat 2 departementen ophielden te bestaan en 3 opgericht werden dat het getal departementen 336 bedroeg, be halve 9 algemeene leden. In plaats van den heer mr. M. W. Jolles, overleden, werd de heer J. R. de Kruijff bestuurslid en de aftredendeniet herkiesbare bestuursleden mr. W. W. van Lennep en M. A. Perk (tijdelijk het secretariaat waargenomen hebbende) wer den vervangen door de heeren mr. H. P. G. Quack en H. de Veer. De geldelijke toestand der maatschappij was niet ongunstig. Het kapitaal onderging geene ver mindering het kassaldo bij het sluiten der rekening was f 5000 groot. Twee giften, een van f 4000 en een van f 1000 werden 'ontvangen. Op het verzoek in zake het zeevaartkundig onderwijs werd van de regeering geen antwoord ontvangen; op dat betreffende de deugdelijkheid van het drinkwater werd geantwoord, dat de regeering niet in staat was, daaraan te voldoen. De maatschappij tot op voeding van weezen in het huisgezin ontving de in 1879 toegezegde subsidie van 1000: de vereeniging ter bevor dering van fabrieks- en handwerksnijverheid in Neder land gelijk bedrag voor eene model-teekenschool voor kunst-ambachten. De voor het onderwijs in handen arbeid beschikbaar gestelde som van 1000 werd ver deeld onder de departementen Amsterdam Anna Pau lo wna Delft Deventer, Dordrecht, Groningen, Steen- wijk en Wormerveer, waar dat onderwijs gegeven werd. Een daarvoor door de maatschappij geopende cursus

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 2