No. 105* Drie en tachtigste Jaargang. 1881. ZONDAG lx SEPTEMBER. Prijs der gewone Advertentiën TWEEDE BLAD. Bittticnlanb. QTctegvafiociie JScvtchtcu. QlücvleL lugessönbsn /Stukken. Jflavkt- cu Ëeutrs&ericbten. ALK1HAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80tranco door het geheole rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Van 15 regels f 0,75; iedere regel meer ƒ0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERM». COS- TER ZOON. De feestelijkheden ter eere van hetNederl. Taai en Letterkundig Congres te Breda zijn den 31 geopend roet eene matinée van het muziekcorps der guides uit Brussel, 's Avonds te 6 uren werden de Congresleden door de feestcommissie aan de station begroet en in 16 rijtuigen ouder begeleiding van 2 muziekcorpsen naar het stadshuis gereden, waar zij door de regelings commissie bij monde van den voorzitter den burge meester de Man plechtig verwelkomd werden. Prof. Beets en prof. Heremans als vertegenwoordigers der nederlandsche en belgische regeeringen dankten voor de ontvangst. Daarna bad in de nieuwe zaal Concor dia groot concert van de guides plaats. Den 1 Sept. werd het Congres geopend en, op voorstel van den heer de Man, aan prof. M. de Vries het voorzitterschap daarvan opgedragen. Te 2 uren kwamen de kinderen der gemeentescholen na een optocht met 3 muziek corpsen door de stad, hunne hulde aan de vergadering brengen. Als eene bizonderheid verdient melding dat Koning Leopold het verzoek tot overkomst van de muziek der guides inwilligendetevens verklaard heeft niet te willen dat de commissie te Breda daar voor hare beurs zou openen. Het bericht betreffende het zenden van troepen van Haarlem naar Hillegom was voorbarig. Wel stond een detachement gereed om te vertrekkendoch er is tegenbevel gekomen, daar de vrees voor verdere onge regeldheden geweken was, sedert de gemeenteraadden 31, op verzoek van 3 leden bijeengeroepen, besloten had de kermis weder in te voeren. Den 28, van 's mid dags 5 uren tot 2 a 3 uren in den nacht, had er een groot rumoer geheerscht. Een 50tal jongens bracht ketelmuziek aan ren burgemeester en de raadsleden NuyensScheltus en Mijndersen wierp hier en daar ruiten in, o. a. bij den wethouder v. Waveren 5 of 6 groote spiegelruiten. Den 29 en 30 werd het geweld hervat met het stukslaan der lantarens in den nacht van 29 op 30 ook met het inwerpen van 12 of 13 ruiten der lierv. kerk en van een paar spiegelruiten der tramwagens. Den 31, 's avonds te 10 uren, werd op een paar minuten van het station te Leiden tusschen de rails een onbekend manspersoon gevonden die nog slechts een oogenblik teekenen van leven gaf. Men bevond dat de beide voeten waren afgenedeneven als een arm boven den pols. Daar hij eene retourkaart den Haag— Leiden bij zich had vermoedt men dat hij te laat aan den trein gekomen is en getracht heeft er op te springen. Den 1 Sept. is te Zwolle, door het verkeerd stel len van een wisselde locomotief van een grinttrein in de opening geloopen, voor de beweging eener draai schijf aangebracht. Locomotief, tender en wagens zijn zwaar beschadigd, zoodat de schade op f 10,000 begroot wordt. De machinist en de leerling zijnna vruchte- looze poging tot remmen, nog in tijds van de locomo tief gesprongen. Door aanzienlijke amsterdammers is het benoodigde kapitaal beschikbaar gesteld voor een stoomtram tusschen Beverwijk en Wijk aan Zee. Voor f 7000, buiten kosten van