i 35itutcnl<inb. V waarvan COOO alleen van Belleville in 1877 verkreeg hij 13812 van de 15720 stemmen en thans in het le district 3798 tegen 2971 op Sigismond Lacroix en in het 2e district 4895 van de 10046 tegen 4116 stem men op den tegencandidaat Tony Révillon. In dat laatste district waren 258 biljetten ongeldig om ver- schillendé redenenwas dit niet het geval geweest dan was hij zelfs in herstemming gekomen. Hij ver kreeg dus in het geheel van de 18960 uitgebrachte stemmen (het aantal kiezers beliep 24560) 9593 of 4500 stemmen minder dan in 1877 hoewel nu 3500 kiezers meer opkwamen. Dat alles zoo rustig bleef in deze bewegelijke buurtis waarschijnlijk toe te schrij ven aan de teleurstelling van beide partijen. Gam- betta's vrienden hadden niet verwachtdat hij met zulk eene geringe meerderheid gekozen zou worden en zijne tegenstanders hadden zijne nederlaag zeker geacht. Clémenceau die candidaat was in beide districten van Montmartre kreeg lcOOO van de uitgebrachte stem men. Zijn blad de Justice noemt die overwinning tegenover de nietige meerderheid waarmede Gambetta, dank zij de van onwaarde verklaarde biljetten te Bel leville gekozen is zeer opmerkelijk. Niet minder op merkelijk is hetdat Gambetta's bizondere vrienden bij de verkiezingen óf niet herkozen zijn óf in herstem ming komen. Banc komt in herstemmingLéon Re- nault, bekwaam man en welsprekend redenaar en gedwee aanhanger van Gambetta werd door een ultra-radicaal verslagen Karcher, door Gambetta zeiven aanbevolen werd niet gekozen daarentegen werd zijn tegenstander, Trarian dadelijk verkozen. Zijn persoonlijke vijand Laisantwordt waarschijnlijk bij herstemming gekozen en Bardouxde man die het land in groote kiesdis tricten wilde verdeelen in overeenstemming met Gam betta's wensch werd niet herkozen. De berichtgever der Times te Parijs is van oordeeldat de nieuw ge kozen Kamer even weinig aaneengesloten zal zijn als de vorige en datzoo Gambetta niet optreedt als pre sident-minister, hij zijn roem meer en meer zal overleven. De verkiezingen gaven slechts in ééne plaats aanleiding tot wanordelijkheden. Te Tourcoury werden de glazen ingegooid van den herkozen conservatieven afgevaar digde. Bij den oploop werden 3 personen gekwetst en 3 gevangen genomen. ITALIË. De staatscourant bevat in het nummer van den 20 naar aanleiding van de in den laatsten tijd hier en daar ontstane beweging tegen de waarborgenwet eene mededeeling der regeering, waarbij zij te kennen geeft, dat zij niet wil, dat er onzekerheid besta over haar oordeel omtrent die zaak. Zij acht het haar plicht on bewimpeld te verklaren dat zij hoezeer geneigd tot eerbiediging van het recht van vereeniging en van dat om verzoekschriften in te dienen binnen de wettelijke grenzen besloten heefttusschen beiden te komen in alle vergaderingen, die de wetten overschreden en zoo wel voor de openbare orde als de betrekkingen met het buitenland gevaarlijk waren. Zij zou de veiligheid van den Paus en de onafhankelijkheid van zijn geeste lijk gezag ongeschonden handhaven. De waarborgenwet zou door haar krachtig gesteund worden en de onlangs over die wet gehouden openbare bijeenkomsten werden door haar sterk afgekeurd. BUSLAND. Het pas verschenen blad Nowaja Ga- zeta houdt reeds op te bestaan. Het verbod, om losse nummers te verkoopen is daarvan de oorzaak. SPANJE. De heer Castelar werd met 146 stemmen meerderheid te Huescal tot afgevaardigde herkozen. Tot en met den 23 was de uitslag der verkiezingen als volgt: 301 ministeriëelen 46 conservatieven, 37 democraten 5 onafhankelijken 6 uitramontanen. hij plan had gehad de dames een onaangenaam tooneel te bezorgen terwijl hij slechts de vlucht genomen had, toen mannelijke bescherming naderde. Wat de gasten zijner vrouw geschiedde, kou ook zijn familie overkomen. Almer zag zich dus volkomen gerechtigd van den heer Wolf de verklaring van het voorval te eischenhij moest de mogelijkheid verhinderendat de als onbe schaamd gekarakteriseerde man zijn dames wanneer zij in gezelschap van de familie Bandier warentot getuigen van onbeleefde handelingen maakte doch ook de dames Bandier moest Almer beschermen. Almer schreef den