STAATSLOTERIJ. Dinsdag 13 Sept. Se lijst. No. 20095 1520No. 490 1000, No. 15150 400, No. 10415 en 16196 200, No. 2813, 3410, 5649 en 17118 100. S»fabö~15cricfiteti. rouwlafeen overtrokken estrade geplaatst, 's Prinsen hofmaarschalk de heer M. graaf v. Limburg Stirum, is benoemd tot uitvoerder van zijnen uitersten wil. Den 10 is te 's Gravenhage overleden mr. C. Ie Clercq oud-secretaris-generaal van het ministerie van buitenl. zaken. De Maas is in de laatste dagen zoo gewassen dat alle uiterwaarden overstroomd en vele veldvruchten bedorven zijn. Te Grave bedroeg de was van Zaterdag middag 1 uur tot Zondagavond 8 uren 32 palmen en tot maandagmiddag 1 uur op nieuw 9 palmen toen waren 200 mm bezig aan het dichten van den bovenmond. In den nacht van 1011 Sept. zijn uit de r. c. kerk te Kralingen 2 offerbussen gestolen. De dieven hebben om binnen te komeneen der zijramen ge deeltelijk vernield en zich blijkens gevonden sporen van bloed bij het uitbreken der ruiten gewond. In den tuin van dr. J. v. d. Broeke te Westzaan heeft den 11 de tentoonstelling van bloemen, van wege de vereeniging „Floralia", plaats gehad. Zij werd be zocht door ongeveer 450 personen. Van de 970 aan 120 ingezetenen in het voorjaar uitgereikte plantjes waren er 893 tentoongesteld. De Hooge Kaad heeft den 12 verworpen het cas satie-beroep van den graanhandelaar v. Baarle te Breda, door het gerechtshof te 's Gravenhage veroor leeld we gens poging tot omkooping van een openbaar ambtenaar. Door de Holl. Spoorwegmaatschappij is den 12 te Amsterdam aanbesteed het vergrooten van a. eene loco- motievenloodsb. der goederenloods van den Ooster spoorweg te Zutfen; waarvoor minste inschrijvers waren: a. de heer B. H. Trooster, te Zwolle, a 15,970, b. de heer J. J. Landweertte Zutfen, a 7027. De prins v. Oranje is den 12 uit het buitenland in den Haag teruggekeerd en heeft zich terstond naar het Huis de Pauw begeven. In den na^ht van den 1213 is te Warmenhui- zen bij de G, in de nabijheid der R. C. kerk ingebro ken. Naar men ons mededeelt ging de diefstal verge zeld van een poging tot moord, waarin de dieven echter verhinderd schijnen te zijn. Zij namen voor een belang rijk bedrag aan contanten mede. Voor den aanleg en de exploitatie van een stoom tram op Midden-Java, die van Samarang over Dernak, Koedoes en Patti naar Joana of Djowana zal loopen is eene naamlooze vennootschap ontworpenwelke de concessie van de 3 concessionarissen zal overnemen. Als directeur zal optreden mr. H. M. A. bn. v. d. Goes, thans chef van dienst van mouvement bij de Maatschap pij tot exploitatie van Staatsspoorwegen. Het maat schappelijk kapitaal bedraagt 4 miljoen verdeeld in 4000 aandeelen van 1000. Voor 3648 aandeelen wordt de inschrijving tot 16 September opengesteld. Te Kralingen zal 1 October de voor 200 a 250 kinderen bestemde school ingewijd worden verbonden aan het nienwe zustergesticht; 9 franciscanessen uit de inrichting te Heithuizen zullen daarin onderricht geven. Met 1°. October zal de reorganisatie der policie te Amsterdam in alle 5 sectiën zijn tot stand gebracht en zullen mitsdien de zoogenaamde nachtwachts ophouden in functie zijn. B. en W. stellen den raad voor om hun, die meer dan 15 jaren dienst tellen en niet in de ter men vallen om gepensioneerd te worden eene gratifi catie te verleenen van 10 tot 50 naar gelang van hunnen diensttijd, voor de korporaals met f 10 en voor de sergeanten met 20 verhoogd. De tentoonstelling der