No. 106. Drie en tachtigste Jaargang. 1881. FEUILLETON, WOENSDAG 7 SEPTEMBER. DE ONRUSTIGE HUURDER. Prijs der gewone Advertentiën ©flicicct (Scbccltc. Stremming der Scheepvaart. iittifjenlimb 10) ƒ5 o (-Novelle). ALklIAARSCHE COIJBAjXT. Deze Courant wordt Diasdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers f 0.06. A an 15 regels /0,75; iedere regel meer f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. De COMMISSARIS des KONINGS in Noordholland brengt ter kennis van belanghebbenden dat wegens verwisse ling van deuren in de schutsluis Willem III aan het Noord- hollandsch Kanaal, op 13 September e.k. en de beide volgende dagen met die sluis NIET zal worden geschuten dat gedu rende die dagen alleen zal worden geschut met de sluis W ïllem I. Haarlem, De Commissaris des Konings voornoemd, den 5 September 1881. SCHORER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR Gezien art. 203 der gemeentewet ,..,®r®npn t®r a'Seme.ene kennis: dat de begrooting der plaatse nde inkomsten en uitgaven voor de dienst van het jaar 1882 door hen aan den Raad aangeboden, voor een ieder ter ge meente-secretarie ter lezing zal liggen van 7 tot en met 20 September 1881, en tegen betaling der kosten in afschrift verkrijgbaar is. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Alkmaar, a. MACLAINE PONT 6 Sept. 1881. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. DUITSCHLAND. Aan twee sociaal-democraten werd het verder verblijf in Elzas-Lotharingen ontzegd omdat zij met hunne geestverwanten in de overme deelen van Duitschland in overleg waren getreden om de beweging daarheen over te brengen. Het Sedanfeest werd den 2 in de meeste plaatsen op de gebruikelijke wijze gevierd. Bij Bemerode in Hannover werd door den Keizerin tegenwoordigheid van den kroonprins over het 10e legercorps eene wapenschouwing gehouden. In tie stad Hannover werd de Keizer met geestdrift ontvangen. Het geopperde denkbeeld om dit feest, nu het 10 jaren ,ang gevierd was, te laten rustenheeft niets geen byvai gevonden. ENGELAND. De buitenlandsche handel gedurende TeeriQ6J waanden van dit bedroeg in een rond cijfer 4320 miljoen guldens of f 141,000,000 minder ufln in looO. Ook te North Durham werd de conservatieve candi- daat Elliott tot lid van het Lagerhuis gekozen met oo64 stemmen tegen 4896 op den liberalen candidaat. rarnell heelt in eene dezer dagen gehouden bijeen komst den ïeren aangeraden, zonder verzet de proef te laten nemen met de aangenomen landwet. De secre taris van het landverbond Dillon is niet dezelfde meenino- toegedaan hij heeft zijn voornemen te kennen segeven° om zich uit het openbaar leven terug te trekken, nu -rarnell mefc zoo ver wilde gaan als hij. Bradlaugh is in een nieuw schrijven krachtig opge komen tegen het uitsluiten van zijn persoon uit het j^agerhms door louter ruw geweld. Het meerendeel van het volk is volgens hem op zijne handop 300 vergaderingendoor hem in de laatste weken bijge woond werden 1088 verzoekschriften geteekend door 178000 personen. Bij de opening der volgende zitting zal hij zich weder in bet Lagerhuis aanmelden: zulks acht hij zijn plicht tegenover zijne kiezers. Het besluit van 10 Meiwaarbij hij niet toegelaten werd tot het afleg gen van den eed, gold volgens de bestaande gebrui ken alleen voor het afgeloopen jaar. De zaak zou dus weer op nieuw behandeld moeten worden aan het slot spreekt hij het vertrouwen uitdat het engelsche volk niet dulden zal, dat ruw geweld hem wederom verhin- dere in zijne