volgenden dag een brief aan den heer Albertus Wolf op de meest mogelijk beleefde wijze. Den wensch voorgevendebetrekkingen met hem aan te knoopenverzocht hij dezen den volgenden dag hem in zijn bureau te willen komen bezoeken en om een voorwendsel te hebben doorbladerde hij den juist in het sche tijdschrift verschijnenden roman van W olf. Had Almer tot grondstelling om door beleefdheid een tot onbeschaamdheid geneigd persoon te ontwape nen zoo ontstond spoedig genoeg bij hem den twijfel, die ook Adelheid gekoesterd had of de schrijver van dezen roman en die onbescholte man dezelfde persoon kon zijn. De geheele manier van schrijven boeide hem buiten gewoon hij vond er gedachten in die indruk op hem maakten ja bij het doorbladeren van den roman viel hem toevailig een plaats in het oog, waar de schrijver de ruwheid der zeden geeselde en opmerkte dat slechts een edel karakter waarlijk edele gedachten hebben konen dat hij die zich niet aan het gemeene ont worsteld zijn karakter niet veredeld en niet geleerd had zijne hartstochten te bedwingen onmogelijk een goed dichter zijn kon. Hier had Albertus Wolf dus zelf de wapens gesmeed om hem te ontwapenenindien hij de persoon was over wien de dames Bandier geklaagd hadden. Met nieuwsgierigheid verwachtte Almer den volgenden dag, ofschoon hij bij zich zelf dacht, dat de jonge man geen gevolg aan zijne uitnoodiging zou geven indien hij de schuldige was; hij zou dan begrepen, dat Almer slechts een voorwendsel gezocht had, om hem eens duchtig te onderhouden. Wordt vervolgd.) ZWITSERLAND. De voorzitter van het bondage- rechtshof ontving een brief, waarin hij met den dood be dreigd wordtzoo het besluit van het plaatselijk bestuur van Zurich, waarbij afwijzend beschikt is op het verzoek, om aldaar het socialistisch congres te mogen houden bekrachtigd werd. VEREENIGDE STATEN. Het bulletin van den 23, 's namiddags 4 uren, meldde, dat in den toestand van den President weinig verandering was gekomen. Hij bleef zorgelijk en door zijne groote zwakheid ijlde hij van tijd tot tijd. De nacht van 23 op 24 werd zeer rustig doorgebracht. Eene kennisgeving van de uiterste iersche revolutio nairen zegtdat volgens verklaring der dynamiet-com- missie de Ieren in één nacht al de schepen die de engelsche vlag voeren te Nieuw-York Halifax Que bec Melbourne Sydney, Kaapstad en San Francisco zouden kunnen vernielen. Zij waarschuwt tegen bet gebruik maken van engelsche schepen na 1 September. Tegen 29 Augustus is te Nieuw-York eene bijeenkomst uitgeschreven om deze kennisgeving te bekrachtigen. EGYPTE. Bij een in Soedan door het prediken van een profeet uitgelokten opstand werden 120 solda ten gedood. ZUID-AFBICA. Volgens de rechtstreeksche tot 30 Juli loopende berichten, was het grootste deel der be volking van de Transvaal met de toen verwachte onderteekening der overeenkomst voldaan. De keus van den heer Hudson tot engelsch resident werd zeer gelukkig genoemd hij was bij de boeren zeer gezien. De hervatting van het spoorwegplan naar Delagoa werd verwacht, zoodra de transvaalsche republiek hersteld was. Het vertrouwen keerde in de Transvaal terug de ge vluchte engelschen kwamen weder te Pretoria werden winkels en herbergen heropend en de gewone bezig heden hervat. In de Kaapkolonie had stevige koude met veel sneeuw geheerscbtzelfs was de Tafelberg besneeuwd. Het gouvernement der herstelde Zuid-africaansche Bepubliek heeft den 9 Juli een brief gericht aan prof. Harting om hem en het nederlandsche volk hartelijk dank te zeggen voor de gedurende den oorlog betoonde belangstellingen tevens ingenomenheid te betuigen met de oprichting eener Nederlandsch-Znidafricaansche Vereeniging. De nieuwgebouwde r. c. kerk te Loosduinen is den 17 door den bisschop van Haarlem ingewijd. Den 18 werd te Noorddijk eene koe in de weide door den bliksem gedood. De sleepboot Victoria, van Botterdam naar Huil, heeft 2 door haar gesleept wordende, door eene londen- sche firma aangekochte, modderpramen in den nacht van 19 Aug., ten gevolge van den hevigen storm en van het gedeeltelijk breken der trossen in de Noordzee moeten laten slippen hoewel zich in ieder 2 mannen bevonden. De