Holl. Maatschappij van Landbouw te Schagen is wegens het overlijden van prins Frederik eene week uitgesteld en zal dus op 8 October geopend worden. Aan de universiteits-bibliotheek te Amsterdam zijn in bruikleen aangeboden de boekerij van de Maatschap pij tot bevordering van toonkunst en die van de Ver eeniging voor Noord-Nederlands muziekgeschiedenis. De gemeenteraad van Hoog-Blokland heeft het vergunningsrecht voor het tappersbedrijf bepaald op 25 voor elke 100 huurwaarde of gedeelte daarvan. Bij den consul-generaal van Turkije is voor de ongelukkigen door de aardbeving te Chio aan giften ingekomen 1082,25. Uit Putten is in het huis van arrest te Zwolle overgebracht een gepensioneerd o.-i. militairzekere Jean Charles Mortier. Deze Mortier huwde naar men verzekert, vóór eenige jaren met eene vrouw uit Sluis, in Zeeland, en vestigde hij zich te Armentier, bij Rijssel, in Frankrijk. Na een paar jaren verliet hij zijne vrouw en twee kinderen en wis"; hij met valsche papieren in o.-i. dienst te treden. Twee jaren daarna werd hij afge keurd, keerde naar Holland terug met f 320 pensioen, vestigde zich te Putten en trad weder in het huwelijk. Zijne eerste vrouw vernam onlangs de toedracht der zaak en kwam over om zich daarvan te overtuigen. Op hare aanklacht is hij thans gearresteerd. Het bestuur der 6e afdeeling van de Maatschap pij van Landbouw te Breda heeft den heer W. Sluis te Beemster de gouden medalje toegekend als erken ning voor de groote bereidvaardigheid waarmede hij te Bergen op Zoom aan het voorstellen van het Swartz- sijsteem een goed resultaat heeft verzekerd. Bij de d.d. schutterij te Hoorn is benoemd tot len luitenant L. Hooft, thans 2e. luit.; bij die te Pur- merende tot kapt.-commandant J B. M. Brantjes, thans 2e. luit., tot 2en luit. P. J. B. Middelhoff, thans serg.- rnajoor. Het wegens het overlijden van prins Prederik uitgestelde nachtfeest te Zandvoort is alsnu bepaald op zaterdag 17 Sept. In een paar gemeenten nabij Maastricht hebben de landbouwers weder grooten last van de hamsters daar korenwolven genoemd. Te Eysden waar eene premie van 20 centen voor een volwassen en van 10 centen voor een jongen hamster wordt uitbetaald, zijn er reeds bijna 200 gevangen. Te Gronsveld is een nest met 18 jongen gevonden. Het huishoudelijke feest van de leden der ver eeniging „Het Metalen Kruis" is wegens het overlijden van prins Frederik uitgesteld. Dr. Hartog Heys van Zouteveenbenoemd tot lid van den gemeenteraad te Assen heeft bezwaar ge maakt den eed af te leggen als zijnde strijdig met zijne overtuiging, en zich daarop, ingevolge het verzoek van den voorzitter, verwijderd. De minister van binn. zaken heeft den burgemeester berichtdat de regeering het eens is met zijne uitlegging van art. 39 der ge meentewet dat alleen doopsgezinden vrijgesteld zijn van den eed. De heer Hartog Heys zal zich nu tot de 2e Kamer wenden met verzoek hem te handhaven in zijne rechten als nederlandsch burger en gekozene de3 volks bij art. 164 en 166 der grondwet gewaar borgd in welke rechten hij door de beslissing des burgemeestersom hem niet zonder gedwongen eeds aflegging toe te laten meent verkort te zijn. De ge meenteraad djor den heer Hartog Heys verzocht zijn gevoelen te kennen geven over de beslissing van den voorzitter, heeft den 10 zich met 8 tegen 2 stemmen onbevoegd verklaard, in deze eene beslissing te nemen. De bij de 2e. Kamer ingediende wetsontwerpen tot regeling der levende strijdkrachten zijn