ISinnenlanb. heeft. Op eene dezer dagen te Rome gehouden bijeen komst waren 29 onder-afdeelingen vertegenwoordigd. Bijeenkomstenwaarin op afschaffing dier wet wordt aangedrongen, worden door de politie evenwel dadelijk ontbonden. Te Florence en te Erosinone werden bij eene dergelijke gelegenheid eenige personen gevangen genomen wegens het aanheffen van voor de overheid beleedigende uitdrukkingen. Den 1 werd te Yenetie eene internationale aard rijkskundige tentoonstelling geopend. RUSLAND. Baranoff, die kort na het optreden van den tegenwoordigen Keizer stads-hoofdman te Petersburg was geworden welke betrekking thans opgeheven is zal gouverneur van Archangel worden. De door som migen voorgestane meening, dat deze benoeming eigen lijk niets anders dan eene verbanning is, rijmt niet met het besluit des Keizers om de daaraan verbonden jaarwedde tot 12000 roebels te verhoogen en hem 10100 roebels te schenken voor de kosten van verhuizing. Van verschillende zijden wordt evenwel bericht, dat de Keizer na een bezoek van zijnen schoonvaderden Koning van Denemarken en na kennis te hebben ge nomen van een brief van zijnen oudoom den Keizer van Duitschland tot het inzicht is gekomen dat hij alleen gebruikt werd in het belang der panslavistische en der oud-russische partij en niet in dat van het ge- heele land. Daardoor vervreemdde hij zich van allen dieniet, zooals de oud-russen, blindelings voor ingenomen waren tegen al wat uit het westen komt. Baranoff s val zou alleen daaraan toe te schrijven zijndat hij allerlei personen tot belangrijke posten voordroeg al leen omdat zij tot de panslavistische partij behoorden. Ook loopt het geruchtdat graaf Ignatief als minister van binnenlandsche zaken zou aftreden en vervangen worden door graaf Schouwalofi. TURKIJE. In de 2e zitting van de vertegenwoor digers der buitenlandsche fondsenhouders bracht Server- pacha het vraagstuk van den toestand dier houders ter sprake en verklaardedat zij gelijke rechten hadden met de binnenlandsche schuldeischers. Daarna hielden zij zich bezig met net vraagstuk der waarborgen dcor de Porte aanvankelijk erkend maar later opgegeven, De beraadslaging over dit punt werd echter aangehou den tot na de bijeenkomstden 6 door de gevolmach tigden over dit punt te houden met de bankiers van Galata. De duitsche gevolmachtigde woonde deze zit ting ook bij. Op de bijeenkomst met de bankiers werd den 6 als beginsel aangenomeneene vermindering der annuïteiten aan hen uit te keeren het bedrag der vermindering werd nog niet vastgesteld. De bankiers stelden uit eigen beweging voor de rente hunner schuldvordering van 8 op 5°/0 te verminderen verte genwoordigende een bedrag van 200 miljoen ten bate der houders van schuldbrieven. De stemming was van weerszijden toegevend. Van russische zijde zijn geene bezwaren te wachten volgens afgelegde verklaring. VEREENIGDE STATEN. Aan de voorgenomen overbrenging van president Garfield naar Longbranch werd den 6 gevolg gegeven; 's namiddags 1 uur kwam hij aldaar aan. Hij scheen door de reis niet veel geleden te hebben. Ten gevolge van de aandoening en de vermoeienis der reis was de pols dien dag 224i en de temperatuur lOS'/a. Don volgenden dag was hij veel beter. Voor zijn herstel zijn door de gouverneurs der verschillende Staten vast- en bededagen uitgeschreven. Bij de hervormde Kerk hier te lande waren op 1 Juli 257 predikantsplaatsen vacant. Bij 's Rijks