eene praam is met de opvarenden door een schip gevonden en te Lowestoft, de andere is ledig te IJmuiden aangebracht, nadat de manschappen daar van door schipper P. Mos, van Scheveningen waren opgenomen. Den 19 is de 18jarige zoon van den heer J. Boissevain, directeur der stoomvaartmaatschappij Neder land door een misstap van het stoomschip Prins van Oranje in de Bietlanden te Amsterdam, in het water gevallen en verdronken. Den 20, juist na de ontscheping van een aantal bezoekers der rotterdamsche kermis is het hoofd der goudsche stoomboot te Krimpen aan den IJsel ingestort, zoodat p. m. 50 menschen in de rivier vielen. De ontsteltenis was groot, maar kon spoedig bedaren, daar gelukkig allen gered werden. Het wrak van het in de Noordergronden bij den Helder gestrande schip Torsten is den 20 in publieke veiling voor f 168 verkocht, doch 's nachts geheel uit elkander geslagen. Bij kon. besluit van 21 Aug. is tot vice-president der commissie tot de zaken der protestantsche kerken in Oost- en West-Indie benoemd het lid H. F. W. Grottendieck. Ds. J. C. Pool is den 21 te Oudorp bevestigd door ds. Beekhuis van Oterleeken heeft vervolgens zijn intreerede gehouden naar aanleiding van Bom. 1 16a. Den 22 is te Hoorn de laatste der 676, 14 ellen langeheipalen voor de fundeering der groote kerk ingeheid. Hen 22 is een werkman aan den Bijnspoorweg te Amsterdamnabij de Muiderpoort bezig met het rangeeren van een treinoverredenwaardoor hem de beide onderbeenen werden verbrijzeld. Hij bezweek den volgenden dag in het gasthuis. Den 22 is door het gemeentebestuur te Nijmegen aanbesteed het bouwen van eene tijdelijke korenbeurs buiten de voormalige Hezelpoort. Minste inschrijver was de heer J. T. Kerkhof, voor 16,761. In het gouvernementsgebouw te 's Hertogenbosch werd den 22 aanbesteed het stichten van een archief gebouw aldaar, waarvoor het laagst werd ingeschreven door den heer H. du Zie te Tilburg ad f 56,897. Den 22 is de heer v. D., met den laatsten trein van Zutfen te Arnhem aankomende en vóór de trein stilstond willende uitstappen tusschen de treeplank en het perron gevallenwaardoor hem één der beenen verbrijzeld en zijne borst zoodanig gekneusd werd dat hij eenige oogenblikken later overleed. Aan de harddraverijen te Oterleekop 22 en 24 gehouden namen 13 en 8 paarden uit de gemeente deel. Op eerstgenoemden dag werd de prijs behaald door „de Kol," van den heer J. Schipper; de eerste en tweede premie door „de Dikke" en „Piko", van de heeren A. Koeleman en K. Admiraalop den tweeden dag werd de prijs gewonnen door de vijfjarige bles en de tweede premie door de driejarige bles van den heer R. Gfootde eerste premie docr de bruine mer- rie van den beer K. Admiraal. Beidd harddraverijen liepen .in de beste orde af en werden met een ruim bezoek vam belangstellenden vereerd, Op het Leidsche plein te Amsterdam werd den 23 een heer onweljuist op het oogeijblik dat een tramwagen naderde. Hij had gesö kraei meer om uit te wijkenkwam met den wagen in aanraking viel achterover en bleef op de plaats dood. Den 23 ie te Amsterdamaan de Zx agpoort eene tweede kinderspeelplaats geopend die weidra door het aanbrengen van beplantingin een k. mder- speeltuin zal veranderen. Het verbeteren der broerenkazerne te Zwoö* 18 den 23 van Rijkswege aanbesteed. Het werk r g, e" raamd op f 33,000, werd bij loting gegund aan èe\x heer H. A. v. d. Bergdieeven als de -heer B, Hj Trooster, voor 29,700 had ingeschreven. Bij de op 24 Augustus aan het ministerie van waterstaat gehouden aanbesteding van het opruimen van gronden uit den nieuwen Maasmond aan den heek van Holland voor de verbetering van deu waterweg van Botterdam naar zee waren eenige inschrij-vers de heeren A. Yolker Lz. te Sliedrecht en P. A. Bos te Gorinchem voor f 2,320,000. De rechtbank te Utrecht heeft den 24 eene vrouw te Zeist, die zonder vergunning eene bank van heening had geopend, veroordeeld tot 7 dagen eenzame op sluiting en eene boete van f 59 of 3 dagen gevange nisstraf. De 3 personen die bij den brand van zatei*dag- nacht te Botterdam zijn omgekomen werden den 24, onder een ontzaggelijken toevloed van menschen-op de r. c. begraafplaats ter