ftintmtlattb. ITALIË. De berichtgever der Times te Eome be vestigt het geruchtdat de Paus het voornemen zou hebben, Eome te verlaten. Het gebeurde op de volksbij eenkomst tot afschaffing der waarborgenwet zou hem in dat voornemen versterkt hebben. Ook zouden alle met verlof afwezige kardinalen naar Eome ontboden zijn om hun gevoelen daarover mede te deelen. Van ver schillende andere zijden wordt dit vertrek van den Paus echter tegengesproken en gehouden voor een be richt dat niet het minste geloof verdient. De liberale bladen houden het voor een verzinsel van het onver zoenlijk deel der clericale partij. Het offieiëele pause lijke orgaan liet zich nog niet over de zaak uit. Verscheidene bladen keuren de tusschenkomst der politie af op zoo even genoemde volksbijeenkomst en over de inbeslagneming der bladen, waarin van het daar verhandelde gewag werd gemaakt. De wet op de drukpers en de openbare vergaderingen wordt mede streng afgekeurd. Een dier bladen de Opinione wijst op de dwaasheiddat 3 politiebeambten op de voor hen bestemde plaats eerst rustig eenige heftige redevoeringen aanhooren gericht tegen eene wet en tegen den persoon, wiens voorrechten die wet moet beschermen en dan ten slotte het voorlezen eener mo tie inhoudende een kort overzicht van het gesprokene, verbieden. Het ware dan veel beter, dergelijke bijeen komsten te verbieden. Van andere zijde wordt opge merkt, dat de tusschenkomst der politie aan die bijeen komst een gewicht heeft toegekend dat zij anders niet gehad zou hebben. Had men haar stil laten gaan dan had zij besluiten genomen waarom men misschien evenzeer gelachen had als om die genomen op eene in Februari dezes jaars gehouden vergadering van re- pnblikeinsche afgevaardigden uit het geheele rijk welke de regeering liet doorgaan, niettegenstaande den sterken drang om haar te verbieden. Te Genua werd den 14 eene openbare vergadering gehouden om tegen de waarborgenwet op te komen. Na de voorlezing van verscheidene kennisgevingen van democratische vereenigingen die met het doel dezer bijeenkomst instemden, werd een brief van Cauzio voor gelezen, doch te midden daarvan gelastte de aanwezige inspecteur van politie de sluiting der vergadering. Men kwam tegen dat bevel op en er ontstond eenig rumoer, waarna de zaal door de gewapende macht ontruimd werd 3 personen werden gevangen genomen. OOSTENEIJK-HONGAEIJE. De groote schouw burg te Praag is afgebrandwaarschjnlijk door on voorzichtigheid der loodgieters op het dak. De afwe zigheid der sleutelswaardoor de toegang voor de brandweer, die spoedig aanwezig was zeer bemoeieljkt werd was oorzaak dat de brand snel toenam. EUSLAND. De Eusski Kurier, die te Moskou ver schijnt ontving van den minister van binnenlandsche zaken een derde waarschuwing en de uitgave daarvan werd gedurende 4 maanden geschorst. Volgens de Pe tersburger berichtgever der Köln. Zeitung is de regeering blijkbaar van plan de liberale bladen zoolang te straften tot dat geen enkel meer bestaan kan. Nog 2 verschij nen erde Strana en de Porjadok. Laatstgenoemd blad is eerst kort geleden opgericht en kan niet in de behoefte voorzien, die ontstaan is door de reeds gemelde schorsing der Golos, een blad, waarvan ongeveer 20,000 exemplaren verspreid werden. Tot nog toe had een geschorst blad aan zijne lezers onmiddelijk gedurende den duur der schorsing een ander liberaal blad doen toekomendoch nu zoovele bladen geschorst worden, is dit onmogelijk gemaakt. In het zuidwesten van het rijk vooral te Borispol hebben de Israëlieten weder van de boeren veel te verduren gehad. Hunne woningen werden geplunderd de synagoge verwoest en na eenige drankwinkels be stormd te hebben raakten de dronken boeren met de soldaten aan het vechten welke vechtpartij zoo hoog liep, dat met scherp geschoten moest worden om de orde te herstellen. Van weerskanten vielen verschei dene dooden en gekwetsten. De directeur der credietbank Siemssen is den heer Lamanskiop verzoek ontslagen als bestuurder der rijksbank opgevolgd. nog slechter, toen hij in den schouwburg kwam en de loge No. 3 wel door de hem bekende personen bezet zag, maar zijne schoone ontbrak het kwam hem voor, alsof alles hem tegenliep en het ongeluk hem vervolgde. Hij ging naar huis misschien was het daar nu wel rustig dan kon hij ten minste eenige uren