ftinnettlanb. geeringsbeleid ontvouwddat hijals voorzitter van het ministerie, volgens de meening van verscheidene personen niet aarzelen zal na de verkiezingen uit te voeren. In die rede werd nog door hem gezegd dat tot heuen niet vermeld werd dat ook andere kiesdis tricten dan Belleville hem eene candidatuur hadden aangeboden maar dat hij niet verdacht willende wor den van het zoeken naar buitensporige macht of invloed, door zich op vele plaatsen candidaat te laten stellen getrouw wilde blijven aan het districtdat hem reeds 4 malen afvaardigde. Hij stelde zich alleen candidaat in beide deelenwaarin dat district nu verdeeld was om het verwijt te ontgaandat hij het district uit zocht dat hem de beste kansen aanbood. In het lokaal in Belleville waar Gambetta den 16 's avonds zijne aangekondigde redevoering zou houden, waren ongeveer 10,000 menschen bijeen. Toen om 8% uur het comité binnen kwam, ontstond er zulk een rumoer, dat het onmogelijk was een bureau samen te stellen een paar leden van bet comité trachtten te vergeefs stilte te verkrijgen. Gambetta wilde te midden van dat gedruisch spreken maar het werd hem onmogelijk gemaakt. Zij, die het dichtst bij hem gezeten waren konden de volgende woorden verstaan „Burgers Gij wordt hier met uwe 10,000 tot onmacht gedoemd door een handvol bezetenen." Zich tot de rustverstoorders wendendezeide hij „Ik ken u welgij zijt lafaards gij wordt betaald Gij wilt de beraadslaging smoren, om dat gij niet kunt antwoorden. Ik wacht u den 21 af! Het recht zal dien dag zijne beurt hebben!" Na twintig minuten getracht te hebben zich te doen verstaan moest Gambetta het opgeven en vertrekken. De vergadering werd om 9 uur gesloten. Na zijn ver trek wilden drie of vier redenaars het woord voeren maar de menigte ging heen en de sprekers bleven al leen. Het werd door ongeveer 400 personen veroor zaakt. Slechts een gedeelte der zaal was verlicht. Aan vankelijk scheen Gambetta zeer gunstig ontvangen te zullen worden. Het comité van het 20e arrondisse ment zal eene proclamatie aan de kiezers richten. Volgens het Journal dos Débats voert de rechterzijde bij de verkiezingen op den 21 a.s. slechts strijd in 272 of ongeveer de helft der districten. Daarvan zijn 180 koningsgezinde candidaten58 zuivere bonapartisten en 34 aanhangers van Jerome Napoleon. TUBKIJE. De Porte wil aan de fransche regeering een schrijven richten over de handelwijze van den fran- schen consul te Damascus ten aanzien van een turksch soldaatdie op wacht stond en hem niet de militaire eer bewees. De consul had hem door eenige dienaren een paar stokslagen laten geven. Volgens de Porte was de consul niet in uniform hierin zou dus eene versehooning voor den soldaat gelegen zijn. De Sultan onderteekende het besluit tot aanleg van een spoorweg van Konstantinopel naar Budapest. VEREENIGDE-STATEN. In den loop van den 15 verbeterde president Garfield's toestand. De bra kingen en de maagaandoeningen hielden op. De pols die des middags 118 slagen teldesloeg des avonds 112 maalde temperatuur was ongeveer 100. In den namiddag had eene ontlasting van etter plaats. Van des avonds 9 tot 's nachts 3 uren sliep hij vrij goed. Daarna rustte hij zonder slaapmiddelen te gebruiken. De prikkelbaarheid der maag werd echter als zeer ernstig beschouwd. De ministers Lincoln en Blaine waren wederom naar Nieuw-York ontboden. In de omgeving van den President was men den 17 's nachts eenigzins gerust gesteld door het vertrouwen der geneesheeren die verklaarden dat er geen oogen- blikkelijk gevaar bestond. Het publiek ziet den toestand echter ernstig in en vreest zijn spoedigen dood omdat hij zeer zwak is en bijna geen voedsel kan gebruiken. Den 17 des morgens 8% uur bevond de President na een rustigen nacht zich beter dan den vorigen dag. AFGHANISTAN. Ayoeb-Khan schijnt gebrek aan troepen en geld te hebben en daarom vooreerst geen plan te hebben van Kandahar naar Kaboel op te rukken. De troepen van den Emir ontruimden volgens bericht van den 16 Kelat-i-Ghilzaï en trokken zich in noordelijke richting terug. ZUID-AFRICA. Den 8 werd te Pretoria de vlag der boeren geheschen. Bij die gelegenheid werd op riep