Over Alkmaars Raadhuis. fiutUulanb. Bimtetilanb. Bij de thans onderhanden zijnde herstelling der be nedenverdieping van het stadshuis is gebleken, dat zich aan elke zijde van het bordes der trap voormaals 2 ramen hebben bevonden. Sporen in het metselwerk gaven reeds aanleiding dit te veronderstellen het vin den van de bovendorpels der vroegere kozijnen binnen de muren heeft thans deze veronderstelling tot zeker heid gemaakt. Alzoo heeft de oude trap niet kunnen staan op de plaats van de tegenwoordige maar heeft de groote bovendeur toegang gegeven tot een, op een corbeau of op een paar zuilen gedragen balcon en hiervan zijn de sporen weder te vinden in het niet tot het bordes doorloopen der bergsteenen omlijsting van ge noemde deur. De toegang tot de bovenverdieping, vroeger ééne zaal waarin de volksbijeenkomsten de gildefeesten tijdens den bloei van den houthandel de houtveilingen gehouden en gedurende de kermis kra men geplaatst werden moet dan gezocht worden deels in de bestaande torentrap, deels in eene die zich, blij kens een oud schilderij van het beleg en blijkens een kaart van Drebbel van 1597, bevonden heeft op de binnenplaats, in den noordwestelijben hoek. Toch ge wagen de betrouwbare aanteekeningen van den uit Alkmaar naar Brabant verhuisden catholieken edelman Adriaan Westphalen zoon van den in 1653 overleden en in de Groote kerk begraven reiziger Frederik W van een dubbelen steenen opgangmet wapens en vaantjes dragende leeuwen. "Wij zullen deze te zoeken hebben voor het in 1694 verbouwde alweer volgens de schilderij der belegering met een hoogen gevel ge prijkt hebbende gedeelte van het stadshuis en wel vermoedelijk niet voor het midden daarvan, maar meer ter plaatse van den tegenwoordigen hoofdingang, voor welke meening eene oude teekening van een gedeelte van het gebouw aanleiding geeft. De oude trap kan dan niet de breedte en hoogte vau de tegenwoordige gehad heb ben maar heeft waarschijnlijk toegang gegeven tot eene eerste verdieping, gelijkvloers liggende met de bestaande boden-kamer. Van de vroegere inrichting van het vernieuwde gedeelte is het niet doenlijk zich thans eene voorstelling te vormen. In 1593 en 94 werden de secretarie en de weeskamer naar beneden in de vroegere woning van den concierge overge bracht en de prinsonzaal met een keuken in de sedert het begin der 16e eeuw tot het uitstallen van koopmanschappen gebouwde hal [waarboven eene kamer voor burgemeesteren en den gerechte] ge timmerd in 1603 werd besloten eene nieuwe kamer voor burgemeesteren tegenover de schepenskamer te maken, en in 1619 om eene kamer voor schepenen te timmeren over de 2 kamertjes van Gecomm. Baden [die later de verpondingkamer werden], en daartoe de „gemaakte schutting, dewijl die nu tot den ijk in den weg zal zijn, weg te nemen." Na al deze veranderin gen volgde de groote in 1694, zooals het latijnsche op schrift luidtwegens verval door ouderdom. Hieromtrent melden de resolutiën der Vroedschap het volgende: 24 April 1694 „Den Heer President Burgermeester Saven- huyssen heeft mede ter vergaderinge vertoont een mo del van een poorte om deselve te stellen aan den in- gangh van het stadtshuys; ende in de.iberatie gebraght ofte de Leeden van de Vroedschap souden kunnen goedvinden, dat deselve alsoo wierde geperfectioneert, waarop gedelibereert zijnde is goetgevonden ende ver staan de Hren. Burgermn. met ende beneffens de Hren. Bosch, Baart, Jr. Gerard van Egmont van der Nijenburg en Sijms te qualificeeren dit ende het ver dere werk sodanig te doen maacken als haar Ed wel Agbtb. sullen ordelen te behooren." 15 Juni. „Bij de Hren. Commissen. tot het doen repareren van het stad- huys alhier rapport wesende gedaan daar sij haar heb ben doen informeren door Eabrijckmren.Stadts- en andere basen op de bouvalligheyt van het oude stadt- huys het welcke sij verclaren coghschijnelijck niet lan ger te konnen staan en te bevreesen is dat in eorte tijt onder de voet sal moeten vallenhebbende tot bijlage een concept en model van 't selve met begro- tinge in 't generaal van costen soo materialen als arbeytsloonensouden sij van advijse sijndat het ge- melte Stadhuys soo voor als ter sijds in de Schoute straat na behoren souden dienen vernieuwd te worden in conformite van de modellen ter vergaderinge van de Hren. Vroedschappen geëxhibeertwaar op gedeli