overnemingis de te Krommenie bestaande gasfabriek in openbare veiling aangekocht door het bestuur dier gemeente met het doel die voor gemeente-rekening te exploiteeren. Door het prov. bestuur van Noordholland werd den 1 aanbesteed het doen van stroo- en helmbeplan tingen in de Rijks-duinen onder de gemeente Schoorl geraamd op 5000. Minste inschrijver was de heer H. Kuiper, te Schoorl, voor 4100. Thans wordt gemeld, dat de Koning het landgoed „Grunsfoort"bij Wageningengekocht en van het voornemen om „De Oorsprong" te Oosterbeek te koopen afgezien heeft. Als burgemeester van Egmond-binnen ismet ingang van 8 Septemberherbenoemd de heer S. C. S. Holland secretaris dier gemeente. Ds. Bakkerte Vlissingen heeft bedankt voor het beroep naar de evang.-luth. gemeente te de Rijp. Pabus 7 Sept. Luidens berichten uit Tunis wordt de toestand voortdurend ernstiger. Een algemeene christenmoord in Tunis wordt gevreesd. Te Crotroy in het departement der Somme werd den 28 weder een standbeeld voor Jeanne d' Are onthuld, voor welk beeld de Staat het brons leverde. Op Let turksche eiland Chios had den 26 weder eene aardbeving plastswelke belangrijke schade ver oorzaakte. Een spoortrein van Marseille naar Ventimiglia (Nizza) is den 28 bij Cannes uit het spoor geraakt. De loco motief en 4 wagens stortten van de rotsen nederde machinist en de stoker waren dadelijk dood en negen reizigers werden gekwetst. In Griekenland en in het bizonder te Athene heerscht groote droogtede waterbronnen zijn geheel opge droogd. In geen twee maanden viel een droppel regen. Op de Atlantische Zuidkust in America heeft den 28 een zware orkaan gewoed die veel schade veroor zaakte en waardoor verscheidene menschen omkwamen. Den 28 en 29 Aug. hield de floralia-commissie van de afdeeling Ursem en omstreken der Holl. M. van Landb. te Rustenburg op de bovenzaal van den heer J. Stammes, een tentoonstelling van bloemen en plan ten, die als uitstekend geslaagd mag beschouwd worden. Do in het voorjaar uitgegeven stekjes kwamen voor het meerendeel als flinke en sierlijk ontwikkelde plan ten terug en een vijftiental bekroningen getuigde, hoe de commissie en de Jury de uitstekende zorgen waar deerden, die aan de planten besteed warén. Jb. Dek ker ontving den eersten prijs, terwijl E. v. d,Laan, en A. Boon ieder een tweede K. Stam, H. Bruin de wed. E. Bruin en Tiel Kuiper een derde, J. SchermerJ. Kluft, de wed. P. Spruit, G. Jonker, T. Everts en D. Kooy een vierde en eindelijk de wed. D. Groot en Ered. Schermer een vijfde prijs ontvingen. Door eenige liefhebbers waren ook stekken aange vraagd en buiten mededinging op de tentoonstelling ingezonden van dezen werden niettemin door de jury met een eere diploma bekroond de heeren J. Yredenburg J. Hille J. Spijkerman en mej. de wed. A. Vet. Vele waren ook de inzendingen tot opluistering, waai toe vooral en geheel belangloos de heeren Kot- mann bloemist te Alkmaar, en E. M. v. d. Sluys boomkweeker te Rustenburgzeer vele en prachtige planten ter beschikking van de commissie stelden. Zij verleenden hunne gewenschte en gewaardeerde hulp om alles op eene uiterst smaakvolle en nette wijze te plaatsen en te rangschikken, waarvoor de Commissie hen niet naar waarde danken kan. Aan hen vooral is het zoo uitstekend succes toe te schrijven, dat ruim 600 personen met het grootste genoegen de tentoon stelling bzocht hebben. Van de inzenders tot opluistering werden