!3LUerIei» iflarki- en J3eur0berichtcn. Het Groene Kruis doet een ernstig beroep op alle Nederlanders om hunne handteekeningen te plaat sen onder het volgende adres aan het transvaalsche volk als bewijs van hulde. „Waardige telgen van hen, die in den tachtig jarigen kamp voor recht en vrijheid hun goed en bloed hebben veil gehad, van over land en zee reiken wij U de hand. De strijd voor uwe onafhankelijkheid heeft het natio naliteitsgevoel van 't Nederlandsche volk in de hoogste mate opgewektwij zijn trotsch op U Als verschillende loten van een zelfden stam is 't of iets van den door u verworven roem en waardeering ook ons ten deel ware gevallen. Hooger waarde echter heeft 't, dat lang vergeten, in den loop der tijden verbroken banden van innige verwantschap weer zijn aangeknoopt. Laten wij trachten die steeds hechter te maken. Vertel uwen kinderen dat er in 't moederland tal van harten warm kloppen voor hun welzijn terwijl wij den onzen steeds zullen inprenten en uwe geschiedenis 't hun zal leerendat er in 't verre Africa talrijke stamgenooten wonen die hunne warmste vereering verdienen." Het voornemen bestaat al die handteekeningen met een prachtbewerking eener plaat^vaarop de portretten van Pretorius Kruger en Joubertbenevens die van prof. HartingJhr. Beelaerts van Blokland en Lion Cachet en 't adres in te binden om bewaard te blijven in de archieven der Transvaalsche republiek en ze bo vendien in druk te brengen met de plaat en 't adres enna verkregen toestemming, ook met bijvoeging der adressen aan het engelsche volk aan de Koningin van Engeland en andere tot een boekje te vereenigen om aan elke familie in de Transvaaldie aan den strijd deelnam een exemplaar te doen uitreiken. Zooals aan het hoofd van dit blad staat vermeld bestaat ter ge meente-secretarie gelegenheid om op dat adres te teekenen. Tot dijkgraaf van het ambacht van Westfriesland, genaamd Geestmerambacht, is benoemd de heer C. Kroon Mz, burgemeester van Noordscharwoude, eerste candidaat op de voordracht: tot hoogheemraad van het hoogheemraadschap der uitwaterende sluizen in Kenne- merland en Westfriesland de heer Mr. M. G.P. del Court. Is winterkou voor insecten schadelijk of nuttig? Men hoort dikwijls beweren dat een groot aantal insecten-larven door de winterkoude vernietigd wordt. Het schijnt daarmee gelegen te zijn als met vele andere dingen men neemt ze kalm aan en spaart de moeite ze verder na te gaan. Sints vier jaren heeft nu mejuf- uw Ormerod eene engelsche, op verschillende plaat sen van haar vaderland waarnemingen laten doen, ten einde de al ot niet juistheid van gezegde bewering te leeren kennen. De in 1879 gemaakte aanteekeningen strekken zich uit over bijna 60 soorten van schadelijke dieren. Overal waar men den toestand van larvenpop- pendie aan de koude blootgesteld waren (hetzij in de open luchthetzij onder de schors van boomen hetzij in bevrozen grond), had kunnen onderzoeken bleek hetdat zij volstrekt niet geleden hadden. De strenge koude der beide laatste winters was zelfs nut tig voor het behoud der insecten want zij konden dank zij ijs en sneeuw, die den bodem bedekten de insectenetende vogels ontwijken en bovendien ontstond er onder de vogels, vooral onder de meerlen en spreeu wen ten gevolge van de koude eene sterftegelijk zij vroeger maar zelden waargenomen is. Zoo blijkt dan ook als natuurlijk gevolg uit statistieke gegevensdat geen enkele soort schadelijk insect voorleden jaar in geringer aantal voorkwam integendeel hebben zich vele schadelijke lepidoptera en rupsen in toegenomen getale aangemeldook ontbraken evenmin de schadelijke dip- tera, Om kort te gaan de door insecten aangerichte schade in de velden is grooter dan ooit geweest, zoodat men de winterkou eer moet houden voor een middel ter bevordering dan voor een tot wering van de ont wikkeling van schadelijke insecten. LandbCour.) Het is haast even gemakkelijk, zegt het engelsche landbouwblad Land tegenwoordig eene hoeve te koo- den als er vroeger eene te huren. Zoo werd voorleden week in Suffolk een hofstede verkocht van 119 acres (een eng. acre is ongeveer 40 aren) goed bouw- en weiland voor 2,025 dat is 17 per acre. Goed land voor f 510 den bunder, dat is inderdaad een sprekend bewijs, dat de landbouw in Engeland in nood verkeert. De hertog van Westminster heeft zijne pach ters laten aanzeggen dat hij bij de twee eerstvolgende termijnen hun telkens 25 percent afslag zou geven. Reeds vroeger gaf hij voor al de weilanden f 6 per acre afslag. De heer Gladstone geeft op zijn goed te Hawarden voor den eerstkomenden termijn 10 percent afslagop de beide vorige termijnen gaf hij 15 percent. Als men nu aanneemt dat een Engelschman al niet gemakkelijker afstand doet van zijn geld dan een ander, mag men uit deze feiten die niet alleen staan bijna dagelijks leest men dergelijke berichten afleiden dat de groote grondeigenaars zoowel uit billijkheid als uit eigenbelang in Engeland een deel van den last der zware tijden op zich nemen. (Midd. Cour.) Een der leeuwen van den dierentuin te Parijs is eens klaps razend geworden. Het woedende dier brulde vervaarlijk en maakte verschrikkelijke sprongen. Twee maal werd er van nabij op het dier geschoten zonder dat men er in slaagde het te treffenzoo onrustig waren zijne bewegingen. Eindelijk drong hem een ko gel door de hersenen, en kwam door de oogholte weder naar buiten. De dood was oogenblikkelijk. Aan de meesters op de openbare scholen te Londen is het geoorloofd de leerlingen met hoogstens zes rot tingslagen te straffen. Een hunner die van deze zijne bevoegdheid gebruik gemaakt had, werd toen hij den volgenden keer het schoolgebouw verliet, door de moe der van den knaap opgewachtdie hem den mond aan bloeden sloeg en zijne kleeren scheurde. De rechter vergenoegde zich met haar echtgenoot getuigenis te laten afleggen van het doorgaande goed gedrag van zijne vrouw en merkte aan dat hij het vreemd vond dat schoolmeesters met de rotting mogen slaan, terwijl de overheid een knaap alleen slagen met een roede van berkentwijgen als straf kan opleggen. Den 6 stierven te Nieuw-Tork ongeveer 60 perso nen ten gevolge van de groote hitte. Bij eigen ondervinding, schrijft een onzer lezers, kan ik in het belang van het publiek mededeelendat het dwalmen en zoodoende de verkorsting bij het verbran den van petroleum hetgeen dikwijls de oorzaak van ontploffing is voor een groot gedeelte kan voorkomen worden door 1/3 patentolie bij te voegen. In denzelfden trein waarmeê onlangs een voornaam engelschman van de wedrennen terugkeerdereisden acht ongelukkige wedders die geen geld genoeg had den overgehouden voor plaatskaartjes en door een of ander gelukkig toeval van betaling hoopten vrij te komen. Eindelijk kwam een hunner aan een haltplaats op een schitterenden inval. Hij trok zijn pet over zijne oogen knoopte zijn jas tot bovenaan dicht, liep naar het vak van den waggon waar hij den lord met zijn gezelschap had zien instappen en vroeg hun op den gewonen toon van een spoorwegbeambte hunne kaartjes af, die zij hem dan ook zonder erg gaven. Die kaar tjes verdeelde hij onder zijne vriendenen toen de trein te Londen kwam scheelde het weinigof de lord met bijhebbend gezelschap zou in hechtenis geno men zijn wegens poging om de spoorwegmaatschappij te bedriegenwant ondanks zijne verzekeringen wilde de spoorwegbeambten niet gelooven dat iemand zoo brutaal geweest zou zijn de kaartjes van de passagiers op te halen. Dat was al te ongerijmd. Er zat voor den lord en zijn gezelschap niets anders op dan nog eens te betalen. De heer Jacques Block, van Antwerpen, heeft te Gent (E,- Van der Haeghen) een brochure uitgegeven betreffende een nieuw door hem ontdekt procédé om de olieverven aan te mengen met opgelosten gelen amber waardoor de kleur er hard helder en schitte rend gaat uitzien en geen vérnis noodig heeft. De uitvinding moet reeds dateeren van 1867en op de parijsche tentoonstelling in 1868 te zien geweest zijn. Als voorbeelden van de toepassing zijner uitvinding noemt Jacques Block eene bloemenstudie van Robert Mols en Karei de Vijfde als kind van van Beers, die beide op de brusselsche tentoonstelling