troostengelijk Hij dat alléén kan." Ook de regeering betuigde haar leedwezen aan den minister van buiten- landsche zaken te Washington met verzoek mevrouw Garfield daarmede in kennis te stellen. In dit Rijk verwekt het sterven van den president groote deelne ming. De Times heeft hare berichten omtrent hem in eene rouwrand geplaatst. Ook zijn opvolger Arthur wordt druk besproken. Yan hem worden gunstige ver wachtingen gekoesterd. De Timesde aanstaande samenkomst der Keizers van Rusland en Oostenrijk besprekende zegtAls de tweede samenkomst der Keizers eene uitkomst oplevert, dan zal het drievoudig verbond hersteld zijn. In plaats van in dat verbond eene bedreiging te zien moet het als een waarborg voor de rust van Europa verwelkomd worden. Oostenrijk kan bijna als Engeland's vertegen woordiger in dat verbond beschouwd worden. Zijne deelneming daaraan is een voldoende waarborg hier voor, dat nietsdat Engeland's staatkunde in Oost- Europa schaden kan in de bedoelingen van het drie voudig verbond kan worden opgenomen. FRANKRIJK. Den 18 had te Parijs het feestmaal plaatsdat de onderwijzers en onderwijzeressen van Frankrijk aangeboden hadden aan den afgevaardigde Paul Bertden onvermoeiden strijder voor kosteloos en verplicht onzijdig onderwijs. 450 personen uit 60 departementen namen daaraan deel. Gambetta zal incognito België en Nederland bezoe ken om vervolgens zijn jaarlijksch bezoek aan Zwitser land te brengen. Hij vertrok reeds naar Brussel. Den 22 werd de overeenkomst geteekendwaarbij het bestaande handelsverdrag tusschen Engeland en Frankrijk nog tot 8 Dec. 1882 van kracht wordt ver klaard. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Zoodra men te Wee nen bericht ontvangen had dar president Garfield ge storven was, gelastte de Keizer den gezant te Washing ton zijne deelneming te betuigen aan de regeering en de weduwe van den president. De veepest in de omstreken van Weenen blijft zich uitbreidenten gevolge waarvan de vleeschprijzen te Weenen zelf aanzienlijk gestegen zijn. SPANJE. Posada Herrera is tot voorzitter van de Kamer van afgevaardigden benoemd. Deze benoeming wordt beschouwd als eene overwinning der regeering. De heer Martos verklaarde in de Kamer den par lementairen eed te beschouwen als een inbreuk op de gewetensvrijheid. De heer Castelar kantte zich mede daartegen aan. Hij achtte de godsdienst zijner vaderen de eenige ware, doch hij wilde voor anderen het recht, om er anders over te denken. Als waarschuwend voor beeld wees hij op het gebeurde in het engelsche lagerhuis. TURKIJE. De Porte besloot tot de instelling van een gezantschap te Madrid, Sermed-effendi zal daar gezant worden. ALGERIE. De waterleiding naar Tunis te Zaghouan is door generaal Sabattier hersteldzoodat te Tunis weder water verkrijgbaar was. Generaal Saussier kwam te Tunis aan bewerende, dat afdoende vestiging der franschen te Zaghouan het krachtig voortzetten der bewegingen tegen Karsoean mogelijk zal maken. Door het gebrek aan water langs den weg moet tot het begin van den regentijd gewacht worden. EGYPTE. De cholera te Aden breidt zich uit. In de afgeloopen week kwamen 72 gevallen voor, waarvan 55 met doodelijken afloop. YEREENIGDE STATEN. Guiteau, de moordenaar van den President, heeft bij het vernemen van zijn dood gezegd dat hij zijne daad niet bedreven zou hebben had hij kunnen denkendat hij zooveel leed veroor zaken zou. Bij de overbrenging van Garfields lijk van Long- branch naar Washington gaf het volk overal de innigste blijken van deelneming. Het gedrang langs den weg was groot, vooral in de steden, doch overal heerschten of het nog de moeite waard was weder te beginnen. Yoor het bedelaarsloon dat zij tot nog toe ontvingen, sloegen zij geen hand meer aan het werk. En toen ik hen bevalzich rustig te houden en aan den ar beid te gaandaar het geen zaak wasdie i k met hen bespreken konbegon het spel eerst goed en kwamen zij op mij los. God zij dank weet ik mij echter zulke kwajongens die pas komen kijkeD van het lijf te houden. Daarop liepen zij naar de groote zaal haalden de anderen er uitscholden en schreeuw den dat men ze behandelde als hondendie men ook met de stok wegjaagtwanneer zij zich niet met het afgekloven