QUIeviei. Op de jaarvergadering van het Nederiandsch Bijbelgenootschap, den 11 te Amsterdam gehouden, kwam o.a. in behandeling een voorstel der afaeeling Leeuwarderadeelom van wege het genootschap eene bloemlezing uit den bijbel te geven met het oog op kinderen en op de velen die dat boek meer op prijs zouden stellen zoo zij het in anderen vorm ontvingen. Dat voorsteldoor verscheidene leden ondersteund werd door het hoofdbestuur bestreden als strijdig met de wetom de moeielijkheden aan de samenstelling daarvan verbonden, en omdat het eene nieuwigheid was, die wellicht een twistappel in den boezem der maatschappij zou worden. Eén lid zag in het voorstel eene beleediging voor Gods woord eene der gelijke bloemlezing zou dat woord verdringen, in strijd met het doel der maatschappij; een ander meende dat de maatschappij, die zich toch nimmer ingelaten had met uitlegging of beoordeeling der Heilige bohrift haar onzijdig standpunt verlietwanneer zij daartoe overging. Met 32 tegen 24 stemmen werd de vraag of dit voorstel in strijd was met de wet toestemmend beantwoord waardoor het voorstel zelf met in stern- min" kwam. Een voorstel, om eene affoersche vertaling vanhet Nieuwe Testament te bezorgen, werd aange- houden inmiddels zou het hoofdbestuur zijn gevoelen te kennen geven. Bij de harddraverij .met 4)aard en eliaiü.l&J*o- rinchem den 11 werd de prijs van 400 behaald door de bruine witvoet-merrie Freule van J. Smits te Dub beldam bereden door den eigenaar en de premie van 100 door de schimmel-merrie Prinses, van P. Smit Jr. te Botterdam, bereden door P. van Santen. Den 11 werd de stoomtram Tilburg-Waalwijk geopend. Den 11 is te Zwolle in den ouderdom van 83 jaren ovA-leden de stichter der bekende schippers of schuttevaersvereeniging W. J. Schuttevaer. De Koning en de Koningin hebben den 12 het voorgenomen bezoek aan het invaliedenhuis Bronbeek gebracht en een rijtoer gemaakt door Velp en Arnhem. Met een extratrein keerden zij te 5 uu- naar het Loo terug. Gedurende de wedrennen is den 20 te Bussum een tijdelijk rijkstelegraafkantoor geopend. De rederijkerskamer „Vreugdendal" te Breda wenscht bij gelegenheid van het Ned. taal- en letter kundig congres en wel op 2 Sept. a.s., een nationa- len wedstrijd voor voordrachten te houden waartoe uitgenoodigd worden beoefenaren der uiterlijke wel sprekendheid in Noord- en Zuid-Nederland. Aan het gemeentebestuur van Botterdam is con cessie gevraagd voor den aanleg eener stoomtram tus- schen Botterdam en Gouda. Te Doekum heeft bij gelegenheid der tentoon stelling eene hardlooperij van jongens plaats gehad. De prijs bedroeg f 10. Te Kampen zijn een 60tal mannen, voorzien van het Metalen Kruis van gemeentewege onthaald bijge legenheid van het 59jarig gedenkfeest van den tiendaag- schen veldtocht. Ingezetenen van Egmond aan Zee en omstreken hebben aan de betrokken besturen vergunning gevraagd tot het leggen eener paardentram van die gemeente door Egmond aan den Hoef naar Alkmaar met een zijtak naar Bergen. Het door 5 leden van den gemeenteraad te Kam. pen genomen ontslag is een gevolg van het benoemen van den heer W. G. Boele tot raadslid. Voor 5 jaren was hij ook lid van den raad en toen gebbuikte hij bij een verschil van gevoelen woorden, die de meerderheid ergerden waarna hij ontslag nam. Die 5 toen tot de meerderheid behoorende leden namen daarom hun ontslag. Jhr. Mr. J. Boëlllid der 2e kamer voor het hoofdkiesdistrict Utrecht, door de liberale kiezersvereeni- ging de Grondwet te 's Gravenhage candidaat gesteld voor lid der Provincieale Staten bij de aanstaande ver kiezing nam die candidatuur niet aan op grond dat naar zijne meeniug wegens de niet zelden voorkomende botsing van rijks- en provinciaal belang de vereeniging van die twee betrekkingen niet wenschelijk was. Alofs de moordenaar van de weduwe Bruis te Smeermaas bij Maastrichtis door het hof van assises te Tongeren in Belgie ter dood veroordeeld welk von nis door middel van ophanging zal worden uitgevoerd op een der openbare pleinen aldaar. Te Nieuweramstel werd gekozen tot lid van den raad de antirevolutionaire candidaat Zadelhof met 138 st. terwijl de meerderheid 136 st. bedroeg. Herstem ming moet