No. 113. Drie en tachtigste Jaargang. 1881. V R IJ D A G 23 SEPTEMBER. FEUILLETON. Herfststormen. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele Eijk f 1, Prijs der gewone Advertentiën TTria vt; (Dfliciêei Orbecltc. fittitenlaub ALKIIAAKSCUE COURANT De 3 nummers f 0.06. Van 1—5 regels 0,75; iedere regel meer f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TEE ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR Lerinnerendat volgens de nog bestaande algemeene politie verordening de hoofdbewoner van een perceel verpligt is de straat vóór zijn perceel van gras te zuiveren, en dat den com- üissaris van politie opgedragen is schouw over de straten e houden op Woensdag 28 September 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. !0 Sept. 1881. De Secretaris, NUHOUT YAN DER VEEN. DUITSCHLAND. De oudste zoon van den kroon- jrins is bij de legeroefeningen te Itzehoe door den keizer bevorderd toe majoor. Zijn vader overhandigde ïem de teek-enen van zijn nieuwen rang en zijne moe- Ier, te paard op het terrein aanwezig was de eerste, lie hem gelukwenschte. De Keizer heeft aan general von Stosch chef der admiraliteit, zijne bizondere tevredenheid betuigd over ie door hem te Kiel bijgewoonde oefeningen en den oestand der schepen en hem de orde van den zwar- ien adelaar geschonken. Den 20 werd het huwelijk van de dochter van den rootkertog van Baden rmet den kroonprins van Zwe- en voltrokken. Het werd burgerlijk in de vertrekken er groot-hertogin geslotende eerste burgemeester kn Karlsruhe trad op als ambtenaar van den burger ijken stand. Des namiddags te 4 uren werd de ker kelijke inzegening met groote plechtigheid in de slot- lapel gevierd. De Keizerin was in eene loge daarbij legenwoordigde overige feestelijkheden woonde zij jog ~niet bij. ENGELAND. Het landverbond ontving van het i9 Nieuw-York verschijnende blad Irish World 15000 nder bijvoeging, dat het iersche volk den oogst inhou- en en geene pacht betalen moest, wilde het de bijdra- en uit America en de opgewekte toegenegenheid aldaar -houden. In de algemeene vergadering van den 16 erd daarvan mededeeling gedaan welke mededeeling et gejuich begroet werd. Dienzelfden dag werd het ïtvoerend bewind gemachtigd gesehillen voor het bij e landwet ingestelde hof, de zoogenaamde landcom- lissie, te brengen om naar den uitslag daarvan na te aan in hoe ver die wet tot vermindering van pacht biden zou onder bepaling dat geen americaansck geld oor het bestrijden der daaraan verbonden kosten zou orden besteed. Genoemd americaanseh blad meldt dat het ten be hoeve van het iersche landverbond sedert 1 Januari dezes jaars ontving de som van f 266,817 meest van dienstboden en arme lieden. FRANKRIJK. Tusschen het Journal des Débats en de République franfaise (Gambetta's orgaan) is in de laatste dagea strijd ontstaan over de hervorming van den Senaat. Eerstgenoemd blad bestrijdt die her vorming in het belang der republiek zelve en zegt spottenderwijs, de Senaat heeft de ontwikkeling der republiek vertraagd en verdient eene eerste herziening: blijkt het later noodig, dan zeker eene tweede en verder zoolang tot dat men aan het paleis, waar hij vergadert, op de wijze van Cromwell, een bordje kan aanslaan, met de woorden eene ongemeubeleerde kamer te huur. Daarop antwoordt laatstgenoemd blad-: tot dit uiterste gekomen, zal dat paleis niet te huur gezet, maar tot eene school of een museum bestemd worden. Indien na een reeks van grondwets-herzieningen uit den Senaat niets voor het algemeen welzijn kan worden geput, dan zou die instelling gevoegd moeten worden bij de andere aristocratische en priesterlijke instellingen in het stof der vervlogen eeuwen reeds verdwenen. Den 20 werd ministerraad gehoudende ministers Constans, Cazot en Sidi-Carnot waren afwezig. Het geruchtdat de minister van financiën Magnin zou aftreden wordt tegengesproken. TT AT,TE. De Kanunnik van de St. Pieterskerk te Rome Campello is tot het proteetantsche geloof over gegaan. Hij heeft van dien overgang rekenschap ge geven in een uitvoerigen, aan den Kardinaal Borromeo geriehten briefwaarin hij o. a. te kennen geeftin de laatste jaren van paus Pius IX reeds meermalen op het punt te hebben gestaan een dergelijken brief te schrijven maar steeds weerhouden werd door de vrees van een zoo hoog bejaard man aan wien hij door ban den van dankbaarheid verbonden was te bedroeven. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Krakau of eene plaats in de nabijheid daarvan wordt genoemd als punt van samenkomst voor den russischen en oostenrijkschen Keizer. SPANJE. De Cortes werden den 20 door den Ko ning met eene troonrede geopendwaarin aangekon digd wordtdat de regeering wetsontwerpen zal indie nen tot wijziging van den staathuishoudkundigen en administratieven toestand ter vermeerdering der in komsten en tot het bijeenbrengen der aflosbare schuld met vaste rente. Volgens de wet van 21 Juli 1876 kan met de schuldeischers van den Staat onderhandeld 2) „Om Gods wilFerdinandriep Emma bezorgd it„vertel my wat u verontrust. Er hangt ons im- ïers geen ongeluk boven het hooid?" „Wel neen," antwoordde hij hoofdschuddende, „uwe hantasie voert u te ver, mijn kind. Kleine verdriete- jkheden die een man van mijn beroep in den tegen- oordigen tijd niet bespaard kunnen blijven en dage- jks wederkeeren brengen mij uit mijn humeur. Het an onmogelijk zonder uitwerking blijven wanneer de )estanden die sedert jaren bestaan hebben door de waadwilligheid en hebzucht van enkelen zoo op een- ïaal uit hun verband worden gerukt. Misschien neem i de zaak ook te zwaar op, en gaat de dreigende on- eerswolk zonder gevaar over mijn hoofd voorbij. Ik :n tot nu toe met de keus van mijn arbeiders nog 11 gelukkig geweest." „Gij hebt iets onaangenaams met uwe arbeiders g&- id Ferdinand Hij knikte toestemmend. „Reeds sedert eenige we- n. De lieden worden van dag tot dag onhandel- n irder en meer veeleischend in hunne begeerten. Zij tendat er in de tegenwoordige omstandigheden rkkrachten noodig zijn en zoeken hiermee hun voor- 1 te doen. Ongehoorde ondernemingen hebben de ciders bij duizenden naar da groote steden gelokt ar hun loonen betaald wordendie onmogelijk op tegenwoordige hoogte blijven kunnen. Dit zien de iden echter niet in. Zij gelooven dat zij bij hunne meraden in de groote steden aehteruit gezet worden, iken dat zij onrechtvaardig behandeld worden en enbeven wordt hunne ontevredenheid nog door 1 etenlooze opstokers voortdurend gevoeddie in hunne bekrompenheid niet inzien of niet willen inzien, dat de fabrikanteven goed als de arbeiders, van de omstandigheden afhankelijk is, de kapitalist echter nog van duizend anderen die zich noch zoo gemak kelijk beoordeelennoch veranderen laten, als die lieden gelooven. De hemel is mijn getuige dat ik wanneer het van mij afhing de lieden al hunne ei- schen zou inwilligen en niet alleen deze maar nog veel meer, want waarlijk vele hunner bezwaren zijn slechts al te waar. Maar met de loonsverhooging ie niet alles uit den weg geruimden wat de overige verschilpunten aangaatdaartegenover vermag een en kel man niets, de oplossing van die raadsels zal een maal al is het misschien na eenige honderden jaren gevonden worden, maar niet langs den weg, dien de lieden nu gekozen hebben overmoedig gemaakt door gewetenlooze schurken, die elk loon betalen, omdat zij het slechts uit den zak der aandeelhouders te nemen hebben. Hij had zich door deze woorden driftig gemaakt en liep opgewonden met groote stappen de kamer op en neêr. „Maar men kan niet redeneeren met deze mensehen," ging hij voort, „zij hebben van deze uiterst ingewikkelde toestandenwaarbij de beruchte gordiaansche knoop kinderspel is niet het minste begrip en gelooven op de eenvoudige wijze van Alexander de Groote het ant woord op die vraag te vinden. „De duidelijkste redeneeringen gaan voor hen geheel verloren. Zij laten zich door eene oogenblikkelijke vlucht, die de industrie genomen heeft, verblinden, mee- nen, dat het geld tegenwoordig maar voor het grijpen is, en wenden zich in hunne bekrompenheid natuurlijk tot de bron die zij het dichtst bij hebben namelijk tot de fabrikanten die zich toch ook niet met open oogen in het ongeluk kunnen storten alleen om eenen strijd te vermijden. Maar wat val ik u met zulke zaken lastig, waarin gij onmogelijk belang kunt stellen." „Gij vergist u Ferdinand alles wat u aangaat al wat uwe gedachten bezig houdtboezemt ook mij en eene schikking aangegaan worden op een voor allen gunstigen grondslag. Verder bevat zij de mededeeling, dat de° betrekkingen met alle