a iuvuï. SüTeiggvat'isclie iSevteïtfeo. 5Stab0~ï5ericfitetu de «emeente daardoor een 'belangrijken stap zou doen op bet gebied der particuliere nijverheid niemand haar fabricaat controleeren of haar tot verbetering dwingen kan, en de voorgespiegelde overwinst van een half miljoen niet anders kan beschouwd worden dan eene op de gasverbruikers drukkende belasting. De heer Sanders v. Loo gas-ingenieur, komt bij schrijven aan het Hb. op tegen het plan om eene zoo uitgestrekte gemeente als Amsterdam door ééne fabriek te willen verlichten. Zelfs met pijpen van zeer grooten omvang (waarvoor op vele plaatsen geen voldoende ruimte is) acht hij het bezwaarlijk overal goed licht te verschaf fen. Hij keurt 3 fabrieken aan verschillende einden der stad met een onderling verbonden buizennetveel doelmatiger. Aan de Rapenburgerstraat te Amsterdam is weder eene nieuwe stoom-diamantslijperij opgerichtdoor den heer J. C. Mets. Het gebouw is 4 verdiepingen hoog, ongeveer 25 ellen lang en 7 ellen diep, De gemeenteraad van Deventer heeft besloten het onderwijs in nuttige handwerken voor meisjes, die de openbare lagere scholen voor on- en minvermogenden bezoeken, te geven in eene afzonderlijke gemeenteschool voor nuttige handwerken. Te Middelburg slaagde in het examen voor onderwijzeres mej. A. C. Abresch. Van onzen te Greenvillein Liberia gevestigden stadgenoot, den heer P. M. Wigman, van wien wij eenige maanden geleden een bericht plaatsten over het aanranden en uitschudden der bemanning van een duitsch schip [eerst veel later uit andere bron door onze groote bladen vermeld] ontvangen wij thans het volgende schrijven over den Verkiezingsstrijd te Greenville. De leiers der Alkmaarsche Courant hebben zeer ze ker nog weinig van de Republiek Liberia gehoord. Ik zal trachten nu eens eene beschrijving te geven van de verkiezing van een nieuwen President. De president A. W. Gardner, thans aan de beurt van aftreding, doch weder herkiesbaar, heeft tot te genpartij J. J- Chusemanpredikant bij de Baptiste gemeente te Grand-Bussa. De heer Gardner heeft 4 jaren den presidentszetel bekleed ten genoege der Whigpartij doch zeer tot ongenoegen der True Libe- rianswelke zich zeer verongelijkt gevoelen door dat hun nimmer eenige post of voordeel van gouverne- mentswege toevloeide. Twee maanden geleden begonnen alreeds de eerste ernstige voorbereidselen voqr de ope ning van den strijd. Beide partijen voorzagen zich van dikke stokken de knoD goed voorzien met loodvoorts van revolvers messen enz. Voor de revolvers waren gelukkig geene patronen aanwezig. Messen waren in beperkten voor raad en alleen het toeval dat eene factorij een dozijn of drie voorsnijmessen en vorken ontdekte welke al eenige jaren in afwachting op eene gelegenheid tot ver koop hadden gelegen gaf weer gelegenheid zich te versterken. De een kocht een mes en de ander eeD vork. Wij als vreemdelingen zagen deze toebereidselen met onrust aan dagelijks ziende hoe de menigte zich meer en meer opwond door spiritualiën. Een der voornaamste punten van de True Liberians was dat de tegenwoordige President ons als vreemde lingen eenige concessiën had gedaan door nog twee havens aan de kust open te stellen voor onzen handel. De True Liberians dulden geene vreemdelingen en be schouwen Africa als bun land het eigendom der ne gro's en zich zeiven als voorloopers der beschaving en der vestiging van één ondeelbaar Africauitsluitend door negro's bewoond en bestuurd. Wel willen ze gaarne de gelden van de blanken er voor gebruiken maar geene inmenging een inboorling van tweederlei bloed is hun reeds een doorn in het oog. De Whigs daarentegen zijn gematigder, zijn wel in zekeren zin even als hunne tegenpartij doch voeren daarbij aan wij hebben geen geld, geene machineriën, geene hulpmid delen van ons zeiven laten zich meerderen hier neer zetten door hunnen handel worden ook wij bevoor deeld laat hen het binnenland onderzoeken waar toch zooveel schatten sluimerenwij plukken toch altijd hun concessiën voor eene ontginning verleenende de koopsom van het land of bij het in- en uitvoeren der waarden in- en uitgaande rechten. Beide partijen troken trokken dagelijks heen en weêr, soms stokslagen en enkele malen geweerschoten