ongestoord werken. Hij zou zich evenwel nogmaals bedrogen zien. Alle instrumenten rustten uitgezonderd eene piano in de benedenverdiepingwaarvan de tonen slechts dof tot hem kwamen deze muziek stoorde hem niet maar de zolder boven hem scheen te buigen alsof zij op het punt was ineen te storten het was alsof men het tot een circus, waarin paarden draafden, had inge richtzoo zwaar dreunden de stappen. Werd er boven gedanst of gegymnastiseerdsprong men van stoelen of tafels of trok men de meubels met geweld door de kamer Daarbij werd er zoo luid en lustig gesproken en zoo vroolijk gelachen alsot men den ongelukkigen dien men dit helsch leven bezorgdenog bovendien wilde bespotten. De hoop, te kunnen werken, was vervlogen. Dit leven was bijna nog erger dan de muziek. Albertus had wel kunnen weenen van bitterheid en woede zijne verbeelding schilderde hem de toekomst in de verschrik kelijkste kleuren af. Voor korten tijd had hij met een zeer geachten uit gever eene verbintenis aangegaan om op bepaalden tijd voor een tijdschrift een roman te leverenwaarvoor hem een aanzienlijk honorarium was toegezegd. Wanneer hij niet kon arbeiden verbrak hij het contract en bracht hij den uitgever in groote verlegenheidhij zelf ver loor dan niet alleen zijn honorariummaar ook zijn crediet, daar het bleek dat men hem niet vertrouwen kon. Wordt vervolgd ALGEEIE. Verscheidene regeeringen stellen een onderzoek in naar de schadedoor hare onderdanen geleden bij de gebeurtenissen te Sfax. Ook de franscbe regeering zond een agentom van haar kant een on derzoek in te stellen. Generaal Logerot heeft ter afdoende onderdrukking der strooptochten bekend gemaakt dat de militaire overheid de stammen die het gebied bewonen waar de strooperijen gepleegd wordendaarvoor verantwoor delijk zal stellen. Het plan tot het bezetten van Sous3e is opgegeven ten gevolge van de verzekeringen van getrouwheid door de bewoners aan den Bey van Tunis gegeven. EGYPTE. Den 10 is eene ministeriëele crisis ont staan. De Khedive klaagde dat hij niet nauwkeurig op de hoogte werd gehouden van hetgeen gebeurde en men hem te veel op den achtergrond schoof. Daarom wilde hij eiken ministerraad als Voorzitter leiden. Eiaz- pacha door den engelschen en franschen consul on dersteund verzette zich tegen dat besluit, met het gevolg, dat de bestaande toestand voorloopig onveran derd blijft. Ten gevolge van een verzet der hoofdoffi cieren stemde de Khedive toe in de vervanging van den minister van oorlog door Daoud-pacha. VEEEENIGDE STATEN. President Garfield bleef tot den 15 steeds vooruitgaan. Den 10 onderteekende hij na den aanslag het eerste offieiëele stuk. Den 15 bracht hij echter een onrustigen nacht door; er deed zich eene aandoening in de maag voor, die gepaard ging met herhaalde brakingen. Na 3 uren werd hij rus tiger de maagaandoening hield evenwel aan. De minister van buitenlandsche zaken Blaine heeft op de vraag van Hartmann's advokaatof de regeering niet voornemens was eene of andere verklaring af te leggen die hem overtuigen kon van de ongegrondheid zijner vrees voor gevangenneming en uitlevering aan Euslandkort en scherp geantwoorddat er geen grond bestond om voor hem bij uitzondering verklarin gen af te leggen en dat het met alle gewoonten en de betamelijkheid zou strijden wanneer de regeering reeds vooruit te kennen gaf, wat zij doen zou in een ondersteld gevalwaarbij zulke groote rechtsbeginselen en gewichtige persoonlijke rechten betrokken waren. De stoomtramweg Tilburg-Waalwijk sedert 13 Juli van Tilburg tot Besoyen in exploitatie, is den 11 over de geheele lengte feestelijk geopend. Omtrent de op 11 Aug. in het gemeenelandshuis te Petten gehouden jaarlijksche zomervergadering van het Kon. Instituut van Ingenieurs, meldt het Handels blad „In de zaal met verschillende kaarten en tee- keningen van de Hondsbossche en Pettemer zeeweringen behangen werd de vergadering onder voorzitterschap van jhr. G. J. G. Klerck gehouden. Het raadslid Con rad zette in die vergadering kortelijk het doel en de samenstelling der Hondsbossche en Pettemer zeeweringen (welke laatste aan het Eijk behoort) uiteenalsmede de verschillende stelsels van verdediging tegen de zee, die daarbij in toepassing zijn gebracht. Vervolgens gaf het raadslid Welcker eene korte toelichting van de ligging