Btmtettlanb. uitgevallen. 50 Herstemmingen moeten plaats hebben. Op dat getal wonnen de republikeinen 48 zetels waarvan de gematigden 34, de republikeinsehe unie 9, de uiterste linkerzijde 3 en de onverzoenhjken 1. Gambettal werd in beide districten van Belleville gekozen, doch met geringe meerderheid; in het ééne district had hij slechts ééne stem en in het andere 49 stemmen boven de meerderheid. Deze uitslag toont dat de oppositie tegen Gambetta niet zoo onbeteeke- nend is, als men in sommige organen liet voorkomen. Te Parijsalwaar de orde niet gestoord werd en vele kiezers opkwamen werden verder herkozen Spul- Ier, de la Forge Germain Casse FloquetLockroy, BarodetBrisson Allain Targé de Lanessan Fré- baultMarmottan Hérisson, Tirard, Cantragel Louis Blanc Brelay, Eugène Farcy, allen republikeinen. In herstemming komen Godelle (Bonapartist) met Passy (uiterste linkerzijde) en Rane (republikeinsehe unie) met Camille Farcy (republikein). Nieuw is de heer Hérédia. Omtrent de meer algemeen bekende personen kun nen reeds de volgende bizonderheden medegedeeld worden. Freppel bisschopde ministers Ferry en Marcère werden herkozen evenals de bonapartist de Cassgnac en de legitimist ue Mun Haussmann komt in herstemming Bardoux werd niet herkozen. ITALIË. Het agentschap van Havas maakte een telegram uit Rome bekend waarbij het bericht van het aanstaand vertrek van den Paus voor ongegrond werd verklaard, onder bijvoeging, dat hierover ook niet onder handeld was tusschen het Vatikaan en de mogendhe den. De Paus zou na de bijeenkomst van den 7 ver klaard hebben dat hij Rome niet anders zou verlaten dan daartoe gedwongen door geweld; dat de nuntiussen last gekregen hadden in dien zin te antwoorden zoo zij om inlichtingen gevraagd werden en dat sedert 1870 niet over de vestiging van den Paus op Malta gespro ken was. Het officiëele pauselijke blad drukt dat te legram af en voegt daarbij de verklaring, dat de geheele inhoud verzonnen is. Ook te Milaan Livorno, Pisa en Girgenti zijn bij eenkomsten gehouden waarbij aangedrongen werd op intrekking der waarborgenwet. Bij het uiteenjagen der bijeenkomst te Genua schijnt de politie zeer ruw te zijn toegegaan volgens de daar verschijnende bladendie bovendien de houding der regeering sterk afkeuren. PORTUGAL. Bij de algemeene verkiezingen vielen van de 147 zetels voor de Kamer der afgevaardigden 20 aan de oppositie ten deel. Overal heerschte rust. RUSLAND. Den 20 had de uitwisseling plaats der goedkeuring van het met China gesloten verdrag be treffende Koeldsja. Te Petersburg kwam den 13 een nieuw daglad uit onder den naam van Nowaja Gaseta dat niets anders is dan de geschorste Golos in eenen anderen vorm tot groot genoegen van een aanzienlijk deel der be volking. In dat eerste nomrner werd krachtig tegen die schorsing der Golos en de onderdrukking der libe rale bladen in het algemeen opgekomen ook andere bladen keuren die schorsing af en dringen op afschaf fing der tegenwoordige bepalingen op de drukpers aan. Uit latere berichten blijktdat dit nieuwe blad om dat artikel over de schorsing der Golos ook reeds eene eerste waarschuwing ontving, terwijl het recht tot af zonderlijken verkoop ontnomen werd. SPANJE. Te Madrid werden den 21 zes voorstan ders van het ministerie gekozen onder de gekozenen bevindt zich ook de oud-minister Canovas del Castillo. Van de 26000 kiezers kwam slechts 1/4 gedeelte op. In de provinciën verkreeg het