plaats hebben tusschen de heeren Lybrink, liberaal en Helslootkatholiekdie ieder 133 st. verkregen. Tot heden werd te Meppel geen marktgeld gehe ven van landbouwvoortbrengselen vee enz. die ter markt aangevoerd werden. De handelsvereeniging aldaar heeft aan het gemeentebestuur verzocht de heffing van marktgeld in te voeren doch de kamer van koophan del die om ondersteuning van dat verzoek gevraagd was verklaart zich tegen die heffing. De commissie voor een Bijnvaartkanaal in ooste lijke richting te Amsterdam heeft aan de inschrijvers op de leening van 3 miljoen kennis gegeven dat zij besloten heeft zich niet te ontbinden, maar plannen te onderzoeken en voor te bereiden die te eeniger tijd aan de bestaande wenscbhn zullen voldoen. Zij vraagt, om de kosten te kunnen voldoen die daar aan verbon den zullen zijn 1 °/u der inschrijvingen af te staan om daaruit voor genoemd doel een fonds te vormen. De uitgever A. W. Sythoff te Leiden heeftter gelegenheid van de tentoonstelling van hulpmiddelen voor den boekhandeldie op 16 Aug. a.s. in het Pa leis voor Volksvlijt te Amsterdam geopend zal worden en uiterst belangrijk ook voor het publiek zal zijn eene miniatuur-uitgave., groot 30 bij 40 centimeters van Goethe's Eaustvertaald door Dr. J. J. L. 'ten Kate in den handel gebracht. De kleine doch duidelijke letter maakt het tot een juweeltje. Compleet in 10 afleveringen met portret van Goethe en 6 plaatjes is de prijs f 1,—de groots uitgave kost f 32, Bedankt voor het beroep naar Blokzijl door da. B. H. Habbema pred. te Hipolitushoef (eiland Wie- ringen). Als middel tegen den mot in kussens en bekleeding van meubels matrassen rijtuigen spoorwegwaggons enz. wordt door de directie der Badensche Staatsspoor wegen de bloesem van gewone hennep aangewend. Deze bloesems versch gedroogd en onder het opvulsel van een kussen gemengd hebben de beste uitwerking tegen de mot opgeleverd. Het spreekt van zelfdat de heunepbloesem ook met goed gevolg bij pelswerk enz. kan gebezigd worden. Een hond die „een toeval" had en een bijbehoo- rende juffrouw in lievige gemoedsbeweging, veroorzaak ten op de Heerengracht bij de Utrechtsche straat te Amsterdam een klein oploopje. Een paar bestoven meelsjouwers, die zich eerst, hadden vermaakt met links en rechts door de nieuwsgierigen te dringen en overal meelvlekken rond te deelen waren eindelijk zoo wel willend den hond in het water te dompelen toen zij hem gezond en frisch weer aan de juffrouw wilden over handigen, was deze in een naburig huis binnengebracht, want ook zij had een „toeval" gekregen. Hoewel van het bier in Amerika zware belastingen worden gehevenstijgt het gebruik daarvan toch tot in het fabelachtige. In het vorige jaar werden er niet minder dan 13,374,000 vaten of 414,000, 0 gallons verbruikt. Per hoofd is dat over het geheele land ongeveer 850 glazen dieberekend tegen vijf cent per glas een totaal vormen van drie honderd zes en zeventig miljoen dollars een kapitaaltje, dat ruim vol doende is om de uitgaven der Vereenigde Staten te bestrijden en dat nu door 's menschen keelgat verdwijnt. Op een eenzamen weg in Yerwolde heeft men een lijk gevonten dat reeds in vergevorderden staat van ontbinding verkeerde. Waarschijnlijk is het dat van eene bejaarde vrouw uit Brummen die 4 April 1.1. aan het station te Laren afstapte om haren weg naar Bijssen verder te voet af te leggen, doch van wie sedertondanks herhaalde nasporingen niets werd vernomen. De weg moet wel zeer eenzaam en blijkbaar ook door veldwachters weinig bezocht zijn, als een lijk daar vier maanden lang ouopgemerkt kan blijven liggen. Sporen van een misdaad heeft men niet ontdekt. Te W eeuen is door twaalf dames een wedstrijd ge houden in het zwemmen in den Donau. Op een gege ven teeken sprongen zij in badmantels van het dek der stoomboot, die haar naar de voor den wedstrijd bestemde plaats had gebracht. De dame die den eersten prijs won legde den voorgeschreven afstand in 24 minuten af; de beide volgende in 26 en 28 minuten. Een be kend zwemmer, die na afloop van den wedstrijd terug- zwom, had voor denzeltden afstand 26 minuten noodig. Hij zwom echter tegen den stroom in. Iedere zwem ster werd gevolgd door eene