aarde besteld. In den nacht van 2425 Augustus is ten ge-" volge van het broeien van het hooiafgebrand de boe-- renhuizing van P. Honig, in de Noordeindermeer, gemeente Zuid- en Noordschermer. De trekking der Sarpbati-loterij is nu definitief bepaald op 26 Sept. a.s. De commissie heeft alle loten geplaatst en alzoo het kapitaalbenoodigd voor het monumentgeheel bijeenzoodat met de oprichting kan begonnen worden zoodra aan den voorgenomen aanleg van een park buiten de Utrechtsche poort door de stad Amsterdam de hand wordt geslagen. De minister van binn. zaken heeft op de vraag, of de gemeente Deventer verplicht is aan alle openbare lagere scholen voor minvermogenden eene hulponderwij zeres in de nuttige handwerken te plaatsen ontken nend geantwoord omdat in die gemeente sedert tal van jaren eene openbare school voor nuttige handwer ken bestaat, waar de meisjes der openbare lagere scholen na afloop van den schooltijd door verschillende onder wijzeressen in gemeld vak onderwys ontvangen. Het is thans aan den brigade-commandant der marechaussee te Well gelukt, den beruchteu inbreker G. Janssen, uit Beersin handen te krijgen. Door een 12jarigen knaap gewaarschuwddat Janssen zich in eene herberg bevondbegaf de brigadier zich met 2 zijner manschappen derwaarts. Janssen trof den eersfc- binnentredende door een revolverschot in de dij en dreigde ook de anderen neêr te schieten, maar ontving een schot in de beenen, dat hem omver deed tuimelen. De brigadier wierp zich toen op hem en na eene he vige worsteling waarbij Janssen veel bloed verloor, werd de boosdoener overmand en geboeid. Uit eene woning aan de Bechterrottekade te Bot terdam zijn ontvreemd eenige gouden en zilveren sie raden en voorwerpen2 gouden horlogeseen zak met ongeveer f 500 aan guldens en rijksdaalders, eene portemonnaie met f 300 aan tienguldenstukken en on geveer f 200 aan klein bank- en muntpapier. Te Nieuweramstel moet ter benoeming van een lid der Prov. Staten van Noordholland herstemd worden tnsschen de heeren mr. D. Koenen ma. J. G. Krui mel en P. Ledeboer, die respectievelijk 162, 82 en 82 van de 440 uitgebrachte geldige stemmen bekwamen. Aan de ambachtsschool te Utrecht is door de Prov. Staten voor 1882 een subsidie van 2000 toegestaan. Het landgoed „De havezathe de Beesonder Brummen is aangekocht door den oud-gouverneur-ge neraal van N. Indiemr. J. W. v. Lansberge. De Paus heeft msgr. Snickers, bisschop van Haar lem, benoemd tot zijnen huisprelaat en assistent-bisschop bij den pauselijken troon. Yan Rijkswege is aan de gemeente Kuinre de verzochte subsidie voor den aanleg eener nieuwe zee haven toegezegd. De Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk heeft het vonnis bevestigd van het prov. kerkbestuur van Fries land, waarbij 2 ouderlingen en 2 diakenen der gemeente Oldelamer c. s., wegens blijvend verzuim in de uit oefening hunner kerkelijke bedieningzijn ontzet. Den 23 heeft de Synode de voorgestelde wijzigingen in het reglement op de erkenning van nieuwe ge meenten met op drie na algemeene stemmen aangenomen. Daardoor wordt bedoeld aan leden der gemeente, die zich zelfstandig wenschen te organiseeren daartoe de gelegenheid te geven en de wijze, waarop dit geschieden kan, te reglementeeren. Voorts heeft de vergadering, na met algemeene stemmen besloten te hebbende Waalsche Commissie haar rang als provinciaal ressort te doen behouden, met zeer kleine meerderheid beslo ten het aantal stemmen bij eindstemming der provin ciale kerkbesturen door deze Commissie uit te brengen, van zeven op vier te verminderen en het uitbrengen dezer vier op te dragen aan de drie predikanten en den ouderlingdie de oudsten in zitting zijn. Beide wetsveranderingen zullen in 1882 finaal gearresteerd moeten worden. Het beroep naar Calantsoog is aangenomen door ds. H. J. Wunder te Ossendrechtdat naar Assen delft door ds. J. T. TenthofF, te Koedijk, dat naar Benesse door ds. C. de Holl, te Noordschermer. In den zeedijk van den Sophiapolder (Noord-Be veland) ter wederzijde van de nol van Ouwelek zija 2 gaten geslageneen ter lengte van 20 het ander van 38 ellen. jr

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 2