ministerie eene groote meerderheid. TURKIJE. Toen onlangs eene vervolging werd in gesteld tegen de moordenaars van Sultan Abdul-Aziz die zooals men zich herinneren zal, eindigde met hunne veroordeelingwerd vrij algemeen het gevoelen geuit dat dit geding geen ander doel had dan om eenige in vloedrijke personen, waaronder Midhat-pacha in de eerste dochters den schouwburg bezochten, eene liefdesintrige gesponnen waarvan hij niets te weten zou komen, tot dat men hem met eene volkomen verlovingdie hij dan moeielijk zou kunnen tegenhouden overrompelde Almer werd door deze gedachte te meer onaange naam aangedaan daar hij geen huistiran was en even als in alles ook met betrekking tot de rechtendie zijne kinderen zouden kunnen doen gelden, vrijzinnige denkbeelden koesterde. Ofschoon hij gaarne betrekkin gen met invloedrijke en voorname personen aanknoopte en het niet ongaarne gezien zou hebben wanneer lie den van aanzienlijke familie om de hand zijner dochter gevraagd hadden was hij er toch de man niet naar, om een zijner dochters het hart te brekeningeval Edith of Adelheid eenen armen of onbeduidenden man hare liefde geschonken hadden hij stelde evenwel die voorwaardedat het karakter van dien persoon hem borg stelde dat zijne dochter aan zijne zijde gelukkig zijn zoude. De plaatsnaast die welke voor zijn binnentreden onbezet gebleven waswas door Marie Bandier, een intieme vriendin en eene verre bloedverwant zijner familie ingenomen. Mevrouw Bandier, de moeder van Marie, zat naast mevrouw Almer, de beide dochters van den boekhandelaar zaten op de middelste zetels. Ook deze schikking kwam hem verdacht voor. Het was natuur lijker geweestwanneer een van Aimer's dochters op de derde rij was gaan zitten en de gast de betere plaats op de tweede rij gelaten had. Nu scheen heL hem echter toealsof alles zoo ingericht wasom achter de ruggen der oude dames een rendez-vous te kunnen houdenmisschien stond de heer Wolf wel in ver standhouding met Marie Bandier en zou het zijn alsof hij deze in de loge bezocht. Aimer's vrouw was dan niet in het geheim en onschuldig aan de intrige. Wordt vervolgd!) plaatsonschadelijk te maken en dat ter bereiking van dat doel door sommigen verklaringen waren afgelegd die door omkooping of bedreiging verkregen waren. De londensche berichtgever der Augsburgsche Allge- meine Zeitung deelt te dien aanzien thans mede dat Pechlivan Moustaphaeen der personendie bekenden den moord te hebben gepleegd voor ongeveer 6 maan den in zijne woonplaats in Klein-Azië de mededeeling ontvingdat hij een pensioen van den Sultan ontvan gen hadwaarvoor hij zijn dank te Konstantinopel moest gaan betuigen. Moustapha weigerde aanvankelijk, aan een valstrik denkende, maar besloot eindelijk daar aan te voldoen. Voor rekening der regeering ging hij naar Konstantinopel alwaar hij in een groot gebouw gebracht werd. Daar ontmoette hij tot zijne groote verbazing nog twee oude dienaren van Sultan Abdul- Aziz, Hadji-Mehmed en den anderen in het geding ge noemden Moustapha die op dezelfde wijze naar Kon stantinopel ontboden waren. Zij werden in dat gebouw, waar zij met niemand in aanraking konden komen zeer goed verzorgd. Na verloop van eenige dagen werd Pechlivan Moustapha bij den Sultan ontboden die hem onder een vloed van scheldwoorden toevoegde, gij zijt het dus, die uwen weldoener vermoordde, beken het slechts. Hij antwoorddedat hij niets van de zaak wistwant dat hij in een ander