STAATSLOTERIJ. 2e Klasse. 14 Sept. 3e lijst. No. 16523 2000, No. 13353 f 1500, No. 4844, 6753 en 20572 f 1000, No. 2897 en 11399 400, No. 244, 327 en 14649 f 200, No. 4922, 6727, 8578, 10207, 11215, 12027 en 20839 100. Donderdag 15 Sept. 4e lijst. GUIevIei. Jtlg$Z0tlb6« &tufcfectl. OleUgvdfxBche iSerichten. &tabg-l3ericfitcn» JHnrKt' en Jüeutrsberictttcn.. foorgh. Daartoe zou eene 5 p. ets. leening van 100,000 gesloten worden. Met het oog op het steeds vermeerderend aantal landverhuizers naar JN'ieuw-York heeft de directie der Kon. Ned. Stoombootmaatschappij besloten in October 3 in plaats van 2 stoomschepen van Amsterdam te doen vertrekken. In den gemeenteraad van Hengeloo heeft de heer v. Alphen vroeger wethouder en bij de jongste ver kiezing voor de 2e Kamer candidaat der anti-revolutio naire partij, verklaard niet voor de betrekking van wet houder in aanmerking te willen komen o. a. wijl hij principiëele bezwaren heeft tegen de voltrekking van het huwelijk volgens de wet. De regeering heeft het bouwen van een Eijks- archiefgebouw te 's Hertogenbosch voor 57000 gegund aan den heer J. v. Groenendaal te Loo3duinen. Het voorbeeld van den raad van Aengwirden om gedurende 10 jaren een jaarlijksche subsidie van f 1000 toe te zeggen aan de Ned. Tramwaymaatschappij, als de lijn Heerenveen-Gorredijk over Tjallebird wordt gelegd is gevolgd door dien van Schoterland welke even lang een subsidie van 500 's jaars belooft als die lijn over Knijp wordt gelegd. Bij de uitgevers Blom Olivierse te Kuilenburg zal eerlang verschijnen: „Onze Volkstaaltijdschrift gewijd aan de studie der nederlandsche tongvallen", onder re dactie van T. H. de Beer, redacteur van „Noord en Zuid taalkundig tijdschrift voor de beide Nederlanden", en met medewerking van de heeren dr. P. J. Cosijn, dr. H. Kern en L. D. Petit te Leiden, dr. J. H. Gal- lée te Utrechtdr. J. P. J. Heremaus te GentB. Symons te Groningen en J. Beckering Vinekers te Kampen. Het doel van dit tijdschrift (per 4 nummers f 5, voor de inteekenaars op „Noord en Zuid ƒ4) is, de studie der dialekten in ons land aan te moedigen en de uitgave voor te bereiden van een algemeen ne- derlandsch dialektikon. Alle zegswijzen, uitdrukkingen, woorden en afwijkingen in verschillende provinciën en gemeenten of onder bijzondere standen der maatschappij in de spreektaal nog gebruikelijk of reeds geheel en ten deele in onbruik geraaktzullen als welkome bij dragen voor dit tijdschrift kunnen dienen en de re dacteur noodigt dan ook zijne landgenooten uithem daarvan opgaaf, hetzij veel, hetzij weinig, te willen toezen den aan zijn adres P. C. Hooftstraat 83 te Amsterdam. No. 8579 en 10084 f 400No. 9002 f 100. Miss Aïssn de bekende dierentemsterbegaf zich j.l. Zaterdag te Grenoble, waar een rondreizende menagerie voorstellingen geeftin het hok bij twee jonge leeuwen die denzelfden dag waren aangekomen. Een der nieuwelingen vloog plotseling de dierentemster aan. Er volgde eene worsteling die vijf minuten aan hield. Nu viel de een dan de ander op den grond. Het bloed stroomde door het hok. Men opende toen de schuif van de hokken der beeren en wolven en, door hunne verschijning afgeleid, lieten de leeuwen hun prooi los en de ongelukkige was gered. De toeschouwers verkeerden in vreeselijken