No. 97. Drie en tachtigste Jaargang 1881. WOENSDAG 17 AUGUSTUS. FEUILLETON, DE ONRUSTIGE HUURDER. Prijs der gewone Advertentiën Suitenlanb. 2) (Novelle). ALKHAARSCHE COURANT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0-06. Van 15 regels 0,75; iedere regel meer/ 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. p O L I c I E. Ter terugbekoming is aan het Commissariaat van Policie het navolgende voorhanden: een zilveren oorbelletje met gekleurd steentje, een gouden oorbelletje, een portemonnaie met eenig geld een wit gehaakte vrouwenmutseen schildersdiamant twee'ijzeren vijftigponds gewichten, een bloedkoralen eenstrengs kinderkettingje met gouden slotje. BELGIE. Tot heden kwam in de door dit rijk met andere rijken aangegane uitleveringsverdragen de bepa ling voor dat geene uitlevering kon plaats hebben zonder overeenkomstig advies der belgische rechtbanken. In het thans met Rusland aangegane ver drag isom de uitlevering van misdadigers meer volledig te verze keren de bepaling opgenomendat de in de termen van uitlevering vallende perEonen uitgeleverd kunnen worden op de overlegging van het bevel tot inhechte nisneming of van elke andere acte, die dezelfde rechts kracht bezit en afgegeven is door de daartoe bevoegde machtmits inhoudende de juiste aanwijzing van het feit, waarvoor de afgifte plaats had. Is het feit, dat aanleiding geeft tot de aanvrage om uitlevering, bedre ven buiten het grondgebied der partij die haar vraagt, dan zal daaraan gevolg kunnen worden gegevenzoo de wetgeving van het land van waar de uitlevering geschiedtin dat geval machtigt tot vervolging voor dezelfde buiten zijn grondgebied gepleegde feiten. DENEMARKEN. Bij de eerste lezing der begroo ting den 13 keurde de oppositie de houding van het ministeriedat volgens haar na den uitslag der ver kiezingen had moeten aftreden ten strengste af. De minister-president antwoordde dat de grondwet geene parlementaire regeering had ingevoerd en het ministerie verplicht was te blijven, om de gelijkheid van rechten der le Kamer tegenover de 2e te handhaven. De oorzaak van den tegenwoordigen strijd ligt volgens het ministerie alleen daarin dat de 2e Kamer die gelijk heid ontkent. DUITSCHLAND. Prins Bismarck keerde den 14 te Berlijn terug. De oud-minister van Eulenburg is benoemd tot op- perpresident van Hessen-Nassau en de heer Schleckmann tot onder-minister van binnenl. zaken. De bijeenkomsten der verschillende Vorsten in de laatste dagen wordt toegeschreven aan het bestaande plan, om het groothertogdom Baden tot een koninkrijk te verheffen. Zij werden gehouden om aller toestem ming te verkrijgen. De afkondiging daarvan wordt gezegd te zullen plaats hebben op 20 September, den dag waarop de groothertog 25 jaren met zijne vrouw getrouwd is en zijne dochter in het huwelijk treedt met den Kroonprins van Zweden. ENGELAND. Hoogeehuis. De minister van buiten- landsche zaken verklaarde den 12als lid van het huis en niet als lid van de regeering (den vorigen avond hadden de leden te vergeefs op de wet zitten wachten) de houding der oppositie te betreuren, toen de van het Lagerhuis terug ontvangen iersche landwet weder af gehandeld was en de redenen ontvouwd moesten worden, waarom het huis van het Lagerhuis in gevoelen bleef verschillen. Lord Salisbury, de aanvoerder der oppositie, antwoorddedat hij die berisping ongepast achtte dat het hoofdbeginsel der wet onaangetast was gelaten; dat zijn doel slechts wasde belangen van bizondere personen tegen onderdrukking te verdedigenen dat het land uitspraak zou moeten doen over hetgeen ge schied was. Met groote meerderheid van stemmen waren alle belangrijke amendementen in de wet weder hersteld. Dit besluit gaf aanleiding, dat den 13 het ministerie bijeenkwam om te beraadslagen over den weg, dien het thans volgen moest. Lagerhuis. Met 153 tegen 80 stemmen werd den 13 verworpen een voorstel van den heer Ritchie tegen het handelsverdrag met Frankrijkwaarbij bizondere en hoogere rechten worden ingevoerd aan de regee ring geene volkomen vrijheid gelaten wordt ten aan zien van het premiestelsel en Engeland voor meer dan een jaar gebonden wordt. In den loop der beraadsla ging gaf de regeering te kennen dat zij handhaafde hare vroegere verklaring, van alleen een zoodanig han delsverdrag te zullen sluiten waarbij aan den engel- schen handel met Frankrijk dezelfde voorrechten wer den geschonken als tot nog toe. Zij hoopte dat het aan de wijsheid en het overleg der wederzijdsehe re geeringen zou mogen gelukken om de betrekkingen die zoo zeer tot de welvaart van beide landen hadden bijgedragen te vernieuwen en uit te breiden. Minis