van 1880 de aandacht trokken. (Wv. A.J Erfelijkheid. Het eerste betreft de erfelijkheid van een eigenschap die zich eerst op een zekeren leeftijd openbaart. Iemand in America had de bizonderheid ondervonden dat zijn haar op 20jarigen ouderdom be gon grijs te worden zoodat hij op zijn 25ste jaar ge heel wit haar had, hetwelk hij ook nu op zijn 75ste jaar nog bezit. Zijn vrouw heeft donker haar dat op haar 70ste jaar nog slechts met een weinig grijs door weven is. Zij hebben 4 kinderen allen dochters die nu volwassen zijn en bij de oudste dezer begon het haar toen zij twintig jaar oud was te grijzen en was het op haar 30ste jaar geheel wit. Een tweede dochter begon mede op denzelfden leeftijd grijs te worden en is nu eveneens bijna geheel „besneeuwd." De twee andere dochters hebben de bizonderheid niet geërfd. De eigenschap schijnt reeds langer een familiestuk te zijn, want twee tantes van moedorzijde van den persoon werden eveneens zeer vroeg grijs. Het andere feit is nog merkwaardiger omdat het be trekking heeft op het overerven, zelfs tot in bet tweede geslacht, van een misvorming die tijdens het leven ontstaan was en dus niet aangeboren. Iemand had als jongen door sterke koude aan zijn beide duimen gele den, waarbij een huidziekte gekomen, zoodat die lichaams- deelen sterk gezwollen geweest en zij verder misvormd bleven terwijl de nagels zeer smal, kort en dik waren. Deze persoon heeft vier kinderen en de oudste een dochter, bezit beide duimen en de nagels daarvan juist zooals haar vader. Het derde kind ook een meisje heeft één zoo misvormden duim, terwijl de twee andere kindereneen jongen en een meisje de bizonderheid niet bezitten. De genoemde oudste dochter is gehuwd en van hare vier kinderen bezitten tweede oudste en de derde beide meisjes eveneens de beide duimen op zulk een vreemde wijze misvormd. Zoo schijnt dus een toevallig verkregen lichaamsvervorming, in deze familie voor goed blijvend te zijn geworden. Wv. A.) Bij de feesten in de maand September a. s. te Ant werpen zullen op de beurs een groot aantal op de muren geschilderde kaarten worden onthuld, waardoor de bezoeker in een oogwenk de handelsverbindingen van Belgie met alle deelen der wereld zal kunnen overzien. Vierhonderd mannen met geweren gewapend be gaven zich Maandagnacht naar de gevangenis teEranklin, in Georgië waar zij de uitlevering eischten van een gevangene, zekeren Waldorp, die een jonge vrouw op laaghartige wijze vermoord bad. De cipier, bevreesd door de bedreiging datzoo hij niet onmiddellijk aan hun verlangen voldeed van de gevangenis geen steen op den anderen zou blijvenleverde den misdadiger uit, die daarop door de verwoede mannen waaronder ook de echtgenoot van het slachtoffer, op de plek waar de gruweldaad gepleegd was nabij het dorpje New- nan aan een paal gebonden en levend geroosterd werd. Aan Waldorp wordt in zeker opzicht nog veel verloren. Hoewel nog slechts 23 jaar oud laat hij toch om zijn verlies te betreuren niet minder dan vijf weduwen na Dr. Tanner, de beruchte vaster, is overleden, waar schijnlijk aan de gevolgen zijner proefneming. Dezer dagenzoo meldt de Merwebodeging te Nieuwerkerk des middags de dienstmaagd van den landbouwer P. de koeien melken. Verbaasd stond zij, toen ze zag dat de beesten die anders aan den in gang van de weide staan, nu springende aan het uit einde waren. De dienstmaagd wandelde op de beesten aan maar wie beschrijft hare ontstelteniszij zag te midden der koeien een hoofdwaarop allen met de hoorns losgingen. Op dit gezicht riep zij om hulp die spoedig opdaagde men ontdekte toen op een der hoorns van een koe een zwarten cylinderhoed, waaruit de voering met kap op den grond lag. Bij onderzoek in den kap ontdekte men de letters L. R. en het woord Spanje. Met die stukken gewa pend begaf men zich naar den Burgemeester, die ge lastte dat de slooten rondom de weide moesten onder zocht worden vreezende dat de eigenaar door de eene of andere oorzaak te water kon geraakt zijn. Tot nog toe verdiept men zich in gissingen in ééne zaak is men gerustdat de eerste opmerking