zeer omvang rijk. Dat betreffende de nationale militie telt 221 dat betreffende de schutterijen 282 artikelen. De beide memoriën van toelichting beslaan 84 en 79 bladzijden. De ministers van oorlog, marine en binn. zaken zijn van meening, dat de grondwettige bepalingen wat aan gaat de aanvulling van het leger door loting onder de milicieplichtigen niet zijn overeentebrengen met eene afschaffing der plaatsvervanging. Waar het toeval, het lot de personen aanwijst, mag men niet meer verlangen dan het noodige aantal manschappen mits deze aan de eischen van zedelijkheidleeftijd en lichaamsbouw voldoen. Ook zijn zij van oordeel dat de grondwet het vormen van kader en zelfs van officieren uit de lotelingen niet bedoelt, en de persoonlijke dienstplicht dus tot kadervorming niet geëischt mag worden. Even min wordt de persoonlijke dienstplicht ter verbetering van het gehalte van het leger noodig geachtaan de meer ontwikkelden zouden voorrechten toegekend moe ten worden welke bij de minder-ontwikkelden onte vredenheid zouden verwekken. De grens van leeftijd voor plaatsvervangers worde beperkt tot 30 jaren. Dienstvervanging bij de schutterijen is voortaan uitge sloten. In den nacht van 16 op 17 Juli heeft een talrijke bende brand gesticht in een ehineesche bakkerij bij Pager-Aijer in Atehin waarbij ongelukkig een vrouw verbrandde; maar bij dien aanval verloor de vijand daar veertig dooden behalve degenendie in het bosch gevallen en niet gevonden zijn. Van de onzen werd niemand gewond. Te Palembang zijn door de waakzaamheid van den resident Laging Tobias 31 samenzweerdere der vroegere Sultans-familie opgelichtbetrokken in een complot aangelegd door den oud-Sultan van Djambidenzelfden die den tocht van Schouw-Santvoort belemmerd heeft en die eenigen tijd geleden menschen uitzond om eu- ropeanen te Palembang te vermoorden. Het vacant worden van zijn vroegeren troon te Djambi door den dood van zijn opvolger had hem dit complot doen sme den dat gelukkig in tijds ontdekt en verijdeld is na de snelle aankomst van den door den resident aange- vraagden oorlogsstoomer Borneo. 2e Klasse. 12 Sept. Ie lijst. No. 4401 f 20000, No. 6762 5000, No. 8036 1000 No. 467045 en 14003 100. Aan de ontwerp gemeente-begrooting voor 1882 aan de raadsleden rondgedeeld worden de volgende bizonderheden ontleend. Ontvang. Hoofdstuk I. Res tanten f 3216,18; batig saldo van 1880 2502,15%. Hoofdstuk II. Inkomsten van gemeente-eigendommen en be zittingen f 7237,65. Hoofdstuk III. Afd. I, 40 opcenten op de hoofdsom der belasting op de gebouwde eigen dommen 800010 opc. op de ongebouwde eigen dommen 490 50 opc. op die der personeele belas ting 24250 afd. II, 4/5 gedeelten der rijks perso neele belasting 46500 afd. IIIhoofdelijke omslag f 30000 hondenbelasting 1000 belasting op open bare vermakelijkheden 200 afd. IV, leges ter secre tarie 350; heffing voor gebruik van gemeentewater en grond 725 tol op den Hoever schelpweg 790; begrafenisrechten 1000; schoolgelden voor lager on derwijs 8000 idem voor de klasse van oude talen 80; marktgelden, waaronder wik- en weegloonen en zakkengeld op de graanmarktf 43000 heffing naar aanleiding der drankwetin afwachting van de te nemen beslissing omtrent het vergunningsrecht 10. Hoofdstuk IV. Ontvangsten van verschillenden aard f 29345,20, waar onder 18000 opbrengst van aschvuilnis, mest, tonnen enz. en f 10735,20 voor 30°/o vergoeding van het rijk in de kosten van het lager onderwijs. Hoofd stuk