L il No. Drie en tachtigste Jaargang. FEUILLETON, Herfststormen. u, I 1881. WOENSDAG 21 SEPTEMB E R. •Ml Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het gebeele Rijk f 1, Prijs der gewone Advertentiën: #flictëel (BcbccUc. tiuitenlanb. I AlKll tARSCHE COURANT De 3 nummers 0-06. Van 15 regels /0,75; iedere regel meer ƒ0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR herinnerendat volgens de nog bestaande algemeene politie- f- verordening, de hoofdbewoner van een perceel verpligt is de straat v<5<5r zijn perceel van gras te zuiveren, en dat den corn missaris van politie opgedragen is schouw over de straten te houden op Woensdag 28 September 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 20 Sept. 1881. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR lettende op de hun gedane mededeeling, dat een kind van een der ingezetenen zeer ernstige verwonding heeft bekomen aan een der oogen door het springen van een sleutel, gevuld met ontplof bare zelfstandigbeden noodigen de ingezetenen dringend uit mede te werkendat aan dit gevaarlijke spel een einie worde gemaakt ter voorko ming van verdere ongelukken en ter vermijding van strafver volging, Burgemeester en Wethouders voornoemd, AlkmaarA. MACLAINE PONT. 20 Sept. 1881. Be Secretaris NUHOUT van oer VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat zij in hunne vergadering van hedengunstig hebben be schikt op het aan hen ingediende verzoek van Pieter Hop, slager alhier, vroeger te Schermerhorn om vergunning tot het oprigten van eene vleeschhouwerij in het perceel aan de Voor- meer, hoek Raaksje, wijk D, No. 1. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT 20 Sept. 1881. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. DUITSCHLAND. Te Karlsruhe wordt den 20 ge vierd d9 zilveren bruiloft van den groothertog en de groothertogin van Bad^n gelijktijdig met het huwelijk hunner dochter prinses Victoria met den Kroonprins van Zweden. Tal van vorstelijke personen zullen die dubbele feestviering bijwonen. De Keizerin hoopt enkele feesten te kunnen bijwonen. Baron de Nothomb, belgisch gezant te Berlijn sedert 1845 is den 16 aan eene beroerte overleden. Hij was in 1830 een der strijders voor Belgie's onafhankelijk heid, van 1837 tot 1845 drie malen minister en gerui- men tijd een der aanvoerders van de liberale partij. In 1842 werd hij in den adelstand verheven. Hij was te Berlijn zeer geacht en gezien. KR ANKRIJK. Den 17 gaf de consul-generaal Roustan in een ministerraad inlichtingen omtrent den toestand in Tunis. Volgens de Ordre besloot prins Jéróme Napoleon na een bij prinses Mathilda gehouden familieraad, van zijne rechten op den Keizerskroon afstand te doen ten behoeve van zijnen zoon Victor. Hij zou van dit be sluit bij een manifest aan de bonapartistische partij kennis geven tijdens zijno voorgenomen reis naar Ken- stantinopel. Dit bericht is over het algemeen met de grootste onverschilligheid vernomenwel een bewijs dat hetgeen de bonapartistische partij verricht, zeer weinig invloed uitoefent. Alleen verdient vermelding de opmerking in het bonapartistische blad de Kleine Korporaaldat het geen geloof kan hechten aan zulk een heldhaftig besluit van een mandie nog nooit eene goede daad in zijn leven deed. Een bevel van den minister van oorlog houdt in dat geen militair der lichting van 1876die voor ver vroegd verlof in aanmerking komt, na den 17 naar Africa zal worden gezonden. Alzoo zal men niet meer trachten de bataljons infanterie in Africa op 600 man te brengen. In de vergadering der commissie voor het handels verdrag met Engeland op den 19 sprak de minister van koophandel Tirard de hoop uit, dat de onderhan delingen weldra tot een goed einde zouden leiden en door wederzijdsch toegeven gemakkelijker gemaakt zou den worden. De engelsche onder-minister van buiten- landsche zaken vernieuwde de verzekeringdat de engelsche regeering levendig verlangde naar het sluiten van een voor beide rijken voordeelig verdrag. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De Montagsrevue meldt, dat de Keizers van Oostenrijk en Rusland wel dra te samen zullen komen. Tijd en plaats waren nog onbekend. SPANJE. Een der ministerieële bladen meldt, dat er uitzicht schijnt te bestaan op eene bevredigende schikking ten aanzien van de gevraagde schadeloosstel ling aan de spaansche kolonisten van Snïda in Algerië. Het casino (plaats van bijeenkomst) der progressisti- sche democraten, dat reeds geopend was, hoewel de voor de oprichting benoodigde en gevraagde vergunning nog niet verleend was werd op hoog bevel gesloten om dat de aldaar gehouden redevoeringen aan de overheid te republikeinsch voorkwamen. Deze sluiting werd rustig toegelatendoch onmiddellijk werd op nieuw vergunning gevraagd voor de opening der club. Het ministerie is daardoor in een moeielijken toestand ge bracht. Weigering zal toch eene scheuring doen ont staan onder zijne vooratanders waardoor zijn bestaan ernstig bedreigd wordt. ALGERIE. Te Tunis hebben de opstandelingen den toevoer van water geheel afgesneden. De fransche consul noodigde zijne bondgenooten aldaar uit zoo spaarzaam mogelijk met het water te zijn, omdat de inhoud der vergaarbakken in de stad slechts voor eenige dagen voldoende was. Het water werd reeds voor hooge prij zen verkocht. De waterleiding is niet alleen vernield, maar schijnt zelfs over eene aanmerkelijke lengte toe- gemetseld te zjn. Een ingenieur die den 14 met zijne werklieden de leiding wilde herstellen moest onverrich ter zake terug keeren omdat de werklieden weigerden voort te gaan na het hooren van kanonschoten in de richting van Zaghouan. Een ander betrekkelijk onbedui dend voorval te Tunis op den 13 kan wellicht ernstige gevolgen hebben. Twee fransche officieren die zich vol gens bekomen bevel onmiddelijk moesten begeven naar hun regement, behoorende tot de afdeeling van generaal Sabattier te Zaghouanvonden bij hunne aankomst de poorten der stad Tunis gesloten. Over dat oponthoud teleurgesteld vorderden zij van de wacht opening der poortopdat zij de hun gegeven bevelen zoo spoedig mogelijk konden opvolgen. Hieraan kon niet voldaan worden, omdat de sleutels der poort reeds overgebracht waren naar de woning van den gouverneur van Tunis. Hieruit ontstond eene woordenwisseling welke weldra in handtastelijkheden overging toen talrijke inboorlin gen, soldaten en politie-agenten zich daarin mengden. De officieren dreigden van hunne wapenen gebruik te zullen maken zoo aan hun verzoek niet voldaan werd, welk bedreiging aanleiding gaf tot eene strenge afkeu ring van hunne houding en hun gedrag door de talrijke menigte. Door eene overhaaste vlucht konden zij zich slechts onttrekken aan de tegen hen los gebarsten woede en hoewel zij eene veilige schuilplaats vonden was een algemeene schrik onder de europeesche bevolking van dit feit het gevolg. Y'olgeas bericht van den 17 sloeg de afdeeling van generaal Sabatier haar legerkamp op de bergvlakte welke de waterleiding bestrijkt en verdedigde hij zich met goed gevolg tegen de opstandelingen. De vlakte van Gurorawestwaarts van Zaghouanwerd tenge volge van het afbreken der waterleiding overstroomd. Generaal Sabattier had vier muitelingen, die levensmid delen geroofd haddenlaten doodschieten. Zijne afdee ling is nog steeds omsingeld. De opstandelingen ston den op 4 a 5 mijlen afstand, BULGARIJE. Yorst Alexander heeft op zijnen ver jaardag volledige kwijtschelding van straf verleend voor alle staatkundige vergrijpen begaan vóór en na 9 Mei, den dag, waarop hij zijne bekende toespraak tot de bevol king richtte. Verder is ingetrokken de aan de buiten- Aan het einde der laandie de trots van alle inwoners der kleine provinciestad was, lag de villa van den fabrikant Ferdinand Reiman. Hij had haar drie jaren geleden laten bouwen, toen hij op het punt stond in het huwelijk te treden. Vroeger woonde hij in de fabriek zelf, die ongeveer drie kwartier van de stad stondaan den voet van eenen bergwaarvan een tamelijk sterke bergstroom nederviel, zoodat een flinke beweegkracht kosteloos te verkrijgen was. Reiman's vaderde stichter van de fabriek had niet zonder „doel deze plaats voor zijn fabriek gekozen eensdeels wegens den hierboven genoemden bergstroom en ander deels omdat de arbeiders uit het naaste dorp tot veel ge ringer loonen te verkrijgen waren dan diewelke in de stad woonden. Onder het beheer van zijnen zoon, die na den dood zijns vaders de fabriek overgenomen had hadden langzamerhand vele veranderingen plaats gevonden. De menigte vreemde arbeiders, die na de vergrooting van de fabriek en de uitbreiding der zaak moesten aangenomen worden vonden in het dorp geen onderkomen meer en hadden ook geen lustdaar afge zonderd van de genoegens der stad te leven. Het waren meest mannendie uit de groote steden kwamen en na den