ffitmctilattb. bericht van Ourabidat zoo niet voldaan werd aan de eischen tot afzetting van het ministerie, invoering eener grondwet en vermeerdering der troepen, de manschap pen naar het paleis oprukken en aldaar blijven zouden, totdat hunne eischen waren ingewilligd, als van oordeel, dat Eiaz-pacha het land aan Engeland had verkocht. Onmiddelijk na ontvangst van dien brief ging Daoud- pacha naar het paleis en gaf daarvan kennis aan den Khedivedie den engelschen onder-consul Colvin om raad liet vragen. Deze gaf den raaddoor de op te roepen getrouwe regimenten en de politie het paleis te doen omsingelende oproerlingen aftewachten en hunne aanvoerders gevangen te nemen. Op aanraden van Riaz-pacha en anderen vereenigde de Khedive zich met dit gevoelen en ging hij met Colvin naar de citadel, waar de troepen vol geestdrift, hem hunne trouw be tuigden. Daarna achtte hij het noodignog een ander regiment te bezoeken, dcch aldaar aangekomen, vernam hii, dat het met het geschut reeds naar het paleis was opgerukt. Hij reed daarheen en zag ongeveer 4000 man met 18 stukken geschut bijeen. Hij wilde door eene zijdeur het paleis binnengaan doch Colvin hield hem terug en raadde hem aan zich voor het hoofd der oproerlingen te vertoonen. Op dat oogen- blik kwam Ourabiomringd door officieren te paard met uitgetrokken sabel naar hem toe. De Khedive beval hem af te stijgen en zijne sabel in de schede te steken. Ourabi voldeed hieraanwaarna gevraagd werd, wat hij wilde. Het antwoord luidde kortaf: dat hij en de zijnen recht en billijkheid eischten en den Khediveals deze daaraan voldeed als hun meester bleven erkennen maar dat zij anders een op volger gereed hadden. Daarop ging de Khedive terug met Colvin die met de oproerige officieren in onder handeling trad waarbij hij hun het dwaze en gevaar lijke hunner eischen onder het oog trachtte te brengen. De officieren bleven onverzettelijk. Te half 5 kwam de engelsche consul Cookson, met den oostenrijkschen con sul in het paleis. De fransche consul-generaal bevond zich te Alexandrie en de fransche controleur-generaal, de Blignièreswas juist naar Parijs vertrokken zoodat de fransche invloed zich bij deze onderhandelingen niet kon doen gelden. Later kwam de fransche consul uit Alexandrie terug en vereenigde zich volkomen met hetgeen door zijn britschen ambtgenoot gedaan was. Cookson kwam Colvin te hulp maar ook zijne bewijs gronden vonden geen ingang. De officieren gaven zeer beleefd kortaf ten antwoord, dat zij nu eeamaaal hunne eischen hadden gesteld en dit eene zaak was die hun alleen aanging en waarmede de vreemdelingen niets te maken hadden. De Khedive verklaarde daarop, bereid te zijn het ministerie te ontslaanmaar ten opzichte der beide andere punten eerst te Konstanti- nopel raad te moeten inwinnen. Wat de keuze van nieuwe ministers betrofde Khe dive stelde voor, Haïdar-pacha en Eyoub-pacha te be noemen doch de officieren wilden van geen van bei den hooren en noemden Cherif-pacha. De Khedive meendedat Cherif zou weigerenmaar gaf toe en beloofde hem te zullen ontbieden. De kolonels ver langden daaromtrent schriftelijken waarborgwaar aan voldaan werd. Een brief werd onderteekend waarin Cherif werd verzocht een nieuw ministerie sa men te stellen. Deze naar de oproerlingen gebrachte brief werd hun door Ourabi voorgelezen. Daarop groet ten zij en namen den terugmarsch aan maar keerden nog even terug en eischten de afzetting van den pre fect van politiewaarin zij echter door de heeren Colvin en Cookson die daarvan niets wilden hooren werden tegengegaan. Het antwoord van Cherif-pacha was, zooals de Khe dive verwacht had hij verklaarde geene benoeming op voordracht van oproerlingen te willen aannemen. Later schijnt dit toch in orde te zijn gekomen. VEREENIGDE STATEN. De onderstands-commis sie in Michigan heeft de streken bezochtwaar de boschbranden hebben gewoed. Zij deelt mede dat reeds 200 slachtoffers begraven zijn en nog voortdurend lijken gevonden worden 1500 huisgezinnen 10000 personen verkeeren in ellende en velen zullen van honger om komen wanneer hun niet spoedig hulp wordt geboden. Den 13 verliet president Garfield voor de eerste maal het bed. Hij bracht een half uur door op een leun stoel zonder vermoeidheid te gevoelen. Hiermede