ISinucuïatib. toegebrachte verliezen zoo lang de spaansche regeering van hare zijde geene vergoeding toekende aan de fransche onderdanen die schade leden in den burger oorlog tusschen Spanje en Cnba. ZWITSERLAND. Op bevel van den bondsraad is prins Krapotkine leider der rusaische nihilisten uit het rijk verwijderd. Hij schijnt een allerinnemendst en beschaafd man te zijn. Voor eenige jaren werd hij te Petersburg gevangen gezet, als verdacht van deelne ming aan oproerige bewegingen. Na twee en een half jaar eenzame opsluiting wist hij te ontsnappen en werd ten gevolge van het doorgestane lijden een dweeper. Zijn geliefdkoosd denkbeeld is volkomen gelijkheid eene maatschappij, waarin niemand rijk of arm is en niemand ledig loopt. Deze toestand kan naar zijne mee- alleen bereikt worden door eene europeesche omwen teling doortastender dan de fransche van 1789 en door een meer afdoend en bloediger schrikbewind dan dat van Robespierre en de Jacobijnen. ALGERIE. De inwoners van Sousa verzochten met aandrang eene bezetting met fransche troepen. Te Kef en Beja werden herhaalde aanvallen der arabieren door de franschen afgeslagen. Ook Boeda dicht bij Sousa werd door de arabieren aangevallen terwijl zij den 27 een voor de franschen bestemden trein met levensmiddelen te Zaghoean oplichtten. De toestand in Marokko schijnt even ongunstig te zijn als in Tunis. Het vermoeden bestaat zelfsdat de Sultanhoewel schijnbaar den franschen gunstig gezind in het geheim de muzelmansche beweging aan moedigt. Zjjne vredelievende verzekeringen verdienen geen geloof. Hij benoemde o.a. verscheidene vijanden van Irankrijk en bondgenooten van Bou-Amema tot Caïds der Djejobaas. Deze omstandigheden hebben er toe medegewerktdat weder 3 bataljons van Toulon naar Africa zullen vertrekken. VEREENIGDE-STATEN. Het ochtendbericht van den 29 omtrent den President luidde, dat hij in even gunstigen toestand verkeerde als den vorigen dag. Het grootste deel van den nacht was slapende doorgebracht. Zijn geest was volkomen helder. Het avondbericht van dien dag hield in dat de zwelling der oorklier sedert den middag merkbaar verminderd was. De wond stond goed en de lijder die volkomen vrij van koorts was had bouillon en eenig ander voedsel gebruikt. De nacht van 29 op 30 werd weder grootendeels slapende door gebracht en het gebruikte vloeibare voedsel had de maag kunnen verdragen. De algemeene toestand was onveranderd gebleven. De vrees voor ernstig bloedbe- derf vermindert, waardoor de hoop op behoud toeneemt. ZUID-APRICA. CTit Durban wordt berichtdat Joubertna te Potchefstroom een onderzoek te hebben ingesteld den landdrostdie door de boeren afgezet was, in zijne betrekking hersteld had welke maatre gel algemeene ontevredenheid verwekt had. Het ge sloten vredesverdrag schijnt in de Transvaal meer en meer ongunstig beoordeeld te worden. Uit milde giften der ingezetenen van Heyloo werd den 24 aan de schooljeugd aldaar een feestdag verschaft. 200 Leerlingen, vergezeld van het onderwijzend perso neel maakten in 40 rijtuigen een toer eerst naar Velzen, waar in het logement „de Prins" ontbeten en de buitenplaats Velserbeek bezochtvervolgens naar Wijk aan Zee, waar op het strand en in het duin ge speeld en in de groote zaal van het badhuis het mid dagmaal gebruikt werd. „Hoe zou ik dat weten Ik zou mij tevreden hebben gesteld met de dame als een beeld dat iedereen be wonderen mag te aanschouwen wanneer ik niet be merkt haddat het haar onaangenaam en pijnlijk was, dat iemand uit het parterre voortdurend zijne blikken op haar richtte. Ik wilde gelegenheid zoekende dame ergens anders te ontmoeten waar ik haar kon zien zonder opzien te baren of haar lastig te vallen. Ik geef u de verzekeringdat ik noch den naam van uwe dochter kende, noch de man ben, die zijne ge voelens te kennen geeftzonder zich gerechtvaardigd te gevoelen om naar de hand van een meisje te din gen. Ik wenschte dat de jonge dame arm was dat zij loge noch equipage tot haar dienst had dit schrikt mij eerder terugdan dat het hare waarde in mijne oogen verhoogt." Almer staarde den spreker aan alsof hij zijn eigen ooren niet geloofde. Was het Adel'neid of Marie Bandierdie hij lief had De laatste was het toch die de in