QUlerlci. ^tabsr-Bcricfitew. burgerlijke stand. n.ct. reductie op de heen- en terugreis tusschen den 11 en 14 September; de Hollandsche Spoorwegmaat schappij vervoert de deelnemers kosteloos in rijtuigen 3de klasse en de Rijnspoorweg-maatschappij heeft hare tweedaagsche retourbiljetten verlengd van den 11 tot den 14 September. De diners zullen kosten op Maandag den 12 September 2 en op Dinsdag 13 September f 10 per couvert. Opgave van deelneming aan een of ander wordt vóór 24 dezer verzocht aan den secre taris den heer Boon Hartsink te Maarsbergen terwijl de gelden tijdig worden ingewacht bij den thesaurier den heer W. A. Froger te Amsterdam. Het stoomschip Java, dezer dagen met eene lading uit Indie te Liverpool aangekomen is door de Maat schappij Java verkocht aan eene fransche maatschappij, en komt spoedig als „La ville de Rouen in de vaart tusschen Rouaan en Messina. Tot zetters voor 's Rijks directe belastingen te Hoorn zijn benoemd de heeren P. Kroon Hz. en Ka- Te Tilburg is een 81jarige grijsaard met eene weduwe van 66 jaren in ondertrouw getreden. De persoon, die in Juli eemge bankbiljetten ten nadeele van een heer op de Leuvenhaven.te Rotterdam heeft ontvreemd is te Harderwijk aangehouden en ge vankelijk naar Rotterdam overgebracht. De famielie v. Sminia te Oukerkdie vroeger aan de gemeente Schoterland een zilveren beker van ouden datum aanbood heeft thans 38 antieke porce- leinen borden met het wapen van Schoterland geschonken. Pieter de Lange, de oudste inwoner der g meen- te Numansdorpis in den ouderdom van 101 jaren overleden. In den nacht van 1617 Juni is de versterking Anaoaloeëng, in Atchinbezet door 2 europeesche compagniën van het 2e bataljon infanterie, gedurende een half uur hevig uit tromp- en achterlaters beschoten door vijandelijke maraudeurs waardoor gelukkig slechts één soldaat werd gewond. Een groot aantal met kle- wangs gewapende roovers drongen in het chmeesche kamp door, vermoordden 5 chineezen en eene vrouw en verwondden 3 chineezen zoo zwaar, dat 2 hunner nog denzelfden dag en de derde 24 uren later overleden. De vijand trok eerst nadat 2 flank aanvallen op hem gericht waren af, doch stak, alvorens af te trekken, het chineesche kamp in brand. De aanvallers behoorden tot een troep van 600 mandie op eemg.en afstand van Indrapoerie eene sterke benting gebouwd hebben. Noordscharwoude 16 Aug. 1881. Liet het weêr de eerste twee dagen van de bloemen tentoonstelling veel te wenschen over heden was het ons gunstiger gezind. De tentdie tot heden toe gesloten moest blijven kon dan ook nu geopend worden wat het schoon der verzameling niet weinig verhoogde. De fontein in 't midden van het terrein kwam daar door ook eerst heden tot zijn recht. Het getal bezoekers klom tot ruim 1200 en des avonds maakte eene druk bezochte vergadering een einde aan ons Floraliafeest. In die vergadering werden door den heer Jongeneel met gepaste toespraken de prijzen aan de bekroonden uitgereikt en na eenige voordrachten door de gezel schappen Cicero en Orpheus werd door den voorzitter de tentoonstelling gesloten met een woord van dank aan de verschillende personen en gezelschappen, die hadden bijgedragen om haar wel te doen slagen en een op wekkend woord tot de vergadering om de vereenigrag Floralia te steunen in haar loffelijk pogen ter bevor dering van beschaving. Wij hebben onlangs melding gemaakt van de merk waardige proeven, door den beroemden parijscben hoog leeraar0 Pasteur genomenom door inentinp- de ver spreiding van besmettelijke ziekten onder het vee te voorkomen. Wij vinden thans gemeld dat in de om streken van Parijs 20,000 schapen en een groot aantal runderen en paarden zijn ingeënt. Voor bizonderheden omtrent deze gewichtige zaak verwijzen wij naar het Album der Natuur waar dr. Lubach in de Juli-afle- vering van dit jaar het onderwerp behandeld heeft. Een bizonder belang hebben de resultaten van Pasteur in den laatsten tijd nog