Biuuenlaub. 21 >000- waaraan hun vaderland behoefte heeftte doen weer klinken." Eenige personen te Geneve begaven zichna de bekendmaking van het besluit tot uitzetting van prins Krapotkineden russischen nihilistnaar het departe ment van justitie en politie, om vergunning tot het aanplakken van biljetten ter bijeenroeping eener ver gadering, om tegen dat besluit op te komen. Toen die vergunning geweigerd werdlieten zij de oproe pingsbiljetten in de koffiehuizen der stad verspreiuen. Den 27, 's avondskwamen daarop eenige personen op de aangewezen plaats bijeendoch in zeer gering aantal. De voorzitter der bijeenkomstde heer Heri- tier, verklaardedat zij geen voortgang kon hebben. Aan den Standard wordt uit Genève gemelddat prins Krapotkine besloot naar Londen te gaan van waar hij zich na kort oponthoud naar Parijs zou begeven. Hij kreeg van den Zwitserschen Bondsraad vergunning om nog een korte poos te Geneve te blij ven tot regeling zijner persoonlijke zaken. AFGHANISTAN. Volgens geloofwaardige berichten uit Kandahar zou Ayoeb-Khan zijn voornemen, om den Emir te bestrijdenopgegeven hebben maar den hei ligen oorlog tegen de engelschen afkondigen. ALGEBIE. In de provincie Constantine hadden ernstige boschbranden plaats. De berekening is dat die branden zich over een gebied van 80000 bunders uitstrekten waarvan het grootste deel met kreupelhout bezet was. Het lid van den algemeenen raad de Bre- sillon raamt evenwel de schade op 200000 bunders kurken-eiken, waarvan 75000 sedert verscheidene jaren in exploitatie waren en de overigen weldra in exploita tie zouden genomen zijn. Hij verklaart in die branden de uitvoering te zien van een sedert geruimen tijd door de inboorlingen beraamd plan en beschuldigt de bewo ners dier boschstreken, zonder uitzondering, van mede plichtigheid daaraan. Hij dringt op strenge maatregelen aan en op onmiddelijke bijeenroeping van den alge meenen raad der provincie. Inmiddels is een besluit door den gouverneur-generaal uitgevaardigd waarbij de bezittingen der bewoners van de grensstreken van Jemmapes en Bougie verbeurd verklaard worden. De inboorlingen wier medeplichtigheid blijktzullen ver bannen worden: de overigen zullen, wanneer hun recht daarop blijkt, na schadeloosstelling uit de nabijheid dier boschlanden verdreven worden. VEKEENIGDE-STATEN. De President had den 3 een goeden dag alle kenteekenen waren gunstig de koorts was minder en de eetlust beter. Des avonds braakte hij weder een keer en na middernacht nog eens: in weerwil daarvan sliep hij den geheelen nacht rustig. Het in den ochtend van den 4 op natuurlijke wijze gebruikte voedsel werd zonder moeite ingehouden. De pols ging iets sneller, doch overigens was de toestand vrij wel hetzelfde. Te Nieuw-OrleansMobile en Galveston hebben werkstakingen plaats onder de arbeiders, bij de katoen nijverheid werkzaam. Op eerstgenoemde plaats maakten 10000 arbeiders zich daaraan schuldig. Te Amoij Shanghai en Bangkok is de cholera uit gebroken volgens bij het geneeskundig staatstoezicht te "Washington ontvangen bericht. Bii kon. besluit van 19 Aug. is tot 15 Oct. a.s. geschorst het besluit van den gemeenteraad van Nijeveen van 30 Juli, waarbij de heer B. v. Rossum ontslag was verleend als gemeente-ontvanger, omdat hij verhooging zijner jaarwedde had gevraagd. jDe aanneming van het op 25 Aug te Haarlem aanbestede werk van het maken van eene kweekkast