postspaarbank is van 1 April tot uit Augustus ingebracht 540,707. Bij kon. besluit van 25 Augustus is vernietigd het raadsbesluit der gemeente Mheer van 9 Juni om aan dat van 9 April tot plaatsing van 19 ingezetenen op de kiezerslijsten voor den gemeenteraad waaraan de burgemeester geene uitvoering had gegeven alsnog uitvoering te geven. Zij gevoelde zich verlicht en gerustgesteld. Zij kon zich nu met beter gevolg tegen de gedachte inzetten dat de man die hare belangstelling opgewekt had dezelfde zou zijndie haar een dromedaris genoemd had. Maar de opmerking van vrouw Tosig dat hij nauwgezet en gierig was, deed weder de argwaan ont waken dat het op deze wijze te verklaren zou zijn wanneer de huurder eener voor een jonggezel toch altijd dure woning een plaats in het parterre nam en hem zelfs het tweede parketwaar toch zitplaatsen waren te duur was. Zij begaf zich nogmaals naar de keuken en hoe onaangenaam haar ook de toon van vrouw Tosig aandeed wanneer zij van Wolf sprak toch waagde zij het de vraag te doen of Wolf groot en j slank van gestalte was en glanzend zwart haar had. Vrouw Tosig keek opals kwamen haar de vragen van Marie verdacht voor. „Ja, hij is lang als een boonenstaak," luidde haar antwoord, „en zwart haar heeft hij ook, maar het is ruig en hangt hem in de oogen. Maar wanneer gij hem zoo gaarne zien wilt, waarom wacht gij hem dan niet op, wanneer hij uitgaat? Gij hebt immers vier ramen aan de straat.' Marie werd rood en keerde beschaamd naar de ka mer terug toen zij echter Klara die het gesprek ge hoord hadde vermoedens mededeeldedie bij haar opgekomen waren lachte deze haar uit. „Gij zijt ont zettend eenvoudig" zeide zij. „Twee zaken zijn zeker ik wed dat de vreemdeling uit den schouwburg reeds den eersten dag, dat uw gezicht hem betooverde dus verscheidene weken geledenons is nagegaan of uw huis en naam uitgevorscbt heeft en verder dat mijn heer Wolf, al heeft hij zich niet vertoond, door het kijkgat van de gangdeur ons nagekeken heeft, wanneer wij den trap afgingen." Beide argumenten waren zoo overtuigend, dat Marie zich volkomen geruststelde en nu over haren angstigen twijfel lachte. {Wordt vervolgd.) In den nacht van 34 Sept zijn bij een winke lier aan de Zuidstraat te Helder een aantal gouden en zilveren voorwerpen horloges en medaljons vermist. Bij het internationaal concours te Gent, op 4 Sept., is de eerste prijs (verguld-zilveren medalje en 1000 frs.) behaald door de amsterdamsche liedertafel „Oefening baart kunst," de tweede (verguld-zilv. medalje en 500 frs.) door de liedertafel „Zanglust", mede van Amster dam de derde door Ido's Mannenkoor", van Hendrik- Ido-ambacht. Bij de harddraverij te Medem'olik den 5 is de prijs van f 200 behaald door Johanna van den heer J. Koopman te Nieuwe Niedorp pikeur C. Broers, de premie van f 75 door Susanna, van den heer C. Paarl- berg te Zijpepikeur J. Koster. 16 Paarden namen aan den wedstrijd deel. Den 5 is te Amsterdam het bouwen van eene receptiezaal met bovenwoningen en passage besteed aan den heer W. L. Leibbrandvoor f 64500. Aan het ministerie van justitie is den 6 aanbe steed het bouwen eener cellulaire gevangenis onder Harenbij Groningen, waarvoor minste inschrijver was de heer E. Berkenbosch te Groningen a f 529,850. De gemeenteraad van Rotterdam heeft den 6 de voorwaarden vastgesteld voor het verleenen van conces sie aan de Bell-Telephoon-maatschappij en zulks over