verkregen in verband met onderzoekingen op last van het engelsche gouvernement gedaan ten opzichte van een eigenaardige ziekte (pest builen anthrax), onder de werklieden in de zooge naamde woldistricten. Deze wordt n.l. door de wol uit Azië en Zuid-Rusland overgebracht en is gebleken een gewijzigde vorm te zijn van de zoo gevreesde pestziekte, die daar zoowel onder menschen en dieren endemisch en nu en dan epidemisch heerscht. Volgens een statistiek, voor welker juistheid wij niet instaan zijn er thans in Europa 3100 lieden boven de 100 jaarwaarvan 1860 vrouwen en slechts 1240 mannen. Frankrijk telt de meeste personen van 60 90 jaar maar voor die boven de 100 staat het evenals Belgie Denemarken en Zwitserland bij de andere lan den van Europa achter. De heer A. J. G. A. Verhoef!' alhier is voor het le gedeelte van het notarieel examen geslaagd. GEMEENTERAAD. No. 12. Zitting van Woensdag 17 Aug. 1881. Voorzitter de Burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig 13 leden. Afwezig de heer Mr. A. P. de Lange. Eene vacature. De Voorzitter opent de vergadering, waarna 1. de notulen der vergaderingen van 29 Juni en 20 Juli zijn gelezen en goedgekeurd. 2. Zijn onderzocht de ingekomen geloofsbrieven van de her kozen leden van den Raad C. W. Bruinvis C. Bosman, P. Bruinvis de LangeJ. C. Koorn en T. L. Koorn en van den heer B. Preijer, gekozen in plaats van den heer J. M. F. Wellan. Op voorstel der commissiedie de geloofsbrieven on derzocht hadbestaande uit de heeren VonkVerhoeff en Stoel, wordt tot de toelating dier heeren besloten. 3. Deelt de Voorzitter mededat a. het overgebleven bedrag der leening van 90000,—, ten bedrage van f 82000,—, door de firma Krusemann en V eld- huijzen bij openbare inschrijving a pari geplaatst is op de aan den Raad bekende voorwaarden en dat bij die inschrij ving de leening meer dan tienmaal volteekend was; b. de begrooting van het burg. armbestuur voor 1882 reeds in handen der vaste commissie van financiën om bericht en raad is gesteld. Voor kennisgeving aangenomen. Zijn medegedeeld de sedert de vergadering van 29 Juni ingekomen stukken. Brieven van Gedeputeerde Staten 4. ten geleide van de goedgekeurde 8' suppletoire gemeente- begrooting dienst 1880. 5. a n het goedgekeurde besluit tot het aangaan eener geldleening van f 90000, 6. Mededeelingdat de minister van binnenl. zaken het voorschotwaarop deze gemeente krachtens art. 45 der onder- wijswet over 1881 aanspraak heeft, door den minister van bin nenl. zaken nader bepaald is op f 9543,90, berekend naar eene totale som van f 31813,—. met te kennengevmgdat de eerste 2 kwartalen van het bedrag der verhooging betaalbaar zullen worden gesteld te gelijk met het 3e kwartaal van het voorschot op 1 October a s. 7. Ontvang-berigt der politie-verordenmg op de publieke vrouwen en de huizen van ontucht, 8. ten geleide der goedgekeurde verordening tot keihng van schoolgelden. 9. Besluit tot sluiting der rekening van de dienstdoende schutterij over 1880, in ontvang op 2393,73, in uitgaaf op f 2381,23, alzoo met een batig slot van f 12,50, op de dienst 1881 te verantwoorden. Nos. 4 tot en met 9 voor kennisgeving aangenomen. 10. Brief van Burg. en Wetb., ten geleide van het op 14 Juli opgemaakte proces-verbaal van verificatie der kas en boeken van den gemeente-ontvanger. Voor kennisgeving aangenomen. 