Bittttetilattb. tegenwoordigea toestand voortkomende moeielijkheden en eene herhaling wil voorkomen van de dezer dagen voorgevallen soldaten oproeren. Het engelsch-fransche toezicht op het beheer moet vooral met het oog op de geldmiddelen, gehandhaafd blijven; de goede werking daarvan kwam reeds herhaaldelijk uit. Zoodra het ver trouwen terug is gekeerdzal hij hervormingen bren gen in het beheer in de rechterlijke inrichting en in de verdeeling der bevoegdheid van de verschillende machten in den staat. Ook zal hij bizondere zorg wijden aan de openbare werken het onderwijs en het sluiten van handelsverdragen. Engeland en Frankrijk schijnen dit programma goedgekeurd te hebben en volkomen eensgezind te zijn omtrent de egyptische zaken. Yaa het plan tot het zenden eener gemengde militaire com missie is afgezien. Een besluit tot afschaffing der slavernij wordt weldra van den Khedive verwacht. VEREENIGDE STATEN. De uit Frankrijk ge waarschuwde politie nam den 17 eenige personen in het dorp East-New-York gevangen op het oogenblik dat zij zich onledig hielden met het namaken van fran- sche bankbiljetten. 2 Platen voor biljetten van duizend francs 500), eenige duizenden vellen papier met het watermerk der fransehe bank 4 persen en verdere voorwerpen bij de vervaardiging der biljetten noodig werden in beslag genomen. Een echt bankbiljet van dat bedrag werd mede gevonden het diende tot voorbeeld. Een bedrag van 1,250,000 wordt noodig geacht tot leniging van den nood in Michigan. Een vijfde van dat bedrag is reeds bijeen. In de laatste dagen van President Garfield's leven werd hij telkens overvallen door koortsachtige rillingen, die eenige minuten aanhielden. Die rillingen schijnen teekenen van bloedvergiftiging te zijn geweest, ontstaan hetzij door opeenhooging van etter in den door den kogel genomen weghetzij door eene verzwering aan de rechterlong. Den 17 's morgens hadden de genees- heeren zijnen toestand dan ook reeds als zeer veront rustend beschouwd en volgens hunne overtuiging zou een zwakker man veel vroeger bezweken zijn. Den vorigen avond was nog eene nieuwe wijze van behan deling aangevangen. Versch ossenbloed, afkomstig uit eene slagterij te Nieuw-York werd zoolang geklutst tot dat alle vezelachtige bestanddeelen daaruit verwij derd warenwaarna het door middel van inspuiting als voedsel werd toegediend. Des Zaterdags werden nog 5 ons ingespoten. Verder werd de lijder kunst matig warm gehouden. Den 19 even voor 10 uur des avonds bezocht dr. Bliss hem. De pols reeds 137 geweestwas toen 106 en zijn geheele toestand van dien aarddat een rustige nacht verwacht werd. Kort daarna sliep hij in doch ongeveer tien minuten over tienen ontwaakte hij met hevige pijnen aan het hart. Dr. Bliss werd geroepen en deze bevonddat de polsslag nagenoeg opgehouden had. Hij bleef tot half elf stervende en overleed te 10 uur 35 min. Genoemde geneesheer schrijft zijn dood toe aan de vorming van bloedklompjes, waardoor de bloedsomloop gestuit werd. De vice-president Arthur heeft dien avond in zijne woning den eed afgelegd als president in han den van twee leden van het Opperste Gerechtshof van den staat Nieuw York. Hij deed dadelijk mevrouw Garfield per telegram zijne innige deelneming in hare smart betuigen. Den 20 's middags kwam hij te Long- branch aanwaar al de ministers en generaal Grant bijeen waren. Den 21 had de lijkschouwing plaats, waarbij is gebleken dat de kogel de elfde rechter