deel van het paleis was, toen Abdul-Aziz stierf, zooals aan den ka merheer Fahri-bey bekend was. Daar deze kamerheer, wanneer hij de waarheid sprak aanleiding zou kunnen geven tot vrijspraak der valsch beschuldigden, werd hij gemakshalve dadelijk onder de beschuldigden opgeno men terwijl de 3 genoemde bedienden door beloften overgehaald werden om alles te bekennen wat men wilde. Yooral de vrees dat men hen ter dood zou brengen zoo zij zich niet lieten overhalen deed hen besluiten te doenhetgeen men van hen verlangde. Vermoedelijk wist de Sultan van deze komedie niets af en wist deze niet beter, of zij bekenden vrijwillig wat zij eerst ontkend hadden. Deze bizonderheden zouden door het fransche gezantschap te Konstantinopel ont dekt en aan den minister van buitenlandsehe zaken te Parijs medegedeeld zijn waarna de fransche regeering daarvan mededeeling deed aan de engelsche. Die be richtgever is van gevoelendat de minister van bui tenlandsehe zaken berouw hebbende over den aan den franschen consul te Smyrna gegeven last, om Midhat- pacha aan de turksche overheden uit te leveren trachten zal het geheele geding ongedaan te maken. VEREEN1GDE STATEN. Den 21 's namiddags half zeven luidde het bericht omtrent den toestand van president Garfield weder minder gunstig. Hij had tweemalen in den namiddag gebraakthet geven van voedsel door den mond was voorloopig gestaaktmaar men had het kunstmatig inbrengen van voedsel in de maag vermeerderd. De temperatuur was lager gewor den en het aantal polslagen was geringer dan den vo- rigen dag. Pols 108 temperatuur 99,2 ademhaling 18. Den 22 was hij weer iets beter. ZUID-AMERICA. Het buitengewoon bijeengeroepen congres van Peru koos Calderon tot president der re publiek van wien gezegd wordt dat hij ernstig,het tot stand komen van den vrede met Chili zal bevorderen. Ook in Chili is een nieuwe president verkozen. Gene raal Baquedano candidaat der ultramontanenbleef in de minderheidzijn liberale tegenstander, Domingo Santa Maria werd gekozen welke uitslag in Peru en in het bizonder in de hoofdstad Lima met groot ge noegen vernomen werd omdat hij beschouwd wordt als een verzoenend man die reeds sedert geruimen tijd met invloedrijke bewoners van Peru bekend was. De vroegere dictator in Peru Pierola gaat door met zich den schijn te gevenalsof hij het hoofd van den Staat is. De Vereenigde Staten hebben inmiddels de regeering van Calderon erkend terwijl zoowel de chi- leensche als de nieuwe peruaansche regeering verklaard hebben dat zij de door Pierola aan te gane schulden niet erkennen. ZUID-AFRICA. Uit Durban wordt den 22 bericht, dat eenige boeren zich meester maakten van het kan toor van den landdrost te Potchefstroom en den nieuw gekozen landdrost beletten zijn ambt te aanvaarden. Zij wilden een ander in zijne plaats aangesteld zien. De Volksstem betreurt het gebeurde omdat het de zaak der boeren moet verzwakken. De boeren van Waterburg komen tegen de overeenkomst met Engeland op omdat zij het bedrag der transvaalsche schuld te hoog achten. Algemeen is men in de Transvaal over die overeenkomst ontevreden waarvan de bepalingen volgens de Volksstem alleen voordeelig zijn voor de inlanders. CHINA. Het geschil met Japan over de Lioe-Kioe- eilanden zal waarschijnlijk in der minne geschikt worden. In dit rijk zullen thans spoorwegen aangelegd wor den. Toen ten vorigen jare een oorlog met Rusland dreigde, heeft de regeering ondervonden