11. Rapport der kamer van koophandel en fabrieken op de aanvrage van Jos. de Kuijper, koopman te Rotterdam, en Jhr. J. H. van Reigersberg Versluijs te Breda, om vergunning tot het gebruiken van een deel van den Steeweg, van het Geestmerambacktsdijkje tot de brug aan den Omval, voor de door hen aanteleggen stoomtram tusschen A lkmaar en Oosthuizen. De kamergaarne ondersteunende wat ter verbetering der gemeenschap van Alkmaar met het oostelijk deel van Noord- Holland kan strekkenzou ook deze onderneming wenschen bevorderd te zien. Zij zou het echter wenschelijker geacht hebbenals Hoornof, zoo dit niet mogelijk ware, Purmerend met Alkmaar verbonden werd. Eene aansluiting op Hoorn over Avenhorn, wellicht te maken in aansluiting op den tram van Hoorn naar Enkhuizen, zou volkrijke streken aan elkander verbinden, meer in de algemeene behoefte voorzien en nog meer kans op voortdurend welslagen hebben. Onafhankelijk van eenige spoorwegexploitatie zou de onderneming dan vrij aan gevangen en uitgeoefend kupnen wordenterwijl aansluiting op Oosthuizenof naar de zijde van Hoornof naar die van Purmerend, altijd gebrekkig en wisselvallig zal zijn Wenscht zij aansluiting op Hoorn bovenalals die niet te bekomen is zou zii liever Purmerend dan Oosthuizen als eindpaal verkie zen welke weg, dan loopende door den Middenbeemster, eene bevolkte streek aan beide plaatsen zöu verbinden. "Volgens het ingezonden plan zou de weg te Alkmaar aan vangen buiten de Priesche brug vermoedelijk om later door den Huiswaarderpolder aan den Staatsspoorweg te kunnen aan sluiten. De kamer vindt dat noch in het belang van Alkmaar, noch in dat der onderneming. Volgens baar moest de weg beginnen aan het Heiligland nabij de Vlotbrug, om te '£U"n®n vervolgen over eene vaste brug langs Achterweg en Kanaalkade naar het spoorwegstation. Dit plan zal zooveel niet meerkos ten dan de andere wijze van aansluiting en heelt dit groote voordeel dat de weg rechtstreeks de stad. en het marktwezen aan het station verbindt. De mogelijkheid tot uitvoering van dat plan werd weggenomen bij het leiden van den weg nabij de Priesche brug en de kamer acht de uitvoering zeer wel mogelijk. Daaraan is weL verbonden het maken eener vaste brug over het Noordhollandsch kanaal, doch daarop is reeds meermalen bij den Waterstaat aangedrongen en medewerking èn van het Rijk èn van de gemeente zou zij zeer bestaanbaar achten. Wellicht dat door overleg met de verzoekers aan het verlangen der kamer te gemoet zou kunnen worden gekomen en daarop dringt zij bij den raad zeer aan. In verband met dat rapport is door Burg. en Weth. ook van bericht en raad op dit verzoek gediend. Dat collegie ondersteunt het verzoek ten sterkste en kan zich niet vereenigen met het voorstel der kamer van koophandel en fabrieken. Gold het de vraag aan den gemeenteraadwelke plaatsen wenscht gij het liefst door een stoomtram verbonden te zien dan zouden ook Burg. en Weth. de voorkeur geven aan eene directe verbinding met Hoorn en zelfs Purmerend boven Oost huizen verkiezendoch dit is niet het geval. Aan den ge meenteraad wordt alleen vergunning gevraagd, den Steeweg te mogen gebruiken voor een door de verzoekers ontworpen stoomtram tusschen Alkmaar en Oosthuizen en nu spreekt het van zelf. dat deze verzoekers dat ontworpen en goed overwogen plan niet kunnen veranderen, omdat de gemeenteraad liever een ander eindpunt aangewezen zagdaargelaten de vraag, ot de aanleg van een stoomtram tusschen Hoorn en Alkmaar uitvoer baar zou zijn met het oog op de geringe breedte der wegen naar de zijde van Hoorn. Evenmin kunnen zij zich vereenigen met het denkbeeld om met de verzoekers te onderhandelen over den aangegeven ge- wijzigden weg door de kom der gemeente, al stemmen zy toedat die weg verkieselijker zou zijn. Was de gemeente Alkmaar eigenares der Vlotbrug over het Noordhollandsch Kanaal, dan kon zü daarover in overleg treden, doch de ge meente kan niet met derden onderhandelen over eene brng waarop zij niet de minste rechten bezit. Bovendien zou het veranderen dier brug eene veel te bezwarende uitgave zijn voor deze onderneming, want een zeer aanzienlijk bedrag zou daarvoor gevorderd worden. Het zou dan naar hunne meenmg juist het middel zijnom deze ondernemingwelke in ieder geval in het belang der gemeente isin plaats van in de hand te werken tegen te werken. Zij stellen voor, de gevraagde vergunning tot wederopzegging toe te verleenen onder de volgende bepalingen dat 1. de verzoekers of hunne rechtverkrijgenden voor de boomen die