rib in het lichaam van den eersten wervel in splinters had gebroken en zich had vastgezet onder de borstklier ach ter het darmVlieswaarin hij geheel was gezakt. De onmiddelijke oorzaak van den dood was het springen van een darmscheilslagader. Het lijk wordt den 22 per spoor naar Washington teruggebracht, waar het tot vrijdag 5 uur 's avonds zal worden ter bezichtiging ge steld. Daarna zal het met een lijkwagen worden ver voerd naar Cleveland waar het van Zondag tot Maan dag namiddag 2 uur kan bezichtigd worden. Daarna zal de begrafenis plaats hebben op het Lake-Vieuw- kerkhof, aldaar, overeenkomstig Garfield's wensch. De president heeft geen testament nagelaten. Zijne eigen dommen worden geschat op eene waarde van 25000 dollars. Zijn leven was voor hetzelfde bedrag verzekerd bij eene maatschappij, en hij had polissen bij eenige andere. Te Nieuw-York werd Dinsdag voor 22000 dollars geteekend voor het fonds ten bate van mevrouw Gar field. Zonder twijfel zal het spoedig tot een vierde van zijn. Zulke ongezonde toestanden als wij nu hebben, duren gewoonlijk niet lang. Ik heb in zooverre reke ning met den tijd gehoudendat ik de loonen met betrekking tot de gestegen prijzen der levensmiddelen verhoogd heb. Dit is echter alles wat ik doen en ook naderhand volhouden kan. Door mij streng aan mijn tegenwoordige handelwijze te houden ben ik zoo goed als zekerdat mijn zaak nog bestaan zalwan neer vele mijner concurrenten reeds lang als offer van hunne toegevendheid en zucht naar buitensporige win sten gevallen zijn. Om mij echter in deze kwade tijden staande te houden is het noodig dat ik ook de loonen niet bovenmatig verhoog. Niets wordt bij eene groote onderneming meer vereischt dan eene goede ver houding tusschen ontvangsten en uitgaven" Daarom wil ix ook de loonen op de eenmaal vastgestelde hoogte houdïnzelfs dan wanneer door den ondergang van vele mijner concurrenten mijn zaken wellicht eene groo- tere ritbreiding zullen vereischen. Ik en mijn arbei ders :ullen vaststaan bij den algemeenen val en vast blijvei staanwanneer de hoogvliegers onder de fa brikanten den grond onder de voeten verliezen. Dit heb il mijne lieden gezegd misschien gelukt het mij nog hen naar rede te doen luisteren." ,,E» wanneer dit eens niet het geval was?" „Dtn moet ikzooals ik reeds zeide de fabriek sluiterwant andere werklieden zijn tegenwoordig niet te krigen. Het is beter, dat ik nu vrijwillig een zeker deel nn mijn vermogen verlies, dan dat ik mij door gewaarde speculatiën laat meeslepen en later alles een miljoen gestegen zijn. Nu klom het reeds tot 190000 dollars. Alle bladen uiten hunne smart over dit verlies en die van het zuiden doen uitkomen dat dit gemeen schappelijk gevoel van droefheid een band kan zijn om het Noorden en het Zuiden nader aan elkander te verbinden. Den IS is op feestelijke wijze de lijn Oosterhout Dongen der Zuider Stoomtramwegmaatschappij geo pend, den 19 de tramweg VeenwoudenBergum voor het publiek opengesteld. Het Nederlandsch Tooneel heeft den 19 voor een auditorium van enkel genoodigdenzijne eerste voorstelling gegeven in den grooten schouwburg te Rot terdam die met groen en bloemen versierd was. De uitvoering van het blijspel „Lastertongen" werd voor afgegaan door de Voordracht van eenige toepasselijke dichtregelen door mej. Reersmans. Den 19 is te Amsterdam 'aanbesteed het aanleg gen van den tuin voor het museum „het Broekerhuis", aan den Amstelveenschen weg