bravodat hij begon te geloovendat de muur dien nacht nog dunner geworden was. De heer, die beneden woondescheen in zulke ge vallen een bizonder instrument te bezigen want het klonk als of iemand met een hamer op blikken deksels sloe£» en de dames boven stootten eenige malen, waar schijnlijk met een bezemsteelop den grond doch dit laatste geluid hield bijna oogenblikkelijk op. Daarentegen ontstond er leven in het voorhuis en op de trappen. Er werd heftig aan de bel van de ka mer van Wolf getrokken en toen deze opendeed stond de huisbaas voor hem. Zijn gezicht was kersrood. „Wat is dat voor een lawaai bulderde hij. „Gij brengt het geheele huis in oproer, mijnheer Wolf. Ik ben genoodzaakt u dit ernstig te verbieden." Achter den heer Gresman stonden drie of vier grin- nekende meidendie zich bijzonder vermaakten en nieuwsgierig waren te vernemen welk antwoord mijn heer Gresman zou krijgen. „Mijnheer Gresman", riep Wolf, door schaamte en ergernis verbitterd „wanneer gij mij spreken wilt kunt gij binnen komen ik verzoek u geen aanmerkingen in het voorhuis te maken." „Gij hebt niets te verzoeken. Ik ben baas in mijn huis. Ik duld geen leven." „Ik maak muziek, ik maak geen leven", antwoordde Wolf, terwijl hij de deur achter den huisheer sloot, nadat deze binnengekomen was. „Gij hebt mij zelf gezegd dat gij dit niemand verbieden kondet. Ik kan niet werken en daarvoor in plaats wil ik nu leeren vioolspelen." Wordt vervolgd.) eene groote bijeenkomst een manifest van het drie manschap voorgelezen waarin verklaard werddat het land aan de inwoners terug gegeven was en zij vermaand werden, daarvoor dankbaar te zijn aan God. Yerder werd hun dank gezegd voor hun ijver en ge hoorzaamheid en de uitnoodiging tot hen gericht terstond de belastingen te betalen die noodig waren voor het bestuur van het land. Volgens aan de Daily News gezonden bericht zou Paul Krüger President worden. In den vooroever van den calamiteuzen polder Nieuw-Neuzen heeft den 13 weder eene afschuiving ter breedte van ongeveer 100 ellen plaats gehad. Te 's Gravenhage werd den 13 de tiendaagsche veldtocht door een 50tal gedecoreerden met het Meta len Kruis feestelijk herdacht. Met vaandel en muziek trokken zij door de stad, hulde brengende aan de monu menten van de aanvoerders van die dagen terwijl een lauwerkrans aan het standbeeld van Koning Willem II gehecht en daarbij door den heer Weijerman, voor zitter der vereeniging, eene toespraak gehouden werd. De avond werd verder in vreugde doorgebracht in de fraai versierde zaal van den hoogduitschen schouwburg. De Koning en de Koningin hebben den 15 een rijtoer door Lochem gamaakt en daarna een bezoek van 3% uur gebracht aan den 97jarigen baron v. Nagel, op diens kasteel Ampsen onder Laren. Het zeer on gunstige weder verhinderde de bezoekerseen rijtoer door het bosch van Ampsen te maken. Te Ommen is den 15 eene vergadering gehouden tot het bespreken van maatregelen die strekken kun nen tot het vinden van het oprichterskapitaal van min stens f 130,000 voor den ontworpen stoomtramweg ZwolleCoevorden—Dedemsvaart. In die vergadering werd voor f 27,000 geteekend, makende met het reeds te Zwolle Dalfsen en Ommen ingeschrevene 95,000. TeHaarlem zijn den 15 aangehouden en naar het huis van arrest overgebracht W. Los en D. v. d. Woutdie een door hen van een karrenverhuurder te Amsterdam bemachtigde handkar poogden te verkoopen. Den 15 vierde Geertruida v. d. Sandenwed. G. Schellens te Veldhoven haren lOOen verjaardag. Ter harer eere werd door het dorp een optocht gehou den, waarbij de harmoniede liedertafel en verschil lende gilden zich aansloten. Van eene partij runderen, den 15 per Rijnspoor weg te Rotterdam aangevoerd en aan de veestallen op het station gelostwisten 4 aan hunne geleiders te ontsnappen en op hol te gaan. 2 Er van kwamen langs een omweg op ruim 3 kwartier afstand weder op den spoorweg en werden overreden door een trein van welkenten gevolge daarvaneen 3e kl. rijtuig, een bagagewagen en een wagen met schapen ontspoor den. De reizigers bekwamen geen letsel, maar van de schapen werden er 18 gedood. Bij de harddraverij bij A. Kuileman te Heerhu- gowaard op 15 dezerwaaraan 