fittiteulanb. IHmtcnlaub. de oorlog niet zoo'n ongunstigen afloop hebban gehad als het geval is geweest. Nadat we onze eer Hadden gehandhaafd misten we de kracht ons verder te doen gelden. Als we in 1830 vlugger hadden doorgetast zou er misschien nog geen Koninkrijk Belgie bestaan en indien de eerste veldtocht tegen Atjeh met een grooter troepenmacht ware ond- rnomen zouden misschien heel wat menschenlevens en millioenen guldens gespaard zijn gebleven. Het nationaliteitsgevoel is de bezieling van aanvoerders en manschappen maar waar niet te bezielen valt heeft men niets aan haar. „De mannekens moeten er wezen en van het noodige voorzien zijnzij moeten vooral toegerust zijnmaar als we daarvoor zorgen, zooveel in ons vermogen is indien we, binnen het bereik onzer krachten een kern van goed geoe fende strijdkrachten te land en ter zee hebben en daarbij het nationaliteitsgevoel levendig houden in alle klassen der bevolking van den troon tot de hutdan vertegenwoordigt de Nederlandsche natie nog een kracht, die niet is gering te schatten en waarmede grootere mogendheden rekenschap moeten houden. Deze weten dit trouwens zeer goed en men kan er zelfs wel ver zekerd van wezendat er onder haar zijndie jnist om dat sterk ontwikkelde nationaliteitsgevoel huiverig zijn geweest of nog zijn oud zelfstandig volksbestaan aan te tasten, 't Is daarom goed, dat we toonen nog dezelfden te zijn. De taal van den Koning, van profes sor Jorissen aan zoo weinig oud-strijders van 1830 moge vernomen worden in geheel Europa, die overal de over tuiging bevestigen dat in de Nederlandsche natie nog hetzelfde gevoel leeft en wordt aangekweekt en gekoes terd dat de grondslag is voor haar bestaan de liefde voor haar eigen nationaliteit. DENEMARKEN. Het verbod den 16 Maart uit gevaardigd tegen uitvoer van levend hoornvee uit See- land werd den 11 weder ingetrokken. ENGELAND. Het ontslag van het parlementslid Dillon uit de gevangenis is verleend, omdat volgens de getuigenis der deskundigen zijne gezondheid dit vorderde. Bradlaugh met den arm in een doek waardoor de geestdrift voor hem zeer verhoogd werd hield den 7 te Northampton eene toespraak tot zijne kiezers waarin hij nogmaals zijn goed recht betoogde en te kennen gaf, den strijd niet te zullen opgeven. De bij de wor steling ontvangen kneuzingen zijn na dien tijd verer gerd althans hij houdt sedert den 8 het bed. Hij zal dus waarschijnlijk verhinderd zijn nogmaals te trachten toegang tot het lagerhuis te krijgen. Hoogerhuis. De minister van koloniën antwoordde den 11 op eene gedane vraag, dat na rijpe overwe ging besloten was geen grondgebied dat vroeger be schouwd werd tot den Staat te behoorenvan de Transvaal te scheiden. Lagerhuis. Op eene vraag van den beer Labouchère, of de regeering de rechten van Bradlaugh zou verde digen antwoordde de minister Gladstone toestemmend. Er zouden maatregelen genomen worden om aan dit "vraagstuk een einde te maken. Den 10 werd de be raadslaging over de amendementen van het Hoogerbuis op de iersche landwet voortgezet. Zij vorderde tot art. 18. Den 11 werd zij voortgezet en liep den 12 's morgens 4 uur af. FRANKRIJK. Den 7 werd in de voorstad van ParijsBelleville eene door ongeveer 1800 personen bijgewoonde bijeenkomst van kiezers gehouden, om een éénig comité te vormen ter vernietiging van het „Gam- bettisme". De voorzitter verklaarde dat het te doen was om alle kiezers van de anarchisten tot de gema tigde onafhankelijke republikeinen, tegen de candidatuur van Gambetta in het 20e arrondissement (Belleville) bijeen te brengen. De secretaris van het voorloopig comité las daarna eene soort van requisitoir tegen Gam betta voor. Twee sprekers voerden het woord na hem, en vervolgens stelde zekere Gastel eene motie voor hier niet kon werken. Hij trekt zich in de keuken terug, maar boven hem wordt iets in een vijzel gestampt en onder hem neuriet een keukenmeid bij het open venster een volkslied. Op de binnenplaats worat hout gehakt en bij zijn overbuurman op de derde verdieping wordt een viool gestemd. Wolf is bijna wanhopig. Door het opnemen van zijn kamer heeft hij al veel tijd verloren en in plaats van nuzooals hij gehoopt had met alle kracht aan den arbeid te kunnen gaan krijgt hij