buitenlandsche mogend heden van vriendschappelijken aard zijn dat de zaak der spaansche kolonisten van Saïda aanleiding had ge geven tot onderhandelingen met Frankrijk welke eenen bevredigenden afloop hadden en de goede betrekkingen tusschen beide landen bevestigden; dat er hoop bestaat op het tot stand komen van handelsverdragen met Frank rijk, Engeland en de Zuid-Americaansehe republieken. TURKIJE. De regeering is zeer verbaasd en teleur gesteld over het programma van den nieuwen egypti- schen eersten minister Sherit-pacha. Men had gehoopt, dat het oproer der soldaten den val van het engelsch- fransche beheer ten gevolge zou hebben gehad want het door die rijken uitgeoefende toezicht is een doorn in haar oog. Zij vreest toch de invoering van gelijk toe zicht in Turkije hoe gunstiger de uitkomsten daarvan in Egvpte zijn. De Sultan had als Suzerein ook in de zaak gekend willen zijn. In de vergadering van de gevolmachtigden der fond senhouders op den 19 werd alleen beraadslaagd over het reglement en de bevoegdheid van den nieuwen raad van beheer over de zes indirecte belastingen. De te dien aanzien gedane voorstellen worden aangenomen. ZWITSERLAND. De internationale bijeenkomst tot regeling van het goederenvervoer langs de spoor wegen werd den 21 in het bondspaleis te Bern geo pend. Vertegenwoordigd waren de regeeringen van Duitschland Frankrijk Oostenrijk Hongarije Rus land Italië Nederland Belgie Luxemburg en Zwit serland. Professor Asser en Jbr. van Riemsdijk traden voor de nederlandsche regeering op. De heer Bavier, directeur van het departement der posterijen en spoor wegen van de Zwitsersche republiek werd tot voor zitter verkozen. TUNIS. De afdeeling onder kolonel Corréard kwam den 18 te Zaghouan aan en vereenigde zich daar met die onder Sabattier, welke alle aanvallen der Arabieren afsloeg. Door die vereeniging is eene groote reden tot ongerustheid weg genomen de fransche troepen schij nen thans eene sterke stelling ingenomen te hebben. •Generaal Saussier werd verwacht om den najaarsveld tocht in het binnenland van het regentschap te openen met een korps, bestaande uit 9 bataljons infanterie-, 2 regimenten bereden jagers en 4 batterijen berggeschut. EGYPTE. De nieuw opgetreden le minister S'ne- rif-paeha zegt in zijn programma dat hij in de eerste plaats een einde wil maken aan de telkens uit den belangstelling in, en het zou ook u het hart verlichten, wanneer gij het vcor uwe vrouw eens wildet uitstorten. G*eloof mij wij, vrouwenhebben veel meer smaak voor het beroep hunner mannendan gij ons ge woonlijk toerekent. Daarom spreek Ferdinand zeg ïnij alles. Het zal mij niet alleen gerust stellenik zal er trotsch op zijn deelgenoot van uwe zorgen te wordenen al zal ik u niet altijd geheel begrijpen toch zult gij steeds in mij eene leergierige en opmerk zame toehoordster hebben. Wilt gij „Lieve beste vrouw antwoordde hij zich aan hare zijde nederzettende„gij hebt gelijk zooals altijd. Het zal mij goed doen mijn hart voor u uit te stor ten en ik zal met meer moed alle gebeurtenissen te gemoet zienwanneer ik weetdat er geen gehei men tusschen ons bestaan en gij mijne handelingen billijkt." „En welke gebeurtenissen kannen er plaatshebben? Gij maakt mij angstig Ferdinand „Dat ik de fabriek zal moeten sluiten," antwoordde hij met nadruk„wat hetzelfde beteekent als een zeer aanzienlijk verlies voor ons. Nog zijn wij niet tot dit uiterste gekomenmaar de uitzichten worden van dag tot dag erger en de houding der lieden dreigender Breekt de bom los zooals de oude Muller, die sedert de opening der fabriek bij mij werkzaam en de lieden grondig kentvreestdan blijft mij niets anders over als de fabriek te sluiten en dit iszooals gij denken kunt, een levensvraag voor mij." „En is er geen middelom zalk een gebeurtenis te voorkomen „Voor 't oogenblik Neen. Onzinnige eisehen de.' werklieden kan ik niet voldoen. De verbazend hooge vlucht, die de industrie voor 't oogenblik genomen heefi en die door de milliarden der aandeelhouders, zoolang als de fabrikanten mogelijk is onderhouden wordtii een kunstmatige en werd ver boven de normale toestandei opgejaagd. Weldra zullen deze hulpbronnen uitgepu; zijn en een des te diepere val zal er het gevolg vai

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 1