gemeente Nieuweram- stel, welk werk aangenomen werd door den heer J. P. R. Galeslootvoor f 3451,40. In den nacht van 1920 zijn uit een huis aan de Yangalenstraat te 's Gravenhage 12 zilveren lepels ontvreemd. De dief had zich toegang verschaft door een ruit uit het achterhuis te snijden. Te Amsterdam zijn den 19, 20 en 21 geëxami neerd 15 dames, afgewezen 11, toegelaten als onder wijzeressen 4 met name M. J. v. Beek, G. C. C. M. Mulder, G. G. Olivier en C. A. Lesturgeon. Den 20 is een van Winterswijk gekomen passa- gierstrein bij het station Asseltdoor den verkeerden stand van een wissel, tegen het achtergedeelte van een goederentrein gereden. Laatstgenoemde stond stil, doch de machinist, het gevaar ziende naderen, bracht zijnen trein in bewegingwaardoor de schok minder hevig werd. Toch werden 3 zijner wagens beschadigd, terwijl de locomotief van den passagierstrein geheel en al in elkander is gedrongen. De conducteurs werden licht gekwetst, maar van de passagiers is niemand gedeerd, Den 20 is te Utrechtdoor de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen, besteed het maken van beveiligingswerken voor een gedeelte der oostelijke glooiing van, den spoorweg tusschen Hedel en 's Her togenbosch, waarvoor het minst werd ingeschreven door den heer J. Hillen te Grave a 42,950. De lijkdienst van wijlen Zijne Esc. Murad-Effendi, den minister van Turkije bij ons hof, op 20 Sept. in de St. .Jacobuskerk te 's Gravenhage, is bijgewoond door den minister van buit. zaken vergezeld van den secre taris-generaal alsmede door bet geheele corps-diplo- matique en eenige oud-ministers. De le Kamer heeft den 21 het ontworpen adres van rouwbeklag aan den Koning met algemeene stem men goedgekeurd en is daarna op reces gescheiden. De erfgrootbertog van Saksen, zoon van den Groot hertog van Saksen-Weimaren eene deputatie van 10 officieren van het pruisische regiment infanterie van Westphalen nr. 15 zijn den 21 te 's Gravenhage aange komen, ter bijwoning der begrafenis van prins Frederik. De erfgroothertog heeft zijnen intrek genomen in het paleis „Buitenrust", aan den Scheveningschen weg. Te Purmerende is den 21 eene harddraverij met paard en sjees gehouden, met 26 deelnemers. De prijs, 12 zilveren vorken en lepels, is behaald door de merrie Innocentvan en gemend door den heer J. Koster, te Beemster, de premiebronzen pendule en candela- bres door de merrie Sophie, van jr. Quarles v. Ufford, te Loosduinen gemend door P. van Zanten. Den 21 heeft voor de eerste maal eene harddra verij plaats gehad nabij de spoorwegstation Noordschar- woudeen wel door boerenpaardendie nimmer een prijs gewonnen hadden, bij den kastelein W. Koopman. Dit landelijk feest slaagde naar wensch en liep in de beste orde af. Het aantal deelnemers beliep 13. De prijs van 40 werd behaald door de merrie Maria, van C. Dalenberg te Burgerbrugbereden door Lampe, de premie van f 20 door de merrie De deugd van A. Stam te Oude-Niedorp bereden door den eigenaar en de tweede premie door de ruin Sophia, van J. Bal- tus te Alkmaar mede bereden door Lampe. De passagiers van den sneltrein van Heerenveen naar Leeuwarden zijn den 21 's avonds aan een groot verlies. Doch wij zullen van avond daar nog wel eens over spreken. Het is hoog tijd om naar de fabriek te gaanik moet weg. Frits wacht reeds beneden met mijn paard." De jonge vrouw stond op en sloeg teeder hare ar men om den hals van haren man. „Ik ben overtuigd dat gij gelijk