8 paarden deelnamen, zijn de prijs van 25 en de premiën van 10 en 5 behaald door de paarden van K. KieftD. Smit en M. Boetel. In de jaarlijksche algemeene vergadering der Ver eeniging tot bevordering van de belangen des boekhan dels, den 16 te Amsterdam gehouden, is voor het eerst de premie van f 150 uit het Thiemefondsvoor den schrijver van een in de laatste 3 jaren verschenen uit muntend nederlandsch boekvolgens het advies der commissie van beoordeeling (de heeren A. C. Kruseman, dr. W. Doorenbos en W. H. Kirberger) toegekend aan mr. C. Vosmaervoor zijne Ilias van Homeros. Er werd eene commissie van 3 leden benoemd en aan deze een crediet van ƒ800 verleend, ter bekendmaking der nederlandsche litteratuur in he" buitenland. Na den afloop der vergadering werd in een locaal van het Paleis van Volksvlijt eene merkwaardige tentoonstelling van hulpmiddelen voor den boekhandel geopend. De Hooge Raad heeft den 16 verworpen het be roep in cassatie van J. A. M., door het gerechtshof te Arnhem veroordeeld tot 8 jaren tuchthuisstraf ter zake van moedwilligen doodslag. In eene vergadering van houders van turksche fondsen, den 16 te Amsterdam door het bestuur der Vereeniging voor den Effectenhandel bijeengeroepen is de heer Robert Bourkelid van het britsche Parle ment benoemd tot officiëelen vertegenwoordiger der nederlandsche houders, om hunne belangen te behar tigen bij de onderhandelingen te Konstantinopel, door hem in overleg met den heer Valfrey, vertegenwoordiger der fransche obhgatiehouders met de turksche regee ring te voeren over eene regeling harer schulden. Den 16 is te Amsterdam een persoon door het visschen naar zijne pet, in de Haarlemmervaart geraakt en verdronken. Aan de Kalkmarkt schoot, bij het los sen van suiker uit een schip een vat van den haak en neder op een werkmandie in deerniswaardigen toestand naar het gasthuis werd vervoerd. Den 16 is te Velsen aanbesteed het bouwen van eene normaal gymnastiek- en teekenschool waarvoor minste inschrijver was de heer J. P. Stroobach te Uitgeestvoor f 10,350. Te Bergen op Zoom is het roodvonk onder de bezetting zoo toegenomen, dat aan de op 16 Augustus onder de wapens komende lichting van 1878 de toegang tot de kazernes is ontzegd. De militairen werden in verschillende Rijks-gebouwen en voorts in tenten ge herbergd terwijl aan de oostzijde van het exercitie plein een volledig kamp werd ingerichtdat den 17 betrokken is. Te Rotterdam is den 17 door B. en W. aanbe steed het bouwen van eene bewaarschool met boven woningen aan de Drie-Vriendenstraatminste inschrij ver was de heer P. G. Winters, te Kralingen, voor 36,254. Tot onderwijzer te Oudorp is den 18 benoemd de heer J. Smal te Uithoorn. Dr. J. C. Poolberoepen predikant te Oudorp zal op zondag21 dezerzijne intreêrede houden. Volgens de Midd. Cour. houdt zich hier te lande sedert eenige weken een americaan op die naar men zegtijverig in de weer is om propaganda te maken voor de socialisten. Het is dr. Edward Nathan Ganz, te Boston woonachtig en daar aan het hoofd staande van een revolutionair tijdschrift. Men zegtdat deze vreemdeling lid van het bestuur van het onlangs te Londen gehouden Socialisten-congres en daar geageerd hebbende als n°. 22 men weet, dat de congresleden niet bij naam bekend waren maar met nommers wer den aangewezen eene zending voor het congres heeft te vervullen. Volgens het Vaderland ontvangen de jeugdige pruisische prinsenkleinzonen van prinses Marianne reeds sedert eenigen tijd van dr. Beynen onderricht in de nederlandsche taal en geschiedenis. De aan den heer Vermeulen verleende vergunning, voor zoover de gemeente 's Gravenhage betreftvoor eenen stoomtramweg naar Loosduinen en verder naar het Westland is bij besluit van den gemeenteraad overgeschreven op naam van de te Amsterdam geves tigde naamlooze vennootschap „de Westlandsche Stoom tramwegmaatschappij." De gemeenteraad van Stolwijk heeft den heer A. Kaptevn te Woerden gunning verleend voor het door die gemeente te leggen gedeelte van den stoom tramweg GoudaSchoonhoven. De Vereeniging voor den Effectenhandel te Am sterdam heeft zich met 127 tegen 24 stemmen vereenigd met een bij het bestuur