No. 99* Drie en tachtigste Jaargang. 1881 tweede blad. ZONDAG 21 AUGUSTUS. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door bet geheele rijk f 1,— Prijs der gewone Advertentiën fóitittcttlftttb. 5>tab0~13sricfiten. ISetrtchUw. Afloop der Harddraverijen en Wed rennen le Bussum. Verdere berichten nog niet ontvangen. QHlevUi. ALKMAARSGHE COURANT. De 3 nummers f 0,06. Van 15 regels f 0,75; iedere regel meer ƒ0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMa. COS- TER ZOON. P,en 18 is door de afdeeling Gooiland van de Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde, in de smaak vol versierde tuinen op den Trompenberg te Hilversum, eene tentoonstelling van bloemen vruchtenheesters enz. geopend. Te Gouda heeft zich eene commissie gevormd, ten einde ook daar eene afdeeling der Vereeniging tot bescherming van dieren op te richten. Het tweede verspreide gerucht betreffende de ar restatie van Gerard Jansen blijkt even ongegrond te zijn geweest als het eerste. De man is nog op vrije voeten. De heer mr. A. Verheull te Arnhem heeft zijne nagenoeg volledige in 6 portefeuilles vervatte verza meling van gravures door Jacobus Houbraken vereerd aan de gemeente Brielle, om gevoegd te worden bij de door hem aan die gemeente geschonken en nog steeds door hem vermeerderd wordende kostbare en uitgebreide verzameling van historieprenten. j j)e koningrijke goedkeuring is verleend aan de statuten der vereeniging „Willem Barents", te Amster dam ten doel hebbendehet instellen van een onder zoek'naar de ijstoestanden in het bekken van de IJszee; liet doen van wetenschappelijke waarnemingen op zee- vaartkundig meteorologisch en aardrijkskundig gebied en van de fauna en de flora van de zee; verbetering te brengen in de cliartografie der bezochte streken, met herstel zooveel mogelijk van vaderlandsche namen; het voorbereiden van handelsbetrekkingen tussehen Neder- land en plaatsen aan de siberische rivieren en elders in de Poolzee; het oefenen onzer zeelieden op moeilijke en soms gevaarvolle tochten. Leden zijn zijdie jaar lijks minstens 25, donateurs en donatrices die minstens 5 bijdragen. Bij de herv. gemeente te Zuidzijpe is beroepen ds. W. Mek kingte Zweeloo De commies 4e kl. der posterijen N. Haremaker is geplaatst aan het postkantoor te Helder. Te Texel is tot lid van den gemeenteraad ver kozen dr. J. Ensing, en moet voor nog een lid her stemd worden tussehen de lieeren P. P. Boon en C. Rz. Keyser. Ds. A. Gelderman te Burg op Texelis beroe pen te Kollumerzwaag. rpa Koog op Texel is door het hoofdbestuur der Noord- en Zuidhollandsche Reddingmaatschappij eene nieuwe reddingboot gestationeerd. Zekere K. C te Hoogeveen die zonder plaats biljet in een spoortrein was gaan zitten is door het kantongerecht te Meppel veroordeeld tot f 10 boete of 3 dagen gevangenisstraf. De familie Tydeman heeft eene verzameling dic taten 91 deeleu in kwarto van wijlen de hoog leeraren M. en H. W. Tydeman aan de leidsche bi bliotheek aangeboden. Door eenige heeren te Amsterdam is boven de 2000 voor den wedren met hindernissen voor paarden van alle landen en alle rassen bij de harddraverij te Bussumaangeboden een extra prijsbestaande in een schoonen drinkhoorn met zilveren inscriptie-plaat en deksel en rustende op een zilveren voetstuk. Het haagsche Dagblad verzekert, dat bet bericht, als zou dr. Beyneu de kleinzonen van prinses Marianne onderricht geven onjuist is. De heer dr N. J. B. Kappeyne v. d. Coppello buitengewoon hoogleeraar in de griekscbe oudheden en de paedagogiek aan de universiteit te Amsterdam, heelt, om reden van gezondheid zijn ontslag gevraagd als rector van het gymnasium aldaar. Bij de harddraverij aan de Kalkovensbrug waaraan 8 paarden deel namen, is de prijs gewonnen door David, van den heer P. Apeldoorn, bereden door C. Roskam, en de premie door de zwarte merrie van den heer P. Roskam bereden door J. Roskam Pz. Van Zaterdag 13 tot en met Vrijdag 19 Aug. zijn aan de zwem- en badinrichting alhier genomen 6 binnen- en 184 buitenbaden en 97 voor onvermo- genden, alzoo te zamen 215. Door het stedelijk muziekcorps zal op Zondag 21 Augustus, des avonds te 7 uren in den Stadshout, het programma van zondag 14 Augustus 1. 