V. Buitengewone ontvangsten 40200, waarvan 40000 aan tijdelijk op te nemen gelden ter voor ziening in het gebrek aan kasgeld. Uitgaaf. Hoofdstuk I. Kosten van huishoudelijk be stuur f 13821. Hoofdstuk II. Kosten van invordering van plaatselijke belastingen f 11436, waaronder f 2700 voor uitkeering aan het Rijk van het aandeel in de kwade posten der dir. belastingen. Hoofdstuk III. Afd. I, Jaarwedde van architect klokkenisthorologiemaker op zichter over den houtdoodgraver en doodgraversknecht f 3550; afd. II, Onderhoud van gebomoen enz. ƒ5070,40. Voor eene nieuwe pomp op de vischmarkt wordt f 486 aangevraagd en voor vernieuwing van een deel der door paddestoelen verteerde vloeren en kasten in het ijkkantoor f 446,40; afd. Ill, Wegen, straten pleinen vaarten, bruggen, plantsoenen en andere werken ƒ55570,62. De volgende straten worden voorgedragen om geheel of gedeeltelijk vernieuwd of verlegd te worden Doe lenstraat 572, Achterfnidsen f 1564, Hekelstraat 244Zeglis 1247, Voormeer (nabij het Raakaje) 378, Raaksjeƒ793, Zevenhuizen 329, Lombardsteeg f 187, Voordam 1009,05. Voor het maken van trot toirs in de Boekelaan 3020 en voor het bestraten der Baanstraat f 2060. Voor het tolhuis op den Hoe- verweg wordt aangevraagd f 232. De volgende brug gen zullen herstellingen ondergaan bij de Verlaatjes 260, over den Singel bij het Klein Nieuwland/137, ophaalbrug Kanaalkade ƒ80, Overtoom bij de Zes Wie len f 211 voor de vernieuwing der brug over de Kooltuin bij het Luttik-Oudorp 1224voor-verwen van brugleuningen 113 en voor een schilderhuis bij de Rootorensbrug f 50. Voor de herstelling van wal len aan de Oudegracht wordt 4018,67 aangevraagd aan de Zijdam 1297,24, aan het Zeglis 209,10 en voor schoeiing aan het Baanpad 140. Voor de ge meente-reiniging 19262; afd. IV, lasten t 300. Hoofd stuk IV. Afd. I, Kosten der openbare veiligheid en brand weer jaarwedden 9582,50 afd. II, Andere kosten f 7784, waaronder 4000 voor kosten van verlichting en f 2394 voor kosten der schutterij. Hoofdstuk V. Kosten der plaatselijke gezondheidspolitie f 370. Hoofd stuk VI. Onderwijs. Afd. I, lager f 36309. Voor jaar wedden 25800voor een lokaal bij de meisjesschool ten behoeve der aanvangsklasse 4000; afd. II, klasse voor oude talen 1815, burgeravondschool 2674, commissie van toezicht middelb onderwijs 50. Hoofd stuk VII 13771, waaronder voor verp/egingskosten van krankzinnigen 3100,subsidiën aan instellingen van weldadigheid 5098,geneeskundige dienst 5473, Hoofdstuk VIII. Renten en aflossingen f 62150, namelijk 11150 voor renten, 11000 voor aflossing en 40000, voor aflossing van tijdelijk op te nemen gelden. Hoofd stuk IX Pensioenen en wachtgelden f 200. Hoofdstuk X. Verschillende uitgaven f 5379, waaronder brandverzeke- ringskosten 600 muziekkorps 2500 uitkeering aan de Hervormde kerk 1200, museum 500. Hoofd stuk XI 5750 waaronder 5500 voor wederinkoop van verkochte 2%0/o Nationale schuld. Hoofdstuk XII 11323,66%, dit hoofdstuk is voornameljk zoo ruim in verband met de onzekerheid omtrent de uitkomst der gemeente-reiniging. Zondag morgen heeft in de Groote kerk de be vestiging plaats gehad van den nieuw beroepen predi kant den heer Guldenarmdie 's avonds zijn dienst werk aanvaardde met eene rede naar aanleiding van Handel. 8, 5 b. De bevestiger, ds. Schuller tot Peur- semhad tot tekst Joh 17. 19. Bij de christ.-geref. gemeente werd denzelfden dag door ds. Lindeboom van Zaandam bevestigd de beroepen leeraar ds. Constant en deed deze ziine intreêrede. De tekstwoorden van den bevestiger waren Psalm 132 9, van den nieuwen predikaat. 