enz. in den tuin van den plantsoenwachter is door B. en W. niet gegund. minste niet aanneemtdat de vrouw ook door instinct, door een bizonder ontwikkeld gevoelook zonder oogen iets kan bespieden. Terwijl Wolf in den waan verkeerde, dat zij het parterre met geen blik verwaardigd had had zij zich overtuigd, dat de vreemdeling weder op zijn plaats was dat hij naar haar rondkeek en dat een gelukkige lach over zijn gezicht gevlogen was toen hij haar be merkt had. Marie had dit verwacht, het bevredigde haar; het tegendeel zou haar onaangenaam verrast en misschien zelfs pijnlijk aangedaan hebben. Zij vond het niet hard, dat zij den verliefden man het geluk om haar te aan schouwen ontzegde maar zij ergerde zich over hare vriendinnendie van tijd tot tijd naar het parterre keken en door hare vroolijkheid gelach en gefluister de zaak in een verkeerd licht stelden en zoo den vreem deling konden doen denken dat men den spot met hem dreef. Toen deze zich plotseling verwijderde en niet terugkwam was Marie boos en was het haar alsof zij den man onrecht gedaan en diep beleedigd haden dat hij de schuld van hare vriendinnen aan haar toeschrijven en haar voor boosaardig en wispeltu rig houden zou. Zij vertelde dit aan hare moeder, toen zij met haar thuis gekomen was. Mevrouw Bandier had reeds onder weg gezegd dat zij de overtuiging gekregen had dat de jonge man niet bemerkte dat hij door zijn voort durend staren naar dezelfde loge de aandacht van an deren opwekte en dat hij er niet naar uitzagom uit overmoed of om eene dame in verlegenheid te brengen, met opzet iets on welvoegelij ks te doen maar zij had ook niet zonder bedoeling de opmerking gemaakt dat in het parterre gewoonlijk onbemiddelde personen zaten, dat hij die niet in staat is om een vrouw te^ onder houden öf naar eene rijke partij moet zoeken öf licht vaardig handelt door zich aan eene neiging over te geven in plaats van die tegen te gaan en uitgaven voor den schouwburg te maken alleen om het voor werp van die genegenheid te zien. Wordt vervolgd.) De op 31 Aug. te Amsterdam aanbestede stal- gebouwen enz. aan den Overtoom zijn voor 83,775 gegund aan den heer H. JMeekers. Den 1 is het nieuwe gymnasiumgebouw te Leeu warden plechtig ingewijd. De leerlingen vierden 's avonds feest en hadden tot bijwoning daarvan verschillende autoriteiten en de oud-leerlingenallen met hunne dames uitgenoodigd. Den I Sept. is bet dak van het huis van den schoen maker S. v. M eerden te Groningen door eene kruilont- ploffing verbrijzeld en heeft hijzelf verschillende brandwon den bekomen. Door tooneelisten, die bij hem gelogeerd hadden was een trommel met kruit achtergelaten en toen hij die trommel doorsnuffelde schijnt het kruit met vuur in aanraking gekomen te zijn. In de S. Augustinuskerk aan de Spinhuissteeg te Amsterdam is den 1 een prachtig orgel ingewijd vervaardigd door den beroemden parijschen fabrikant Cavaillé-Coll. Het heeft 2 manualen en compleet pedaal, de beide manualen elk voorzien van 8 registers. Den 1 Sept. is de zoogenaamde Kattenhagender water-korenmolen, tusschen Hoensbroek en Nuth ge heel uitgebrandwaarbij 3 koeien in de vlammen zijn omgekomen. Het 18e Nederlandsch Taal- en Letterkundig Con gres, te Breda, is den 3 gesloten. Behalve de in ons vorig nummer vermelde feestelijkheden hebben nog de volgende plaats gehad 1 Sept. verlichting der stad a fiorno rijtoer der Congresledenvoorafgegaan