het oog vallende oplettendheden van een heer in het parterre lastig vond. Marie Bandier was het echter ook die over de onbeschaamdheid van Wolf geklaagd had! Was het mogelijk, dat Wolf Marie Bandier voor Aimer's dochter hield, dat Wolf en Marie, ofschoon zij in hetzelfde huis woonden elkaar daar nog niet ontmoet hadden en dat Marie in denzelfden man, over wiens onbeschaamdheid zij zich eerst beklaagd hadden schuchteren vereerder uit den schouwburg zoude herkennen? Was dat het geval, zoo was hij op een moisje verliefd wie hij had laten zeggen dat zij een dromedaris was de grap was onbetaalbaar. „Welke van mijne dochters is het," vraagde Almer, „die uwe belangstelling opgewekt heeft? Ik bezit er twee." Wolf's gelaat begon heviger te gloeien. Almer sprak zeer welwillend hij was volstrekt niet toornig. „Ik ben niet zoo gelukkig," stotterde hij, „hunne namen te weten. Zij was echter vrijdag achter in do loge gaan zitten vermoedelijk om mij te doen gevoe len dat mijne blikken haar onaangenaam waren. Ik kon nauwelijks de schoone blonde lokken zienwaarin een purperen strik bevestigd was. Maar ik had het geluk haar zoo even te ontmoeten toen ik naar u toeging. Zij kwam juist uit uw huis." Wordt vervolgd.) Een hulponderwijzerdie den 25 te Gouda ver toefde en naar Boskoop was geweest om naar eene vacante plaats te solliciteerentrachtte onder allerlei valsche voorgevens van eenige winkeliers gelden te be komen hetgeen hem bij een boekhandelaar gelukte bij wien hij zich had uitgegeven voor een zoon van den boekhandelaar Brinkman te Amsterdam. Hij ontving daar 1,20 ter leen voor de terugreis en teekende daarvoor eene kwitantie met den naam van Brinkman. De boekhandelaar werd door een ander gewaarschuwd, en de politie van een en ander onderricht, ontdekte den quasi boekverkooperszoon spoedig in een koffiehuis, waar hij reeds een gedeelte van het ontvangene had verteerd. Yan het feit werd proces verbaal opgemaakt en de aangehoudene naar Rotterdam opgezonden ter dispositie van den officier van justitie. Den 27 is te Haarlem aanbesteed het bouwen van 15 huizen aan de Leidsche-vaartvoor rekening van de heeren Storm en v. d. Gragt, waarvoor minste inschrijver was de heer J. A. Wennekes Jr., voor f 49,990. Het werk is gegund aan den heer A. Koen, te Overveen. In den nacht van 27 —28 is bij den arbeider P., te Beemster, uit een naast het bed staand kabinet f 260 ontvreemd. Het linnengoed lag gedeeltelijk op den grond en de huisdeur stond open. Een bankbiljet van f 100, dat niet zoo terstond in het oog vielwas blij ven liggen. Bij de harddraverij te TJrsem, op 28 Aug., is de eerste prijs gewonnen door het paard van den heer J. Boot en zijn de 3 volgende behaald door paarden van de heeren K. Brak, P. Bakker en D. Glijnis. In den nacht van 2829 Aug. is bij den nota ris H. L. v. Buma te Houten ingebroken en zijn daar onderscheidene stukken tafelzilver ontvreemd. Den 29 was de stoomtram LeidenKatwijk aan de plaats van vertrek nabij de spoorwegstation ont spoord en in het zand geraaktwaardoor eenig opont houd veroorzaakt werd. De tram van Katwijk wachtte aanvankelijk aan de gewone wisselplaatsmaar het wachten moede misschien ook aangespoord door het ongeduld der passagiersbeval de hoofdconducteur den machinist om met de locomotief vooruit te rijden en den weg te verkennen. De ontspoorde trein was in- tusschen weder in beweging gebrachten niettegen staande de van weerszijden in het werk gestelde po gingen om te remmen kwamen de beide locomotieven in botsingwaardoor zij zwaar beschadigd en verschei dene passagiers gekneusdeen paar hunner zelfs be langrijk verwond werden. Prins Alexanderin het Hotel Continental te Parijs vertoevende heeft den 29 een bezoek gebracht aan den Koning van Hawai. Kalakana had eerst zijn verlangen te kennen gegeven om den kroonprins te zien, en bood hem, even als onzen Koning, het groot kruis zijner orde aan. Den 29 hebben de echtelieden J. Conradi en I. Houtsma te Weststellingwerf hun 60jarig huwelijks feest gevierdin tegenwoordigheid van 10 kinderen 44 klein-, 6 achterkleinkinderen en eenige vrienden. Den 30 is nabij de Koediefslaan onder Heem stede het 2%jarig dochtertje van den werkman J. v. Bakel, nabij de ouderlijke woning, door den stoomtram overreden en verpletterd. Den 30, 's avonds half elf, is een perceel aan de Oudebrugsteeg te Amsterdam datterwijl de laat ste bewoner zijne slagersaffaire naar het huis daarnaast had overgebrachtvoor zijne rekening door den aan nemer Oostrop hersteld werd door het bezwijken van een der zijmuren grootendeels ingestort. De nieuw- gemaakte kap bleef hangen. Door het vallen van den voorgevel zijn de winkelkasten van 2 huizen aan de overzijde der steeg beschadigd, maar het is niet geble ken dat iemand gekwetst is. Voor rekening der Nederl.