hebt zeide zij „maar ik smeek u, Ferdinand, zoek, wanneer het eenig- zins mogelijk is een strijd met die beden te vermijden. Er zijn onder de arbeiders zoo vele ruwe menschen Ferdinandwanneer u een ongeluk overkwam zij verborg het gelaat aan zijn borst en de tranen kwamen haar in de oogen. „Wees onbezorgd, Emma, tot daden kan en zal het niet komen. De lieden weten dat ik voor hen steeds een welwillend meester geweest ben en dat het geen onwil is waarom ik hunne eischen niet inwillig. Zij zullen misschien vertrekken maar daden van geweld of wraak heb ik niet te vreezen. Tot weerziens, Emma." Hij omarmde Emma kuste zijn kind en verliet snel de kamer. Voor het hek der villa wachtte reeds lang de rijknecht met het ongeduldig trappelende ros. Rei- man sprong in den zadelwierp nog eenmaal een kushand naar het venster van waar zijne vrouw hem toewuifde en reed in galop weg terwijl de jonge vrouw, het hart vol bange vrees, hem nazag, tot hij in het boschjedat zich aan de laan aansloot en zich bijna tot de fabriek uitstrekte verdween. Wordt vervolgd). gevaar ontkomen. Ofschoon de trein eenige minuten ten achteren waswas de spoorwegbrug over het ka naal de Boorne wel dichtgedraaid doch niet opgezet. Wel wees het sein bij het nabijgelegen station Akkrum „onveilig" aan doch men had niettemin den trein laten vertrekken Bij de brug gekomen, bemerkte de machinist gelukkig het gevaar. Hij wist nog bij tijds den trein te doen stilstaan doch dit had niet zoo spoedig^ kunnen geschieden om te beletten dat de locomotief en het eerste gedeelte van den goederenwa gen op de brug kwamen waardoor deze eene inzak king van p. m. 1 palm onderging. De opzichter en eenige werklieden waren spoedig bij de hand de loco motief werd zeer voorzichtig over de brug gebrachtdie nu zoo goed mogelijk sluitend werd gemaakt, waarna de locomotief teruggingom ook den trein jover de brug te brengen. Aan de overzijde stapten de passa giers in en het eenig gevolg was dat men een uur later dan den bepaalden tijd te Leeuwarden kwam. Onder de vrij talrijke passagiers bevond zich de Com missaris des Konings in de provincie, die van een be zoek aan de gemeenten Aengwirden en Schoterland huiswaarts keerde. De aangekondigde ploegwedstrijd, door de afdee- lingen Barsingerhorn en Waard en Groet der Holl. Maatschappij van Landbouw georganiseerd had den 21 te Kolhorn plaats. 14 Ploegen namen daaraan deel; de eerste prijs waarvoor was uitgeloofd een voorwerp ter waarde van 20 werd behaald door Simon Krap; de tweedead f 15 door Jan Vlaarde derde ad f 10 door Arie Barten de vierde ad f 5 door Dirk Ruig. Zoo mogelijk zal deze ploegwedstrijd jaar lijks worden herhaald omdat daardoor de ijver maar vooral de eerzucht wakker worden geroepen en bekwame en geschikte ploegers kunnen worden gevormd. Den 23 zal de beurs te Amsterdam wegens de begrafenis van prins Frederik gesloten zijn. Te Schimmertin Limburg, is door fransehe je zuïeten een huis aangekochtmet het doel zich daar te vestigen en eene school op te richten. De directie van den Gooisehen Stoomtram heeft van het ministerie van oorlog vergunning ontvangen om een trambaan te leggen over den bedekten weg nabij Naarden zoodat de lijn tot Huizen zal worden door getrokken. De schade, door den watersnood van verleden jaar in Limburg veroorzaakt bedroeg volgens gedane opneming f 247,707. De limburgsche commissie, die van de amsterdamsche hoofdcommissie f 214,466 aan gevraagd hadheeft