angst doch die zijn toppunt bereikte toen men bemerkte dat de deur van het hok die onmiddelijk aan de zaal grensdewas opengelaten. Op den trein van Parijs naar Turijn is ter hoogte van Salbertrand j.l. vrijdag door iemandgekleed als conducteur, een eerste-klasse reiziger, de eenige die zich in den waggon bevond vermoord en het lijk uit het portier gesmeten. Uit de papieren die in de koffers van den ongelukkige gevonden werden bleek het de heer Charles Niemark te zijn, consul van Duitschland te Livorno. Alles geschiedt op groote schaal in Noord-America. Een reiziger, een rijtuig op den openbaren weg in een afgelegen oord aan te houden en te berooven dat zijn nietigheden waarvoor men met verachting de schou ders ophaalt. Maar een gansche trein staande te hou den vele honderden reizigers als met een enkelen slag uit te schudden tot op 't kleedingstukdat ieder zoo wat 't naast aan 't lijf is dat heet het rooverswerk op zijn americaansch drijven. Op 7 dezer reed een trein van Chicago tegen het vallen van den avond in de nabijheid van Kansas City, Missouri door het woud. Onverhoeds ontwaardt de machinist het signaal om te stoppen. Nauwelijks is hieraan voldaan of een oorverdoovende knal van een groot aantal geweer- en pistoolschoten vervult het hart der reizigers met angst en schrik. Te gelijkertijd klinkt het wild in 't rond „Stijg uit 1 Leg af wat je aan waarde bij je hebtot je bent een kind des doods." Eenige roovers springen op den trein en vorderen dat de ambtenaar der maatschappijbelast met het overbrengen van 50,000 dollarsdie zal afgeven. Deze weigert standvastigniettegenstaande men hem een revolver op de borst zet. Intusschen waren enkele rappe gasten met een moker aan 't beuken op de ijze ren geldkistdie weldra bezweek. De brave ambtenaar bracht 't er met het leven af, maar met al zijne overige tochtgenooten werd hij meedoogenloos uitgeschud en letterlijk van alles beroofd. Binnen 10 minuten was de geheele „bewerking" af- geloopen. In een ommezien waren de verspreide voor werpen in zakken gepakt. Eenige roovers sloegen ze op den rug en verdwenen in het woud. Dewijl zij zich zorgvuldig hadden vermomdwist niemand van waar de wind woei. Toch zijn er 8 gevat. Blijkens de volkstelling telde op 1 Januari 1881 de stad Brussel 162,498 inwoners, waaronder 59,212 die niets dan nederlandsch spreken, 48,752 die nederlandsch en fransch kennen 40,741 die uitsluitend fransch ge bruiken, 7230 die of nederlandsch en duitsch of duitscb en fransch, of deze drie talen te gelijk of eene andere taal machtig zijn en eindelijk 6563 kinderen in 1879 en 1880 geboren en daarom in de andere klassen nog niet gerangschikt. Er waren slechts 42,466 inwoners uie uitsluitend fransch spraken en verder 7525 die verschillende talen, waaronder ook nog het nederlandsch bezigen. Bij vergelijking van dezen uitslag met dien der volks telling van 1866 is de vlaamsshsprekende bevolking verminderd. Den 19 October e.k. zal de wereldbekende ijzeren rader- en schroefboot de Great Eastern (in den be ginne de President gedoopt) publiek worden verkocht, en wel in Lloyd's Captains RoomsEoyal Exchange Londen E. C. Het schip heeft 22,927 tons builders 18,915 tons grootte en 13,344 tons netto register, en is in 1858 op de Theems door de firma