StUcvJei. r^SOoTetteeö. °P den laataten daS der veiling wer" ^tabs-ficricfiten. ficuvs- eu iftarhiberichten. De gemeenteraad van Chöflois heeft besloten 25 p. c. te heffen op de huurwaarde der drankhuizen, als vergunningsrecht. De gemeenteraad van Mierloö heeft den heer F. A. B. Schwiep te Amsterdam gunning verleend voor een stoomtramweg over de gemeentegronden voor de lijn Helmond-Eindhoven; die van Besoyen aan den heer J. de Levelt te Botterdam voor eenen stoomtram weg door de gemeente, lijn BesoyenCappelle's Gra venmoer. Het établissement-Krasnapolski aan de "War moesstraat te Amsterdam heeft van 1 Mei 1880 tot 1 Mei 1881 eene winst gemaakt van p.m. f 130,000. Eene bouwmaatschappij heeft zieh gevormd en het met boomen en heesters bezet golvend terrein Kostver- loreaop 7 minuten gaans van Nieuw-Zandvoort aangekochtom in bet midden daarvan een groot café- restaurant te bouwen en daaromheen 52 terreinen voor villa's te koop te stellen. Een nieuwe straatweg voert van den laatsten tol aan den haarlemmer straatweg mid den door het aan te leggen park naar Nieuw-Zandvoort. Het fransehe gouvernement heeft aan onze regee ring het verzoek gedaan om opgaaf van de maat en afbeeldingen der uniformen van het nederlandsche leger. Het roodvonk onder de bezetting te Bergen op Zoom is geweken. Tot onderwijzer aan de openbare school te Ou- dorp is benoemd de heer J. Smal, te Uithoorn. De afdeeling Ursem en omstreken der IIoll. Maatschappij van Landbouw heeftals prijs voor de aanstaande tentoonstelling te Schagen eene verguld zilveren medalje ter beschikking van het hoofdbestuur gesteld Omtrent den dood van den heer Broekman met vrouw en zuster op de Tête-Noire-pas meldt het Jour nal de Genève, dat een gedeelte van den weg tusschen de brug van Valloscine en het Barberine-hótel, ten ge volge van den zwaren regen des vorigen daagswas weggeslagen waarom men zich verplicht zag terug te rijden. Maar nauwelijks was het rijtuig gekeerd of er volgde eene nieuwe instorting, waardoor het rijtuig in den bergstroom van het Zwarte Water werd neêrge- slingerd. Be koetsier had nog tijd aaD den anderen kant van het rijtuig af te springen en zich dus te red den. De heer en mevrouw Broekman laten 7 weezen, mevrouw Stuart laat 6 kinderen na. In de vergadering van aandeelhouders der Amster damTexelsche Stoombootmaatschappij is besloten, de „Ada van Holland" aan den heer Bosman te Alkmaar voor f 13000 over te doen en de dienst met het einde des jaars op te heffen. Door den gemeenteraad van Lemsterland is eene verordening vastgesteld tot beteugeling van het werk geven aan kinderen beneden den 12jarigen leeftijd. De gemeenteraad van Schoonhoven reeds meer malen teleurgesteld wat aangaat gedane aanvragen om concessie voor tramwegen ter verbinding der stad met het spoorwegnet heeft thans naar aanleiding van 4 nieuwe aanvragen, verklaard zich niet te willen binden, maar de noodige gronden besohikbaar te zullen stellen als men met den aanleg begint. Te Amsterdam zal eene stoom-meel- en broodfabriek onder israëlitisch kerkelijk toezicht worden opgericht. De gemeenteraad van Hummeloo en Keppel beeft bepaald dat kinderen beneden den 12jarigen leeftijd gedurende de schooluren geen tuin- of veldarbeid mo gen verrichten. De spaarbank der „Eindhovensche Bankvereeni- ging" wordt met bet einde des jaars opgeheven, aan gezien door de instelling der