nog eere-diploma's geschonken aan de heeren B. Sprenkeling, die tevens geldelijke belooning ontving, Heilkje Verkroost, Ds. J. Schnttevaer, N. v. d. Sluys, C. Spijkerman en Mej. M. A. v. d. Sluys, de laatste voor prachtige bouquetten. Maandag avond te 8 uren bad in tegenwoordigheid van den heer burgemeester van Ursem, van het bestuur der landb. afdeeling, van de commissieJuryeenige genoodigden met hunne dames en eene groote menigte belangstellenden de uit reiking der prijzen en eerediploma's plaatswaarbij door de voorzitters der commissie en der jury toepas selijke aanspraken werden gehouden daarna werd de tentoonstelling gesloten en de avond verder in een zeer aangename en opgewekte stemming doorgebracht. De 135 kubieke ellen compostop het terrein der gemeente-reiniging alhier, aan het Noordhollandsch Kanaal zijn door burgemeester en wethouders gegund aan den hoogsten inschrijverden heer C. van de Pol te Alkmaar, voor 3,05 per kub. el, of 411,75. Van Zaterdag 27 Aug. tot en met Vrijdag 2 Sept. zijn aan de zwem- en badinrichting alhier genomen 2 binnen- en 83 buitenbaden en 1 voor onvermogen- den, alzoo te zamen 86. De noordewind heeft onze kermisweek wel niet door fraai weder begunstigd maar de bezoekers meestal gevrijwaard tegen de in den laatsten tijd zoo menig vuldige regens. De buitenlieden hebben dan ook niet ontbroken en het op de marktdagen overal druk ge maakt. Is het weder ook den laatsten zondag gunstig, dan zal het aantal vreemdelingen niet minder groot zijn te meer wijl nog in den laten avond een extra- trein naar den Helder vertrekt. Gelegenheid om wat te zien is er in overvloed Voor wie niet in de gele genheid waren getuigen te zijn van de geoefendheid der beide kunst-schaatsenrijdersbehoorende tot het in de Harmonie opgetreden gezelschap artisten zal het aangenaam zijn te vernemen dat mr. Haynes Majo en miss Syriana hunne medewerking zullen verleenen aan het balzondag-avond in genoemd locaal te houden. Hunne werkzaamheden zullen niet op het tooneel, maar in de groote zaal plaats hebben. Tot zekere sluiting geven de heeren v. Ollefen Moor en Veltman de Orgeldraaier en zijn Pleegkind een blij spel terwijl het gezelschap in Diligentia zoowel als vanwed.Calp en Léon Veith en de overige in verschii_ lende koffithuizen voorzeker hunne beste krachten zul len inspannen om eene aangename herinnering hier achter te laten. In de zitting van den Gemeenteraad op Dings- dag6 September, zullen de navolgende punten aan de orde zijn Beëediging van de herkozen leden de heeren Bruin vis de Lange, Bosman, J. C. Koorn T. L. Koorn en C. W. Bruinvis en van het nieuw gekozen lid de heer B. Preijer. Benoeming van een wethouderin plaats van den heer Verhoeff, in 1881 aftredende. Benoe mingen, als gevolg van de periodieke aftreding van leden van een wethouderin plaats van den heer Bruinvis de Lange; van drie ambtenaren van den burgerlijken standin plaats van de heeren Bruinvis de Lange J. C. Koorn en C. W. Bruinvis van een lid der vaste commissie voor de strafverordeningenin plaats van den heer J. C. Koorn van vier leden der vaste com missie van financiën in plaats van de heeren Bruinvis de Lange, J. C. Koorn, Bosman en C. W. Bruinvis; van een lid der vaste commissie van bijstand voor de ge meente-werken en eigendommen in plaats van den heer Bosman van een lid der vaste commissie van bijstand voor de plantsoenenin plaats van de heeren -J. C. Koorn