ter Gladstone deelde mededat de iersche landwet den 15 weder in behandeling zou komen ten gevolge van de besluiten van het Hoogerhuis. De bladen bespreken uitvoerig Lei. tusschen de beide Huizen ontstane geschil en den waarschijnlijken uitslag daarvan. De Times meent, dat het ministerie alle krachten zal inspannen om de wet te redden en het Lagerhuis zal aansporen een verstandig vergelijk met het Hoogerhuis te treffen zonder van de belangrijkste beginselen af te wijken. FRANKRIJK. Den 10 is te Parijs de internatio nale electriciteit-tentoonstelling voor de genoodigden en den volgenden dag voor het publiek geopend. De opening werd bijgewoond door den President der republiek. In eene besloten bijeenkomst zijner kiezers heeft Gambetta den 13 te Belleville rekenschap gegeven van de wijzewaarop hij zich van zijne taak als volksver tegenwoordiger heeft gekweten. Hij verwierp het ver wijt dat hij naar de dictatuur stond. Hij lichtte de handelingen van het laatste wetgevende tijdvak toe en zeidedat de volgende Kamer eene hervorming van de rechterlijke machthet legerde kerk het belasting wezen en het bestuur ter hand zou moeten nemen. Hij verlangde verplichte krijgsdienstgelijk voor allen onderwijzers en congreganisten daaronder begrepen. Hij keurde het vrijwilligerscbap voor één jaar af en wenschte vermindering van den diensttijd tot drie jaren maar achtte die vermindering nadeeligindien zij niet werd voorafgegaan door de vorming van een kader van onder officieren in staat om het leger voor elk verval te waarborgen. Hij verlangdedat de buitenlandsche staatkunde waardig en vastberaden zou zijn dat Frank rijk zijne handen vrij houden en geene keus doen zou in de europeesche vereeniging van statenmaar met allen even bevriend zou zijn dat het in het belang van nijverheid en handel pogingen zou doen om vriend schappelijke betrekkingen aan te knoopen of te verster ken. Frankrijk moest niet alleen staan, maar zich aan alle vermetele ijverzuchtige inblazingen onttrekken. Europa behoorde te wetendat de republiek het gou vernement van den volkswil is. Frankrijk moest op zijne hoede zijn tegen eerzuchtigen in het buitenland en dynastieke woelingen in het binnenland. Het land had in 1870 maar al te zeer ondervondenin welk verderf men zijn lot sleepte. Thans behoorde Frans rijk zich zelf toehet dacht er slechts aanzich te herstellen en te versterken om door geduld en wijs heid zijn gezag te zien herleven en de vruchten zijner handelwijze te plukken. Er zou wel eens een dag ko men waarop de gestelde vraagstukken door het volken recht en de zegepraal van den geest des vredes zouden worden opgelost. Niet alleen het zwaard was geschikt om vraagstukken te beslechten, het recht was ook wel wat waard. En wie kon verzekeren dat er niet een maal algemeene overeenstemming zou heerschen. Spre ker wenschte dat het gouvernement van de republiek zijner keuze de democratische republiek voor zichtig en waakzaam zou zijn en steeds afkeerig van aanvallen van verwoesting en brandstichting. Hij boopte, dat men eenmaal door de kracht en de verhevenheid van het recht de afgescheiden broeders zou zien terug- keeren. Deze woorden werden met stormachtige toejuichingen en langdurige bravo's begroet. Een rede naar, die Gambetta vervallen wilde verklaren van zijn mandaat, werd op luidruchtige wijze het zwijgen opge legd. Ook bij zijne aankomst was Gambetta met geest drift verwelkomd en ontvangen met de kreten Leve de Republiek Leve GambettaToen deze kreten telkens herhaald werden verzocht hij daarmede niet voort te gaanter voorkoming dat hij weder voor dic tator uitgekreten werd. De meeste republikeinsche bladen wijzen op het vredelievend en gematigd karak ter dezer rede sommigen zien daarin het bewijsdat Gambetta besloten heefthet voorzitterschap van een nieuw ministerie te aanvaardenterwijl anderen de hoop uitspreken, dat hij daartoe moge overgaan en eens van woorden tot daden kome. Het was eene feeeen engeleene vrouw, als het ware tot het ideaal van een dichter geschapen. Hoe zou de gedachte een woord van lof aan deze lippen te ontlokken den dichter aanvuren en bezielen hoe zoet zou het niet zijn met haar over de scheppingen zijner fantaisie te spreken Maar het was in allen gevalle eene gevierde schoon heid uit de kringenwelke slechts die gelukkigen mogen naderendie rijk of van hooge geboorte zijn en titels en waardigheden bezitten. De oudere dame naast haar droeg brillianten in het haar, aan hals borst en armen kortom zij schitterde aan alle zijden. De schoone zelf droeg wel is waar slechts een eenvou dige koralen halskettingmaar dit was geheel over eenkomstig