Bijks-postspaarbank vol doende in de behoefte is voorzien. De tentoonstelling van hulpmiddelen van den boekhandel in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam ondervindt zooveel belangstellingdat de keurig ge drukte catalogus reeds zoo goed als uitverkocht is. Door den boekbandelaar J. Groot te Beverwijk is eene wandelkaart voor de badplaats Wijk aan Zee met Beverwijk, Velsen en IJmuiden op de schaal van 1 a 20300, uitgegeven. Men bericht ons, dat het adres van hulde aan het transvaalsche volk bijna allerwege met ingenomen heid is begroet. „Aangezien het circuleeren der lijsten in vele der grootere plaatsen aanvankelijk eenige moei lijkheden ondervindt, worden door het bestuur van het Groene Kruis" maatregelen beraamd, om ook daar voor ieder de gelegenheid gemakkelijk te maken door hun handteekening sympathie te betuigen aan onze dappere stamverwanten in de Transvaal. Behalve door onder- teekening van het adres heeft het Groene Kruis nog op vele andere wijzen betuigingen van sympathie ont vangen. Zelfs zijn eenige verzen ingekomen met ver zoek die aan het adres toe te voegen. Ook is van zeer gewaardeerde zijde het aanbod ontvangenhet adres naar de transvaal over te brengen. In het overzicht van het in de maand Juli door de inspecteurs voor de keuring van voedingsmiddelen te Amsterdam verrichte komt onder anderen voor Wij vonden in 1 gram vleesch van een der trichi- neuse hammen 400 trichinen. (Buffert) Mikroskopische Fleischbeschau geeft op dat er 2001500 in 2 gram kunnen voorkomen., Aannemende dat de trichinen gelijkmatig in dezelfde hoeveelheid door het vleesch van dien ham verspreid zijndan bevat 1 KG. hiervan 400,003 trichinen, en bijv. 2 Hectogr., eene hoeveelheid die een mensch al lichtelijk bij een maaltijd gebruiken kan, 80,000 spiertrichinen. Bekent men, dat onder elke 4 spiertrichinen slechts 1 mannelijk dier is dan zijn er in die 2 hectogr. 60,000 vrouwelijke dieren. Iedere vrouwelijke darmtrichine (waarin de spiertri- chine verandert na door de maag- en darmvochten uit haren kapsel te zijn vrijgemaakt) kan 10002000 jon gen voortbrengen die zich nu door het lichaam met name door de spieren van den verbruiker verspreiden. Deze zou alsdan met 60 tot 120 millioen spiertrichinen doortrokken worden hetgeen zeer licht doodelijke ge volgen hebben kan. De echtgenoote van generaal Cornesco te Bucharest deed onlangs haar man een proces aan, omdat hij haar niet naar een badplaats wilde laten vertrekken. Gewa pend met eene door drie geneeskundigen geteekende verklaring, dat zij aan zenuwachtige aandoeningen leed en de baden van Gleichenberg haar zeer veel goed zouden doenwendde de schoone vrouw zich tot de rechtbank en verlangde dat deze haar man als be strijding der voor de badkuur benoodigde kosten tot uitkeering eener som van 3000 fr. zou veroordeeien. De debatten duurden lang. Mevrouw Cornesco ver klaarde onder tranendat zij niets onbillijks verlangde. Zij had haar man een jaarlijksch inkomen van duizend ducaten ten huwelijk gebracht en dus geloofde zij te recht, op dit weinige tot herstel van hare gezondheid aanspraak te mogen maken. Generaal Cornesco gaf toe dat zijne vrouw hem een jaarlijksch inkomen van duizend ducaten had aangebrachtmaar beweerde, dat die gelden moesten komen van landgoederen die aan haar vader verpacht waren en zijn schoonvader er in het geheel niet aan