van 2 muziekgezelschappen door de stad concert der ver eeniging „Vlijt en Volharding" en daarna volksbal op de Groote Markt; 2 Sept. festivaloptocht van 6 bredasche muziekgezelschappen wedstrijd in wel sprekendheid om 2 gouden en 2 zilveren medal- iesdie voor ernst gewonnen door W. Boogaerd te 'Krimpen a. d. Lek en J. Nienhuys te Delftdie voor boert door S. Polak te Deventer en J. Hennv te Utrecht 's avonds muziekuitvoering door de kapel van het' 6°. reg. in de geïllumineerde groote ^icieteit in het Valkenburg; 3 Sept. harddraverij, baan van 400 ellen9 deelnemersprijs van f 60 gewonnen door Kavelaars de premiën door Sneep en Klys wedren voor officieren baan 800 ellen 6 deelnemers prijs luit. J. G. Blauw, der huzaren, premie le luit. P. G. L. Quarles de Quarles, van het 3e reg. veld-artillerie. Tegenover het „Café-Maas", te Schollenbrug bij Amsterdam, had den 2 een vader het ongeluk zijn eigen kind te overrijden. Van een zwaar beladen wagen kreeg het knaapje de voor- en achterwielen over de beide beentjes die afgezet moesten worden. Den 2 is aan het ministerie van waterstaat aan besteed het verbouwen en het driejarig onderhoud van het post- en telegraafgebouw te Leeuwarden waarvoor minste inschrijver was de heer J. Bottema aldaar, voor f 16,433. De kassier H. v. d. Broekehandelende onder de firma v. d. Tou en Co., te Utrecht, heefc den 2 die stad verlaten en is den 3 door de rechtbank aldaar in staat van faillissement verklaard. Den 3 Sept. herdacht de generaal-majoor J. C. J. Smitscommandant va.n het koloniaal militair invalie- denhuis Bronbeek, zijne 50jarige dienst als officier. Hij nam aan den tiendaagschen veldtocht deel en woonde van 1848 tot 1862 verschillende expedities in Oost Indie bij. Hij is een der baanbrekers voor het onderwijs in de'gymnastiek hier te lande geweest, daar hij 40 jaren celeden als luitenant bij het regiment grenadiers en Taoers de oprichter en leider was van de gyronastiek- en zwemschool te 's Gravenhage. De jubilaris, die op zijnen feestdag van een uitstap huiswaarts keerde, werd aan de station te Arnhem door eene groote menigte afgewacht en door de directie der Arnhemsche Tram- weo-maatschappij in een versierden met 4 paarden be spannen rijtuig naar Bronbeek vervoerd. Het corps mva- lieden aldaar stond geschaard en het muziekcorps der rijdende artillerie begroette hem met liet volkslied. De hoofdbeambten van hot gesticht, bij monde van kapitein Hamers, en het bestuur der Vogel- en Plantentuin, ontvingen den generaal, die in optocht naar zijne wo ning werd geleid. In de receptie-kamer was eene prachtige tropee geplaatst en te midden daarvan een portret van den heer Smits in olieverf, dat hem namens de 4 bestuursleden van den Vogel- en Plantentuin werd aangeboden. Geheel Bronbeek was met groen en vlaggen versierd het beeld van Mars in het Park met chassinetten, die 's avonds verlicht werden. Toen werd ook een optocut met fakkellicht en bij bengaalsch licht door het park gehouden. Het besluit van den gemeenteraad van Hillegom, om de kermis toch te doen doorgaan, is nog met door Gedep. Staten goedgekeurd dien ten gevolge heeft de raad den 3 de kermis tot den 26 uitgesteld. Als voor zorgmaatregel tegen eene mogelijke herhaling der wanor- delijkheden, zijn den 3 detachementen van 50 infanteristen en 25 huzaren van Haarlem derwaarts vertrokken. Door het bestuur der spaarbank te