ingekomen voorstel om den 20 Augustusden dag der wedrennen bij Bussum, niet te beschouwen als een beursdag. Te Monnickendam treedt eene nieuwe verordening op de brandweer in werking. De geattacheerden zullen eene vaste jaarlijksche belooning en de pompers 25 cents voor elk uur dienst ontvangen. In eene buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders in den stoomtram LeidenKatwijk is met algemeene stemmen beslotenhet kapitaal met één ton uit te breiren. Te Assendelft is de verleden jaar door den ge meenteraad genomen proef tot het verkrijgen van bruik baar drinkwater, door middel van een nortonputher vat doch wederom vruchteloos. Te S. Oedenrode (Noordbrabant) wordt een post kantoor gevestigd. Tot leeraar in de wis- en werktuigkunde, natuur kunde en cosmografle aan de hoogere burgerschool te Hoorn is benoemd de heer Rijn v. Alkemade. De leeraar C. C. Jager aan genoemde school is benoemd tot leeraar in de aardrijkskunde en het schoonschrijven aan het gymnasium en de hoogere burgerschool te Nijmegen. De Groothertogin van Saksen— WeimarEisenach, zuster des Konings heeft aan de Prins-Hendrik-stich ting te Egmond aan Zee eene som van f 1000 ge schonken. Dr. A. Bruining te Vledder heeft bedankt voor het beroep naar de herv. gemeente te Zuidzijpe. In de Zijpe worden pogingen aangewend tot op richting eener kaasfabriek, gelijk er eene in de nabu rige gemeente Wieringerwaard bestaat. Ten behoeve der visschers die van de haven te Terschelling gebruik maken is door den hoogleeraar Buys Ballot te Utrecht een barometer gezonden. Door de firma J. v. Straten Zonen, zilversmeden te Hoorn is in de benedenzaal van het café-Krasna- polsky te Amsterdam tentoongesteld een keurig door hen in zilver bewerkt model van het instructievaartuig Urania. Te Assen is niet gevankelijk binnengebracht G. Jansen maar een in Drenthe gevreesd persoon na melijk J. Pouwels die, onlangs uit de gevangenis ont slagen 2 inbraken in de gemeente Ruinen heeft ge pleegd. Hij werd in hechtenis genomen ten gevolge van eene drijfjacht, waaraan p. m. 200 weerbare in gezetenen met de Rijks-veldwacht deel namen na ge vonden te zijn in een in een bosch gemaakt hol. Jansen moet mede gearresteerd zijn en wel den 15 te Labbe- gatdoor de Rijkspolicie van Waalwijk. Hij ontkende Jansen te heetenhoezeer een man uit Beersdie juist te Drunen was hem als zoodanig bij de policie had aangewezen. De gemeenteraad van Hoorn heeft besloten tot uitbreiding van het onderwijzend personeel aan de school voor kosteloos onderwijseene oproeping voor nog 2 onderwijzeressen te doen. De heer A. K. v. d. Garden te Gouda heeft aan den raad dier gemeente concessie gevraagd voor stoom tramwegen naar Utrecht en naar Rotterdam. De afdeeling Friesland van het „Metalen Kruis" heeft besloten zich te ontbindenen de nog in kas zijnde gelden te doen strekken ten behoeve van te Leeuwarden wonende oud-strijdersdie geene leden van eene afdeeling zijn en de reünie te Amsterdam wenschen bij te wonen. De minister van waterstaat heeft bepaalddat de verbetering van den waterweg van Amsterdam naar de Merwede zal plaats hebben onder de algemeene leiding van den inspecteur J. F. W. Conrad te 's Gra venhage door de ingenieurs M. B. G. Hogewaard te Gorinehem en P. H. Kemper te Utrecht die hunne standplaats zullen hebben te Utrecht. De gemeenteraad van Haarlem heeft tot leeraar in de wiskunde, het boekhouden en het schoonschrijven aan de hoogere burgerschool ter opleiding voor handel en nijverheid benoemd den heer G. H. Blits te Hel der en de straten in de nieuwe uitbreiding aan de westzijde der stad de volgende namen gegevende hoofd straat Wilhelminastraatde noordelijke dwarsstraat Prins-Hendrikstraatde zuidelijke dwarsstraat Alexan- derstraat, de weg langs de oostzijde van de Leidsche- vaart de Oranjekade en het tegenwoordig Raamplein met het verlengde daarvan tot de Leidsche-vaart Wil- sonsplein. Bij gelegenheid van het feest der Metalen Kruis ridders te Amsterdamden 12 en 13 September, heb ben de spoorwegen belangrijke vermindering der vracht prijzen toegezegd de exploitatie-maatschappij geeft 50

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 2