en C. W. Bruinvis. Benoeming van een leeraar in het hand- en rechtlijnig teekenen aan de burger avondschool. Benoeming van een stads-klokkenist, met ingang van 1 October 1881. Trekking der sectiën voor het onderzoek naar de gemeente-begrooting, dienst 1882. Van Burgemeester en Wethouders: Ontwerp-besluit tot beschikking over 4/5 gedeelten van de opbrengst der rijks personeele belasting voor 1882. Rapport op het verzoek van den heer W. E. Stoel, om vergunning tot het leggen van een riool in ge meentegrond aan de Kennemersingel. Rapport op het verzoek van den kerkeraad der Christ. Gereformeerde gemeente om gelijke vergunning aan de Oudegracht. Rapport op het verzoek der Alkmaarsche Stoommeel- fabriek om vergunning tot het stellen van een houten pakhuis op haar terrein, genaamd „de Hollandsche Tuin." Van de vorige vergadering. Voorstel tot onbewoonbaarverklaring van 3 perceelen aan de Laatin verband met het rapport der commissie van onderzoek. Rapport op het verzoek om vergunning tot het gebruiken van een deel van den Steeweg voor de aanteleggen stoomtram tusschen Alkmaar en Oost huizen. VEILING VAN VASTE GOEDEREN. 1 Sept. Door den Notaris H. J. DE LANGE. Heerenhuis en Tuin, N.z. Langestraat, sectie A, No. 372. Str. A. P. Burger f 5075, (Afslag 8 Sept.). B U R G E R L IJ K E STAND. ONDERTROUWD. 1 Sept. Petrus Theodorus Christianus Kemmerich en Agatha Nelissen, wed. Cornelis Tesselaar. Nicolaas Johannes van Vuure en Anna Petronella va* Lieshout. GEBOREN. 1 Sept. Cornelia Mariavau Petrus Leijen en Anna Krom. 2 GrietjeD. van Eredrik Weder en Kniertje Daane. 3 PieterZ. van Fredrik Spierdijk en Evertje Klinkert Storm. OVERLEDEN. 1 Sept. Catharina, D. van Gerrit Boon en Aaltje Blauw, 7 jaar en 8 maanden. 2 Johanna van Koot, 89 j. 3 Nicolaas Z. van Dirk Smit en Jansje Veldman, 5 w. ARRONDISSEMENTS-RECHTB ANK. Correctioneele Terechtzitting van 2 September. J. v. S., te Alkmaar, rijden met een hondenwagen aldaar, 1 boete of 1 dag gevangenisstraf, J. W., te Egmond aan Zee. diefstal van helm aldaar, 18 dagen gev., J. W., C. S., en K. W., allen te Egmond aan Zeediefstal van helm 8 da gen gev., C. G., A. W. en A. G., allen te Egmond aan Zee en D. K., te Bergen, diefstal van hout, ieder 2 dagen gev., W. K., en J. B., te Egmond aan Zee, diefstal van hout te Bergen, ieder 4 dagen gev. Alkmaar 2 Sept. Kleine kaas 37,80Commissie 38 Middelbare 38, laagste prijs 20, aangevoerd 518 st., we gende 109047 P. Ter graanmarkt aangevoerd 3657 mudden, Tarwe f 10 a 12,50Rogge f 8,50 a 9,40Gerst /6a 6,50, id. chev. f 7 a 7,25Haver f 4 a 5rood Mosterdzaad 18 a 21,50, geel Mosterdzaad 10,50, Karweizaad 13,50 a 13,87%, Erwten: groene 9,50 a 17, graauwe 17, vale t 12 a 12,50 per mud. 3 Sept. Aangevoerd 18 Koeien en Ossen 160 a 260, 5 Vaarzen 70 10 nuchtere Kalveren t 10 a 22, 1 Ezel 30144 Schapen 10 a 2490 magere Varkens /18 a 31160 Biggen 8 a 114 Bokken en Geiten 4 a 9 Boter f 0,77 a 1 per kop. Amsterdam 2 Sept. Aardappelen. Katw. zand /3a 4,30 hillegommer dito 2,50 a 4,50 geldersche fleur 1,50 a 1,70 friesche /2,20 a 2,60, dito eng. 1,10 a 1,50, hamb. 2,90 a 3per mud. Aanvoer 2600 mudden. Flauwe handel. Raapkoeken 97 a 102 per 1000 P., Lijnkoeken 10,50 a 14,50 per 100 P. Peterolie: in cons. 11,75. Del)t 1 Sept. Boter per kwart-vat f 64 a 72, 1,60 a 1,80 per P. Aanvoer 799 achtste en 81 zestiende vaten. Wegende 16790 P.

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 5