been willen tevreden stellenen haalden de anderen over met hen gemeene zaak te maken. Zoo is het gebeurdmijnheer, precies zooik heb geen woord te veel of te weinig gezegd." „Ja Muller heeft gelijk riepen een paar stemmen van de rechterzijde waar een groep oude werklieden uit het dorp stond„Burmeister heeft het geheele schandaal bewerkt." „Burmeister, Brand en Meinicke komt hier beval Reiman. Een dof gemompel liep door de rijen der arbeiders doch oogenbiikkelijk trad een jonge man te voorschijn, op wiens woest gezicht een honend lachje speelde. „Nu, wat vreest gij?" lachte hij, terwijl hij zich tot zijn kameraden wendde„komt toch hier Mijnheer Reiman heeft immers geroependus moeten wij wel gehoorzamen." Op deze woorden traden nog twee mannen naar den spreker toe terwijl zich de kring der anderen dichter aaneen sloot. De fabrikant zag nu duidelijk zijn hache lijke positie in. Het grootste gedeelte der werklieden nam een af wachtende houding aangeheel vooraan ontdekte hij echter een troep jonge woeste gezellendie de drie rustverstoorders den rug dekten en besloten schenen de diepste stilte en volmaakte orde. Waar de stoet voorbijkwam regende het bloemen de klokken luid den en de hoofden werden ontbloot. Aan de station te Washington was eene ontelbare menigte bijeen ook langs den te volgen weg en voor het Kapitool. Op het perron stonden 130 officieren van leger en vloot geschaard. Acht soldaten droegen de kist naar den lijkwagen. Een orkest speelde de hymne „Nearer o God, to Thee." Yeler oogen ston den vol tranen. In het Kapitool waren geene vrouwen. De weduwe van den President bagaf zich naar de wo ning van den heer Macveagh. Het rijtuig van President Arthur volgde onmiddelijk achter den lijkwagendie aan weerszijden door de hoofdofficieren van leger en vloot (onder welke generaal Sherman) geflankeerd werd. Aan het hoofd van den stoet gingen agenten van po- licie, miliciens, oud-gedienden van het leger en de marine en muzikanten. Bij den toegang van het Kapitool schaarden zich de Senatoren en Volksvertegenwoor digers in twee rijen tusschen welke de lijkkistdoor de beambten voorafgegaan, werd heengedragen naar de rotunda, alwaar genoemde hymne weder gespeeld werd. De President met den heer Blaine en de overige mi nisters, alsmede generaal Grant gingen achter de kist, die op den catafalk geplaatst en geopend werd. Na eene korte bezichtiging trokken de geleiders zich terug. Hierna werd het publiek toegelaten. Veertig leden van het Cumberland leger vormen bij het stoffelijk overschot eene eerewacht. Overal worden afgevaardigden benoemd tot het bijwonen der begrafenis. President Arthur nam zijn intrek bij het Senaatslid Jo nes, van Nevada. Den 22 heeft hij op het Kapitool den eed afgelegd in tegenwoordigheid van ministers, rechters, Se naatsleden, volksvertegenwoordigers en generaals. Hij las daarna een adres voor, waarin hij zijn leedwezenen zijn af keer over den moord van zijn voorganger uitdrukte. Hij prees hem zeer en roemde zoowel zijne edele hoedanig heden als de door hem genomen maatregelen, om mis bruiken tegen te gaan, bezuinigingen in te voeren de algemeene welvaart te bevorderen en vriendschappe lijke betrekkingen met alle volken der wereld te onder houden. Hij zou te zijner tijd daarvan weten gebruik te maken, ten bate van het land. Niets bedreigde de goede verstandhouding met het buitenland. Rust was thans vooral noodig. Er was geen reden voor eene buitengewone zitting van het Congres. Hij aanvaardde de taak hem door de Grondwet opgelegd, vertrouwende op de hulp van God de deugden, de vaderlandsliefde en de wijsheid van het amerikaansche volk. Bij eene proclamatie van den nieuwen President is de 26 aan gewezen als een dag vau rouw en boetedoening, terwijl hij na het houden van een ministerraad, de ministers verzochthunne posten te blijven bekleeden. Er is eene nationale inschrijving geopend tot het oprichten van een gedenkteeken voor den vermoorden President. ZDID-AFRICA. De te Pretoria uitkomende Volks stem geeft eene uitvoerige beschrijving van de terug gaaf der Transvaal aan de boeren en het hijschen der transvaalsche vlag op 8 Augustus 1.1., waaraan de vol gende bizonderheden ontleend worden. In den vroegen