JjuUeulanb Bittneni&nb.. Maar wat zullen de vruchten zijn van Gladstone's moeilijkstenmeest afmattenden arbeidvan de wet tot wijziging der bepalingen op het grootbezit in Ier land Het zou voorbarig zijn, te trachten op die vraag nn reeds een antwoord te geven. Dat blijve aan de toe komst. Het geldt hier een zaak van ongewoon gewicht, een kwestie van eeuwenoude dagteekening, waarbij een geheele natie is opgevoerd onder het gevoel van overgeërfde grie ven. Het besef van geleden onrecht is in Ierland van het eene geslacht op het andere overgegaan, de denkbeelden omtrent hetgeen Ierland behoeft en recht heeft te eischen heeft het kind van de ouders overgenomen en getrouw bewaard als het voorvaderlijk geloof. Begrip pen van recht en billijkheid vermengd met wanbegrippen en vooroordeelen wantrouwen en haat jegens Engeland zijn bij de Ieren ingeworteld. Zullen de wanbegrippen en vooroordeelen uitroeibaar blijken en verdwijnen wanneer Engeland ernstig en standvastig en tevens doortastend verbetering tracht aan te brengen Zullen dan ook allengs het wantrouwen en de haat plaats maken voor geloof aan goede bedoelingen en bereid willigheid tot gemeen overleg? Waarom zou dit niet het geval zijn? Waarom zouden wij wanhopen.? Gladstone heeft ontegenzeggelijk den voet gezet op den goeden weg en daarop eene belangrijke schrede gedaan. Men zal in die richting moeten voortgaanmaar dan bestaat er ook uitzicht op verzoening en bevrediging. Als de goede wil en het wijs beleid uit krachtige daden blijkendan moet allengs de laster verstommen en vindt de verdachtmaking geen gehoor meer; dan brengt de stem van den opruier alleen de ijle lucht in bewe ging dan leent ten slotte het volk het oor aan het gezond verstand en leert te onderscheiden wat billijk en bereikbaar, en wat onrecht en hersenschim is. DÜITSCHLAND. De verkiezingen voor den rijks dag zijn thans werkelijk op den 27 October bepaald. De Keizer ontving den 31 's namiddags 2 uren in tegenwoordigheid van den minister van eeredienst den onlangs benoemden bisschop van Trier, dr. Korum en verleende vervolgens een afscheidsbezoek aan den por- tugeeschen gezantwaarna de nieuwe gezant hem zijne geloofsbrieven overhandigde. De Norddeutsche Zeitung bevat o.a. het volgende de duitsche gezant te Washington Schlösser, vroeger secretaris van het gezantschap bij den Pauselijken Stoel, was in den loop van den zomer nu en dan te Home en kon met de hem van vroeger bekende kerkelijke waardigheidsbekleders vertrouwelijke betrekkingen aan- knoopen waaruit voor beide partijen de hoop voort sproot dat men het over een aanneembaren modus vivendi eens zou kunnen worden zonder een van bei den iets van de aangenomen grondbeginselen los te laten. Om op den aldus gebaanden weg verder voort te gaan trachtte de minister van buitenlandsche zaken door middel der persoonlijke betrekkingen van dien gezant eene grootere toenadering te verkrijgen waarop hij naar Home terugkeerdeom met de kerkelijke hoofden vertrouwelijk te spreken over die punten waarop beide partijen elkander nog meer zouden kun nen toegeven. Men mag vertrouwen dat daaruit een grondslag voor verdere besluiten zal ontstaan betref fende het bezetten der overige bisschopszetels en een in de aanstaande zitting van den Landdag in te dienen wetsontwerp tot wijziging der kerkelijk-staatkundige wetten. ENGELAND. Volgens de dezer dagen bekend ge maakte officieële opgaven omtrent de kosten en ver liezen van de veldtochten in Atgbanistan en Zuid-Africa van 1875 tot en met 1880 zijn in den oorlog met Af ghanistan gedood of aan hunne wouden overleden 99 officieren en 1524 man en gewond 111 officieren en 1252 man. De verliezen der engelsche troepen waren 528 dooden, waaronder 67 officieren en 479 gewonden, waaronder 76 officieren. In de Zuid-Africaansche oorlogen meer hij zag dat hij met een onverdorven oprecht karakter te doen had. „Waarde Wolf," antwoordde hij „ik ken u uit uwen roman die daar ligt. Ieder vader wenscht zich voor zijne dochter een braven man. Gij hebt bovendien talent en u reeds op jeugdigen leeftijd een naam verworven. Waarom zou ik beden kingen hebben u evenals honderd anderen die mis schien minder schitterende vooruitzichten hebben^dan gij in het gezelschap