arbeid vooral echter op zondagen,, aan de ver strooiingen die het stadleven aanbiedt, gewend waren. Tot groote last van een deel der inwoners van Oost- heim kwamen zich daar in de enge straten van de zoo genaamde benedenstad een groote hoeveelheid vreemde werklieden vestigen waaronder vele ruwe en woeste gezellen warendie met de policie in voortdurende twist leefden. Langzamerhand lokten zij hunne kame raden ook daar heen en zoo ontstond er in de be nedenstad een geheele kolonie van deze lieden. In het dorp woonden nu nog slechts de oudste arbeiders, die hun huishouden daar hadden en de daglooners. De herbergiers van Oostheim waren natuurlijk over dezen aanwas der bevolking zeer verheugd en er ont stonden in de benedenstad weldra eenige nieuwe kroe gen die niet in de beste reuk stonden en uitsluitend door fabriekarbeiders bezocht werden. Nachtelijke rust verstoringen ja zelfs bloedige gevechten tot nu toe iets ongekends in het stille plaatsje waren voortaan niet zeldzaam meer. Vooral in den laatsten tijd waren zulke zaken meermalen voorgevallen. De policie-agen- ten van Oostheim, twee oude afgedankte onder-officiers, waren niet in staatdie baldadigheden tegen te gaan. Zij hielden zich daarom wanneer er zulk een oploop plaats hadmaar liever op een afstand en lieten de vechtenden de zaak onder elkander uitmaken en kwamen eerst weder te voorschijn wanneer alles voorbij en er niets meer te vreezen was. Hoe gaarne nu ook de notabelen van Oostheim af stand gedaan zouden hebben van het voordeel dat de werklieden hun aanbrachten om toch maar de rust en veiligheid in hunne stad te kunnen bewaren toch zouden zij er zeer weinig meê ingenomen zijn geweest, wanneer de fabriek verplaatst was geworden naar een andere streek omdat zij daardoor gevaar liepen een van hunne aanzienlijkste medeburgers te verliezen. De jonge fabrikant Ferdinand Reiman genoot de algemeene achting in Oostheim en men had hem reeds van alle zijden aangezocht om zich candidaat te stellen voor de eerstvolgende verkiezingen van eenige leden der le Kamer een plan dat tot nu toe op de hard nekkige weigering van Reiman had schipbreuk geleden, die zeide het te betreurenaan zulk een eervolle wensch geen gevolg te kunnen geven omdat zijn fabriek voorloopig nog al zijn krachten vereischte. Reiman had eerst voor weinige jaren besloten in de stad te gaan wonen, hoofdzakelijk om zijne jonge vrouw, waarvan hij onmogelijk kon vergendat zij alleen met hemen afgesneden van allen omgang met beschaafde menschen buiten in de fabriek zou wonen en aan deze overweging had de villa bij de stad haar ontstaan te danken waarvan zij nu het grootste sieraad vormde. Het was op den morgen van eenen ruwenonvrien- delijken herfstdag. In de achterkamer der villa met een vooruitspringend balkon zaten Reiman en zijne vrouw aan het ontbijt. Het mannelijke gelaat van den jongen fabrikant was ernstig en nadenkend, slechts verstrooid luisterde hij naar het vroolijke gekout van zijne jonge vrouw die geen middel onbeproefd liet om hem op te vrolijken, doch eindelijk zelf nadenkend werd, toen zij zagdat al hare bemoeiingen te vergeefs waren. Er ontstond een lang stilzwijgen terwijl de fabrikant zijn koffie dronk, slechts nu en dan een vluchtigen blik in de naast hem liggende courant werpende. Zijne ge dachten waren blijkbaar gansch ergens anders als bij het beursberichtdit bemerkte ook de jonge vrouw die hare echtgenoot reeds lang met liefdevolle bezorgdheid had aangezien. Hij was zoo veranderd zoo vreemd geworden. Sedert eenigen tijd scheen zijn vroolijke luim geheel plaats gemaakt te hebben voor die ernstige zorgvolle stemmingwaarin hij ook nu verkeerde. Altijd had zij nog gehoopt dat het een voorbijgaande bedruktheid zou zijn en hot daarom ver meden hem, wanneer hij moe en afgemat thuis kwam, door vragen er aan te herinneren nu echter kon zij hare ongerustheid niet langer verbergen. Zij schoof hare stoel dicht naast de zijne en sloeg haar arm om zijn hals. „Lieve Ferdinand 1" De aangesprokene ontwaakte uit zijn gepeins. „Wat is er, kind? Zeg het spoedig, want gij weet, dat ik naar de fabriek moet." Hij keek op de pendule. „Die nare fabriek," zeide het jonge vrouwtje vleiend „zij ontrooft mij u geheel en al. 's Morgens in de vroegte, rijdt gij weg, 's middags zie ik u nauwe lijks een uur, en wanneer gij thuis komt zijt gij moe i,1

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 1