plichtsvervulling. Omdat de regeerino- mets voor hem doetwendt hij zich tot het vofk. De leider der conservatieven Northcote heeft den 2 op het jaarlijksche feestmaal der messenmakers te Sheffield verklaard dat bij vele moeielijkheden zag in de taakwelke volgens minister Gladstone in het volgende jaar door het ministerie ter hand zou geno men worden, namelijk de hervorming der bepalingen omtrent de wijze van werken in het Lagerhuis. Te Limerick in Ierland ontstond den°4 eene botsin°- tusschen de politie en het volk door oneenigheid tu^- schen soldaten en burgers weike zoo hevig werd dat politie-agenten tusschen beiden moesten komen om een der soldaten in bescherming te nemen. De menigte wierp met steenen op de so:daten, die toen gebruik maakten van hunne wapenen. Zes personen werden gewond waarvan 2 ernstig. FRANKRIJK. De raad van state heeft thans eerst ten einde gebracht het voor twee jaar aangevangen onderzoek van het wetsontwerp betrekkelijk het verkoopen van zoogenaamde geheime middelen door apothekers. Rochefortdie na het voorgevallene te Charonne toen men Gambetta niet aau het woord had laten komen o. a. schreef, dat hij niet had durven hopen, dat Gam betta zich belachelijk zou maken, heeft thans hetzelfde ondervonden. Nadat Ranc zijie kiezers van het 9e arrondissement had toegesproken, beklom hij de tribune om nog iets te zeggen. Dit werd echter onmogeliik gemaakt door het geroep en geschreeuw aan alle kanten van leve Gambetta, leve de republiek, welk geschreeuw nog heviger werd, toen Rochefort's vrienden stilte verzoch ten. Het eenige, wat hij verstaanbaar kon uitbrengen, was de zinsnede ja burgers, ik ben kiezer van het arron dissement. De voorzitter was genoodzaakt de vergade ring te sluiten en Rochefort verliet het gebouw. Binnen eenige dagen zullen te Parijs aankomen de gouverneur-generaal van Algerië en Erankrijks verte genwoordiger te TunisRoustan om de regeering op de hoogte te brengen van den waren staat van zaken. Minister Ferry begeeft zich in de volgende week weder naar St. Dié, om een feestmaal bij te wonen dat hem door zijne kiezers aangeboden wordt. Bij die gelegenheid zal hij eene belangrijke staatkundige rede- voering houden. ek 3. d he rs 01 Marie- s^ejKlara vertelden het Edith en Adeiheid in vertrouwen1. maar Aimer's dochters moesten beloven, haren vader Se?; voorloopig nog niets van te vertellen.' Het was mogelijk dat Wolf eenigen tijd wilde laten verloopenvóór hij wraak zocht, maar het was ook mogelijkdat hij dit plan opgegeven had. Edith en Adeiheid ten minste waren van die meeningwant zeiden zij wanneer de booze huurder dezelfde is als' degene welke die schoone romans schrijftdan zal hij zich nu wel over zijn gedrag schamen. Marie Bandier kwam niet op de gedachte, dat de mandie haar in den schouwburg tot het voorwerp van zijne bewondering gemaakt had, dezelfde was, voor wiens ontmoeting op den huistrap zij sidderde! Bemerkt een vrouw, dat de blik van een man op haar gevestigd is, zoo gevoelt zij zich daardoor meer of min der gevleid, maar is er nooit geheel onverschillig voor en bij gelegenheid zal zij zijnen naam zoeken uit te vorschen. Van het oogenblik af, dat de zoekende blik haar getroffen heeft, bereidt zij zich er al op voor, hoe zij zijne be leefdheden opnemen zal, of afwijzend, of aanmoedigend altijd wacht zij er op, en hoe langer het duurt!3 des te meer klimt hare nieuwsgierigheid, zelfs wanneer de per soon haar mishaagt. Reeds op den eersten avond was Marie die voortdurende