mijner dochters te zien Mijne uitnoodiging beloofde evenwel, ten opzichte van mijne dochters niets dan u de gelegenheid te geven u bij haar aangenaam te maken. Gelukt het u bij de een ot de andere zoo is het een schrede nader bij het punt, waar mijn bijzonder vertrouwen in het spel komt. Maar daarvan later. Mijne dochters zijn verstandig genoeg om zelf te onderzoeken en te kiezen gij gaat echter wat haastig te werk. Vergeet mij maar hoezeer men ook uit het uiterlijke van eene dame haar karakter en innerlijke waarde kan leeren kennen zoo moet toch eene ernstige genegenheid, wanneer zij bijna niet alleen op eene betoovering der zinnen rusten wileerst wortel schieten wanneer men door wisseling van ge dachten en meeningen elkander nader heeft leeren kennen. „Ik spreek niet van mijne dochtersmaar in het algemeen," voer Almer welmeenend voort, toen Wolf tegen de mogelijkheid van zulke onderstellingen beden kingen wilde maken terwijl hij hem niet aan het woord liet komen. „Ik wil u nog slechts vooruit zeggen dat ik het u volstrekt niet kwalijk zal nemen wanneer gij bij nadere kennismaking met mijne dochterseene an dere dame beminnelijker achtgij zijt aan de verkla ring die gij mij gedaan hebt evenmin gebonden als ik er ernstig gewicht aan hecht. Dus tot weerziens tot morgen avond Wolf stond op en verliet den ouden heer een wei nig beschaamd. Hij moest hem gelijk gevenofschoon hij er vast van overtuigd was dat zijne aangebedene het volmaakste wezen wasen dat hij steeds nieuwe voortreffelijkheden en bekoorlijkheden in haar ontdek ken zouwanneer hij haar nader leerde kennen. werden 12 officieren en 167 man gedood, 15 officieren en 24 3 man gewond. In den oorlog tegen de Zoeloes sneu velden 58 officieren en 1328 man en werden 29 offi cieren en 272 man gewond in den strijd met Seco- coeni werden 3 officieren en 9 man gedood, 7 officieren en 249 man gewond. De gezamenlijke verliezen bedroe gen aan dooden 172 officieren en 3028 manaan gewonden 162 officieren en 2016 man. De kosten waren met inbegrip der uitgaven voor den aanleg van spoorwegen ruim f 293,000,000. Met belangstelling wordt de uitslag verwacht^van eenige verkiezingen die eerstdaags voor het Lagerhuis moeten plaats hebben ten gevolge van het overlijden of bedanken van leden. De conservatieven treden met de iersche ontevredenen te samen tegenover de liberalen opvan daar de belangstelling. Yoor Lincolnshire werd reeds gekozen de conservatief Lowther met 4200 stemmen tegen 3729 op den liberalen candidaat. Al wordt de ontevredenheid in Ierland voor het oogenblik niet grooter, dat de toestand nog niet roos kleurig is bewijst het volgende voorval den 28 te Rathcole bij Millstreet. De dochter van een voornaam landheer, George Calthurst genaamdtreedt in het huwelijk en naar aanleiding daarvan vierden sommigen zijner pachters feest dat hun kwalijk genomen schijnt te zijn. Althans toen zij 's avonds om elf uren bij een groot vuur porter zaten te drinken werden zij over vallen door een tiental met geweren revolvers stok ken enz. gewapende mannen wier gezichten zwart ge maakt waren. De pachters waren zoo ontstelddat zij verzuimden te vluchten terwijl die mannen van de gelegenheid gebruik maakten om zich achter hen in een kring te plaatsen. Op last van één hunner werd daarop vuur gegeven waardoor verscheidene pachters gewond werden. Vervolgens sloegen zij hen en dreven ze de kamer uitalles stuk slaande en vernielende. Verscheidene pachters zijn ernstig gewond geworden en verkeeren in gevaarlijken toestand. Daar niemand de daders achtervolgdebestaat er geen kans om ze te ontdekken. Op verscheidene bijeenkomsten blijft men aandringen op loslating der te Dublin gevangen genomen personen en dat op die bijeenkomsten ook nog al iets gezegd werd dat niet strekt van de zucht om het hoofd in den schoot te leggen daartoe diene dat de dochter van het parlementslid Parnell den 28 te Glasgow bij de bespreking der iersche landwet de aanwezige ieren krachtig aanspoorde om vooral dien ellendigen hui- chelachtigenbloeddorstigen booswicht Gladstone uit zijn ambt te verjagen. Den 30 op eene andere bij eenkomst verklaarde zij bereid te zijn dat gevoelen te bewijzen Gladstone had het iersche volk opgeofferd om zijne