zal worden voortgegaan zoolang de toestand gunstig blijft. De longontsteking vermindert. ZUID-AERICA. Op eene groote bijeenkomst van Boeren den 12 te Pretoria gehouden, naar aanleiding der benoeming van afgevaardigden voor den n.euwen Volksraad werd algemeen de wensch geuit dat het verledene mocht vergeten worden en alle bewoners der Transvaal de handen ineen zouden slaan ter bevorde ring van den vooruitgang des lands. Een voorstel werd aangenomen waarbij de handelingen van de regeering der Boeren goedgekeurd werden en de Volksraad ge machtigd werd de met Engeland gesloten overeenkomst te bekrachtigen. Tevens werd daarin de hoop uitge sproken dat de vraagstukken van geldelijken aard die betreffende de inboorlingen en het toezicht van de engelsche regeering op de betrekkingen met het bui tenland in een milden geest met Engeland afgedaan mochten worden. Den 10 zijn te Monnickendam in het openbaar voor slechts f 5345 verkocht de 12 Poel-, Eijper- en Kadoelermolens die indertijd p. m. f 20000 per stuk gekost hebben en door de stichting van 3 stoomgema len overbodig zijn geworden. In de r. c. S. Jacobskerk te 's Gravenhage zijn den 11 tachtig militairen opgenomen in een door den kapelaan Moormans opgerichten bondmet aflegging voor het altaar van de beloftedat zij God bovenal maar ook den Koning trouw zouden zijn in tijd van nood het vaderland trouw eir eerlijk zouden dienen, en zich van dronkenschap, ontucht en godslastering zouden onthouden. Hun werd als teeken van toetreding een aan een rood lint bevestigde vergulde medalje om den hals gehangen. Bij de harddraverij op 11 Sept. te "Wognumisde prijs gewonnen door de Nobelvan T. Schilder te Spierdijk, pikeur J. Schilder, de premie door Hillegonda, van J. Klaver te Spierdijk pikeur C. Bier. Den 11 is uit een vaartuig te Gouda waarvan de schipper met zijn gezin ter kerk was 241 aan goud- en zilvergeld ontvreemd. De dief heeft daartoe eene kast in de kajuit opengebroken maar bank- en muntbiljetten gouden en zilveren sieraden onaange roerd gelaten. Den 12 is door den geneesheer Hemker te Rot terdam bijgestaan door 4 anderenbij de verlossing eener dame met het beste gevolg de keizersnede toe gepast. Den 12 zijn te Amsterdam voor 7500 tot af braak verkocht 68 voor ongeveer 10 jaren gebouwde perceelen aan de Jan Steenen Govert-Plinckstraten nabij den Buiten-Amstel, behoorende aan de maatschappij „de Bouwkas." De afbraak geschiedt met het oog op de uitbreidingsplannen in dat gedeelte der stad. De te 's Gravenhage gehouden vergadering der commissie voor de internationale spoorwegstatistiek is den 12 gesloten. Te de Rijp is den 12 tot wethouder verkozen de heer P. A. Harreboméein de plaats van den heer E. E. Vrijdag die voor de benoeming bedankt heeft. Te S. Pancras isin de plaats van den heer M. Visser, tot wethouder benoemd de heer A. Kok. Te Schagen de heer Smit. De prins v. Oranje heeft den 12 een massief zil veren krans gevoegd bij de vele kransen en bloemen die de lijkkist van prins Prederik bedekken. Ter aanvulling van het bericht in ons vorig num mer over eene inbraak te Warmenhuizen in den nacht van 1213 dezer, is nog te melden dat de 2 onbe kende dieven 2000 ontvreemd en vruchteloos getracht hebben de meid te binden. Nog meldt men dat in 1861 in dezelfde woning iets dergelijks heeft plaats gehad. Den 13 is te Zaandam met 289 van de 369 uit gebrachte stemmen tot lid der Prov. Staten van Noord holland gekozen de heer J. Zwaardemaker Dz. Het kerkgebouw en de pastorie der ontbonden evang.-luthersche gemeente te Nieuwediep zijn den 13 in openbare veiling verkocht voor 4700. Het kerk gebouw zal tot graanpakhuis worden ingericht. Den 13 heeft aan het ministerie van buitenl. zaken de onderteekening plaats gehad van eene overeenkomst tusschen Nederland en Roumanietot wederkeerige uitlevering van misdadigers. De gemeenteraad van Leiderdorp heeft den 13, met 6 tegen 4 stemmen, aan de Nederlandsche Stoom trammaatschappij vergunning gegeven tot het leggen van spoor door de gemeenteten hehoeve van den stoomtram LeidenWoerden. Den 13 zijn te Haarlemmerliedeten huize van een watermolenaar, terwijl hij afwezig wasuit eene kamer verschillende goederen gestoleno. a. een zil veren horlogeeen gouden haarstifteen koralen ket ting met gouden slot en eene jas. In de diamantslijperij aan de Daniël-Stalpert- straat te Amsterdam is den 14 een jongen tusschen de drijfriem der stoommachine geraakt. Hij werd vreeselijk verwond naar het gasthuis vervoerd. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 14 eene overeenkomst met de directie der Havenstoomboot- dienst goedgekeurd, waarbij aan haar gedurende lOjaren monopolie verleend wordttegen eene uitkeering van 5 p. c. harer bruto-ontvangsten aan de gemeente. Een amendement van den heer Hovy, om de zondagsdienst te beperken, werd alleen gesteund door den heer Glin- derman en kwam dus niet in behandeling. Er werd besloten tot aankoop van een zesde stoomspuit en van eene stoomboot met pompter blussching van brand door de havenpolicie. Den 14 is te Haarlem, ter gelegenheid van het 25 jarig bestaan van het genootschap „Weten en Werken", plechtig geopend eene tentoonstelling van voorwerpen, door personen tot den handwerksstand behoorende te Haarlem en in den omtrek woonachtig, vervaardigd. Het kamp dat als voorzorgsmaatregel tegen uit breiding van het roodvonkgedurende 4 weken door 500 militairen der lichting van 1878 op het exercitie terrein te Bergen op Zoom betrokken is geweest, werd den 15 ontruimd en opgebroken. Het roodvonk is thans geweken. De hoofdingenieur van den waterstaat in het 6e. district, de heer J. M. E. Wellan wordt met 1* Oc tober van 's Hertogenbosch verplaatst naar Utrecht bij het beheer der rivieren, tot uitvoering van het Nieuwe Merwede-kanaal AmsterdamGorinchem. Met de dienst van hoofdingenieur in het 6e district wordt belast de ingenieur le kl. A. M. K. W. bn. v. Ittersum, te Zutfen. De kamer van koophandel te Zaandam heeft tot de regeering het verzoek gericht om ondersteuning voor eene verbinding van de Voorzaan met het Noordzeeka naal. De gemeente heeft daarvoor 250,000 beschik baar gesteld, de provincie f 186,000, maar eene gelijke bijdrage, door de regeering bij de kanalenwet van 1878 toegezegd, is tot dusver uitgebleven. De nieuwe cursus van de hoogere burgerschool te Hoorn is aangevangen met 57 leerlingen, waaronder 6 meisjes. Te Breda is de cursus geopend met 69, te Sneek met 72 leerlingen, waaronder 13 voor enkele vak ken die van het gymnasium aldaar met 69 leerlingen. De Koning heeft voorzitter der le Kamer gedu rende de aanstaande zitting benoemd jr. mr. E. J. J. v. Eysinga. Ten gerieve der officierendie aan volgende kampen te Millingen zullen deelnemen, heeft de Koning goedgevonden voor zijne rekening 3 cantines in dat kamp te doen bouwen. Zij zijn door den architect Eber- son ontworpen in den stijl van 's Konings chalet „het Aardhuisin de nabijheid van genoemde legerplaats. De gemeenteraad van Tiel heeft de vragers van concessie voor een stoomtram naar Kesteren vergun ning gegevenmet den stoomtram ook door de stad te rijden Door bestuurders vaD het Ned. Werkliedenver bond „Patrimonium" is een verzoek aan den Koning gericht om de kantoren der Rijks-postspaarbank des zondags te doen sluitenen voortaan geene wet goed te keuren, die aanleiding geeft tot ontheiliging van den christelijken rustdag. De gewone vergadering der Staten-Generaal wordt op 19 dezer niet door den Koning in persoon maar door eene commissie namens Z. M. geopend. Te Acht-Zenderen onder Borneis een kind van 4 maanden dat door de vrouw van een landbou wer op een stoeltje met een doek vastgebonden was met dat stoeltje in den brandenden haard gevallen en den volgenden morgen onder vreeselijke pijnen bezweken. De minister van binn. zaken heeft Ged. Staten der provinciën uitgenoodigd bij de gemeentebesturen aan te dringen op de spoedige vaststelling der verorde ningen betreffende de regeling der vergunningsrechten voor den kleinhandel in sterken drank. De rivieren zijn weder dalende. Het Wijkerveld, ten oosten van Maastricht, is tot eene breedte van on geveer 1500 ellen overstroomd geweest. Ook in de r. c. kerk aan den Singel te Schiedam zijn in den nacht van den 8 de offerblokken geopend en geledigd. Door het uit het lood wringen van en kele ruitjes hadden de dieven zich toegang tot de kerk verschaft. De turksche gezant Murad Effende (Franz v. Wer ner) is den 12 te 's Gravenhageten gevolge eener beroerteoverleden, slechts 45 jaren oud. Oostenrijker van