wisselende. Een paar bebloede koppen waren er de resultaten van. Den 3 Mei was dan de dag der verkiezing en reeds des morgens vroeg wekte de muziek (trommels) ons, om de wederzijdsche partijen te zien passeeren elkaar uitdagende tot een gevecht. Dit had dan waarschijnlijk ook wel plaats gehad en de uitslag zou verschrikkelijk geweest zijn met al die stokken voorsnijmessen en vorken doch door de krachtige toespraak van het hoofd de Whigpartij een reusachtige negro gewapend met een 14shooting-revolving-gun (hetwelk door de leden der opposante partij angstvallig werd aangekeken), liep het gelukkig goed af. Door de True Liberians werd alles naar de stembus gesleeptzelfs jongens en de bewoners der gevangeniszoodat hun de zege bleef met eene meerderheid van 9 stemmen. Den volgenden dag was een ware feestdag voor ons blanken (3 in getal), aangezien toen de meeste voor snijmessen en vorken aan de huismoeders gegeven wer den om er des noods gebruik van te maken bij het ontleden vau een hertebout of een olifantspoot. Wij konden on3 nu weer vrij bewegen buiten de factorij hetwelk in de laatste twee maanden voor ons zeer ge vaarlijk was. In 't laatste nummer van de Gegenwart komt een artikel voor over „de mode" en de redenen welke tot de gestadige wijzigingen en veranderingen leiden. De schrijver beschouwt de mode uit een maatschappelijk oogpunt. Naar hij doet opmerken is het geen schoon heidszin zucht tot veranderingbegeerte om anderen na te volgen of ijdelheid die tot de mode aanleiding geven. Een en ander komt er wel bij in aanmerking, maar de grondslag ligt dieper, 't Is een maatschappelijk begrip dat hier op den voorgrond treedthet is de zucht van de hoogere klasse om zich van de lagere of juister gezegd van de middenklasse af te scheiden, want de lagere komt daarbij minder in aanmerking wijl het verschil met haar te groot is. De mode is het schotje voortdurend neergetrokken, voortdurend weder overeind gezetdat den voornamen stand afscheidt van de middenklasse. Het is de wed ijver tusschen de verschillende «standen," waarbij zich dit zelfde verschijnsel telkens voordoetde zucht van het eene deel om zij 't ook nog zulk een geringen voorsprong te behouden op degenen die haar volgen, en de begeerte van het tweede gedeelte om zich door onmiddelijke overneming der mode weder bij de hoogere klasse aan te sluiten. Daaruit zijn de karakteristieke uitingen der tegenwoordige mode te verklaren. Vooreerst ontstaat zij in de hoogere kringen, terwijl zij door de middenklasse wordt nagevolgd. De mode gaat van boven naar beneden niet van beneden naar boven de hoogere klassen „geven den toon aan," ge lijk het heet. Een poging van de middenklasseom een nieuwe mode in 't leven te roepen zou zelfs met de hulp van ware schoonheidsbegrippen niet gelukken; de hoogere klasse zou niets liever dan een mode voor zich zelf houden. Vandaar die onophoudelijke wisseling der mode. Hebben de middenklassen de nieuwe mode overgenomen, dan heeft zij haar eigenlijke waarde voor de hoogere klassen verloren, het onderscheidingsteeken is verdwenen en men heeft een nieuwe noodig. Daarom is nieuwheid de onafscheidelijke eisch der mode, wanneer zij haar doel wil bereiken. Zelfs het leelijke, het smakelooze kan haar dienst doen als het schoone gebruikt is en de geur van het nieuwe heeft verloren. De duur der mode staat in omgekeerde reden tot de snelheid harer verbreidinghaar korte duur is het noodzakelijk gevolg van de zeer volkomen gemeenschaps middelen van onzen tijd. Uit deze maatschappelijke overweging verklaart zich ook de karakteristieke eigenschap onzer tegenwoordige mode haar sterk aangevochten maar steeds gewillig gedragen tyrannie. Men moet de mode volgen wil men zich niet van eigen kring afscheiden en achter blijven zelfs al keurt men haar af op schoonheids- en andere gronden. De schrijver besluit met de opmerking dat de mode door deze beschouwing veroordeeld is wijl zij alleen is gegrond op de ijdelheid der verschillende standen. De aan de Union-maatschappij behoorende en in de vaart tusschen Engeland en de Kaap de Goede Hoop varende mailboot, genaamd Teuton, verliet den 31 Aug. 