eenkomstig het vroeger daaromtrent medegedeelde, uit gezonderd het verhoogde tarief voor Eijenoord, 't welk met dat voor de stad werd gelijkgesteld. Te Groningen is den 6 op 39jarigen leeftijd overleden mr. J. Ereseman Viëtor, hoogleeraar bij de rechtsgeleerde faculteit aldaar en lid der Prov. Staten van Groningen, Bij de harddraverij te Goudaden 6waaraan 14 paarden deel namen is de prijs van 300 behaald door Viorno van den heer G. Barendrecht te Baren- drecht, berijder J. de Boer, de premie van 100 door Prinsvan den heer A. Zeehandelaar te Amsterdam berijder A. de Graaf. - Den 6 is aan het ministerie van justitie aanbe steed het oprichten van een gebouw voor het kanton gerecht te Kampen, waarvoor minste inschrijver was de heer A. v. d. Wetering, te Zwolle, a f 17,896. De gemeenteraad van Haarlem heeft den 6/150 beschikbaar gesteld om den heer A. J. v. Eyndhoven, opzichter over de gasverlichtingin staat te stellen de electrische tentoonstelling te Parijs te bezoeken en des wege aan den raad een rapport te verstrekken. In de zitting van den gemeenteraad van Hoorn op 6 Sept. is ingekomen een adres van den heer J. de Kuyper c. s. tot aanleg van een stoomtram van Amsterdam langs de Zaanstreek en fcusschenliggende plaatsen naar Hoorn. Door den heer G. Seven'nuizen, van Warmenkuizen is bij de den 7 te Maarsen gehouden harddraverij de prijs van f 200 behaald met een bruine ruin bereden door W. de Boer. Het stoomschip Jason van de Kon. Ned. Stoom bootmaatschappij is den 7 van Amsterdam naar Nieuw- Vork vertrokken met ongeveer 700 landverhuizers. Sedert het begin der geregelde stoomvaart tusschen beide steden zijn reeds 7000 personen met de booten der onderneming vervoerd. Den 7 is te Amsterdam een wedstrijd in het kegelen gehouden met deelnemers uit Alkmaar, Apel doorn Breda Bussum Dordrecht's Gravenhage Groningen Haarlem Harlingen 's Hertogenbosch Hilversum Leeuwarden Rotterdam, Stratum, Utrecht en Amsterdam. Het vertrek van prins Erederik naar Muskau dat op den 7 bepaald was, is ten gevolge van een he- vigen aanval van koorts in den nacht van 6 7 uitge steld. De prins en de prinses v. Wied zijn per tele graaf ontboden en worden met een extra trein verwacht. Bij de harddraverij op 7 Sept. te Bergen op Zoom, ter gelegenheid van de tentoonstelling der Maatschappij van Landbouw in het arrondissement Breda, is de eerste prijs gewonnen door den heer Quarles v. U fiord te Loosduinen, pikeur P. v. Santen, de tweede door C. Bovée als voren, de derde door J. Barendrecht te Cillaarshoek pikeur A. de Koning. By een zwaar onwederdat den t te Zwolle woedde, is de bliksem ingeslagen in het dak der woning van den bleeker Westmeijer. Op den zolder is een metselaarsknecht gedood en een opperman zwaar verwond. Den 7 ter gelegenheid van den schiedwedstrijd van den bond der rustende schutterij in Zuidholland te 's Gravenhage is met machtiging des Konings door H. D. adjudant, kolonel v. Hardenbroek, het door den majoor-commandant van hetop zijne kosten ge kleed eerste bataljon baron de Constant Rebecque geschonken vaandel plechtig aan dat bataljon uitgereikt, in tegenwoordigheid van tal van hoofd- en verdere offi cieren der schutterij der weerbaarheids-corpen en van het leger. Bij de aankomst van het bataljon te 's Gra venhage was het door den kolonel-commandant der haagsche schutterij, vergezeld van den kapitein-adjudant, met de muziek opgewacht en naar het schietterrem