van de dienst maagd eene vergissing was het was geen hoofd, maar een hoed waarmede zich de koeien verlustigden. De justitie doet een ijverig onderzoek daar men niet weet of men hier aan een ongeluk of aan een misdaad moet denken. Een beschonken persoon te Arnhem eischte van een 75jarig grijsaard een boterhamonder het uiten van hevige bedreigingen. De oude voldeed terstond aan den eisch waarop de dronkaard de linkerhand van zijn weldoener greep en hem het grootste deel van een der vingers afbeet. De lang gewenschte drankwet is er eindelijk en men hoopt daardoor het drankgebruik zal verminderen. Medewerking van gemeentebesturen zal zeer zeker noodig zijn maar wat moet men wel van laatstge noemde denken als zij handelen ais tot hiertoe en ook heden wederom, te Geldersch Veenendeel. Daar toch werd den manschappen van de brandweer na de oefe ning ieder een glas jenever aangeboden. Op verzoek van eenigen om in de plaats daarvoor een glas bier te ontvangenkreeg men ten antwoord„Lust je geen jenever koop dan zelf maar bier." In eene der gemeenten van Noordholland wordt naar men zegtaan eiken kiezer, die zijn stembiljet komt inleveren behalve sigaren wijn likeur of ster ken drank aangeboden, al hetwelk in het gemeentehuis gereed gezet is. Er is geen gekscheren met den gemeenteraad van Nijeveen. De ontvanger dier gemeente verzocht onlangs aan Gedep. Staten van Drenthe om verhooging van zijn jaarwedde. Gedep. zonden dat verzoek aan den gemeenteraad. En dit lichaam besloot daarop, den ontvanger te ontslaan. In Musis Sacrum te Rotterdam hield de heer Meng een lezing over leugen. Dit harde onaangename woord moest het zeer misgelden. Het zoeken naar den oor sprong van de leugen gaf spreker aanleiding een woord te wijden aan duivel (ik verdeel) en de beide vormen lucifers (ik breng licht) en Satan, d. i. die tegenspreekt. Door de geheele maatschappij en in alle mogelijke vormen ontmoet men leugen. Een kenmerk van de leugen is dat zij bindt, dat de eene leugen de andere noodzakelijk maakt. De leugenaar moet zich steeds herinneren hoe hij deze of gene zaak voorstelde welke leugen hij gebruiktezij moet dus voortdurend met inspanning denken. De oorsprong van de leugen is dan ook volgens sprekers meening te zoeken in het denkend brein van een niet goed mensch. Met den wensch dat ieder in zijn kring zich zoo veel mogelijk beijvere naar waarheid te streven en de leugen te ontmaskeren en te vermorzelen eindigde de spreker zijn voordracht. Bij het inheien van den proefpaal voor het nieuwe stoomgemaal bij Gouda schoof de paal onderuit, waar door het blok neerviel en de heiersdie het touw vasthieldenbijna allen omhoog getrokken werden zoodat zij spartelende in de lucht zweefden. Achtereen volgens lieten verscheidene het touw glippenwaar door de anderen dan weer een weinig omhoog gingen, tot ook zij zich lieten vallen en het blok geheel op dan grond terecht kwam. Dit alles had in minder tijd plaats dan noodig is om het te lezen en daar er geen ongelukken bij gebeurden gaf het aanleiding tot heel wat gelach en vroolijkheid. VEILING VAN VASTE GOEDEREN. 10 Augustus. Door den Notaris W. E. G. L. GOUWE. Een Winkelhuis en Ervewaarin broodbakkerijZ.z. Ver- dronkenoord hoek Limmerhoek kad. sectie BNo. 630 groot 1 roe36 el. Str. 3J. Hulskamp f 2215, Door de Notarissen VONK en GOUWE. Een Huis en Erve, aan de Keizerstraat, kad. sectie B, No. 2247, groot 80 el. Str. P. Koorn f 1595, (Afslag 17 Augustus). BURGERLIJKE STAND. GETROUWD. 10 Aug. Petrus Joannes Lau en Louisa Petronella Dirkzen. GEBOREN. 9 Aug. Agatha Johanna, D. van Pieter Burgering en Aagje Huiberts. 10 n Johanna Bernarda, D. van Cornelis Merkx en Anto- netta Goeste. OVERLEDEN. 9 Aug. Anna Maria Krijger, echtg. van Joannes Jacobus Bruno, eerder wede van Johannes Antonius van Belle, 31 j. en 8 m. 11 Pieter van Vasen, 76 j. Trijntje, D. van Jan Kes en Maartje Hoogland, 3 j. en 2 m. Amsterdam 10 Aug. 160 vette Kalveren 70 a 85 ct. per P., 31 nucht. Kalveren 6 a 10, 97 vette Varkens 53 a 56 ct. per P.

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 3