haren goeden en bescheiden smaak. Wolf werd op het schoone meisje verliefd even als de droomer op een beeld als een waar dichter die datgene wat hij aanschouwt, idealiseert en in het aan schouwen geniet. Hij deed geen pogingin de tus- schenbedrijven de jonkvrouw in de foyer te ontmoeten, noch na afloop der voorstellinghaar na te gaan en te zien waar hare familie woonde of haar naam uit te vorschenhij stelde zich tevreden met haar te aan schouwen hij droeg in zijn hart haar beeld dat be gon te leven en eene gestalte aannam in den roman waartoe het de motieven geleverd had. Drie weken geleden had hij haar weêrgezien. Zij was in dezelfde loge in hetzelfde gezelschap en weder was bet vrijdag, waarop hij haar zag. Was het haar opgevallen of had iemand anders het bewerkt en haar gezegd dat zij de blikken van een heer in het parterre aan zich boeide zij zag naar hem en een lichte blos overtoog hare wangentoen zij dit voor de tweede maal deed en zijn blik den haren ontmoette. Hare betooverende bekoorlijkheid werkte heden nog sterker op hem want haar blik had den zijnen ontmoethij gevoeldedat zij ontdekt had welke macht zij op hem uitoefende dat zij wist hoe vurig hij naar haar ver langde en dit bemoedigde hem op nieuw. Toen zij de schouwburg verlietging hij haar in stilte na en zag, hoe zij met de oude dame en de beide andere jonge meisjes in eene elegante equipage steeg na een zachten zucht geslaakt te hebben keerde hij huiswaarts. Hij had juist geraden, zij was rijk en ver moedelijk ook van hooge geboorte, hij mocht haar aan bidden maar niet naderen. In voortdurende spanning en met een onbeschrijfelijk verlangen zag hij den eerst- komenden vrijdag tegemoet in de hoop haar weder in den schouwburg te zien. Was dit het geval, dan kon hij aannemen dat hare familie voor dien dag de loge gehuurd had en dat hij één dag in de week haren zoe ten aanblik kon genieten dan mocht hij de hoop koesteren dat zij zijn stil en vurig verlangen zou be merken en dat zij zich daarover, daar hij bescheiden bleef, niet zou vertoornen. Hij had zich niet vergistook den vorigen vrijdag had zij den schouwburg bezocht en een lief lachje was over haar blozend gelaat getogen, toen zij hem bemerkt had. De personen uit hare omgeving waaronder zich ditmaal een jongmensch bevond dat zeer galant voor haar wasrichtten wel is waar hunne tooneelkijkers op hem hetgeen hij hinderlijk vond want dit belette hem om ongedwongen en zonder opzien te baren het voorwerp zijner wenschen onophoudelijk te aanschouwen, maar het was hem toch alsof reeds de draden tot een onzichtbaren band tusschen hun beiden gesponnen werden. Heden was het weer vrijdag. Hij brandde van ver langen naar den schouwburg te gaan maar de voor hem zeer gewichtige vraag of er geen middel zou zijn het contract tusschen hem en den huisheer te verbre ken hield hem bezig. Hij wist dat tusschen zes en acht uur juist de tijd dat de schouwburg begon een hem persoonlijk bekend jurist zich gewoonlijk in de restauratie „Het Anker" ophield. Wanneer hij dezen nu daar opzocht, kon hij ten minste zekerheid krijgen, op de vraag die hem onophoudelijk terug hieldof er mogelijkheid bestond het contract te verbreken of niet. Hij besloot eerst den vriend op te zoeken en daarna, zoodra hij hem gesproken had naar den schouwburg te gaan de onrust over andere zaken zou hem daar niet storen wanneer hij opnieuw door haar betooverd werd. Otto Wilmde bovengenoemde vriend van Wolf, stond ofschoon hij nog een jong man was als een der beste advokaten in de stad bekend de vriendschap tusschen hem en Wolf dagteekende reeds van de aca demie en Albertus ontmoette hem in een kring van oude academievriendendie verschillende beroepen uitoefenden. Bijna alle aanwezige heeren hadden in meer of min der gelijke omstandigheden als Wolf verkeerd en Wilm vernietigde iedere hoop van Albertus, om langs den weg van rechten het geringste te bereiken. Men gaf hem evenwel lachend den raad den huisheer en de overige huisgenooten den oorlog te verklaren en ook zelf te musiceeren. „Schaf u een viool aan", zeide men hem„dit is het meest doordringende instrument en daar gij die niet kunt bespelen, zullen uwe oefeningen elk muzikaal oor tot wanhoop brengen." De raad muziek door muziek te verdrijvenscheen hem niet slecht toe ofschoon die hem lachend gegeven was. De weinige deelneming, die hij ondervonden had, had hpm ontstemd en slecht gemutst verliet hij het gezelschap het reddingsmiddel scheen hem te boosaar dig om slechts dan wanneer hij wanhopig werd iij toepassing te worden gebracht. Zijne stemming werd

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 1