bereert sijnde is met eenparighevt geresolveert en goet gevonden de Hrn. Burgermren. en Oommissen, te be- danckenen ten desen te versoecken ende qualificeren, gelijek deselve gequalificeert werden mits desen omme dese vernieuwinge te doen soodanigh als sij bevinden sullen te behooren en deselve daar toe cum plena te authoriseeren." De woorden „het oude stadthuys" ver dienen opmerking. Dit gebouw reeds in een request van 1500 vervallen en nauwelijks te gebruiken genoemd, waarachter een steegje de Heerenstraat liep was dus niet grooter dan het in 1694 vernieuwde gedeelteen ten onrechte wordt dan ook gemeld dat ons stadshuis in 1520 volbouwd is't was toenmet behulp van kerkmeesterengerepareerd en met een vleugel aan de oostzijde vergroot. Te betreuren is hetdat van den ouden geveldie ongetwijfeld meer karakter bezat dan de in 1694 gebouwdegeene afbeelding bestaat. De mannen van laatstgenoemd jaar meenden het met hun quasi-dorisch werkelijk mooi te maken. De wapens der toenmalige burgemeesters, Mr. Adriaan Schagen, Simon SevenhuysenHendrik Brand en Floris van Teylingen, boven de beelden van de waarheid en de gerechtigheid (wier zwaard zoek schijnt) zijn in het laatst der vorige eeuw verdwenen. Van de nu verdwenen moderne trap wordt in de vroedschaps-resolutiën van 169498 niet gesproken wellicht is zij nog later aangebracht. C. W. B. DUITSCHLAND. Het Hof nam den rouw voor 3 weken aan wegens het overlijden van prins Frederik. De duitsche bladen spreken met zeer veel achting over dien prins en wijzen op de hartelijke vriendschap tus- schen hem en zijn zwager, Keizer Wilhelm en op de liefdedie hij op zijn landgoed te Muskau in Silezie verworven had. Den 9 's namiddags 1 uur kwam Keizer Wilhelm met den kroonprins en prins Bismarck te Neufahrwas- ser uit Dantzig aan met geestdrift door de talrijke menigte begroet. Gekleed in de russische generaals uniform begaf bij zich toen aan boord van het jacht Hohenzollernalwaar hij met generaal von Stosch en den bevelhebber op de brug plaats nam. Dit jacht stoomde door de feestelijk versierde haven naar de rede, waar het russische jacht Derschwam het tegemoet kwam onder saluutschoten van het gepantserde eskader. De beide jachten voeren dat eskader voorbij en bleven toen naast elkander liggen. Twee kleinere russische schepen volgden het russische jacht. Tegen 2 uur kwam de russische Keizer aan boord van de Hohenzol lern, waar Keizer Wilhelm hem aan de Koningstrap opwachtte; de Keizers omarmden elkander op hartelijke wijze. Ook de begroeting met den kroonprins was zeer hartelijk waarna de Keizer geruimen tijd met prins Bismarck sprak. Daarop werd een déjeuner ge bruikt. Aanvankelijk verkeerde men in onzekerheid of de Keizers nog aan wal zouden gaan toch had het plaats. Zij gebruikten te Dantzig het middagmaal en des avonds ging de Keizer van Eusland weer weg. Hoewel omtrent het juiste doel dezer bijeenkomst wei nig bekend iszoo wordt vrij algemeen daarin een vredelievend teeken gezien. Vóór eenigen tijd werd in sommige bladen een be richt opgenomen dat de Koning van Wurtemberg in het geheim Boomsch geworden was. Het te Petersburg verschijnende blad genaamd de Herold bevestigt thans dat bericht. ENGELAND. Een der voornaamste grondeigenaars in Ierland en tevens een der grootste tegenstanders van de landwet in het Hoogerhuis hoeft schriftelijk aan zijne pachters kennis gegeven dat hij toestemt in aanzienlijke vermindering van pacht en de terugkomst vergunt aan allen die vóór de aanneming dier wet door hem gerechtelijk van hunne hoeven zijn gezet. Zoo meer dere grondeigenaars op gelijke wijze gaan handelen, zullen pogingen om zich tegen die wet te verzetten waar schijnlijk weinig kans van slagen hebben. De verkie zing van den liberalen eandidaat te Tyrone is ook te gen den zin van Parnell uitgevallendeze had den kiezers aanbevolen, te stemmen voor den eandidaat van de conservatieven of voor dien van het landverbond. De Times schrijft omtrent de gebeurtenissen in Egypte, dat herstel van het gezag van den Khedive door den Khe dive zeiven zeker zeker het meest overeen zou komen met Engeland's wenschen en staatkunde. Het egyptische leger moet ontbonden worden. Eene gemeenschappelijke of afzonderlijke bezetting door Engeland en Frankrijk zou onoverkomelijke zwarigheden doen ontstaan. Er blijft dus geene andere keuze over, dan