morgen waren reeds tal van burgers uit verschillende districten te samen gekomen zoodat alle pleinen en open plaatsen vol wagens en andere rijtuigen stonden. De adsistent commandant-generaal Hendrik Schoeman was met eene wacht van 50 gewapende burgers met de handhaving der orde belast. Even vóór 10 uur ging eene wacht van 10 of 12 man, onder aanvoering van den veld-cornet P. Bezuidenboutop een prachtig rijpaard gezeten, naar de plaats waar de vlag zou wor den geheschen. Even na tienen gingen de leden van het driemanschap Pretorius en Joubert naar het The saurierskantoor, gevolgd door verscheidene andere per sonen. Zij traden het kantoor binnen om het over te nemen en kort daarna vertrok eene gewapende bereden eerewacht van boeren om den vice-president Krüger die nog niet geheel hersteld was van zijne laatste ziekte, af te halen. Te half elf kwam de vice-president met den staats-secretaris W. Eduard Bok aan .Na even in het kantoor te zijn gegaan, verscheen hij met de beide hem, wanneer het noodig was, bij te springen. Te gelijk zag hij echter ook hoe een kleine schaar zich van de linkerzijde afscheidde en tot de werklieden der rechterzijde overgingen. „Is het waarwat mij de opzichter gemeld heeft vroeg hij streng. „Waarom zou het niet waar zijn antwoordde Bur meister tergend „wij behoeven niets te verzwijgen of te verloochenen.^ Wij willen slechts ons recht, dat ons nog niet gegeven is. Wanneer de fabrikanten zich bij de tegenwoordige goede tijden den buidel vul len dan willen wij die het geld verdienen ook een beetje er van hebben. Dat willen wijniet waar, ka meraden „Ja, dat willen wij „Burmeister heeft gelijk „Loonsverhooging minder werkuren „Wij laten ons niet meer uitzuigen klonk het van alle kanten door elkander. Op Reiman's gezicht trok een donkere wolk zijne gestalte richtte zich hooger op en zijne oogen schoten vlammen. „Stiltedonderde hij hen te gemoet„niemand heeft u gevraagd te spreken. Met u heb ik voorloopig nog niets te maken wacht slechts tot gij aan de beurt zijt Deze beslissende woorden misten hunne uitwerking nietzij dienden ten minste om voor het oogenblik het tumult te doen ophouden. „Gij daar," ging hij voortzich tot de drie sprekers wendende „hebt u tegen uwe meerderen verzetge weigerd te arbeiden en uwe kameraden door dwaze redeneeringen opgehitst. Gij zijt van dit oogenblik af aan ontslagen. Oogenbiikkelijk zult gij de fabriek ver laten gaat „Wij willen eerst ons loon hebben verklaarde Bur meister trotschdoch hij moest de oogen neerslaan voor de vlammende blikken van den fabrikant. andere leden van het driemanschap op de stoep, alwaar hij de verzamelde menigte ongeveer 500 a 600 perso nen sterk toesprak. Hij drukte zijn vertrouwen uit dat niemand thans daar stond met een gevoel van ver heffing maar met nederbuigende ootmoed en dank baarheid aan God voor den geschonken zegen nu da vlag weer zou geheschen worden. Hij verontschuldigde zich, dat ongesteldheid hem belette verder te spreken, doch dat de andere leden van het driemanschap nog eenige woorden tot de menigte zouden richten. Dave rende hoerah's volgden waarop Joubert het woord nam. Na herinnerd te hebben hoe menigmalen Krüger, Pre torius en hij ze toegesproken bad op openbare bijeen komsten belegd ter herkrijging der vrijheid, zeide hij: deze dag is voor ons een gewichtige dag. Die God Dien gij hebt aangeroepen in die dagen van onzeker heid en kommer, heeft de handen van onze voorman nen en burgerij gesterktzoodat wij heden weder onze vrije vlag konden hijschen welke hier jaren lang ge wapperd heeft. Laat ons die vlag eerbiedigen. Laten geene daden van wetteloosheid van wanordelijkheid of ongehoorzaamheid haar bezoedelen. Onder die vlag wordt volledige bescherming toegezegd aan iedereen wie hij ook zij burger, uitlander of Kaffer. Onze leus is Wet en Orde Recht en Gerechtigheid voor allen Onze vrijheid en onafhankelijkheid, die ons zoo dier baar zijn en ons rechtmatig toebehooren worden ons heden teruggegeven. Wij verkondigen dit niet door trompetgeschal aan de wereld maar willen het danken aan onzen God, Die ons in staat heeft gesteld te zeggen: Tot hiertoe heeft ons de Heer geholpen." Ook toen volgden daverende juichkreten. Daarna