dacht hem de jaarlijksche pachtsom te betalen. Het was hem niet mogelijkzijne vrouw naar eene badplaats te zenden hoe dierbaar hem hare gezondheid ook was. Nu langdurige debatten sprak het gerechtshof het volgende vonnis uit„Overwegende de gronden in den eisch vervat, wordt mevrouw Cor nesco gemagtigd eene schuld van 2000 fr. aan te gaan, onder waarborg van het inkomen, uit hare huwelijksgift voortspruitende." Bij het vernemen van dit vonnis bleef de generaal als verstomd, terwijl zijne vrouw met een triomfeerend lachje hem toeknikte en de zaal verliet. Eenige werklieden die bezig waren met het leggen der grondvesten voor een vuurtoren op Vogskiir, eene eenzame naakte rots ten zuiden van de Aiands-eilan- den die bij kalm weder slechts 15 voet boven de op pervlakte der zee ligt, werden onlangs door een hevigen orkaan overvallen. Binnen korten tijd waren alle booten, schuiten bruggen hun bouwmateriaal en mondvoor raad door wind en golven weggevaagd en zij zeiven konden zich slechts met groote moeite redden. Van alle middelen tot gemeenschap beroofdbrachten de ongelukkigen drie dagen en drie nachten zonder eenig voedsel op de kale rots door totdat zij eindelijk door eene finlandsche stoomboot werden opgenomen en naar Stockholm gebrachtwaar hun geneeskundige hulp ver schaft werd. Twee jaren geleden is een persoon met zeer weidschen titelHenry Edmond d'Orval de Fontenay door den amsterdamscben rechter tot een paar jaar gevangenis straf veroordeeld wegens diefstal van juweelen. De zelfde persoon is dezer dagen te Glasgow tot 10 jaar tuchthuis veroordeeld wegens gelijksoortig misdrijf in 1877 aldaar gepleegd. Hij was daar, als burggraaf de Fontenaymet f 2500 aan diamanten sieraden aan den loop gegaan die hij aan zijn hotel had laten be zorgen om aan zijn denkbeeldige, zieke vrouw te laten zien. Ofschoon de bediende van den juwelier wan trouwen koesterde en daarom goed de wacht hield had de dief toch weten te ontsnappen door een ach terdeur van zijne met zeer veel zorg uitgekozen appar tementen in het eerste hotel te Glasgow. Toen hij in 1879 te Amsterdam was aangehoudenwerd zoo groote overeenkomst ontdekt met het signalement dat twee jaren te voren uit Glasgow herwaarts was gezon den, dat men van hier uit de politie aldaar waarschuwde. Zoodra zijn straftijd hier te lande in Juni jl. was afge- loopen, werd hij aan de schotsche politie overgeleverd, en daar zijn slachtoffers te Glasgow hem zonder aar zelen herkenden en een hoed voor 4 jaren in het hotel door den dief achtergelaten hem precies paste vond de jury geen zwarigheid het schuldig uit te spre ken ofschoon hij zijn eigen onschuld volhield en alle schuld wierp op een broeder, op wien hij zoo spre kend gelijkt 1 De eigenaar van het beestenspel te Scheveningen meldtdat een der twee kleine leeuwinnen die den eersten Pinksterdag te Scheveningen waren geboren en door een hond werden grootgebrachtis gestorven en aan de Veeartsenijschool te Utrecht is verzonden. De voedstermoeder is zeer neerslachtig, terwijl de tweeling zuster even vroolijk als anders is. Als een merkwaardigheid wordt gemeld dat slechts twee visscherstwee broeders namelijkvan Wester- nieland, het bedrijf van de robbevangst op de Wadden geheel zonder mededinging uitoefenen, en dat wel van de duitsche kust tot den Helder. Voor zoover men kan nagaan is dit bedrijf reeds een paar eeuwen in