Turkije uit te noodigen,Egypte te bezetten, totdat de orde hersteld is. De nieuwe dokken te Liverpool werden door den prins van Wales in tegenwoordigheid van zijne vrouw en 3 dochters geopend. FBANKBIJK. De heer Boustan is, na verscheidene bijeenkomsten te hebben gehad met den minister van buitenlandsche zaken, naar Tunis terug gekeerd. De afgevaardigde voor Parijs Barodet zal onmiddellijk na de opening der nieuwe Kamer de benoeming eener commissie voorstellendie een uittreksel uit de ver- kiezings programma's samensteltom daaruit het plan der werkzaamheden op te maken. Albert Grévygouverneur van Algierskwam in Frankrijk den 9 aan en begaf zich onmiddelijk naar zijnen broeder den presidentdie zich te Mont-sous- Vaudry op zijn buiten bevindt. Den 11 hield de president-minister Ferry op het hem door zijne kiezers te Saint-Dié aangeboden feestmaal de vroeger aangekondigde toespraak waarin hij be toogde dat de laatste verkiezingen zich voornamelijk gekenmerkt hadden door de nederlaag der onverzoen- lijken en monarchisten. Hij deed uitkomen dat zijn ministerie geen ministerie van stilstand was en wees ten bewijze daarvan op de verdrijving der congreganis- ten en de hervorming van het openbaar onderwijs. Het land hadblijkens den uitslag der verkiezingende staatkunde der regeering goedgekeurd want de oude meerderheid wa3 nagenoeg geheel teruggekeerd. De verkiezings-programma's waren niet in den geest der onverzoenlijken gesteld. Slechts eene kleine minderheid verlangde de afschaffing der begrooting van eeredienst, welke de regeering verwierp. Deze beoogde eene nauw gezette, vastberaden uitvoering van het concordaat. Men zou daartoe geraken door eenige gemakkelijk tot stand te brengen wetten. Er was dus geene afbreking in den samenhang tusschen het oude en het nieuwe pro gramma der meerderheid. Er was zelfs geene verdeeld heid over de personen. De nieuwe meerderheid zou der regeering veroorloven eene duidelijker geteekende houding aan te nemen. Eene groote democratie kon geene reeks van opzienbarende verrassingen zijn. De regeering zou de militaire hervormingen voltooien. Aan den wensch ten platten lande tot verkorting van den militairen diensttijd zou voldaan worden zonder het leger te verzwakken. Hij keurde de beleedigingen af, door de bladen van de onverzoenlijken en het cen trum jegens Gambetta geuit. Eene partijdie zich van zoodanige middelen bediende en die de ontwape ning van het leger en het herstel der nationale militie eischtewas veroordeeld. Hij geloofdedat er eene eensgezinde meerderheid bestond bereid om eene wijze hervormingsgezinde staatkunde te ondersteunen. Hij verklaarde dat de groepen der linkerzijde en de Be- publikeinsche Unie tot eene enkele republikeinsche partij waren samengesmolten. Ten slotte wijdde hij een dronk aan de meerderheid die aankwam en aan de meer derheid die heenging. Zijne rede werd zeer toegejuicht. "Wederom is een bonapartistisch afgevaardigde tot de republikeinsche partij overgegaan en wel Cazeaux zitting hebbende voor de Hautes Pyrenees. De Bépublique framjaise acht den toestand in Egypte, die te voorzien was, ernstig, maar dat veel zal afhan gen van de middelen, die aangewend zullen worden tot herstel. Over de keus der middelen zal het zich niet uitlaten, zoolang het niet iu het bezit is van juiste gegevens omtrent de ware verhoudingen aldaar. TUBKIJE. Assim-pacha heeft aan den engelschea gezant te Konstantinopel verklaard dat de Porte wel dra aan de mogendheden een hervormingsplan voor Armenië zal indienen welk plan naar hare overtuiging wei de goedkeuring van Europa zal wegdragen. ALGEBIE. 5 Caidswaaronder twee ridders van het legioen van eer werden in het district Sidi- Belabbes aangehouden. Zij waren in het bezit van brieven, die bewijzen, dat zij in verstandhouding stonden met Bou-Amema. Er werden ook kruidmagazijnen ont dekt dat diepen indruk maakte op de inlanders. 