het voorgevoeldat hij hier nog veel verschrikkelijker dagen dan in de voorstad zal moeten doorworstelen. Dit voorgevoel maakt zich van zijne verbeelding meester en spiegelt hem eene ellendige toekomst voor. Doch neen hij wil niet wanhopenhij geeft zich aan troostrijker gedachten over. Het is een toeval dat heden alle muziekliefhebbers gelijktijdig hunne kunst beproeven ja het moet een toeval zijn want anders had hij in deze woning zijn hel gevonden. De zangeres zou moede worden haar keel en de ooren harer medemenschen te pijnigen het kind op de eerste verdieping zou zich slechts een korten tijd oefenen maar de ergste van allen is de virtuoos hij troost zich even wel met de gedachtedat men zich spoedig gewend naar een instrument te luisteren. Met de gelatenheid van een martelaar wacht Wolf een geheel uur maar de drie muziekmakers zijn lang van stof. De virtuoos speelt zonder ophouden. De oefeningen op de eerste verdieping houden tusschenbeide op, maar het is alsof de eene leerling den anderen aflost de zangeres is onvermoeid zij rust tusschenbeide een kwartier, maar om dan baar gezang met nog scheller en doordringen der stem te hervatten. Albertus vlucht naar zijne slaapkamer en maakt daar een tafel om aan te werken in orde. De huishoudster, die de kamer komt opruimen geeft hem de verzeke ring dat de hoop die hij koestertdat het morgen waarschijnlijk anders zal zijn ijdel is. Den ganschen waarin Gambetta wordt aangeklaagd als iemand die zijne plechtige belofte geschonden en zijne kiezers nadat deze ter verdediging van zijn pogramma waren opgestaanlafhartig verlaten had die als voorzitter der Kamer de zitting had opgeheven na den moordaanslag op den Keizer van Rusland en zich daardoor met schande bedekt had; die verder schatten verworven had, zonder dat men weet hoe die den oorlog met Tunis, de oneenigheden met Italië, de ijverzucht van Enge land te voorschijn geroepen en Prankrijk aan den rand des afgronds gebracht had, O'm al die redenen moest Gambetta onwaardig worden verklaard ooit weder een mandaat als Afgevaardigde deelachtig te worden. De woorden van Castel vonden algemeen ingangen er werd besloten een kies comité van 25 personen te be noemen ter bestrijding zijner candidatuur. De ver gadering bestond grootendeels uit communards en on- verzoenlijken. Het zoogenaamde requisitoir was onder teekend door nagenoeg alle nog levende personen, die in 1869 het comité ter ondersteuning van Garobetta's candidatuur gevormd hadden. De minister-president Ferry zeide den 10 in de te Nancy uitgesproken rede, dat het innig gevoel voor rechtvaardigheid dat in het hart des volks huisvest de bevolking tot de overtuiging zou brengen dat de aanstaande verkiezingen een bewijs van dankbaarheid moeten opleveren voor de meerderheid welke Frank rijk van het persoonlijk gezag verloste. Hij betreurde, de aanvallen en den laster waaraan de 363: indertijd herkozen leden der Kamer hadden blootgestaan. Die mannen hadden zich integendeel verdienstelijk gemaakt jegens Frankrijk en de Republiek. Het zou niet geluk ken, om van de verkiezingen een wapen te maken tegen de parlementaire republiek. Hij verklaarde zich verder voor de gedeeltelijke, matige grondwetsherziening,, door een groot redenaar te Tours ontwikkeld (Gambetta). Men moest haar echter niet verwarren met de radi cale en geweldadige verandering door de onverzoen- lijken gevraagd. ITALIË. Volgens de Diritto zou de Paus er aan denken, Rome te verlaten na het gebeurde- bij het overbrengen van het lijk van Pius IX. Malta zou dan zijne verblijfplaats worden. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Koning Kalakaua der Sandwich eilanden verbleef 4 dagen te Weenen en vertrok toen naar Parijs. De bevolking was zeer met hem ingenomen vooral doordat hij deel nam aan den dans bij een openbaar bal in het Prater. Overal waar hij zich vertoonde werd hij levendig toegejuicht. Hij werd genoemd „Zijne bruine Majesteit." RUSLAND. De Golos- is bij besluit van den mi nister van binnenlandsche zaken voor de 3e maal ge schorst en mag voor zes maanden niet uitgegeven wor den. Een opstel tegen den Vorst van Bulgarije gaf aanleidiug tot dien maatregel. De daarin voorkomende aanmerkingen waren volgens dien minister