1. worden uitgevoerd Vervolg der zitting van den Gemeenteraad van Woensdag 17 Augustus 1881. Van Burgemeester en Wethouders. 22. Ie Suppletoire gemeente-begrootingdienst 1881, in ontvang en uitgaat geraamd op f 108732,20, wordende hierbij geregeld de verschillende buitengewone uitgavenwaartoe in den laatsten tijd besloten is en in ontvang gebracht de bui tengewone ontvangsten, waaruit die uitgaven gedekt zullen worden. De commissie van financiën heeft geen bezwaar tegen deze begrooting en stelt voor, haar onveranderd vast te stellen. Vastgesteld. 23. Rapport op het verzoek van J. en C. Henneman, om hun ter verkrijging eener betere rooijingslijn bij het herbouwen van het wegens bouwvalligheid afgekeurde perceel aan de Hee renstraat aftestaan een stukje gemeentegronddat zij noodig hebben, wanneer zij de door den gemeente-architect in overleg met Burg. en Weth. aangegeven lijn volgenwaartoe zij alle- zins bereid zijn. Burgemeester en Weth. meenen, dat de toe stand aldaar bij het volgen dier rooijiDgslijn, zooals uit de over gelegde teekening blijktzeer zal verbeteren en stellen daarom voor, dien gemeentegrond aan hen aftestaan tegen 4,per centiare en verder onder de gewone bepalingen. De heeren Kraakman en Stoel hebben tegen den afstand van dezen grond geen bezwaar, maar achten een koopprijs van f 4,per centiare voor dezen grond in vergelijking van den prijs, voor andere veel minder gunstig gelegen gronden betaald, veel te gering en zouden dien prijs ten minste op 8,— per centiare willen bepalen. Deze prijsverhooging kon ook voor de verzoekers geen bezwaar zijn, want menigeen zou gaarne dienzelfden en hoogeren prijs willen geven, wanneer hij zijn perceel op dezelfde wijze kon verbeteren en vergrooten als hier het geval is. De heeren Bruinvis de Lange, Conijn en II. J. Bruinvis achten een prijs van f 4,per centiare voor dit stukje grond, dat in ieder geval voor een ander geen waarde heeft, voldoende, vooral in verband met den loop, dien de behande ling dezer zaak genomen heeft. Nadat de heer Verhoeff had medegedeeld, dat hij in het algemeen de beschouwingen van de heeren Kraakman en Stoel deelde, doch in dit geval voor f 4,-— was, omdat het hier geene vrijwillige daad der verzoekers was, maar een voldoen aan een door burg. en weth. te kennen gegeven verlangen, om aldaar een beter aanzien te verkrijgen, verklaart de heer Kraakman niet langer op zijne meening aan te dringen. Het voorstel wordt daarop aangenomen. 24. Rapport der vaste commissie van bijstand omtrent de door den gemeente architect ingediende begrooting van kosten van eenige onvoorziene werken aan den Kapeltoren, in eind cijfer bedragende volgens tarief f 1237,28. Bij onderzoek bleek de noodzakelijkheid van de uitvoering dezer werken en dat uitstel niet wenschelijk was, nu eenmaal een steiger om den toren geplaatst en de toren ontbloot was. Zij stelde voor machtiging tot de uitvoering te verleenen en aan Burg. en Weth. over te laten de wijze v«.i uitvoering hetzij door het afzonderlijk aan te besteden, hsirij door het op te dragen aan den aannemer van het andere Werk aan den toren. Aangenomen. 