hoe moeielijk en lastig het was, om binnen korten tijd een aantal troe pen op een zeker punt te vereenigen en daarin aanleiding gevonden, om haar verzet tegen den aanleg van spoorwegen op te geven. Dat dit een belangrijk feit isblijkt daaruitdat nog niet lang geleden de regeering een door vreemde kapitalisten aangelegde en geëxploiteerde spoorweg kocht en daarna stil opbrak omdat zij van oordeel was, dat een draagstoel een voor de chineezen voldoendsnel en gemakkelijk vervoer middel was. Zij is dus binnen betrekkelijk korten tijd tot een geheel ander en voor het welzijn van het land zeker beter inzicht gekomen. Het groote verschil tusschen het eerste en het tweede verdrag met Rusland betreffende de teruggaaf van de provincie Koeldsja door Rusland aan China bestaat daarin dat een grooter deel door Rusland wordt af gestaan maar dat daarentegen China in plaats van 5 miljoen 9 miljoen roebels betaalt voor vergoeding van gedane uitgaven en voor schadeloosstelling, door russi- sche onderdanen geleden sedert 1871 als gevolg van plundering enz. De landraad te Soerabaya heeft den 9 Juli een chineesdie bij den notaris Snouck Hurgronje zich 20,000 had laten uitbetalen op een valsch lot in de laatste loterij, veroordeeld tot 5 jaren dwangarbeid bui ten den ketting en 5000 boete, subsidiair 25 maanden. Bij kon. besluit van 5 Aug. is wegens het nog niet afgeloopen onderzoek tot 1 November verlengd de termijn van schorsing van het besluit van Ged. Sta ten van Noordholland, ter goedkeuring van het besluit van den gemeenteraad van Zwaag van 13 Mei, strek kende tot het verleenen van snbsidie aan de r. c. bij zondere school aldaar. Bij kon. besluit van 14 Aug. isten einde de werkzaamheden van het Kon. Ned. Meteorologisch In stituut te Utrecht meer dan tot dusver dienstbaar te maken aan de belangen der practische zeevaartinge steld eene derde afdeeling en als directeur op eene jaarwedde van f 2400 benoemd de heer W. v. Hasselt, wiens taak zal zijn het geven van inlichtingen op prac- tisch wetenschappelijk gebied aan gezagvoerders en stuurlieden der koopvaardij en aan allendie bij de zeevaart belang hebben alsmede het verifiëeren van instrumenten bij de zeevaart in gebruik en het be palen en neutraliseeren van den invloed van het scheep ijzer op de compassen. Bij de aanbesteding te Hoogwoud op 16 dezer voor het bouwen eener school en onderwijzerswoning in de Weere was de laagste inschrijver de heer H. Jutfer te Helder voor f 19,400 en voor het verbou wen der scholen te Hoog- en Aartswoud de heer J. Temme te Hoogwoud, voor f 9,990. De gemeenteraad van Almelo heeft den 18 be sloten tot het aankoopen der gasfabriek van de firma L. J. Enthoven en Co. te 's Gravenhageen van 2 daarnaast gelegen pakhuizen met bijbehoorende ter reinen ten einde de fabriekwelke met 1°. October in eigendom en exploitatie der gemeente zal komen, te vergrooten en uit te breiden. De notaris W. C. G. N. Broekman, van Vianen, zijne echtgenoot en zuster, mevr. Stuart-Broekman, die 6 kinderen nalaatzijn den 18 op een reisje door Zwitserland, in de Tête-noirepas, tusschen Chamony en Martigny door het storten van hun rijtuig in een af grond noodlottig omgekomen. 