boot om haar op te nemen mochten ae krachten te kort schieten: geen der mede dingsters behoefde daarvan echter gebruik te maken. Het te Blackburn in Engeland voorgevallen spoor wegongeluk droeg zich aldus toeDe sneltrein van Liverpool was den 8 te drie uur juist aldaar aangeko men en stond stil in de station terwijl een paar wa gens werden afgehaakt, toen de sneltreiu van Manches ter met buitengewone vaart de station binnen kwam waardoor de twee locomotieven tegen elkander botsten. Twee der wagens van den Manchester-trein werden geheel in elkander geperst en ook een paar wagens van den anderen trein verbrijzeld. Het v\as een verschrik kelijk tooneel van verwarring en ontsteltenis. Vijf per sonen bleken bij den schok omgekomen te zijn en der tig wareu gekwetstde meesten hunner hadden zware verwondingen. De machinist van den Manchester-trein is op wonderbaarlijke wijze bijna ongedeerd gebleven die van den stilstaanden trein sprong van zijne loco motief, maar werd door een bij de botsing van de locomotief afspringend stuk ijzer zwaar gekwetst. Het schijntdat de machinist van den Manchester-trein gepoogd heeft te remmen maar dat de remtoestel niet goed werkte of dat hij er niet handig genoeg mede omgaan kon. Omtrent den brand in het stoomschip Isaac Pereire ontvangt de Parijzer Patrie nog de volgende bijzonder heden uit Tunis: Onder aanvoering van den kapitein had het scheeps volk en een ploeg werklieden tot een uur 's morgens gewerkt om de lading van het stoomschip te lossen. Na de gewone ronde gedaan te hebbenbegaf de kapitein zich ter ruste maar nauwelijks sliep hij of een angstig geroep van brand deed hem weer ontwaken.' Het vuur was in de lading van het stoomschip ontstaan en was zoo spoedig in hevigheid toegenomen dat het scheepsvolk zich slechts met moeite en met achterlating van alles kon redden. De passagiers der derde klasse hadden het alleen aan de zelfopoffering van den kapi tein en het scheepsvolk te danken, dat het meerendeel van hen niet in de vlammen omkwam. Het vuur was het eerst bemerkt in het voorruim en alle middelen werden door den kapitein aangewend om het vuur van den achtersteven verwijderd te houden. De waterdichte schotten werden ingehangen en de spuiten in gereed heid gebracht. Niettegenstaande de groote hoeveelheid brandbare stoffen die aan boord waren kon men het vuur tot de beide vakken van het voorruim beperken. De kapitein had de noodklok doen luiden en binnen enkele oogenblikken daagde er dan ook hulp op uit La Goletta. Twee en twintig schepen omringden het schip en deden al het mogelijke om het vuur te helpen blusschen. De matrozen die bij de stang der spuiten stonden moesten gestadig nat gehouden worden wat echter niet belette dat toch hun haren verschroeiden, Niemand kon dan ookdoor de hitte een gat in het voorschip hakkenom het daardoor te doen zinken. Kapitein Arnaud wilde in overleg met de officieren het schip door middel van een torpedo doen springen, maar de officieren wilden de verantwoordelijkheid daarvan niet op zich nemen, zoodat de kapitein dit geheel voor zijn verantwoordelijkheid nam. Een torpedo werd geplaatstalle personen kwamen van het brandende schip; alleen de kapitein wilde zijn post niet verlaten. De eerste torpedo ontplofte nietde tweede bracht echter de gewenschte uitwerking teweeg. Het schip zonk gedeeltelijk en het gevaar was geweken. Algemeen wordt het gedrag van den kapitein geroemd, die op de brug stond, toen de bom losbarstte. Aan zijn bezadigd heid is het vooral te danken dat geen enkel persoon bij dit onheil omkwam. Binnen enkele dagen hoopt men het schip weder vlot te krijgen. Een kinderhand is gauw gevuldzegt het spreek woorden zij die aan de waarheid daarvan gelooven kunnen er zich in deze dagen te Arasterdam van ko men overtuigen. Gedurende deze week toch mogen de jongens vo,- gens de traditionneele vergunning van het dagelijksch bestuurop de beurs gaan trommelen. Dat is een pretJui3t in de vacantie met de vriendjes naar de beurs te kunnen gaan Afspraken om elkander daar te ontmoeten worden gemaakt de trommel uit een kast of van den zolder te voorschijn gehaald en dan gaat het sommigen in uniform gestoken met het air van een