25. Rapport der speciale commissiedie onderzocht heeft de gemeente-rekening over 1880 met de bijlagen. Bij dat on derzoek zijn geene opmerkingen gemaakt of bedenkingen ge rezen zoodat de commissie voorsteltdie rekening goed te keuren en voorloopig vast te stellen in ontvang op f 24641,62, in uitgaaf op/212139,46%> met een batig saldo van/2502,15^, met de voorgestelde invorderbaar- en niet-invorderbaarverkla- ringen. Aangenomen. Burg. en Weth. bleven buiten stemming. 26. Yan de vaste commissie voor de verordeningen tegen welker overtreding straf bedreigd is. a. politie-verordening op de gemeente-reiniging b. i straten pleinenwegen enz.; c. ontwerp-besluit ter verklaring, welke verordeningen voort durend geldig zijn. De onder ietter a genoemde verordening wordt met aanne ming van verscheidene door den heer Kraakman voorgestelde wijzigingen vastgesteld (de verordening zal na de afkondiging in haar geheel worden opgenomen), alsmede onveranderd bet onder letter c vermelde besluit. De verordening onder letter h werd aangehouden en zal in middels gedrukt worden. 27. Is overgegaan tot het benoemen van a. drie leden der commissie om te onderzoeken den toe stand van de perceelen aan de Laat, wijk A no. 168, behoo- rende aan P. Bakker te Heilo, no. 169, behoorende aan E. D. Hamburger te Utrecht, en no. 170, behoorende aan G. Goes alhier, waarvan Burg. en Weth. de onbewoonbaar- en onbruik- baarverklaring voorstellendaar zij geen gevolg geven aan de tot hen gerichte uitnoodigingom tot de slooping en vernieu wing over te gaan en de gemeente-architect het onverantwoor delijk achtmet het oog op de openbare veiligheid den tegen- woordigen toestand langer te laten voortduren. Wel zeggen die eigenaren bereid te zijn aan de tot hen gerichte uitnoodi ging te voldoendoch niemand hunner wil de eerste zijn en daardoor blijft alles in denzelfden staat. Bij eerste stemming worden tot leden benoemd de heeren Bosman en J. C. Koorn en bij tweede stemming de heer Kraakman. b. een lid der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs in plaats van den heer J. M. F. Wellan, op verzoek eervol ontslagen, waarvoor aanbevolen werden de heeren C.'1. HackstrohJ. W. Weleker, Mr. M. Büchner en Dr. J. C. M. Simon Thomas. Benoemd de heer Hackstroh met 8 stemmen de heer Büch ner bekwam 3 stemmen en de heer Weleker 1 stem. 28. Isna het houden der gewone rondvraagde verga dering door den Voorzitter gesloten. KANTONGERECHT. 19 Augustus. J. D. te Alkmaar, harder rijden dan in matigen draf, twee boeten, elk van 3 gulden of 1 dag gev. voor elke boete. J, E. te Alkmaar, rijden over de klinkerstraat aldaar, f 3, boete of 1 dag gev. Th. H. te Alkmaar, werpen met sneeuwballen aldaar, 1, boete of 1 dag gev. E. O. en Johanna K. te Alkmaar, werpen van vuilnis in ge meentewater aldaar, ieder f 1,boete of 1 dag gev. J. M. te Alkmaar, beschadigen van het plantsoen aldaar, f 5,boete of 2 dagen gev. K. T. en A. v. d. W. te Alkmaar, maken van nachtelijk burengerucht te Oterleek, ieder f 7,50 boete of 3 dagen gev. D. G., J. O. en J. T., werpen met harde voorwerpen tegen eens anders huis te Alkmaar, ieder f 5,boete of 2 dagen gev. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 19Aug.Hillebrand Noordhuis, wednr. van Trijntje Gans en Anna Schipper. Erederik Plaatsmante Texel en Marretje Bakker, te Alkmaar. Johannes Vogelzang, te Hilversum en Aagje Alida Margaretha Dekker, te Hilversumonlangs alhier. GEBOREN, 18 Aug. AntjeD. van Gerrit Doets en Marijtje Lakema. CatharinaD. van Philippus Veen en Grietje Tegel. 19 Jannetje, D. van Johannes Petrus Schouten en Maartje Rosmolen. Aaltje, D. van Johannes Gerardus Klein en Antje Blokdijk. OVERLEDEN. 