handen van dezelfde familie, en haar welstand getuigt, dat het winstgevend geweest is. In de laatste jaren zijn de voordeelen aanzienlijk verminderd door de da ling van den prijs der robbevellen er. van den robbe- traan175 tot 200 robben worden jaarlijks gevaDgen. Dit jaar was de vangst iets geringerde eene broeder ving 110de andere ruim 40. Dr. Le Bon had met goed gevolg getracht dieren bij wie ademhaling en polsslag niet meer waren te bespeuren in het leven terug te roepen door middel van warme baden. Goyard heeft, blijkens het Album der Natuur, dit middel toegepast bij een schijnbaar levenloos geboren kind, nadat alvorens twee uren alle gewone middelen wrijvingen, kunstmatige ademhaling, electriciteit enz., te vergeefs waren beproefd. Ten einde raad dompelde hij het kind tot aan den hals in het water van eene temparatuur van 45° a 50°, dat op die warmte gehouden werden had reeds na nog geen 30 seconden het genoegen eene eerste ademhaling op te merken die weldra door andere uit- en inademingen gevolgd werd. Na vijf minuten was het kind vol leven. Op de veiling der schilderijen handschriften en an dere kostbaarheden door lord Beaconsfield nagelaten zijn zeer hooge prijzen besteed. Veel werd aangekocht door den heer Th. Martin den secretaris van Koningin Victoria en daaromnaar men vermoedtvoor reke- - Koningin zelve. Voor elk der handschriften 01 romans heeft de heer Martin ƒ1300 tot en een zonnescherm aan den heer den o.a een wa®*- afl Week dafc die VQOr. Martin toegewezen.. r J d{e de veüi Mj_ werpen aan een dar^edichfc bjj den woonde en ze op tafe 1 n8l).8c 6 J ger, zoodat dezeP in zi/* ze V00r ^oei had gehouden In Turkije en voornamelijk 'e Honstantinopel is men thans er op uit om een oude gewoonte weder in zwang te brengen. Sedert vele jar^n is bh de Turksche vrouwen het dragen van een dichten sluie" bedekking van 't gelaat wanneer zij zich in 't openbaur vertoonen, in onbruik geraakt. In de plaats daarvan wo/dt een dunne zeer doorzichtige sluier gebezigd en naar m en beweert, is die sluier fijner en dunner, naar gelang de? moham- medaansche meer aanspraak op schoonheid mag maken. Tegen deze gewoonte wordt thans door de rechtzin nige partij, d. i. door de orthodoxen sterk geijverd» Men viert er thans den Kamazaneen godsdienstig feestdat een gansche maand duurt en alle oelema's die druk in de bedehuizende moskeeën prediken ijveren om strijd tegen het dragen van een „djar" door de vrouwen. Waar het woord der priesters te kort schietwordt de hulp der politie ingeroepen en alle vrouwen onverschillig of de natuur, geholpen door de geheimen van het toiletde vrouwelijke bewoonsters der hoofdstad met schoonheid heeft bedeeld of dat zij in dit opzicht stiefmoederlijk zijn behandeld moesten het gelaat met een dichten sluier bedekken, wanneer zij uitgaan. Wie het waagt de vermaningen der recht zinnige priesters in den wind te slaan ziet zich bloot gesteld aan allerlei onaangenaamheden. Ziende, dat de strijd tegen de kerkelijke vermaningen door de turksche schoonen met zeldzame hardnekkig heid werd voortgezet, hebben de priesters het volgende middel ter hand genomen. Zij hebben zich in massa tot den Sultan gewendmet de bede dat van hooger- hand het dragen van doorzichtige sluiers zal worden verboden. Op grond dat Allah's toorn is opgewekt tegen het land der geloovigen wegens het volgen der afschuwelijke