beleedigend voor het hoofd van een met Rusland bevrieudeo Staat. Ook had hij opstellen openbaargemaakt, waarin-belee- digende uitdrukkingen voorkwamen voor de russische marine. SPANJE. In eerie toespraak aan de kiezers te Huesea heeft de heer Gastelar de invoering vam het algemeen stemrecht en de afschaffing der wet op de drukpersvrijheid wenschelijk genoemd. Hij verlangt voorts eene nieuwe wetgeving op het burgerlijk huwe lijk scheiding van het gemeentelijk en het provinciaal bestuur, verplicht en kosteloos lager onderwijs, weder invoering van de jury, emancipatie van de arbeiders op Cuba en eene wijziging in dea Senaatzoo deze mocht voortgaan met een hinderpaal te zijn voor de toepassing van liberale denkbeelden. De democratie- moest den socialistischen Staat vermijden en, evenzeer den Staatdie vijand is van da- Kerk enj den Staat zonder leger. Zij moest het ministerie steunen zoo- dit de democratische gevoelens met- de tegenwoordige staats-instellingen wist overeen te brengen. dag door, verklaart zij wordt in het huis muziek ge maakt maar daar went men wel aan. „Dan heeft de huisheer mij bedrogen zeide Wolf, bijna razend van spijt„hij heeft mij de verzekering gegeven dat er weinig muziek werd gemaakt." „Mevrouw Gustnan speelt ook niec dikwijls ant woordde de vrouw „hoogstens 's avonds wanneer zij bezoek heeft en gedanst wordt." Gusman was den naam van den eigenaar van bet huis waarin Wolf woonde. „O zoo, wordt er ook ia het huis gedanst,barstte Wolf los„dat zal men zeker wel door het, geheele huis hooren De vrouw begon te lachen. „Wij in het achterhuis, zeide zijhooren het slechts waaneer er partij is en muzikanten komen spelen, maar hier hoort men alles." De muren zijn zeer dun en de vloeren aijn erg zwak. Menigeen is daarom reeds verhuisd. Albertus lachte bitter. Nu begreep hij hoe het kwam dat de voetstappen dikwijls zoo dreunden, dat hij er van opschrok. Hij had gehoopt eene rustige woning te vinden en nu waren de vloeren niet sterk. Hij was te gejaagd om aan het werk te gaanen hij moest werkenwant hij leefde van de opbrengst zijner pen en daar hij eene hoogere huur dan vroeger betaalde, was het volstrekt noodzakelijk dat bij barder en rustiger werkte. Hij ging naar den huisheer. Hij was besloten, zelfs eene zekere som te offeren wanneer de huisheer hem van het contract wilde ontslaan en toch was hij eigenlijk de bedrogene, die schadevergoeding had kun nen eischen. De huisheer baalde de schouders op. Toen hij zich over het muziek maken in het huis beklaagde ant woordde hij dat hij het aan niemand verbieden kon want dat ieder in zijn doen en laten vrij was. Hij zou zich nog meer ergeren. „Gij schijnt zelf een onrustig huurder te zijnhernam de huisheer„uw beneden buurman heeft mij reeds verklaard, dat hij geen oogen- blik rust heeft gehad door het voortdurend gestommel ALGERIE. De Kaïd Metzelbub werd op verzoek van den franschen gezant ontslagen omdat hij niet krachtig genoeg opgetreden was tegen de plunderaars en niet geholpen had aan het herstel der telegrafische gemeenschap. ZÜTD-AFRICA. Uit Durban wordt den 11 bericht, dat de Volksraad van de Transvaal den 9 bijeen ge komen was en de verkiezingen voor den nieuwen Volksraad den 15 Sept. gehouden zouden worden. De Volksraad besloot, dat het Hollandsch voortaan de offieiëele taal zou zijn en rechtbanken geene andere taal zouden mogen gebruiken. De 31e algemeene vergadering dor broederschap van de canlidaat-notarissen werd den 8 te 's Graven- hage gehouden. Blijkens het uitgebrachte verslag ver keert de vereeniging in bloeienden staat. Amsterdam is aangewezen voor d& volgende plaats van bijeenkomst. Te 's Hertogenbosch zijn den 10" tot leden van den raad gekozen in plaats van de 2 protestantsche leden, die hunne herbenoeming niet aanwalmen, de heeren Mr. P. C. 