en samenstelling der stuifdijken benoorden Pet ten door kunstmatige bevordering der aanstuiving ge vormd in de doorbraken van den buitenduinregel te Petten doorbraken door den bekenden stormvloed van 31 Januari 1877 aldaar ontstaan. De leden bezochten daarna het strand benoorden Petten, en van daar terug langs de geheele Pettemer en Hondsbossche zeewerin gen naar Kamperduin, om de aldaar van Eijkswege in aanleg zijnde hoofden tot strandverdediging en de boven genoemde stuifdijken te bezichtigen. Voor dezen tocht werd gebruik gemaakt van een viertal open spoorwa gens en het werkspoor dat over en benoorden de zee weringen ligt tot aan de genoemde hoofden. Door de zorg der feestcommissie waren die wagens tijdelijk tot vervoer der leden ingericht." Den 11 heeft aan den polder Oud-Noordbeveland eene vrij belangrijke oeverafschuiving plaats gehad. Eenige bunders bouw- en weiland liepen ondermaar voorshands liep de polder geen gevaar. Den 12 is in de Zuiderzee nabij het Kamper eiland drijvende gevonden een gesloten fiesch, waarin een papier, beschreven met het volgende„Wij zijn op 28 Juli bij de Doggersbank vastgeraakt, wij lijden grooten honger. Brik Victoria van Botterdam kapi tein Jan ter Veen." De gemeenteraad van Vlissingen heeft den 12 in beginsel besloten tot het heffen van 25 p.c. op de huur waarde van drankhuizenzynde het maximumbij art. 5 der wet op den verkoop van sterken drank toegelaten. De oud-jagers uit het studentencorps van 1830 31waarvan nog een 60tal in leven ishebben den 12 ter herdenking van wat voor eene halve eeuw is geschied, eene bijeenkomst gehouden op Zomerzorg bij Leiden. In eene buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders in het Paleis voor Volksvlijt te Amster dam den 13 gehouden is met nagenoeg algemeene stemmen het voorstel aangenomen om van den tuin gedeelten langs het Oost- en Westeinde en de Singel gracht, te zamen ongeveer 7700 vierk. ellen groot, aan eene daartoe gevormde combinatie van personen te ver- koopen voor f 557,000; van deze som 100000 aan te wenden tot het in orde brengen en verfraaien van den tuin en het maken van een fonds tot onderhoud her stelling en verbetering van gebouw en terreinen het overige tot aflossing der op de onderneming drukkende schulden. Tot aanvulling der telegrammenin ons vorig nummer opgenomen betreffende de inwijding van den nieuwen zeeweg nabij het badhuis te Wijk aan Zee kan nog gemeld worden De heer de Zwaan burge meester van Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin, bracht in zijne openingsrede hulde, niet aan den bouw kundige maar aan de bouwkundigen n. 1. de heeren de Wolf, gemeente-architect te Beverwijk, den bouw meester van het trotsche oosterbadhuis en Lange in genieur, den deskundige voor het maken van den straat weg voor welken de hooge duinrugdie het dorp van de zee scheidt en waartegen reeds eene fraaie villa voor den heer Waterschoot v. d. Gracht te Amsterdam is gebouwd, is doorgegraven. Tot motto van zijne toespraak bezigde de burgemeester de woorden van prof. Jorissen bij de feestviering van Doggersbank „ons volk is een kind der zee." Bij de opening van den weg, op welks hoogste punt eene fraaie eerepoort was opgericht, wer den door 2 meisjes aan de dames de Zwaan en Tappen- beek bloemruikers aangeboden. Toen de stoet het strand, waarop de westewind de golven schuimend deed breken, bereikt had hief het muziekcorps der marine van den Helder het volkslied aan. Nadat de stoet in het bad huis teruggekeerd was, werd in den tuin eene mati- née gegeven door het muziekcorps der haarlemsche schutterij. Te ruim 6 uren ving het feestmaal aan waar 150 a 160 personen vereenigd waren. De eerste dronk werd ingesteld door den heer Tappenbeck die des morgens niet in de gelegenheid was geweest te zeggenhetgeen hij toen reeds zoo gaarne had wil len doen. Hij had zijne plannen niet zoo goed kunnen volvoeren, als de leden van den gemeenteraad en vooral de burgemeester van Wijk aan Zee en Duin hem niet krach tig gesteund hadden. Bracht hij hun daarvoor zijn har- telijken dank, hij meende, dat ter herinnering aan dezen dag en aan de flinke wijze waarop de burgemeester hem had bijgestaan, aan den nieuwen weg geen beter naam kon worden gegeven dan van „de-Zwaanstraat." Hij was zoo vrij zulks voor te stellen. Dit voorstel