gerood moeten worden, volgens hunne opgave ten getale van ongeveer 40 en volgens opgave van den gemeente-archi tect ten getale van 58, in eens af aan de gemeente Alkmaar betalen de som van f 200,- voor hunne rekening de boomen rooden en de kuilen aanvullen en de boomen vervangen door nieuwe, te plaatsen op de door de gemeente aan te wijzen plaatsen, waarvoor zij 5 jaren, ingaande den dag waarop zij geplant worden moeten instaan 2. de gebreken, die door den aanleg en het onderhoud van den tramweg aan de gemeente-eigendommen ontstaan, door de verzoekers of hunne rechtverkrijgenden worden hersteld; 3. voor het uitzakken of verbreeden van den weg in de bogt bii C. de Jong over eene lengte van 22 meter een grond- keermuur worde'gemetseld, ter dikte van gemiddeld 6 cen timeters en onderhouden ten genoegen van Burg. en Weth. 4. de kantlagen van den bestaanden weg niet worden wegge- 5voor^Vet gebruik van den gemeentegrond door verzoekers of hunne rechtverkrijgenden eene jaarlijksche recognitie van tien gulden ten kantore van den gemeenteontvanger worde betaald 6. ingeval de vergunning wordt ingetrokken de opruiming der genoemde werken door en ten koste der verzoekers en hunne rechtverkrijgenden geschiede binnen 4 wekenna daartoe gedane schriftelijke aanzegging door of van wege Burge meester en Wethouders; 7. binnen een jaar na de dagteekening van het besluit daarvan gebruik zij gemaakt. Ter lezing gelegd. 12. Verzoek van C. de Groot, E. Conijn Jz., J. Conijn, J. Koeman en C. E. A. van Hall te Egmond aan Zee, om con cessie tot het aanleggen eener tramlijn voor paardenspoor van Alkmaar tot aan het zeestrand te Egmond aan Zee en wel voorloopig van de Bergerpoort te Alkmaar langs den schelp- wegzoover het grondgebied dier gemeente strekt, zullende de rails op zoodanige breedte als bebtaanbaar is gelegd worden, om daarover met tramrijtuigen zonder gevaar te kunnen rijden en om opgave der voorwaarden, waaronder de exploitatie kan worden toegestaan. Gesteld in handen van Burg. en Weth. om bericht en raad. 13. Verzoek van het hoofd der openbare school voor meis jes om verhooging harer toelage voor schoonhouden en ver warmen der school, op grond dat die toelage te gering is in verband met de plaats gehad hebbende vermeerdering van lo kalen bij die inrichting. Gesteld in handen der commissie van financien om bericht en raad. 14. Verzoek van den heer W. F. Stoel, industrieel alhier, om vergunningtot het afvoeren van vuil- en hemelwater, langs en door het hem behoorend laantje tusschen de koepel Mariën- hof en de nieuw gebouwde pereeelen aan de Singeluit de reeds gebouwde en nog te bouwen pereeelen door den Singel- weg naar die gracht. 15. Verzoek van den kerkeraad der christelijk gereformeerde gemeente om vergunning tot afvoer van vuil- en hemelwater uit de pastorie dier gemeente aan de Oudegracht naar de 10. Verzoek van K. de Vries, landbouwer alhier, om maat regelen te nemen, dat de zoogenaamde Baandersloot, achter zijne woning loopende langs zijn daar gelegen weiland en zich uit strekkende tot en met het stuk grond van N. van der Voort, die zeer verontreinigd wordt door de daarop uitkomende pri vaten en door het daarin werpen van vuil, in reinen toestand worde gebracht, ter verkrijging dat zijn vee zooveel mogelijk bevrijd blijve van de veepest. 17. Verzoek van J. de Jong, arbeider, thans bij de ge- meente-reiniging, om eervol ontslag uit de stadsdienst, op grond van zijnen 71jarigen leeftijd en mi hem ter belooning zijner 23jarige trouwe dienst een wekelijkschen onderstand te verleenenom te voorzien in het onderhoud van hem en zijne vrouw. Nos. 14 tot en met 17 gesteld in handen van Burgemeester en Wethouders om berigt en raad. Zijn in behandeling genomen de volgende voor de leden ter lezing gelegen hebbende stukken. Van de commissie van financiën. 18. Rapport omtrent de rekening van het israëlitisch arm bestuur over 1880, sluitende in ontvang op f 478,14%, in uit gaaf op 398,84%, met een batig saldo van f 79,30. lie goedkeuring der rekening wordt voorgesteld. 