vertelde hij nog, dat de regeering met ds. Bosman afgesproken had, 's na middags om 3 uren in de Hervormde kerk godsdienstoefe ning te houden en verzocht hij de opgekomenen nog eenige dagen te blijven, tot dat alle zaken min of meer geregeld waren. Genoemde Hendrik Schoeman gedurende den oorlog bevelhebber der troepen rondom Pretoria zou voor de handhaving der rust en orde zorgen. In de Hofzaal werden vervolgens eenige hoofdambtenaren be- eedigd dech ongesteldheid van Krüger was oorzaak dat het beëedigen spoedig tot later moest worden uit gesteld. Pretorius spoorde daarop de menigte tot dank baarheid aan God aan voor het herstel der vrijheid en wees op de toen geheschen wordende vlag welk feit met luide jubelkreten werd begroet. Er heerschte op dat oogenblik ware feestvreugde. Vervolgens las de heer Bok op eene stoel eene proclamatie aan de burgers voor. Heden den 8 Augustus 1881 is het land weder onder onze regeering teruggekeerd. Dit is gebeurd na het teekenen eener overeenkomst op den 3 dier maand tusschen de vertegenwoordigers der Koninklijke Com missie en de leden van het Driemanschap, welke over eenkomst den Volksraad ter goedkeuring voorgelegd en openbaar gemaakt zal worden, Met de grootste dank baarheid aan onzen God deelen wij dit aan alle inge zetenen mede. Nu is het de tijd om de kracht van het land te toonen en door eendracht macht te maken. Wij verwachten, dat alle ingezetenen hunne belastingen dadelijk zullen betalenom om ons land te kunnen besturen. Aan alle ingezetenen zonder eenig onder scheid beloven wij de bescherming der wet en al de voorrechten daaraan verbonden. Ingezetenen die geene burgers zijn en het ook niet willen worden dee len wij mede dat zij het recht hebben zich bij den resident aan te geven als engelsche onderdanen vol gens art. 28 'der overeenkomst. Maar ieder wete dat voor alle ingezetenenburger of nietal de gewone rechten van eigendom, handel en verkeer dezelfde zijn. Wij herhalen plechtig onze leus is eendracht en ver zoening onze vrijheid is orde en wet. Het blad brengt daarna hulde aan de bekwame wijze, waarop orde en rust dien dag bewaard werden van geen enkele vechtpartij werd vernomen. Volgens over eenkomst met den engelschen bevelhebber der troepen waren alle militairen dien dag in het kamp gehouden, zoodatuitgezonderd een paar boodschappers geen enkel roodbaatje dien dag gezien werd. Er werden heel weinig dronken lui gezien en de meesten van die, welke „door het hondje gebeten waren" waren geen „Dat zult gij krijgen. Komt door de achterdeur in het kantoor, daar zal u uitbetaald worden wat gij te vorderen hebt. Maar verlaat nu oogenbiikkelijk de binnenplaats snel 1" Een afkeurend geschreeuw klonk uit de achterste rijen der verzamelde arbeiders scheldwoorden gefluit en dreigende uitroepen. Dichter drong de schaar naar den stoepwaarop Reiman stond. Ook Burmeister had zijn onbeschaamdheid door deze teekenen van bij val teruggekregen. „Wij zijn niet gewoon ons als vagebonden te laten wegjagen riep hij „want wij zijn eerlijke werklieden. Wij vorderen wat recht en billijk is. Vandaag hebben de heerendie van ons bloed en zweet levennog het heft in handenmaar wie weet hoe het morgen is. Dan spreken wij op een anderen toon." „Ja wij willen ons niet langer laten uitzuigen brulden een dozijn stemmen. „Juist zookameradenging Burmeister voort „wij hebben lang genoeg onder den plak gezeten maar nu is het uit. Wij weten ook wat wij waard zijn en willen het toonen. Ik heb onze rechten verdedigd en daarom word ik weggejaagd. Goed ik zal gaan. Maar wegjagen als een hond laat ik mij niet. Ik wil eerst het geld dat mij toekomt en dan zal ik gaan zooals het mij past." „Dat u toekomt onbeschaamde kerel riep Rei man die door toorn overmand werd terwijl bij van den stoep en op den arbeider toesprong„wat u toe komt Ik zal u zeggen wat u toekomt en wat uw deel zal zijn wanneer gij u niet oogenblikkeljjk ver wijdert. Met de zweep zal ik u uit de fabriek jagen, met eigen hand. Zoolang ik meester benduld ik geen verzet en in 't geheel niet van kerels van uw slag. Vertrek Hij wees met den rijzweep die hij nog in zijn hand hield naar de poort. {Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 2