Scott, Hussel Co., naar de modellen en onder de persoonlijke lei ding van den ingenieur Brunei gebouwd. De rader machines zijn van 1100 en de schroefmachines nominaal van 1600 pk. Alles is uitstekend in orde en goed ge conserveerd. Het schild is lang 679,6 voetbreed 82,5 en diep 69. Het ligt thans in Milford Haven. Verschillende bladen behelzen de volgende bijzonder heden omtrent de stichting van eene nieuwe ameri- caansche stad in vier dagen. Eenigen tijd geledenzoo luidt het verbaalvond zekere mijnwerker Eedpath op eenige heuvelen in Da- cotah, op een paar uren afstands van Deadwood eenige stukken rots welke bij onderzoek bleken zilver te be vatten. Hij liet ze aan eenige mijnwerkers uit Colorada zien die de stukken voor zuiver zilvererts verklaarden. De plek waar dit gevonden was behoorde tot eene geheel woeste streek. In twee dagen waren niettemin DeadwoodCentral City en Lead City nagenoeg ont volkt was het woeste terrein bij loting onder de toe gestroomde menigte verdeeld, eene soort van regeering gevestigd en West Virginia City geboren. In acht en veertig uur telde de plaats duizend inwoners en waren negen kroegen in vollen gang. Den derden dag waren twee speelbanken geopend en telde men ettelijk restau- ratiën. Den vierden dag verscheen het eerste nummer van een dagblad. De telephoon is ook in verscheidene steden van Japan, te Tokio, Yeddo, Yokohama en Osaka ingevoerd. In laatstgenoemde plaats spoort de overheid de inge zetenen aan om hunne huizen met de bureaux van politie te verbinden, opdat zij zich tegen de aanvallen van roovers zouden kunnen beveiligen. Weder is een ontdekkings-reiziger in Africa omge komen namelijk de belgische ingenieur Nèvedie Stanley op den Congo vergezelde. Hij was 29 jaren oud en genoot eene sterke gezondheid, maar de zware vermoeienissen en het slechte voedsel ondermijnden zijn gestel en hij werd het offer van eene kwaadaardige koorts. Zijne moeder heeft nog een briefje van hem ontvangen waarin alleen deze woorden „Ik sterf. Vaarwel." De telegraaf heeft reeds melding gemaakt van het zware ongeluk, waardoor het dorp Elm, in het kanton Glarus getroffen is. Het dorp ligt 980 meter boven de zee in een dal, door hooge bergen omgeven, zoodat in den winter vijf weken lang geen zonnestraal daarin kan doordringen. Bergstortingen zijn in die streek meer voorgekomen en in 1840digt boven Elm viel eveneens eene zware rotsmassa naar beneden. Thans dreigde het gevaar van den Plattenberg en vrijdag reeds werd het bespeurd. Men zag de onmogelijkheid in om het gevaar af te wenden maar het schijntdat niet alle inwoners het gevaar zoo onmiddelijk ophanden waanden. Althans slechts een gedeelte bracht hunne gezinnen en have in veiligheid en toen zondagavond de bergstorting kwam werden 30 woningen met ICO a 200 menschen onder de aarde bedolven. Het wordt in de tot dusver ontvangen berichten onmogelijk ge noemd de verongelukten te hulp te komen- Eene beek, die door de aardstorting in haren loop wordt tegen gehouden overstroomt het geheele dal. Het dorp telt omstreeks 1000 inwonershet ligt ruim drie uren rijdens van de hoofdplaats Glarus. Te Khoi in Perzie heeft men dezer dagen niet min der dan veertig heftige schokken van aardbeving waar genomen waardoor verscheidene huizen ingestort of beschadigd zijn. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voorde meeste inwoners waren op het land aan den arbeid. De openbare onderwijzers moeten hun onderwijs dienstbaar maken aan de ontwikkeling van de verstan delijke vermogens der kinderen en aan hunne opleiding tot alle christelijke en maatschappelijke deugden. Is het laatste ook de taak der bijzondere onderwijzers 't Is hun niet voorgeschrevenmaar zij zullen zich er ongetwijfeld wel toe geroepen gevoelen. "Wat verstaat men al zoo onder die deugden? Alle deugden staat erik heb we! eens hooren opnoemen orde reinheidgehoorzaamheid verdraag zaamheid vaderlandsliefde. Behoort eerlijkheid er ook niet toe Gewis, eerlijkheid is onder de deugden zeker een der eerste. Zoo ik kan er niet veel van bemerken dat de onderwijzers op de beoefening van eerlijkheid aandringen. Hoe zoo Jaik kom niet in de scholen en weet niet pre cies wat daar geleerd of niet geleerd wordt. Maar zie ik om mij heendan draagt de aansporing tot eer lijkheid geen vrucht. Van „mijn en dijn" toonen de scholieren geen begrip te hebben. Zij vergrijpen zich gedurig aan het goed van anderen. Geen tas steenen geen hoop grint of zand geen boom of plant is veilig voor hunne roofzucht en baldadigheid. Zie b.v. maar eens, hoe thans de kastanjeboomen met steenen gebom bardeerd worden om de vruchten er af te werpen. Nu daar kunnen de onderwijzers niet op passen, laat daar de policie tegen waken. Ik wil van onze policie geen kwaad zeggen. Misschien is zij niet beter of slechter dan elders, waar men vaak klaagt, dat de politie juist daar afwezig blijft waar zij goed kan doen. Maar overal kan zij niet zijn. Mij dunkt als de onderwijzers den kinderen in de eerste plaatsalthans meer dan tot heden merkbaar is, begrippen van eerlijkheid inprentten, hen aanspoor den tot eerbiediging van eens anders, dus ook van pu bliek eigendom dan zouden zij de taak der policie verlichten en het heil hunner scholieren bevorderen kennis is uitmuntendmaar eerlijkheid nog noodiger dan kennis. Nog iets mij werd dezer dagen da op merking gemaakt, dat de toenemende baldadigheid der jeugd vermoedelijk is toe te schrijven aan de speel plaatsen die tegenwoordig bij de scholen gevonden worden en daar schijnt mij wel iets van aan te zijn, Maar vroeger speelden de knapen toch op stra ten en pleinen. Jazij knikkerdentolden en hoepeldenzij speelden. Maar slaat gij hen op de schoolplaatsen gade, dan bemerkt gij niets van spelen, wel van vechten gooien en smijten, 't Is een wild en woest gejoel. En dulden de onderwijzers dat Zie zelf eens om een hoekje. Ik wil het in het midden laten of de onderwijzers ook meer zouden kunnen doen tot het tegengaan van ruwheidbaldadigheid en oneerlijkheid. Maar voor zeker houd ik hetdat hunne beste pogingen maar balf gelukken kunnenals zij geene krachtige mede werking vinden bij de ouders hunner leerlingen. Longbsanch 15 Sept. De President blijft vooruit gaan het gevaar voor ettervorming in de longen is gewekende koorts heeft zich niet meer herhaald. Bij den jaarlijkschen schietwedstrijd van de Alk- maarsche Scherpschuttersvereeniging te Bergen op 13 dezer, zijn de volgende prijzen behaald fruitschaal met zilver gemonteerd door J G. Burggraaf, met 88 pun ten; sigarenstandaard op zilveren voet door C. E. Steen- sel v. d. Aa met 86 punten botervlootje door E. A. Eeuser, met 78 punten; olie- en azijnstel door H. Elte, met 76 punten 2 presenteerblaadjes door J. v. Sijp met 68 punten; lepelkistje door H. Essen met 67 pun ten kurk met zilver gemonteerd door H. J. Elfring, met 52 punten. De rozenprijs werd verworven door J. G. Burggraaf. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. Correctioneele Terechtzitting van 13 September. 1. D. van E., zonder vaste woonplaats, bedelarij, 14 dagen gevangenisstraf en opzending naar een bedelaarsgesticht. 2. T. B., zonder vaste woonplaats, bedelarij, 1 maand gev. in eenzame opsluiting te ondergaan en opzending naar een bedelaarsgesticht. 3. C. van O., zonder vaste woonplaats, bedelarij, geheel als boven. 4. E. W. G., zonder vaste woonplaats, bedelarij, geheel als boven. 5. J. G., te Egmond aan Zee, mishandeling, f 18 boete, subs. 2 dagen gev. 6. A. G., te Zuidscharwoude, mishandeling, en verbreking van sluiting, 2 boeten, een van 10 en een van f 25, subs, voor de eerste boete 3 dagen gev. en voor de tweede 5 dag. gev. 7. W. J., te Enkhuizen, mishandeling, 1 maand gev. en f% boete, subs, twee dagen gev. 8. E. K„ te Hoorn, verbreking van sluiting, 1 dag gev. 9. K. K„ te Bovenkarspel, mishandeling, 2 boeten, ieder van 3, subs voor iedere boete 1 dag gev. 10. J. A. Jr., te Medemblik, verbreking van sluiting, 14 dagen gev. 11. F. M. F., te Helder, rebellie, 6 dagen gev. 12. C. P., te Alkmaar, misbruik van vertrouwen, 2 maanden gev. in eenzame opsluiting te ondergaan en 12,50 boete, subs. 1 dag gev. 13. A. van H. te Schagerbrug, diefstal, 183 dag. gev. in een zame opsluiting te ondergaan. VEILING VAN VASTE GOEDEREN. 14 Sept. Door den Notaris J. BAKKER SCHUT. 1. Huis, Molenbuurt, sectie A. 2533. Str. P. Bijpost f 2000, Verhoogd door H. J. C. van der Steen q.q. met 500, 2. Dito Oosterburgstraat, B, 2786. Str. G. Groen n 1305, Verhoogd door H. J. C. van der Steen q.q. met 50, 3. Dito Zilverstraat, A, 1036. Str. J. Tesselaar 1190, Niet verhoogd. Amsterdam, 14 Sept. 1 Rund, 157 vette Kalveren 75 a 90 ct. per P., 11 Graskalveren ƒ14 a 2436 nucht. Kalveren f 6 a 13, 2 Schapen, 93 vette Varkens 54 a 60 ct. per P. Aardappelen. Hillegommer zand f 2,25 a 4,75, friesche jammen f 2,40 a 2,60, dito eng. f 1,80 a 1,90, zeeuwsche spuische jammen f 3,25, hambnrgers f 2,90 a 3 per mud. Aanvoer 1500 mudden. Handel flauw. Raapkoeken 98 a 102 per loOO P., Lijnkoeken f 10,50 a 14,50 per 100 P. Peterolie: in cons, f 12, loco 10,75 entr., Oct.Dec. f 10,75 entr. betaald, Nov.Dec. verscheping 10,50 en 10,37% entr. te koop. Haarlem 14 Sept. 26 Koeien en Ossen f 110 a 240,6 Stieren f 80 a 200, 6 Pinken E 50 a 70, 8 nuchtere Kalveren 9 a 13105 Schapen t 14 a 26, 14 Lammeren 8 a 112 Biggen 10. Aangevoerd 121 stapels kaashoogste prijs f 37, we gende 28,447 P. Kampen 12 Sept. 689 Vaten van 20, 75 van 10 en ruim 40 stukken van P., te zamen ruim 14,730 P. Boter per 20 P. f 26,50 a 29, per P. f 1,30 a 1,40. Schagen 15 Sept. 8 Paarden 40 a 140, 10 Ossen f 160 a 190, 4 Stieren 55 a 130, 93 Geldekoeien A 90 a 260, 25 Kalfkoeien 220 a 255, 20 Vaarzen f 50 a 80, 4 nucht. Kal veren f 8 a 151090 Schapen 14 a 35250 Lammeren

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 3