ijdelheid te bevredigen. Ook moest van de iersche pachters niet gezegd kunnen worden dat zij de landwet goed ontvangen hadden. FRANKRIJK. Koning Kalakaua vertrok den 30 van Parijs naar Londen om over Liverpool naar de Sandwich-eilanden terug te keeren. In verscheidene districten hebben de republikeinsche candidaten die den minsten kans hadden van geko zen te worden bij de herstemming op 4 Sept a s., zich teruggetrokken ten behoeve van den republikeinscben candidaat die den meesten kans heeft om zoodoende de verkiezing van den clericalen candidaat onmogelijk te maken. Jules Ferry heeft zijne kiezers van St. Dié dank gezegd voor het in hem gestelde vertrouwen. In dat schrijven geeft hij o.a. te kennen dat het eene dwaas heid zou zijn als minister af te treden zoolang de kamer niet een ander ministerie in het belang der republiek noodig acht. Den 4 gaat Gambetta op reis naar Honfleur ter bijwoning der aldaar plaats hebbende feesten. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Graaf Andrassy, de oud-minister van buitenlandsche zaken, bracht een be zoek aan den Koning van Roumanie, die hem buiten- V. Thans voeren wij den lezer de woning van de familie Bandier binnen. De voor drie personen reeds iets te kleine woniug is bovendien nog daardoor verkleind dat mevrouw Bandier alle meubelenwelke uit haar vroeger en grooter huishouden at komstig waren hier geplaatst heeft. Ofschoon tot deze woning eene voor kamer meer behoordedan tot diewelke AVolf op de tweede verdieping had zoo diende deze evenwel tot pronkkamer, waar zich de kostbaarste meubelen bevonden. De voorkamer aan den kant van hun buurman is de eigenlijke woonkamer der drie dames het is hier bijna even beknopt als in de slaapkamer waar drie bedden staan en die als doorgang naar de keuken dient. Zoo is het dan ook licht te verklaren, dat de dames niettegenstaande den besten wil om den beneden wonenden huurder niet te storen dikwijls aan een tafel stooten een stoel verzetten dat veel in de woning heen en weer geloopen wordtwant de dames hebben nu eens iets voor dan weer iets in de keuken te doen. j In het huis heerscht de uiterste netheid, uit lederen hoek wordt dagelijks het stof verwijderd, ieder meubel stuk wordt afgenomen en dit is in een met huisraad welvoorziene woning niet zonder geruisch te doen. De dames hadden evenwel tot nog toe nooit over zich hoo- ren klagen wie tot dus ver op de tweede verdieping woonde had in eene vroegere woning misschien nog wel iets erger ondervonden of was aan dergelijke overal voorkomende storingen gewoon geraaktde heftige uitdrukkingen welke vrouw Tosig aan de dames als een boodschap van den heer Wolf overgebracht had had den haar derhalve beleedigd en schenen haar ongepast toe. Vrouw Tosig had van het begin af een afkeer van Wolf gehad. Zij had ontdekt dat hij zijne kleinere benoodigdheden in grooten voorraad medegebracht had en die opgesloten hield zoodat er dus bij hem weinig extra's waren en het loon alleen voor haar huishouding niet voldoende was zij vond het ook niet aangenaam, dat hij haar wegzond wanneer zij wilde opruimen daj; gewoon voorkomend en hartelijk ontving. Sommigen meenen dat deze reis aan de staatkunde niet geheel vreemd is en het niet onmogelijk zou zijn, dat hij spoe dig weder als minister optrad. TURKIJE. De engelsche gezant te Konstantinopel meldtdat de Sultan den gouverneur van Baijazid wiens beheer tot vele klachten aanleiding gaf, heeft afgezet. In den laatsten tijd werden meermalen telkens be richten verspreid omtrent de verwachte voorstellen tot regeling der schuld. In deden L te Konstantinopel ge houden bijeenkomst werd door de verschillende gemach tigden der fondsenhouders eene verklaring afgelegd van den goeden wilom tot eene overeenstemming te ge raken. Server pacha de turksche gemachtigde, bood een staat aau van de inkomsten, aan de schuldeischers al te staan overeenkomstig het plan van Oct. 1880. Volgens dien staat zouden die inkomsten eene rente van °/0 vertegenwoordigen. ALGERIE. Hammamet werd zonder tegenstand door de fransche troepen bezet. De vijand scheen zich verwijderd te hebben. EGYPTE. Het officiëele blad bevat eene verklaring van gehechtheid van de officieren van het leger aan het gouvernement van