in de duinen geleid. Het vaandel is van gele zijde, waarop in zilver geborduurd is aan den eenen kant„Je mam- tiendrai aan den anderen kant„Eerste batailion rustende schutterij in Zuidholland. In Arduis Constans. De met zilveren koorden en kwasten voorziene stan daard draagt op den top een massief zilveren krans waarboven den liggenden nederlandschen leeuw. De burgemeester van Koog aan de Zaan heelt den 3 den eersten steen gelegd voor het aldaar te bou wen post- en telegraafkantoor voor de gemeenten Koog en Zaandijk. Het kolossale nieuwe stoomgemaal van Kijnland, to Katwijk aan Zee, is thans voltooid. Met de 6 schep raderen is het in staatongeveer 100,000 kubieke el len water in één uur naar zee te verplaatsen. Te Nieuweramstel is tot lid der Prov. Skaten van Noordholland verkozen mr. D. A. Koenen, met 184 stemmen. De heer J. G. Kruimel verkreeg 128 de heer P. Ledeboer 114 stemmen. Het bestuur van den te Amsterdam te stichten parkschouwburg heeft besloten geene pogingen aan te wenden tot verkrijging van grond in het Parkzoodat het parklocaal eerlang zal afgebroken worden. Gedep. Staten van Ncordholland hebben niet goed gekeurd het besluit van den gemeenteraad van Hiilegom, tot het houden der kermis aldaar op 26 dezer. De rechtbank te Haarlem heeft rechtsingang ten crimineele verleend tegen 4 personendie aan de ongeregeldheden te Hii legom in den nacht van 29—30 Aug. hebben deelgenomen. Tot hoofd der school voor gewoon en uitgebreid lager onderwijs te Medemblik is benoemd de heer E. L. Brouwer, hoofd der school te Overschie. De radja Sourindro Mohun Tagore te Calcutta die vroeger het Rijks-Ethnologisch Museum met eene fraaie verzameling indische muziek-instrumenten verrijkte, heeft thans aan de universiteits-bibliotheek te Utrecht geschonken 125 verschillende boekwerken, hoofdzakelijk in het Sanskrietwaaronder eenige met engelsche ver talingen van de hand van den radja zeiven. Ook te Sassenheim zijn wanordelijkheden gepleegd, ten gevolge van hetop verzoek van een aantal inge zetenen genomen besluit tot afschaffing der kermis. Glazen werden ingeslagen en brandbrieven rondgezon den. Daar de policiedoor de Rijks-veldwacht ver sterkt niet bij machte bleek de orde te herstellen heeft de burgemeester militaire hulp uit Leiden ont boden en zijn nu eenige cavalleristen bij de burgers ingekwartierdwaardoor de baldadigheden een einde hebben genomen. Een leidsch kantoorbediendedie in den Haag voor zijnen patroon een bedrag van f 160 moest ont vangen doch er goede sier mede ging makenis in hechtenis genomen in gezelschap van een meisje dat mede bleek gestolen te hebben. Ook te 's Gravenhage wordt eene rijtuigvereeni- ging opgericht. Het kapitaal zal 3 ton groot zijn in aandeelen van f 1000. Bij den gemeenteraad van 's Hertogenbosch is door de heeren Eilberti c. s. te Breda aanvraag gedaan om concessie voor het aanleggen eener drinkwaterleiding. De commissiedie door de Hollandsche Maat schappij van Landbouw belast werd met een onderzoek naar hetgeen noodig is tot aanvulling van het land- bouw-onderwijs in Nederland stelt als conclusie van haar rapport voor: 1. dat het hoofdbestuur gemachtigd worde om met de regeering, de provinciale en gemeen tebesturen in onderhandeling te treden tot het oprich ten van vakscholen voor den landbouw op de in het rapport uiteengezette grondslagen; 2. dat de algemeene vergadering een crediet toesta van 3000 gedurende