-Westfaalsche Spoorweg maatschappij werd den 30 te Htrecht besteed het maken van een derde spoor over de doorlaatbrug in de Marsch- weide bij Zutfenwaarvoor minste inschrijver was de heer H. Bleeker te Zutfen a 42,200. Aan het departement van waterstaat is den 31 aanbesteed het uitvoeren van graaf- en baggerwerk tot verruiming van de Dordsche Kil onder de gemeente Dubbeldam. Minste inschrijver was de heer P. A. Bos te Gorinchem voor 79,500. Ter gelegenheid van den verjaardag van prinses Wilhelmina 31 Augustus, was het park van het Loo voor ieder toegankelijk gesteld en werd daarin eene muziekuitvoering gegeven door de kapel van het regi ment grenadiers en jagers. Aan het diner ten hove waren de autoriteiten van Apeldoorn genoodigd en 's avonds waren het station en eenige andere ge bouwen geïllumineerd. In den morgen waren 600 met oranje getooide kinderen van Apeldoorn met de Harmonie aan het hoofd in optocht naar het paleis getrokken, en hebben, toen allen op het voorplein ge schaard waren20 in het wit gekleede meisjesten hove toegelateneen verguld-zilveren beker met op schrift en het koninglijk wapen benevens een tweetal bloemruikers aangeboden terwijl door de tienjarige M. Tideman eenige dichtregelen werden uitgesproken. De Koningin heeft de jeugd tegen den volgenden dag een onthaal in het „Hotel Apeldoorn" bereid. Den 31 zijn van Haarlem detachementen huzaren en infanterie naar Hillegom vertrokken ter beteugeling van ongeregeldheden welke daar voorgevallen zijn door het afschaffen der kermis. De gemeenteraad van Haarlem heeft den 31, op voorstel van den heer de Kanter besloten tot intrek king van het bepaalde bij het reglement voor de scho len voor lager onderwijs dat den onderwijzers verbiedt geschenken van de leerlingen hunne ouders of ver zorgers aan te nemen. Voor het feest der gerechtig den tot het dragen van het Metalen Kruis op 12 Sept. te vieren heeft de raad eene bijdrage van f 100 toegestaan. Ten behoeve eener nieuw opgerichte rijtuigver- eeniging werd den 31 te Amsterdam aanbesteed het bouwen van een stal voor 153 paarden met koetshuizen enz. op een terrein aan den Overtoom, waarvoor minste inschrijver was de heer H. Ozingavoor f 63.480. Te Amsterdam worden pogingen aangewend tot oprichting van een toevluchtsoord voor dieren waarin tevens door eigenaarsdie afwezig moeten zijn hunne huisdieren besteed kunnen worden. De heer J. de Jongh onderwijzer te Hem, is benoemd tot hoofd der openbare lagere school te Oost- Eierland op Texelde heer A. J. Braat te Ommer- schans tot geneesheer te de-Cocksdorp. Te Brielle zal een departement der maatschappij tot Nut van 't Algemeen worden opgericht. Voor de geldsom door prinses Marianne aan de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden geschonkenzal een kegelbaan voor de jongens worden aangelegd. De besturen der gemeente Vlijmen Nieuwkuik en Hedikhuizen hebben met het oog op den jongsten watersnood waardoor die gemeenten zoo aanmerkelijk geleden hebben besloten dit jaar geene kermis te doen houden. Naar men verzekert, is in het kamp der in Over- ijael en Gelderland manoeuvreerende troepen door 6 artilleristen op den majoor v. Dijk geschoten, maar deze ongedeerd gebleven. 