generaal op weg. De liefhebberij is grootwant is de beurs voor hen opengesteld van II en van 3%7 uur, reeds om half twee staan er al verscheidenen te wachten tot de bezoekers ae beurs verlatenom die in beslag te nemen terwijl ook des morgens de bewoners van den omtrek zeer goed kunnen merken dat het „beurstrommelen" is. Maar niet alleen de schooljongens geheele familien profiteeren van de gelegenheid. Des middags ziet men karavanen van moeders naar de beurs trekken met zuigelingen op den arm en kleine kinderen naast haardie zich waggelende aan moeders rokken vast houden. Opgeschoten knapen die van hun werk ko men en dienstmeisjes die een boodschap moeten doen wippen de beurs op om even een kijkje te nemen. Op de beurs zelve is het een oorverdoovend geraas. Bij het binnenkomen gelooft men dat de oorvlie zen zullen barsten van dat mengelmoes van getrom mel, gepiep, gegil en geschreeuw. Het is ontzettend, men moet het gehoord hebben om er zich een denk beeld van te kunnen vormen. Een groot aantal trommelslagers, die er maar lustig op los „slaan", zonder zich in het minst aan elkander of aan eenige melodie te storen. Allen „slaan en hard ook, maar geen twee slaan gelijk. Eenige jon gens blazen zoo hard mogelijk op bunne trompetten, klaarblijkelijk slechts met het doel er geluid uit te halen terwijl weder anderen de schelste fluitjes in hun bezit hebben. Daarbij komt het gegil van enkelen, die boveD alles uit willen gehoord worden en het geschreeuw van elkander nazittende jongens. Het is een helsch lawaai Hier ziet men een jongen die eenigszins de kunst van het trommelen machtig, bedaard bij een pilaar gaat staan en met blijkbaar gevoel van eigenwaarde een flinken roffel begint te slaan. Het duurt niet lang of een aantal „kunstkenners" verdringen zich om hen° en het gebeurt dikwijls dat uit dat hoopje de een of ander te voorschijn treedt, die waarschijnlijk jaloersch op het succes van den jongen verlof vraagt zich ook eens te mogen doen hooren en dan zijn „kunst" ten gehoore brengt. Daar kibbelen een paar jongens die daar allen niet zoo rijk zijn om een trommel in hun bezit te heb ben voor gemeenschappelijke rekening er een heb ben gehuurd en de een beweert nu dat het zijn beurt is terwijl de ander zijn tijd nog niet verstreken acht. De mutsjes der dienstmeisjes hebben het hard te ver- duren. Het schijnt der jongens streven te zijn haar die van het hoofd te halen hetgeen hun echter bij enkelen op een roode wang te staan komt. De meis jes zijn laüg niet ingenomen met die ongalante behan deling en kijken erg zwartwanneer zij haar mutsjes weder recht moeten zetten. Die booze trek verandert echter spoedig in een glimlachals de een of andere flinke borst haar in het voorbijgaan in den arm knijpt of onder de kin strijkt. Tusschen dat alles door vliegen een aantal jongens, die krijgertje met elkander spelen. Zij gaan voor nie mand uit den weg en ontzien niemand maar loopen iedereen tegen het lijf, enkele bijna omver en grijpen somtijds een rok of de panden van een jas om hun „draai" wat korter te nemen. Tegen zeven uur ver schijnen echter eenige rustbewaarders om onverbiddelijk de beurs te ontruimen. Het kost hun echter een goed kwartier werk om de weerspannige jeugd er af te krijgendie spijtig naar huis gaatmaar met het vaste voornemen om den volgenden morgen weder present te zijn. Verleden Zaterdag kwam te Antwerpen een bruids paar van den werkmansstandop het raadhuis van een der voorsteden. Terwijl hij den trap omging stapte de bruidegom bij toeval op den sleep der bruid. „Pas toch op," riep de bruid, „dommerik die gij zijt „O zoo ben ik een dommerikantwoordde de an dere „Welnumet een dommerik moet gij niet trouwen. Goeden dagDaarop keerde hij zich om en ging heen gezien. De bruid heeft hem niet meer terug- Een schandelijk geval van baldadigheid heeft zich eergisteren nacht te Warffum voorgedaan. Men heeft daar van eene trekschuitdie onbewaakt aan de kaai lag, al de glazen ingeslagende deuren opengebroken en alle pakjes en koopmansgoederen in het water ge worpen. Het kanaal was bezaaid met vatenzakken pakken enz. Wie de dader isweet men niet.

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 3