den Khedive. VEREENIGDE STATEN. De berichten omtrent den toestand van den President blijven gunstig luiden. De koorts vermindert steeds. Alle kenteekenen waren volgens het avondbericht van den 1 bemoedigend. In Augustus is te Frederiksoord 130 strepen regen gevallen dat is meer dan in een der vorige maanden van dit jaar en 30 strepen boven de gemiddelde hoe veelheid der Augustusmaanden van de 8 vorige jaren. Te Ginnekeu zijn den 30 twee kinderen van een boschwachter, een meisje van 7 en een jongentje van 6 jaren, die in het Mastbosch braambeziën gezocht hadden vermoedelijk door het eten van vergiftige be ziën zoo ernstig ongesteld geworden dat het meisje den volgenden morgen reeds overleden was en het knaapje in levensgevaar verkeerde. Te Kuilenburg is den 31, ter gelegenheid van de tentoonstelling der Geldersche Maatschappij van Landbouw eene harddraverij gehoudenwaaraan 12 paarden deel namen. De prijs van 300 is behaald door Nimrod, van den heer B. Jurgens, te Oss be rijder J. de Boerde eerste premie van 200 door Prinses, van den heer P. Smit Jr. te Rotterdam be rijder P. v. Santen, de 2e premie van f 100 door Ma rianne, van den heer P. v. Dam te Amstelveen, berij der A. de Graaf. Zes kinderen die den 31 op eene binnenplaats van het Koningshofje te 's Gravenhage speelden had den de onvoorzichtigheid, brandende lucifers te werpen door eene opening in het deksel van een beerput. Plot seling ontvlamde daardoor het in den put aanwezige o-as met een geweldigen knal. De kinderen werden door de vlam aangetast of door den schok op den grond geworpen. Allen bekwamen min of meer belangrijke verwondingen en 2 knaapjes zijn zelfs ernstig gekwetst en met brandwonden bedekt. Xe Heerhugowaard werd den 31 aanbesteed het bouwen van 2 openbare scboien met onderwijzerswonin gen eene aan den Middenweg en eene aan den Jan- Glijnisweg beide aangenomen door den heer J. Ver weel te Uterleek voor J 25,500 en 26,000. De heer P. Brugmau, te Alkmaar, bad, onder eene voorwaarde, voor de massa ad f 51,000 ingeschreven. Ls. W. N. Wolterinkte Zwartewaalheeft bedankt voor het beroep naar Hem. Vervolg der binnenlandsche berichten in het tweede blad. hij weegschaal en maten bezat, en had daarom toen hij haar°zelf de gelegenheid bood om over hem te pra ten dit met grooten ijver gedaan. „Ik moet u deze scheldwoorden overbrengenhad zij mevrouw Bandier gezegd„hij heeft het mij uitdrukkelijk opgedragen wanneer gij u niet over dien woesteling aan den huisheer beklaagtmaakt hij het nog erger." Dat Wolf haar plotseling weggejaagd en zich eene nieuwe huishoudster aangeschaft had, verbitterde de vrouw ten zeerste en daar zij nu niets van Woif te babbelen wistverzuimde zij geen gelegenheidhem verdacht, en in 't bijzonder de dames Bandier, wier invloed op den huisheer zij kende beangst te maken. „Ik zeg niets fluisterde zij „maar ik zou de dames niet raden den woesteling op den trap te ontmoeten, wanneer er niemand bij is. Ik geloof dat hij op de gelegenheid wachtzich op u te wrekenwant om uwentwille heeft mijnheer Gresman gedreigd hem het huis uit te zetten. Hij sluipt zoo zacht als een kat het huis uit en doet het zelfde wanneer hij weer bin nen komtzoodat een kind zien kan dat hij kwaad in 't schild voert." Deze woorden klonken geloofwaardig. Het was vo.- strekt niet onmogelijk dat een mensch die zulk een heftig en brutaal karakter getoond had, tengevolge van de vernederingdie hij had ondervonden, op wraak zon. Wilde men niets ergers vreezen dan was toch de gedachte voor de dames verschrikkelijk genoeg, dat de ruwe man haar op eene onbeschofte wijze aanspreken, of hun scheldwoorden naroepen kon. Zij waagden het nauwelijksalleen den trap af te gaan en zij deden het slechts met sidderen en beven, gaven zich de meest mogelijke moeite, om het geringste geluid in hunne woning te vermijdenmaar vertelden het aan alle bekenden boe naar zij zich tegenwoordig in hunne woning gevoelden. Alleen tegenover de familie Almer zwegen zij daarvan. De dames meenden, dat wanneer Almer hunne nood hoordehij maatregelen zou ne men om haar voor beleedigingen te vrijwaren maar daardoor ook juist gemakkelijk er een zou kunnen ver oorzaken. ordt wolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 2