's morgens vroeg de reede van Kaapstad. De beman ning bestondvolgens de jongste berichten uit on geveer 85 man terwijl 162 passagiers en 25 koelies zich aan boord bevonden. Omstreeks 7 uren 's mor gens stoomde het vaartuig op eenigen afstand van Quoin Point en stootte daarbij op een rif. Aanvanke lijk bleef het zitten maar later, toen het weder vlot werdwilde het naar Kaapstad terugkeeren. In de nabijheid van de plaatswaar in 1852 een schip, met 438 personen aan boord te gronde ging, zonk de boot plotseling in de diepte. Er waren zeven booten aan boord deze waren reeds uitgezetmaar het schip zonk sneller dan men gedacht ha fnog slechts ééne boot was bemand waarin een aantal vrouwen en kinderen geborgen warendezej is evenwel niet terechtgeko men. De geredden, n.l. 25 van het scheepsvolk en 11 van de passagiers, hebben, na eerst met het schip gezonken en weer boven gekomen te zijnnog twee booten weten te bemachtigen. De amsterdamsche couranten waarschuwen hare stad- genooten tegen het gebruik van rauwe americaansche ham. Het is toch gebleken datbehalve de offïciëel ter algemeene kennis gebrachte gevallenin de laatste weken herhaaldelijk te Amsterdam groote partijen americaansche hammen worden ontvangenwaarin bij onderzoek trichinen zijn ontdekt. Men heeft vernomen, dat onlangs een doorreizend schipper ernstig ziek werd, na kort te voren ham genuttigd te hebben, in de over blijfselen waarvan trichinen zijn gevondenzoodat bier hoogstwaarschijnlijk aan een begin van vergiftiging door trichinen gedacht moet worden. Men zij dus op zijne hoede en zorge in allen gevalledat de ham vóór het gebruik goed worde gekookt. Men neemt thans te Berlijn zijn telephoon-biljet met evenveel gemak als een schouwburg- of spoorwegkaartje. Sedert 15 Augustus is aldaar namelijk aan het postkan toor eene zaal voor telephonie opengesteld, alwaar ieder met onverschillig welk geabonneerde aan het telephoon- net kan onderhandelen. Daartoe is de gelegenheid opengesteld om in die zaal inzage te nemen van de lijst der geabonneerden en tegen betaling van een telephoonbiljetdat aan het postkantoor is te koopen verkrijgt men het recht, gedurende vijf minuten van de telephoon gebruik te maken. Het telephoonbiljet is geldig voor den dag van afgifte de toelating in de telephoonzaal geschiedt naar het volgnummer der bil jetten, onder toezicht van een daartoe gesteld beambte. Maandagmiddag heeft een vreeselijk spoorwegongeluk plaats gehad te Charenton op de lijn ParijsLyon. Een trein was 's morgens te 5% uur van Montargis naar Parijs vertrokkenvol vrolijke lieden die van feesten terug keerden terwijl in de laatste wagon de leden van een liedertafe) zich bevonden uit Eertó-Alais, die zich naar een wedstrijd te Londen begaven. In plaats van door te rijden, gelijk de dienstregeling mede bracht moest de trein, wegens oponthoud van een andereaan twee stations stilhouden het laatst te Charenton, waar eenige reizigers uitstapten. Nauwelijks was hij weder in beweging of een sneltrein kwam er op aanvliegen die een weinig te laat was en daarom een ontzettende vaart had genomen. De locomotief werd op den laatsten wagenwaarin de zangers zaten, geworpen en bleef er als te paard op zitten. Op de vroolijkheiddie er in den trein heerschte volgde een vreeselijk tooneel, waarvan men de bijzonderheden niet lezen kan zonder tranen te storten. Twintig personen waren terstond dood dertig wer den gewond waaronder velen zoo vreeselijk dat zij het niet zullen overleven. De oorzaak is niet met juistheid bekend, maar wordt door de justitie onderzocht. Eenige uren daarna was de weg weder vrij en het verkeer hersteld. Maar tal van gezinnen zijn voor langen tijd door dit droevig voorval in rouw gedompeld. In de Sennaar, tusschen den Trigris en den Euphraat, heeit men de loffelijke gewoonte om wanneer de Ko ning niest, zich met een prikkelend voorwerp zoolang aan het puntje van den neus te kittelen tot er een uitbarsting volgt geheel gelijk aan die van den ko ninklijken neus. Dit geluid hetwelk allen in de aan grenzende kamers van het koninklijk vertrek moeten herhalen wordt in een oogenblik tot de troepen en de bewoners van den omtrek voortgeplant en weldra niest de geheele stad zoodat zelfs niemand overblijft om „wel bekome 't je" te wenschen. In een schrijven uit