opmerkzaamheid lastig geweest; zij gevoelde, dat, behalve zij die met haar in de logé zatenook anderen die hulde moesten opmerken en deze scheen haar dus tamelijk onaangenaam toe. Des te meer was zij verwonderd toen de plagerijen van hare vriendinnen niet uitkwamen en geen verliefd persoon te zien wasdie haar spoor volgde en er ook De uitslag der herstemmingen op den 4 was, dat gekozen werden 56 republikeinen3 monarchalen en 5 bonapartisten. De republikeinen wonnen 10 zetels zij verloren er 2. De nieuwe Kamer zal buiten de koloniën bestaan uit 459 republikeinen 47 bonapartis ten en 41 monarchalen. De republikeinen zijn verdeeld in 3!) leden van het linker-centrum, 168 van de linker zijde 206 van de republikeinsche unie en 46 van de uiterste linkerzijde. Te Parijs werden gekozen de ge matigde republikein Passij tegenover den aftredenden bonapartist Godelle, het voormalig lid der commune Rancthans aanhanger van Gambetta tegenover den uitra-radicaal Dubois en de onverzoenlijken Henrij Maret en lonij Revillon laatstgenoemde in het district van BellevilleCharonne waar Gambetta viel en thans Sick voor stond. Te Rijssel gaf een onbekende aan een koetsier zes doozen met last om ze te bezorgen aan verschillende opgegeven adressen. Een dezer doozen ontplofte in de rue des Postes, waardoor 3 menschen gekwetst werden: een tweede sprong uiteen in de rue de Fiandre, waar door 4 gekwetst werden en 2 zelfs zeer ernstig. Verdere rampen werden door de politie voorkomen. °De moor denaar, die zich Desbois noemde (waarschijnlijk een valsche naam) is gevlucht. De reden tot deze mis daad is onbekend. Er wordt aan persoonliike wraak neming gedacht. SPANJE. De uitslag der verkiezingen voor den Senaat was dat gekozen werden 200 ministerieëlen 18 conservatieven 15 demoeraten en onafkankelijken. TURKIJE. De gezanten zullen bij de Porte weder aandringen op de uitvoering van artikel 61 van het vredesverdrag van Berlijnhervormingen in Armenië voorschrijvende. De engelscbe gezant wees reeds op ue omkoopbaarheid en ongeschiktheid van verscheidene hooggeplaatste ambtenaren aldaar en drong op hun on mid. del ijk ontslag aan waardoor althans "een in de macht der Porte staand bewijs van goeden wil zou wor den gegeven. De verslaggever der Times te Konstan- tmopel acht het zeer twijfelachtig, of aan die raad gevolg zal worden gegeven omdat de Sultan altijd ongenegen is een ambtenaar hoe ongeschikt ook te ontslaan op aandrang eener buitenlandsche mogendheid. ZWITSERLAND. Te Genève zal weldra een nieuw russisch weekblad verschijnen onder den titel van Wol- noje Slowo (Het vrije Woord). In het prospectus wordt ver id aa ui„dat een aantal schrijvers even vreemd aan achteruitgang als omwentelingondanks hunne hooge maatschappelijke stelling en hunne betrekkingen met de toongevende personen in Ruslandtot de erken ning zijn gekomen dat onder den tegenwoordigen druk der pers geen vrije bespreking in Rusland mogelijk is. Daarom besloten zij hun vaderland te verlaten en naar Zwitserland te gaan, om van daar het vrije woord, den volgenden dag noch een brief met verzen op roos kleurig papier noch iets anders verscheen dat haar aan haren bewonderaar had kunnen herinneren. Hij is verlegen!" zeide men den volgenden vrijda^ toen Wolf zich weder tevreden stelde met haar den ganschen avond aan te staren. Adeiheid maakte de opmerkingdat de jonge man een gunstig en net voor komen had terwijl Klarahaar zuster, verklaarde dat haar vereerder een gunstigen indruk maakte en ofschoon Marie