't Hooft, anti-revolutionair, nie.t 411 en P. Meuwese ultramontaan met 425 van de 49 3 uitgebrachte geldige stemmen. Beiden waren candidat en der ultra- montoanoobo Lr ia70i,cunriOAHioino lOEcl»H'-r&iblLTlt. Gelijktijdig met de harddraverij, werd den 10 te- Beverwijk tentoonstelling gehouden "van ongeveer 60 afstammelingen van den hengst graaf "von Moltke. De prijs voor 2jarige paarden werd toegewezen aan den heer W. de Clercq te Houtrijk en PttJanem. de premie aan den beer D. Burger te Wijk aan Duin.. Voor één jarige prjs Jhr. W. P. van Wickewoort Cro-mmelin te Heemstede: premie-P. van Pisenne te Rijswijk. Voor veulens prijs genoemde heer de Clercq premie ge noemde heer Crommelin. Den 10 's namiddags waren in de Kil nabij Wil lemsdorp twee visschers in een schuitje bezig met het uitleggen hunner fuikentoen zij door een met vlas beladen schip overvaren werden. Een hunner verdronk: de ander wist zich aan de schuit vast te klampen en werd daardoor gered door de bemanning der stoom boot Telegraaf I. In eene den 10 te Tilburg gehouden vergadering van leden van landbouwmaatschappijen en burgemeesters in Noord-Brabant is vastgesteld het reglement voor de nieuw opgerichte Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw. Den 10 bad te Utrecht de 2e vergadering van margarineboterfabriekanten plaats. De statuten der vereeniging werden vastgesteldde contributie voor 1881/2 op 5 bepaald met ingang van 1 Juli 1881. Tot bestuursleden werden benoemd de heeren van den Heuvel te 's Hertogenbosch Moufcon te 's Gravenhage, en Verwey te Tiel. Het bestuur der Rotterdamsche diergaarde heeft ter herdenking van den tiendaagschen veldtocht van den 8 tot den 12 den toegang kosteloos open gesteld voor de gerechtigden tot het dragen van het Metalen Kruis, mits het groote Kruis dragende. Het groot nationaal panorama aan den stationsweg te Rotterdam is den 11 in tegenwoordigheid van ver scheidene genoodigden geopend. Zoo als men zich herin neren zal, stelt het den slag bij Nieuwpoort in 1690 voor. J. C. Moorman te IJmuiden was den 11 voor f 5750 laagste inschrijver van het maken van een.peil- put en gebouwtje voor een registreerenden getymeter aldaarop f 5 195 geraamd door het provinciaal be stuur aanbesteed. Den 11 werd te 's Gravenhage in den voormiddag eene plechtige lijkdienst gevierd ter nagedachtenis van den overleden italiaanschen gezant Bertinatti. De mi nisters van buitenlandsche zakenoorlog en koloniën waren zeiven daarbij tegenwoordig: die van binnenland sche zaken en justitie hadden zich laten vertegenwoor digen. Bij hun vertrek betuigden de ministers nogmaals hunne deelneming aan den italiaanschen zaakgelastigde. boven zijn hoofdveroorzaakt door het verschuiven uwer meubelen. „Ik hoop maar dat gij mijn vloer niet al te zeer bederftwant gij hebt mij de verzeke ring gegeven een rustig huurder te zijn." Men kan zich zijnen toorn begrijpen, toen de huisheer hem dood bedaard op zijn aanbod, geld te willen betalen, wanneer hij maar van zijn contract ontslagen, werd antwoordde, dat hij onmiddelijk kon vertrekken wanneer- hij hem den vollen huur betaalde maar zoolang dat niet ge beurd was zou hij niet dulden dat er één meubel stuk het huis werd uitgedragen. Wolf zag zich op eene verschrikkelijke wijze bedro gen want de woning was voor hem totaal onbruikbaar en daar hij de middelen niet bezat bet bedrag van een jaar huishuur te dragen en dadelijk weer geld en tijd te verkwisten met het zoeken naar nieuwe kamers zoo zag hij zich in zijne verbeelding gedwongen een gansch jaar te moeten werken zonder zijne zinnen bij elkaar te hebben want men kan slechts dan werken wanneer er geen afleiding van buiten is en men in eene kalme gemoedsstemming verkeert. Heden was het Vrijdag. Reeds sedert drie weken had Wolf telkens vurig naar dezen dag verlangd hij had namelijk door voorspraak van een zijner vrienden vrijen tiegang tot den hofschouwburg waar hij, onge veer drie maanden geleden, van uit zijn plaats in het parterre, eene jonge dame, die in de parketloge No. 3 plaats nam aanschouwd had. Hare verschijning had hem zoo in verrukking ge bracht dat hijvoor het stuk begonzijne oogen bijna onafgebroken op haar gevestigd hield. Hoe meer hij haar beschouwde des te meer behoorlijkheden merkte hij in haar op zijne verbeelding schilderde hem haar karakter afgeheel overeenkomstig de lieftalligheid van haar persoon het bescheiden lachje dat om haren mond speelde het kinderlijk genoegen dat zij in het drama schepte en hare aandoening wanneer de heldin van het stuk op eene jammerlijke wijze omkwam, maakten hem geheel buiten zich zelve. Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 2