Smyrna van 15 Aug. j.l. leest men „Wij hebben ons gisterenavond uitnemend geamu seerd. De turken en grieken gelooven, dat de wereld vergaan zal op 15 November a.s. Ook bijgeloovige europeanen denken aldus Een engelsch fregat lag op de reede, en vernemende dat de inwoners bevende en rillende de maand Novem ber tegemoet zien, kwam men aan boord op het denk beeld om een grap te hebben. Tegen half 10 uur 's avonds zag men de lucht helder verlicht en een enorm zwart kruis in het midden van de lichtstralen. Na eenige minuten verdween het kruis en vertoonde zich een zwaard, 't welk dreigende de lucht doorkliefde. Smyrna Karatash Bournabat enz. enz. waren helder verlicht en in het Turksch kwartier was de schrik zóó groot dat men de huizen uitliep en, kermende op den grond vallendeangskreten slaakte en Allah 1 riep. •„De wereld |vergaat," gilde men „spaar ons och laat ons leven 1" Men dacht dat de komeetdie men eiken avond duidelijk onder den Grooten Beer kan zienin stukken gesprongen en op de aarde nederge- komen was. 't Was juist twee dagen vóór het Beyramfeest der Turken. Tot nog toe kan men hun niet aan het ver stand brengen dat enkel electrisch licht dit angstver wekkend luchtverschijnsel te weeg bracht." Op de zw'tsersche grenzen van Oostenrijk bevond zich dezer dagen zekere Turnheer, die een jaar geleden uit Oostenrijk gevlucht was, omdat hij beschuldigd was van het verspreiden van revolutionaire geschriften. De oostenrijksche grenswachters die zich gaarne van zijn persoon wilden meester maken zijn daarin geslaagd doch alleen door middel van eene list, die in hevige mate de algemeene verontwaardiging heeft gaande ge maakt. Turnheer is namelijk een zeer geoefend zwem mer en I September zag hij in het grenskanaalaan de overzijde bij de Rheinbrücke een oud man die gevaar liep van te verdrinken. Hij ging terstond te water en redde den man het leven. Toen hij echter den voet op oostenrijksch grondgebied zette werd hij gearresteerd en bleek hetdat de geredde met opzet te water gegaan was om hem naar de overzijde te lokken. 's Gravenüage 8 Sept. Bulletin 8% uur. Prins Erederik De koorts is gisteren allengs verminderd. De patient bleef echter steeds benauwdtot laat in den avonden bracht ook den geheelen nacht slape loos door. 's Gbavenhage 8 Sept. Nadat eèn bulletin vaü heden morgen had medegedeeld dat de prins een sla- peloozen nacht had doorgebrachtzijn de latere berich ten van hoogst zorgelijken aard en verkeert de prins in een zeer bedenkelijken toestand. Woensdag-avond is hier uit Purmerende, waar hij door onzen hoofdagent Bonouvrié en den Rijksveldwach ter Vermeulen uit de Rijp was opgespoord gevankelijk binnengebracht Sijmen Zuurbier, die den vorigen dag een hit van den heer Nienkemper uit de weide te Bergen gestolen en getracht had het dier te Pur merende te verkoopen. Tegen eenige jongens en een meisje die gedu rende de kermisweek onderscheidene voorwerpen van uitstallingen ontvreemd hebben is proces-verbaal op gemaakt. Aan 5 leden der kegelclub uit de sociëteit „de Unie" alhier, die den 4 te Amsterdam aan den wed strijd deelnamzijn personeele prijzen toegekend. Neemt men in aanmerking dat er slechts 46 zijn uit gereikt onder 240 deelnemersis dat inderdaad een schitterend resultaat. Bij het prijsschieten te Bergen van het kader der d.d. schutterij alhier, werd de le prijs behaald door den sergeant C. E. Steensel van der Aa de 2e door den sergeant D. M. Harteveldde 3e door den ser geant J. Bijloos. De uitslag van het op 5, 6 en 7 gehouden tweede toelatings- en herexamen aan de Rijks hoogere burger school is geweestdat tot de eerste klasse werden toe gelaten A. Fortuin, N. J. C. de Goede en A. Visser, 1 afgewezentot de 2e klasseP. M. J. Koek, bij herexamen D. J. Bosman tot de 3e klasse C. W. A. Essers J. Hanegraaff en W. A. van der Meulen bij herexamen A. HosH. P. M. Kraakman, C. Plan- teijdt en H. W. Zeilmaker; tot de 4e klasse bij her examen W. E. Andriessen G. J. Bosman, W. Sie- bert Coster, L. J. GrootM. Slooten en K. A. Stuart. Bii het den 6 gehouden examen van onderwijzers te Amsterdam zijn van de 15 candidaten 4 toegelaten, waarbij de heer J. de Groot alhier.

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 3