19. Rapport omtrent de rekening der stads-apotheex over 1880, sluitende in ontvang en uitgaaf op f 4435,20. 4 Kilogr. chinine werd verbruikt, f 992,40 gekost hebbende. De goed keuring wordt voorgesteld. 20. Rapport omtrent de begrooting der stads-apotheek voor 1882, sluitende in ontvang en uitgaaf op f 4533,—, wordende uit de gemeentekas eene toelage van 3548,— aangevraagd. De commissie stelt voor, de begrooting onveranderd goed te keuren, daar zij geene vrijheid vindt veranderingen voor te stellen, al worden sommige posten niet onbeduidend hooger geraamd, na kennis te hebben genomen van de gegeven toelich tingen, niet twijfelende, of men zal zich tot het strikt noodige blijven bepalen. De voorstellen, bij de punten 18, 19 en 20 gedaan, worden achtereenvolgend zonder beraadslaging met algemeene stemmen aangenomen. lss£) 21. Rapport omtrent de begrooting der schutterij voor issz, in ontvang en uitgaaf voorgedragen op 1 2489, wordende uit de gemeentekas eene toelage van f 2419,aangevraagd. De commissie stelt voor, 2 posten met 25, te verminde ren: die voor vuur, licht en schrijfbehoeften enz., voorgedragen op f 225,f 40,hooger dan voor 1881, op grond dat in 1881 f 191,70 uitgegeven is en die voor kosten van schijf schieten, voorgedragen op f 125,op grond dat er geene reden bestaat, om de steeds hiervoor toegestane som van/ 1 OU te verhoogen. De toelage uit de gemeentekas wordt dienten gevolge f 50,lager, evenals het eindcijfer der begrooting. C De heer Kraakman stelt voor, de aangevraagde som van 125,— voor kosten van het schijfschieten toe te staan. Werkelijk heb ben in 1880 de daarvoor gedane uitgaven f 120,71 bedragen (ook vroegere jaren kostte het f 125, - doch werd dat bedrag misschien anders in uitgaaf gebracht) en hij acht behoud dier som meer in het belang van het kader, dal onverplicht werke lijk goede diensten bewijst. Door het toestaan dier som wordt een bewijs van sympathie aan dat kader gegeven. De dag toch waarop te Bergen bij gebreke van eene schietbaan alhier schijt geschoten wordt, is voor het kader zoowel een dag van genot als van nut door de oefening in de behandeling van het geweer. Bovendien worden de kosten der prijzen uit de op de begroo ting ter beschikking van den kommandant gestelde som van dertig gulden bestreden. De heer Verhoeff verklaart, dat de commissie van financien geene vrijheid vond, die verhooging te ondersteunen, dien dag zooals de heer Kraakman zelf opmerkt, meer beschouwende als een dag van genot of uitspanningdan van groot nut. Men vergete ook nietdat de manschappen daarvan in het geheel geen nut trekken. Nadat de heer H. J. Bruinvis verklaard had in te stemmen met den beer Kraakman en deze nogmaals verklaard had dat werkelijk altijd f 125,- uitgegeven is, wordt het voorstel tot vermindering van dezen post met f 25,-, verworpen met 6 tegen 7 stemmen van de heeren H. J. Bruinvis, C. VVBruin vis, T. L. Koorn, Kraakman, Vonk, Conijn en Stoel. Vervolgens wordt de begrooting vastgesteld. Vervolg en slot in het volgend Nummer. GEBOREN. T 15 Aug. Leendert, Z. van Pieter Kom en Leentje Bijl. 16 Jacobus Z. van Jacobus Pasman en Cathanna Wil- helmini Bollee. OVERLEDEN. 17 Aug. GerritZ. van Jan Jansen en Manjt|e Hoff ruim m Johannes, Z. van Johannes Dekker en Maria Tholen bijna 14 m. Cornelis I rederikusZ. van Jan Glorie en Geertruida Catharina Winder, 4 m. VEILING VAN VASTE GOEDEREN. 17 Augustus. Door den Notaris W. P. G. L. GOUWE. Een Winkelhuis en Ervewaarin broodbakkery Z.z. Ver- dronkenoord hoek Limmerhoekkad sectie BNo 630 groot 1 roe, 36 el. Str J. J Hulskamp f 2215,- Verhoogd door J. 3. Boogh met 200,— Door de Notarissen VONK en GOUWE. Eeu Huis en Erve, aan de Keizerstraat, kad. sectie B No. 2247, groot 80 el. Str. P. Koorn f 159h,— Niet verhoogd.

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 3