op deze woorden bloosde en boos werd over de plagerijen sprak zij het niet tegen want zij gevoelde maar al te wel de waarheid van het gezegde. De zusters overlegden met Marie en Klara wat er gedaan moest worden. Zij waren het allen eens dat de jonge man met bemerkte hoe lastig zijn voortdu rend aanstaren aan Marie was en men beraadslaagde wat het beste zou zijn öf dat Marie voor eenigen tijd de schouwburg met meer zou bezoeken of dat zij door hare houding den blooden vereerder te kennen zou geven dat zijne vereering haar onaangenaam was. Zoowel Klara als de dochters van Almer beijverden zich met zeldzame verloochening van allen afgunst in het voordeel van den jongen man te spreken. „Hij bloost, wanneer men hem scherp aankijktzeide Klara en wanneer gij hem nu den rug toekeertMariezal "hij zich steeds ongelukkig en veroordeeld gevoelen en wanhopig worden." „Gij moet niet zoo wreed zijn," merkte Adeiheid in half schertsenden, half ernstigen toon op, „hij smacht er naar, dat gij hem opvroohjkfcbij waagt het niet u te naderen een harde afwijzing zou hem treffen even als een hagelbui de jonge bloesems." „Het beste is dat uwe moeder ons den volgenden keer hierheen vergezelt" zeide Edith. „Dan weet hij ten minste aan wie hij zich te richten heeft, wanneer hij het ernstig met u meent." De raad van Edith scheen de doelmatigste de uit voering er van moest verschoven worden, daar Marie den volgenden vrijdag verjaarde. Liet de vreemdeling O zich niet daardoor afschrikken, dat hij zijne aangebedene eenen vrijdag te vergeefs in de loge zochtdan was dit wegblijven voor hem een wenk omwanneer hij" Marie wilde naderen, den natuurlijksten en zekersten weg te kiezen en hare moeder een bezoek te brengen. De intusschen opgekomen onaangenaamheden bij de familie Bandier aan huis gaven Klara aanleiding tot de opmerking, dat men, wanneer Maria zich verloofde eenen beschermer had, waaraan men behoefte gevoelde! Bij deze woorden steeg Marie het bloed naar de wan gen Zij had dezelfde gedachte gehad. Onwillekeurig maakte zij eene vergelijking tusschen den mandie haar in den schouwburg zoo aanhoudend aankeek, en den moed niet bezat haar te naderen en dien man die vreemde onbeschermde dames, die hij nooit gezien had op eene grove wijze beleedigde zij gruwde ook bij de gedachte hoe ongelukkig het lot zou zijn van de vrouw die zich met dien woesteling verbinden zou. Zoo iets had zij zekerlijk niet te vreezen wanneer zij haar hart aan den schuchteren vereerder schonk. De booze huurder, de heer Wolf, was schrijver en wanneer hij nu dezelfde waswiens werk Adeiheid zoo bewogen en m verrukking gebracht had dan verstond hij het zachte gewaarwordingen te schilderen maar hij zelf was ruw en onbeschaamd de vreemdeling uit den schouwburg daarentegen maakte er minder werk van zijne gevoelens in woorden uit te drukken maar hij gevoelde in aliengevalle innig en diep. De laatste gedachte won meer en meer veld bij Marie. Volgens afspraak ging zij, zooals wij gezien hebben', den eerstkomenden vrijdag op de laatste rij in de loge zitten en wel zoo, dat zij den vreemdeling den rug en haar gelaat het tooneel toekeerde. De grootste krijgskundige kon niet beter en met meer gevolg van een hem vluchtig aangeboden oogen blik om zich te orienteeren gebruik maken, dan een vrouwenoog dat zien en daarbij niet betrapt zijn wil. Een deel van een seconde is voldoende om den ver- rassendsten uitslag te verkrijgenwanneer men ten

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 1