Nijmegen is den 3 aanbesteed het bouwen van 3 dubbele arbeiders- woningen le. klasse en 3 dito 2e klasse. Minste in schrijvers waren de heeren Kropman en Verhey voor Den 3 avonds is bij het wisselen van den laatsten tram uit Haarlem naar Hillegom een werkman uit Bennebroek onder de wagens geraakt en gedood. Zeer bevangen door sterken drank had hij niettegen staande de waarschuwing van het personeel plaats ge nomen op den wagon die voor den goederenwagen loopt, en wel op de balconleunmg, van welke hy vruch teloos vermaand werd zich te verwijderen. Toen de machine zich in beweging zette om te wisselen viel hij achterover tusschen de wagens, en eer men kon doen stoppen was de treindie achteruit reed over hem heen gegaan. De onlangs afgetreden algemeene secretaris der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, mr. P. M G. v. Hees, is den 3. op zijn buitenverblijf aan den Schooter- weg bij Haarlem na eene ongesteldheid van een paar dagen in den ouderdom van 74 jaren overleden. Den 3 en 4 heeft de vereeniging „Ploralia" te Purmerende hare eerste tentoonstelling van uitgegeven en weder ingebrachte planten in de Doelen gehouden. Den 4 gaf het stedelijk muziekcorps 's middags en het Purmerender Mannenkoor 's avonds een concertbij welk laatste verschillende prijzen voor de best gekweekte planten werden uitgereikt. De liedertafel „Oefening baart kunst", van Amster dam onder de leiding van den heer H. Brandts Buys, heeft den 4 bij den wedstrijd te Gent den eersten prijs (gouden medalje en 1000 frs.) behaald. De eerste trein van Zwolle naar DeventerZut- fenArnhem vertrok den 4 zonder passagiers. Wel waren er 15 reizigers wachtende, maar men had ver geten hen te waarschuwen. Toen het abuis bemerkt werd was de treiu pas even in beweging maar liet men hem rustig doorrijden. De tentoonstelling der ingezonden voorwerpen voor den nationalen wedstrijd op het gebied der nijverheid, uitgeschreven door de vereeniging „Nijverheid" te Leeu warden ter gelegenheid van haar 25jarig bestaan is den 4 plechtig gesloten, na door p. m. 19000 personen bezocht te zijn geworden. De minister van waterstaat heeft, met machti ging des Konings, aan de heeren mr. .T. E. H. bn. v. Nagell tot Ampsen en J. Willink concessie verleend voor den aanleg en de exploitatie van locaalspoorwegen van Winterswijk naar Zevenaar en van M interswijk naar Hengelomet zijtakken naar Enschede en naar Ruurlo. De heer A. J. Braak te Ommerschans, die, op eene bezoldiging van f 1000, benoemd was tot genees heer te de-Cocksdorp heeft voor deze benoeming be dankt als hebbende reeds elders dergelijke betrekking aangenomen. Bij de herv. gemeente te Broek op Langedijk is beroepen ds. J. G. Klomp, te Gelselaar, bij de doopsgez. gemeente te Witmarsum en Pingjum ds. S. F. v. d. Ploeg te Waal op Texel. Het beroep naar de herv. gemeente te Zuidzijpe is aangenomen door ds. WMek king, te Zweeloo. De Koning heeft bij besluit van 3 Sept. den heer mr. C. Tb. bn. v. Lijnden v. Sandenburg eervol ontslagen als minister van buit. zaken en hem benoema tot minister van financiën, en tot zijnen opvolger aan het departement van buit. zaken jr. mr. W. F. Ro- cliussen tot dusver gezant te Berlijn. Tot ontvanger der registratie en domeinen te Enkhuizen is benoemd de heer O. A. erwey tbaii3 te Weert. Het bouwen van kantoorlocalen op een terrein aan de Nieuwe Spiegelstraat te Amsterdam, voor reke ning