vijf achtereenvolgende jaren, tot het verleenen van een subsidie, indien die onderhandelingen tot een gewenscn- ten uitslag mochten leiden aan twee vakscholen voor de zuivelbereidingeen in de provincie Noordholland en een in de provincie Zuidholland, aan ieder voor de helft dezer som. De begrooting voor de gemeente 's Gravenhage beloopt f 3,478,522. B. en W. stellen voor, eene lee ning aan te gaan van f 417,000 o. a. tot dekking van 70 p. c. der uitgaven voor het stichten van scholen ad 196,000. De ingediende begrooting voor de gemeente Am sterdam bedraagt in ontvang en uitgaaf 11,066,456. De gewone uitgaven toonen eene verhooging met f 324,000, hoofdzakelijk voortspruitende uit het hooger bedrag voor onderhoud van gemeente-eigendommen voorgesteld, en uit meerdere kosten, voortvloeiende uit de reorganisatie van onderwijsreinigingsdienst en po licie. De middelen tot dekking kunnen, met behoud der bestaande belastingen gevonden worden uit het batig saldo der dienst 1880, ad ruim f 168,000, de ver hoogde uitkeering van het Rijk voor kosten van onder wijs en de meerdere opbrengst der gewone middelen. De schuldenlast beliep op 1 Januari ruim 44 miljoen. De bisschop van Haarlem heeft tot kapelaan te Beverwijk benoemd de heer L. H. Voortmans. Voor het bestuur der Maatschappij tot exploitatie van het Nederlandsch Panopticum te Amsterdam is den 6 aanbesteed de bovenbouw van het Panopticum op de bestaande fundeeringaan de Amstelstraat. Minste inschrijvers waren de heeren D. Oerlijn Zoon en A. J. de Haan, voor f 118,900. Voor de weduwe en kinderen van den heerVes- ters redacteur der „Katholieke Illustratie" is in het geheel bijeengebracht 9724,78. Genoemd tijdschrift heeft eene commissie benoemd, welke deze som beheeren en voor de opvoeding der kinderen zorg dragen zal. De inrichting voor onderwijs S. Louis te Oudenbosch heeft het oudste zoontje kosteloos onder hare leerlingen opgenomen. Te Hoorn is in plaats van den heer T. Kroon, tot wethouder gekozen jr. mr. D. van Akerlaken te Texel in plaats van den heer Coninck Westenberg, de heer Eokke Keyser. Te Oudorp is met algemeene stemmen herbenoemd de heer S. de Jongh. Door den minister van waterstaat is op het adres van waalsteenfabrikanten geantwoord dat steenen van het voor de gevangenis te Groningen voorgeschreven formaat volstrekt niet minder deugdelijk en duurzaam zijn dan van het vroegeren en op den bouw dier gevan genis eene besparing van ongeveer f 15000 veroorloven dat ook nederlandsche fabrikanten o. a. te Nijmegen en te Apeldoorn, steenen van de voorgeschreven grootte vervaardigen, en bij het bestek aan inlandsch fabricaat de voorkeur wordt gegeven. De rechtbank te Winschoten heeft bevel gegeven tot inhechtenisneming van Kempwegens vermoeden van brandstichting in zijn modemagazijn. Gedep. Staten van Friesland hebben zich veree- nigd met het besluit van den gemeenteraad van Joure, om den heer S. Taconis niet als raadslid toe te laten, op grond dat hij als penningmeester van het burger lijk armbestuur, rekenplichtig is aan het gemeente bestuur. De directie der Amsterd. Pijpgas-compagme de firma C. de Bruyn en Zonen en een honderdtal in gezetenen waaronder groote gasverbruikers hebben bij den gemeenteraad van Amsterdam 3 adressen mge- diend, ter bestrijding van het voorstel van B. en W. tot oprichting eener gemeentelijke gasfabriekomdat

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 2