vond bij de aanwezigen zeer veel instemming en niet het minst bij de raadsleden die mede aan den disch tegenwoordig waren. De burgemeester betuigde daar voor zijnen dank hij achtte zich echter als man der wet verplicht te herinneren dat het geven van namen aan straten en wegen aan het gemeentebestuur opge dragen wasdoch wist op aardige wijze daarbij het vooruitzicht te openen dat de leden van den raad op wettige wijzein hunne eerstvolgende vergadering aan dat voorstel hunne goedkeuring zouden schenken en dien naam dus bekrachtigen. Het spreekt verder van zelfdat daarna nog vele dronken gevolgd zijn en dat de feestelijke dag besloten werd met een bal een vuurwerk op een der hoogste duinen afgestoken en eene verlichting a la giorno zoo van het badhuis als van den tuin zaken welke bij zulk eene gelegenheid niet mogen ontbreken. Het was'eene goede gedachte van den heer Tappenbeck om op dien feestdag de jeugd niet te vergeten een 60tal kinderen werden door hem onthaald, eü het was een lust om te zien, hoe die kleinen dansten en sprongen. Zoo iets komt in kleinere gemeenten niet alle dagen voor. 13 Augustus kan voor Wijk aan Zee een belangrijke dag worden een keerpunt in hare geschiedenis moge alle goede wenschen, voor den bloei dier gemeente en dezer onderneming geuitverwezenlijkt worden dan zal steeds met vreugde op dien dag worden terugge zien en dankbaar erkend worden het goededat de tegenwoordige mannen voor die gemeente hebben verricht Ten gevolge van een twist is den 14 te Leiden Margaretha Jansen vroeger publieke vrouwdoor ze keren Kiesewetteruit Amsterdam met wien zij aan het Vrouwenkerkhof een publiek huis zou oprichten, met een pistoolschot gedood. Daarna bracht hij zich zeiven met dat wapen eene vrij ernstige wonde in de zijde toe. In gevaarlijken toestand werd hij naar het gasthuis vervoerd. Bij Kon. besluit van 14 dezer is de rang van luitenant-generaal verleend aan den gepensioneerden generaal-majoor C. A. Oudemans, de rang van generaai- majoor aan de gepens. kolonels C. J. J. Goffin, L. Z. Veeckens en W. Wortman. Den 14 is in de gemeente Euinerwold met be hulp van talrijke landbouwers gearresteerd en vervol gens stevig gekneveld te Assen in de gevangenis gebracht een persoon die gehouden wordt voor den noordbra- bantschen inbreker G. Jansen [zie ons Allerlei]. In den nacht van 1415 Augustus werd te Ny- megen een oppassend persoon bij het verlaten zijner woningdoor 3 personen aangevallen geslagen en gevaarlijk verwond door een steek in den rug en door meerdere sneden in het aangezicht. Men schijnt zich in den persoon vergist te hebben. De daders bevinden zich reeds in handen der polieie. In den nacht van 1415 dezer is in de buiten gronden van Terschelling de nieuwe duitsche schoener Lisette van Hamburg naar Arica bestemd gestrand. 2 Sleepbooten zijn uit het Nieuwediep te hulp gezonden. Een personentrein van Botterdam is den 15 bij het kruithuis onder Delft ontspoord door het breken van esn wielband van een der bagagewagens. Eene vertraging van 1% uur was daarvan het gevolg. Ook op Eijnspoorwegtusschen Gouda en Oudewater, ont spoorde den 15 een treinmede zonder ongelukken te veroorzaken. De Algemeene Synode der Nederduitsch-Her- vormde Kerk heeft de bij haar ingekomen voorstellen om aan art. 29 van het Eeglement voor Kerkelijk Op zicht en Tucht zoodanige uitbreiding te geven dat de Synodale Commissie bevoegd werd om alle eindbeslis singen in zake van tucht te herzien en in geval van verkeerde of onjuiste toepassing van reglementaire be palingen te vernietigen en door betere te vervangen onaannemelijk geoordeeld. Voorts heeft zij besloten dat diaconiënwier vaste inkomsten de uitgaven ver te boven gaanop voordracht van het classicaal- en onder goedkeuring van het provinciaal kerkbestuur telkens voor een jaar, de kerkekas harer gemeente uit de batige saldo's ondersteuning kunnen verleenen. Den 15 heeft de Synode besloten aan de conside- ratiën der kerkelijke besturen in 1882 te onderwerpen de volgende onderteekenings-formule voor de aanstaande predikanten der Ned. Herv. Kerk „W ij ondergetee- kendendoor het provinciaal kerkbestuur van toegelaten tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk, verklaren bij deze oprechtelijk en beloven, dat

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 2