en zondige gewoonte bij de christen-vrou wen in zwang om het gelaat niet te bedekken, is een bevel uitgevaardigd, waarbij aan alle vrouwen wordt geboden den korten arabischen sluier afteleggen en ge zicht en hals te omhullen met een dikken, nijdigen doek. Belangstellenden in de hongerkuren van dr. Tanner kunnen zich verblijden met de tijdingdat de zonder linge vaster niet dood isen zich in zoo blakenden welstand bevindtdat hij voornemens is eerlang eene nieuwe vasten te beginnendie nu eens op zijn minst 90 dagen zal duren. Bij het aankomen der pleizierboot van het Nieuwe- diep, op zondag 1.1., is een der passagiers bij den steiger in het water gevallen, maar spoedig weder op het droge gebracht. Door den heer J. Krabbendam is aan de biblio theek van het Stedelijk Museum geschonken een foliant van bijna 1800 bladzijdengetiteld E. Simsonius Cbronicon Historiam Catholicam complectens, recensuit P. Wesseling, Amsteiod. 1702. Het zoo goed als nieuwe exemplaar draagt op de voor- en achterzijde van den perkamenten band het in goud gestempelde wapen van Alkmaar. BURGERLIJKE STAND. GETROUWD. 25 Aug. Willem Hendrikus Vervloet ea Antje van der Tal. GEBOREN. 23 Aug. Antonius Franciscus, Z. van Johannes BernardusHens en Grietje Zonderhuis. Dionijs Emil, Z. van Dr. Jan Daniel Boeke en Petronella Everharda Oort. 24 Cornelia Maria D. van Pieter Groenland en Cornelia Amersbeek. 25 u Wilhelmina BerendinaD. van Dirk Verlee en Catha- rina Adriana Bouter. OVERLEDEN. 23 Aug. Maria Geertruida, D. van Wernerus Antonius Crone en Clasina Petronella N ij man, 7 m. 25 v Maria, D. van Karei Tromp en wijlen Maria Mooii 10 j. en 2 m. ARRONnTSSFMEMTS-RECHTRANK. Correctioneele Terechtzitting van 23 Augustus. 1. J. II. en H. M., beiden zonder vaste woonplaats, bedelarij, 3 maanden gev., in eenzame opsluiting te ondergaan en op zending naar een bedelaarsgesticht. 2. B. de B., laatst wonende te Hoorn, bedelarij, 14 dagen gev. en opzending naar een bedelaarsgesticht. 3. N. W., laatst wonende te Schoorldiefstal, 1 jaar gev. in eenzame opsluiting te ondergaan. Amsterdam 24 Aug. 181 vette Kalveren 70 a 85 ct. per P.« 11 graskalveren 16 a 24, 29 nucht. Kalveren /8a 12,' 1 Schaap, 126 vette Varkens 54 a 58 ct. per P. Aardappelen. Katw. zand 3,30 a 3,90 noordwijker dito 2 a 4hillegommer dito f 2,50 a 4,70haarlemmer dito 1,50 a 2, geldersche kralen 2,50 dito fleur f 2,40 a 2,60, dito blauwe 2,50friesche 2,60 a 3dito eng. 1,80 a 2 per mud. Aanvoer 5000 mudden. Handel alleen in friesche. Raapkoeken 97 a 102 per 1000 P., Lijnkoeken 10,50 a 14,50 per 100 P. Peterolie: in cons, 11,50, loco 9,62% entr., najaar/9,75 entr., Jan.-Maart t 10 entr. Haarlem 24 Aug. 20 Koeien en Ossen 130 a 220, 1 Stier 80 5 Pinken /0 a 85, 1 vet Kalf 5013 nuch tere Kalveren Sa 2059 Senapen 9 a 3217 Lammeren 7 a 16, 4 Biggen 10 a 12 2 Paarden 14 a 30. Aangevoerd 101 stapels kaas, hoogste prijs 33,50we gende 24,168 P. Kampen 22 Aug. Boter per 20 P. 27 a 29,50, per P. 1,25 a 1,30. 737 Vaten van 20, 89 van 10 en ruim 100 stukken van P., te zamen ruim 15,780 P. Sneek 23 Aug. Boter le. soort 53 a 57, 2'. 40 a 47. Vereeniging R soort 57 a 58,50, 256,50 a 57,50, 3'. 55,50 a 56. Aanvoer 964 kwart- en 36 achtste vaten. Schagen 25 Aug. 18 Paarden 50 a 250, 10 Stieren 50 a 100, 87 Geldekoeien 90 a 290, Kalfkoeien 170 a 230,

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 3