7 Jeugdige kinderen hebben door deze ramp vader en moeder verloren. Van een trein, den 19 van Haarlem naar Amster dam vertrokken, ontspoorde een der achterste wagens. De heer D. d. C., uit Haarlem door de angstkreten der reizigers op hunnen toestand opmerkzaam gewor den kroop na eene vruchtelooze poging om het por tier van zijnen wagen te openen, door het raampje en wist langs de loopplank den machinist te bereiken, die aanvankelijk de daad van den heer D. d. C. voor eene aardigheid hield en slechts met moeite bewogen werd den trein tot stilstand te brengen. Het noorsche schip Primavan Antwerpen in ballast naar Frederikshald is den 20 te Zoutelande gestrand en als verloren te beschouwen. De opvaren den zijn gered. Den 20 is te "VVeesp in den ouderdom van 68 jarenoverleden mr. J. Heydanusaan wien in de zomervergadering der Staten van Noordholland, op zijn verzoek wegens ziekelijke omstandigheden, eervol ont slag verleend werd als lid van Gedep. Staten. Den 20 was het 50 jaren geledendat prins Frederik op voordracht van zijnen broeder den prins v. Oranje, toenmaligen opperbevelhebber van het leger, het grootkruis der Militaire Willemsorde ontving, wegens zijne voorbereiding van den tiendaagschen veldtocht. De lijn Muiden—Naarden van den gooischen stoomtramweg is den 20 geopend. In den voormiddag ontspoorden 2 treinen, waardoor de dienst don geheelen dag aanmerkelijke vertraging ondervond. In den nacht van 2021 Augustus is te Rotter dam aan de Boompjes, eene broodbakkerij geheel uit gebrand waarbij de bewoner der beide benedenver diepingen B. J. v. d. Berg en 2 zijner kinderen eene dochter van 18 en een zoon van 16 jarenjammer lijk zijn omgekomen. Hunne lijken jsijn nagenoeg zonder brandwonden op de voorkamer der eerste ver dieping gevonden de man met zijn sleutelbos in ae hand en zijne effectentrommel naast zich. Zijne vrouw was met 2 jongere kinderen uit logeeren. Eene nicht, die beneden in eene opkamer sliep had het eerst den brand ontdekt en haren oom gewaarschuwd. De brand weer was ten gevolge van den zaterdag-kermisnacht, eerst laat en zeer onvoltallig ter plaatse van de ramp. De uitslag der wedrennen te Bussum is voor een gedeelte reeds opgenomen onder de telegrafische be richten in ons vorig nummer daarin werd echter niet Termeid dat in den tweeden wedstrijd de premie ten deel viel aan Full Choke, van jr. W. A. L. Mock, te Haarlem en dat bij de wedstrijden I en III, waarvoor 18 en 33 paarden waren ingeschreven het aantal deel- i nemenden 16 en 21 bedroeg. Van de wedstrijden VVIII zij het volgende gemeld V. Wedren voor paarden van alle landen en alle rassen rijders in jockey- costuum. Afstand 2400 ellen. Prijs zilveren beker, aangeboden door de heeren A. bn. van Brienen van de Groote Lindt en V. M. bn. v. Tuyll van Seroos- kerken, benevens f 1200 in geld. Premie 400. De derde aankomende ontvangt 50 uit de inleggelden. Ingeschreven 23, deelgenomen 7 paarden. Prijs: Levrier, van J. Petersen, te Amsterdam, premie Swatton, derde aankomende Hoody Crow, beiden van freih. v.Rochow, j te Hanover. VI. Harddraverij voor paarden van alle landen en alle rassen als tweespan, gereden voor 2-of 4wielige rijtuigen. Inleggeld f 20. Afstand 3200 ellen. Prijs f 600. Premie f 200 en de helft der inleggelden. Ingeschreven 10, deelgenomen 6 spannen. Prijs Sophia en Fortuna, van jr. L. P. Quarles v. Ufford, te Loos duinen premie Peter en Trijntje van P. Ellerbroek 1 te Hoorn. VII. Wedren met hindernissen voor paarden van alle rassen toebehoorende aan en gereden door officieren van het nederlandsche leger. Rijders in uni form. Afstand 1800 ellen. Prijsuitgeloofd door den

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 2