der heeren Llppmann Rosenthal Co. is besteed aan den heer A. Paans als laagsten inschrijver, voor 99,000. Door den burgemeester van R-enkum is te Ooster- beek aanbesteed het bouwen van een post- en telegraaf kantoor met directeurswoning, aan W. Bloem, den minsten inschrijver, voor f 10,900. Het rotterdamsche tooneelgezelschap onder direc tie der heeren Legras, v. Zuylen en Haspeis is ontbon den. De groote schouwburg te Rotterdam zal voortaan bespeeld worden door het „Nederlandsch Tooneel' en de kleine door een nieuw gevormd gezelschap onder directie van den heer MT. v. Zuylen. De gemeenteraad van Bergen op Zoom heeft aan den heer ,T. Smits c. s. in erfpacht afgestaau 1000 vier kante ellen grond der Paradeplaats, met de verplichting om op dat gedeelte een concertgebouw te stichten en het overblijvende in een openbaren tuin te veranderen. Te Mep pel is reeds 15 maal ter vervulling der predikantsvacature bij de herv. gemeentete vergeeis een beroep gedaan. De bekroonden van den wedstrijd in „Het Jonge Volkje", tijdschrift voor de jeugd 6den jaargang zijn Cornelia M. E. Bloemendaal te Puttershoek de gou den medalje of een gouden horloge Jan W. v. Rijn te Berkel en Rodenrijs en Antoinette B. Knappert te Schiedam eene zilveren medalje of zilveren horloge Simon K. Akkersdijk te Heinenoord en Goverdina J. In 't Veld te Hoornaareene bronzen medalje of schrijfportefeuille met zilveren sluiting. 154 Inteek' naars onder de jonge lieden over het gansche lan- i zullen boekwerken ontvangen, zoo ook Leendert H. d. Ende te Rotterdam, voor zijn keurig schrift, en ,TJo- lian G. Moltzer te Deventer, als jongste mededinger, die nog 61 punten behaald heeft. In Oost-Jndie werden°bekroond 5 mededingers of mededingsters. De Kon. Liedertafel „Kunst en Vrienscha.p" te Amsterdam zal op 22 October a s. in het Paleis, voor Volksvlijteen nationalen kwartetstrijd door nederland- sche mannen-zangvereenigingen openen. Bij den stat van het wapen der infanterie is tot luitenant-generaal benoemd de generaal-majoor P. G. J. v. d. Schrieck lid der 2e Kamer. Tot ambtenaar ter secretarie te Warnsveld is benoemd de heer J. v. Amstel te Schoorl. Mevrouw de wed. Labouchérev. Lennepte Doorn, heeft ten behoeve der herv. kerk aldaar f 1000 geschonken. De minister van waterstaat heeft het bestaande postkantoor te Beverwijk voor de dienst onvoldoende verklaard, zoodat de bouw van een nieuw te wacht' n is. - Wijlen mej. de wed. .T. W. Bergsma-Tjeerdsma te Poppingawier heeft aan de doopsgez. gemeente aldaar een hufs gelegateerd onder bezwaar eener jaarlijksche uitkeering" van f 50 aan zekeren minderjarige te be ginnen met zijne meerderjarigheid. De minister van binn. zaken heeftbij schrijven aan B. en W. van 's Gravenhage, tegen het besluit van den gemeenteraad van 15 Juni j. 1., betreffende de heffing van tolgeld op de wegen tusschen den Haag en Scheveningen, en wel tegen de verleende vrijstelling voor paarden van militairen, mits door deze in uniform gekleed gereden of geleid wordende „en mits deze in dienst zijn", de bedenking ingebracht, dat militairen in uniform geacht moeten worden steeds in dienst te zijn en daarom verzochtdat de aangehaalde worden uit het heffingsbesluit verwijderd zullen worden. Den 1 Sept. heeft de gemeenteraad hierin bewilligd echter constateerendedat alleen de bedoeling is officieren te

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 2