geboorte en in 1854 in turksche dienst getreden heeft hij zich sedert 1865 als letterkundige naam gemaakt. De Asser Courant berichtdat de heer G. Mes dag voor eenige maanden op zijn verlangen als lid van den gemeenteraad van Groningen zitting heeft ge nomen na het afleggen van eene belofteofschoon hij niet tot de doopsgezinde gemeente behoort, en dat noch de burgemeester noch de raad daartegen eenig bezwaar hebben gehad. Bij de plaats gehad hebbende verkiezingen van 20 leden van het kiescollegie der ned. herv. gemeente te Dordrecht hebben de modernen voor het eerst se dert verscheidene jaren weder de overwinning behaald, en wel met eene meerderheid van omstreeks 100 stemmen. Voor het onderwijzers-examen te Amsterdam zijn geslaagd de heeren B. Boon van TexelB. Eransz van HelderK. Mauritzvan HoornT. W. v. d. Woude, van Scharwoude C. Blokker en J. Berkhout, van Edam, T. Engel, K. de Vroom en J. Coenraad van Zaandam S. Poen van Beemster. De gemeenteraad van de Zijpe heeft, op voorstel des voorzittersbij acclamatie besloten tot verbetering van het schoolgebouw te Schagerbrug. Een voorstel van den heer Nobel om de jaarwedden der onderwij zers met het oog op het in October aan te vangen herhalings-onderwijs, te verloogen is met 10 stemmen tegen 1 verworpen. Een veertigtal notabele ingezetenen van Oudcarspel heeft, bij schrijven aan den gemeenteraad, bezwaren ont wikkeld tegen den voorgenomen bouw eener nieuwe schoolvereenigd met localen voor het normaal-onder wijs. Zij achten eene nieuwe school niet driDgend noodzakelijk het normaal-onderwijs voor de gemeente niet van genoegzaam algemeen belang en de kosten van een en ander te drukkend voor de ingezetenen. Als slottafereel van de groote manoeuvres nabij 's Hertogenbosch kan gemeld worden dat een der marketentsters na een zwaren marschdag in een der bivaks bevallen is van een welgeschapen zoon; 2 dagen later maakte zij de manoeuvres weder mede. De tentoonstelling der Holl. Maatschappij van Landbouw, te Schagen zal den 7 October, 's middags te 12 uren geopend en den 11, 's namiddags te 4 urengesloten worden. Hengstenstieren en melk koeien bedoeld bij nummers 28 en 29 van het pro gramma zullen den 7, vee en pluimgedierte den 8 te bezichtigen zijn. De algemeene vergadering en de ge meenschappelijke maaltijd worden den 10 gehouden en voorts zullen den 8 twee sectievergaderingen plaa ts hebbende eene ter bespreking der middelen opdat de miliciens niet in den oogsttijd opgeroepen worden de andere over de beste middelen om landbouwonder wijs ook voor vrouwen toegankelijk te maken in te leiden door mr. J. P. Amersfcordt. Den 8, 's namid dags te 1 uur, vermeldt het programma postduivenvlucht, den 11 openbare verkooping der met de eerste prijzen bekroonde tarwe. De Koning heeft aan Nederl. Mettray een fraai landbouwwerktuig geschonkenter herinnering aan zijn bezoek. De prachtige beukenboomen van den Haarlem merhout lijden ernstig schade door de rook en stoom van den stoomtrameene waarschuwing voor hen, die, bij het tot stand komen van tramwegen in het schoone noordelijke gedeelte van Kennemerlandstoom- in plaats van paardenkracht zouden willen toelaten. Tot het stichten van een Magdalenahuiseen toevluchtsoord voor ongehuwde moedersis te Zetten een terrein van ruim 3 bunders aangekocht. Maandag 26 Sept. zal in het hoofdgebouw van het Kon. Zoölogisch Botanisch Genootschap te 's Gra venhage verkocht worden eene prachtige verzameling pluimgediertebestaande in pauwen fazantenkal koenen hoenders, zwanen, ganzen, eenden, parkieten en vreemde zangvogels, alles van verschillende soorten. De heer T. Ottolanderthans in Ned.-Indieis door de Ned. Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde bekroond met f 250voor zijn antwoord op de prijs vraag over de veredeling der gewassen. Eene te Berkel en Rodenrijs nieuw opgerichte kiesvereeniging heeft als beginsel aangenomen, dat voor taan de meerderheid van den raad om de 6 jaren zal worden verplaatst van protestantsch op catholiek en omgekeerd, en nu dit eerste zestal jaren zal blijven be staan uit 4 protestantsche en 3 catholieke leden. Het plan beslaat om de lijn van d9 Geldersche Stoomtramwegmaatschappij door te trekken tot Ter-

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 2