2 Artilleristen, bij wie nog scherpe patronen gevonden werden zouden in hechtenis geno men zijn. De gezondheidscommissie te Kampen heeft aan den gemeenteraad voorgesteld eene leiding van gefil treerd IJselwater aan te leggen hetwelk zij blijkens ingesteld onderzoekvoor goed drinkwater verklaart. Dr. W. J. F. Nuyens weerspreekt in het Han delsblad het bericht betreflende de te Ooster- en "Wes terblokker gehouden vergaderingen tot het tegenwerken van den stoomtram, 't Is niet aan te nemen dat de burgemeester bermen zou toewijzen aan hen die er geene eigenaars van zijn. Daags na de vergadering te Blokker is er eene te Westwoud gehouden, en alle aanwezigen op één na waren tegen den tram. De meeste burgemeestersgemeenteraadsleden en ingeze tenen van de Streek zijn zulks omdat de spoorweg met 3 stations bij de kommen der dorpen den tram overbodig maakt de straatweg te smal is (op vele plaatsen nog geen 4 ellen)de bermen enz. dienst doen als voetpaden en de weg wel onbelemmerd dient te blijven voor het druk verkeer van rijtuigen. Door de herhaalde stormen der laatste dagen is het slik nabij Bath, waar eertijds het geïnundeerde dorp Rilland moet gelegen hebben sterk afgescheurd zoo dat eenige voorwerpen van vóór de overstrooming zijn boven gekomen. Werklieden van den aannemer T. Yol- ker vonden aldaar dezer dagen het overblijfsel van een mahoniehouten kistje waarin 20 stuks goed geconser veerde gouden muntstukkenfranscheengelsche en spaansche uit de 16de eeuw bovendien 150 stuks uit hetzelfde tijdvak met de beeltenis van Carolus Y. In 1880 zijn op de nederlandsche spoorwegen 3 reizigers gedood door eigen toedoen en 1 gewond door de dienst14 beambten gedood en 28 gewond door eigen toedoen 4 gedood en 6 gewond door de dienst. Verder werden 8 personen gedood en 3 gewond op den spoorweg. De gemeenteraad van Joure heeft besloten tot het sluiten eener 4 p.cts. geldleening van 70,000. Het Kon. Zoölogisch Genootschap „Natura artis magistra" te Amsterdam telt thans 5329 effectieve le den 430 zonen van leden370 buitenleden en 420 donatrices. Yan 1 Mei 1880 tot 1 Mei 1881 werd de tuin bezocht door 58,178 vreemdelingen tegen de gewone entree, 47,940 werkliedendienstbaren enz. tegen de helft der entreeen door 5096 verpleegden in gestichten gratis. De heeren dr. de Haan c.s. te Haarlem hebben hun plantot bestemming van een gedeelte der Her tenkamp tot terrein van vermaak waartegen ruim 200 ingezetenen bij den gemeenteraad zijn opgekomen verdedigd en toegelicht bij een aan dat college gericht schrijven. Zij wenschen noch aan het veld noch aan het geboomte van de Hertenkamp afbreuk te doen maar de verblijfplaats der herten iets ingekrompen en het rasterwerk zuidoostwaarts uitgebreid te hebben alwaar zich slechts kreupelhout met weinig fraaie wan delpaden bevindt. Hier wenschen zij een gebouw muziektempel en fonteinen te plaatsenvijvers te gra ven en bloemperken aan te leggenen het terrein kosteloos bij muziekuitvoeringen enz. tegen eene lage entree toegankelijk te stellen. De Koning heeft aan den kolonel-commandant der haagsche schutterij opgedragen om aan het eerste bataljon van de rustende schutterij in Zuidholland majoor-commandant baron de Constant Rebecqueop militaire wijzeop 7 Sept. e.k., een vaandel uit te reiken. Genoemd bataljon is geheel voor rekening van majoor Constant gekleed en oefent zich vrijwillig in den wapenhandelmaar vooral in het schieten. In den wedstrijd voor een stationsgebouw, uitge schreven door de „Société des Architectes Anversois", heeft de heer J. F. L. Frowein te Amsterdam den eersten prijs verworven. De Vereeniging voor Handel en Nijverheid te 's Gravenhage heeft besloten, aan de regeering te ver zoeken, de secretarissen der nederlandsche gezantschap pen alsmede de op verschillende plaatsen aangestelde consuls, te doen rapporteeren omtrent de vragen: welke industrieën in het buitenland bloeiend en in Nederland onbekend zijn welke artikelen in het buitenland ver vaardigd wordendie in Nederland worden gevraagd en noodig zijn en waarvan in Nederland geene fabrica tie geschiedt. Te Rotterdam is een sterke man die f 100 had uitgeloofd voor dengeen die hem overwonde min dere gebleken van een ingezeten den heer v. V., die bij de uitbetaling der premie plechtig door den direc teur der onderneming werd geluk gewenscht. Bij kon. besluit zijn goedgekeurd de statuten der naamlooze vennootschap tot exploitatatie van het Ne- derlandsch Panopticum te Amsterdam. Zij stelt zich ten doel het oprichten en exploiteeren van een monu mentaal gebouwbestemd tot het bijeenbrengen en tentoonstellen van beeldengroepentafereelen en

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 2