500 Opstandelingen der Hammana-stammen die op Zaghoe aanrukten werden den 9 door de inwoners van het dorp Qualeria terug gedreven. Zij dreigden den volgenden dag in grooter aantal terug te keeren. De afdeeling van kolonel Corréard, goed van krijgsvoor raad voorzien, zou onverwijld naar Hammamet oprukken. Drie bataljons infanterie en eene batterij artillerie bezetten den 10 zonder eenigen tegenstand Sousa. De tunesische gouverneur en de voornaamste ingezetenen ontvingen hen goed. EGYPTE. Te Cairo brak den 9 vrij onverwacht een opstand uit. 4000 Soldaten met 50 stukken ge schut omsingelden het paleis van den Khedive de af kondiging eischende eener grondwet en de opvoering der iegersterkte tot 18000 man. De consuls (op het oogenblik van het uitbreken van den opstand was zoo wel de engelsche als de fransehe consul afwezig) traden met de ontevreden legerhoofden in overleg en de Khe dive maakte een besluit openbaarwaarin aan hunne eischen toegegeven en Cherif-pacha tot minister-president benoemd werd. De troepen juichten daarop den Khe dive toe en trokken af. Daarna was het overal rustig. VEBEENIGDE STATEN. De toestand van den President was den 8 's avonds half elf gunstiger de koorts was minder dan sedert verscheidene dagen de pols beter en de eetlust grooter. De geneesheeren wa ren vol moed. Het weder was veel koeler. Tot den 11 bleef de gunstige toestand steeds aanhouden. Het gezwel en de wonde verbeterdende koorts vermin derden en de slaap was voldoende. Den 11 was een minder gunstige dag. Aan het onderste gedeelte der rechter long deed zich eene ont steking voor, welke door de geneesheeren echter niet bedenkelijk werd geacht, 's Avonds te 11 uren sliep hij en was de pols rustiger. Masoneen onder-oificierloste den 12 een schot op den moordenaar van den PresidentGuiteau en werd gevangen genomen. De kogel ging vlak langs zijn hoofd en sloeg in den muur zijner cel. In Noord-Michigan hadden zeer ernstige boschbran- den plaats waarbij ten minste 200 menseben omkwa men. Sommigen vermoeden, dat dit aantal veel grooter zal zijn. Duizenden zijn zonder brood en dak in 20 districten is geen huis noch schuur of voorraad overgebleven het vee was verbrand en er bestond groot gebrek aan water. Een orkaan deed den brand snel toenemen terwijl de langdurige droogte daartoe ook medewerkte. In twee maanden was bijna geen regen gevallen. Eene onderstands-commissie wekt op tot het geven van ruime bijdragen. Bij de jaarlijksche harddraverij te Ilpendam op 7 Sept., is de prijs behaald door L' Innocent van J. Koster te Beemsterbereden door den eigenaar, de eerste premie door Aafje, van J. Dam te Schermeer, bereden door C. Broersde tweede premie door De Donau van K. Baars te Purmerende bereden door S. Visser. Te SassentTeim hebben den 8 zich eenige rumoer- makers in eene tapperij vereenigd en, toen deze te 10 uren ontruimd moest worden, zich op een publiek ter rein verzameld en zoodanige handelingen gepleegd dat de burgemeester het noodig heeft geoordeeld hen door cavallerie uiteen te laten drijven. Bij het beproeven van een torpedoboot, den 8, te Nieuwediep, is door het springen van een paar vlam pijpen de vlam in het ketelruim geslagenvan de 2 zich daarin bevindende personen bewam één, een stoker van de fabriek op Fijenoord, ernstige brandwonden aan hoofd en handen hij is ter verpleging in 's Bijks ma rine-hospitaal opgenomen. De ingenieur Löhnis kreeg eene brandwonde aan de hand bij het naar boven trek ken van den stoker. Daar de bevolking van Hillegom zich sedert het bekend worden van het besluit van Gedep. Staten waarbij het raadsbesluit om kermis te houden niet is goedgekeurd zeer rustig gehouden heeftis den 9 de militaire bezetting verminderd tot op 17 man infanterie en 12 huzaren. De commissie voor de internationale spoorweg- statistiek welke hare eerste zitting in 1877 te Bome en hare tweede in 1878 te Bern heeft gehouden, heeft den 9 hare derde vergadering in het Binnenhof te 's Gravenhage geopend, waar zij door den minister vau waterstaat namens de regeeringwerd verwelkomd. 32 Personen namens als vertegenwoordigers van ver schillende regeeringen en spoorweg-directiën aan de beraadslagingen deel. Den 11 deden zij een uitstapje naar Amsterdam over den Holl. spoorweg en keeraen zij over den Bijnspoorweg naar den Haag terug, Den 9 is te Arnhem aanbesteed het bouwen van. een internaat aan de Bijks-landbouwschool te Wagenin- gen, welk werk gegund werd aan den minsten inschrij ver den heer J. v. Groenendaalte Loosduinen, voor 44,375. Het lijk van prins Frederik is den 10, 's avonds gekist, in tegenwoordigheid van den prins v. Wieden van het dienstdoend personeel. De onmiddelijk geslo ten lijkkist werd in een ander vertrek op een met

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 2