18 Aug. Maartje Kossen, echtgen. van Pieter Rolie, 41 j. en 11 m. PetronellaD. van Willem Koole en Hen- drika Bekink7 j. en 5 m. I. (Te 12 uren). Harddraverij voor inlandsche paar den, toebehoorende aan Nederlanders, ingespannen voor Hollandsehe sjeezen, rijders in nationaal costuum. Af stand 1600 meter. Prijs uitgeloofd door HH. MM. den Koning en de Koningin der Nederlanden, likeurstel met zilver en goud gemonteerd, benevens 700 gulden in geld. Premie 250 gulden. 18 deelnemers. Prijs „Sophia'', eigenaar Jhr. L. P. Quarles van Ufford te Loosduinen rijder P. van Santen. Premie „Cornelia", eigenaar P. van der Voort te Alkemaderijder A. van der Voort. II. (Te 12s/4 uren). Heerenharddraverij voor paarden van alle landen en alle rassen, onder het zadel gereden. Inleggeld f 10. Afstand 2400 meter. Prijs 300 gulden. Premie 100 gulden. De premiewinner ontvangt de helft der inleggelden, de derdo aankomende zijn inleggeld terug. 5 deelnemers. Prijs „L'innocent", eigenaar J. Koster te Beefnster. III. (Te lll« uren). Harddraverij voor paarden van alle landen en alle rassen ingespannen voor twee- of vierwielige rijtuigen. Inleggeld f 20. Afstand 4000 M. Prijs 2000 gulden. Premie 500 gulden. De premie winner ontvangt de helft der inleggelden. 33 deelnemers. Prijs „Gramotiey"eigenaar A. Stechow te Berlin. Premie „Biegawoy", eigenaar O. Stechow te Berlin. IV. (Te 2 uron). Harddraverij van inlandsche paar den, geboren in 1870 of later, onder den man. Afstand 1600 meter. Prijs 300 gulden. Premie 100 gulden. 5 deelnemers. Prijs „Hansje", eigenaar en berijder J. C. Matse te Boskoop. Premie „Kampioen", eigenaar en berijder A. 0. v. d. Akker te Hazerswoude. Te Weenen is 1.1. Zaterdagmiddag een huis van vier verdiepingenop den boek der Singer- en Kiirntner straten, plotseling ingestort. Gelukkig waren de meeste bewoners uiten enkele van hen die tehuis waren zijn op bijna wonderdadige wijze gespaard gebleven. Maar toch telt men zeer vele gekwetsten en meer dan één doode. De oorzaak schijnt niets anders te zijn dan de bouwvalligheid van het zeer oude huisdat eens kort geleden hoekhuis geworden was door eene verbreeding der straat en nu zijn steun verloren had. Eenige dagen te voren werd eene nieuwe, bijna vol tooide kerk in het oostenrijksche dorp Feistritz in de provincie Krain, door het instorten van den toren ver nield. De toren rustte op een pilaardie te zwak bleek te zijn en de bouwmeester schijnt dat wel bijtijds bespeurd te hebben maar heeft gezwegen. Plotseling werden de werklieden en nog andere in de kerk toe vallig aanwezige personen waaronder de kapelaan der plaats door een vreeselijk gekraak verschrikt en voor dat zij den uitgang konden bereiken was het ongeluk geschied. Het aantal omgekomen of zwaar gekwetste personen wordt niet nauwkeurig opgegeven maar het bedroeg minstens 15 waarvan 7 reeds dadelijk dood Onlaugs heeft te Cardiffin Schotland de markies van Bute in zijn uitgestrekt Park eene groote theepartij gegeven aan al de schoolkinderen. Er waren zeker 20/100 kinderen die van zijne gastvrijheid gebruik maakten de rij tafels was 5 engelsche mijlen lang. Er werden 15 ton koek en lekkernijen opgedischt een ton bevat 1015 Ded. ponden. Ieder dier kinderen heeft een kop van aardewerk gekregen met het wapen van den graat' van Dumfries er op. Het is ter eere van dien pasgeboren zoon en erfgenaam van markies van Bute dat deze feesten plaats hebben. Aan een invalide te Bronbeek die maar een been heeft en op een kruk loopt heeft de Koning tijdens ijn bezoek aan dat gesticht een kunstbeen beloofd.

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 5