thans 107,238 verkregen en dit bedrag onder reserve aangenomen. Te Amersfoort heeft de heer C. V. Gerritsen benoemd lid van den gemeenteraad, den voorzitter ver zocht om hem, aangezien hij niet meer tot een kerkge nootschap behoort en dus geen eed kan doen op dé wijze zijner godsdienstige gezindheid, de keus te laten tusschen een der beide plechtige vormen bij de wet voorgeschre ven mocht de voorzitter echter de bepaling van den vorm aan zich houden, dan zag de heer G. daarin eene zeer betwistbare interpretatie van art. 39 der gemeen tewet en eene verkorting zijner, bij art. 164 der grond wet gewaarborgde vrijheid. De voorzitter verklaarde hierover niet in discussie te willen treden, maar, dewijl de heer G. niet tot eene doopsgezinde gemeente behoort, den eed te verlangen. Deze werd daarop door den heer G. afgelegd. Op last van den burgemeester van Westdongera- deel is proces-verbaal opgemaakt tegen den heer Turk stra, te Nes, en anderen wegens het op 17 Augustus houden eener collecte voor de school met den bijbel waarvoor de vergunning geweigerd was. De coöperatieve winkelvereenigiug „Des Werkmans Vriend", te Haarlem, die een winkei voor kruideniers- en grutterswaren benevens eene bakkerij aan de Spaarnwou- derstraat heeft, zal met Mei e.k. een tweeden winke[ openen aan de Leidschevaartmet het oog op de ar beidersbevolking in het nieuwe stadskwartier aldaar. De leening voor de 's Gravenhaagsche Rijtuig maatschappij is niet volgeteekend. De gemeenteraad van Delfshaven heeft het ver gunningsrecht voor tapperijen gesteld op het door de wet gestelde maximum, n. 1. 25 p. c. De heer Godefroidie wegens ziekte geruimen tijd in het buitenland heeft moeten vertoeven heeft zijn inkomen als lid der 2e Kamer over dat tijdvak ongeveer 1900 uitmakende, aan het Rijk teruggezonden. Op de vraag, of het Rijk 30 p. c. vergoedt der advertentiekosten voor oproeping van sollicitanten naar eene vacante onderwijzersbetrekkingheeft de minister van binn. zaken medegedeeld, dat zulks niet geschiedt dan alleen in geval de oproeping betreft de vervulling eener vacature van hoofd der schoolals wanneer de kosten behooren tot die der vergelijkende examens. Onder de belanghebbende ingezetenen van Amers foort circuleert een adres aan den gemeenteraad ver zoekende het bestaande pro-gymnasium dat thans 38 leerlingen telttot een volledig gymnasium te maken. De heer J. J. Graafsecretaris van het bisdom Haarlem bekend door zijnen ijver voor het Bisschop pelijk Museum te Haarlem en voor de uitgegeven wordende „Bijdragen voor de geschiedenis van het bis dom is benoemd tot deken en pastoor te Ouderkerk a. d. Arqstel. De Willem Barents isdoor de massa's ijs die zich bijna tot aan de kust van Noorwegen uitstrekken, er niet in geslaagd, Spitsbergen te bereiken. De com mandant wilde nogmaals eene poging doen enzoo die mislukte, terugkeeren, daar hij zich overtuigd houdt, dat Nova-Zetnbla dit jaar geheel door het jjs is inge sloten. De waarde der door het overlijden van prins Fre derik aan den Staat vervallende domeingoederen wordt op ongeveer 12 miljoen geschat. Op 24 October a.s. zou het 60 jaren geleden zijn, dat de heer W. F. v. Otterloo zijne betrekking van secretaris van prins Frederik aanvaardde. Het tienjarig dochtertje van een boerenarbeider te Yalthermond, bij Stadskanaal, is zoodanig door een hond gebeten dat het aan de gevolgen is overleden.

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 2