1 Kon. 22 14. Aan den heer J. M. Otto,, kapelmeester der d. d. schutterij alhieris door den Koning den personeelen rang van tweeden luitenant verleend. Met genoegen werd die benoeming door ons vernomenomdat wij daarin tevens eene hulde zien aan het stedelijk muziek corps. Zij, die de uitvoeringen van dat corps in den laatsten tijd bijwoondenzullen met ons instemmen wanneer wij zeggen, dat er in vergelijking van vroeger aan merkelijke vooruitgang is op te merken en dat het corps ook elders op prijs wordt gesteld bewijzen de uitnoo- digingen die het ontvangt, om zich daar te laten hooren. Die aanmerkelijke vooruitgang is zeker toe te schrijven aan de goede leiding van den kapelmeester en aan de overeenstemming tusscben hem en de leden van het corps. Wij vertrouwen dat zijne benoeming te meer tot eeD prikkel zal strekken om op den inge slagen weg krachtig voort te gaan en te toonen wat ijver en volharding vermogen wanneer slechts goede wil aanwezig is. In de vergadering van den gemeenteraad van 20 Augustus 1856 werd besloten tot oprichting eener op 15 September te openen instelling voor middelbaar onderwijs onder den naam van gymnasiumonder het bestuur eu hoofdonderwijs van een rectortot welke betrekking benoemd werd de heer dr. J. J. de Gelder te Leiden. Donderdag zal het dus 25 jaren geleden zijn, dat genoemde heer zijne krachten gewijd heeft aan de geestelijke ontwikkeling onzer jongelingschap, en hoe hij dat gedaan heeft daarvan getuigen zijne talrijke leerlingen, waarvan velen zich eene eervolle positie in de maatschappij verworven hebben. Zij zijn dan ook eenstemmig in bun gevoel van hoogachting voor den degelijken en bekwamen man, die, hoe ook zijn leeftijd geklommen moge zijn, nog met opgewektheid zijnetaak als onderwijzer vervalt en zich door hetgeen hij ook in andere betrekkingen steeds met onbezweken ijver verrichtte den dank onzer burgerij heeft verworven. Tot lid der in 1881 te Utrecht zitting te houden commissie voor het afnemen der examens in de engel- sche taal is benoemd de heer J. G. Sennetleeraar aan 's Rijks hoogere burgerschool alhier. Wij wijzen belanghebbenden en belangstellenden op de advertentie in dit blad blijkens welke de door de Floralia-commissie uitgereikte planten moeten inge leverd worden op 16 en 17 en zullen tentoongesteld worden op 18 dezerin de groote zaal van den heer Switzar. POLICIE. Ter terugbekoming is aan het Commissariaat van Policie het navolgende voorhandenals een stalen rozenkrans, een porte- monnaieinhoudende eenige centen, sleuteltjes enz., een met zilver gemonteerde schaar, twee sleuteltjes aan een touwtje, een met goud gemonteerd steenen oorbelletje, een onderstuk van een gouden oorbelletje, een zilveren knipje met koralen beursje, een gouden kapnaaldeen gouden armband en 2 huissleutels, BURGERLIJKE STAND. GETROUWD. 11 Sept. Cornelis Visser en Antje de Wolf. GEBOREN. 11 Sept. Maria Elisabeth, D. van Carl Gerhard Christiaan Hein- rich Euhrman en Catharina Donnee.Helena Johanna, D. van Antonius Ernestus Augustinus Buissink en Helena Theodora Eransen. Jan, Z. van Johannes Nioolaas Okke van der Stok en Elisabeth Lebbing. Gertrude Marguerite Marie Catharine, D. van Johan nes Hendricus Blom en Catharina Bruin. 12 Johanna Petronella D. van Jan Hendrik Ooijevaar en. Elisabeth Purmer.

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 3